BEZOEKT DE ZILVERTENTOONSTELLING VRIJDAG 26 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 Stadsnieuws Van het Stadhuis AFSLUITING TOUWERSBRUG Burgemeester en Welhouoers van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Tou- wersbrug, gelegen in de Oude Vost over de Lange Mare, met ingang van Maandag '29 Juli a.s. tot nadere aankondiging voor alle rij verkeer is afgesloten. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden. 26 Juli 1935. De salarisverlaging voor de Bewaarschool-onderwijzeressen Adres aan den Raad. Door de afdeeling van den Bond van Ned. Onderwijzers is aan den Raad een adres Bericht, waarin wordt verzocht de voorge stelde salarisvermindering voor het perso neel werkzaam bii het Openbaar Voorberei dend Onderwijs in deze gemeente niet te aanvaarden. In de memorie van toelichting wordt o.m. het volgende opgemerkt; Daar het Leidsche Openbare Voorberei dende Onderwijs een stichting is dóór en Jvoor rekening van de gemeente Leiden, zijn de bij dit onderwijs werkzame leerkrachten uit dien hoofde gemeente-ambtenarer^ Daar deze gemeente-ambtenaren de voor het ge- heele gemeente-personeel geldende kortin gen van salaris mede hebben ondergaan, komt ons deze „incidcnteele" salarisvermin dering voor een kleine groep leden van het gemeentelijk overheidspersoneel tegenover het geheele verdere personeel niet alleen alj. onjuist, doch als onrechtvaardig voor. De voorgestelde salarissen nauwkeurig beschouwende treft het ons. dat de hoogste salarissen, die van Hoofd, met f 200 en do laagste salarissen, die der tijdelijke leer krachten met. f 250 worden verminderd. Volgens het voorstel van B. en W. zal het minimumsalaris worden verminderd: voor Hoofd met 12% ct., voor onderwijzeressen met B-akte met ruim 21 pet., voor onderwij- zeresen met A-akte met ruim 26 pet. en voor tijdelijke leerkrachten eveneens met ruim 26 pet. Dit is o.i. een grove onbillijkheid. Logi scher ware het de hoogste salarissen pro- centsgewijze het zwaarst te treffen. Doch ook dan zouden we uwe hulp in roepen om deze voorstellen te doen verwer pen, omdat de voorgestelde salarissen van dien aard zijn, dat ze de eerste jaren niet of nauwelijks uitstijgen boven de loonen in werkverschaffing. Zulks demonstreert een te lage waardeering van den aard en de cul- itureeJc waarden van dit onderwijs niet al leen, doch tevens van de langdurige en zeer kostbare opleiding. IN HET MUSEUM „DE LAKENHAL", LEIDEN, 27 Juli-30September NATIONALE ZILVERTENTOON STELLING IN DE LAKENHAL Morgen officieele opening Een fraaie collectie Waterpolo Haailem I—Da Ziil I (1—0) Gisteravond speelde De Zijl te Haarlem haar laatste competitiewedstrijd tegen Haar lem I. Haarlem was volledig, terwijl De Zijl jnet drie invallers uitkwam. Ondanks de onvolledigheid van de Leid sche ploeg is het ongetwijfeld de beste wed strijd geworden, die De Zijl dit seizoen heeft gespeeld. Onze stadgenooten gaven zich geheel om bithans een gelijk spel uit het vuur te Bleepen, terwijl Haarlem zich niet minder inspande om de overwinning te behalen, idaar zij de beste, papieren in handen heeft op het kampioenschap. Kloots heeft op voor beeldige wijze zijn doel verdedigd en het menige doelpunt, dat Haarlem direct na de jrust vermocht te scoren, was voor hem on houdbaar. Door deze nederlaag is de Zijl met S.Z. en P.C., dat met 20 van G.Z.C. verloor, gelijk op de onderste plaats belandt, zoodat een beslissingswedstrijd noodig is om uit te maken, wie degradatiewedstrijden moet spe len tegen de kampioenen van de derde klasse poelmeer I en S.Z.C. I. D.Z.V n—De Zijl IV (2—4) Bovenstaande wedstrijd werd gisteravond ïe Delft voor de competitie van den Kring Den Haag gespeeld. Rust 12. Einde 2L Door dezen uitslag is de Zijl IV kampioen {van haar afdeeling. De Zijl ni—Zlan VI (2—0) Gisteravond speelde de Zijl III voor de Competitie van den Kring Den Haag alhier jtegen Zian VI, Rust 2—0. Eind 2—0, DE WERKLOOSHEID Bij de arbeidsbeurs stonoen op 25 Juli in geschreven 3732 werkloozen benevens 137 gedeeltelijk werkloozon en 111 personen die bij de werkverschaffing zijn ondergebracht. Op 26 Juli 1934 bedroeg het aantal werkloo- E3n 3099 en op 27 Juli 1933 2538. RIJWIELDIEFSTAL IN HET NOORDEINDE De commissaris van politie verzoekt den persoon, die