ücÉCO) De economische toestand van Nederl.-Indie Huldiging Dr. Jac. P. Thijsse VRIJDAG 26 JULI 1935 ONGELOOFLIJK, MAAR HOOGST ERNSTIG. De politieke moeilijkheden stapelen ricli op. Wel mag het demissionaire kabinet drukkelijk verklaren, dat het tot het laatste toe op zijn post blijft om voor het welzijn des lands te waken. Naast de onrust in het moederland voe gen zich nog de ongelooilijke, maar hoogst ernstige berichten uit Indië. In zoo zacht mogelijke termen gaven ws ons voorloopig oordeel over het bericht, dat de Gouverneur-Generaal ir. Mussert in audiëntie zou ontvangen. Het feit heeft plaats gehad. De audiën tie geschiedde in deze vorm, schrijft de roodc pers niet zonder reden, „dat Mussert in de gelegenheid werd gesteld zijn eerste officieele optreden in Irodië te doen plaats hebben door het brengen van een bezoe aan den landvoogd, als gold het een ont moeting van twee vorstelijke persoonlijk- heden". Wij spraken ons van te voren reeds ir gelijke geest uit. Dit is erg. zeer erg; maar het feit der audiëntie wordt geheel in de schaduw ge drongen door de geruchten, waarvan de roode pers thans melding maakt, dat n.l de gouverneur-generaallid zou zijl geworden van de N. S. B. We hopen en gelooven nog, dat dit ge rucht onjuist zal blijken te zijn, doch dan is ook onmiddellijke, pertinente en officiee le tegenspraak noodzakelijk; eu jhr. Do Jonge zelf heeft door het verleenen van een ostentatieve audiëntie veel voedsel gegeven aan het ellendige verhaal. Ook ons, zoo schrijft de parlementaire re dacteur van de Maasbode: „was het feit medegedeeld, maar hoe ze ker onze bron ook was, wij durfden het niet publiceeren. Naderhand vernemen wij echter, dat zoo wel het feit der audiëntie als dit ongeloof- - lijk gerucht ook aan de regeering bekend is geweest en dat daarover reeds zeer era- Btig in een der recente ministerraden va:i gedachten is gewisseld". En later concludeert deze rédacteur: „De algemeene impressie in hooge krin gen schijnt te zÜn. dat de heer jhr. De Jonge, vergetend, dat hij als vertegenwoor diger van de Kroon in Indië allereerst zorg heeft te dragen voor het hoog houden van het gezag, een zware fout beging, toen hij den leider van een in Nederland aan amb tenaren verboden vereeniging ontving en zelfs toestond, naar het telegram meldt, din gen te zeggen, die, publiek gemaakt, Kroon in ongelegenheid zouden kunnen brengen". Een zeer hooggeplaatst oud-ambtenaar uit Indië voerde ter verontschuldiging aan, dat de Gouverneur-Generaal „een man van te weinig politiek doorzicht Is om te begrijpen, wat de indruk van zijn daad in Nederland zou zijn". We schorten ons oordeel nog op; want we kunnen niet alles gelooven; maar als de geruchten waar mochten büjkau, dan zou deze verontschuldiging de scherpste yer- Dordeeling zijn. Pfficieele Berichten «au F. W. A. M. Paijmane. eexrre- taria van de Commissie ter voorbereiding van een technische herziening van het tarief van Invoerrechten, te 's-Gravenhage; is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Dr, Jac. P, Thijsse, te BLoemendaal. BURGEMEESTERS Bij K. B is met ingang van 1 Aug. benoemd tot burgemeester der gemeente Beunlngen F. J. Terwlsscha van Soheltlnga: T. Smit op - eervol onts gemeente Berglj. onder dankbe tuiging voor de langdurige diensten, door hem ala burgemeester bewezen. Opening werkkamp bij Oostvoorne Donderdag 1 Augustus te 3 uur zal vanwege Üe Centrale voor Wericloozemzong bij Oostvoorne ten werkkamp geopend worden, dat den naam „De Schaapskooi" krijgt. Het kamp ligt pl.m. 2 KM. van Oostvoorne. Het programma der opening vermeldt een toespraak van den voor zitter van de Centrale voor Werklozenzorg, den heer W. J. Hemmes; Openingsrede van den •voorzitter van het Nationaal Crisis Comité. Jhr. van Citters; Korte toespraak van den Burge meester van de gemeente Oostvoorne. den Heer S da Siliva; Sluiting door den voonzitter van het Prov. Comité in Zuid-Holland, Ds. F. A. den Boeft. Het belang van den export De steunverleening aan de industrie Rede van Mr. Hart BATAVIA, 25 Juli (Aneta). In antwoord op de Algemeene Beschouwingen inzake de begrootjng van het Departement van Econo mische Zaken, sprak mr. Hart, Directeur van het Departement, voor den Volksraad. Hij schetste de positie van Ned.