JHrtuae gcihsdjt (Journnt MINISTERIE - COLIJN VRAAGT ONTSLAG OPDRACHT AAN PROF. AALBERSE Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken In de branding KABINET DEMISSIONAIR Maar behoudt bevoegdheid ter bescherming van de munt OPDRACHT TOT KABINETS FORMATIE AAN PROF. AALBERSE VACANTIE-ADRESSEN Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/« cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbars NO. 5535 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 26 JULI 1935 15e Jaargang Abbertentieprijjen: Van I tot 5 regels1.17 Elke regel meer0.22'/» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadverlentiën per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend 0.10 Trouw tot het bittere einde Hoe zal de nieuwe Stuurman koersen? De ure der beslissing is gekomen. .Het kabinet-Colijn heeft bij de Ko ningin zijn ontslagaanvrage ingediend en dit verzoek is, zooals gebruikelijk in overweging genomen; zij het ook oildér de reserve, welke door de b'izon- dere tijdsomstandigheden noodzakelijk was. Over dit laatste eerst een enkel woord. In gewone tijden luidt het ant woord der Kroon op een ontslagaan vrage der ministers als volgt: De Ko ningin heeft de aanvrage om eervol ontslag in overweging genomen en hen uitgenoodigd zich inmiddels te wil len belasten met de behandeling en af doening der loopende zaken. Hiermede wordt dan gezegd, dat de ministers demissionair zijn en slechts (.administratieve beslissingen nemen, doch in feite geen regeeringsbeleid voeren. Thans is, zeer nadrukkelijk, van deze terminologie afgeweken. De Koningin heeft het gedaan; de Ministers hebben het ten overvloede, nog eens onder- De Kroon heeft de ministers verzocht „om zich inmiddels niet alleen te willen belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loopende zaken, maar ook al datgene te ver richten, wat 's lands belang in verband met de moeilijke tijdsomstandigheden vereischt". En de ministers verduidelijken dit in een algemeen persbericht, door de na drukkelijke mededeeling, dat, hoewel het kabinet demissionair is, „het mi nisterie met het oog op de zich elke dag voordoende moeilijkheden, ten volle gebruik zal maken van de bevoegd heden, die de regeering bezit met name ter bescherming van onze munt". Deze belangrijke verklaring en de maatregelen, welke de Nederlandsche Bank tot bescherming van de gulden neemt, bewijzen voor de zooveelste maal hoe groote beteekenis het kabi net-Colijn aan een onverzwakte munt waarde hecht. Voorshands maken de speculanten geen kans. Een enkel roomsch-katholiek dagblad gelukkig een uitzondering op de regel moge elke daad van Colijn met schimp en hoon beantwoorden; het weldenkend en overgroote deel van ons volk zal zeggen: getrouw tot het laatste! Immers, het ware meer dan onver antwoordelijk, wanneer het kabinet, in dit hachelijk tijdsgewricht, zou zeggen: men maakte ons het regeeren onmoge lijk; er kome nu wat wil; als onge ïnteresseerde toeschouwers laten wè alles op zijn beloop. Aan zoo iets denkt een kabinet met Colijn aan het hoofd, niet; zelfs niet, al maken kwaadaardige critici daarvan gebruik om het van inconstitutioneele gedragingen te beschuldigen. Dit, wat de ongewone toevoeging be treft; eigenlijk gezegd, het belangrijk ste in het laatste politieke nieuws. Want over de indiening van het ont slag valt toch eigenlijk geen woord te zeggen. Zulks was zoo vanzelfsprekend, dat elk ander besluit ons grootelij ks verbaasd zou hebben, en politiek ge sproken, absoluut onbegrijpelijk zou ge weest zijn. Natuurlijk laat