De Raad bijeen geroepen ZATERDAG 27 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. BUITENLAND Behandeling van de geheele kwestie of slechts de hervatting der verzoeningsprocedure Toespitsing van de Engelsch taliaansche me eningsv er schillen De buitengewone zitting van den Volken- bondsraad voor het Italiaansch-Abessynisch geschil is tegen 31 Juli of 1 Augustus, des middags 5 uur, bijeengeroepen. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de meeste raadsleden voorkeur voor 1 Augus tus zullen hebben. Intuschen hadden Italië en Abessynië nog tot hedenmiddag twaalf uur tijd om het eens te worden over de voortzetting van de werkzaamheden der Scheveningsche ver zoenings- en arbitrage-commissie. Veel kans op overeenstemming op dit punt was uiteraard niet. Te Genève hoopt men, dat de Volken bondsraad zich tot een weder op gangbren- gen der verzoenings- en arbitrageprocedure inzake het incident van Oeal-Oeal zal leun en beperken. Men neemt aan, dat Eden en Laval de Italiaansche opvatting omtrent de bevoegd heid van de verzoenings- en arbitrage-com missie en omtrent de bevoegdheid van een eventueel te benoemen vijfden arbiter, zul len aanhangen en den Abessvnischen ver tegenwoordiger niet zullen verzwijgen, dat, naar hun meening, het kort vóór de raads zitting van Mei tusschen Italië en Abessynië gesloten arbitragecompromis en de daarop gebouwde raadsresolutie van 25 Mei, inder daad een behandeling van grenskwesties door de verzoenings- en arbitrage-commissie Uitsluiten. Misschien zal de Abessynische regeering, cLie gisteren nog niet tot toegeven op dit punt kon bewogen worden, tijdens de Raads zitting tot anüdere gedachten kunnen ge bracht worden, zij het dan ook tegen den prijs van een of andere toezegging van an dere zijde met betrekking tot eenig onder deel van het geheele Ïtaliaansch-Abessy- pisdhe geschil. Te Londen is men evenwel nog steeds Van oordeel, dat de Volkenbondsraad de kwestie in zijn geheel moet behandelen. Als eerste voorwaarde tot wijziging van idit. standpunt wordt vereischt, dat Italië zich verbindt, niet jajn toevlucht te nemen tot geweld. Te Rome verluidt, dat een van de voor naamste pogingen bij de diplomatieke be sprekingen er op gericht is Italië te bewe gen zijn eischen ten aanzien van Ethiopië te beperken tot zuiver economische. Volgens Engelsche berichten zijn deze pogingen tot dusverre echter zonder succes gebleven. Het eenige onderscheid tusschen de Britsche en de Fransche houding schijnt er in te bestaan dat Frankrijk, in tegen stelling met Engeland, steeds nog gelooft aan de mogelijkheid van een onderhande ling voor het bijeenkomen van den Volken bond. In een bericht van de Press Association Wordt gezegd, dat, ingeval de directe onder handelingen tusschen de Westelijke mo gendheden voortduren, Italië volgens alhier heerschende opvatting, moet worden opg> roepen een verklaring af te leggen, waarin het zich verplicht niet over te gaan tot het gebruik van geweld van wapenen. Het groo- te punt, waarover de meeningen ver uit- <eenloopen is de politieke controle van Italië over Abessynië. Abessynië heeft te kennen gegeven bereid te zijn tot economische con cessies aan Italië en men is te Londen van meaning, dat dit een uitweg is, wanneer Italië zich tevreden zou stollen met eischen tvan economischen aard. Naar de Press Association verder meldt, zijn in verband met de anti-Engelsche «v- toogingen, die Donderdag in Rome plaats vonden, geen Engelsche démarches gedaan. Men schijnt te prefereeren de demonstraties te negeeren, Intusschen meent de Londensche correspondent van de „Echo de Paris" te kunnen constateeren, dat de meeningsverschillen tusschen Groot- Brittannië en Italië zich steeds meer toespitsen. De Britsche regeering is ook niet geneigd, Rldus schrijft hij, het Fransche voorstel te aanvaarden en in Addis Abeba een hervat- vatting van de besprekingen over het inci dent van Oeal Oeal te bepleiten. Het lijkt er veeleer op, dat de houding van Grooi- Brittannië tegenover Italië verstart. De correspondent heeft zelfs den indruk, dat men in Londen handelt alsof men daar spe culeert op den val van het fascistische re gime. Helaas aldus de Fransche corres pondent begrijpt men in Londen niet, dat een nederlaag en een ineenstorting van het