Jlieiuur ^citerlje (üourniit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken DE MOEILIJKE OPDRACHT „EBERTO" Schoen abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waai een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 27 JULI 1935 15e Jaargang NO. 5536 gtobertcntirpripm: Van I tot 5 regels f I.171/» Elke regel meer0.22'I, Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 'I bureau wordt berekendO.lO Zal Mr Aalberse slagen? In de opdracht, welke aan Mr. Aal berse is verleend, trekken drie dingen de. aandacht. Gelijk van zelf spreekt, vroeg Mr, Aalberse tijd van beraad; en dit ver zoek werd, even van zelf sprekend, in gewilligd. Maar de Koningin voegde er een wensch aan toe; n.l. dat de heer Aalberse haast zou maken. Men moet deze toevoeging niet over het hoofd zien. Het is nooit gewenscht, dat een re- geëringscrisis lang duurt; doch onder geheel normale omstandigheden zou men kunnen zeggen: och, op een paar dagen komt het niet aan. Dat thans geen uur ongebruikt voor bij mag gaan, is voor iedereen duide-, lijk, die nota neemt van de groote ver warring en onrust, welke op financieel en economisch gebied zijn gaan heer- schen sedert de noodlottige Dinsdag avond van deze week. Het kabinet heeft met de gansch bizondere omstandigheden van meetaf zooveel het kon, rekening gehouden. Het nam maatregelen en besluiten, waaraan anders een demissionair kabi net niet zou denken. Het bleef trouw op zijn post. Maar nog erger dan de vervanging van het ministerie-Colijn door een an der bewind, zou een sleepende regee- ringscrisis zijn. Dat kunnen ons land en ons maatschappelijk leven op dit oogen- blik in geen geval hebben. Vandaar de nadrukkelijke toevoeging: Aalberse, haast u! Hoezeer de Kroon overtuigd is van de noodzakelijkheid, dat de oplossing der crisis in snel tempo gezocht wordt zonder een minuut te verspillen, blijkt ook uit de mededeeling, dat de Ko ningin, kennelijk nog voordat het mi nisterie zijn ontslag had aangevraagd (hoewel natuurlijk niet zonder voor kennis der ministers) advies ingewon nen heeft bij de voorzitters der Kamers en den vice-president van den Raad van State, doch ook slechts bij deze autoriteiten alleen; en niet, zooals ge bruikelijk is, bij verschillende politieke leiders. Misschien valt er ook uit af te leiden, dat het Cabinet zijn officieele ontslag aanvrage heeft opgeschort tot het mo ment, dat onmiddellijk daarna een op dracht tot kabinetsvorming verleend kon worden. In elk geval wijst er alles op, dat zoo spoedig mogelijk gestreefd zal worden naar oplossing van de crisis, opdat er ook ten spoedigste een einde komt aan de onzekerheid, welke het voornemen tot aftreden van Dr. Colijn bracht. Het tweede punt, dat de aandacht vraagt, is de omschrijving: de vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis. Een parlementair kabinet; dat spreekt eigenlijk vanzelf. We willen geen dic tatuur en de Kroon handhaaft zoolang mogelijk de constitutioneele usance: als 't even kan moet een kabinet gevormd worden, dat steunt op een meerderheid in de Staten-Generaal. Én voorts, dat is de toevoeging van 1935, welke in 1933 bij de opdracht aan Dr. Colijn achterwege bleef, doch die door dezen premier toch als leidraad is genomen: op zoo breed mogelijke basis. Want daarover zijn we het zoo langzamerhand wel eens geworden: er is nationale samenwerking noodig om door de moeilijkheden heen te komen. Het is een mooie opdracht, welke kir. Aalberse kreeg. Een gansch andere vraag is natuurlijk of hij kans van sla gen heeft. De waarde van speculatieve beschouwingen is niet groot; maar dat het gelukken zal een parlementair kabi net te