iedereen hierop direct de vraag volgen: Wat nu? Deze vraag is echter zoo speculatief dat men misschien het best zou kunnen doen met te antwoorden: afwachten. De politieke constellatie is zoo ver ward en ingewikkeld, dat nagenoeg el ke verrassing mogelijk is. Een enkel roomsch-Katholiek blad (niet het bo venbedoelde) moge de stoute bewerin; uiten, dat deze fractie bij het stelling nemen tegen het kabinet-Colijn zoo goed als alle factoren heeft verdiscon teerd; wij betwijfelen ten sterkste of mr. Aalberse positief even besluitvaar dig was als negatief. Er mogen zich dan in zijn fractie (naar verluidt) slechts vijf leden verzet hebben tegen zijn oorlogsverklaring; terecht merkt c.i. de (r.k.) Utrechtsche Crt. op: „Zooveel is wel zeker, dat we nu reeds uit verschillende katholieke krin gen stemmen vernamen, die ons de H.M. de Koningin heeft in overweging genomen de op 25 Juli 1935 ingediende aanvrage om eervol ontslag van de Heeren Ministers en hen uitgenoodigd om zich inmiddels niet alléén te willen blijven belasten met de behandeling en afdoening zoo mogelijk van de loo pende zaken, maar ook al datgene te verrichten, wat 's Lands be lang in de moeilijke tijdsomstandigheden vereischt Hoewel de Ministers hun ontslag aan H.M. de Koningin heb ben gevraagd en het Kabinet dus demissionair is, wordt nadrukkelijk medegedeeld, dat het Ministerie met het oog op de zich eiken dag voordoende moeilijkheden ten volle gebruik zal maken van de be voegdheden, die de Regeering bezit, met name ter bescherming van onze munt. Het kabinet op zoo breed mogelijke basis H.M. de Koningin heeft na gisteren in de loop van den dag be sprekingen te hebben gehouden met de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal en met den vice-president van den Raad van State, hedenmorgen Prof. Mr. P. J. M. A a 1 b e r s e, Minister van Staat, ontvangen en hem opdracht verleend tot vor ming van een parlementair kabinet op zoo breed mogelijke basis. Prof. Aalberse heeft verzocht deze opdracht in beraad te mogen houden, waarop H.M. den wensch heeft uitgesproken, de beslissing binnen enkele dagen te mogen vernemen. overtuiging geven, dat de hetzij uiterlijke, hetzij innerlijke eenheid der Kath. Kamerfractie op verre na geen zuivere weerspiegeling geeft van de uiteenloopende gevoelens daarom trent in het kath. kiezerskorps". Wij zouden ook kunnen zeggen: Zoo veel is wel zeker, dat er zelfs onder de roomsch-katholieken geen eenstemmig heid bestaat over de weg, welke nu in- ges.agen moet worden. En toch zal mr. Aalberse vandaag of morgen aan da Koningin een program moeten voorleg gen, waarop hii denkelijk een ministe rie zal kunnen vormen; maar hij zal ook in de Tweede Kamer een meerder heid moeten vinden voorconse- kwente deflatie of devaluatie. Waar zijn de mannen, waar zijn de groepen, welke hem willen steunen. Voor de zooveelste maal laten de sociaal-democraten in hun pers verkla- icn. dat zij genegen zijn mede de ver antwoordelijkheid te dragen voor een .wei vaartspolitiek", welke zij al vast aan het toekomstige kabinet voorschrij ven. Met groote nadruk wijzen echter bijna alle roornsch-kath. bladen de vor ming van ccr. rood-roomsch kabinet beslist af. Terwijl de roode pers krachtig pleit voor een parlementair kabinet; spreekt de roomsche pers bij voorkeur van ecu nationaal 'ministerie, b.v. onder leiding van De Geer. Zoodat we maar willen zc£ gen: Zij, die m het negatieve elkaar zoo goed verstonden, kunnen in 't pesitieve elkaar moeilijk vinden. Het eerste dpel is bereikt: Colijn vroeg