op 18 Juli in het Noordeinde een rijwiel heeft neergezet en dit later ver miste, zich op het politie-bureau te melden. WAARSCHUWING In de omgeving heeft gister een zich keu rig voordoende dame gecollecteerd voor ver- .waarloosde kinderen. Zij toonde een school- Jciek zoogenaamd van deze kinderen. Deze dame wendt waarschijnlijk de ontvangen gelden ten eigen bate aan. Men wordt tegen haar gewaarschuwd, Burgerlijke Stand BEVALLEN- P J Bavelaar—-Lnnyezaal d: J J Van Egmond—PU-i d; E Spieringsv d Heüden J F Huisbrandv d Plas z; A C IJkemar--Nu mans d. OVERLEDEN: J Fremouw z 11 mnd; L PO" per .n 50 j: H J Mathlsner z 27 j GEHUWD: J H Dlemer en E Paauw ONDERTROUWD: C G Lovlnk 28 on 3 C E Klein 24 J; L J Oudshoorn 27 j en C M W Bra- Radiodistributie VRIJDAG 26 JULI Programma 3: 8 u Keulen; 8.40—9.20 Deu'ach Jandsender; 10.20 Keulen; 11.15 London Reg; 12.20 Keulen; 15.21 London Rep: 17.35 Keulen; 2S.50 Brussel Fr; 19.20 Brussel VI; 19.60 ParUs Riidlo; 20.35 Drollwlch; 21.50 London lieg; pl.m 22.81 Brussel Fr; 22.60 Weenon Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10 85 Drolt- iwich; 18.20 Diversen; 18.50 Droltwich; 2-3.35 faia.-muziek ED, pl.m 22.30 Londtn F.eg Vanwege de commissie voor het Stedelijk Museum „De Lakenhal" wordt in dit mu seum een groote nationale zilverbentoonstol- ling gehouden die morgenmiddag officieel door den burgemeester zal worden geopend. Een speciaal daartoe ingestelde commissie, waarin verschillende deskundigen zitting hebben, heeft deze tentoonstelling georgani seerd en is er in geslaagd een fraaie col lectie van zilveren voorwerpen uit het ge heele land bijeen te brengen. Daarvan moet allereerst genoemd worden dfi inzen ding van H. M. de Koningin, bestaande uit een aantal zilveren voorwerpen uit de na latenschap van H. M. de Koningin-Moeder. Tot deze inzending behooren o.a. eenigc mooie bouloirs, een fraai gegraveerde 17de eeuwsche beker, een lepel, vervaardigd bij den bouw van het paleis op den Dam in 1755, een pompeuse beker, waarmede in 1874 de Zeeuwen Koning Willem III bij zijn zilveren koningschap hebben vereerd en eenige voorwerpen uit een surtout de table van 81 stuks, dat Koning Willem III aan zijn dochter ten geschenke heeft gegev Een groote plaats is ingeruimd voor 1 kerkelijk zilver. Zoo treft men in de collcc tie aan zeer mooie siertorens voor de ge bedsrollen uit de Leidsche synagoge en vooral ook teel zilver uit verschillende Roomsche kerken; lraaie kandelaars on twee mooie relequie-kasten uij de kerk te Enkhuizen, kandelaars uit de kerk te Lim- men, merkwaardige stukken van zilver- smeedkunst, die zeer de aandacht trekkpn Voorts treft men uit verschillende Protes tantsche kerken mooio specima van avond- maals-serviezen aan. Behalve dit kerkelijk zilver zijn er merk waardige voorwerpen afgestaan door ver schillende stadsbesturen, b.v. twee drink- horens van de stad Kampen uit het mid den van de lie eeuw, die de oudste voor werpen van de tentoonstelling zijn.^voorls de beroemde beker van Bossu uit 1573, een verguld zilvereft beker van het St. Joris- gilde te Middelburg uit 1630, een bijzonder fraai gedreven schotel van de gemeente Moordrecht en natuurlijk ook een verzame ling van het Leidsch stadszilver, dat ruim schoots vertegenwoordigd is. Daarnaast vindt men zilver-collecties uit een bepaald tijdperk, zooals Louis quatore Louis quinze en Louis seize-zilver en ver zamelingen waaraan de naam van beroem de zilversmeden zijn verbonden, b. prachtige collectie van Vianen; voorts ge- bruikszilver uit allerlei tijd en in allerlei stijl. Er is veel te veel'om alles op te som men of zelfs maar te rubriceeren. Merkwaardig zijn de exemplbreii van de bekers of drinkschalen, die „Hansje in den kelder" werden genoemd. Als men hieruit drinkt komt er een poppetjie te voorschijn en deze schalen dienden om de gasten op een kiesche wijze te laten weten, dat de gastvrouw in blijde verwachting was. Later heeft rnen naar het model van deze „Hans je in de kelder"-bekers ook fopbekers ge maakt. die, wanneer men er uit dronk, de wijn over de kleeren der gasten deed vloeien, een overigens vrij grove aardigheid, die wel niet altijd op prijs gesteld zal zijn. Dan zijn er ook de z.g.n. „molenbekers" waaraan een molen was bevestigd, die