WEKELIJKSCHE B IJ L A G E Handwerken Ons wekelijksch knippatroon „Er is esn grens aan de voorzorg die de mensch in zijn leven neeml; en de horizon van die grens is zijn vertrouwen op God", Stoom-Wasch- en Strijkinrichting „AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn, UTRECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43(30 Opgericht 1836 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN Kinderen in de SCHOOLJAREN Niet meekunnen Hij zat in de tweede Mulo-klas. 'n Lange jongen, niet n goedig gezicht en rustige oogen. Eigenlijk was ie te groot voor de bank die niet op kerels van zijn lengte en leeftijd berekend was. Daardoor viel-ie altijd op, als je het lokaal binnenkwam. Overigens: het was één van die leerlingen, die je jezelf telkens wéér doen afvragen, waarom sommige ouders toch met alle ge weld willen, dat hun kinderen „leeren"; dat die stakkers geplaagd worden met Fransch1 en Duitsch en Engelsch, terwijl ze nog moei te hebben met liun moedertaal, of met Alge bra en Meetkunde, als ze nog niet zoover zijn, dat ze zonder fouten kunnen deelen en y émi enigvu ld i gen. Jan deed z'n best; ontegenzeggelijk dced-ie z'n best. Het was vaak een pijnlijk gezicht, hem daar eenzaam in de te-kleine bank te zien zitten, terwijl hij zich gewetensvol in spande, de les tc volgen. In 't begin was dan z'n aandacht star geconcentreerd op wat er verscheen op 't bord; of op het woord, dat de, les uitlegde. Maar dra verslapte dat: het resultaat was niet geëvenredigd aan de inspanning. Je kon zien, dat hem stukken ontgingen; al grooter brokken tot het. ver band in het uitgelegde voor hem absoluut niet meer te vinden was. Een herhaling van het gezegde werd dan geprobeerd; 'n oogenblik leefde Jan op,maar de vreugd, waarmee hij zich eerst tot in spanning zette was weg, en bij de eerste hin dernis de beste zette hij z'n aandacht stop: „het ging toch niet" lag duidelijk op z'n ont moedigd gezicht. En dan was het, of er een botte onwil over hom kwam. Hij werd niet brutaal, niet ongedurig, niet lastigNiets van dat alles. Rustig zat-ie op z'n plaats, z'n handen speelden met 'n potlood of 'n penhouder, de beenen waren lang-uitgestrekt naar voren en z'n blikken, onbestemd, dwaalden rond. Hij was apatisch de zaak liet hem verder koud. Met 'n enkele vraag, niet 'n blik kon Je probeeren Jan er bij te trekken en te hou den: 't ging niet. Als eenig antwoord zag hij je aan met oogen, die schenen te zeggen: „Maak het mij en jezelf niet moeilijk je wéét immers, dat 't niet uithaalt", en keerde zich dan weer naar z'n potlood of z'n pen houder. In uitgewoekerde minuten dan, als de rest van de klas schriftelijk werk maakte, Of na schooltijd Jan was wél aan 't antwoorden te krijgen: maar z'n antwoorden draaiden steeds in den zelfden cirkel: „Ik wil wel; ik kan niet". Daar kwam het voortdurend weer op te recht. „Jan, vanmorgen kende je van je Fran- sclie woordjes er maar twee. Dat gaat toch niet, jongen". „Ik heb er wel 'n uur aan geleerd, meneer, maar ik kan die dingen niet in m'n hoofd houden". .,Ja jongen, 't zal toch moéten. Hoe wil je. anders ooit thema's maken of Fransch le zen?". Op die laatste opmerking ging Jan niet eens in het leek wel, dat hem „Fransch lezen" een zóó onbereikbaar ideaal scheen, dat hij het spreken erover totaal overbodig achtte. Het ontmoedigde den jongen. Geen en kel vak ging „goed", 't Waren er 'n paar, die hij er wat meer redelijk afbracht, maar over 't geheel bleef 't .huilen". De vader wilde het niet inzien. „Och kom als de jongen maar beter wou! Als-ie maar geregeld achter de broek werd geze ten. Je móest immers wat leeren, 'n diploma halen anders werd je niks in de tegen woordige maatschappij! En dan: wie vertel- de-n 'em, wat ie met zoo'n jongen beginnen moest, als ie van school genomen werd? De baantjes liggen tegenwoordig heusch niet yoor 't opscheppen, meneer!". Derhalve bleef Jan op school óók, toen ie, als jongen van 17 jaar, de tweede klasse moest doubleercn. En 't werd dezelfde