fascisme van Mussolini als voornaamste resultaat zou hebben een triomf van het ger manisme in Europa. Het is merkwaardig, dat de Engelschen deze consequentie niét onder oogen zien. Op hef oogeniblik echter wordt da 'druk van Groot-Brittannië op Italië in ieder geval steeds krach tiger. Zoo eischt Engeland de onmidellijke be- laling van ruim 1 millioen pond sterling voor een kolenlevering aan Italië. Rome heeft een uitstel van betaling gevraagd, maar tot antwoord gekregen, dat in dit go- Jval geen verdere steenkolen meer uit En geland aan Italië zouden kunnen worden geleverd. Voorts zouden talrijke Britsche officieren irachten als instructeurs te worden aange steld in het Abessynische leger. Reeds zou een vliegercorps gevormd zijn, dat onder leiding zou staan van den Arnerikaanschen piloot Hall du Berrier en Dr. Rorrance. Op het moment, waarop Italië den oor log zou aanvangen, zou Engeland alle in aanmerking komende verdragen openlijk ter sprake brengen, zooals het Engelsch- Fransch-Italiaansche verdrag van 1906, het Italiaansch-Abessynische verdrag van 192$, het Kelloggpact en het Volkenbondshand vest. Te Rome is de toon der dagbladen, met het oog op het thans als onvermijdelijk be schouwde bijeenkomen van den Volken bondsraad, eenigszins kalmer geworden. De opwinding van de laatste dagen schijnt haar hoogtepunt te hebben bereikt in de massademonstratie van Donderdag. Natuur lijk wil dat niet zeggen, dat Italië zijn prin- cipieele standpunt heeft losgelaten. Zake lijk blijven alle tegenstellingen bestaan. Zoo beantwoord men de Lagerhuisverkla ring van Hoare over de vergunning tot doorvoer van wapenen met er scherp op te wijzen, dat de argumentatie van de Engel sche regeering onjuist is. Deze heeft, zooals bekend is. het wapentransito op grond van artikel 9 van het verdrag van 1930 toege staan. Van Italiaansche zijde echter wijst men er op, dat, volgens de verdragsbepalin gen geen wapenen naar Abessynië mogen worden uitgevoerd, wanneer de toestanden in dat land niet normaal zijn. De vijandige gezindheid jegens vreemdelingen in Abes synië maakt, dat de toestanden aldaar zon der twijfel niet normaal zijn. Uit Stamboel: De Italiaansche wenschen tot aankoop van Turksche handelsschepen zijn definitief afgewezen, ondanks de hooge prijzen, die de Italiaansche lasthebbers be reid waren te bestoden. Zoo wilde Italië o.m. twee kortgeleden aan Turkije verkoch te stoomschepen van 4000 ton terugkoopen en wel tegen een prijs, die ver lag boven de ^verkoopsprijs. Het aanbod werd echter eveneens afgewezen. PARIJS, 27 Juli. Met het oog op de aan staande zitting van den Volkenbondsraad heeft men te Parijs groote belangstelling voor de verklaring, die de Negus van Abes- symië tegenover een speciale correspondent van de „Paris Soir" heeft afgelegd. Tegen over do Italiaansche aanspraken op kolo niseering en beschaving van een achterlijk land stelt Hail Selassi den eisch, dat geen buitenlandsche mogendheid met geweld ingrijpt in de ontwikkeling der Abéssyni selle beschaving. De Negus is er voorts van overtuigd dat een oorlog voor Italië ongun stig zal afloopen. Hij beweert, dat reeds thans het Italiaan sche expeditieleger groote verliezen lijdt, tengevolge van ziekte en dat Italië de daar door ontstane hiaten tracht aan te vullen door het aanwerven van inboorlingen uit Somaliland en Erythrea, wier loyaliteit echter twijfelachtig zal blijken, acodra ihet erom gaat, hen tegen hun broeders van hetzelfde ras te laten strijden. Naar aanleiding van de aanstaande zit ting van den Volkenbondsraad verklaarde Hail Selassi: „Ik heb vertrouwen in de beslissing van den Volkenbond, vooral, wanneer Engeland en Frankrijk aan den kant van het goede recht staan, d-w.z. aan onzen kant. Doch van territoriale of econo mische ooncesiiies aan Italië kan geen spra ke zijn. Wanneer de vijandelijkheden beginnen zal ik de eerste soldaat van mijn leger zijn en het lot van do mijnen deelen. LONDEN, 27 Juli. Het Foreign Office en het Britsche ministerie van Oorlog overwe gen opnieuw de kwestie van de veiligheid der Britsche onderdanen iu Abessynië. Men is vpornemens de militaire wacht van de Britsche legatie bij Addis Abeba, die op het oogeniblik uit een officier en on geveer vijftien zwarte soldaten bestaat, aan zienlijk te