Hoenderhok Model K G. J. Perfors, Terborg Uw Maatschappij - De „Assumij" ONS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 298 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. JULI 1935 Houd moed wanneer des levens zorgen Een aanval doen op hart en geest; Vertrouw op God voor 't duistre morgen; Hij is u gisteren trouw geweest. -■ - '".'J—: vil -J-.a larna:c_ lllilBliliMB lill Vee naar Rusland De Minister heeft op 'de vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Weitkamp, in zake het gepubliceerde door den secretaris van de Bond van Melkveehouders over vee- verkoop naar Rusland, een exposé gegeven yan wat er in werkelijkheid is gebeurd. Daarin wordt medegedeeld: „De secretaris van den Bond van Melk veehouders, de heer Wolmerstett, deelde bij een bezoek aan de Nederlandsche Veehou derijcentrale, waarbij hij vergezeld was van den voorzitter van dien bond, mede, naar Rusland te zijn geweest en met bestemming iyoor dat land prijsopgave te willen ont vangen, behalve van enkele andere artike len, ook van rundvee. Daar de heer W. niet op de hoogte bleek van de gewenschte soorten vee en welke andere eischen gestald werden, werd met hem overeengekomen, dat hij nader zou in- formeeren. waarna de zaak meer nauwkeu rig zou kunnen worden besproken. De Nederlandsche veehouderij had reeds langs andere zijde, doch zonder gevolg, een lage offerte naar Rusland doorgegeven. Eenigen tijd later vroeg de heer W. hoe het met de zaak stond en toen de veehou derij-centrale ontwoordde, dat zij nog steeds op nadere gegevens wachtte, deelde hij mede zich niet te kunnen herinneren toe gezegd te hebben, nadere gegevens te zullen verstrekken. Een nieuw onderhoud had daarna plaats öp het regeeringsbureau, waarbij bleek, dat de heer W. wenschte op te treden als ver tegenwoordiger van de Nederlandsche vee houderijcentrale voor het verkoopen van vee naar Rusland. Intussclien was door den vorigen minis ter van Econ. Zaken bepaald, dat in zake Verkoop aan Rusland in den vervolge niet met tusschenipersonen in onderhandeling mooht worden getreden, aangezien gebleken was, dat daardoor de positie van Nederland tegenover Rusland bij het voeren van on derhandelingen onnoodig werd verzwakt Aan den heer W. werd dan ook medege deeld, dat van zijn diensten geen gebruik kon worden gemaakt Ook zonder deze bepaling zou echter aan Öen heer W. geen offerte gemaakt kunnen zijn, zoolang door hem niet medegedeeld was, welke soorten vee door Rusland wer den gevraagd en welke de voorwaarden der levering waren. Den heer W. is versdhil- lendfi malen gevraag^, aantal en 6O0rt te noemen en een bod te doen. Het is den minister dan ook niet gebleken 'dat ae Nederlandsche veehouderijcentrale in deze niet voldoende medewerking zou hebben verleend. F)e gunstige resultaten van den oogst in 1935 r(Van onzen Duitschen correspondent Ministerialdirektor dr. Moritz, een hoog geplaatst ambtenaar in het ministerie van volksvoeding en landbouw, deelde een en ander mee omtrent het gunstig verloop van den oogst van dit jaar, voorzoover men het thans al kan overzien. Dit gunstig resultaat moet niet alleen worden toegeschreven aan de weersgesteld heid, maar minstens evenzeer a&n de groote activiteit der boerenbevolking. Alleen reeds de korenopbrengst zal dit maal met 21,9 millioen tonnen rond een millioen tonnen meer bedragen dan het oogstjaar 1933/34, terwijl men erop rekent, dat het eindresultaat .van den oogst nog grooter zal uitvallen. Met dikke letters kan men in de kranten lezen, dat Duitschland zoodoende bij machte zal zijn, zonder