lijdenshistorie. De jongen kón niet, met den besten wil van de wereld niet. Z'n moedeloosheid sloeg over in onver schilligheid; onverschilligheid, niet alleen voor de dingen van school, maar voor alles: voor thuis, voor den wensch van vader of moeder, soins zelfs 'n Sigaret tusschen de lippen slungelde hij in z'n vrijen tijd langs de straten, begon met meisjes te loopen Op school bleef hij uiterlijk diezelfde veroorzaakte geen last. Maar z'n vroegen? ijver was geheel verdwenen, en soms kon een meerderheidslaohje om z'n lippen, als of ie zich boven dat kleine gedoe verheven aclitti?s buitengewoon irriteeren. 'n Openlijke botsing vermeed hij Eéns, ééns scheen er aanleiding te zijn, dat Jan, al was 't dan maar voor 'n enkelen keer. zou opfleuren, en met belangstelling méé doen. De klas ging naar 'n film, speciaal gedraaid" voor scholen: „De eeuwige stil te", Scott's Zuidpool-expeditie. Mrt twee klassen gingen ze onder geleide van de klasse-onderwijzers. Die wilden het „mili taire" vermijden, linten die jongens in groep- STOOP,1ÏWASSCHERIJ Th.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 93 Telefoon 52545 HELDERHEID en AFWERKING ONGE-EVENAARD jes loopen naar eigen zin, en maakten, hier cn daar een gemoedelijk praatje, min of meer als „oudere vriend". Eén van de twee probeerde 't met Jan. Die scheen wat Havendager dan anders z'n oogen schitterden en hij praatte druk met z'n kameraads. „Nou Jan, da's plezieriger dan op school zitten, hé?" begon het gesprek. Jan schouderhaalde haast onmerkbaar: „och ja, meneer." „Wat Och ja, meneer? Vin-je 't dan niet lollig?" ,.'t Is geen-eens 'n avonturen-film. En tochHij maakte z'n zin niet af keek terzijde naar 'n winkelraam. De ander drong aan: „Nu, wat wilde je zeggen? Kom er maar mee voor den draad". De jongen keek even z'n onderwijzer aan. met 'n eigenaardigen blik van zelf-gevoelde wereldwijsheid, toen, recht voor zich uit- de, zed hij: „Ik zat liever in Ccntrum- „Wait is dat?" vroeg meneer, döe de laat ste woorden maar half had verstaan. „Hm!" schraapte Jan de keel, en als in een openhartige, plotseling? beantwoording kameraadschappelijkheid, zei hij: „Daar heb u tóoh geen kaas van gegeten De jongens lachten. „Die Jan, hé!" Maar de onderwijzer voelde, hoe sterk de jongen veranderd was. Dat meerderheid s- lachje, dat zelf-bewuste air van ik-ben-niet- meer-groen troffen hem pijnlijk. Het was als een tastbaar bewijs, dat school cn leeren voor hem hadden afgedaan, dat hij Welbe wust die periode van zijn leven als afgeslo ten beschouwde en zich keerde naai' ande re dingen. Jan bleef nog 'n poos op school omdat- ie moést.. ..Maar hij deed niets: hij zat er in de bank, dat was allesZ'n rappor ten w aarschuwden den vader evenals her haald bezoek. Tot eindelijkeindelijk k zal Jan van school afnemen, meneer, 'k Ben overgeplaatst, ziet u, en in m'n nieu we woonplaats „Moet de jongen daar wéér naar school?" „Och nee ik geloof nu zelf wel, dat er geen studie inzit. Hij moet dan maar op een vak. Daar kan het wel, daar kan ons nie mand Zoo verdw een Jan na 'n paar jaar ver speeld te hebben op 'n school, waarvoor hij mei geschikt was. En die paar verspeeldb jaren waren licht nog niet eens de groot- Hoe de naald ontstaat! Een merkwaardig procédé. Velen is bet nog onbekend, dat de fabri catie van de naainaald, dit korte kleine stukje staaldraad, niet zoo eenvoudig is als het wel lijkt. Het duurt niet minder dan 4 toi 6 weken voor het zoover is en er ko men verschillende zeer ingewikkelde machi nes aan te pas. Tientallen jaren gingen er mee heen eer de Duitsche naalden-in dustrie op haar tegenwoordige hoogte kwam n eer zij als voorbeeld kon gelden van wat Jijt en zorgvuldigheid vermogen. De naainaald wordt uit dun staaldraad getrokken cn zij bestaat, zooals men weet, uit een lange punt en een doorboorden kop, ook wel het oog genoemd, waarbij verschil lende vormen te onderscheiden vallen. Het meest in gebruik is de Ellips-vorm, het Ellips-oog, maar ook andere vormen, zooals het