Engelands beschaving achteruit! DONDERDAG 25 JUL! 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND Indien het wapens levert aan de barbaren van Ethiopië De fascistische pers dreigt: „Italië zal het nooit vergeten" De Italiaansche kikker blaast zich eiken dag jneer op. Het bericht, dat Engeland de wapenleve rantie aan Abessynië zal vrijlaten heeft de fascistische pers buiten zichzelf van woede gebracht. Het is weliswaar nog niet zoo ver, want Sir Samuel Iloaj'e, de Engelsche minister van buitenlandeche zaken, beeft gisteren nog op desbetreffende vragen in het Lager huis geantwoord, dat hij hoopte nog vóór de verdaging van het Lagerhuis een ver klaring daarover te kunnen afleggen. En de „Evening News", hoewel verklappend dat de mioiateiB algemeen van meening zijn, dat de wapenuifvoer naar Abessynië en Italië op gelijke wijze mag worden toege staan, alleen al uit een oogpunt van strikte neutraliteit, is tool) van meening, dat de regeering niet spoed-ig een formeele beslis sing dienaangaande zal bekend maken, aan gezien hierdoor de reeds zoo moeilijke at mosfeer, waarin de Volkensbondsraad de volgende week zal bijeen komen, nog slech ter zou kunnen worden. Evenwel, de Italiaansche pers doet alsof de Engelfcche re geer ing de wapenuitvocr naar Abessynië reeds heeft vrijgegeven. Om enkele voorbeelden te noemen, de „Stampa" schrijft: „Wij herinneren Enge land er aan. dat liet 't Italiaansche volk aangedanen smaad nooit zal vergeten. Enge land speelt in Abessynië een gevaarlijk tspel. De Italiaansche vriendschap is uit strate gisch, politiek cn cultureel oogpunt meer waard dan iedere ander-e rijkdom. Er zijn wonden, dié niet heelen, en beleedigingen, die'niet vergeten wórden- Wanneer een Italiaanse!) soldaat sneu velt, zal de vloek zich niet slechts richten tegen den barbaar, die geschoten heeft, doch ook- tegen dengene, die hem uit onverzadig bare hebzucht wapens leverde". En de „Lavoro Fa6cista" bevat o.m hot volgende moois: „De Engelsche beschaving vertoont teekenen van verval en zij wordt door haar ego!9me ongeneeslijk veroordeeld. Als een volk, als Engeland, zoo diep ia ge zonken, dat het handel in wapens drijft met het barbaarsche Abessynië, om de kos ten van zijn zware industrie te bestrijden, cn daardoor tevens den. weg versport voor een jongen staat als Italië, kan openlijk worden gezegd, dat de beschaving van En geland ten doode is opgeschreven". De verdwazing, die de opgestuwde natio nalistische hoogmoed In staat is te bereiken wordt door een uiting als de laatst geci teerde duidelijk gedemonstreerd. Voor logische en rechtvaardige redenee- rinaw zijn scribenten als die van de „Stampa" en de „Lavoro Fascista" niet meer toegankelijk. Dat het leveren van wapenen aan een zwakken staat, die door een hebzuchtigen overweldiger wordt aangevallen het minste is wat men kan doen om aan een elemen tair gevoel .van recht en billijkheid tege moet te komen is een nuchtere overweging, die' in Italië schijnbaar niet meer begrepen wordt. Evenmin wil men begrijpen, dat de Italianen zich in Abessynië vrijwillig gaan laten doodschieten en dat de zoogenaamde „barbaren" daarbij in rechtmatige verdedi ging zullen zijn. Er heeft zich, onder leiding van Mussolini, [van heel het Italiaansche volk een verove- ringelust meester gemaakt, die ons met walging moet .vervullen. Zoo hebben Dinsdagavond in heel Italië groote sympathie-betoogingen plaats gehad voor den Duce en zijn Oost-Afrikaansche politiek. Aan de talrijke feestelijkheden namen ook de troepen deel. welke voor Oost-Afrik a zijn gemobiliseerd. "Overal werden redevoeringen gehouden, waarin de minachting van het volk voor de huidige diplomatieke bemoeiingen tot uiting kwam. Vlamendo protesten werden geuit tegen de houding van Japan en togen de stem men, welke in Engeland opgaan voor de op heffing van het wapenuitvoerverbod tegen Abessynië. Bijzonder opmerkelijk is, dat de Italiaan sche ambassadeur te Tokio bij de Japan- sche regeering scherp geprotesteerd heeft tegen de hevige anti-ltaliaansche artike len in de Japanscho pers, terwijl uit Tokio het volgende nuchtere telegram komt: De anii-Japansche campagne in de Italiaan sche bladen wordt in het algemeen in de Jupansche pers kalm opgenomen, aangezien zij, naar de woordvoerder van ihet minis terie van buitenlandsche zaken meedeelt, weinig waarde hecht aan hetgeen in een dictatoriaal bestuurd land wordt geschre ven, minder althans dan aan hetgeen wordt geschreven in een land waar een .vrije pers is. Toch schijnen de Japanneezen, die groo te handelsbelangen in Ethiopië hebben, ijverig in actie te' zijn om Mussolini af te schrikken van zijn plannen. Een liberale Japansahe persoonlijkhoid heeft aan I-lavas verklaard, dat het Abes- svnisch geschil Japan bezig houdt, aange zien het heelal erdoor iu vlam kan wor den gezet. 