invoer uit andere landen aan alle eischen der volksvoeding tegemoet te komen. Met absolute zekerheid is zulks het geval met rogge en tarwe. Bij de prijs regeling kan men dientengevolge wat vlot ter tewerk gaan dan zulks totdusver het geval was, niettemin houdt men vast aan de bestaande broodprijzen, althans, voorzoo- ver het de groote steden betreft. Weliswaar niet te Berlijn, maar naar thans reeds wordt aangegeven, wel in sommige andere plaat sen is de broodprijs voor 1935/36 reeds de hoogte ingegaan. Mal beweert, dat de tot- Idusver geldige prijs in bepaalde streken niet geheel in overeenstemming was met de bedrijfskosten voor den molenaar en den bakker, hetgeen voor een land, waar naar eenheid wordt gestreefd op elk levens gebied, eenigszins zonderling aandoet. Het gaat er niet om, dat de opbrengst van dit jaar al dadelijk op de markt komt, maar dat de boer zijn voorraad voorloopig bewaart, om dan straks een nauwkeurige verdeeling over het gansche rijk te kunnen regelen. Om deze eenheid gedaan te krijgen, zijn nu reeds zoogenaamde beginprijzen aangegeven, zoo bijvoorbeeld voor tarwe 4 mark per ton lager dan in het voorjaar, terwijl de beginprijs voor rogge met 1 mark per ton is verhoogd. Ook ten opzichte van de nauwkeurig voorgeschreven „nationale reserve'* zijn de bepalingen ditmaal wat vlotter geworden. Groote bankkredieten zullen zoodoende niet meer noodig zijn, om het bedrijf in gang te houden. Rijksminister Darré, die heden officieel zijn 40sten verjaardag vierde, kan dus met het voorloopig resultaat van den oogst te vreden zijn! De nieuwe pachtwet De Katholieke Nederlandsche Boeren- Tuindersbond heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, met betrekking tot het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de pacht. In dit adres wordt betoogd, dat het ontwerp goeddeels tege moet komt aan de voornaamste bezwaren, welke onder de huidige wettelijke regeling aan het pachtwezen kleven. Nochtans maakt het bestuur enkele op merkingen. Zoo wordt de vraag gesteld of de begripsbepaling van wat onder pacht wordt verstaan niet iets te ruim is genomen. De bepaling omtrent verplichte reparatie gaat, zoo wordt betoogd, wel ver. Het zal meermalen aanleiding geven tot verschil van meening of een bepaalde reparatie al dan niet „noodzakelijk" is. Wellicht zou hier kunnen worden voorgeschreven, dat bij verschil van meening tusschen verpachter en pachter de Pachtkamer zal moeten uit maken of een bepaalde reparatie al dan niet noodzakelijk is. Met betrekking tot de restrictie op het continuatierecht, in artikel 36 neergelegd, wordt gezegd: Indien de pachthouder werke lijk steekhoudende motieven heeft, om de pacht op te zeggen, kan hij altijd van de overeenkomst af. Waarom moet hij nu nog eens iedere 10 jaar een extra-gelegenheid krijgen, om de pachtovereenkomst te beëin digen? Hij heeft deze extra-gelegenheid niet noodig, daar hij ook zonder deze reeds ge legenheid genoeg heeft om er af te komen. En het is daarenboven onredelijk en onlo- !gisch hem deze extra-gelegenheid te geven, omdat hierdoor afgeweken wordt van het in art. 36 overigens gehuldigde, zeer juiste principe: wiens belangen het zwaarst zijn moeten ook het zwaarste wegen. Heeft het bestuur dus tegen het bepaalde bij het voorlaatste lid van art. 36 ernstig be zwaar, dan is het van meening, dat over dit bezwaar zou moeten worden heengestapt, in dien bij schrapping dezer bepaling de aan neming der wet werkelijk in gevaar zou worden gebracht. M.a.w. het bestuur heeft deze wet liever met deze bepaling dan bestaande