versterken. Deze versterking zal waarschijnlijk wor den gekozen uit een Indisch regiment De overstroomingsramp in Gnna Steeds grooter uitbreiding van de ellende Steeds verder breidt hd; hooge water zich uit in China. Het aantal dóoden is ontzet tend gToot. In Hoepei alleen verdringen, zich meer dan 7 millioen vluchtelingen in de ste den en dorpen. Ook in Tientsin zyn reeds tien duizenden dakloos. Verdere dijkbreuken er daardoor nog grooter uitbreiding van de ramp wordt verwacht. Bij de stad Tsjau Hsien, aan de noordelijke zijrivier van de Jangtse drijven duizenden lijken voorbij. RUSLAND EN DE AARDBEVING IN BELOEDSJISTAN. Uit Moskou: Het Roode Kruis van Voor- Indië heeft zijn dankbaarheid betuigd je gens het Sovjet Russische Roode Kruis voor de gift van 5000 Amerikaansche dollars, ten behoeve van de bewoners van Beloedsjistan, die schade hebben geleden tengevolge van de recente aardbeving. DEPORTATIE VAN GEVANGEN VREEMDELINGEN. Uit Washington: De regeering heeft be sloten als bezuinigingsmaatregel alle bui tenlanders, die hun straftijd* uitzitten in vrijheid te stellen en naar hun onderschei dene landen te deportee ren. DE BESTRIJDING VAN 'T COMMUNISME IN JAPAN. Uit Tokio: De minister van binnenland- sche zaken heeft op de begrooting een be drag van 400 000 yen uitgetrokken voor de bestrijding van de communisten, aangezien, naar geconstateerd kon worden, nog onge veer 53.000 geheime agenten, vooral ander de boerenbevolking, ageeren. DE RUSSISCHE EMPLOYE'S VAN DEN OOST-CHINEESCHEN SPOORWEG Uit Tokio: 18.345 Russische employé's van den Oost-Chineeschen spoorweg zijn reeds uit Mandsjoekwo vertrokken naar Rusland, zoodat er thans in Mandsjoekwo nog slechts 2000 aanwezig zijn, die. naar men verwacht, 20 Augustus zullen vertrekken, gelijk vast gelegd is in de overeenkomsten inzake de overdracht van den Oost-Chineeschen spoorweg. WETTELIJKE VOORSCHRIFTEN OMTRENT KLEEDERDRACHT IN SALZBURG. Uit Weenen: De Salzburgsche Landdag heeft een wet aangenomen inzake de in voering van een landskleederdracht voor mannen in het land Salzburg, teneinde, ge- lijk in de motiveering gezegd wordt, aan het gevoel van saamhoorigheid der in het land Salzburg wonende mannelijke bevol king ook in de kleeding uitdrukking te ver- leenen. RUSLAND, JAPAN EN MONGOLIË De roode penetratie Uit Tokio: In een commentaar op de ver houding tusschen China, Mandsjoekwo. Rusland en Japan dringt het blad Hetsji er op aan, dat Sovjet RusJand een einde zal maken éan de roode penetratie in het Verre Oosten, met als operatiebasis Buiten- Mongolië en Sinkiang (Chineesch Turke stan). Voorts dringt het blad er op aan, dat Rusland Buiten-Mongolië open zal stellen voor do buitenwereld. Het blad verwacht, dat samenwerking van China, Mandsjoekwo en Japan dit gemeen schappelijke doel langg diplomatieken weg zal kunnen bereiken. ZEVEN PERSONEN LEVEND BEGRAVEN Uit Seoel: Een uit zeven personen be staand gezin is levend bedolven bij een aardverschuiving, waardoor zijn woning, in de provincie Kogeindo, geheel bedolven werd. De aardverschuiving was \eroorzaakt door zware regens. WANDELSPORT DE ZILVEREN VIERDAAGSCHE Het slot Applaus, bloemen, geschenken, muziek en gejuichdat was weer het einde van de „Vierdaagsche", die ditmaal wel een bijzon der schitterend beloop heeft gehad. De twee laatste dagen heeft ^het weer wel op bijzondere wijze meegewerkt om het den loopers aangenaam te maken en misschien is het hieraan te danken, dat bij deze sportgebeurtenis zonder recordstoch nog een record is gebroken, n.l. dat van de minste uitvallers op den derden dag. Het waren er Donderdag maar negentien, die de psychologisch zoo verklaarbare in zinking na de eerste helft niet wisten te overwinnen en uitvielen en dat was een veel lager aantal dan in do vorige twee jaar was geconstateerd, zulks ondanks het grooter aantal deelnemers. Helaas bleken er gistermorgen nog vijf te zijn, die de laatste loodjes toch te zwaar vonden om er aan tc beginnen eu acht, die zo niet konden afwegen, en dat is wel het zuurste, wat een „Vierdaagsche" looper kan overkomen. In totaal zijn er 131 uitvallers geweest, zoodat er al met al toch Imaar even 2900 loopers zijn geweest die 120, 160, 200 en zelfs 220 K.M. hebben afgelegd. De feestelijke binnenkomst in Nijmegen, waarbij de