-Indië in het economisch wereldherstel. In de eerste plaats zal Ned.-Indië export land van agrarische producten moeten blij ven. Zou Indië voor landbouwproducten blijvend geen loonenden afzet kunnen vin dien spr. koestert hiervoor voorshands geen vrees dan zijn deze landen tot ile bitterste ellende gedoemd. Het feit, dat de export voor Ned.-Indië zoo belangrijk is, leidt tot enkele onweer legbare consequenties en wel: le. dat de lugubere politiek om invoer en uitvoer tusschen twee landen in evenwicht te brengien voor Ned.-Indië volstrekt nood lottig is; 2e. dat onze geheele samenleving, tot be houd en vergrooting van den export, offers moet brengen. Voorts moeten Nederland en Ned.-Indië internationaal meewerkten tot opheffing van onnatuurlijke belemmeringen, opdat ook wij contingenteeringen, restricties en bedrijfsreglementeeringen kunnen loslaten. Volume van den export. Het volume van den export nam be halve voor suiker in de crisisjaren niet af. De veerkracht en voortvarendheid her stellen zich na korte moedeloosheid cn apathie. De mais- en rijst-oogsten over de eerste helft van het jaar 1935 zijn zeer gunstig ge weest. De vooruitzichten zijn thans veel beter dan die van de vorige jaren. Uit de oogsten van Java en Madoera voor het jaar 1935 is een graan-hoeveelheid, beschikbaar voor consumptie, te verwachten van 5.69 millioen. ton meer dan in 1933. Ook van kedelee en casave kunnen zeer goede oog sten worden verwacht. De Regeering kan niet verhellen dat de toekomst nog in verschillende opzichten donker is, doch daartegenover moeten enkele speciale lichtpunten niet uit het oog worden verloren. Zorgwekkend is het dat in het laatste halfjaar, in het bijzonder op de peper- koffiemarkt een ernstige prijsval viel te constateeren, welke voor beide producten rechtstreeks verband hield met een reëele erproductie op een gebied waar de sumptie variabel is. De ongunstige situatie van de koffiecul tuur is daarom zoo bijzonder ernstig om dat Ned. Indië op de internationale koffie- markt geen invloedrijke rol kan spelen. Maatregelen voor koffie, zooals deze be staan voor rubber, thee cn kina, zullen tot de vrome wenschen blijven behooren. Ook de situatie van de peper is, ondanks het feit, dat een debacle van de Londien- markt kon worden voorkomen, somber en dit vermoedelijk niet voor korten tijd. Van de gewesten in Ned. Indië zal Banka de meest bedenkelijke gevolgen ondervin den, aangezien voor dit eiland geen andere mogelijkheden voorhanden zijn. Bij de voedsel-politiek der Regeering moet met deze omstandigheid rekening worden ge houden. Het derde product waarvan de prijsbewe ging in de laatste maanden na een op vallende verbetering in de tweede helft var 1934 begin 1935 wederom teleurstel lend is, was copra, alhoewel de prijs zich nog steeds boven het zeer lage niveau van 1934 bevindt. Hiertegenover valt te stellen dat de kerexport. niet onbevredigend was, zoodat het tijdstip, waarop Java bevrijd zal zijn van dien zwaar-drukkenden last der grooto suikervoorraden, vermoedelijk wel niet meer verwijderd zal zijn. Weliswaar zijn de prijzen van bijkans alle producten tot een zeer laag niveau ge daald, doch daartegenover staat dat de pro ducenten zoowel groot-ondernemers, kleine landbouwers als zij die werkzaam zijn in de nijverheid en in het geheele pro ductieproces zich reeds in hooge mate op de lage prijzen instelden. Men leerde, door allerlei maatregelen, de aanpassing aan het verlaagde niveau benaderen, zoo niet volledig bereiken. In de weef-industrie is het aantal weef getouwen van 500 in 1930, tot 6000 in 1934 gestegen. Het ergste achter den rag? Twee omstandigheden zullen wellicht ge lijktijdig het jaar 1935 maken tot de slot periode van de diepste depressie. Ten eerste, de aanwezigheid van groote landbouwbedrijven, waardoor het werd mo gelijk gemaakt, dat de inzakking van het rendement der export-cultures werd ver traagd. Er is en kón worden doorgewerkt, ook waar zulks verlies bcteekende, of reeds groote onverkochte