Een schijnbeweging van Italië KERK TEGEN STAAT UoediM -mot Kaas! lïoedt U (fpud-' VRIJDAG 26 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Bereid de verzoeningsprocedure te hervatten, echter onder een voor Abessynië onaan nemelijk voorbehoud Engeland geeft voorloopig geen toestemming tot wapen-uit voer naar Abessynië Er zijn vandaag eenige berichten, die den uiterlijken schijn van een beginnende wij ziging ten goede in de Italiaansch-Abes- eijnsche kwestie vertoonen. Het zal vestandig zijn, dat men zich door dezen schijn niet laat bedriegen. Immers, wanneer Italië thans bereid is de verzoeningsprocedure, che het op 9 Juli te Scheveningen heeft laten stranden, te her vatten. zit achter die bereidwilligheid wel zeer klaarblijkelijk de vrees voor de thans voor de deur staande vergadering van den .Volkenbondsraad. Bovendien lbijkt er niets veranderd te zijn in het Italiaansche standpunt ten aanzien van die verzoemugsprocedure, want de voor waarde. dat Abessynië er van afziet om bij die procedure ook de grenskwestie van Oeal-Oeal te betrekken wordt ten volle ge handhaafd. En men weet, dat dat. toch het eigenlijke puntje is waar het om gaat en dat daaraan door Abessynië onverbiddelijk wordt vastgehouden. Het betreft hier ïm- mers de vraag: ligt Oeal-Oeal, de streek waar Abessyniërs op Italiaansche so daten zijn aangevallen, op Abessynisch gebied of niet en waren dus de Abessyniërs daar in den aanval of de verdediging'? De Abessy niërs staan in dezen zeer vast in hun schoe nen. Maar Italië heeft een Abessijnschen aanval noodig om te kunnen „bewijzen dat het zijn goed recht is om eindelijk eens „orde te scheppen" in den barbaarschen staat van den Negus, op welks gebied hel reeds zoo lang een begeerig oog heeft Men kan alzoo tevoren uitrekenen, dat het Rome geen ernst is met zijn bereidver klaring om a'.enog de verzoemugsprocedure te hervatten. Eu de behandeling van de zaak voor den Volkenbond zal voortgang moeten hebben, hoe groote bezwaren daaraan dan ook ver honden mogen zijn. Van zijn kant dringt Abessyme natuurluk met alle kracht aan op een zoo doortastend mogelijke behandeling van de heele kwestie door den Raad. Het jongste nieuws is, dat de regeering te Addis Abeba de onmiddel lijke 'bijeenroeping van den Volkenbond volgens de spoedprocedure heeft verzocht, doch dat de secretaris-generaal het bewan delen van dezen weg reeds bij voorbaat heeft afgewezen en vasthoudt aan het bij eenroepen van den Raad volgens de beslis sing van 25 Mei (nl. indien op 25 Juli zou gebleken zijn, dat de arbitrage- en verzoe ningspogingen mislukt waren). Dat de heer Avenol aan de beslissing van 25 Mei vasthoudt en dft urgentie-procedure weigert, heeft de strekking om den Volken bond gelegenheid te geven tot het kiezen tan den zijns inziens besten weg om de zaak in het gereede te brengen zonder daarbij, zoo mogelijk. Italië van zich af te Etootcn en daarmee den Bond zelf tevens opnieuw een uiterst gevoeligen slag toe te brengen. Immers volgens de door Abessyme ver langde urgentie-procedure zou de Raad zon der meer en zonder de mogelijkheid van be zwaren van de tegenpartij zich moeten bezig houden met het geheele vraagstuk der Ita- liaansch-Abessijnsche betrekkingen. En, zoo als reeds uit Italiës sabotage van de ver zoeningsprocedure blijkt, wil Rome dat juist vermijden, omdat de behandeling van het geheele vraagstuk er al bij voorbaat ongun stig voor Italië bij staat. De rol, welke Frankrijk in de Itahaansch- 'Abessijnsche aangelegenheid speelt, is er klaarblijkelijk op berekend Italië te vriend te houden. Dit voorspelt weinig goeds nu het zoo boven allen twijfel vast staat, dat Italië alle ten dienste staande middelen aanvat om Abessynië naar zijn hand te zetten. Kloek en fier optreden tegen Italië's ver overingsplannen zou Frankrijk, dat immers bij den Volkenbond pleegt te zweren(l), het respect van de wereld doen winnen Evenwel, volgens de „Echo de Paris" is het plan om de verzoeningsprocedure weer op te vatten, teneinde de Volkenbondsbehan- deliag te verschuiven, van Parijsche origine en zou