*iiruuir ^riksdjr (üaumut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Over de regeeringscrisis De Kabinetscrisis „PRINCESS" m CHEMISCH REINIGEN-VERVEN p A L T H E abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166); Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 25 JULI 1935 15e Jaargang Sbbertetttieprfcen: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 230 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 No. 5534 BESLISSING UITGESTELD De officieuze mededeeling van gistermid dag wees er reeds op, dat men het h* de boezem van het Kabinet niet geheel eens is over de weg, welke thans gevolgd moet worden en het uitstel van heden bevestigt dat. Constitutioneelzijn twee wegen moge lijk: Kamerontbinding of ontslag-aanvrage en het schijnt, dat men nog niet tot een eenstemmige keuze gekomen is. We kunnen het misschien ook anders zeggen: het schijnt, dat sommige ministers meenen een beroep op de kiezers te moeten doen om althans de opinie van het volk te peilen. We kunnen slechts herhalen, dat wij van een nieuwe verkiezing niet het minste hc: verwachten. In ons land zijn de partijen dermate ge consolideerd, dat verschuivingen, welke een kennelijke aanwijzing geven, niet zijn te verwachten. We zijn overtuigd, dat vooral onder Roomsch-Katholieken menigeen zici afvraagt: waarom dit? Doch voor de stem bus staande zouden zij de partij trouw blijven. Bovendien kan Kamerontbinding de op lossing niet brengen, omdat niemand in staat is de groote massa der kiezers duide lijk voor oogen te stellen, waarover he: coriflict loopt. Opnieuw zou een stortvloc Van demagogie over ons volk gaan en wat zou het resultaat zijn. Op dit oogenblik is er o.i. maar één moge lijkheid: het Kabinet dient zijn ontslag aan te- vragen om anderen, die meenen het beter te kunnen, in de gelegenheid te stel len, althans te probeeren, een nieuwe wel vaartsperiode in te luiden. VERANTWOORDELIJKHEID ZONDER LASTEN Het valt te loven, dat ook op het laatst gehouden congres van sociaal-democratische raadsleden een eenheidsfront met de com munisten radicaal is afgewezen. Wij waar- deeren dat, want er blijkt uit, dat men ver antwoordelijkheidsgevoel bezit en iets meer Wil dan afbraak. Des te meer stelt het te leur, dat de soci aal-democraten het zich zoo wonderlijk ge makkelijk maken bij de oplossing der moei lijkheden, De voorzitter erkende, dat de partij zich in een zeer moeilijke situatie be vindt, doch de oorzaak daarvan ligt niet bij eigen roekelooze verkiezingspropaganda, maar bij de „demagogie", welke andere partijen tegenover de S.D.A.P. bedreven. Dat dit lichtelijk overdreven is, zal ieder- ben, die zich nog iets uit de verkiezings dagen herinnert, onmiddellijk toestemmen. Het blijve verder onbesproken. Want be langrijker is de vraag, wat de S.D.A.P. met haar machtige positie in vele gemeenten zal doen Het antwoord, dat het congres hierop gaf, is eenvoudig ontstellend. De partij zelf zal... niets.doen. Ze schuift de moeilijk heden eenvoudig van zich af en op de Re geering. Daarom stelde men als eischen, welke weer kunnen voeren tot een vrucht bare gemeentepolitiek en tot het herwinnen fcan de zelfstandigheid der gemeenten: le. om de kosten van de bestrijding van 'de werkloosheid voor rekening yan Rijkskas te nemen; 2e. om de uitkeeringen uit het Gemeente fonds aan de gemeente op het vroegere peil te herstellen. Deze weg is zoo eenvoudig en zoo gemak kelijk, dat men niet begrijpt, waarom men daarvoor een congres moest houden. Het is waarlijk geen kunststuk om een vruchtbare gemeentepolitiek te voeren en de autono mie der gemeenten te herstellen, als deze bevrijd zijn van de kosten der