Postharmonie zich weer duchtig weerde, was weer de kroon op het werk. De bloemenwinkels werden geplunderd en ook andere neringdoenden hadden een goeden dag, nu de duizenden familieleden ontoekomstige familieleden zich allen uitsloofden om hun favorieten met geschen ken te bedenken. Den laatstien dag waren nog tal van mili taire autoriteiten naar Nijmegen gekomen om de troepen op het parcours aan het werk te zien en ze waren allen zeer tevrr Om namen te noemen van hen, die met gejuich werden begroet, toen zij het kazer neplein binnenrukten, het zou ons te ver voeren. Een uitzondering willen wp maken: voor de groep van 50—70-jarigen. De „oud jes" hadden elkaar opgewacht en mar cheerden kloek in de houding Nijmegen binnen; de heer Dinkhuysen uit Den Hang die voor de zeventiende maal meeliep, sprak de commissie hartelijk toe. Alle deelnemers aan dezen zilveren vie daagsche ontvingen van den N.B.v.L.0 een aardig herinneringsbordj,e, dat ongetwijfeld een eereplaats in hun woning zal innemen. Nadat allen binnen waren heeft op het Molenveld weer de prijsuitreiking plaats gehad. Met een aardige toespraak heeft jhr. mr. Von Weiier de verschillende groepen gelukgeweusch-t met hun succes, er volgden dankbare hoera'tjes en toen was het, offi cieel al weer afgeloopen. Officieus duurde de „Vierdaagsche" echter nog tot laat in den avond voort, want nu uuen eenmaal „binnen" was, scheen niemand van ver moeidheid te willen weten en allen deelden in de feestvreugde, die Nijmegen had inge nomen „Vierdaagsche" ridders De opgave van belooningen aan deel nemers, die voor de 10e maal of meer heb ben deelgenomen, luidt: Kruis, 10e maal: M. J. Taekema, sergeant 5 r.i.; W. J. Korte, sergeant L.S. Haarlem: J. H. Starmans, politie Rotterdam; J. Cla- rijs, politie Rotterdam; Vleghert, politie Den Haag; H. Bouwmeester, sergeant luchtvaart afdeeling; Fr. Wiedijk, sergeant 7 r.i.; L. Tröger, oud-insp. politie le klasse Den Haag. Kroon 11e maal: mr. O. Verdoorn, res. le luit. jagers; W. F. A. van der Kleij, korpl. L.S. Rotterdam; W. A. J. Roelofscn, kapt. der mariniers; Vis, politie Den Heng; Hol lander, politie Don Haag; J. W. Wittekamp. Nijmegen; J. van der Meulen, kapt. 6 r.a.; mevr. van der Kleij-Vrijenhoek, Rotterdam. Cijfer 12: Mak, politie Den Haag; B. Ti celaar, sergeant 7 r.i.; J. Vos, Amsterdam. Cijfer 13: A. A. Schwing, le luit. der ja gers; J. B. Verbergt, sergeant 5 R.I.; M. I>. Hol, sergeant II inf.; D. van 't Zet, sergeant genie; J. H. Teunissen van Manen, oppcr- wachtm. 8 R. A.; jhr. G. H. A. van Kinschot, ord. off. van H. M. de Koningin; D. F. J. Brandwijk, wachtm. 3e div. Kon. marech. Cijfer 14: A. A. M. Göbel, opperwachtm., 2e half regiment huzaren. Cijfer 15: G. H. van Veldhuizen, sergeant majoor instr. pol. Cijfer 16: A. J. J. Geel, vrijw. burgerw. Amsterdam. Cijfer 17: Jhr. A. van der Goes, ritm. le Stahlhelm ook in Oost-Pruisen ontbonden De „Oberprasident" der provincie Oost- Pruisen heeft den nationaal-eocialistischen Duitschen Frontstrijdersbond, den voormaligen Stahlhelm, in de provincie Oost-Pruisen ont bonden, evenals alle onder-organisatcies, met gelijktijdige in beslagneming van het vermo gen dezer organisaties. DE CONFESSIONEELE JEUGDBONDEN IN DUITSCHLAND Krachtens een order van Himmler, rijkslei der der S.S. en een plaatsvervangend chef var de Gestapo, wordt het optreden der confessio- neele jeugdbonden thans in heel Duitschland, tot „zuiver kerkelyk-religieus gebied" be- Verboden zyn aan deze organisaties o.a. het aaneengesloten marcheeren, wandelen of kam peeren, het medevoeren van banieren en vlag gen, hefc maken van muziek en het beoefenen van sport. Een uitzondering wordt gemaakt voor het deelnemen aan traditioneele processies, bede vaarten en kerkelijke plechtigheden. Uit München: Wederom heeft een bevol kingsregister en tegelijkertijd een rechte bank in Duitschland, n.l. te Landau in de Pfalz, geweigerd het huwelijk af te kondi gen van een Jood met een niet-.Toodsch Duitsch meisje. De bruigom ging echter in hooger beroep en het Gerechtshof verklaar de de weigering van het bevolkingsregister om het huwelijk af te kondigen in strjjd met de wet en gelastte alsnog de totstand koming van het huwelijk. Nationaal-socialisten hielden daarop betoo gingen voor de woningen van de beide