de Fransche regeering, indien die poging mocht mislukken we betoogden reeds, dat zulks tamelijk wel vast staat een toepassing van art 15 van het Volken bondspact trachten te verhinderen en het daarheen probeeren te sturen, dat de Britsch-Fransch-Italiaansche onderhandelin gen op grond van een verdrag ouder dan het Volkenbon dsverdrag, nl. van 1906, weer worden geopend. Tot nog toe neemt Engeland althans houding aan, waarbij we ons beter kunnen vinden, al moet nog worden afgewacht in hoeverre de Britsche staatslieden te Genève zullen volharden in hun eisch van openlijke behandeling van het conflict volgens de gelen van den Volkenbond. Dat zij zullen willen medewerken aan het aan Italië toegeschreven plan om Abessynië als onwaardig buiten den Volkenbond te sluiten (opdat Italië dan met minder schijn van onrecht zijn gang zal kunnen gaan) valt althans niet aan te nemen. Wel heeft de Britsche regeering gisteren tegenover Italië haar goeden wil getoond door af te kondigen, dat zij voorloopig geen toestemming zal geven voor wapenuitvoer uit Engeland naar Italië of Abessynië, om dat zij niets wil doen wat den toestand zou kunnen verslechteren. Alleen -zal zij door voer van wapenen over Britsch gebied of Britsch projectaatsgebied naar Abessynië niet verhinderen. Suvich heeft gister tegenover dien Engel schen gezant te Rome Sir Eric Drummond, de bezwaren van Italië tegen het bijeenko men van den Volkenbondsraad opnieuw uit eengezet. In Italiaansche kringen worden de luchten, volgens welke Italië aan een even tueel te houden raadszitting niet zou deel nemen volkomen ongegrond genoemd. Het is echter niet zoo vreemd, dat dergelijke geruchten ontstaan, wanneer men bedenkt, dat b.v. de mogelijkheid van een uittreden van Italië uit den Volkenbond juist gister in zeer preciezen vorm besproken wordt door den directeur van de „Tribuna", sena tor Forges Davanzati, die in zijn blad o.m. schrijft: „Het is juist, dat thans eenige per sonen met een duidelijk inzicht heb ben ingezien, dat Italië bij zijn uit treden uit den Volkenbond de Geneef sche instelling den genadeslag zou geven. Thans is het thema van het uittreden van Italië uit den Volken bond een steeds aanwezig thema. Het fascistische Italië maakt daar vol strekt geen dramatisch thema van, maar veeleer een automatisch. Dat verklaart, waarom wij er zoo weinig over spreken en waarom de anderen daarvan met vrees spreken". Volkenbondsraad op 31 Juli Het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken deelt mede, dat de Volkenbonds raad tegen 31 Juli a-s. tc Genève is bijeen geroepen ter behandeling van het Ita- liaanschAbessijnsche geschil. Uit Addis Abeba: In goed ingelichte krin gen meent men te weten, dat Abessynië een leening van Engeland zal ontvangen. Uit Tokio: De extreem-nationalistische „Zwarte Draak" het genootschap, dat in het politieke leven in Japan een machtige vol speelt, heeft zich in het Italiaansch- Abes&ynisoh geschil gemengd. De leiders van het genootschap zijn bij eengekomen en hebben besloten aan Musso lini een telegram te zenden, waarin gepro testeerd wordt tegen den gewapenden druk, die Italië op Abessynië uitoefent, en die in strijd is met het internationale recht, en rin er bij den duce op wordt aange drongen, zijn troepen uit Abessynië te hou den en de agressieve politiek te laten De Ieiöiers heben vervolgens een beroep gedaan op den minister-president en de mi ners van buitenlandsche zaken, van marine en oorlog met verzoek „afdoende maatregelen" te nemen tot beslechting van het ltaliaansch-Abessynisch geschil. De „Zwarte Draak" was voor een groot deel verantwoordelijk voor de verklaring van den' oorlog aan Rusland in 1904 en voor de uittreding uit den volkenbond in 1933. De Romeinsch-e correspondent van de „Daily Telegraph" maakt melding Rome gehouden massa-betoogingen. Overal hoorde men uitroepen als „Weg met Enge land", „Weg met Japan", „Weg met Abes synië". Plakkaten aan de muren stelden een Engelsch en een Japansoh soldaat voor, die een neger op de handen droegen en een ander een Schotsche soldaat, die oen