vormen, lijkt ons voor het oogen- blik zeer twijfelachtig. De meerderheid welke het kabinet-Colijn ten val bracht, is daartoe te heterogeen; de minder heid, welke instemming met het ge voerde beleid betuigde, zal zich wel tweemaal afvragen, waarom dit kabinet door een ander met een tot heden vaag program vervangen moest worden. Waar de roomsch-kath. pers met kracht van woorden de vorming van een rood-roomsch kabinet heeft afge wezen, lijkt ons derhalve de vorming van een parlementair ministerie, op breede of versmalde basis, twijfelachtig. In tweede instantie zou aan Mr. Aal berse opdracht gegeven kunnen worden een extra-parlementair kabinet samen te stellen. Dit is echter nog niet aan de orde en de mogelijkheid daarvan be hoeft ook nog niet onder de oogen te worden gezien. In de derde plaats willen we wijzen op de logische gang van zaken: de weg was aangewezen. Mr. Aalberse heeft bijna openlijk gesolliciteerd naar de functie van eersten stuurman; zelfs beging hij de politieke onvoorzichtigheid om een officier, die wegens een zakelijk geschil ontslag nam en die een koers wenschte in te slaan, welke Mr. Aalberse (nog?) verkeerd acht, een „tot weerziens" toe te roepen. Er viel dus niet veel te adviseeren aan de Kroon. Het was heusch niet noodig nog tijd te verspillen met de uitnoodiging van andere adviseurs. Het sprak vanzelf, dat Mr. Aalberse de opdracht werd aangeboden en het is even logisch, dat hij deze onmiddellijk in beraad nam. Niet iedereen geeft de logica van deze gang van zaken toe. 'Ook in onze lezerskring gingen stemmen op, die voor 't oogenblik een andere methode zouden prefereeren. De een spoorde ons aan het initiatief te nemen voor een demonstratieve be weging ten gunste van het kabinet- Colijn; een ander wilde de Kerken uit- noodigen morgen in de godsdienstoefe ning in 't bizonder de volksnood van het oogenblik voor Gods aangezicht ie brengen; een derde zond zelfs een tele gram aan Dr. Colijn met verzoek een volksreferendum over zijn beleid uit te lokken. Hoe goed deze adviezen ook zijn be doeld en hoezeer ze ook bewijzen, dat velen de ernst van de toestand op het hart gebonden is; wij konden om aller lei redenen, welke we thans niet in den breede kunnen uiteenzetten, geen medewerking aan deze suggesties ver- leenen. Dat in de Kerken niet gezwegen werd en zal worden; het behoeft geen betoog; maar van een demonstra tieve agitatie behooren we ons te ont houden en van een referendum, dat onze constitutie niet kent. kan zelfs geen sprake zijn. Laat ons in dezen het voorbeeld van Dr. Colijn volgen. Hij week geen duim breed van de parlementaire en consti tutioneele weg af, al hield hij in de toepassing rekening met de zeer bizon dere tijdsomstandigheden. Hij en zijn ambtgenooten hebben gedaan, wat mo gelijk was om ons land door de moei lijkheden heen te leiden; de minister president verklaarde nadrukkelijk, dat zij onder biddend opzien tot God en onder beding van Zijn zegen en genade deze arbeid zouden voortzetten, zoolang zij daartoe de gelegenheid kregen;- nu roekelooze politiek daaraan een eind trachtte te maken, trekken zij, berus tend, de logische consekwentie. Dat geldt, mutatis mutandis, ook voor ons. Worden onder Gods bestuur anderen geroepen leiding te nemen, dan zullen wij, met volledig behoud van al onze politieke rechten, het feit dienen te aanvaarden. Alleen zal het goed zijn ons zelf ern stig de vraag te stellen of wij door po litieke activiteit en verspreiding der Christelijke pers voldoende hebben meegewerkt aan de voorlichting, welke ons volk niet kan ontberen om met kennis van zaken over de groote poli tieke vragen van den dag te kunnen