be trokkenen, die hiermee eindigden, dat do politie beiden arresteerde en in „Schutz- haft" nam. ITet Duitschc spoorwegpersoneel krijgt een mooier dienstkleeding: met goudgalon, zilvertressen- en zilveren goud gekorrelde knoopen. Men meent, dat het dragen van een „hupschc" uniform op de houding en de activiteit van liet personeel van in vloed is, half regiment huzaren; A. C. L. Dinkhui- scn, Den Haag; G. J. van der Kaij, Elden. Korpsprijzcn. De volgende Vereeniglngen en Korpsen komen in aanmerking voor den Korpsprijs: Algemeene Sportverocniging S.H.E.L.L., Wandelsportvereeniging Al Zingende Voor waarts. Wandelsportvereeniging Amster dam, Unilever Sportvereeniging, Rotterdam- sche Wandelsportvereeniging (R.W.S., idem groep dames, Sportvereen. R.V.S., Nat. Jon geren Verbond afd. Rotterdam, Nat. Jonge ren Verbond afd. Den Haag, Sportvereen. Landsdrukkerij (S.V.L.), Wandelsport van de Princevlag, Haagsche Wan-delsportver. De Vierdaagsche, „Laat Uw iBody Rovaal Ontwikkelen (Lubro), Wandelsportverceru ,De Blauw-vingers Zeeuwsche Wandelsport vereeniging Middelburg, Gorinchemschc Athletiek cn Wandelvereen. Hellas, Wan- rlelsportvereen. Vlaardingen, Wandelsport- vereen. De Optimisten, Unilever Sportver. (damesgroep), Rotterdamschc Meisjesgilrio S.O.S., Wanctelsportvereen. Excelsior, Sport vereen. De Hazenkamp, Wandelclub Nij megen, Wandelclub Robinson, Rijksvcld- wacht. Vrijwillige Burgerwacht Amsterdam, Burgerwacht van Rotterdam, Vrijwillige Burgerwacht Haarlem, Vereen, de Velser Burgerwacht, Roode Kruis (transport-kolon- ne Amsterdam), Amsterdamsche Politie, Politiekorps Rotterdam, Haagsche Politie Sportvereen., Politie Sportvereen. Arnhem Utrechtsche Politie Sportclub, Maastricht sche Politie Sportvereen., Tilburgsclie Poli tie Sportvereeniging. Regiment grenadiers, regiment jagers, le regiment infanterie (40 K.M.), le regiment infanterie (50 K.M.), 3e regiment inf.. 4r- regiment infanterie, 5e regiment infanterie (40 K.M.), 5e regiment infanterie (50 K.M.), 6e regiment infanterie, 7e regiment infante rie (40 K.M.), 7e regiment infanterie (50 K.M.), 8e regiment infanterie, 10e regiment infanterie (40 K.M.), 10e regiment infnnterie (50 K.M.), 11e regiment infanterie (40 K.M.), He regiment infanterie (50 K.M.), 12e regi ment infanterie, 15e regiment infanterie (40 K.M.), 15e reg. inf. (50 K.M.), 16e regi ment infanterie. 18 regiment infanterie, 20e regiment infanterie (40 K.M.), 21e regiment infanterie, 22e regiment infanterie (40 K.M., 22e regiment infanterie (50 KM.), re giment genietroepen det. A. regiment genie troepen detachement B, dito detach. C. Kon. Militaire Academie, S.R.O.I. Kampen, idem Breda, Landstormverband Amsterdam, idem Rotterdam (40 K.M.), idem Rotterdam (50 K.M.). idem Zuid-Holland-West, regim. motorartillerie Naardien, korps luchtdoel- artillerie, le half regiment huzaren, 3e id., 4e idem, demontedepót, korps rijdende ar tillerie, 2c regiment veldartillerie, regiment wielrijders, schoolcomp. van den motor- dienst, 2e div. Kon. Marechaussee, 4e idem. politietroepcn. detachement Hr. Ms. Wacht- Uit het Sociale Levea. EEN MIJNWERKERSPENSIOENFONDS IN LIQUIDATIE? Het commissariaat der Dooviciale Mijn Mij. te Kerkrade heeft aan het bestuur van de pensioen kas dier mijn, meer bekend onder den 03am het ..Ouderdcenfonds", doen weten, dat de Mij. niet in staat is tot eenige" tëgemo?tkóm:og aan het fonds. Het bestuur zal dus thans wel liquidatie vaa het fonds moeteD overwegen. Begin 1935 bedroeg het ongedekte tekort meer dan f 1 mil- Gemengd Nieuws. Geweldige brand te Hapert Drie boerderijen In de asch gelegd In het plaatsje Hapert bij Dalem gem. Hoogeloon) heeft Vrijdagmid dag een brand gewoed, waarbij drie boerderijen met bijbehoorende schuren en stallen in de asch gelegd zijn. Er is geen levende have verbrand* doch de materieele schade is zeer groot, daar alle landbouwwerktuigen en in de schuren opgeslagen hooi en graanvoorraden een prooi der vlam men zijn geworden. De brand brak omstreeks half vier uit In de boerderij van den landbouwer Luyten, waarna het vuur weldra oversloeg naar de schuur en de twee stallen, eveneens eigen dom van Luyten. Het vuur bleef echter niet tot deze gebou wen beperkt, maar tastte spoedig twee in de buurt liggende boerderijen met bijbehoo