draaide als men in de beker blies, waarna dan een wijzertje op een bepaald nummer tje stil hield. Degene die op het nummer had gewed mocht de beker leegdrinken. Met deze bekers haaldo andere spelletjes uit Tot de aardige stukken behooren ook de Friesche bruidskoffertjes, die de bruid vi de schoonouders vol met gouden dukaten kreeg, alsmede de Friesche brandewijn bekers en niet te vergeten de fraaie col lectie zilveren kinderspeelgoed, popperige, maar minitueus vervaardigde voorwerpen, juweeltjes van smeedkunst Op de tentoonstelling is ook aanwezig een fraaie inzending Indisch zilver en goud, ge deeltelijk uit het Ethnografisch Uit den Omtrek gedeeltelijk uit particulier bezit Ook deze inzending zal zeer de aandacht trekken. Tenslotte maken we melding van de fraaie tafel met zilverwerk en oud-blauw, •die is aangericht in de Louis quatore üanl, een van do Papezalen in het museum, waarvoor uitsluitend zilver is gebruikt uit de Lakenhal en hoofdzakelijk stedelijk zil ver. Tot de keurige indruk die dit geheel maakt werkt ook mee de prachtige sier- vaas, die de stad Leiden in 1041 van de Koningin van Bohemen ten geschenke heelt gekregen uit dankbaarheid voor het onder wijs, dat haar kinderen aan de Universiteit hadden genoten. De tentoonstelling, die vijf ineenloopendr zalen van de Lakenhal beslaat, is dus, zoo als uit dit korte en onvolledige overzicht moge blijken, alleszins de moeite van een rustige bezichtiging waard. Om het bezoek te animeeren en de kosten ten te bestrijden is een verloting georgani seerd met dertien prijzen: één van 150, één van 100,—, twee van 50,—, vier van 25,— en vijf van 10,—, voor welke be dragen men zilver kan koopen naar eigen keuze en bij de firma zijner keuze. De loier kosten 0.50. Zooals reeds gezegd zal de tentoonstelling morgenmiddag te 3.30 uur door don burge meester officieel worden geopend. la-ndeonder; 10.20 Keulen; 14.20 Deutschl.sender 0 Londen Reg-; 16.21 Keulen; 182) Brussel 28.35 Brussel VI; 19.20 Deutsohl-sender; 30.05 Diversen; 21.30 Keulen; 22.20 Paris Roste ar; 22 50 Baromunster; 23.21 Keulen Programma 4; 8.15 ParUs Radio; 10.35 Lon den Reg; 14 20 Droltwich; 18.20 Diversen; 18 45 Droltwich: 19.05 Londen R-g; 19.23 Droltwich; 21.50 oLnden Heg Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 22 tot en met Zondag 28 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: P. du Croix, Rapenburg 9, tel. 807; E. B. de Metz, Korevaarstraat 51, tel. 3553 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegstgeest, telef. 274. ALKEMADE ONTVREEMD MOTORBOOTJE OPGESPOORD Tijdens de Kaagweek is door de meentepolitie van Alkemade op de Kager- plassen in beslag genomen een motorbootje hetwelk was ontvreemd bij een scheepswerf te Kethel en Spaland. Daar de werklooze monteur W. afkomstig uit den Haag geen afdoende verklaring kon geven van de ma- nier, waarop hij in het bezit van dit motor bootje was gekomen is hij ter beschikking gesteld van den Burgemeester van Kethei en Spaland. ALPHEN AAN DEN RIJN DE A.S., ORANJEFEESTEN Programma vastgesteld Gisteravond vergaderden de besturen van C.O.V. en W.V. in „De Vergulde Wagen" De sub.ccmmissies brachten verslag uit van haar werkzaamheden, 't Was een openba ring voor de heeren toen vcor hen de pre mier van liet bruiloftsspel draaide. Wat bleek dit keurig in elkaar gezet. Dit onder deel belooft het gloriepunt van de dag te worden. De verpachtingscommissie maakt goede vorderingen, zoodat men het zich od het terrein niet aan ververschingen behoeft te laten ontbreken Van bijna alle besturen van scholen was bericht Ingekomen, dat zij de plannen met de schoolkinderen goedkeu ren en ook financieel willen bijdragen. In middels had reeds een repetitie van de zang plaats op het Mariha-Stiohtingsterrein. De liederen b'eken goed ingestudeerd en de zang was „af", wat dirigenten een groote voldoening heeft geschonken. Aan de volks spelen zal kunnen deelnemen oen bepaald aantal jongens en meisjes van 12(?) jaar en ouder; nader te regelen en bij adverten tie op te roepen. Resumoerende komt men tot de volgende dagindceling: 6—7.30 uur Reveille; 8—8 u. Koraalmuziek; 8 309 u. Klokluiden; 9 uur Aankomst schoolkinderen op het feestter rein; 9.15 u. kinder-zanghulde; 9.30 u. Toe spraak aoor den voorzitter: afmarsch school kinderen, om op eigen terrein zich te gaan vermaken met spel en versnapering. Mid* dagfeest: 1.30 u. Openstelling van 't terrein; 2—4 u. Volksspelen; intusschen opstelling, vertrek en aankomst van deelnemende groepen op de Martha-stichting aan de op tocht; 4.30 uur. Boerenbruiloft. Daarna ont ruiming van het terrein om het in orde te brengen voor he avondfeest. Te zeven uur opening feestterrein; 7.30 Riddtrstukspel, boogschieten, ringsteken te paard, vendel- zwaaien, balspel, korendorechen, serenade aan de Burchtvrouw, gilde, zang, tableau. Twaalf uur sluiting. KATWIJK AAN DEN RIJN AARDAPPELEN Door de Ned. Groenten en Frudtcentrale is de minimumprijs van aardappelen nogmaals verlaagd. •Deze bedraagt Chans voor groote f 3. voor bon ken f 2.50 en Drielingen f 1.50 per 100 K.G. OVERVLOED Behalve dat er dagelijks enkele honderden kisten aardappelen doordraaien die den miramuni- pcjjs niet kunnen opbrengen, is zulks de laatste daoen ook het geval met sla en zelfs met bospeen.' Begrijpelijk dat hetgeen niet doordraait dan ook geen besfe prijs opbrengt. Het is de laatsten tijd' misère voor de tuinders. TUINBOUW Hét was een week vol variaties doch uit alles bleek hoe ten slotte de eerste kwaliteit in al-les voorsprong blijft behouden Vorige week draaiden de aardappelen in massa door, toen kwam er iets verbetering doch deze week werd het met den dag slechter en de helft van de aard- appelenaanvoer draaide soms door. Doch de beste kwaliteit kon dan nog een kooper vinden tegen Iets meer dan dén minirmnnprlls. Vooral de zandaardappelen uit de z.g. duinpannen waren in trek. De minimumprijs was voor groote f 0.88 per kist, de beste kwaliteit bracht van f 0.95 tot f 1.15 op. Het kwantum Eerstelingen gaat iets verminderen doch daarentegen wordt het kwan tum Eigenheimers met den dag groot er. De vraag Eigenheimers wordt ook grooter. Zeer waar schijnlijk zullen de aardappelen per 1 Augustus vrij gegeven worden. d.w.z. zooder minimum-prils zonder heffing. Vele tuinders zullen hiermede reeds nu rekening houden. Ook voor de koopers is het zaak om uit te kijken. Het beschot van de vroege aardappelen viel bitter tegen en ook van de Eigenheimers valt het nog niet mee. Men wil echter ook wel eens geld zien. Het artikel sla kon. doch dan alleen in de beste kwaliteit, tot begin dezer wéék een aardig prijsje opbrengen doch ook hiermede is het sinds enkele dagen geheel mis. De minimumprijs was f 0.50 per 100 of doordraaien waarna men f 0.25 per 100 krijgt uitbetaald. Het kwantum doorgedraaide sla varieert van 5000 tot 6000 per dag. Ook voor boroeen wordt alleen in de beste kwaliteit «en prijsje betaaSd van f 3.20 tot f 4.10 maar niet extra is gaat of voor f 2 of f 2.50 per 100 bos of gaat naar de belt. Het beschot is bij de meeste tuinders ook te gering. Een gedeelte de peen werd voor conserven verkocht, s voor redelijke prils van f 4.50 tot f 5 per 100 Bloemkool was bet gevraagde artikel. Dit product gaat vlot weg en tepen bevredigende prijs; doch zooals meestal in die gevallen zijn het maar enkelen die hiervan profiteeren en verwacht wordt dat naarmate de aanvoer toeneemt, de prils zal dalen De aanvoer bedraagt nog slechts enkelen dutoenden. Er werd van f 10.20 tot f 17.60 voor 1ste soort betaald terwijl 2de kwa liteit gemakkelijk van f 5 tot f 7.50 per 100 kon opfc hengen. De gewassen der bloemkool staan ln het alge meen vrij slecht. Men heeft, zooals veelal in de laatste (aren het geval was, veel last van draai- harten. Vooral in de zwarte grond kamt deze ziekte veel voor zoodat de uitkomst bij velen »u af aan al niet goed meer kan worden- Pootulen waren maar mat'ofes in prijs, van f 1 tot f 1.50 per 100 bos, Met tuiniboonen Is het lang vrij goed gegaan met prijzen van f 2,30 tot f 3.10 per 100 kg., doch ook hierin is de klad gekomen en momenteel wordt slechts f 1.50 tot f 1.90 per 100 kg. betaald. Voor kroten was nogal animo. Er adhijnt wein'g van dit product te zl)o gezaaid of uitgeplant. Dit zal wel het gevolg an de slecht'- uitkomsten der krotenteelt over de laatste jaren, Thans brengt dit artikel gemak kelijk van f 2.10 tot f 2.60 per 100 bos op. KATWIJK AAN ZEE BADGASTEN Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal badgasten thans 4000. CONCERT