ontslag. Maar hoe staat het met het hoogere doel? Het bovenstaande stond reeds in de pagina-vorm, toen het bericht kwam, dat mr. Aalberse reeds de opdracht in overweging nam, een parlementair kabinet op breede basis samen te stel len; maar wijziging van het artikel is o.i. niet noodig. PARLEMENTAIR SCHAAKSPEL Hoe groot de verwarring is Hieronder volgen enkele losse citaten uit de roode en roomsche pers, welke in onder ling verband beschouwd, duidelijk aantoo- nen welk een verwarring de houding der roomsch-kath. Kamerfractie heeft te weeg gebracht. De r.k.- Utrechtsche Crt. zegt: Er zijn twee fijne schakers aan bod geweest, die beiden keurig speelden. Dat zwart verloor, was wel aan de ge waagde openingszet te wijten. Het blad betoogt verder, dat een aan vaardbare oplossing moeilijk te vinden zal zijn. want over devaluatie denkt Aalberse anders dan velen, die hem opstuwden; bij Kamerontbinding zou de r.k. staatspartij er slecht voorstaan en daarom vraagt het blad: Hadde Kath. Kamerfractie den Prof. Mr P. J. M. AALBERSE. Be ministers Colijn en van Lidth de Jeude verlaten het departement van Justitie na de besprekingen van gisterochtend. nieuwen minister van economische zaken niet den tijd kunnen gunnen om te too- nen, wat hem mogelijk zou blijkeji op dit gebied te verwezenlijken? Was de tijd reeds voor haar gekomen om „erop of eronder" te wagen? We vreezen, dat bet resultaat wel eens „eronder" konde blijken te zijn. In de (r.-k.) T ij d, welk blad tegenwoor dig een toon voert, die citeeren bijna ver hindert) lezen we: Of de door inconsekwente Colijnsche deflatie bevorderde devaluatie nog is te gen te houden, weten wij niet on Dr. Colijn zelf zeide het ook niet te weten, terwijl Jhr de Geer zeTfs devaluatie bo ven aantasting der vaste lasten verkoos. Maar zeker is, dat over devaluatie geen vaste en onverdeelde meening bestaat bij Katholieken en - heelemaal niet bij So- siaal-democraten, zooals het gisteren uit gebracht rapport van hun commissie uit N.V.V. en S-D.A.P. bewijst. Maar boven alles staat, stellig, dat geen roomsch-rood Kabinet de devaluatie zal bedrijven, daar de vorming van een zoodanig Kabinet is uitgesloten. De Katholieken hebben uit drukkelijk verklaard, er in geen geval van te willen weten, en de Sociaal-demo craten achten dergelijk Kabinet evenmin mogelijk. Wat het samengaan met rood betreft, schreef nóg gisteravond de Volkskran t (r.-kath.): Natuurlijk heeft de heer Aalberse vol komen begrepen dat gevolg van het op zeggen van vertrouwen aan .het kabinet- Colijn kan zijn dat in het komende ka binet sociaal-democraten zitting hebben; maar dit verschilt mijlen van wat de Telegraaf hem aanwrijft: de toeleg om de S.D.A.P. op het kussen te brengen. En wat de devaluatie aangaat, waarvoor het Dagbl. van Noord-Brabant al geruoimen tijd ijvert (begrijpelijk, door de nabijheid van België), daarover schrijft dit blad: Prof. Aalberse geeft de voorkeur aan consekwente deflatie, zooals hij in d' Tweede Kamer getuigd heeft. In theorie is daarvoor veel te zeggen Maar no^, niemand heeft in welk modern land dan ook deze consekwente deflatie kunnen doorvoeren, of zelfs maar een schema of uitgewerkt plan geleverd, waarnaar men zich bij die doorvoering zou kunnen richte.n Dit is ook uiterst moeilijk voor een modern land, met zijn ingewikkeld verzekerings- en credietwezen, waardoor iedere maatregel gevolgd moet worden door een onafzienbare reeks andere, om de vele consekwenties welke hij op schillende terreinen met zich mee brengt Men kan dan ook niet verwachten, dat iemand