werkloosheid en weer de volle beschikking krijgen over de hooge sommen, welke vroeger uit het Gemeentefonds in de plaatselijke schatkist gloeiden. Een kind kan dat begrijpen. Maar de vraag, welke om beantwoording schreeuwt, is juist deze: wanneer inwilliging dezer voorwaarden niet mogelijk is, hoe zal men dan de moeilijkheden oplossen. De verantwoordelijkheid is gemakkelijk te dragen, als men de lasten op anderen leggen kan; maar wij mogen van belovers eener constructieve politiek iets anders Verwachten. OPVALLEND Uit het tallooze vele, dat in verschillende persbeschouwingen de aandacht trekt, bren gen we vandaag slechts een merkwaardig punt naar voren. De lezer gelieve even aan 1933 terug te denken. Wat was de groote grief der roomsch-katholieke fractie tegen Dr. Colijn? Dit, dat hij ook de liberalen in de nationale samenwerking betrok. Men heeft het dezer dagen zelf gedurig herhaald. En wat zien we nu? Nauwlijks heeft men over Colijn getriumfeerd en krijgt men de yang een ministerie naar eigen smaak sa men te stellen, of in de roomsch-kath. pers wordt geroepen om oen nationaal kabinet. En men begrijpt niet, waarom daarbij op... liberalen en sociaal-dein" PERSOVERZICHT Hoezeer het drama van het Binnenhof in het midden der belangstelling staat, blijkt wel uit de breede persbeschouwingen, welke er aan gewijd worden. Een markant ver schijnsel daarbij is, dat de roomsch-kath. bla-' den die het felst tegen het kabinet te keer gingen, het sterkst opkomen tegen de vor ming van een rood-roomsch ministerie Ze meenen waarlijk, dat een andere oplossing, een nationaaa] kabinet .mogelijk is. Als of het heengaande ministerie dit niet was. Een kabinet immers, waarin vooraanstaande roomsch-katholieken een leidende positie in namen en dat zich elke dag opnieuw bij de gewijzigde omstandigheden aanpaste. Is men nu reeds bang voor de conse- kwenties? Dat in de ons geestverwante pers het ver loop der zaken sterk betreurd wordt, spreekt wel van zelf. De hondlng der roomsch-katholieken moest des te meer opvallen, schrijft De Standaard in een hoofdartikel over de Kabinetscrisis, omdat zij zich eensgezind stelden tegen over het Kabinet waarin drie hunner eigen mannen zitting hebben en dat ter wijl in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het bezuini- gings-ontwerp en bij monde van den Voor zitter van den Raad van Ministers in het mondeling debat is verklaard, dat het (Kabinet) homogeen is met betrekking tot de algemeene richtlijnen voor zijn be leid. Daardoor werd de veroordeeling in het bijzonder een veroordeeling van de drie Roomsch-Katholieke Ministers. Over de repliek van den heer Aalberse maakt het blad slechts twee opmerkingen: Daarin werd geen aandacht geschonken aan de mogelijke politieke gevolgen welke het optreden der Roomsch-Katholieken met zich kan brengen noch uiteengezet, waarom men de Regeering voor een dilem ma stelde dat een deel van de Roomsch- Katholieke Kamerclub voor zichzelf niet of niet meer stelt. Blijkbaar stuurde men aan op een breuk met het Kabinet, zon der er zich rekenschap van te geven, wel ke verantwoordelijkheid men daardoor op zich laadde en wat een breuk met zich zou kunnen brengen voor land en volk. Welke zullen de politieke .gevolgen zijn van het gebeurde? Dit valt nu nog niet te zeggen. Het Kabinet moet zich beraden. Mogelijk zijn: het. ontslag vragen van het Kabinet en Kamerontbinding. Waartoe het komen zal dient te worden afgewacht. Voor de vorming van een nieuw Kabinet moet niet op de medewerking der Anti- Revol. worden gerekend. Wij zijn van oordeel, dat een Anti-Revolutionair niet zitting kan nemen in een Kabinet, dat gevormd wordt