wettelijke regeling, die immers bij verwerping van dit wetsontwerp in vi geur zou blijven. Tegen de samenstelling van de Pachtka mer bestaat eenig bezwaar, met name tegen de bepaling, dat de Pachtkamer naast den voorzitter slechts twee "bijzitters zal hebben. De beperking tot slechts twee bijzitters houdt geen rekening met het feit, dat in sommige streken ib.v. Friesland en Zeeland het aan tal pachtbedrijven veel talrijker is dan in andere. J-Jet fokken van zilvervossen Toen ruim 10 jaar geleden hier te lande de eerste zilvervossen uit Canada voor fok- doeleinden werden ingevoerd, was het fok ken van deze edelpelsdieren daar te lande reeds van groote beteekenis geworden en de prijzen, zoowel van het fokmateriaal als die van de pelzen, waren zeer hoog. De wereldcrisis had ook voor dit luxe artikel een prijsval tengevolge en met de daling van de prijzen der pelzen kwam het zilvervossenbont binnen het bereik van een publiek, dat zich voordien met minderwaa dig bont tevreden stelde. Overal breidt de teelt van zilvervossen zich in de laatste jaren uit; van overproduc tie kan evenwel niet gesproken worden, daar de yraag evenredig blijkt toe te ne men- Ook in ons land neemt het aantal zilver- vossenfarms regelmatig toe en momenteel zijn er ruim 100 zilvervossenfokkerijen ge vestigd, welke in hoofdzaak te Utrecht, Gel derland en Groningen te vinden zijn. Ook in de overige provincies komen farms voor, doch niet in een belangrijk aantal. Dank zij deskundige voorliohting, eigen ervaring en goede verzorging, zijn de Ne derlandsche fokkers er in geslaagd een pels te produceeren, die aan zeer hooge eischen voldoet en met de beste uit het buitenland kan concurreeren. De Nederlandsche markt wordt over stroomd met minderwaardige (buitenland- sche) pelzen, vooral uit Canada, en voor het Nederlandsche publiek is 'het étiquet „bui tenland" dikwijls een aanbeveling om, bij gebrek aan voldoende warenkennis, een minderwaardig artikel te koopen. De Nederlandsche pelzen werden in de laatste jaren in hoofdzaak verkocht in Lon den, Leipzig en verdere buitenlandsche markten en de qualiteit wordt zeer goed be oordeeld. De valuta-verhoudingen en contingen- teerings-maatregelen en de daaruit voort vloeiende moeilijkheden hebben tengevolge gehad, dat het aantal internationale bont veilingen is toegenomen, zoo o.a. worden in den laatsten tijd ook veilingen gehouden in Leningrad, Stockholm, Parijs, Milaan en Amsterdam. De eerste veiling te Amsterdam werd ge houden in Januari van dit jaar op de nieu we Centrale markt- De veiling-localiteiten op die markt leenen zich bijzonder voor het beoogde doel. Er is ruimte en licht, zood de pelzen voordeehg uitkomen. Het dier glanzende met aal zwarte van de zilvervos pels, hetwelk een eisch is voor prima kwa liteit, komt dan geheel tot zijn recht. Op de eerste Amsterdamsche veiling wer den in hoofdzaak Nederlandsche zilvei pelzen aangeboden, terwijl op de tweede veiling in Maart d.o.v. gehouden, veel bont van andere herkomst kwam. De volgende veiling van zilvervospelzen zal weder begin Januari 1936 worden gehouden. De productie van pelzen in Nederland zal in 1935 ruim 2000 stuks bedragen- In verhouding tot de wereldproductie is dit ge tal klein, maar het geeft tooh een duide lijk beeld van hoeveel belang dit nog zoo jonge kleinveeteeltbedrijf voor Nederland geworden is, De Alkmaarsche kaasmarkt Hoe een Duitscher die ziet. In de „Berliner Volkszeitung" treffen we een aardige beschrijving van een Alkmaar- schen kaasdag; de bewondering voor deze traditioneele instelling is uit iedere