1-Iij verklaarde te vreezen voor een natio nalistische agitatie van het Japansche le ger, aangewakkerd door de Europeesche moeilijkheden. De voorzitter van de „Selsanto' or „partij van Japansche productie", Oesjida, die dooi de geheime nationalististihe bonden wordt gesteund, heeft tot Mussolini een protest gericht tegen den druk van 't Italiaaansche leger op Ethiopië cn verzocht de agressieve politiek tegen Ethiopië op te geven. Hij heeft sappen gedaan bij den voorz. van den mi nisterraad en de ministère van oorlog en marine, opdat do regeering maatregelen neemt. Italië heeft ook de Turken tegen zich, v at o.a. blijkt uit het bezoek, dat de Turk- soho zaakgelastigde te Tokio gebracht heeft aan den onder-minister van buitonlandsche zaken, volgens welingelichte zijde om zich op do hoogte te stellen van de houding Van Japan "ten aanzien van het Italiaanscb Ethiopisch conflict. Nebil Bey zou hebben verklaard, dat Tur kije ongerust i,s over de Italiaansche actie, want vroeger heoft ook Turkije moeilijk- lied en gehad met Italië. Wat van do behandeling van het geschil in den Volkonbondsraad te verwachten is, ligt nog altijd in het duister. De nationale raad van do Bntsche la- hourpariij heeft gisteren aan de Britsche regeering verzocht onverwijld te Genève voorstellen te doen, teneinde de verplichtin gen van Italië en Abessynië krachtens fret -lolkenbondsverdrag te doen vaststellen en te verklaren, dat zij haar plichten als vol kenbondslid zonder vrees of voorkeur zal vervuilen. Po nationale raad veroordeelt ten sterkste de po Ui tick .van Italië en stelt xich op het standpunt, dat het middel om den vrede te bewaren, niet is, Abessynië te verplichten tot het rloen van concessies aan Italië, doel) Italië te doen inzien, dat het gevaar loopt, zich den blaam en het verzet van de gelioelo wereld op den hals te halen. I-lct is nog de vraag of de Britsche regee ring dit moed-eisehend advies zal volgen. De „Daily Telegraph" schrijft wel, dat de regeering zich vereelten zal-tegen een-gang van zaken, welke een definitieve oplossing vertraagt, lemeer wijl de oorlogsvoorberei dingen in- vollen gang zijn. Wellicht schrijft het blad is liet gemakkelijker den oorlog na het uitbreken te staken, dan om' het uitbreken te ver hinderen. Men is hier trouwens te Londen van mceniug, dat zelfs indien de vier leden van de verzoenings-cómmissïe in het Ita- liaansoh-Elhiopisch conflict tot overeen- stemming komen inzake de keus van een scheidsrechter, de Volken bondsraad tóch 't geheel van problemen, dat den vrede be dreigt, moet bestudeeren. Men hoopt, dat Italië zelf artikiel 12 van het Volkenbondsverdrag zal inroepen. Dc diplomatieke medewerker van Reutor schrijft, dat men in Londen niet geneigd is, naar technische middelen te zoeken, ten einde den Volkenbondsraad te doen ont snappen. Deze opmerking wordt gemaakt in verband met de geruchten, dat paragraaf 7 van artikel 15 Italië vrijheid van handelen zou kunnen verschaffen in Abessynië. in liet Volkenbondssecretariaat neemt men als zeker aan, dat onmiddellijk na het verstrijken van den voor het bijleggen van hot conflict voordienen termijn dus in den nacht" van 25 op 20 Juli, de telegrafische uitnoodigingen aan de leden van den Vol konbondsraad zullen worden afgezonden om binnen 5 dagen te Genève' bij oen te komen. Opleving van Afrikaansch nationalisme De Temps" bericht uit DjiboetJ, dat de inboorlingen in Fransch Somaliland, Britscl) Somaiiland en zelfs in Zuid-Arabië over niets anders spreken dan over den a.s. oorlog lusschen de Abessyniërs en do „vreemdelingen".. „Men discuteert over de vooruitzichten van Abessynië, met hulp van Allah" en spreekt ook van ondersteuning