onder de leiding van hen die het Kabinet-Colijn ten val hebben gebracht. Het conflict is gekomen. De Roomsch-Katholieke Kamerfractie heeft het gewild Haar verantwoordelijkheid is buitenge woon groot. Wij vreezen, dat uit dit conflict alleen schade moreele en stoffelijke schade, voor ons volk zal voortvloeien. De spontane hulde voor Colijn op het Binnenhof van verschil lende zijden, zonder iets dat op een tegen- betooging leek, heeft de Nederlander hartelijk verheugd, maar het blad meent, dat toch de vraag mag worden gesteld of dit conflict niet te .vermijden ware Want het valt niet te ontkennen, dat de regeering hoog spel heeft gespeeld. Wij kunnen ons volkomen begrijpen, dat de regeering weten wilde waar zij aan toe was en dat zij daarom vernemen wilde of zij nog op het vertrouwen van de Roomsch-Katholieken rekenen kon. Maar laat men billijk zijn, naar beide kanten. Nu de zaak eenmaal zoo gesteld werd, was er voor de Roomsch-Katholieke fractie nauwelijks een anderen uitweg. Wat thans van de Roomsch-Katholieke fractie verlangd werd, zoo vervolgt het blad later, was practisch, dat zij haar inzichten zou verloochenen Zoolang dan ook niet vaststaat, dat de Roomsch-Katholieken toch in ieder geval de regeering zouden zijn afgevallen, kan m-n dan ook naar onze meening niet zeggen, dat de schuld van het conflict uit sluitend bij hen ligt. Het stellen van de schuldvraag heeft trouwens naar ons oordeel weinig zin. Deze botsing was toch vroeg of laat o: vermijdelijk geweest. Want het gaat hier niet alleen om devaluatie of consekwente deflatie en de varianten daarvan, die tij dens de debatten naar voren zijn geko men. Op den achtergrond van dit alles staat een diepgaand verschil van inzicht ten aanzien van de taak, die de overheid ten opzichte van het economische leven heeft. Dat neemt niet weg, dat het naar ons inzicht ten zeerste moet worden betreurd, dat het conflict thans reeds is uitgebro ken. Het ware naar onze meening in s' lands belang geweest, wanneer het nog uitgesteld was kunnen worden. Het conflict komt vooral hierom te vroeg, omdat -in de volksvertegenwoordi ging een meerderheid met voldoende in- craten geen beroep om medewerking zou gedaan kunnen worden. Het is frappant Zóó merkwaardig, dat we het onmiddellijk vast moesten leggen. Is men nu reeds met zijn overwinning verlegen? nerlijken samenhang, waarop een bewind in de richting als door de Roomsch- Katholieken gewild, kan steunen, .voor alsnog ontbreekt Een plotseling einde, Om het geheel goed te begrijpen, moet men letten op de bittere campagne die van R.K. zijde tegen het Kabinet en in 't bijzonder tegen minister Colijn is ge- Óp het steeds vijandiger worden van R.K. pers en kamerclub en op de bijna hatelijke wijze waarop nu de heer Aal berse de rede van den minister-president naar allen kant op het kwaadst voor de R.K. Kamerclub uitlegde. Hij scheen dus aan te dringen op een conflict. Hij heeft dit nu en draagt daar voor ook de volle verantwoordelijkheid met de soc.-democraten en communisten, zooals minister Colijn het scherp doch volkomen juist zeide. In de mist zijn we, volgens De Zeeuw geraakt. En dat is in deze tijd een zeer ge- vaarlijke situatie. De politieke situatie is nu hoogst ver. ward gewoi 'en. Het is wel duidelijk wie voor deze si tuatie verantwoordelijk zijn. Maar een andere vraag is of zij de op lossing kunnen brengen. Minister Colijn heeft daarop gewezen in zijn afgelegde verklaring, toen hij zeide, dat namens de R.K. fractie een soortgelijke verklaring was afgelegd als door de sociaal-democratische en commu nistische Kamerfracties, benevens door eenige op zichzelf staande leden was ge- Daarmee