voorraden aanwezig waren, omdat deze bedrijven over reserves cn crediet beschikten. In dit jaar is of wordt echter in vele opzichten een even wicht bereikt. Spr. vertrouwt, dat het instand gebleven of het in stand te houden productie-apjia- raat van af 1936 op iets ruimeren voet zal kunnen doorwerken. Ten tweede, de stabilisatie van het ver bruik en die van de prijzen geeft daarnaast gelegenheid een vaster uitgangspunt te vin den voor nieuwe productie. De mogelijk heden daartoe zijn zeker nog niet uitgeput, doch eerst hij een minder wankele prijs verhouding, kan een zekerheid worden ge vonden, welke voor nieuwen opbouw noo- dlg is. Spr. herhaalt dan, dat export voor huidige Indië een levensvoorwaarde is. De betrekkingen met Japan. De economische verwringing in de afge loopen jaren is voornamelijk veroorzaakt doordat een aanzienlijk deel van den im port uit Europa naar Japan werd overge schakeld, terwijl de export die omschake ling niet meemaakte, doch integendeel pro- centsgewijze nog meer dan tevoren op Europa bleef gericht Spr. geeft toe, dat deze situatie voor ons zekere voordeelen heeft, omdat de Ned.- Indische bevolking behoefte heeft aan velerlei begeerenswaardige zaken uit Japan, welke tegen mindere betaling kon worden bevredigd. Dit was juist in de eerste crisisjaren met de plotseling optredende en daardoor tc sterker treffende geldschaarschte van groot belang. Anderzijds brengt deze situatie zeer veel nadeden en is zij slechts voor betrekkelijk korten tijd te handhaven. In de laatste jaren betrokken wij voor 423 millioen gulden meer van Japan dan Japsn ons, terwijl in die jaren ons invocrsaldo met Japan van 36 millioen in 1928 steeg tot 75 millioen in 1933 en 1934. Dit k.an niet voortgaan, omdat Ned.-Indië dan over enkele jaren de middelen zou mis sen om die invoersaldi te voldoen, zoodat het voordeel van goedkoop te kunnen koi> pen zou zijn verkeerd in het nadeel vu*' niets te kunnen koopen. Even duidelijk is het, dat bij onze voor naamste afzetgebieden in-Europa en Ame rika zeer ernstige bezwaren van dezen gang van zaken moesten rijzen, welke juist door overheerschende handels-politieke tendon- werden geaccentueerd en wel in danige mate, dat onze export van alli den daadwerkelijk werd en wordt bedreigd. Protesteeren hiertegen helpt onder de te genwoordige omstandigheden al heel wei nig. Het eenige effectieve middel is regu leering van den import op zoodanige wijze, dat een bevredigend deel daarvan wordt teruggegeven aan landen, waarheen onze export is gericht Er doen zich teekenen voor, welke wijzen p een kentering in de economische pol; tieke opvattingen van verschillende landen. In den laatsten tijd pleitten steeds meer stemmen van gezag voor de stabilisatie de valutaverhoudingen. De Indische Regeering stelt zich nog op het standpunt, dat de grootste mogelijkhe den voor de welvaart voor Ned.-Indië op den duur gelegen zijn in de grootst mogelijke vrijheid van het economisch leven. De Regeering heott geen algemeen wel- vaartsplan en is niet voomem-sn te trachten zulk een plan op te stellen zoolang inter nationale omstandigheden, waarvan wij zoo zeer afhankelijk zijn, ongewijzigd blijven bestaan. Steun aan de industrie De Regeering zal bij steunverleening in het algemeen haar houding bepalen naar zekere voorkeur voor bepaalde industrieën. Deze voorkeur zeer generaliseerend on slechts om de gedachten te bepalen is als volgt (waarboven uiteraard de algemeene rentabiliteitsmogelijkheid uitgaat) le. arbeidsintensieve industrieën voor eigen consumptiebehoeften met eigen grond stoffen; 2e. arbeidsintensieve industrieën voor eigen consumptiebehoeften met geïmpor teerde grondstoffen; "le. arbeids-arme industrieën voor eigen consumptiebekoeften met eigen grondstof- de. arbeids-intensieve industrieën voor export met eigen grondstoffen; 5e. andere mogelijkheden. De industrialisatie is en marche. Nieuwe gieterijbedrijven zijn ontstaan; wat betreft de chemische industrie zijn bedrijven opgericht voor de fabricage van inkten, kleefstoffen en poetsmidde len; rij wiolfabrieken- en vooral -fabriek jes, biscuitfabrieken, gistfabrieken, trico