in Nederland daarmee gaat ex perimenteeren. Na deze juiste opmerkingen wijst het blad er op, dat Jhr. de Geer zich terecht huiverig toonde voor dit experiment en met fluwce- len doch duidelijke bewoordingen te ver staan gaf, dat hij liever tot vrijwillige deva luatie overgaat. En daarom, zoo luidt de conclusie: „kan men moeilijk nog langer er aan twijfelen, dat devaluatie er ook in Nederland komen „Steenberghe triumfeert'* staat er boven dit artikel en in verband met de onvoor zichtige voorspelling van het blad vraagt men zich met angst af, of Mr. Aalberse wel bedachtzaam handelde toen hij Mr. Steen berghe een „tot weerziens" toeriep. Ten slotte knippen we uit de roode pers deze zin; De katholieke fractie heeft het minaste- rie-Colijn de laatste slag toegebracht; zij ook is de sterkste van de fracties, die zich tegen liet beleid van den heer Colijn en zijn collega's hebben .uilgesproken, het ligt dus voor de hand, dat één van de katholieke leiders de opdracht krijgt tot de vorming van een kabinet. En wel: een parlementair kabinet. Het is niet overbodig, deze vanzelfsprekende eisch van parlementaire democratie na drukkelijk te stellen, nu men van meer dan één zijde wel zeer luchthartig c andere oplossingen spreekt. Dat de ciaal-democratie hierbij bereid is, de ver antwoordelijkheid te dragen voor het. herstel van welvaartspolitiek, dat zij se dert jaar en dag tegenover de aanpassi rij heeft gesteld, spreekt van zelf. Het komt hierbij vooral aan op het program EEN NIEUWE DISCONTO- VERHOOGING Van 5 op 6 pet. Bescherming van den gulden tot het uiterste Na de jongste verhooging van het disconto door de Nederlandsche Bank met vol 2 pet. tot 5 pet., heeft de cen trale credietinstelling het thans noo dig geoordeeld het disconto nogmaals te verhoogen en thans te brengen op 6 pet. Deze maatregel is natuurlijk bedoeld als een krachtige verdediging van het ruilmiddel en wijst er op, dat in sa menwerking met de regeering de gulden tot het uiterste beschermd zal worden. De laatste dagen zijn groote bedragen goud door de Nederlandsche Bank geven. Ten einde beschermingsmaatregelen te accentueeren is klaarblijkelijk besloten om een verdere verhooging te bewerkstelli- De credietuitzetting zal door deze laat- baat regel natuurlijk worden beperkt, hetgeen uiteraard een bescherming betee- kent van den beschikbaren metaalvoorraad. Algemeen in den lande zal de indruk worden gewekt, dat niets onbeproefd wordt gelaten om ons 'betalingsmiddel tegen iederen aanval zoo goed mogelijk te be schermen. Boze maatregel dient niet alleen te wor den beschouwd in het licht van het directe effect, dat hij zal sorteeren, doch tevens dient te worden overwogen, dat hij een gun stig .psychologisch effect zaL hebben. Wisseldisconto 6 pet.; Met ingang van heden bedraagt het: Promessendisconlö 6% pet.; De Rente voor beleening van effecten 6J4 pci.; De rente voor beleening van Goederen 6Mï pet.; De Rente voor voorschotten in Rekening- Courant 6pet DOOR H.M. DE KONINGIN WERD AAN PROF. AALBERSE OPDRACHT VER LEEND TOT VORMING VAN EEN PARLE MENTAIR KABINET OP ZOO BREED MOGELIJKE BASIS. DE NEDERLANDSCHE BANK HEEFT HAAR DISCONTO OPNIEUW VERHOOGD EN GEBRACHT OP 6 PCT. Dr. Jac. P. Thijsse gehuldigd. De economische toestand van Ned. Indië. Rede van Mr. Hart, directeur van het De partement voor den Volksraad. DE POSITIE VAN DEN GULDEN Toestand vrij stabiel Op het bericht van de ontslagaanvrage van het kabinet-Colijn heeft de geldmarkt op vrij rustige en nuchtere manier gerea geerd. Blijkbaar hebben de nieuwe