UN. I Gisteravond heeft de Oir. Muziekvereniging U N. I een concert gegeven in de tent aan de Boulevard. Hiervoor bestond groote belangstelling. Besloten werd met het Wilhelmus. TE VER IN ZEE Gister waagde zich een 12-meisje uit Leiden te ver in zee. Zij werd door de stroom meegetrok ken. De heer Stolberg uit Amsterdam zag het gevaar waarin het meisje verkeerde en ging gekleed te water en mocht het genoegen smaken, de drenkelinge aan wal te brengen. Het meisje werd hienoa gtbracht naar de kiosk van den heer Varkevisser, waar zij weer tot bewustzijn kwam. KOUDEKERK CRIS1S-COMITB De uitgestelde Collecte ten bate van het Crisis Comité alhier, is oader vastgesteld op Woensdag 31 Jub a.s. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN In navolging van andere plaatsen heeft zich te Koudek-eric een comité gevormd tot het organiseeren van een autotocht voor Ouden van dagen, welke het zich voorstelt te houden op Woensdag 7 Augustus a.s. Zij, die daarvan gebruik wcnschen te maken en de leeftijd hebben bereikt van 65 jaar of ouder worden verzocht zich voor 1 Augustus op te geven bij den heer C. M. Oppelaar. Ter bestrijding van de unkosfen daaraan verbondene zal een beroep worden gedaan op de offervaardigheid van eenigc inge zetenen. School maakte gisteren onder leiding van het onderwijzend personeel per „Trio"-bus- sen uit Boskoop een welgeslaagde tocht naar Rhenen en omstreken, alwaar o.m. een bezoek werd gebracht aan Ouwehands Dierenpark en verdere bezienswaardig heden werden bezocht LEIDERDORP Voorzitter Burgemeester Brug. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De potuien worden onderanderd vastgesteld. De ingekomen stukken worden hierna behandeld, o.a. eenige goedkeuringen van raadshesiuiten, een schrijven van den Prov. Waterstaat over 't verleggen van de waterleiding-buizen in den Zijldijk en het verplaatsen van de lanlaarns, in verband met de reconstructie van dien weg. Do voorz. deelt mede, dat de gemeente hiertoe, verplicht is, doch wegens de kos ten hieraan verbonden, heeft de gemeente aan Ged. Staten verzocht in de koe-ten ge deeltelijk bij te dragen. De heer Klaver vraagt of het gewenscht zou zijn, meteen de waterleiding door te trekken tot den nieuwen weg. De voorz. acht het beter dit punt onder oogen te zien, in verband met andere pun ten de waterleiding betreffende. Spr. stelt voor terzake hot advies in te winnen van een deskundige. Aldus besloten. Van het bestuur der Ver. voor Chr. L. on derwijs is een schrijven ingekomen met ver zoek, om verandering van de verlichting in de school en het aanbrengen van een wasch gelegenheid. Na bespreking wordt besloten het verzoek in te willigen, met dien ver stande, dat eerst P.. en W. zullen nagaan of voor alle schoollokalen de verandering van b verlichting wel noodzakelijk is. Van de bewoners van d e Lindelaan is een klacht ingekomen inzake de stortings plaats van het straat- en huisvuil. De voor zitter deelt mede, dat deze kwestie al gerui- men tijd de aandacht van B. en W. heeft. Als meest radicale oplossing is al gedacht aan vervoer naar een plaats buiten de ge meente. Na bespreking wordt het schrijven in handen gesteld van B. en W. voor prae- advies. De herbestrating van de Eikenlaan en Lindelaan komt in behandeling. B. en W. stellen voor, deze lanen opnieuw te laten bestraten. Het werk zal publiek wor den aanbesteed voor Leiderdorpschc aanne mers. De gunning van dit werk blijft aai; den Raad. Aldus besloten. Hierna wordt de vergadering geschorst. n de commissie, bestaande uit de heeren de Haas, Roest en Groenendijk in de gele genheid te stellen, de geloofsbrieven dei- nieuw gekozen raadsleden te onderzoeken Na heropening verklaart de heer Groenen dijk dat de geloofsbrieven van alle nieuw gekozen leden in orde waren, waarop tot toelating wordt besloten. Uit de aanbieding der gemeenterekening 1934 blijkt, dat dit jaar voor de gemeente zeer gunsig was geweest. De rekening wijst voor de gewone dienst een overschot aan van f 11484.81 en voor de kapitaaldienst van f3320.20. Van het grond bedrijf wordt de rekening overgelegd, waar uit blijkt, dat de reserve is aangegroeid tut f 40846.08. Tot leden van de commissie tot nazien der rekening worden benoemd de heeren Groenendijk, Klaver en De Haas. Op