tagebedrij ven, suikerwerk fa briekj es, schoenmakerijen, leerlooierijen, aarde werkfabriekjes, meelwarenbedrijfjes en bedrijven voor conservenbereiding kwa men tot stand. Deze groote verscheidenheid, georiën teerd op binnenlandsche consumptie, vorderde inrichtingen tot vervaardiging van emballage, tot glasblazerijen, kis- tenmakerijen en blikemballagefabrieken. De Regeering meent verder dat de stimu leering van groot-industrieën met groots omzichtigheid dient te geschieden. Export premie. De toekenning van export-premies is in Nederland nog in een stadium van overwe ging, omdat hieraan zoowel in Nederland als hier te lande groote moeilijkheden zijn verbonden. In het moederland zouden hier voor financieele offers moeten worden ge bracht, welke juist bij den tegenwoordigen zeer moeilijken toestand van de schatkist bijzonder zwaar zouden wegen, terwijl in Ned.-Indië een zoodanige organisatie van den handel tot stand moet worden gebracht met de zekerheid dat de export-premies ten goede komen aan het doel daarvoor zij worden verleend. Overleg hieromtrent is tusschen de Indi sche Regeering en het Opperbestuur gaande. De samenwerking op economisch gebied tusschen Nederland en Ned.-Indië verkeert in een ontwikkelingsstadium. De Regeering heeft goede verwachtingen van de ontwikkeling van het handelsver keer met China. Verhouding tot Japan. De Regeering stelt het op prijs nog eens duidelijk te doen uitkomen, dat wat betreft onze verhouding tot Japan, onder de begin selen w aardoor het Opperbestuur zich zijner zijds bij de bepalingen dezer verhoudingen laat leiden, de voornaamste zijn: le, dat een goede verstandhouding met Japan, ook op economisch gebied, en een voor beide landen redelijke be vredigende oplossing van belangencon flicten, waar deze zich voordoen, door Nederland hoog op prijs worden gesteld; 2e. dat het zeer belangrijk invoer- overschot, ten nadeele van deze gewes ten, zooals zich in de laatste jaren voordeed, in economisch opzicht abso luut onaanvaardbaar is, zoowel voor Nederlandsch-Indië als ook voor de an dere voornaamste afzetgebieden van Indië, welke onze export-producten in gelijke of in verhoogde mate zijn blijven afnemen, doch daartegenover hun eigen export naar Ned.-Indië geheel of grooten deels verloren zagen gaan; 3e. dat in dc medewerking van ver schillende vreemde landen aan een eco nomische ontplooiing van Ned.-Indië, waardoor in het verleden tot de ont wikkeling van deze gewesten in zoo ruime mate is bijgedragen, tot eiken prijs het juiste evenwicht moet blij ven gehandhaafd. De populaire 70-jarige natuurvorscher Natuurmonument op Texel aangeboden In de met palmen en bloemen kwistig versierde Koningszaal van „Artis" te Am sterdam, heeft gistermiddag een talrijke schare vrienden en vereerders den popu- lairen natuurvorscher Dr Jac. P. Thijsse hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn 70sten verjaardag. Spontaan klonk het gul applaus, toen de jubilaris met zijn eohtgenoöte en verdere familieleden da zaal betrad ert onder de palmen plaits nam. Het waren schier allen vooraanstaande oersonen op het gebied van natuurstudie. Toerisme en buitenleven, die hier bij elkander waren om oen ponier in hun kring te huldigen. Namens een speciaal gevormd comité sprak in de eerste plaats prof. dr Th. J. Stomps den 70-jarige zeer waarde erend toe. Hij deed dit. zeide spr., om Dr Thijsse op dezen dag den dank van het Nederland- sche volk over te brengen. Duizenden toch heeft de jubilaris door woord en geschrift opgewekt tot liefde voer de natuur. En stu die van de natuur verlevendigt de liefde er voor en voert vanzelf tot bescherming van de natuur. Spr. wees er op, dat tegelijk ook Het tijd schrift ,.De Levende Natuur" jubileert. Het bestaat nu veertig jaar. In dit blad, in an dere bladen, in hoeken en geschriften, ook in de bekende albums van Verkade, heeft Thijsse zoovele jaren reeds geschreven. Wei nigen, getuigde spr., hebben zóó gezwoegd voor natuur en cultuur, en in een uur als dit herdacht spr. de overleden vrienden van den jubilaris: Jaspers cn Heimans, met wie hij zoo vruchtbaar samenwerkte. De