van de ge kleurde broeders, die zich in gevaar be vinden. Het Italiaansclv.Ethiopische conflict heeft in enkele maanden meer bijgedragen tot het weder opleven van het Afrilüjansche nationalisme, dat sedert de verovering van Khartoem door Lord Kitchener in dood slaap lag, dan jarenlange van pan-Afrikaan- solie en.pan-islamitische zijde gevoerde pro paganda. Er is een kritieke toestand ontstaan, wplke de volle opmerkzaamheid verelscht. Het kolonisatiewerk, dat een eeuw lang met bloed en geld werd ontwikkeld mag niet in gevaar worden gebracht door een actie, welke geografisch gesproken tot oen beperkt gebied wordt beperkt". Rusland steunt Engeland LONDEN, 25 Juli. Op grond van diplo matieke besprekingen wist men gisteren to Londen mét zekerheid modo te doelen, dat de Sovjet-regeering Engeland zal steunen bij haai* pogingen het geheele Italiaansch- Abessynische conflict in den Volkonbonds raad aan de orde te brengen, teneinde een gewapend conflict te vermijden. Japans wapen-Invoer GENEVE, 25 Juli. Naar verluidt heeft het secretariaat van den Volkenbond een uit voerig rapport ontvangen, dat de volgende week aan den Raad zal worden voorgelegd, inzake den invoer van groote hoeveelheden wapenen door Japan in Abessynië via de Franscho haven Djiboota. Abessynië heeft geld noodig LONDEN, 25 Juli. De Abessynische gezant te Looiden, Dr. Martin, verklaarde in een interview, dat hij om te beginnen twee mil- lioen pond en daarna zoo mogelijk vijf mil- iioen pond bijeen wil krijgen. Aanvankelijk zou het geld voor de eco nomische exploitatie worden gebruikt, doch thans is het in de eerste plaats noodig voor den dreigenden oorlog. In Abessynië was een speciale oorlogs belasting ingevoerd, die ongeveer vijf mil- lioen pond zou opbrengen. De grondwet voor Britsch-Indië definitief aangenomen Uit Londen: De India-bill is giste ren door fret Hoogerhuis in derde le zing zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Daarmede is dit groote wetgevende werk door het Engelsche parlement definitief voltooi'' DE LUCHTOEFENINGEN BOVEN LONDEN Londens kwetsbaarheid valt mee Het officieele communiqué over de lucht- oefeningen van Dinsdagavond, dat is uit gegeven door het ministerie van Luchtvaart, toont aan, dat Londen niet zoo kwetsbaar is als velen meenen te moeten opmaken uit do niet-officieele commentaren. Gezegd kan worden, dat de gevechtsvliegtuigen ernstige schade hebben aangebracht aan de aan vallers. Dinsdagavond liebbcn acht eska ders bommenwerpers aanvallen gedaan en slechts een eskader is er in geslaagd ui zijn geheel te ontsnappen aan de verdedigende jachtaanvalïen. In den loop van den avond zajn 30 aan vallen uitgevoerd en 11 dezer zijn onder broken. In den vroegen ochtend is een ge concentreerde aanval ondernomen op Lon den door acht eskaders, zeven dezer wer den teruggeslagen, DE BELGISCHE PREMIER BIJ LAVAL Uit Parijs: Laval heeft gisternamiddag den Belgischen premier, Van Zeeland, bij zich ontvangen. Omtrent den inhoud van het besprokene verklaarde de Belgische pre mier, dat hij den Franschen premier dank gezegd had voor de hulde jegens den over leden Belgischen ambassadeur. Later ver klaarde Laval mog, dat altte problemen be sproken waren, die Frankrijk en Ilolaië In teresseoren. in 't bijzonder grensproblemen. EEN GEDENKTEEKEN VOOR KOLONEL LAWRENCE In St Paul's kathedraal te Londen ls plaats ingeruimd voor een gedenkteeken voor kolonel Lawrence of Arabia. Het zal een borstbeeld zijn, dat in brons wordt ver vaardigd door den bekenden beeldhouwer Eiic Kenington, diie een vriend van Lawrence was. i - De overstroomingsrampen in China Uit Shanghai: De dijken "van het Toe Tsjangmèe'r, tem Zuid-Westen van Sjan- toeng, zijn bezweken, zoodat de overstroo ming zich-hiér beangstigend, .snel uitbreidt Vierhonderdduizend personen hcMiert een toevlucht gezocht op de daken der huizen en in de toppen der hoornen.