een verzoek om subsidie van hot Groene Kruis wordt door B. en W. voorge steld deze subsidie ie verleencn tot een be drag van f 200. De heer Klaver vraagt naar het ledenaantal der vereeniging en verkeert in de meering. dat aan het Wit-Gele Kruis naar het ledental een geringere subsidie was toegekend. Gelijke monniken, gelijke kappen. De voorzitter antwoordt, dat het Wit-Gele Kruis gevestigd is te Zoeterwoude, terwijl het Groene Kruis ter plaatse is gevestigd en dat het Wit-Gele Kruis hetzelfde subsidie geniet, als de gemeente Zoeterwoude aan het Groene Kruis te Leiderdorp verleent en dus beiden gelijk worden behandeld. Het voorstel van B. en W. wordt zonder stemming aangenomen. Een verzoek van de Chr. H.B.S. te Leiden om subsidie wordt toegestaan. Het kohier der straatbelasting wordt vastgesteld op f3504.97. Over het agendapunt: voorstel tot deel name in het Rijnlandsch borgstellingsfonds, wordt veel gesproken. De meeste leden staan niet enthousiast tegenover dezo zaak. Zij verwachten niet veel van credietgeving aan slecht rendeerende zaken, wijl echter de storting, vereischt voor deelname in het fonds gering was, ging het voorstel er ten slotte zonder stemming door. De bijdrage der gemeente is 10 cent per inwoner voor éénmaal. Besloten wordt tot verlenging van de overeenkomst met de Gekro en nadat een wijziging van de begrooting van 1935 aan genomen is, is de rondvraag aan de orde. De heer De Haas vraagt hoe 't gesteld is met de steunverlening aan do schippers, die hadden gewerkt aan de werkverschaf fing. Hij meent, dat deze in andere gemeen ten in de steunregeling waren. De voorzitter zegt, dit te onderzoeken. Do heer Klaver vestigt de aandacht op 't baden in de Dwarswatering en vraagt of 't niet doenlijk is het uit- en aankleedcn vlak bij de straat te verbieden. De voorzitter antwoordt, dat dit ©en moei lijke kwestie is, die niet gemakkelijk is te regelen in verhand met het ontbreken van een badinriohting in de gemeente. Niette min heeft de zaak de aandacht van B. en W. De heer De Graaf stelt de vraag in hoe verre de bepaling strokt van het verbod van leveringen door raadsleden aan ge meenten, welke door den voorzitter woi-dt beanlwoord Hierna sluiting. NUTTIGE HANDWERKEN Onze plaatsgenoot* Mej. G. J van Varik heeft te Rotterdam met gCK<J gevolg examen voor nuttige handwerken afgelegd. LISSE UITBREIDINGSPLAN GOEDGEKEURD Door Ged. Staten van Zuid-Holland is het Uitbreidingsplan dezer gemeente met de daarbij behoorende bebouwingsvoor schriften goedgekeurd en besloten tot af wijzing der bezwaren van den lieer Leo van Grieken. NOORDWIJK DE WERKLOOSHEID Het aantal werkloozén In onze gemeente bc- drse.i: op het oogertblik 303. over de verschillen de vakken verdeeld als volgt: 130 landarbeiders, SS visschers, 64 bouwvakarbeiders. 28 losse ar beiders. 4 chauffeurs, 3 schippers 1 machinist. 1 bui.dknedht, 1 dienstbode. 1 maidenradke*. 1 grondwericer en 1 bakker. Bij patroons in het bloemboJlenhedrijf zijn tewerk gesteld 116 weridoozen ingevolge de ste-urrcgcling aan de bedrijven HET UITBREIDINGSPLAN Naar wij vernemen zal de Raad dezer gemeente Woensdag a.s. 31 Juli bijeenkomen voor de al of niet definitieve vaststelling van het uitbrei dingsplan. Dit plan moet voor 1 Augustus wor den vastgesteld. BELANGRIJK WERK GEëINDIGD Met het einde vorige weeik is beëindigd u-a voor onze gemeente en onze werkloozen buiten gewoon belangrijk werkefcject, nl. het maken van aanplantingen en het aanleggen van wegen in de boschwachteri) Noordiwijk in de Noorddiuinen. Meer dan 3 jaren achtereen zijn bij dit werk re gelmatig 100 werkloozen tewerk gesteld. Het is te hopen, dat voor het nog steeds groote aantal werklooren io onze gemeente spoedig voldoende nieuwe werk objecten zullen kunnen worden ge- BEDRIJFSWINSTEN De gemeentebedrijven hebben over het Jaar 1934 de volgende winsten behaald: het elcctriei- teiWbedrij'f f 9877.11, het gasbedrijf f 19664.40 het waterleidingbedrijf f 8905.39. DIENSTPLICHT Het aantal ingeschrevénen voor cfe m lülellch- ting 1936 bedraagt 99, waarvan er 14 zi)n afge keurd of tijdelijk afgekeurd en waarvan e bestemd zijn tot gewone dienstplichtigen ei tot buitengewone dienstpldohtigerl RIJPWETERING BENOEMING Tot gemeente-veldwachter te Ureum benoemd de