neger de hand drukte. Egelsch-Fransche tegenstelling Inzake de Volkenbondsbehande- Ung. LONDEN, 26 Juli. De „Times" meld/t .over de houding der Britsche regeering in het ItaJiaansohAbessijnsoh con flict, dat zij ten aanzien van de jong ste nota van Rome aan den secretaris generaal van den Volkenbond op het standpunt staat, dat de debatten van den Volkenbondsraad zich in die ko mende week met hot geheele oonflict moeten bezighouden. De Fransche regeering schijnt in middels vam gedachte te zijn dat een diergelijke uitbreiding van de discussie politiek EEN KRUISER MET EEN KOSTBARE LADING. Chineesche kunst van 4000 Jaren Uit Londen: De kruiser Suffolk is gister te Potsmouth aangekomen met een lading kunstschatten, welke getaxeerd worden op een waarde van twee tot tien millioen pond sterling. Het is waarschijnlijk de eerste keer dat een Britsch oorlogsschip kunstwerken heeft vervoerd. De Suffolk is teruggekeerd om gerepareerd te worden. Door een speciale overeenkomst tusschen de regeeringen van China en van Groot Brittannië is deze zending overgebracht, in het najaar te worden geëxposeerd in Burlington House, waar een tentoonstelling van Chineesche kunst zal worden gehouden Gedurende de reis waren veel voorzorgen genomen. Na aankomst van de Suffolk zijn de bijna honderd kisten, welke meer dan 1000 kunstvoorwerpen inhouden, o.m. ivo ren en bronzen beelden, schilderijen, tapij- tne, weefsels, porcelein, juweelen en zeld zame boeken, met auto's onder streng poli- tiegeleide naar Londen vervoerd. Later zullen deskundigen uit China ko men om toezicht te oefenen op het uitpak ken van de kostbare voorwerpen, welke een beeld geven .van 4000 jaren Chineesche Uit Parijs: Het verbond van oud-strijders heeft Donderdag besloten inzake de nood maatregelen een protestschrijven te richten aan de regeering. Bovendien zullen overal in den lande meetings worden belegd om te protesteeren tegen de nieuwe lasten, welke van de oud strijders worden geëischt. Het protestschrijven aan de regeering zal in twee millioen exemplaren in het lanl worden verspreid. BOTSING MET COMMUNISTEN IN JERUZALEM. Voor een gevangenis in Jeruzalem, waar kortgeleden een aantal communisten was opgesloten, hebben een veertigtal commu nisten betoogingen op touw gezet. Een agent van politie, die hen aanmaande door te loopen. werd aangevallen; zelfs werd uit de menigte een schot gelost, waarop dp agent van zijn kant het vuur opende. Bij aankomst van versterking sloegen de com munisten op de vlucht. Twee personen wer den gearresteerd. DE TOESTAND IN BELFAST. Donderdagmorgen wilden een honderdtal katholieke arbeiders in de York Road spin nerij te Belfast het werk hervatten. Aange zien de overige arbeiders zich echter uit spraken tegen de werkhervatting door de r.-katholieken, besloot de bedrijfsleiding de spinnerij tot Maandag as. te sluiten. De aanblik der straten in Belfast is, af gezien van het groote aantal agenten van politie, weer eenigszins normaal. De span ning tusschen de vijandige groepen schijnt echt cc onverminderd voort te duren. BINNENLAND DE AMSTERDAMSCHE BEGROOTING Meer dan 2 millioen hooger dan vorig jaar Opnieuw voorstellen voor versobering Uit Amsterdam wordt on§ geseind: B. en W. hebben bij den Raad de be grooting voor 1936 ingediend, die een eindbedrag van 123.575.548 aanwijst, hetgeen 2.713.299 hooger is dan het vorig jaar. Deze hoog ere raming wordt hoofdza kelijk verklaard uit hoogere uitgaven voor wérkloosheidszorg en werkver schaffing dan waarop voor 1935 bij het voorstellen dier begrooting werd gere kend. De mogelijkheid tot vermindering van uitgaven worden geringer naar mate eei aanpassing naar lager niveau zich vol trekt. De enorme cnsislasten, de verminde ring van de inkomsten uit de bedrijven en de wijziging in de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeenten alle tesamen de oorzaken, di« B. en W. nopen opnieuw te komen met voor stellen, die tot versobering zullen leiden. De G.