disconto- verhooging der Nederlandsche Bank, zoo wel als de duidelijke vermelding, dat voor de positie van den gulden ook thans bij den voortdyur zal worden gewaakt, een kal- meerende invloed uitgeoefend. Terwijl er, evenals voorgaande dagen, ook tihans weder op de vroegbeurs geen notee ringen tot stand kwamen, noteerde het En- gel-sche pond om 10.35 uur 7.38 (vorig slot 7.35%); Parijs stelde af op 9.80% (vorig slot 9.S0); New-York op 148 5/16 (vorig slot 148terwijl van Brussel en Berlijn nog geen noteeringen te verkrijgen waren. Ten opzichte van dollar en Fransche franc heeft dus de gulden zich, gezien de omstandigheden, niet ongunstig gehand haafd, en de stijvere noteerin van het pond ten aanzien der overige waarden is ver moedelijk aan andere internationale ten- denzen te danken. Het koersverloop van hedenmorgen De ontwikkeling van de politieke toestand werd door de beurs beantwoord met een nieuwe koersstijging, doch het bleef, omstandigheden in aanmerking genomen, vrij kalm. De krachtige taal in het communiqué, waarin het aftreden van het kabinet-Colijn werd medegedeeld en de verhooging van het wisseldisconto door de Nederlandsche Bank tot 6 hebben hun uitwerking niet gemist Ook op de wiseslmarkt waren de notee- ringen weer hooger. Het pond steeg tot 7.37%, de dollar tot Zelfbewust schrijft het Volk dan: „De dwangvoorstelling, dat de crisispoli- tiek van Colijn en de zijnen de „eenig-moge- lijke" zou zijn, is geweken. De feiten spra ken te duidelijke taal en wij mogen zonder zelfoverschatting vaststellen, dat wij het onze hebben gedaan, om het Nederlandsche volk deze les te laten verstaan", en zoo I schrijv.en de nieuwe bondgenooten aan den 1 nieuwen premier de marschroute .voor. Voornaamste Nieuws. Italië tracht door een diplomatieke schijn beweging behandeling van het conflict met Abessynië door den Volkenbond te ontgaan en heeft daarbij den steun van Frankrijk. Engeland geeft, teneinde den toestand niet onnoodig te verslechteren, voorloopig geen toestemming tot wapenuitvoer naar Abessy nië. v NIVEA. NIVEA-OLIE, NIVEA NUT-OLIE NEDERIANDS EABRIKAAT Reeds vanaf 20 ets 1.4811/16, de Framsche franc tot 9.81%, do Zwitsersche franc tot 48.45 en de Belga tot 25.27%, zoodat de goudverschepingen voorts gaan. Hierin schuilt" echter niets bijzonders* daar de verplichtingen der Bank hierdoor ook geringer worden. Koersen 12 uur (Officieel) Londen 7.37% (7.35%), Berlijn 59.75 (59.80), Parijs 9.82 (9.80), Brussel 25.27% (25.20), Zwitserland 48.45 48.40), New-York 1.48% (1.48%). DE GOUDONTTREKKING Op Woensdag 60 millioen Engelsche bladen weten te melden, dat Woensdag de Nederlandsche Bank 7 mil, lioen, dus ongeveer 50 millioen gulden, aan goud zou hebben afgegeven. Dit cijfer is naar onze inlichtingen te laag en moet zeker op 10 millioen hooger, dus op minstens 60 millioen worden gesteld. Donderdag bleef de speculatie doorzetten en is de drastische disconto verhooging ge komen, welke met ingang van heden nog weer verhoogd is. Dit is een van de eerste en ernstige ge volgen van de roekelooze daad der R.K. Ka merfractie; de hernieuwde aanval op den gulden, die ons op vele tientallen millioenen zal komen te staan. Het is een vreemde vorm van construc tieve welvaartspolitiek! Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezer3 de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het racsn- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan ls het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zekei door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1