- Men schat het aantal personen, dat bij de overstroomingen om het leven is geko men, op meer dan honderdduizend. Het Chinees-die telegraafagentsch&p Koeo- min meldt uit Hankow ontstellende dooden- cijfors uit de overstroomde gebieden van de Jangtse Kiang. In de provincie Hoepel zijn 200.000 men- schen in het water omgekomen. Zeventig procent van de pfoyiqcie, welke een opper vlakte van 175.000 vierkante kilometer be slaat, staat onder water en is door de be volking ontruimd. Alleen' reeds In de steden Hankow, Woe Tsjang en Han Jang zijn 220.000 vluchte lingen aangekomen. Daar ook de overstroomingen van de Hoangho vele duizenden slachtoffers hebben gemaakt, kan reeds thans worden aangeno men, dat de catastrofe van dit jaar veel meer mensclienlevens heeft geëischt dan de overstroomingen in 1981. Indertijd wqrdliet aanta/1 dooden op 1-iO.OOO a 200.000 geschat. Gashouder te Keulen in brand Brandweer weet het vuur te verstikken Uit Keulen: In de oude gasfabriek Ehreiv feld is gisterochtend een van de drie gas houders, die tezamen een -capaciteit hebben van 192.0000 kubieke meter, in brand ge raakt. De betreffende gashouder, welke een in houd heeft van 60.000 kubieke meter en op dat. oogepbjik gevuld was met 10.000 ku-, bieke meter gas, werd geverfd, Plotseling raakte een groot stuk ijzer los en viel van aanzienlijke hoogte op het dek van den hou der. tengevolge waarvan een gat van 50 bij 30 c.M. ontstond. Door de daarbij ontstane vonken raakte het uitstroomende gas in brand. De stedelijke brandweer was weldra ter plaatse en slaagde er na lang en energiek werken in het vuur met behulp van schuini- bluschapparten. ijzeren platen, asbest en leem" te verstikken. Het antisemietisme in Duitschiand De „Völkischcr BcobachtCr" meldt, dat steeds meer badinrichtingen voor Joden ge sloten worden. De burgemeester van AUenstcin heeft den Joden den toegang ontzegd tot alle gemeen telijke badinrichtingen aan het Okull-mecr en aan de Alle. Een der grootste vrije badinrichtingen van Bremen heeft bij den ingang een bord aangebracht „Jodcnbezoek ongewenscht" en weert alle niet-arische bezoekers. In alle plaatsen van hot district Sprottau zijn transparanten aangebracht, die des avonds verlicht worden, met de mededee- ling dat Joden niet gewenscht zijn. Een- Joodsch vacamiehuis in het Oostzee bad Arendsee. „Hausmann-Stiftung", is door de politie gesloten, naar officieel wordt medegedeeld vanwege „de Joodsche provo caties, waaraan de Duitscho badgasten se dert jaren waren blootgesteld". In samenwerking met het bureau voor vreemdelingenverkeer hebben de hotel-, restaurant- en pensionhouders thans beslo ten tot gemeenschappelijk optreden tegen Joodsche bezoekers en aan alle in aanmer king komende gebouwen en huizen borden doen aanbrengen met het opschrift „Joden niet gewenscht". De „Völkiseher Beobachter" meldt verder, dat de slagerspatroons in het district Alten- kirchen hebben besloten, geen vee meer van Joodsche kooplieden to betrokken, terwijl do veemarkten te AltenkirChen en te Hamm in Westfalon reeds voor Joden gesloten zijn. Het ligt in de bedoeling de Joden geheel van den tusschenhandel uit to sluiten. Van andere zijde wordt voorts gemeld, dat ook' te Leipzig de gemeentelijke zwem baden voor Joden gesloten zijn. Te Nordhauscn, Keulen en Wesermunde hebben betoogingen tegen Joodsche winke liers plaats gevonden, in het verloop waar van de betrokken Joden, beschuldigd van provocatie, zijn gearresteerd. Julius Streicher verklaarde te Berlijn aan een vertegenwoordiger van den „Angriff' dat hij de verontwaardiging van oude na- tionaal-soeialistcn en strijders tegen de Joden volledig kon begrijpen. Onbezonnen heden moeten echter vermeden worden. De grootste discipline is het beste. Hot Jood sche vraagstuk is zoo ernstig, dat alles moet worden nagelaten wat tot verkeerde inter pretaties aanleiding kan geven. Nergens voelen de Joden zich/zoo veilig als in Neurenberg, aangezien men daar heeft ingezien, dat liet Joodsche vraagstuk een wereldprobleem is, dat nooit door ge- weldmaatregelen alleen kan worden opge lost. In Neurenberg zijn de .Toden scherp ge scheiden van de Duitschers. Zij honhen daar hun eigen badinrichting en hun eigen café en zij zullen in do toekomst daar ook een eigen school hebben. In Berlijn staan do zaken echter anders, vooral daar hier veel buitenlandsche Joden vertoeven. Daarom moet gewaarschuwd worden voor onbezonnenheden. Allereerst moet bij de bevolking het bewustzijn gewekt worden van het aanwezig zijn van een Joodsch vraagstuk, opdat do wetten, die eenmaal moeten komen, ook wortelen in liet bewustzijn van hot