rende stallen en schuren aan, bezittingen van de landbouwers Vostcrs en Wouters. Wegens gebrek aan water viel aan blus- schen niet te denken. De burgemeester en de veldwachters, die inmiddels op het terrein van den brana aangekomen waren, konden slechts met water, dat zij met behulp van emmers uit putten schepten, de daken van de andere boerderijen o\ergieten en zoodoende voor komen dat het vuur nog verder om zich heen greep. Later in den namidoag zijn nog eenige manschappen van de Rijkspolitie gerequi- reerd. De boerderijen en schuren brandden tot den grond toe af. Levende have is niet ver brand, doch van de inboedel van de gebou wen kon niets worden gered. Verzekering dekt de schade. VERDUISTEREND RAADSLID Te Kerkrade is door den commissaris der politie in verzekerde bewaring gesteld de 42-jarige J. C., bestuurder van de Centrale van Werknemers in het Mijnbedrijf, meer be kend onder den naam van Neutralen Bond. Hy is ook lid van den gemeenteraad. C. wordt verdacht van verduistering of valschheid in geschrifte ten opzichte van de werkloozenkas. Hy is naar Maastricht overgebracht, GROOTE BOSCHBRAND ONDER SWOLGEN Vijftien H.A, verwoest Vrijdagmiddag om half drie is een hevige boschbrand uitgebroken in een complex bos- schen onder Swolgen, gemeente Meerlo. Het vuur greep me: groote snelheid om zich heen en in korten tijd.waren circa 15 H.A. twintig jarige dennen en enkele jonge aanplantingen in vlammen opgegaan. Aan het blusschines- werk werd slechts door enkele landarbeiders dee'genomen, daar de plek van den brand zeer afgelegen is. De bosschen behooren aan ver schillende eigenaars toe. Te ongeveer 5 uur is de brand gebluscht. Ernstige auto-botsingen Tal van gewonden Nat,ij dc halte-Bril van de electrische tram te Kerkrade had gistermiddag een botsing plaats tusschen een personenauto, bestuurd door zekeren Lemmens iu* Torwinselen en een vrachtauto. De 18-jar ge L. Jansen uit Hceotbroek, die naast den bestuurder van de personenauto gezeten was. werd op den weg geslingerd en bewusteloos op genomen Met een schede!fractuur en een inge drukte borstkas is hij naar het St Joser Zieken huis te Kerkrade vervoerd. De bestuurder en dcens vader, die achter in dien wagen was gezeten, werden lirht gewond. De laatste bleef ter obser vatie in het ziekenhuis achter. Dc toestand van den heer Janssen is zorgwekkend. De beide inzittenden van de vrachtauto bleven ongedeerd. De personenauto, welke ernstig be schadigd is, is in beslag genomen. Bij BJthoven reed een vrachtauto, bestuurd door v. G. uit Z. den BilthoVenscheiweg op. toer uit de tegenovergestelde richting een motorfieK naderde en met groote «netheid tegen den vracht auto botste. De duorijdster werd tegen den weg geslingerd en daarbij ernstig gewond Zij kreeg een scbcdebfractuur. Oe bestuurder van de motorfiets, M. uit den Haag, werd ernstig gewond, doch is buiten levens gevaar. Hij is eveneens gebracht naar het stads en academisch ziekenhuis te Utrecht. De doctoren Stcyns en Hofman uit Biltfhcxv'en verleenden voorloopig geneeskundige hulp. De vermoedelijke oorzaak van de aanrijding is, dat de motorbestuurder door het zonlicht verblind zijn geworden. De Bilthovensche politie heeft den vrachtwagen in beslag genomen. Remmei stuurinrichting bleken in orde te zijn. zoodat de auto 'ater is vrijgegeven. De motorfiets u geheel vern-eld. Te Den Helder waren bij de aankomst van den treio de boomen voor den overweg bij de Sluisdijkstraat gesloten. Hiervoor wachtte een dame m<t de fieta Achter haar kwam een auto aanrijden, die ook wilde stoppen dooh pp on verklaarbare wijze doorreed. De dame werd tusschen de auto en de boomen gedrukt en ernstig verwend, waardoor zij bewusteloos bleef liggen Met behulp van den chauffeur uit de aanrijdende auto, die tev>rus de eigenaar was, werd zij bij een der omwonenden binnengedragen, waar de dokter ernstige inwendige kneuzingen constateer de. De koplampen van de auto werden geheel vernield, terwijl de afsluitboom ontzet werd. In middels gewaarschuwde poli-tic stelde een onder zoek naar dc auto in, waarvan de remmen niet goed bleken te functiooeeren. Procesverbaal werd opgemaakt. Dc auto werd kn beslag genomen. Doodelijke auto-ongelukken Op den weg van Tilburg naar Breda, tor ■hoogte van Huiten, gemeente Gilze, is