oordeelen naar de eisch van Gods Woord. DE NIEUWE EERSTE KAMER Gisteren vond in half Nederland de ver kiezing plaats van leden der Eerste Kamer. Het feit zelf, overigens toch van genoeg be lang, geraakte door de politieke spanning geheel op de achtergrond. I-Iier kwam nog bij, dat in theorie de uit slag van te voren vaststond. De leden der Provinciale Staten zijn de kiezers en van hen weet men, welke richting zij toegedaan zijn. In de praktijk is het echter iets anders uitgekomen, dan men dacht. Op grond van berekeningen had men voorspeld, dat de roomsch-katholieken, de liberalen, de vrij zinnig-democraten en de christelijk-histori- schen een zetel zouden verliezen, terwijl de sociaal-democraten, de communisten en de N.S.B. winst zouden boeken. De uitslag was eenigszins anders. Door combinaties en hulp van politieke vrienden (die overtollige stemmen aan anderen over deden) konden Roomsch-Katholieken en Christclijk-historischen zich handhaven; het is zelfs waarschijnlijk, dat liberalen en vrijzinnig-democraten aan de rechterzijde hulp verleenden, omdat zij voor zich zelf toch niets konden bereiken. Door een en ander valt er weinig wijzi ging te constateeren. Het nieuws .van den DE OPDRACHT AAN MR AALBERSE Er wordt geconfereerd (Van onzen parlementairen redacteur) Mr. Aalberse, wien H.M. de Koningin op dracht heeft gegeven tot vorming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis, heeft gisteren besprekingen gehouden met leiders van verschillende Tweede Ka merfracties, welke besprekingen heden zul len worden voortgezet. In den namiddag heeft Mr. Aalberse ge confereerd met de anti-rev. Kamerleden Schouten en v. Dijk; later heeft hij den heer Albarda, leider der soc.-dem. fractie ontvan gen. Heden zal hij met den heer Bierema, voorzitter van de liberale Kamerfractie, een onderhoud hebben. Tegen devaluatie en voor zoover mogelijk gaande deflatie Naar ons ter oore komt, wordt in parle mentaire kringen met stelligheid verwacht, dat, indien prof. Aalberse in zijn opdracht mocht slagen, een kabinet onder zijn leiding even krachtig voor het behoud van de waar devastheid van onzen gulden zal blijven waken als zulks tot dusver is geschied. Met name wordt dit afgeleid uit de door prof. Aalberse als Neaerlandsch Regeerings- gedelegeerde op de jongste Internationale Arbeidsconferentie te Genève gehouden rede, waarin liij verklaard heeft, tegenstander te zijn van devaluatie en aan zoo ver mo gelijk gaande deflatie de voorkeur te geven. Het is een eigenaardig bericht, dat we hierboven afdrukken. We hebben er even aan gedacht om er boven te plaatsen: Aal berse op den terugtocht Immers waarom wordt deze mededee ling vanuit „parlementaire kringen" gedaan? Wie zijn dat? De Roomsch Katholieken? Dan zou het bericht een tendens kunnen hebben. Want de inhoud er van brengt niets nieuws. Het was algemeen bekend, dat de heer Aalberse tegenstander van devaluatie is, al is naar verluidt de meerderheid van zijn fractie het ten .deze niet met hem eens. Laten zo dat inzicht nu ineens weer los? Als ze Colijn maar kwijt zijn? Er komt eventueel een pro-gave-gulden kabinet. Maar dat hebben we. Een ander is dus volmaakt ovei'bodig. Het bericht wordt nog zonderlinger als men in den laatsten regel leest: een zoo ver mogelijk gaande deflatie heeft de voorkeur van den heer Aalberse. Waar ligt de grens? Verleden week lag die zoo ver, dat nie mand zich er mee vereenigen kon en velen het zelfs principieel oneens waren met het doen van stappen in de richting van konse- kwente deflatie. Zoo ver m o g e 1 ij k. Maar dat wenscht ook het Kabinet, dat door den heer Aalberse is getorpedeerd. In de Mem. van