volk. Eerst wanneer ieder weet. dat het gaat om het behoud van het ras van hot geheele Duitsche volk, is het terrein voorbereid voor verder ernstig werk. Noodgedwongen mooten dan binnen afzienbaren tijd do wetten komen, die hot Jodendom binnen de perken houdt, waar binnen het behoort. Naar de Basler Nachrlchten uit Lörrach verneemt, hoeft zich daar een machlnezet- tor van een plaatselijke courant, voor de rechtbank to verantwoorden gehad, die in- stedo van hot onderschrift „Heil Hitler", „Heilt Hitler" had gezet. Do rechtbank acht te het feit bijzonder ernstig, aangezien er een groot aantal couranten met deze fou ten groot verspreid was. De verdediging van don zetter, dat het slechts een zetfout betrof, vond bij do rechtbank, die redenen meenden to hebben oen anderen duivel dan de drukfoutenduivel achter doze vergissing te zoeken, geen gehoor. Do zottor werd lo' een gevangenisstraf van zeven maanden Veroordeeld, NATIONALE ROUW OVER DOLLFUSS Heden een jaar geleden door moordenaars hand gevallen WEENEN, 25 Juli. Gedurende 36 uur ls de nationale rouw afgekondigd in verband met het feit, dat hert, lieden oen jaar is ge ledon, dat Bondskansalior Dollfuss door moordenaarshand vieil. Op allo openbare en vele particuliere hui zen is di rouwvlag göheschen. Er zal een requiem plaats hebben, terwijl kransen zul len worden gelegd op hot graf van Dollfufts. Het. vóttkeer zal twee minuten stil staan. NIEUWE CONTROLE OP DEN DRANK HANDEL IN DE VER. STATEN. Uit: Washington: Hot Huis van Afgevaar digden heeft met 299 tegen 100 stemmen het regeeringsvoorstel aangenomen, waarbij wordt voorzien in de instelling van een per manente federale instantie voor de rege ling van den handel in alcohol. Tegen de wenschen van president Roose- velt in zal de nieuwe overheid een onder- afdeeling vormen van het ministerie van Financiën en niert als onafhankelijke fede rale instantie werken. Het voorstel gaat thans naar den senaat. GROOTE HOTELBRAND OP TOP VAN RIGIKULM Uit Luzern: In een bijgebouw van het Grand Hotel, dat op den .top van de Rigi- kulm aan het Vier woudstede nmeer is gele gen, is Woensdagochtend een brand uit gebroken. Het hotel, dat in 1848 word gebouwd, werd een prooi der vlammen. Het bevatte 130 bedden. De brandweer, die met extra-treinen dia Rigi- en Arth-Goldau-baan naar boven werd gevoerd, moest zioh er wegens gebrek aan water toe beperken de beide andere hotetg«bouwen op de Rigi te behoeden voor een overspringen van het vuur. Men veronderstelt, dat de oorzaak van den brand gezocht moert worden in het slecht func|.ionneoren van een schoorsteen. GROOTE WAPENZENDING VERDWENEN De Fransche Sürété speurt naar een groote waipeinzending, welke op raadsel achtige wijze uit de haven van Le Havre verdwenen is. Da wapens waren besteld voor levering te Buenos-Aires. GROOTE NAJAARSMANOEUVRES IN ENGELAND. In Augustus zullen in Engeland de groot ste legermanoeuvres beginnen, die sedert twaalf jaar gehouden zijn en die tegen hert einde van September zullen eindigen met een groote oefening, waaraan meer dan 40.000 man en 200 tanks zullen deelnemen. De oefeningen zullen worden gehouden in gedeelten van Sussex, Hampshire en Wiltshire, terwijl het terrein in het Zuiden zal worden begrensd door het Kanaal. Do manoeuvres zullen onder directe leiding staan van den chef van den generalen 6taf, veldmaarschalk Sir Archibald Montgomery- Masaingherd. BINNENLAND. Rijwielplaatjes Betaling van bpet® Naar wij van offdoieele zijde vernemen. Treeft de Minister van Financiën aan de onder zijn de- partentent rettsorteenende ambtenaren die belast zijn met het opsporen van overtredingen Rijwielbelastingwet, de bevoegdheid verleend da delijk na het coasbateereu van het feit, dat zonder beüastmgmerk of met een niet op de juiste wijze bevestigd belastingmerk is gereden, den overtre der in de gelegenheid te stellen de verbeurde boete in hun handen te voldoen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 8 Augustus 1935, op welken datum tevens de controle op de naleving der Rijwielbelastingwet voor het op den eersten dier maand begonnen belastingjaar Tegen de hier bedoelde overtredingen kan f 5 boete of minder worden opgelegd. Vermindering van boete ls mogelijk, A. Iridien <Je overtreder geen