-G. ontvangt Ex moet een bizondere mentaliteit aanwezig zijn De Aneta-berichten bevestigen, dat dc Gouverneur-Gencraai van Indié een audiëntie, heeft verleend aan den leider van een in Nederland door de Regeering voor ambtenaren verboden beweging, schrijft de Maasbode en laat daarop volgen: „Elke Nederlandsche ambtenaar in het moederland moet een verklaring teekencn, geen lid te zijn van een revolutionaire of door de Regeeiing verboden vereeniging. Een dergelijke bepaling bestaat, wel eenigszins wonderlijk, niet voor Indic, maar dat iemand als de Gouverneur- Generaal dien men den hoogstcn ambte naar des rijks zou kunnen noemen aan een wegens conflict met de overheid ont slagen ambtenaar audiëntie verleent, om hem zoo officieel mogelijk gelegenheid te geven zijn door de regoering gevaarlijk ge achte denkbeelden uiteen tc zetten, grenst aan het ongeloofelijke. Het lijkt ons zoo wonderlijk, dat er wel een bijzondere mentaliteit aanwezig moet zijn om zociets mogelijk te maken." Scherpe verklaring tegen de verordening van Goering In de r.k. kerk te Stralsund heeft Zondag j.l. de Jezuitenpater Krauss een verordening voorgelezen van den vicaris-generaal te Ber lijn, waarin op scherpe wijze critiek wordt uitgeoefend op de recente verordening van den Pruisischen premier Goering. De pater voegde hieraan nog eenige opmerkingen toe, waarbij hij vooral scherp stelling nam tegen de steriliseeringswet Hij verklaarde, dat geen katholiek deze wet behoeft te erkennen en dat dat dit de onveranderlijke meening van de kerk is. In \erhand daarmede merkt de „Angeriff" op, dat het hier gaat om openlijken opstand van de betrokken kerkelijke persoonlijkhe den tegen den staat. De verklaring 'van pa ter Krauss, dat geen katholiek de sterilisee ringswet behoeft te erkennen, staat lijnrecht tegenover de verklaringen van den rijksmi nister van binnenlandsche zaken, dr. Frick, die op ondubbelzinnige wijze eerst kortgele den naar voren gebracht heeft, dat de wet ten van den staat ook voor de katholieken gelden. Daaruit moeten de consequenties ge trokken wórden. Te Karlsruhe wordt officieel meege deeld, dat in Baden de r.k. jeugdor ganisatie Deutsche Jugendkraft met al haar ney^oj-ganis^tie^. wqrdt ontbon den en verbqden en hun vermogens j - in beslag worden genomen. Voorts werd ter uitbreiding van de vroe gere verordening den niet-nationaal-socialis tischen jeugdorganisaties en diegenen, die vertrouwd zijn met de opvoeding van de jeugd, verboden op eenige wijze in de open lucht op te treden, zoomede gymnastiek en sport in gesloten ruimten te beoefenen. Op deze wijze wordt de taak van deze or ganisaties beperkt tot het gebied der religie, der cultuur en der weldadigheid. Uit Erfurt: De staatspolitie heeft het dra gen van insignes of uniformkleeding, \velk6 zouden wijzen op het lidmaatschap van d» NSDFB (Staihlhelm) verboden. Tegelijkertijd zijn alle vergaderingen van den Stahlhelm verboden, evenals het openlijk vertoonen van de Stahl- helmvlag. Naar aanleiding van de jongste gebeurte nissen en de verordening van Goering schrijft onze Duitsche coriespondent: Het ziet er naar uit, dat we een geweldige zwenking naar links in de gelederen de» N.S.D.A.P. tegemoet gaan, een radicale wij ziging, welke reeds een jaar geleden gepro pageerd werd door Röhm en zijn volgelin gen, die er toen echter met hun leven voor moesten boeten. Niet slechts de corpsstudenten en de brave veteranen van den Staalhelm, ook het jooa sche en katholieke deel der bevolking krijgt een flinke beurt en gaat het zoo voort, dan worden de kansen voor een compromis tus schen het radicale en meer gematigde dee; der bevolking met den dag geringer. Een der eerste verordeningen van den jeugdigen graaf Helldorf, den nieuwen Ber- lijnschen politiepresident, gaat uit naar de joden, die in alle deelen der stad in de me zomermaanden meestal ijs verkoopen; ze moeten hun salonnetjes voortaan om 7 uur sluiten. Naar het heet, om ongewenschte de monstraties te voorkomen. Op een persbespreking in het propaganda- ministerie kondigde dr. Goebbëls alle elementen, welke om bepaalde redenen niet tot de de nationaal-socialistische samen leving gerekend kunnen worden, moeten dan maar aan den lijve ondervinden, wat zulks beteekenL Hij waarschuwde het buitenland er tegen de conclusie te trekken, dat de nat-soc. staat zwak staat. Integendeel! „Men speelt niet ongestraft met 't geduld der partij! Maakt men er misbruik van, dan wordt men door de vuist der partij vernietigd! Wij hebben den oorlog aangekondigd voor alle elemen ten, die hun tijd gekomen achten. Ze moeten dan maar weer in de schuilhoekjes kruipen, waar ze vandaan gekomen zijn!"'