vele vrienden van den jubilaris, be sloot spr., hebben een Comité gevormd om Dr Thijsse een huldeblijk aan te bieden en deze kern van het Nederlandsohe volk is in staat gesteld op Texel een gebied aan te koopen, een natuurmonument, waaraan de naam van Dr Thijsse zal verbonden blij ven. In iy2 week, zei spr., was het benoo- digde bedrag, f 10.000, bijeen, cn ook Prin ses Juliana heeft zich niet onbetuigd ge laten. Dit natuurmonument stelde prof. Stomps Dr Thijsse thans ter beschikking. Dr Thijsse verheugde zich er in zijn dankwoord over, dat hij heeft mogen mede werken om ons dierbaar Nederland dichter te brengen bij zijn bewoners. Over het ge schenk verblijdde spr. zich, want aan Texel heeft hij aangename herinneringen. Aan wie zal spr. dit natuurmonument nu toe vertrouwen' Het is nergens veiliger dan onder de hoede van de Vereêniging tot Be houd van Natuurmonumenten en daarom droeg spr. dit geschenk van het Nederland sohe volk over aan het Bestuur dezer Ver eeniging met de voorwaarde, dat de baten ten goede komen van de natuurbescherming De he'.ft hiervan zou hij in ieder geval ge stort willen zien in een fonds, waaruit be kostigd wordt een natuurmonument in Zuid-Limburg tot een hulde aan de nage dachtenis van zijn reeds lang overleden vriend Dr E. Heimans, die voor Zuid-Lim burg zeker niet -minder heeft gedaan dan spr. voor Texel. De voorzitter der genoemde vereeniging, mr P. G. van Tienhoven, verklaarde hierna, dat de vereeniging gaarne aan dé gestelde conditie zal voldoen en aanvaard de derhalve het beheer over het natuur monument. Namens defirma V e r s 1 u y s werd den jubilaris het gedenkboek van ,De levende Natuur" aangeboden, geheel gewijd aan het levenswerk van Dr. Thijsse. In opdracht van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen sprak Prof. Dr. G. A. van Poelje woorden van groote waardeering en deelde mede, dat H.M. de Koningin den jubilaris heeft benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw, waar voor deze zijn bijzonderen dank betuigde. .De directeur van „Artis". D r. A. L. J. Sunier. wees in zijn huldigingswoord op de samenwerking tusschen dit genootschap cn Dr. Thijsse, wiens streven van grooten invloed geweest is op de ontwikkeling der belangstelling voor de levende natuur, voor al ook van jongeren. Hier in Artis, her- ianerdg spr. zijn Tljijsse en Heimans inder tijd op de been geholpen. Artis was ook de geboorteplaats van cultureele lichamen, waarin Dr. Thijsse zitting heeft, als de Ned. Natuurhistorische Vereeniging, de Ned. Or nithologische Vereeniging. de Ver. tot Be houd van Natuurmonumenten en meer in stellingen. Het Bestuur van Artis bood thans Dr. Thijsse aan den titel van honorair lid van het Kon. Zool. Genootschap „Natura Artis Magistra", welke onderscheiding gaarne werd aangenomen. Er volgden nu nog toespraken namens de Ned. Natuurhist Vereeniging! den A. N. W. B., voor w'elke organisatie de grijze voor zitter, de heer Edo Bergs ma, het woord voerde en den jubilaris het Bondséereteeken overhandigde; den burgemeester van Texel, de heer W. B. Oo.rt, huldigde den jubilaris, die later Texel het mooiste duineneiland van Europa noemde; hierna kwamen ver tegenwoordigers van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening; de Ned. Vereen, tot bescherming en de studie van paddestoe'en. gische Vereeniging. die zich wijdt aan de beschermng en de studie van paddestoe'en. Al deze sprekers gaven blijk van hun toe genegen gezindheid jegens den 70-jarige cn prezen zijn veelzijdige verdiensten. Dr. J. Heimans, zoon van den 21 jaren geleden gestorven medewerker van Thijsse, sloot deze keur van toespraken met een geestige speech, waarna de blijmoedige en veerkrachtige jubilaris ten slotte een alge meen woord van dank sprak. ZATERDAG 27 JULI HUIZEN 301 M. - KRO-uitzcnding. 8 00- 9.15 en 10.00 Grampl. 11.30-12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Sdhlagermueick en gram.pL 2 00 Voor de jeugd. 2.30 Sportnieuws. 3.00 Kinderuur. 4.15 Graxn.pl. 4.45 Concert. 5.15 Gram.pl. 530 Causerie. 5.45 Ccocert. 6.20 Le zingen en gram.pl. 7.50 Causerie. 8.00 Berich ten. 8.05 Revue-uitzending. 