regel te Donderdagavond. Dc ruitertjes van het klokkenspel van de oude Waag op de Kaas markt marcheeren hun ronde. Het is zeyer» uur. Aan de voet van de wondermooie voor malige kloosterkerk, die reeds sedert liet begin van de 17e eeuw de controle-commis sie van de kaasmarkt herbergt, en sedert dien tijd de naam Waag draagt, wordt he'. levendig. Van alle kanten komt het aange rold, wagen na wagen, volgeladen met gele reuzenappelen. Krachtige handen formeeren keurige kaas-compagnieën, waar ter be scherming tegen het weer een zeildoek over heen geworpen wordt. Morgen om 10 uur verneemt men, begint de pret. De morgenzon werpt een zilveren lioht over de slanke punt van de eeuwenoude Groote Kerk. Bij dit weer wordt half Hol land gelokt door de drukte van de kaas markt, en tusschen de keelgeluiden van het Nederlandsch hoort men de zangerige taal der Franschen, het gemoedelijke idioom der Rijnlanders en het breedgerekte Engelsch. Opkoopers en boeren verhandelen. Er wor den vingerdikke zuilen uit de kaas geboord, die met neus en tong geproefd worden. Daartusschendoor bewegen zich mannen in witte kleeding, de hemden stijf gesteven, op het hoofd strooien hoeden met lange waaier, de linten; gele, groene blauwe, roode. Het zijn de kaasdragers. Wanneer de koop geslo ten is en door handslag bekrachtigd, komen zij in actie. Op berries in verschillende kleu ren worden minstens 80 kazen, elk van vier pond, weggedragen. Naar het waaghuis! Daar wachten zware weegschalen met even zware gewichten. Het gewicht wordt zorg vuldig genoteerd. Heden zoowel als voor heen heerscht hier het principe, zooals dat in fraaigekrulde letters nog uit den tijd van den 80-jarigen oorlog op de muur prijkt: „Een valsche waghe is den Heere eenen grouwel, daar en teghen een vol ghewicht is sijn wolbehagen" Uit de vlak daarbij op een groot bord opgeteekende omzetten blijkt Velen vragen nu voor Bemesting van Aardbeien A. S. F. Korrels 17 x 15 X IS Gegarandeerde analyse: 17% Stikstof, 15% Fosforzuur en 18% Kali. Als regel geeft men dadelijk na den oogst 250 a 300 K.g. per H.A. en 2 3weken later dezelfde hoeveelheid Deze onmiddellijk opneembare volledige Korrelmest, waarin stikstof in salpeter- en ammoniakvorm, leent zich speciaal ook voor het volledig bijmesten en voor de nateelt van diverse tuin- en landbouwgewassen Vraagt thans Uw leverancier deze gunstig bekende snelwerkende meststof In baaltjes van 50 K.g. Speciaal ook voor de nateelten. Inlichtingen omtrent A. S. F. Korrels bij Uw leverancier en bij de fabrikante: N.V. Amsterdamsche Superfosfaatfabriek Maliebaan 81 Utrecht Telefoon 13957 De volgende week verschijnt „Land- en Tuinbouw" NIET dat niet zulke goede oude koopmansprinci pes nog steeds de beste zaken gedaan kun nen worden. Wel is de wereldcrisis niet spoorloos aan den Edammer voorbijgegaan; de tegenwoordige omzet op de wekelijksche markt van ongeveer 360 000 tot 400 000 pond, dat zijn ongeveer 100.00 kazen, is slechts twee derden van den vooroorlogschen om zet De. Duitscher, die met zooveel belangstel ling het leven en bedrijf van de Alkmaar sche kaasmarkt volgt, wordt dan aange klampt door een vliegenden handelaar, die hem een kaasje wil verkoopen en die een werklooze, die in Hamburg het koekebak- kersvak leerde, blijkt te zijn Men bespreekt de mogelijkheid, een baantje als kaasdrager te krijgen. Daarop wordt den Duitscher uit gelegd, dat dit eereberoep alleen door gebo ren Alkmaarders mag worden uitgeoefend en dat die kleuren van linten, berries en gewichten de gilden van dit beschermde be drijf aanduiden. Dan wordt