volontair der gemeente-politie van Alkemade, onze plaatsgenoot de heer Th. J. P. Borst. RIJNSBURG TUINBOUW Met de Eerstelingen is het hier zoo afgeloopen: wat nog komt gaat voor f f 0-95 per kist van 25 KG, waarbij dan de be kende heffing komt. Drielingen gaan graag weg tegen f 0.40 tot f 0.60 per kist. Eigenheimers, blarike en blauwe, koinen al inflink kwanbum afzetten. De prijs lokt niet uit en bij daling ooder de minimumprijs wordt geen vergoeding product gegeven zoodat een matige wel gewenscht is. Van groenten komt nog niet veel en producten als sla. pootuien, slauitjes, brengen weinig op. Het wachten is thans op de bloemkool die op heden goed gevraagd en flink SASSENHEIM JUBILEUM EN PROPAGANDA^ WEDSTRIJDEN VAN T.O.P. Ter herdenking van het feit, dat bovengenoem de club èn 7 jaar bestaat èn als dubbele kam pioenen uit de competitlestrljd zijn getreden, heeft het bestuur gedacht o.a. Zaterdag a.s. twee pro- pagandaiwedstrljden te spelen. Propaganda vooi de korfbalsport in het algemeen en voor Top jc het bijzonder Om 5 uur speelt Top IIVitesse II. Om 6 uur speelt Top I—Vitesse I. Bedoeld werdt Vitesse 1 en 2 uit Voorschoten. Gazien de krachtsverhouding en het feit dat er voor belde wedstrijden een medaille is uitge loofd, kan er op een paar spannende partijen gerekend worden. POST VOOR NOORD-AMERIKA, MEXICO EN CANADA Laatste buslichtingen: 30 Juli 5.20 via Engeland s.s. Majestic. 30 JuJl 15.45 via Frankrijk s.s. Majestic. 31 Juli 5.20 Engeland s.s. Manhattan. 1 Aug. 5.20 via Engeland s.s. New York. WOUBRUGGE UITSTAPJE De leerlingen van de O.L. School maak ten per boot een reisje naar Katwijk. Dreig den aanvankelijk donkere wolken, even la ter scheen de zon en onder de opwekkende tonen van t plaatselijk muziekcorps stoom de de boot het dorp uit, bevolkt door eer. groot aantal kinderen en ouders. Er werd gevaren over het Brasemcr- en de Kager- meren en na een lange tijd Machten voor de spoorbruggen, arriveerde het gezelschap des namidoags aan het strand. Hier werd nog eens genoten van de altijd weer gezel lige zee met de stranden, doch de tijd riep al weer spoedig tot verzamelen, want o die spoorbruggen. Do viees bleek niet onge grond, ook op de terugreis bleven de brug gen langen tijd gesloten en men achtte het niet overbodig om even de wachtende me nigte te melden, dat het Iaat zou worden. Nu het werd laat: half elf meerde de boot aan de aanlegplaats bij de brug. Opgewekt en dankbaar ging elk huiswaarts, zeer vol daan over de overigens zeer geslaagde reis. OUDSTE INGEZETENE OVERLEDEN De oudste Ingezetene, mej. A. Brunè goh. van der Meij, verpleegde in het Ned. Hen-. Rust- en Weeshuis, is overleden. Zij be reikte de leeftijd van 90 jaar. Laatste Nieuws. Land- en Tuinbouw. Uit mededeellngen van Deun«che voroenlglng; ilgenfl do N.R.C. op te eche bloemisten on kweokers don raad hebben gekregen hun bloembollen te betrekken van het Nederlandech-De«nscho consortium, dat het vorige seizoen Juist met het oog od de moeilijkheden een proef heeft genomen de cultuur van bloembollen op Amager. De kwaliteit dezer Deensche bollen zou echter - zoo goed zijn als die voo het Nederland- De ramp van de „Gaai" Begrafenis van Jos. van Langen Te Purmerend heelt hedenmorgen op het R.K. Kerkhof de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van den heer Jos. van Langen, die bij dc vliegramp met de „Gaai" om het leven is gekomen De lijkstoet, die van de begraafplaats Zorgvlied was gekomen, kwam bij het ge boortehuis van den heer van Langen aan de Koemarkt aan, waar acht volgauto's zich achter den lijkwagen aansloten. Van het woonhuis werd naar de R.-K. Kerk in de Kerkstraat gereden. Langs de straten, welke de rouwstoet passeerde, had den zich vele belangstellenden opgesteld, die eerbiedig het hoofd ontblootten. In de R.