. Nog een stapje verder gaat Daluege, de hoogste leider der landelijke politie in een toespraak tot de Duitsche pers, over de plaats, welke de joden in de wereld der mis dadigers beklecden. Bij sommige misdader» zijn de joden volgens Daluege. voor 80 procent betrokken. Van vervolging der joden wordt natuurlijk weer in de wereldpers al lerlei verteld, maar niemand getroost zich de moeite, eens na te gaan, waarom het Duitsche volk dezen defensievcn strijd tegen de joden is begonnen. Aan de hand van ver schillende statistieken wil Daluege bewijzen, hoeveel schade door joodsche misdrijven diefstal, chantage, hazardspel, verdoovings- middelen wordt veroorzaakt. Volgens hen. zijn alle joden geboren zakkenrollers en iets goeds valt er over dit volk niet te zeggen. Het jodendom is voor het Duitsehe volk een acuut gevaar en derhalve is het de plicht an graaf Helldorf, tot ingrijpende maatre gelen over te gaan. Met deze „sensationeele onthullingen" -ohijnt men in regeeringskringen te willen goedpraten, hetgeen in alle beschaafde lan den aanleiding heeft gegeven tot ontstem ming en diepgaande verontwaardiging! Het opmerkelijke bij al deze razzia's, waar schuwingen en redevoeringen van al of niet officieele zijde is, dat de „Führer" zelf bij dit alles niet op den voorgrond treedt Hij laat het over aan Goering, Goebbels, Baldur von Schirach, Rosenberg, Darré, dr. Frick en Ley, om de gedachtenwereld der rijksregee- ring bekend te maken maar van Hitier zelf hoort men geen woord. Totdusver werd hij tot de gematigden geteld en deze opvat ting vond een bevestiging in de medewer king van ministers als von Neurath, von Schwerm Krossigk en een financieel leider als dr. Schacht Thans, nu Goering en Goebbels plotseling hand in hand gaan, schijnt dit anders worden te zijn. Men handelt klaarblijkelijk onder de nieuwe leuze: wie niet voor ons is, die is tegen ons. Op zijn Duitsch gezegd: willst du nicht mein Bruder sijn, schlag' ich dir den Schadel einl En om aan te toonen dat men hierbij voor niets en niemand terugschrikt, is men Dat zijn de brave frontsoldaten, die in de moeilijke jaren van 1918 tot 1933 ongetwijfeld veel hebben bijgedragen tot herleving van het nationaal bewustzijn. Men zou haast kun nen zeggen: zonder hun toedoen zou Hitier niej zoo spoedig aan het bewind zijn geko men. Merkwaardig genoeg heersohte er van be gin af aan een conflictstemming tusschen de S.A. en de Staalhelm-mannen. Om daar voorgoed een eind aan te maken, werden ze ingelijfd bij de partij als Na- tionaal-Socialistische Frontstrijders-Bond. De brave Duesterberg, van wien men beweert, dat hij niet van zuiver arischen bloede is, moest verdwijnen en dat verhoogde de onte vredenheid in de kringen der brave front strijders. Thans is hun laatste uurtje geslagen en de S. A. komt als overwinnaar uit den strijd te voorschijn: de politie wordt voortaan in ernstige gevallen bijgestaan door de geuniformde S.A. Of de schupo hier erg mee in zijn schik zal zijn? Zijn mijn informaties juist, dan kan met een radicale opheffing van den Staalhelm worden gerekend. In Sleeswijk, Baden,Thu- ringen en Bronswijk is men reeds hiermee begonnen en in verschillende landen zijn vooraanstaande mannen uit de voortreffe lijke organisatie zelfs gearresteerd. De geest van kameraadschap zal hierdoor stellig niet bevorderd worden! Zelfs het vermogen de zer afdeelingen is in beslag genomen. H,et dragen van de grijs-groene uniform en de in signes der organisatie is voortaan verboden en naast de rijksweer wordt dus nog slechts de bruine S.A. en de zwarte S.S. geduld. Men is benieuwd, wat de rijksminister