Antwoord op het Bezui- nigingsontwerp schreef het, dat op het stuk van de vaste lasten zoo ver gegaan was als de Regeering meent dat thans kan worden gegaan. Dat is ook zoo ver als mogelijk is: principieel en feitelijk. Ook in dit opzicht is er, indien deze be- teekenis ook aan de bewoordingen in het toegezonden communique mag worden aan een creatie-Aalberse niet de minste behoefte. Dan was de Roomsche oorlogsverklaring op den „zwarten Dinsdag" niet noodig ge weest en wordt de kwestie een zaak van meer of minder ver en behoudt niets prin cipieels. We vertrouwen, dat onze parlementariërs voor deze dingen het oog open zullen heb ben en aan een woordenspel het Kabinet- Colijn niet zal worden opgeofferd. Het gebeurde zou dan een allerbeden- kelijkst karakter krijgen. De heer Aalberse heeft nu zijn kans. Maar hij moet vandaag niet wit noemen wat giste ren nog zwart was. Thans kan blijken of hij op zijn zes punten want die zullen zijn program dienen te beheerschen een meerderheid kan vormen of niet. Armslag heeft hij volop. Slaagt de heer Aalberse niet, dan zal de Katholieke fractie zich loyaal bij de resul taten van haar negatieve politiek hebben neer te leggen en behoort zij te helpen zoe ken naar wat bereikbaar is in een uiterst moeilijke aangelegenheid. Dat is misschien niet zoo prettig. Maar met de „Tijd" zeggen we dan: geen rancune en we zullen ons verheugen, indien na het gebeurde de verloren tijd en de veroorzaakte schade zoo spoedig mogelijk zullen worden ingehaald in wat Dr. Colijn noemde „ver trouwensvolle samenwerking". dag is, dat in September twee leden der nationaal-socialistische beweging tot de rang van senator verheven worden en de plaatsen van mr. D. Fock (lib.) en prof. mr. R. Kranenburg (v.d.) zullen innemen. De Eerste Kamer zal deze twee eminente mannen missen en door de vervanging on getwijfeld schade lijden. De rechterzijde of wat "vroeger de rech terzijde heette blijft 29 van de 50 zeteis bezetten. Gezien deze geringe wijziging is het dus begrijpelijk, dat de belangstelling thans niet in de eerste plaats naar dit po litieke gebeurén uitgaat EERSTE KAMERVERKIEZING Het verloop in verschillende provincies De verkiezingsdienst van het A.N.P. wijdt nog de volgende beschouwing aan de uit slag van de verkiezing van 25 leden der Eerste Kamer. Groep I Uit de stemcijfers in groep I (omvattende da provincies Noord Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg) valt af te leiden, dat in Noordbrabant de twee Statenleden der Ivath. Dem. Partij niet op hun eigen lijst hebben gestemd. Zij hebben vermoede lijk hun stem uitgebracht op de lijst der R.K. Staatspartij, zij het dat zij gebruik van hun recht schijnen gemaakt te hebben om een voorkeurstem uit te brengen. Beiden schijnen de voorkeur te hebben gegeven aan nr 3 van lijst 11 der R.K. Staatspartij, den heer J. C. A. M van de Mortel. Zelfs schijnt een hunner 't Hare-Clark-personen- stelsel te hebben toegepast, hetgeen wil zeg gen het nummeren van de lijst in een an dere volgorde, dan waarin deze lijst dooi de R.K. Staatspartij was ingediend. De twee voorkeurstemmen op don heer van de Mor tel hebben echter op de uitslag geen in vloed gehad. In Zeeland hebben van de vijf Staten leden van de Vrijheidsbond vermoedelijk twee hun stem aan andere partijen gege ven en wel 1 aan de Anti-Rev. Partij en 1 aan de Chr. Hist. Unie. Hierdoor hebben de Vrijheidsbonders, die in groep I toch geen kans meer op een zetel in de Eerste Kamer hadden, het gemiddelde van elk dei- beide genoemtle partijen iets verhoogd en daardoor de kans op behoud van de zetels der C.H. en A.R. vergroot. In Limburg schijnt een der