-K. Kerk werd een gezongen uit vaartdienst gehouden. Na de kerkelijke plechtigheid vertrok de stoet naar het R.K. kerkhof. In den rouwstoet volgden o.a. de heeren L. H Slotemaker, algemeen secretaris van de directie der K.L.M., L. Wetering, L. J. Stolwijk cn H. baron van Lamsweerde. van het dagblad „De Tijd". Op de kist waren kransen gelegd van do Verecnigde Katholieke Pers en van de K. L.M., benevens twee kransen van de familie. Ook do klassegenooten van den heer Van Langen en leden van de St, Jozefgezellen- vereeniging hadden zich achter den rouw stoet geschaard. Voor de stoet op het kerkhof was geko men sloot zich nog aan de burgemeester van Purmerend de heer H. Cramwinckel. Op het kerkhof werd geen publiek toege laten. Nadat de kist, welke was bedekt mej een palmtak van dc gemeente Bellinznna, in do groeve was neergelaten, werden de gebeden uitgesproken. Hiermee was de plechtigheid beëindigd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Te Heerde wilde de 33-jarige landbou-» wer G. J. Kraayenbrink met zijn vrouw e,u een paar kennissen een bad nemen in do kleine Wetering. Het water daarin staat niet hooger dan een meter. K. was een hon derdtal meters verder in de Wetering ge sprongen en had het ongeluk in een mod derige kuil te raken van ongeveer twee me ter diepte, waaruit hij zich niet meer kon bevrijden. Op het geroep om hulp kwamen de andere personen aanloopen. Zij haalden den heer K. uit het water. De levensgeesten bleken toen echter reeds te zijn geweken. Kerknieuws NED. HERV. KERK B e da n k t: Voor Barneveld, J. Lekkcrkerker t® Oldebroek. Voor Goedereede (toez.), H. H, van Ameide te Groot-Ammers. landedlnsen tu^sehen do Neder- do Deonsehe autoriteiten over de valuta-c goed. daar bloembollen be- worden ale een half-fabri- IndJén. da moeilijkheden komen, di._. de betste tjjd ls en zonder de uit Nederlandache bollen getrokken blot hun wlnkela Vrij de prijzen van de bloemen, ren, zcea- hoog zouden zijn. De meeste partijen niet verkocht De eerste droge bloembollenveiling van „Floralia" is Donderdag geen gunstige in zet van het seizoen geworden. Reeds bij den aanvang van de veiling was het merkbaar, dat er weinig vraag was en men zich be paalde tot enkele goede en gevraagde soor ten en dan liefst nog in niet te groota partijen Achter elkaar gingen dan ook groote partijen door, welke de door de re geering gestelde minimumprijzen niet kon den behalen. Deze zullen bij een'cler vol gende veilingen weder aangevoerd worden. Donderdag zijn echter de meeste partijen onverkocht gebleven en men vraagt zich dan ook af hoe dc verdere regeling aan dn veiling mogelijk 1 blijken te zijn, indien steeds meer partijen voor de tweede maal moeten worden aangevoerd en ook de aan voer van bloembollen, welke voor de eerste maal worden aangeboden, toeneemt. Uit de gemaakte prijzen is duidelijk te constatea- ren welk een ongunstig verloop de eersta droge veiling gehad heeft. Rechtzaken. Wanhoopsdaad eener moeder Men meldt ons uit Rotterdam: De rechtbank deed gisteren uitspraak in de zaak tegen de 33-jarige Aartje K.O., die terecht heeft gestaan terzake ven moord op haar twee dochtertjes van 11 en iy2 jaar. De rechtbank veroordeelde verdachte tot 6 maanden gev.-straf, met aftrek van pre ventieve hechtenis, door te brengen in een bijzondere strafgevangenis en daarna ter beschikkingstelling van de regeering. DE BRANDENDE PIJP De rechtbank te Alkmaar veroordeelde H. do V._ wegens brand door schuld tot eon an zjjn woning het rieten dak hebben vlaon gevat. procureur-generaal had ln hooger be- ïen maand hechtenis voorwaardelijk ge- olscht. Het Amsterdamsche gerechtshof sprak den verdachte vrij. OUDPOLITIECOMMISSARIS VOOR DEN POLITIERECHTER Voor den politierechter te Amsterdam had ch te verantwoorden do oud-commissaris in politie te Amsterdam, de heer J. R. Op 27 Feoruari was hij ln een café binnen gekomen om eenige Inlichtingen In te winnen. Toen hij door de deur ging drukte de café houder deze tegen hem aan Als reactie hler- opji^aldua ^verklaarde de verdaohte, gaf ik den De caféhouder gaf een geheel andere lezing in het gebeurde. Volgens hem was de oud- oommlssarla onhebbelijk tegen zijn vrouw op- laand hechtenis. De Do Officier van oete -VRn 50 cent, De politierechter Justltlo elschte een geld- eubs. i dag hechtenis wees conform den elsch EEN WERPLU3TTGE WERKLOOZE Het Gereohtshof to Amsterdam veroordeelde n metselaar P. A. F nlljke geweldpleging den 29-Jarigen uit Alkmaa: i maanden ,'enlsstral." een staking i—d hlJ met steenen naar •illiren gegooid •echtbank te A kmnar had hem tot tien maanden veroordeeld; de procureur-generaal had bevestiging van het vonnLs fierequl-reerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6