Grooveless-oog, het Drilld-öog en het speciale fabrikaat uit de gerenommeerde fa briek van Hugo Heusch en Co. te Aken, het Conic-oog, zijn alom bekend. Het fabrieks-proces is interessant. Met be hulp van de talrijke hulpmiddelen der Duit sche techniek komt het tot stand. Het ruwe materiaal bestaat uit lang uitgerekt staal draad, dat van de staaldraadtrekkerijen in haspels van ongeveer 18 Kg. zw aarte betrokr ken wordt. Machinaal wordt het draad op de eerste plaats op maat gesneden ter lengte van 2 KLEEDJE, GEBREID VAN SELECT Benoodigd: 3 strengen Select no 16 (bruin) 1 streng Select no 11 (oranje); 2 strengen Select nc 12 (beige); 2 breinaalden no 3 Inox. Opzetten 142 steken met Bruin, steeds een naald recht, een naald averecht, 8 naalden met bruin, vervolgens26 steken bruin, 18 oranje, 54 beige, 18 oranje, 26 bruin, zoo 24 naalden. Dan: 8 steken bruin, 36 oranje, 54 beige, 36 oranje, 8 bruin, zoo 12 naalden. Daarna: 8 steken bruin, 36 oranje, 18 bruin, 18 beige, 18 bruin, 36 oranje, 8 bruin, zoo 2i naaiden. Nu: 8 steken bruin, 18 beige, 36 bruin, 18 beige, 36 bruin, 18 beige, S bruin, zoo 36 Nu: 8 steken bruin, 54 beige, IS oranje, 54 beige, 8 bruin, zoo 24 naalden. Dit is de helft van het kleedje. Nu begint men weer bij X en werkt in omgekeerde volgorde de andere helft. Dan haakt men met bruin aan vier kan ten 1 vaste, twee lossen, 1 steek overslaan. Hierin knoopt men franje die een lengte heeft van 15 cM. naalden, welke stukken door een markante bewerking, waaraan ook hooge verhitting te pas komt, recht en strak getrokken worden. In de volgende p/hase wordt de punt aan de naald geslepen, hetgeen natuurlijk ook machinaal geschiedt. Ieder staafje krijgt 2 punten Alvorens daarna de oogen aan te brengen, wordt het staafje van de ruwe gedeelten, door het uitgloeien ontstaan, ontdaan. Het verkrijgen van de oogen geschiedt met be hulp van stempel- en pons-machines, welke niet minder dan 210 staafjes per minuut af leveren. Ten slotte worden de staafjes dan door midden gehakt, zoodat zij elk twee naalden opleveren, waarvan de ooggedeelten natuur lijk nog van braam moeten worden ontdaan. De ruwe naald is dan gereed. Als dit proces ten einde is zijn van het oorspronkelijke draad, waarvan het gewicht per haspel immers 18 Kg. bedroeg, 2y2 tot 3y2 kg. door de diverse bewerkingen, afval materiaal enz. verloren gegaan. Maar de naald moet dan natuurlijk nog geperfection- neerd worden. Zij moet n.l. nog gehard en gepolijst worden. Deze bewerkingen geschieden door eenige malen verhitting toe te passen, en door af koeling van de naald in een oliebad. Dan komt zij op de z.g.n. schuurbank terecht. Het reinigings-proces, dat de naald hier moet ondergaan, hangt, wat tijdsduur toepassing van de daarvoor te gebruiken chemicaliën b°treft, af van de gladheid, die men aan de (verschillende soorten) naalden wil geven. Er zijn van 46 schuurbeurten voor noodig, die wel tot '22 uren durei Het zilverwit glanzende oppervlak ver krijgt men door de naalden wederom nu met een mengsel van tinasch, zeep en raapolie te bewerken. Om de naalden daarna voor het gebruik geheel gereed te maken komen zij in een sorteermachine tereüht, welke de naalden op maat rangschikt en soort bij soort bijeen oegt. Uit dit relaas krijgt men wel duidelijk te ■zien door welk een moeizamen arbeid dit oor hel menschdom zoo belangrijk werk tuig verkregen wordt. De grootste en de best ingerichte fabrieken der Duitsche naai- naalden-industrie vindt men in Aken, Iser- lohn, Ichterhausen en Schwabach. Deze fa brieken brengen een product op de markt, hetwelk in de geheelc wereld bekend is, ver- aardigd met een toewijding en nauwkeurig heid, waarvoor de Duitsdho industrie alge meen beleend staat. Moeilijkheden Moeilijkheden heeft iedereen in zijn leven, maar zij zijn in verhouding tot onze kracht. En zij worden het best en het lichtst ge dragen, zoo wij ze moedig onder het oog zien, zoowel voor ons zelf, als voor anderen. In het „Maandblad van de Ned. Vereen, van Huisvr.", wijst