Roomsch- Kath. Statenleden blanco te hebben ge stemd en in Utrecht is een stem van on waarde uitgebracht, vermoedelijk afkom stig van een lid van den Vrijheidsbond. Het uitbrengen van deze beide stemmen van onwaarde hebben echter aan de uitslag niets kunnen veranderen. Zooals reeds eerder is betoogd, heeft de R.K. Staatspartij de winst van 1 zetel te danken aan het feit, dat zij vijf verschillen de, niet met elkaar verbonden, lijsten, heeft ingediend. Ware dit niet het geval geweest, dan zou volgens een ander systeem de uitslag be rekend zijn. Normaal zou de uitslag dan geweest zijn: R. K. Staatspartij S zetels; S.D.A.P. 2 zetels; Anti-Rev. Partij 1 zetel; Cln-.-HisL Unie 1 zetel en N.S.B. 1 zetel. Nu krijgt de R. K. Staatspartij er 9 zetels en de S. D. A P. niet 2, dooli 1 zetel. Groep III In groep III (omvattende de provincies N.- Holland en Friesland) hebben zich ook eeni ge merkwaardige verschijnselen voorge daan. In de eerste plaats ontving de Anti-Rev. Partij steun, vermoedelijk van de R. K. Sta tenleden in de provincie Noord-Holland. Zij kregen althans op de Noordhollandsche lijst 2 stemmen meer, terwijl de R. K. Staats partij ,in aanmerking nemende haar getal sterkte in de staten van Noord-Holland en tevens het feit, dat een harer Statenleden afwezig was, 2 stemmen minder verwierf. In de Staten van Friesland hebben de A. R. niet op hun eigen lijst gestemd, doch grootendeels op de gecombineerde lijst van de A. R. en Chr. Hist. Unie. Vijf hunner stemden waarschijnlijk in ruil voor den in Noord-Holland ontvangen steun op de R.K. Staatspartij. Dank zij de uitwisseling dezer stemmen kon de fout hersteld worden die de A. R. Pax-tij heeft gemaakt, door haar beide lijs ten in Noord-Holland en Friesland niet met elkaar te verbinden. Het resultaat althans is geweest, dat door de steun van de R. K. Statenleden in Noord-Holland de met elkaar verbonden lijsten van de Chr.-Hist.Unie en A. R. Partij een gemiddelde van 1274 haal den, waardoor zij 18 stemcijfers boven het gemiddelde van de Communistische Partij uitkwam. Ware aan de beide verbonden lijsten de steun van de R. K. Staatspartij onthouden, dan zou, ook met toepassing van het stel sel der grootste gemiddelden 1 Chr. Hist, lid van de Eerste Kamer zijn plaats hebben moeten ruimen voor 1 Communistischen Senator. Met uitzondering van Noord-Brabant zijn bij deze verkiezing verder geen voorkeur stemmen uitgebracht. Allen, behoudens de bedoelde 2 Statenleden in Brabant hebben zoogenaamde lijststemmen uitgebracht. In de nieuwe samenstelling De Eerste Kamer, die op de derde Dins dag van September optreedt, is, tengevolge van de gehouden stemming als volgt sa mengesteld: Oude Nieuwe Winst of Partijen Kamer Kamer verlies LibG 5_i V.Di 3 R-K. 1F. 16 A.R6 6 C.IL 7 7 S.D. 11 li N.S.B2 ^-2 Comm 50 50 Zooals men ziet, heeft de N.S.B twee ze tels behaald en hebben de liberalen en de vrijzinnig-democratpn elk een zetel verlo ren. Overigens is er geen verandering in de politieke samenstelling gekomen. UIT OOST-INDIE DE ZITTING VAN DEN VOLKSRAAD BATAVIA, 26 Juli (Aneta). In de zit ting van den Volksraad antwoordde de Regeeringsgemachtigde voor Algemee- ne Zaken, mr Peek erna, heden na mens de Regeering op de beschouwin gen inzake het algemeen beleid in eer sten termijn. Spr. merkte op, dat de Regeering zich in de afgeloopen vier jaren in 215 gevallen bij het afwijkend inzicht van den Volksraad neerlegde, tegenover 11 gevallen (eigenlijk tot aan de interpellatie-Fruin negen geval len) waarin zij zulks niet deed. Meent men, zoo vraagt spr., dat dit. groo te Indië in dien tijd geregeerd had kunnen worden mot wat men zoo vaak noemt „meer