rijwielbelasting- meirk bij zich heeft, wordt d'e boete verminderd tot f 1.50. Indien de leeftijd van den overtreder beneden 18 jaar is wordt de boete verminderd tot f 0.50. B. Indien de overtreder het belastingmerk wel bij zkh heeft maar dit niet °P de juiste wijze heeft bevestigd, wordt d« boete verminderd tot f 0.50. Dc ambenaren, die de overtreding constatce- ren, zijn niet gerechtigd andere dan de vermelde boeten op te leggen. Indien verzwarende Üigreden aanwezig zijn. met name wam den ambtenaar bekend is. dat dc overtreder in het belasting jaar reeds een zélfde overtreding heeft begaan, behooren zij dien overtreder niet in dc gelegenheid te stellen in hun handen de boete te voldoen. In dat geval Is den ambtenaren opgedra gen den overtreder naar den ontvanger dor ac cijnzen te verwijzen. Bij voldoening van de boete In handen van dc ambtenaren die het feit doiïstateeren, geven dezen den overtreder een kwitantie af. Niemand is ech- er verplicht dc boete op deze wijze te vol doen, Men bedenke echter, dat bij ni et-voldoen ing van de boete de ambtenaren de bevoegdheid heb ben het rijwiel in beslag te neanien. Aangezien de mogelijkheid bestaat, dat in groote steden (gemeenten met meer dan 100.000 inw< mens) de betaling van boete in handen van d< ambtenaren moeilijkheden oplevert, zijn de ii specteuns der invoerrechten en accijnzen bevoegd deze regeling in de genoemde gemeenten niet passelijk te veëklaëen. Gemengd Nieuws. DE ROOFMOORD TE HOENSBROEK De Ossenaren Van O., JB., B. en V., die v dacht worden van de roofmoord op de weduwe Haartman te Hoensbroek, 12 jaar geleden ge pleegd, zijn Woensdagmorgen naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van den Offi cier van Justitie gesteld. Een onderzoek naar deze zaak heeft een vooi spoedig verloop gehad. Ofschoon de verdachten een hardnekkig stilzwijgen bewaarden, zijn tal van nieuwe aanwijzingen verzameld, zoodat de kans bestaat, dat deze misdaad opgehelderd zal worden. COCAINE-SMOKKEL Drie verdachten in de cocaine-smokkel- affaire, die den melkboer C. te Welton (gem. Heerlen) voor f 1500 oplichtten, zijn naar Maastricht overgebracht en ter beschikking van den Officier van Justitie gesteld. Na ver hoor zijn zij in verzekerde bewaring gesteld. In verband met deze affaire zijn bij de po litie nog verschillende klachten binnengekomen van personen, die voor min of meer belang rijke bijdragen zyn opgelicht. De politio heeft al deze gevallen nog in onderzoek. WANDELSPORT DE „ZILVEREN" VIER- DAAGSCHE 5J uitvallers op den tweeden dag Gelijk te verwachten was heeft de tweede marschdag heel wat grooter problemen aan de deelnemers gesteld dan de eerste. De tweede dag is alevel .^gevaarlijk". Loopere, die vol moed naai' Nijmegen zijn getogen, in de verwachting, dat zoo'n Vier- daagscho 'hun geen al te groote wandel- moeilijkheden zal brengen, komen in den morgen van den tweeden dag voor de cri sis te staan: doorloopen of niet... en wie zoo den dag in gaat is al half verloren. Daarbij komt dat het gister warm, vaak broeiend warm weer is geweest en de wegen rondom Nijmegen, waarvan er nogal wat in reparatie zijn, ook het loopen niet gemak kelijk maakten. Al met al behoeft, het niet te verwonderen, dat er gister 52 uitvallers zijn bijgekomen, waardoor bet totaal is gestegen tot 85. Dat is heel wat hooger dan vorig jaar toen er na twee dagen nog slechts 33 uitvallers waren, maar toen waren de wandelomstan- digheden ook buitengewoon gunstig en er zijn dit jaar ook heel wat nieuwelingen in do strijd. Ook gister is er langs den weg weer groot» belangstelling geweest voor de wandelaars. Hadden op den eersten dag reeds verschil lende militaire autoriteiten hun belangstel ling getoond voor het loopen speciaal van de troepen, gister kwam de commandant van het veldleger, generaal Jhr Roëll, een kijkje nemen en hij kon tevreden zijn, want de houding der troepen was uitstekend. Het komt, nu niet meer voor dat men de stad weer binnen komt met open kragen en blootshoofds, zoodra Nijmegen in zicht is gaat alles model militair en dat is ook goed, want een militair moet voor alles zijn: mi litair. Alle terugkeerende detachementen zijn door de Nijmeegsche Postharmonie bij de grens der gemeente met muziek opgehaald, wat weer