de Duitsche be zoeker meegenomen naar een kaaspakhuis. De leek kijkt hulpeloos rond. Hem zijn al die duizenden en duizenden kazen pre cies gelijk aan elkaar. Maar er zijn fijn. verschillen. Daar zijn de jonge kazen; één tot twee maanden oud, die door Duitsch land gevraagd worden, daarginds, reeds een beetje grijzer, liggen de meer belegen kazen, drie tot zes maanden oud, waarvoor Frank rijk zich interesseert: de negenmaandskazen en die van meer dan twee jaar oud, wor den uitsluitend naar Engeland verzonden. Tenslotte wordt de bewondering van den bezoeker opgewekt door het verfraaiingspro ces, dat de naar het buitenland verkochte exemplaren ondergaan, wanneer op ecu draaischijf de schimmelige korst wordt ver wijderd, en de kazen er na een bad in pa raffine glanzend rood uitzien. Eindelijk maakt hij ook nog kennis met. de speciale behandeling voor verzending naar de tropen waar de Edammer kaas, die men ook in ovcrzeesche gebieden nj»t missen wil, in een prachtig decor verschijnt. Ontvangen Geschriften Pokon-lloralia-fries, van H. P. Bendien te Naarden Evenals verleden jaar geeft de heer H. P. Bendien te Naarden weer 'n Floral ia kinderboekje, dat alle schoolkinderen van Nederland, die Floraliaplanten te ver zorgen kregen, wordt verstrekt. Dit jaar is voor dezelfde groep kinderen beschilcbaar „De nieuwe Pokon-floralia- fries". De fries heeft dit voor op de boekjes van het vorig jaar, dat deze opgehangen kan worden, zoodat de kinderen ten allen tijde de daarop vermelde aanwijzingen gemak kelijk en steeds weer kunnen vinden. De teekeningen op de fries zijn zoo ont worpen, dat op de eerste helft in volgorde het geheele verloop van het verzorgen van de planten wordt aangegeven. Het begint met het meisje, dat de plantjes ontving, dan volgt het verpotten, dan het verzorgen, waarbij het gieten en voeden behoort, daar na het vormen van de planten, het aanbin den en netjes klaarmaken voor de tentoon stelling. Op de tweede helft der fries zij'n de kin deren bij de planten bezig, waarbij de af zonderlijke behandeling beschreven is van de algemeen gebruikte Floraliaplanten. Het is bekend, dat het Floraliaplanten- Prijzen vanaf 45,— OMSCHRIJVING OP AANVRAAG Veertig jaa r ervaring Algemeene Paarden- en Veeverzekering. Brandverzekering Landbouwbedrijven A. J. v. Wijk, Directeur s-Gravenhage D. P. Linthout, Ged. Comm. Pieter Bothstraat 34-38 H. HARING IJZEREN HOOI. EN GRAANBERGEN 2 3 4 EN 6 ROEDEN IN ALLE GROOTTEN BILLIJK ZEER SOLIDE kweeken door de Pokon-aan wij zingen op een hooger peil is komen te staan, waardoor de kinderen er meer pleizier in zijn gaan krijgen. Bovengenoemde boekjes en fries zijn gra tis te verkrijgen, doch alleen als ze aange vraagd worden door Floralia-vereenigingen en Hoofden van scholen. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centraal Bureau De markt voor voedergranen is tamelijk wat vaster geloopen. De beschikbare voorraden hier zijn oiet groot, noch van maïs, noch van gerst Daarbij is gekomen voor den zooveelsten keer het valuta vraagstuk, hetgeen telkens op de graan markt een verhooging beteekent, omdat men in granen zoo gemakkelijk de valutaspeculatie onder brengen kan. De roggesprijzen werden tenslotte ook in de opwaartsche richting beïnvloed, of schoon er in dit artikel nog steeds weinig bij de consumptie omgaat. Voor haver is nog steeds bij ons weinig belangstelling. De geheele koeken- markt bleef in de afgeloopen week nog steeds even lusteloos als voorafgaande weken. Er is hoe genaamd geen vraag voor de een of andere koe kensoort; de prijzen bleven vrijwel