is de nieuwe meerderheid duidelijk aangegeven. Maar er zijn moeilijkheden. Het is een heterogene, in zichzelf verdeelde meerderheid. Minister Colijn heeft Vrijdag gevraagd klare wijn te schenken ook wat betreft de preciese punten waarop men uiteen gaat. Daartoe 1 het echter niet gekomen. Mr. Aalberse heeft wel gesproken van „gezondmaking van het bedrijfsleven" van „een complex van sluitende maatre gelen" en meer van dat fraais, maar met dergelijke algemeene leuzen komt men niet verder. Concrete plannen zijn noodzakelijk. En die ontbreken bij de nieuwe meer derheid, tenzij men zich op devaluatie zou vereenigen. De stormbal geheschen luidt het oordeel van Friesch Dagblad: „Nu is het conflict gekomen. Twee dagen geleden schreef de Room- sche Nieuwe Tilburgsche Courant, dat gevreesd moest worden, dat de R.K te veel tegen het Kabinet hadden geageerd, vooral buiten het parlement, om nog terug te kunnen wijken". Men heeft het niet Die houding der Roomschen stemt ons droef. Zij hebben met volle bewustheid' him „trouwste politieke vrienden van zich ge- stooten" (woorden van de Maasbode!) zulks, ondanks het feit, dat de partij een ontstellend gemis aan eenheid vertoonde. Sommigen verwachtten met Steenherghe alleen heil van opzettelijke muntver zwakking. Anderen achtten het een ramp voor ons land. En terwijl men zoo innerlijk het niet eens was, sprak men naar buiten een taal, of men het ministerie maar de wet had voor te schrijven. Of men het nog verder zou sturen, of door een ander doen vervangen. Innerlijk zwak, invloedrijk door het ge tal, voortgestuwd door de linksche ele menten, heeft de R.K. Staatspartij ten slotte het conflict met het kabinet een feit doen worden. Een zwarte dag in onze parlementaire geschiedenis. Het conflict is er en de Maasbode betreurt hieit ten zeer ste. Het blad acht de toestand zeer gevaar lijk. Wij, zegt het, stonden daarin trouwens niet alleen: bladen als oe Residentiebode, N. Tilb. Ct, Limburgsch Dagblad, N. Venl. Ct, Leid- sche Ct lieten zich de laatste dagen in denzelfden geest uit. Het blad toont verder zich te kunnen in denken in de positie van het kabinet: Dat het kabinet bij zijn zoo ontzettend zware taak zekerheid wil hebben, dat toet kon rekenen op het vertrouwen van partijen met v.-ier steun het die taak ver vullen moet, achten wij zeer begrijpelijk. Heeft de bedoeling voorgezeten dit ver trouwen te vragen op een volstrekt uit zonderlijke en bij ons totaal ongewone wijze en dan nog wel uitsluitend van één fractie dan kunnen wij dat niet billijken. Wij hadden echter dien indruk niet. Een dergelijk uitzonderlijk vragen van vertrouwen is op zichzelf reeds een zoodanig bewijs van wantrouwen, dat de fractie in kwestie dit nauwelijks accep teeren kan. Daarenboven heeft dr Colijn bij de katholieke fractie nog den haast ongeloofelijken indruk gewekt, dat hij niet alleen vertrouwen, maar zelfs een critiekloos vertrouwen vroeg. Wij zijn er van overtuigd, dat de premier een der- gelijken onmogelijken eisch, dien zelfs een strikt-parlementair kabinet niet zou süeMen aan de partijen, waarop toet steunt, niet bedoeld heeft. Het ongeluk kige verwijt, zonder twijfel speciaal aan de katholieke fractie gericht, alsof deze de regeering zou betióhten van onwil en onkunde, heeft echter tot miswtrstand aanleiding gegeven. Het blad hoopt nu maar op een zeer spoedige oplossing. Gebrek aan innerlijke kracht verwijt de Limb. Koerier (r.k.) aan hej kabinet Dit zou blijken uit deze feiten: 1. sedert het optreden van het kabinet, op 26 Mei 1933, is het aantal ingeschreven werkloozen in Nederland met ruim hon derd duizend toegenomen: 2. met de weder-organisatie van