10.00 Reportage. 10.30 Beridhten. 10_35—-12.00 Schlagenmiziek en graim.pl. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending, 8.00 Gramjpl. 10.00 Morgenwijding VPRO, 10.15 Voor adb. in dc continiibedr.: „Peer Gynt". Ibsen. mmv. het Vara-tooneel olv. W, v. Cappellen. Vara-orkest olv. H. de Groot en To v. d. Sluys (sopraan). 12.15 De Noterkra kers olv. D. Wins. 1.00 Grampl. 1.15 E. Wa« lis en zijn onkcst. 200 „Hoe de toonkunst groeide". 2.20 H. Wiggelaar (viool) en R, Sdhoutc (piano). 2.45 „Carmen", Bizet (gr, p!.). 3.30 Zang door Eiva IBuSdb. iramiv. C, Steyn (piano). 4.00 F. Groot; Plattelands- reactie op grootcstadskunst. 4.20 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 5.00 Zang door A. d« i Booy 5.10 Dc Flierefluiters olv E. Wahs, 5.40 Literaire oauserie A. M. de Jong. 6.00 B. Bier (hoibo) en R. Schoute (piano). 6.15 N, de Khjn (viool) cn J. Vogel (piano). 6.45 F, v. d. Heide (klarinet) en R. Schoute (piano) 7.00 Economische lezing J. W Matthijsen» 7.20 Orgelspel C. Steyn. 8.00 SOSJberichten. Nieuwsberichten. Vara-varia. 8-15 Grampl, 8.30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 9.15 De clamatie W. v. Cappellen. 10.00 Dansmuziek, 10.10 De Bohemians olv. J. v. d. Horst. 10.50 Fantasia olv. E. Walis. 11.3012.00 Gram, DROITWICH 1500 M. 10.3510.50 Morgen wijding. 11.20 Gram pl. 11.50 CrLoketverslag, 11.55 Imperial Hydro Hotelrorkest olv. R. Smytihe. 12.50 Grarnjpl. 1.20 Commodore Grand orkest olv. H. Davidson. 1.50 Crivkct- verslag. 2.20 Grampl. 2-50 Reportage van Davisiup wedstrijden. 4.50 Cricketverslagen. 5.00 Vervolg tennisreportage. 5.35 BBC-dans- orkest olv. H. Hall. 6.20 Berichten. 6.45 Cridketnieuws. 6 55 Sportpraatje 7.05 Welsch intermezzo. 7.20 Orkest van H. M. Royal Air Force olv. R. P. O'Donnel, mmv. J. Farringtoó ('bas). 830 Variété-programma. »9.50 Bench- ten. 10.10 BiBC-oikest olv. C. Raybould. 11.20 f<12.20 Ambrose en zijn orikest, RADIO PARIS 1648 M. - 7 20 en 8 20 Gram.pl, 12.35 Oikestooncert alfv. Doyen. 9.05 „Le pe tit due", operette van Lecocq. Mmv. solisten, koor en orkest olv. Labis. 11.10 Dansmuziek. KEULEN 456 M. - 650 Orkestconcert. 11.20 Pfitzoer-concert 12.20 Gevar. concert. 4.20 Gevar. programma. 6.40 Concert. 8.30 Uit Stuttgart: Symplhonie- en Kurorkest olv, Görlich. 11.20—J2.20 dansmuziek BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.« 12.20 Grampl. 12.50 Omroeporkest olv. Douliez» I.50-2.20 en 4.20. 450. 530. 6.35 en 7.35 grampl. 8.20 Symphoniecoocert olv. André, 10.30 Grampl. 11.20—12.20 Orkestconcert. 484 M-i 12.20—2.20 Salonorkest. Leiding: Wal pot, en zang. 4.35. 5.20, 6 20, 7.35 en 8.20 graan.pl. 835 Reportage. 9.05 „Prince Chéri", operette van L Rendeu. Hierna tot 12.20 gram, muziek. cmlTSCHLJV^SFNDER 1571 Meter. 8.30 „lm Reidh der Sotnmerfreude". gevar, p.ogramma. 10.20 Berichten. 10.50 Neo Bech- steinconcert door 'H. Jager. 11.05 Weerbericht, II.20—1.15 R Gaden en zijn orkest. Uit het Sociale Leven De uitvoering van werk« verschaffingsobjeoten Inschakeling van het particnller bedrijf Te Zwolle werd een vergadering gehouden, welke tot doel had aan te toonen, dat de I werkgevers ingeschakeld kunnen worden bij de uitvoering van werkverschaffingsob- jecten en dat het ook een algemeen belang is, dat deze objecten verder op normale wij ze worden uitgevoerd en aanbesteed. De groote belangstelling voor deze verga dering (de groote zaal van de Buitensociëteit was geheel bezet) uitte zich van verschil lende zijden, zoowel uit het bouwbedrijf als van de zijde der gemeentebesturen, Staten leden en andere officieele personen. Mr. Bouwman, secretaris van den pa troonsbond voor het bouwbedrijf, zette zijn bezwaren uiteen tegen de wijze van uitvoe ring door de Ned. Heide Mij. Spr. uitte den wensch, dat de regeering bij het verleenen van subsidie den eisch zal stellen, dat het particulier bedrijf moet worden ingeschakeld. De heer Berger, Seer, van den Ned. R.lC Bond van Bouwpatroons bracht in bet bij- zonder naar voren de eenzijdigheid der lasten, die op het bouw] rijf drukken en de bezwarende tusschenkomst van de Ned. Heide Mij. Vele vragen werden gesteld. FEUILLETON TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven I (40 Mevrouw Deval deed haar best om mij te verstaan, en zei toen op treurigen toon: „Als iedereen wist hoe treurig het is blind te zijn, zou men meer moeite .voor ons geven." Deze woorden werkten op mijn gemoed en eindelijk bracht ik uit: „Vergeef mij, mevrouw, het was mijn bedoeling niet om onbeleefd te zijn, maar ik had nog nooit iemand gezien die blind was." „Hoe is dat mogelijk!... Welnu, dan leer je iets zeer treurigs kennen, lief kind!" Ik gevoelde diep medelijden met haar, 'doch durfde het niet zeggen. „Maar God heeft mij een vergoeding ge schonken voor deze beproeving", hernam zij, „het is zeer droevig om zoo afhankelijk te zijn als ik, maar de liefde mijner dochter is mij dierbaarder dan het licht der zon; als zij bij mij is, ben ik tevreden. Zij ziet en denkt overal om en vertelt mij alles." „Maar als zij dan niet thuis is?" „Dan denk ik aan haar en dank God, dat Hij mij dezen troost geschonken heeft. Zij is het licht mijner oogen en de vreugd .Van mijn leven." Het deed mij goed, haar zoo te hooren spreken, en ik zei: Ik houd heel veel van juffrouw Hermine." „Dat wil ik wel gelooven... Wie zou niet van mijn goede, zachte, moedige Hermine houden? Maar waarom ben je hier geko men? Heb je haar iets te vragen?" „Ik verlangde zoo haar te zien..." „Wezenlijk!... lief kind!" zei zij, met een lach op het gelaat, ,-en je hebt haar van morgen nog gezien, zij heeft mij niet ver teld dat je zóóveel van haar hield." „Maar het is al eenige dagen geleden sedert ik haar gezien heb, mevrouw." „Hoe komt dat? Heb je dan geen les genomen? Was je ziek?" „Maar zij is niet bij ons gekomen, me vrouw; zij geeft mij geen les meer." „Geeft mijn dochter je geen les meer!... Sedert hoe lang niet meer?" „Sedert Dinsdag en het is nu Zate^jag." Verscheidene malen herhaalde zij «Sedert Dinsdag niet!" „Maar waarom? Wat is er dan gebeurd?" vroog zij en wendde haar gelaat, dat door angst verwrongen was, naar mij tce. Ik knielde voor haar neer, nam een harer bevende handen in de mijne en zei: „Het is mijn schuld..." „Jou schuld?... En ik dacht dat je zoo veel van haar hield!" „O! ja, dat doe ik ook, maar juist omdat zij zoo goed voor mij was, heeft zij haar les verloren." JJij heeft er mij niets van gezegd... en was altijd even vroolijk alsof er niets ge beurd was!... Die les was toch ouze eenige hulpbron tot aan Januari toe; dan zou zij er een les bij krijgen. Arme Hermine!... Waar haalt zij den moed vandaan?" „Zij zal wel andere lessen krijgen, me vrouw." „O! dat gaat zoo gemakkelijk niet, als men geen aanbeveling heeft. Er zijn zoo veel jongere, minder bedeesde meisjes, die lessen wenschen te geven; wij waren zoo gelukkig en rekenden zoo vast op dat geld." Dikke tranen rolden langs de ingevallen wangen van de arme blinde... Het w zoo 'n treurig gezicht en ik wist haar niet te troosten. Mijn hart brak bij de gedachte, dat ik de oorzaak van alles was. Zoo zaten wij zwijgend tegenover elkan der te schreien, toen een sleutel in de deur werd gestoken. Mevrouw Deval wendde dadelijk het hoofd om en zeide: „Daar is ze." Juffrouw Hermine deed haar goed af in ?t voorkamertje, en bleef verwonderd op den drempel staan, toen zij mij tegenover haar moeder zag zitten. .Ursula!" zei zij, .schrei je? en u ook, moeder?... Ach! ik begrijp het al... maar 'k kan u beiden troosten. Maandag begin ik met een nieuwe les." „God zij gedankt!" riep haar moeder uit. „Je brengt mij alleen de goedo tijdingen, de slechte houd je voor jezelf." „Heb ik dan geen geluk, moeder? Waar om zou ik u in zorg en angst laten; ik kon niet veronderstellen dat een praatvogeltje mijn geheim zou verklappen." „Een zwarte vogel, een raaf', riep ik lachend door mijn tranen heen. „Een vogel met zwarte veeren, maar met een hart van goud", zei zij, mij omhelzen de. „Hoe heb je toestemming verkregen om hier te komen?" „lik heb het niet gevraagd." „Ursula!... Hoe is het mogelijk? Je zult knorren en straf krijgen..." „Ik moest u terugzien." „En hoe heb je den weg gevonden?" Ik vertelde haar hoe Rosalie mij den weg gewezen had. „Dan zijn wij