ongeveer 50-jarige dame, mevr. Bezon w— Nouwen uit Gilze, dto e ldaar op de fiets reed en een zijweg wilde inslaan, op dat. momeint door een auto, bestuurd door den heer M. van Eyndihoven uit Tillburg, aange reden. Zij weru tegen den grond gesmakt en was vrijwel op slag dood, hetgeen door een juist passeei enden arts uit Rotterdam geconstateerd werd. Do bestuurder van de auto verklaard^, dat de vrouw geen toeken heeft gegeven, dat zij links wilde afslaan, waardoor het ongeval is veroorzaakt. Hij heeft door naar links uit te wijken nog ge tracht een aanrijding te voorkomen, doch dlit heeft niet mogen baten, zToen de landbouwer-J. Polman van zijn land bij de kaarsenfabriek te Purmerend met zijn driewielige kar, beladen met mest, den Purmor Oosterweg op wildie rijden, werd hij aangereden door een autobus van de firma Fontijn, die uit de riohting Edam den weg af kwam. P. werd van de kar slangerd en door de autobus overreden. In emstigen toestand is hij naar het gemeente lijk zieken/huis te Purmerend overgebracht, waar hij kort na aankomst aan dj bekomen verwondingen is ovorleden. De lieer J. Vos uit Zuidbroek, die bij een botsing tusschen een auto en een motor rijwiel ernstig werd gewond, is in het Aca demisch Ziekenhuis te Groningen aan de bekomen kwetsuren overleden. Colportagerelletjes te Amsterdam Te Amsterdam-West, in het bijzonder in de Jan IOvertsenstraat en op het Mercator plein, waar de N.S.B. een vergadering lieeft gehouden, terwijl mede door leden van beweging en door andersdenkenden druk werd gecolporteerd met nieuw verschenen organen, is het Vrijdagavond buitengew rumoerig toegegaan en heeft de politie krachtdadig moeten optreden tegen opge- sohoten revolutionaire elementen, die de openbare orde danig verstoorden. Verschei dene malen werden troepen belhamels met den gummistok uiteengejaagd, en vielen er rake klappen. Eerst laat op dien avond was de rust teruggekeerd. De communisten hadden op het Mercator plein. een groote zwart geschilderde dood kist, waarop een doodshoofd en de naam van Ir Mussert prijkten, geplaatst. De politie, per overvalauto ontboden, heeft een en an der verwijderd. DOOR EEN GLOEIENDEN NAGEL De brandweer te Amsterdam heeft een zwaar karwei gehad met het blusschen van een brandje, dat door het wegspringen van een gloeienden nagel in gemorste olie ont staan was aan boord van een motor-dek schuit, welke op een helling van een kleine werf aan de I-Ioogte Kadijk lag. De brand- waclits, die het blusschingswerk opknapten, moesten met rookmaskers tot het inwen dige van het schip doordringen, waar zij niet zonder moeito met behulp van het schuim-kanon het vuur onder de knie kre gen. Een groot gedeelte van die houtbetimme ringen werd door de vlammen vernield. DE ZIEKTE VAN WEIL Ook op de Veluwe komen gevallen van de ziekte van Weil voor. Een knaap, die in een zweminrichting had gezwommen, bleek door de ziokte aangetast, ondanks het feit, dat er toch op do Veluwe zoo goed als geen waterratten worden aangetroffen. INBRAKEN Het aantal inbraken, dat den laatsten tijd te Leeuwarden werd gepleegd, is nog weer met één vermeerderd. Thans is een be zoek gebracht aan Morrema's Sport Palace, waar f 40 en eenige sportartikelen werden ontvreemd. In tegenwoordigheid van den com missaris van politie werd gisterochtend huis zoeking verricht bij zekeren G., waar verschil lende voorwerpen uit het sportmagazyn, in be- slag genomen werden. De politie ging over tot arrestatie van een zoon van G. en een zekeren B., die op dat moment in het huis van G. vertoefde en woonachtig is te Den Haag. B. verzette zich hevig tegen zijn arrestatie, terwijl hij trachtte een revolver te trekken. Na fouilleering bleek hy in liet bezit te zijn van een browning met 20 scherpe patronen. Met dit tweetal bevinden zich zeven inbrekers achter slot en grendel. Men vermoedt, dat zij ook schuldig zyn geweest aan de inbraak in het karfcoor van de Arbeiderspers, Weerbericht Hoogste stand te Scilly en Brest 768-9. Laagste stand te Scydisfjord 739.4. Stand vanmorgen halftwaal! 