de volkshuishouding ter aanpassing aan de veranderde wereld-structuur moet thans nog een aanvang worden gemaakt; 3. industrialisatie voor werkbehoud en werkverruiming werd aangekondigd, na dat dergelijke pogingen aanvankelijk door den leider van het kabinet waren ge ridiculiseerd en zonder dat de finan cieels basis voor een nieuwe economische politiek aanwezig is; 4. het kabinet dat slechts één middel wist om de gevolgen der wereldcrisis te ondergaan, namelijk; bezuinigen op de rijksuitgaven met verwaarloozing van de volkshuishouding ,zag geen ander perspec tief dan een begrootingstekort van rond honderd millioen voor 1936 en van rond 50 millioen voor een daarop volgend jaar. Tact is anders, Daarenboven: het doet even zonderling en pijnlijk aan. dat de katholieke mi nisters in 't kabinet hun goedkeuring heb ben kunnen hechten aan 'n van zoo wei nig tact getuigende verklaring, als door den Voorzitter van den ministerraad is afgelegd. We mogen toch wel op zijn minkt veronderstellen, dat het geheele kabinet in die verklaring is gekend. Overigens is het ontstane conflict tus- schen Kamer en Kabinet toch al vreemd genoeg. Er is geen motie ingediend, er is niet gestemd en alles wees er bovendien op, dat de katholieke fractie vóór het Bezui- nigingsontwerp zou stemmen. De politieke crisistoestand, waarin we thans zijn geraakt, is dan ook feitelijk door minister Colijn geforceerd. Het kabinet Colijn verdwijnt, aldus de (r.k.) Volkskrant en het blad schijnt aardig in zijn sas, dat het succes kan boeken: Op grievende, men mag wel zeggen hoonende wijze heeft minister Colijn gis terenavond die katholieken op één hoop gegooid met de sociaal-democraten, de communisten en „eenige op zich zelf staande leden der Kamer". Daar hoort gij thuis, wilde dr. Colijn zeggen: zie maar dat gij met hen het land uit de moeilijkheden redt. Van een coalitie, een afspraak, overleg of wat ook is geen sprake. De katholieken hebben, daartoe geprest, op de eiscto van den minister-president het eenige antwoord gegeven dat moge lijk was zonder zich zelf hopeloos te bla- meeren. Waren zij gezwicht, hoe zou er ge smaald zijn op het gemis aan overtui ging, aan ruggegraat bij de katholieken, op het in hun schulp kruipen na hun groote mond Ten slotte heeft geen vrees voor smaad hun houding bepaald, maar hun vaste overtuiging dat zoo niet kon en mocht worden voortgegaan. Hooiden koel vermaant het Handelsblad inzake reactie op de beurs, welke des middags nog meeviel. Wij hebben geleerd van het Belgische Voorbeeld, waartoe het leidt wanneer een regeering er het bijltje bij neerlegt, en zich meteen van haar verantwoordelijk heid inzake de monetaire politiek af maakt, zooals minister Theunis gedaan heeft, door de goudafgifte „voorloopig'" stop te zetten, waarmede echter de nieuw optredende regeering nog wel niet j u- r i d i s c h, maar in ieder geval d facto al voor een depreciatie van de munt stond, die natuurlijk niet meer was goed te maken. Gelukkig toonen onze regeerders meer ruggegraat en, hoe wel van zekere zijde de laatste wéken ongetwijfeld sterke invloed is geoefend op verschillende Kamerleden, heeft lukkig do Kabinetscrisis niet plaats in eenzelfde troebele atmosfeer als om streeks vier maanden het geval was. Over een xood-roomsch kabinet schrijven ook een paar bladen. De Avondpost gelooft, dat een zeer groot gedeelte van ons volk het optreden der roomsch-roode meer derheid zal beantwoorden met den kreet, die Dinsdagavond over het Binnenhof schalde: „Leve Colijn!" En de Telegraaf, aannemend dat Mr. Aalberse een opdracht krijgt, zegt er van Aanvaardt prof. Aalberse deze op dracht dan is hij, gezien de tijdens