haar veel verschuldigd, maar ik vrees dat het je duur te staan zal komen, arm kind. Ik gevoel mij ook ver plicht je te zeggen, dat je verkeerd gehan-; deld en straf verdiend hebt." Juffrouw Hermine keek mij, terwijl zp sprak, zoo vriendelijk aan, dat ik wel zag dat zij het mij niets kwalijk nam, ik vertei- de haai* dat ik niets om straf gaf, want dat ik niet ongélukkiger kon worden dan ik sedert haar vertrek geweest was, en voeg de er bij: „Ik gevoel mij zoo verlaten, en verveel mij; niemand houdt van mij, ik zou wel willen sterven." Juffrouw Hermine hield mij een oogen- blik in haar armen gesloten en haar lief kozingen, die mij nooit te beurt vielen, toen ik er zoo naar verlangde, waren nu zoo nieuw voor mij, dat ik dacht te droomen. Zij geleek niets meer op de arme onder wijzeres met haar bedeesde spraak en ver legen manieren; zij was nu teeder, levendig eïi vroolijk. Zij vertelde mij dat zij zich in tante's huis nooit gelukkig en op haar ge-, mak gevoeld had. „Dat begrijp ik niet", riep haar moeder uit, „want je zei mij altijd dat mevrouw Gérard zoo goed voor ie was!" „Dat is ook zoo moeder. Mevrouw Gérard was goed voor mij, maar ik gevoelde mij nooit op mijn gemak in haar tegenwoordig heid. Ik ben nergens gelukkiger dan thuis bij mijn goede, lieve, oude moeder." Zij kuste haar moeder en vervolgde toen „Overal elders schijnt alles mij onaange naam aan te doen en durf ik niet voor mijn gevoel uitkomen. Als u eens wist, hoeveel behagelijker mij deze matten stoel toelijkt dan de gemakkelijkste leuningstoel bij ee ander, en hoe rustig ik mij hier gevoel!" „Ach!, dat kan ik mij best begrijpen", zei ik, „het ziet er hier zoo gezellig uit." „Maar het is hier koud; nu ik zeker ben dat ik weer een les heb, zal ik het vuur wat aanmaken. Hebt u het niet koud, moeder?" „Neen, kirid, mijn stoof is nog heerlijk warm." „Kom Ursula, help mij eens. Als het hier wat warmer is, kunnen wij beter praten." Het duurde niet lang of wij zaten om den kleinen haard heen. Juffrouw Hermine nam mijn hand in de hare en keek mij ernstig aan en zei: „Je klaagt dat niemand van je houdt, lieve Ursula, maar doe je wel je best om anderen lief te hebben?" Ik dacht een oogenblik na cn zei toen: „Ik houd van sommigen. Van oom bijvoor beeld houd ik wel, want hij is. goedhartig verder een beetje van Paul, niet omdat hij zoo lief voor mij is, maar hij is tenminste openhartig. Willem is altijd beleefd tegen ïn van Thérèse houd ik dol veel, omdat zij mij liefheeft... Maar ik kan mijzelf niet dwingen om van de anderen te houden." „Neen, gedwongen liefde zou niet veel helpen, niagr je kunt toch je best doen... Bijvoorbeeld, <he arme dame die zoo alleen woont „Nicht Amelia!" „Denk je niet„ dat zij behoefte heeft aan een weinig genegenheid?" „Ik weet het niet... zij is zoo..." Het rechte woord kon ik zoo spoedig niet i vinden. „De eenzaamheid maakt haar boos en 6cherp; ik ben verzekerd dat zij zachter gestemd zou worden, als men haar een weinig liefhad." „Maar dat durf ik niet... Ik ben bang voor haar." „Vraag aan God of Hij er u gelegenheid I toe geeft En nu zal ik je naar huis bran- gen, Ursula, je moet hier niet meer komen zonder toestemming van je tante." „Dan kom ik nooit meer weeromO! wat is het hier toch gezellig." Het vuur brandde lustig en verlichtte met zijn blauwe vlammetjes de kamer, dié reeds donker werd, want het was al over vieren. Mijn Ihand lag nog in die van juf frouw Hermine en haar mooie groote oogen zagen mij liefderijk aan. „Waarom was u bij tante zoo geheel anders tegen mij?" vroeg ik haar. „Waarom... ach! dat is een psychologisch vraagstuk: weet je wel wat dat woord be, teekent?" „Jawel, moeder heeft het mij uitgelegd; Dat wil zeggen iets, dat tot de ziel behoort)' „Welnu, ik heb het mijzelf dikwijls voor gelegd en ben tot. dezen uitslag gekomen. Ik was bij mevrouw Gérard mijzelf niet, ik was een soort van machine die onderwijs moest gevert en daarvoor betaald werd: doch verder mocht ik niot<; doen! Als ik je dus geneeenheid betoonde, ging ik buiten mijn boekje» begrijp je dat?" (Wordt vervolffd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8