Seldte in dozen zal zeggen. Veel ernstiger wil mij de strijd toeschij nen, welke met de roomsch-katholieke kerk officieel is aangekondigd. Hier immers staan twee wereldbeschouwingen scherp tegenover elkaar: de natioriaal-si ialistische. die het jodendom als een gevaar beschouwt en den jood uit de samenleving wil uitschakelen en de roomsche kerk, die zich in dezen met de evangelische kerk houdt aan de leer van Christus. Wiens rijk nu eenmaal niet van deze wereld is en dus de bekeering van het joodsche volk als een aanwinst voor de kerk beschouwt. Bij wijze van inleiding heeft de president van politie te Stettin alle confessioneele jeugdorganisaties vertjoden en al evenzeer het dragen van eigen uniform. Soortgelijke berichten zullen we weldra meer leaen, wan; de katholieken steken het niet onder stoelen of banken, dat zij de geestelijke gedachten- wereld van Alfred Rosenberg als een toene mend gevaar beschouwen voor ue opvoeding der Christelijke jeugd. Het is niet toevallig, dat diens verweer tegen r. katholieke aanval len juist dezer dagen door den Paus op den index is geplaatst. Natuurlijk neemt men daar in het Derde Rijk een loopje mea De officieele Duitsche persdienst deelt het volgende mede: De Pruisische minister-pre sident, Goering, heeft, op grond van de ver ordening tot bescherming van volk en staat van 28 Februari 1933, den „bond van katho lieke frontstrijders" rnclusief al zijn onder- afdeelingen ontbonden, „omdat", aldus de motiveering, „de vorming van confessioneele bonden slechts leiden kan tot ontwrichting der volksgemeenschap en onder de frontstrij ders godsdienstige tegenstellingen zou schep pen Huisvrouwen van heel Nederland, U hebt het thans zelf in de hand, Uitnemend voedsel voor 't gezin, Is elk gerecht met kaas erin. HET HANDELSVERDRAG MET DUITSCHLAND Behoort te worden aangenomen Verschenen is het verslag van de com missie uit de Tweede Kamer voor overle; met do Regeering omtrent de vraagstukken van handelspolitieken aard, inzake het wetsontwerp tot Goedkeuring van het Ne- derlandseh-Duitsch Verdrag nopens de re geling van het goederenverkeer voor het jaar 1935 met bijlagen en bijbehoorend slot- protocol op 22 December 1934 te Berlijn ge sloten. Wat den inhoud van het thans ter goed keuring aangeboden verdrag betreft, heeft de commissie zich van den aanvang af op het standpunt gesteld, dat de beteekenis van de regeling nopens het goederenver keer onder de tegenwoordige omstandig heden geheel afhankelijk is van de ontwik keling van het betalingsverkeer tusschen Nederland en Duitschland. Dit standpunt is voor dc commissie een reden om de details .an het verdrag nopens het goederenver keer thans niet tc bespreken en zich te be palen tot de mededeeling, dat het wetsont werp tot goedkeuring daarvan h. i. behoort te worden aangenomen. Als voornaamste ooi-zaak van den achter uitgang van den Duitschen export naar Nederland beschouwt de Regeering het af genomen concurrentie-veimogen aan de Duitsche zijde. In dit licht gezien staat de achteruitgang van den Duitschen uitvoer naar Nederland niet op zichzelf, doch maakt hij deel uit van een algemeen ver schijnsel. Op grond van het Duitsche programma van werkverschaffing en sociale maatrege len werden op groote schaal credieten ver leend, hetgeen een vrij aanzienlijke stijging van het prijsniveau tot gevolg heeft gehad. Ten gevolge van de ovenvaardeering van de mark in de op pariteit gebaseerde clea- ring-verrekening, ontbrak het correctief van een bewegelijk.cn koers, zoodat het effect een sterke bevordering van den invoer in Duitschland en een overeenkomstige be lemmering van den uitvoer is geweest. Daar tegelijkertijd de binnenlandsche markt zich in gunstigcn zin ontwikkelde, vertoonde de Duitsche producent een nei ging tot „exporlmüdigkeit", welke de uit werking van dc ongunstige prijsverschillen nog heeft versterkt. De Regeering is van oordeel, dat de uitvoer als geheel voorloopig op het aangenomen peil kon worden gehand haafd. Zij wenscht thans haar aan dacht voornamelijk te schenken aan de vermeerdering van de