moed gaf om de laatste zware loodijes met meer blijmoedigheid af te wegen. Vandaag belooft het ook weer warm te worden, zoodat zij, die straks hun onder scheid) ngsteeken ontvangen deze met te meer trots zullen kunnen toonen omdat zij een Vierdaagsche hebben geloopen, die dubbel telt. Slachtoffers van het baden Tal van omgekomenen To Dordrecht ls de 34-jarige fabrieks arbeider R. W. v. d. Linden, toen hij zich ter hoogte van De Staart in de Merwedo begaf, door den stroom meegesleurd. De man kon niet zwemmen en verdronk jammerlijk. Do ongelukkige was gehuwd en laat een vrouw met twee kinderen achter, die bij het ongeval tegenwoordig waren. Te Durgerdam Is een ongeveer acht tienjarige jongeman, vermoedelijk uit de Vro likstraat te Amsterdam, doch wiens naam nog niet bekend is, bij het zwemmen ver dronken. Het lichaam van den jongen kon spoedig worden opgehaald. Men heeft nog kunstmatige ademhaling toegepast, doch te vergeefs. Motorist door trein verpletterd Te A k k r u m (Fr.) is op dien onbewaak- ten overweg een reiziger, die met zijn mo tor vanuit de richting Heerenveen kwam aanrijden, door een trein gegrepen en een eind meegesleurd. De ongelukkige, do rei ziger W. H. M. Derks uit Leeuwarden, was op slag dood. Door hollend paard gedood Te KI ein-Doenr ade, gemeente Oirs- beek (L.), begaf zich de 18-jarige landbou werszoon W. Vleugels met paard en kar van het land naar huis. Nabij dc boerderij sloeg het paard op hol. V. sprong van dc kar af om hot paard hij den kop to grij pen. Bij deze handeling kreeg de jonge man de boom van den wagen zoo ongeluk kig tegen het lichaam, dat hij vrijwel op slag werd gedood. De borstkas van het slachtoffer was ingedrukt. Het paard is nog een eind doorgeloopen en bij een heg blijven staan, na een betonnen paal te heb ben omver gereden. Ben vriend van V., die op dien bok was blijven zitten, bekwam geen letsel. Groote boschbrand bij Venlo Na enkele uren SObluBOht Vlakbij het station L o 11 u m aan 'de spoorlijn Nijmegen—Venlo is Woensdag middag omstreeks drie uur een groote boschbrand uitgebroken. Onmiddellijk is een aanvang gemaakt met do blusschings werkzaamheden, waaraan door zeer velen wordt deelgenomen. M«en hoopte het vuur te kunnen stuiten, daar anders vele hec taren 15 20-jarige dennen een prooi der vlammen zullen worden. De brand ging met een hevige rookontwikkeling gopaard, zoodat hij tot ver in dien omtrek waarneem baar was. Dank zij het krachtdadig ingrijpen van do bewoners van de streek kon do bosch brand na enkele uren worden bedwongen. Een drietal woningen, welke geyaar liepen door bet vuur te worden aangetast, konden behouden worden. In het geheel zijn onge veer zes H.A. dennen en helde in vlammen opgegaan, Een partij dwarsliggers, welke op het stalionsemplacejnont was opgesla gen, is door do hitte, welke dc brand ver oorzaakte, aan bet branden gegaan. Door middel van zand slaagde men er ook hier in bet vuur te dooven. Aan bet blusschingswerk werd door oon honderdtal personen deelgenomen, onder toezicht van gemeente- en rijkspolitie. Do brand is vermoedelijk ontstaan door het vuur van sigaar, sigaret of pijp, ZIEKTE VAN WEIL In het St. Jozefzlekenbuis te Iieerlcn ls opgenomen oen patient bii wie verschijnse len van de ziekte van Weil waren gecon stateerd. Het serologisch onderzoek was voorlooplg negatief, maar de patient blijft In observatie. HET COLFORTAGE-KWAAD In Amsterda m-W e s t is het weer vrij rumoerig toegecaan tusschen colporteurs van de N.S.B. en andersdenkenden. Vooral in de Marco Polostraat en op he»: Mercatorplein moest de politie nu en dan optreden, zonder dat echter van de wapens gebruik behoefde te worden gemaakt, Weerbericht Hoogste stand te Valentia 772.3. Laagste stand te Seydisfjord 749.8. Stand vanmorgen halftwaalf 767.5. WEERVERWACHTING Matige tot. zwakke O. tot N. wind, gedeei* telijk bewolkt, droog weer, warm, BUITENLANDSCH WEERBERICHT Het gebied van hooge luchtdruk hand haafde zich in het W. Het maximum op het vasteland verplaatste zich naar de Noordzee. Het wordt in het N.O. aangetast door de secundaire van een langgerekt gebied van lage luchtdruk met kernen langs en binnen de Poolcirkel. In Zweden en Finland kwam belangrijke afkoeling met onweerregens. Het minimum in Z. Frankrijk