onveranderd. Stikstofmeststoffen. Nog steeds wordt gewacht op de prijzen en voorwaarden voor het nieuwe seizoen. De onderhandelingen tusschen de producenten verloopen goed en het accoord is bijna verzekerd. homasmeel. Het bleef in de afgeloopen week kalm inzake de prijsbeweging van thomas-. meel. Op de verlaagde prijzen kwam er echter van verschillende kanten meerdere kooplust. Er is tusschen Betgië/Luxemburg en Duitsch land een nieuwe regeling in wording voor den in voer van thomasmeel in dit laatste land. Men verwacht daarvan in de eerstvolgende maanden een verhoogden export van België en Luxemburg. Hoe groot echter de invloed hiervan op onze markt zal zijn kan op het oogenbli'k niet beoor deeld worden. Kalizouten. Het was !n dc afgeloopen week volkomen mis op de kalimarkt. Terwijl de producenten ons verzekerden onder ling een bindende overeenkomst te hebben ge troffen. bleek het, dat één der uitvoerende organen rich absoluut niet aan de getroffen afspraak hield. Gedurende de geheele week werd cr in h zaak Spaansch kalizout aanmerkelijk beneden de vastgestelde prijzen aangeboden. Alle importeurs rijn gebonden aan den verkoop tegen de officieel vastgestelde prijzen en waarden, zoodat niemand anders mag verkoopen dan voor prompte levering, tot 24/25 Juli tot de eerst bekend gemaakte prijzen, en vanaf 26 Juli tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. Verkoop op verdere maanden is dus verboden, óók zelfs met bijberekening van opslag en rente. Het prijsverschil bedroeg ongeveer van 2 tot 8 cent per 100 Kg. Er is onmiddellijk van vele kanten tegen dezen toestand geprotesteerd. De Kalimaatschappij zegt, j dat rij er een stokje voor gestoken heeft, doch het zal nog moeten blijken of rij daario geslaagd is. De offideele prijzen zijn als volgt: bestelling tot 24 Juli: Kainiet f 1.15, Kali 20 pet. f 1.45, Kali 40 pet. f 3.10, Patentkali f 4.05. Men mag tzeggen wat men wil van regee- ringsinstel 1 ingen en het duur werken daar van, dat de Algemeene Rekenkamer niet Veel beteekent zal men niet kunnen bewe ren. Zelfs al was het alleen maar omdat ze ons nu een boekje open doet over de wijze, waar op bij sommige crisisinstellingen te werk wordt gegaan. Daar is veel over de dure cnsisbureaux gepraat en geschreven. Verschillende verhalen deden de ronde, Üie we maar bij ons zeiven bewaarden zon der er ruchtbaarheid aan te geven, omdat we ze niet konden controleeren. Een enkele jnaal hebben we yvel eens een geval gesigna. leerd. Dat was als het wat al te veel in de kijkers liep. En dan waren er weer anderen, die cntieK liiet goedvonden. Vaak belanghebbenden, wijl nauw betrok ken bij crisisbureaux. Niet alles wat beweerd werd geloofden we. Soms zelfs hebben we de crLsisinstellingen moeten verdedigen togen ongemotiveerde en unfaire aantijgingen. En we hadden niet kunnen gelooven wat nu door het Verslag van de Algemeene Re kenkamer bekend is geworden. Als WAT IK HOORDE EN ZAG; LAS EN DACHT OP REIS EN THUIS GEN TE GEVEN OVER EEN KWART TON PROPAGANDAKOS- TEN dan is dat wel wat kras, vind ge ook niet! Wij zijn het eens met het Handelsblad dat als eenige verklaring er voor kan vin den, dat de Rekenkamer „lastiger" vragen heeft gesteld en meer „intieme" inlichtingen heeft gevraagd dan de goedmoedige commis- sie-Beumer. Goedmoedig omdat, zij tot de slotsom kwam, „dat er trouwens gcenerlei grond voor geheimzinnigheid zou bestaan", een slotsom, die wij nu niet bepaald beves tigd zien door de onthullingen van de Alg. Rekenkamerdie na éérst het hoofd te hebben gestooten bij de directie der. Var