het debat gebleken verhoudingen en stroo mingen, uitsluitend aangewezen op sa menwerking met de sociaal-democraten. Wil de nieuwe formateur de basis van zijn kabinet verbreeden waar R.K. en S.D.A.P. over vijftig stemmen, precies de helft derhalve, beschikken, dan zal hij zich zooal niet om toetreding tot het kabinet, dan toch om stuun voor het toe komstige regeeringsprogram, waarschijn lijk hebben te wenden tot de vijf revolu- tionnairen en de eenlingen, die zich bij het bezuinigingsdebat tegenover de Waarschijnlijk vanavond beslissing De Regeerings-Persdienst meldt: De beslissing van den Minis terraad, inzake het advies aan HM. de Koningin, met be trekking tot de politieke situa tie, welke hedenochtend geno men zou worden, is door on voorziene omstandigheden uit gesteld, vermoedelijk tot he denavond. Effectenhandel wendt zich tot Ministerraad Solidair met gevoerd monetair beleid De Vereen. „Elfectenbescherming" en de Vereen, „Fondsenhouders" heb ben zich met een mededeeling tot den Ministerraad gewend, waarin zij zich solidair verklaren met de monetaire politiek, zoo als deze door het Kabinet is gevotgd. Zij wijzen dan ook elk manipnleeren met den Gulden, dat tot devaluatie leidt, met kracht van de hand. De vliegdiensten der K.L.M. Met ingang van Maandag den 29 sten Juli wordt, zooals aangekondigd, op de binnenland- sche luchtlijnen een gewijzigde dienstregeling van kracht. Op de lijnen GroningenAmsterdam en TwenteAmsterdam zal de dubbeldaagsche dienst vervangen worden door een dienst één maal per dag in beide richtingen. Uit Twente en Groningen vertrekken de vliegtuigen des ochtends, in de omgekeerde richting vertrek ken de vliegtuigen in den middag uit Amster dam. Te Eelde vindt het vertrek om 8 u. 15 plaats (Zaterdags 13.30), te Twente om 8 u. 20 (Za terdags 13 u. 35). Zoowel het vliegtuig naar Twente als dat naar Groningen vertrekt om 17 u. uit Amsterdam, aankomst te Twente 17 u. 55, te Eelde 18 u. De lijnen naar ningen en Twente worden beide gevlogen met Fokkers met twee motoren van het type F 8. De lijnen naar Twente en Groningen blijven aansluiting geven in beide richtingen op de luchtverbinding met Zeeland on Knocke. Om dit te bereiken was het echter noodzakelijk om de dienstregeling op de lijn naar Zeeland eenigszins *De wijzigen. Het vertrek van den ochtendienst in de richting A'damKnocke wordt verlaat van 8.50 tot 9.30, terwijl het ver trek van den middagdienst in omgekeerde rich ting wordt vervroegd van 15.50 tot 14.45. Het aantal diensten op deze luchtlijn blijft dezelf de, ook in de weekend-diensten komt geen verandering; als materieel worden Fokkers met drie motoren van het type F 12 voor deze verbinding gebruikt. Op de ly'n naar Eindhoven blijft het aantal diensten eveneens onveranderd, ook de lijn. EindhovenBrussel blijft gehandhaafd. Ten einde de aansluiting naar en van Rotterdam •De behouden komt er een kleine verandering in de dienstregeling. Het vertrek van het och tendvliegtuig uit Eindhoven wordt van 7.35 op 7.45 gebracht en dat van den ochtenddienst in de richting RotterdamEindhoven 9.20 op 8.50. De dienst wordt uitgevoerd met Fokkers F 7b mds drie motoren, geering hebben gesteld. Dr. Colijn stip pelde in de regeeringsverklaring reeds terloops dezen gang van zaken uit. Voorshands moet immers worden aan genomen, dat noch de anti-revolutionnai- ren, noch de christelijk-ljistorischen, noch de vrijzinnig-democraten, noch de liberalen bereid zullen worden gevonden toe te treden tot of op andere wijze medewerking te verleenen aan de sa stelling van een kabinet Aalberse- Albarda. De S.D.A.P. hoopt nog De langverbeide regeeringscrisis is aan gebroken