blijft zws& Er valt onweersregen bij de Pyreneeën. Op het continent werd het overal warmen. In de Alpen steeg de temperatuur sterk; evenzoo in de Middelgebergten waar, be houdens ver in het O. alle bewolking ver* dween. In Engeland was de morgentemperatuun iets lager dan gister. Het is te verwachten, dat de wind N.O. za! blijven en wellicht spoedig naar N. terug zal gaan, wat meer bewolking en iets koelen weer tengevolge zal hebben. TEMPERATUURSTANB Stan'd vanmorgen halftwaalf 19.8 O, 26 JULI Zonsopgang 5.11 uur, zonsondergang 9.01 uuü Maan op nam. 1.00 uur, onder nam. 6.39 uuï VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 26 JULI Van 's avonds 9.31 uur tot 's morgens 4.43 uufl Waterstanden Rivieren Heden Vorig Heden Vorig Rhelnfelden 2,94 3,09 Wesel 0,30 0,33 Breieach 2,13 2,29 Emmerik 1,54 1.58 Knbl 3.15 3,20 Loblth 10,52 10,55 Mnxan 4,62 4,66 Nijmegen 8,90 8,95 Dledeahelm 2,32 2,33 6t Andrlea 2,76 2,80 Mannheim 3,48 3,71 Arnhem 8,27 8,79 Lohr 0,91 0,87 Vreenwljlt lw 0,59 0,00 Mains 1,15 1,24 Weatervoort 8,77 8,79 Bin gen 2,32 2,14 Deventer 2,60 2,64 Caub 2,24 2,34 Kampen 0,08 0,05 Ems 1,04 i;05 Eysden 46.03 46,00 Coblens 2,23 2,24 Maastricht 40,81 40,59 Trier 0,01 0,26 Grevenbloht 27,80 97,78 Keulen 1,98 1,07 Venlo 10,87 10,89 Dusseldorf 1,37 1,37 Grave (sials) 4,00 4,03 ltuhrort 0,52 0,53 St. Andrlea 0,40 0,98 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 7,42 90,13 Terschelling 4,54 17,28 Harllngen 5,40 18,20 Den Helder 3,30 15,50 iJmuiden 4,58 Hoek v. HolL 11,11 23,16 Scheveningenll,21 28,56 Rotterdam 0.12 13,15 Hellevoetsl. 11,48 Willemstad 12,43 Brouwersh. 11,00 28,81 Zierikzee 11,23 23,60 Wemeldinge 11,48 Vlissingen 10,17 22,49 Terneuzen 10,47 23,14 Hansweert 11,20 23,42 De Ossche misdaden i Nieuwe arrestatie De gemeentepolitie tc Oss arresteerde 'sna'dhtS zekeren H. R., die ervan wordt verdadht op i Februari 193-4 betroMoen te zijn geweest bi) de inbraak bij dien slager Janssen in de Slaghoelt waar 600 pond vleesoh en apok werden ont vreemd. Vorige week legde van B. een volledige bekentenis af. Hij bekende ook dit misdrijf en wees daarbij als sijn medeplichtigen aan zijd broer J. van B., die reeds voor andere misdrij ven in arrest is, Th. W„ die destijds voor dij feit door de rechtbank werd vrijgesproken en H. R., die destijds ook als verdachte was gearres teerd, heeft een volledige bekentenis afgelegd. Hij ls ter beschikking van de Justitie gesteld. Nog meer arrestaties worden venwadht. DE „RADIO-MONTEUR" Een onbekend persoon vervoegde zich' aan een perceel aan de Leidschekade te Amstep- d a m, voorgevende, namens een bekende firma! te komen, om het radiotoestel voor reparatu* weg te halen. Het radiotoestel werd hem meda gegeven, doch later bleek, dat de man niet na mens de firma was gekomen. ONDER HET MES VAN EEN NAAIMACHINE Tijdens het maaien had de landbouwer H. R.j uit Bergen (L.) het ongeluk van den stoel van de maaimachine te vallen. Hij kwam voor het mee van de machine terecht en liep ernstige verwondingen op. Hij werd naar he>t Zieken huis te Venlo gebracht. IN EEN SCHAAR GEVALLEN Op een binnenschip, ligplaats hebbende in de Nieuwe Heerengracht te Amsterdam, is de vrouw van den schipper in een schaar gevallen. Met een ernstige buikwond ÏS zij naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. DE VLAM IN DE PAN Te Amsterdam werd de hulp van de brandweer ingeroepen voor een brandje, dat door het in brand geraken van een pan met vet, die op een petroleumtoestel stond, was onts'caan in de keuken op de tweede etage van een per ceel aan de Lindengracht. Bij pogingen om het brandje te blusschen had de vrouw des hui zes brandwonden opgeloopen, welke door de brandweer zijn verbonden. Het keukentje is gedeeltelijk uitgebrand. KERMISGENEUGTEN Te Aahmeer kregen twee personen aan den Stationsweg twist, voortvloeiende uit een oude veete. Zekere V., die daar met ern ker misten"; staat in het Lunapark, kreeg dnarbH eonige steken met een mes in zijde en hoofd. De verwonde werd by dr. W. binnengebracht, die hem verbond, waarna hij ter verdere ver pleging naar zijn woonschuit ijs vervoerd. De dader, iemand uit Dordrecht, werd gearres teerd en ia in verzekerde bewaring gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2