764.8. WEER VERW ACHTING Meest matige Z. tot W. wind, half tof zwaar bewolkt of betrokken, kans op regm buien, weinig verandering in temperatuur, BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie strekt zijn invloed steeds verder naar het Z. uit. De daalgebiedea nemen thans hun weg over Schotland naar het Kattegat Tegelijkertijd is de druk bezig een kern te vormen over Frankrijk en Cen traal Europa, waardoor de wind benoorden do 50ste breedtegraad overal naar W. on> ging met in de bovenlucht grootere snel heden. De W. winden brachten in ons land en in Frankrijk eenige afkoeling en gaven aanleiding tot onweersregens in O. Frank rijk. 111 de Alpen (Santis 12, Zugspitze 6 mM.) en in het Schwarzwald. Het regengebied langs de Zuidrand der depressie strekt zich nog niet Zuidelijker uit dan de 55ste breedtegraad. Een koude luchtstroom over het O. Oost- zeegebied en Finland verdrijft de zomer* warmte uit O. Europa. Voor het volgende etmaal is een matige W, wind te wachten met afwisselend zware cn lichtere bewolking en mogelijk enkele regen- TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.8 C. 28 JULI. Zonsopgang 5.14 uur, zonsondergang 8.58 uur Maan op v.m. 2.52 uur, onder nam. 8.01 uur 29 JULI Zonsopgang 5.16 uur, zonsondergang 8.56 uur Maan op v.m. 4.03 uur, onder nam. 8.26 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 28 JULI. Van 's avonds 9.2S uur tot 's avonds '4.46 Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,88 2,91 Vesel 0,27- 0.31 Brelsacb 2,02 2,08 Emmerik 1,51 1,51 Kehl 3,08 3,10 Lobith 10,47 10,5t Maxau 4,49 4,57 Nijmegen 8,16 8,18 Diedeshelra 2,30 2,40 St. Andrlea 2,77 2.75 Mannheim 3,53 3,fi0 Arnhem Lohr 0,91 0,91 Vreeswijk lw 0,44 ojlO Mains 1,09 ],15 Westervoort 8,72 8,76 Blngen 2,06 2,10 Deventer 2,53 2,56 Caub 2,26 2,29 Kampen 0,07 0,60 Ems 1,04 1,04 Eysden 45.94 4C.00 Coblens 2,16 2,21 Maastricht 40,54 40,49 Trier 0,07 0,05 Grevenblcht 27,72 27,77 Keulen 1,91 1,97 Venlo 10,71 10,79 Dus8eldorf 1,30 1,35 Grave (s.als) 3,84 4,20 Kuhrort 0,47 0,51 St. Andries 0,62 0,52 Hoogwater Ned. Zeehavens 28 Juli 29 Juli DelfzUl Terschelling Harlingen 8.00 20.30 Den Helder 5.45 18.15 T.Tmuiden 1 29 14.02 Hoek v. Holland 0.47 13.18 Rotterdam 2.38 15.13 Hellevoetsluls 124 13.56 Willemstad 2.20 14 51 3.08 15.37 Brouwershuven 0 36 13.08 1.26 13.55 Zierikzee 1.04 13.37 2.00 14.27 Wèmeldinge 1.27 13.37 2.00 14.27 Terneuzen 0 17 12.49 1.07 13.32 Hansweert 0.53 13.26 1.46 14.13 De moord op den postkantoor- houder Janssen Bloed, dat niet liegt Zooals men weet is eenige maanden ge leden de postkantoorhouder Janssen te Has- sum (Gld.) vermoord gevonden. In verband daarmede was gearresteerd de graanhande laar Vullings te Gennep, die nog steeds in voorarrest is te 's Hertogenbosch en hard nekkig blijft ontkennen de dader te zijn. Thans is in de Asperheide aan de Hornmer- sumsche straat nabij Goch in een roggeveld op ongeveer twaalf meter van den weg een hamer met spitse punt gevonden, waarop zich bloedvlekken bevinden. Het voorwerp, welks vondst van groot belang kan zijn voor het verdere onderzoek, is ingeleverd bij den Officier van Justitie te Cleve. In aansluiting hierop kan nog worden medegedeeld, dat op de jas cn het vest van verdachte ook bloedsporen zijn ontdekt. Deze behooren tot do bloedgroep van het slacht offer. Een waardevolle dame te water Te Utrecht reed een jongedame aan den Kanaaldijk met fiets en al to water. Ze werd vrij spoedig gered, doch vermist* een actetasch met 1000,—, welke op den bodem van het kanaal was blijven liggen. De poli tie kwam er bij te pas en haalde dreg na dreg, maar geen tasch met 1000,— kwam aan de oppervlakte, tot eenige geroutineer de zwemmers het met duiken gingen pro- beeren. Een hunner, een jonge zwemlecr- aar, bracht vrij spoedig den verzonken schat aan de oppervlakte. VERDRONKEN Men meldt ons uit Heerjansdam: Vry- dagavond te circa 7 uur waren twee personen uit Rotterdam, bij het Kuipersveer, onder deze gemeente aan het zwemmen in de Maas, toen één van hen, A. de L., in een draaikolk ge raakte en in de diepte verdween. Hoewel zoo vlug mogelijk aan he»: dreggen werd gegaan, was men 's avonds er nog niet in geslaagd de drenkeling te vinden. Te Groningen is het anderhalf jarig zoontje van schipper A. Smit, liggende met zyn schip in het Hoendiep, ter hoogte van de Friesch-Groningsche Suikerfabriek in een on bewaakt oogenblik overboord gevallen en ver- jjr°nken. Het lykje is een kwartier later öpge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2