schrijft de roode pens op niet te luidxuohtige toon. Want, dat de regeering zal terugkeeren, achten wij evenzeer uitgesloten, als dat men het op een Kamerontbinding zal la ten aankomen. Voor het eerste is de klove te die>p, die gaapt tusschen de beginselen van het kabinet en de in oppositie zijnde meerderheid, berwijl de critieke situatie een beroep op het kiezerscorps verbiedt. De financieele en eonomische toestand van ons land verdraagt geen langdurige crisis. Er zal dus snel moeten worden gehandeld. Allereerst door toet kabinet, dat zijn conclusie nog trokken moet. Dan door de Kroon, wanneer zij zich iaat voor lichten omtrent de meest wenschelijke oplossing van de gerezen moeilijkheden en tegelijk hiermede door de politieke partijen, die zullen worden geroepen de mannen aan te wijzen, die den boedel moeten overnemen. Het zullen ongetwijfeld critieke c zijn die voor de deur staan. Maar, indien met kloekmoedigheid en breeden zin een oplossing wordt gestreefd, zal onge twijfeld een wending kunnen intreden in onze eonomische politiek, die voo. Volkswelvaart rijke vruchten zal kunneD dragen. Princess bieden U comfort en elegance. 0e beste huip voor gevoelige voeten. VAN BLADEL Voornaamste Nieuws* Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 INZAKE DE KABINETSCRISIS ZAL WA t SCHIJNLIJK VANAVOND EEN BESLIS* SING WORDEN GENOMEN. Persstemmen over den politieken toestand. Blz. 2 Dreigementen van de Italiaanschc pers te gen Engeland indien het wapenen levert aan Abessynië. De rol die Japan speelt. Enge- lands houding in de komende Raadsvergade ring. Oplevend Airikaansch nationalisme. Groote boschbrand bij Venlo. BIdz. 3 Algemeene Synode Ned. Herv. Kerk. Blz. 5 Het rapport inzake de gestie van de Ned* Varken centrale Is versche^rn. Blz. 9 Zomerzitting Prov. Staten van Z.-Holland, .0.1 Rott. Ond. Mij v. Levensverz. Diergaardelaan 39 Rotterdam Lijfrenten tegen koopsóm AGENTEN GEVRAAGD 't Gevaar voor bederven van da tegenwoordige snbtiele stoffen is groot. Wend U daarom tot den meest vakknndige Mr. L. J. A. Trip ongesteld Naar wij vernemen heeft de President van De Nedei'landsche Bank onlangs een lichte geneeskundige behandeling onder gaan, die hem noodzaakt nog enkele dagen zijn kamer te houden. Zijn toestand is ech ter uitstekend en veroorlooft hem voort durend met zijn collega's in contact ta staan. Personeelsafvloeiïng bij de Spoorwegen Ruim 100 man met pensioen? Naar de „Tel." verneemt zullen bij den dienst van vervoer van de Nederlandsche Spoorwegen door pensionneering 106 man personeel afvloeien. Voorts is er een teveel aan machinepersoneel bij den dienst van tractie. Men zal aan den betrokken dienst intus- schen eerst afwaohten hoe groot de be hoefte aan personeel zal zijn, wanneer da zomerdienst eenmaal afgeloopen is, alvorens wederom machinisten voor vervroegd pen sioen in aanmerking te laten koeien. Thans zijn bij den betrokken dienst nog geen defi- tieve personeelcijfers voor den a.s. winter- dienst bekend. Wanneer die cijfers echter wel bekend zullen zijn zal men nagaan of dan opnieuw locomotiefpersoneel zal moe ten afvloeien. Er zullen in dat geval ma chinisten van 56 jaar en ouder voor ver vroegd ouderdomspensioen in aanmerking komen. Dagpassen voor Duitschland Naar wij van officieele Duitsohe zijde ver nemen is het plan om met ingang van 1 Augustus de uitgifte van dagpassen van Nederland naar Duitschland op te heffen, niet uitgevoerd De dagpassen zullen nog tot en met 15 September door de Duitsche douanen aan Nederland worden uitgereikt. NOTARIAAT Benoemd tot notaris te Nijmegen A C Nypea Oosthulzen

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1