dere tegemoetkomendheid"? was dit een tijd voor schipperen en tegemoetkomen? Deze vraag stellen, is haar beantwoorden, wat gedaan moest worden, moest gebeuren en is gebeurd. Had de Volksraad de Regeering bij dien arbeid gesteund, het zou een goed ding ge weest zijn en de Regeering zou dit op juiste waarde hebben weten te schatten. Nu die steun niet gegeven is, ging de Regeering haar eigen weg, in het volle besef van de verantwoordelijkheid, welke zij daarbij op zich nam. Aan het einde van zijn rede verklaarde spreker: in deze wereld, uitgeput door eco nomische en financieele rampen, staan Ne derland en Ned.-Indië te zamen, geschokt, maar niet verpletterd. Veel hebben wij behouden en daarover ligt de zegening van onze rechtsorde. Verlichting belastingdruk De Regeeringsgemachtigde voor de afd. Financiën, de heer De Bruvn Kops, deelde mede, dat, als eenmaal een sluitend budget is verkregen, dan een verlaging van den zwaren op alle bevolkingslagen geleg den belastingdruk nader aan de orde komt. Reeds thans is aan die mogelijkheid aan dacht gegeven, in dien zin, dat tot eenige verzachting zal worden overgegaan, waar dit het meest urgent blijkt. Vervolgens beantwoordt de Regeerings- gemachigde voor Algemeene Zaken, de heer Pee kern a, de sprekers, die bij de eerste afdeelihg van de begrooting, Regeering en Hooge Colleges, het woord voerden. Spr. licht de positieregeling van den Volksraad toe en geeft vervolgens een uit eenzetting van „eenige Ancta- en pers bureauzaken". Tusschen Aneta en de Overheid bestond steeds een bevredigende samenwerking, die in hoofdzaak bestond uit een geregeld, doch niet officieel contact, waarbij voornamelijk toetsing van de berichten werd beoogd. Spr. verklaart, dat men verschillende mecningen kan hebben over de vraag, of er één of meerdere persbureaus moeten zijn, doch voor de Regeering is het om voor de hand liggende redenen van belang, als er een goed gefundeerd cn geoutilleerd persbureau is, gelijk hier nu reeds vijftien jaar heeft bestaan. De omstandigheden hebben er nochtans niet toe geleid, dit belang thans reeds 200 stellig naar voren te brengen, dat bepaalde maatregelen moeten worden ge troffen. Moties Als resultaat van de debatten werden drie moties voorgesteld, alle door de heeren Soe- roso, Kasimo en Kortowisastro, van de vol gende strekkingen: le tot uitnoodiging niet over te gaan tot overbrenging van betrekkingen in het IT. B. B. L. opgenomen, naar het maandloonen reglement; 2e tot verkrijging van een eventueele ver dere bezuiniging op de personeels uitgaven, indien onvermijdelijk, die te vinden door middel van een algemeene salaris-korting; 3e tot heffing van een uitvoerrecht op aardolieproducten. MARINE EN WERKLOOSHEID. BATAVIA, 25 Juli (Aneta). De opleiding tot matroos te Makassar zal op grooter schaal worden opengesteld voor Indische ge gadigden voor de Marine, op gelijke voor waarden als dit thans het geval is voor In- landsche jongelui. Deze maatregel houdt ver- band met een schema tot verlenging van den dienstplicht bij de marine tot verlichting van het werkloosheidsvraagstuk. ROOD SIGNAAL Colijn miste zijn kans Hoewel de slotconclusie minder duidelijk Ls dan het eerste deel van het artikel, blijkt toch uit een beschouwing in Het Nieuws van denDag voor Ned.