kenscentrale en na minister Verschuur er aan te hebben herinnerd, dat deze inlichtin gen haar sléchts op grond van een speciaal Kon. besluit mochten worden onthouden - na een vol jaar haar verslag moest afsluiten met de mededeeling, dat zij de door ('en mi nister beloofde in.'ichtingen nog steeds niet had ontvangen! Als er zoo gehandeld" wordt tegenover een officieel lichaam als de Rekenkamer, dan moet er wel wat loos zijn. Het zou misschien, neen wel heel zeker, goed zijn, dat er eens een grondige oprui ming gehouden werd. Een directeur van Crisiscentrale, die a"3 de door de Rekenkamer gesignaleerde, n -ast het directeurssalaris ook hoofdcontroleurs- salaris, reiskosten le klas, verblijfkosten van f 9.60 per dag enz. enz. opstreek moest ver volgd kunnen worden. Dit was in het groot, hoevelen zijn er die straks of nu al in het klein iets dergelijk.1* doen op voorbeeld van hun ,;baas". En dan de VRIENDJES-BEVOORRECHTING. Wij hebben van een aantal lezers brieven van sommigen meerdere brieven gekregen over eigenaardige toestanden bij benoemin gen. Enkele gevallen hebben we kenbaar ge maakt ter bevoegder plaatse. Doch wat geeft het? Wij krijgen ze meest uit het Zuiden van ons land. Publiceeren deden wij ze niet. Maar een ander blad deed het wel en publi ceerde een brief van den directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te 's-Gravenha-. ge en door dezen directeur geteekend. Een werklooze vroeg hoe hij toch steeds gepasseerd werd bij benoemingen aan crisis- instellingen hoewel hij boven aan de lijst stond. Het bovenbedoeld antwoord luidde: „Uw brief kwam in mijn bezit. In verband daarmede kan ik u mededeelen, dat men wel voornemens is, de plaatsing bij de Crisisbu reaux te doen via de openbare bemiddeling. Tot heden is dit echter niet het geval. Vol gens mijn ervaring berust de tewerkstelling bij die bureaux, enkele uitgezonderd, uitslui tend op voorspraak, protectie. Men schijnt iemand to moeten hebben, die ter plaatse invloed heeft". Daarover is 26 Maart door ons Kamerlid Amelink de vraag aan de Ministers gesrteld of het juist was, dat deze brief was geschre ven en zoo ja, of zij dan bereid waren, on, te bevorderen, om voortaan wachtgelders te benoemen en voor het overige het crisisper- soneel te doen benoemen via de Arbeidsbeur zen. Op 27 April kwam 'het antwoord der mi nisters, „dat het tot hun leedwezen niet mo gelijk was, om de vragen binnen den gestel den termijn le beantwoorden, omdat het over leg nog niet was afgeloopen". Of de vraag nu al beantwoord is weet ik niet Wel concludeeren wij, dat vriendjes- bevoorrechting officieel is bewezen, door dit antwoord en dit niet antwoorden Persoonlijk hebben wij reeds enkele jaren terug de hoogste autoriteiten bij de crisis instellingen meermalen op deze dingen ge wezen en namen genoemd. En dan die Hierover schrijft de „Vee- en Vleesdhhandel" o.m. het volgende: „Heeft men ooit gehoord, dat bacon bereid of gekoeld wordt met ijs? Zeker niet, want de zoutkelders der baconfabrieken worden machinaal gekoeld en wat dat kost, hebben de baconzouters vergoed gekregen krachtens liet baconcontract, waarmee ze met gouden koorden waren gebonden. Millioenen Kg. ijs waren te veel gerekend door bacon fabrikant en, die voor hun product geen lood ijs noodig hadden". Wij achten het met dit blad onbegrijpelijk, dat de verantwoordelijke personen in hun positie gehandhaafd blijven. En de Bond van Varkenshandelaren is volgens zijn or gaan van oordeel, dat er nog wel meer ont sluierd zal worden en het schrijft zeer te- „In het belang der „politieke