stortingen in Nederland. Tot dat doel zal in de eerste plaats aandacht moehen wor den geschonken aan den invoer van die goederen welke zonder overwe gend nadeel voor de Nederlandsche nijverheid in Duitschland kunnen worden gekocht De Regeering is bereid te bevorderen.dat inkoopeu van openbare lichamen, voor zoo ver uit handelspolitiek oogpunt daartegen geen bezwaren bestaan en daaruit geen.' overwegende nadeelen voor het Ned. fabri kaat voortvloeien, zooveel mogelijk in Duitschland geplaatst blijven. Betreffende de verdeeling van de voor nieuwe vorderingen beschikbare gelden over Nederland en Indië, wordt medege deeld, dat het aandeel van het moederland resp. dat der overzeesche gewesten in den uitvoer naar Duitschland op 63.7 en 36.3 pCt. is bepaald. Alleen door het in de clearing betrekken van onze overzeesche producten kon iets voor onzen handel worden gered. In welke mate hiermede ook inderdaad het moeder land-belang gebaat is, wordt geïllustreerd door hot feit,, dat gedurende het eerste kwartaal van 1935 meer dan 99,5 pCt. van den" export onzer overzeesche producten naar Duitschland is geëffectueerd door in het moederland gevestigde firma's. Het staat door mededeelingen van de Duitsche regeering vast, dat tal van Indi sche producten niet of nagenoeg niet meer zouden zijn gekocht, wanneer daarvoor geen betaüngsmogelijkheid. in de clearing ware gereserveerd. In hoeverre buiten de clearing om nog aankoop van Indische producten, waaraan Duitschland bijzondere behoef te heeft, plaats vindt, is niet met zeker heid te zeggen. Van een tweetal produc ten, waarvan zulks zeker verwacht had mogen worden, nJ. aardolie-producten en rubber, is wel gebleken, dat Duitschland bezig is zich voor zijn voor ziening in andere richting te oriëntee- ren, waardoor voor onze producten af zetgebied verloren gaat. Hoewel contante aankoopen tegen de viezen, uit den aard, met het oog op onzen sterkgereduceerden export, zeer wcnschelijk zouden zijn. mag daarop niet al te zeer worden gerekend, daar Duitschlands deviezenpositie er toe dwingt, ook in de meest noodzakelijke grondstoffen langs anderen weg te voor zien. Wat de aankoopen van stroo tegen vrije deviezen betreft, hebben inderdaad in be trekkelijk geringen omvang stroo-aankoo- Weerbericht BAROMETERSTAND Hoogste stand te Valentia 770.3. Laagste stand te Reykjavik 752.7. Stand vanmorgen halftwaalf 765.0. WEERVERW ACHTING Zwakke tot matige, N. tot W. of Z.W. zind, toenemende bewolking, aanvankelijk nog droog weer. later kans op regen en onweer, iets koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het. gebied van hooge luchtdruk trekt zich steeds meer van hot continent terug en breidt zioh achter de zwakke depressie in Z.-Europa uit. Deze depressie heeft zich in middels naar Centraal Europa verplaatst In midden Frankrijk vielen plaatselijke onweerebuien. Het gebied van lagen druk in het N. neemt geleidelijk in beteekenis toe. Daal- en stijggebieden van den luchtdruk olgen elkaar periodiek langs den Poolcirkel op. In Scandinavië is alle hooge druk ver- dwenen. In Zweden en Finland keerde d® zomerhitte terug. Langs de Noorsche kust heerecht koel regenweer. In de Alpen en de middelgebergten is het prachtig zomerweer, hoewel met toenemende onweerskans. Het is te verwachten, dat de hooge druk geleidelijk bezit zal nemen van het Z. en dat de depressie-invloed regelmatig naar Zuidelijker breedtegraden zal toenemen, zoo dat het weer minder zonnig en koeler zal worden. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 18.8 C. 27 JULI Zonsopgang 5.13 u., zonsondergang 8.59 u. Maan op voorm. 1.50 u., onder nam. 7.25 u, VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HP^PEN 27 JULI Van 's avonds 9.29 u tot 's morgens 4.44 u. Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,91 2,94 Wesel 0,31 0,30 Brt-isacb 2,08 2,13 Emmerik 1,54 1.54 Kehl 3.10 3,15 Lohltb 10,51 10,52 Maxan 4,57 4,«2 Nijmegen 8,18 8,20 Diedeshelm 2,40 2,32 St. Andrles 2,75 2,76 Mannheim 3,60 3,48 Arnhem 8,25 8,27 Lohr 0,91 0,91 Vreeswijk lw 0,40 0,52 Mains i,i6 1,15 Westervoort 8,76 8,77 Bingen 2,10 2,32 Deventer 9,56 9,60 Caub 2,29 2,24 Kampen 0,00 0,03 Ems 1,04 1,04 Eysden 46,00 46,03 Coblens 2,21 2,23 Maastricht 40,49 40,81 Trier 0,05 0,01 Grevenblcbt 27,77 27,80 Keulen 1,97 1,98 Venlo 10,79 10,87 Dnsseldort 1,35 1,37 Grave Cs. jIs) 4,20 4,CO liubrort 0,51 0,52 St. Andriea 0,62 0,40 Hoogwater Ned. Zeehavens 27 Juli Delfzijl 8,56 21,23 HellevoetsL 0,19 12,68 Terschelling 6,09 18,38 Willemstad 0,14 13,55 Harlingen 7,00 19,30 Brouwersh. 12,10 Den Helder 4,45 17,15 Zlorikzee 12,36 iJmutden 0,30 13,08 Wemeldinge 0,14 18,02 Hoek v.'Holi. 12,24 Vllssingen 11,12 28,46 Scheveningen—,— 13,34 Terneuzen 11,55 Rotterdam 131 14,20 Hansweert 12,27 pen plaats gehad; deze transacties bleven evenwel beperkt tot het z.g. kleine grens verkeer. Van Duitsche zijde schijnt mep, in den laatst en- tijd dergelijke leveranties niet meer toe te staan. Gemengd Nieuws. ERNSTIG MIJNONGELUK IN BENGALEN. Volgens een bericht uit Calcutta zijn hij een mijnongeluk in Giridhi in de provincie Bengalen 33 mijnwerkers om het leven ge komen en 43 gewond. De oorzaak van het ongeluk is waarschijnlijk een brand, die tengevolge van een ontploffing uitbrak. Branden Te D reumei (Gld.) brak brand uit in de boerderij van den landbouwer Th. v. d. Weert. Het vuur greep zoo snel om zich heen dat de bewoners zich ter nauwer nooo' in veiligheid konden brengen en een twee jarig kind met veel moeite moest worden gered. De vlammen sloegen over naar een schuur die eveneens werd aangetast Hof stede, stalling en schuur werden in de asch gelegd. Huis- en landbouwinventaris, 20.000 pond hooi en 5000 pond stroo gingen verlo ren. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. Bij Princenhage (N.Br.) brak brand uit in de hofstede van J. Stuits, gelegen in het gehucht Huisakker. Eenige voorbijgangers merkten het eergta vuur op. Zij begaven zich ijlings naar do boerderij om de bewoners te waarschuwen, die nog onkundig van don brand bleken to te zijn. Laatstgenoemden begaven zich in al lerijl naar buiten. Het vee en slechts eenig huisraad kon in allerijl naar buiten worden gebracht De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon wegens gebrek aan water niets uitrich ten. Toen er eindelijk water was. was de heele boerderij tot den grond afgebrand, en moest men zich bepalen tot het omverhalen der muren. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in 'n defecten schoorsteen. Daardoor vielen vonken op den zolder, waar de oogst lag opgestapeld. Boerderij en inboedel wa ren slechts laag verzekerd. VERDRONKEN Bij S me e r m a e s (L.)is de 26-jarige S. D. wonende aan de Breulingenstraat te Maas tricht bij het zwemmen onder een schip ge scholen. Hij kon er niet onder uit komen. Om half twaalf 's nachts werd het lijk door de politie gedregd en overgebracht naar Calvariënberg. Dit ongeluk is dubbel tra gisch aangezien den volgenden dag ten huize van D. een bruiloft zou plaats hebben wegens het huwelijk van zijn zuster. D. zelf was ongehuwd. TeHilvarenbeekis de 20-jarige metselaar Looyens, toen hij in de leemput ten bij de steenfabrieken wilde duiken ver keerd terechtgekomen. De man dio over pijn in oen nek klaagde werd nadat de eerste hulp was verleend naar het ziekenhuis te Tilburg vervoerd. Het bleek, dat hij den nek wervel had gebroken. De ongelukkige is overleden. Te Amste rdam werd aan boord van een schip, liggende in het water van de Oude Schans, een 9-jarig meisje vermist Alle zoeken was tevergecfsch, tot om half vier het lijkje in het water drijvende werd gevonden. Vermoedelijk is het kind onge merkt bij het spelen te water geraakt. Te Breda geraakte de 5-jarige v. d. Bru«» spelende te water. Omstanders en politie schoten terstond te hulp. De reddings pogingen werden echter bemoeilijkt door de omstandigheid, dat het water daar ter plaat se troebel en vuil was. Na geruimen tijd dreggen heeft de politie den kleine boven gebracht. Een dokter paste terstond kunst matige ademhaling toe, docb de levensgees ten konden niet meer worden opgewekt

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2