-Indië, dat dit blad gehoopt had op een dictatoriaal optreden van dr. Colijn. Nu hij rekening hield met parlement en politiek „miste hij zijn kans" en de raadsverkiezingen, waarover het blad schrijft, wezen dat uit: Eenige jaren geleden was die kans er, Men was in Nederland zeer geschrokken. Men zag Indië steeds dieper zinken, men zag in de „Zeven'-muiterij de gevolgen van een heilloos extremisme, men zog groote veranderingen over de grenzen, men begon de gevolgen van défaitisme en gezagsverzwakking te begrijpen. Wanneer men toen, bij die sterke en zeer algemeene behoefte aan een sterke en krachtige leiding, gezorgd had dat di» leiding er kwam (hetgeen waarlijk nog niet de noodzaak van radicale structuur wijzigingen had medegebracht) dan was dit zeer betreurenswaardige verloop voor- komen. Dat was Colijns kans en die kans is gemist. Wij zullen nu eerlang zien, waar toe dit leidt Tenzij men waarlijk in Ne derland thans eindelijk de teekenen des tijdè gaat verstaan, zal een voor Indië en Nederland zeer moeilijke periode noodig, de ideale steunschoen met Sponsrubber -voorvoetkussen Octrooi 20075. Fabrikante Fa.WedJ.P.VAN BOMMEL Moergestel Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad BIz. 1 Prof. mr. Aalberse, wien H.M. de Koningin opdracht heeft gegeven tot vorming van een parlementair Kabinet, heeft besprekin gen gehouden met leiders van verschillende Twee.de-Kamer-fracties. Zitting van den Volksraad van Ned. Indië. Blz. 2 De Volkenbondsraad komt 31 Juli of 1 Augustus bijeen in verband met het Itali- aansch-Abessijnsch conflict. De tegenstelling tusschen Engeland en Italië wordt inmid dels scherper. fV'r Het einde van de „zilveren" Vierdaagsche. Bldz. 3 T Begrafenis slachtoffers van hei ongeluk met de „Gaai". Blz. 5 Plaatselijke Werkverschaffing (III). Blz. 9 Het is Maandag a.s. 350 jaar geleden, dat de Hoogeschool van Franeker geopend werd. Blz. 10 Het Zondagsblad van heden bevat o.m.f Meditatie. „De Roerdomp" vers van G. Waanders. Letterkundige Kroniek van A. Wape naar over Guido Gezelle. Kort verhaal van G. Mulder: „Kapitaal. Jeugdrubriek. In verband met de ontvangst, welke ir Mussert in Indië ten deel viel", leek het ons niet ondienstig op dit fascistisch geschrijf, dat spreekt van een rood signaal en de N.S.B; verheerlijkt, de aandacht te vestigen. Devaluatie-vrees Een teeken des tijds Het gemeentebestuur van 's-Gravenzande heeft aanbesteed het bouwen van een nieu we, en verbouwen van een bestaand© sohool. Bij de inschrijving was door enkele aan-, neme re de bepaling gemaakt, dat hun in schrijvingsbiljet was gebaseerd op de goud- clausule. Indien devaluatie mocht intreden, dan zou het bedrag met een nader te be- paJen percentage worden verhoogd. De burgemeester trok in twijfel, of deze biljet ten wel geldig waren, wamt wie zou motten uitmaken, mot welk bedrag de inschrijvin gen verhoogd zouden moeten worden? DOODELIJK ONGELUK OP EEN ONBEWAAKTEN OVERWEG l>e 20-jarige J. Rossum, die te Apeldoorn op een onbewaakten overweg als duorijder door den trein is gegrepen, is 's nachts in het Algemeen Ziekenhuis aldaar aan de bekomen verwondingen overleden. De motorbestuurder, de 18-jarige D. W, Dirhengst werd bij dit ongeval, zooals reeds gemeld (zie pag. 3) onmiddellijk gedood. „VERDUISTERING" DOOR EEN KAT Doordat op onverklaarbare wijze een kat terecht was gekomen in het transformatie huisje aan den Ganzevoortsingel te Gronin gen, is kortsluiting ontstaan, waardoor een groot deel van de stad gedurende 20 minuten ■n he1: duister was gehuld. Te ongeveer vyf «'óór negen hoorde men een hevigen knal in het transformatiehuisje en tegelijkertijd ging het licht uit. Te kwart over negen was alles weer in orde. ZANGCONCOURS TE ZEIST Op Woensdag 31 Juli vindt op initiatief van den ring Utrecht van den Bond van Chr. Zang en Oratoriumvereenigingen in Nederland in de concertzaal van Hotel Boschlust te Zeist een nationaal zangconcours plaats. Er nemen 33 koren aan den wedstryd deel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1