moraliteit" (zooals mr. Verschuur het noemde), is het gewenscht, dat al de ongerechtigheden aan den schandpaal worden gebracht. Voor de Kamerleden, als volksver» egenwoordigers. ligt hier een breede taak. Wanneer zij het wél meenen met de volksbelangen, kunnei zij -nooit genoeg hun aandacht blijven bepa len op dit terrein, waarvan vooral de Var kenscentrale een onderdeel vormt". Maar voorloopig genoeg over deze zeer on verkwikkelijke geschiedenis. We hopen, dat er niet meer los komt al vreezen we ook van wel. In elk geval moet eens heel krach tig ingegrepen worden. Daar zou het publiek dankbaar voor zijn. Zooals misschien het Duitsche publiek dankbaar zal zijn, als de plannen die er zijn, uitgevoerd worden, ook te maken, zooals met boter reeds het geval is. Reeds zijn hiervoor bereids dc uniforme bepalingen gepubliceerd. Het doel daarvan is de kwaliteit der kaas te verbeteren en zoo veel mogelijk in eigen behoefte te voorzien. De voorschriften waaraan deze kaas (voor loopig nog maar twee inlandsche soorten) en de bedrijven, waarin ze bereid zullen wor den, moeten voldoen, zijn samengesteld door de Duitsche Milchwirtschaftliohe Vereini- gung (Hauptvereinigung) en door het Bu reau voor Voedselvoorziening goedgekeurd. In Rusland sshijnt de voedselvoorziening nog niet goed te functioneeren. Zoo moet DE OOGST ZEER LANGZAAM geschieden en op zóó nalatige wijze, dat de Russische krant „Prawda" er scherpe ver wijten over richt tot de boeren. Ofschoon de vooruitzichten van den oogst van dit jaar door de oogstsfhattingsemmissie overal gun stig waren geraamd worden thans hoe lan ger hoe meer moeilijkheden merkbaar en de autoriteiten laten doorschemeren dat er oolc dit jaar een strijd met de boeren, die het graan niet aan de staatsgraaninzamelbu- reaux willen afstaan, te verwachten is. De „Prawda" zegt, dat het werk zoo langzaam gaat, dat er gevaar bestaat, dat de oogst niet intijds binnengebracht wordt. Men stelt zich gerust met liet feit, dat de oogst reeds ge maaid is, doch dan blijft hij op het veld lig gen en weer en wind en vooral de graan- dieven hebben vrij spel. In de collectieve boerderijen zijn tallooze dagdieven en lui aards. Bij andere boerderijen werd het werk met groote snelheid gedaan en dat ging dan ten koste van de kwaliteit. Het blad laat doorschemeren dat de moeilijkheden met de voedselvoorziening de schuld zijn van de boeren. Die krijgen wel meer de schuld. Dat is zoo de gewoonte. Maar hun schuld is het niet, dat door mij gepraat zal worden. Tenminste niet in ons blad. Want, dat komt dan niet. Een keer in de zomer mag ik ook dit jaar, even als de vorige jaren, wel mijn mond houden, is het niet? Ik zal dan als alles goed loopt ergens in de dalen of op de bergen van Noor wegen zijn om te zien hoe het daar met de veeteelt en de akkerbouw is gesteld. Bovendien zal ik een ernstige onderzoe kingstocht doen naar de weiden van de mar garinekoeien, de walvisschen. Die beesten schijnen voordeeliger gevoed te kunnen wor den, dan Hollandsche koeien, wier Hollanrt- sche roomboter wel is waar beroemd is, doch waarvan de fabricage in plaats van eenig bestaan te geven, verlies oplevert. Het pro duct van de margarinekoeien levert nog en kele millioenen winst voor deze melkboeren. Als ik er een tegenkom zal ik haar vrien delijk toespreken, misschien verklapt ze me het geheim, hoe ze zoo voordeelig is in het gebruik. Ik zal het beusch, als ik het hoor, en ver staan kan, jullie vertellen. Maar nu zwijg ik. Tot over twee weken. PRAATJESMAKER,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 8