een scribente erop, dat het veelszins een taak der huisvrouw is, de moeilijkheden voor haar gezinsleden te hel pen overwinnen door ze te verdeelen. Een van de paedagogische lessen, waar aan in het gezin steeds weer moet worden gedacht, en die gemakkelijker in de prak tijk is toe te passen dan veel andere theo rieën, is deze, dat verdeeling der moeilijk heden noodig is voor de uitvoering van elke nieuwe taak. Het is zulk een begrijpelijke les, dat elke toelichting overbodig schijnt, maar toch wordt zij door velen nogal eens verwaarloosd, met als gevolg onnoodige mislukkingen van mensch en kind. Vooral voor het kind met minderwaardig heidsgevoel, dat tegen elke taak opziet, altijd meent „dat kan ik niet", is het zoo goed het werk te vereenvoudigen door verdee- Ling der moeilijkheden. Daar zit ze met den stapel huiswerk, die ze niet klaar kan krij gen, omdat ze ertegen opziet cn het niet vlot met de eerste som of met een moeilijke thema. Soms is het al voldoende haar op weg te helpen, na de belangstellende vraag, wat er moet afgewerkt, door eens te helpen zoeken naar het gemakkelijkste, en 't moei lijkste ongemerkt uit te stellen tot het slot. Als dat het eenige is, dat niet af is, kan daaraan dan alle overblijvende tijd worden besteed. En de werklust is al werkende ge komen. Als er een zwaar verdriet is, dat een der huisgenooten heeft getroffen en de vrouw des huizes moet de overbrengster zijn de Jobstijding, valt zij niet ineens met de deur in huis, maar bereidt voorzichtig voor, komt geleidelijk tot het ergste als de pa tiënt het kan verdragen; de schok is ver- Bewust past de vrouw des huizes de les toe ten opziente van ieder der huisgenoo- ten: voor den jongen, die het beroep niet mag kiezen, dat hem lief is, omdat er geen geld voor studie is en voor het meisje, verloofde ongeneeslijk ziek is, voor allen, groot en klein, jong en oud. Maar voor zichzelf heeft zij geen mede lijden, van zichzelf eischt zij alles tegelijk en zij verwondert zich, als de machine wel eens weigert, zij vergeeft zichzelf niet de oogenhlikken van mismoedigheid, als zij geen kans meer ziet door de bergen kousen, door de rommel in de kasten en de plichten ten opzichte van vrienden en kennissen, heen te komen. Ook zijzelf heeft in zulke oogemblikken van mismoedigheid de verdeeling der m lijk heden noodig om weer op streek te ken. Juist als het hopeloos schijnt is het goed een overzicht te maken van wat er te doen blijft, om dan, als het zwart op wit staat, rustig te nummeren, wat het eerst noodig is én zich zoolang niets aan te trek ken van al het andere. Eerst de felicitatie brief aan het kind, dat morgen jarig is overmorgen geen troost vindt in de veront schuldiging, dat men het zoo druk had. Dan de jurk of het ééne paar kousen, die morgen aanmoeten en de rest laten rusten, totdat daai voor weer tijd is. We laten hier de beschrijving volgen van eenige aardige modellen van peignoirs. No 556: aardige peignoir van soepele crêpestof, gevoerd en gegarneerd met een fleurig klein ruitje. Benoodigd materiaal: 4 meter van 100 c.M. breed, en voor de voe ring evenveel. No 555: ochtendjas van soepele zijde, ge garneerd met satijn in donkerder kleur. Benoodigd materiaal: 3.75 meter van 100 cM breedte en 1 meter satijn yoor de gar neering. Deze patronen zijn in alle maten te ver krijgen tegen de prijs van 3S cent per stuk bij de „Afdeeling Knippatronen" van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal", Sin gel 91, te Amsterdam. Bij de prijs wordt nog 6 cent extra ge rekend voor portokosten. Toezending zal geschieden na ontvangst van het verschuldigde bedrag, dat kan wor den voldaan in postzegels, per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk ver zocht bij bestelling van één der patronen duidelijk het gewenschte nummer en tevens de verlangde maat, dwz. boven-, heup-, taillewijdte enz. op te geven. Gelieve verder naam en adres duidelijk te vermelden; men voorkomt daardoor on noodige vertraging in de toesturing. 'e weg haar 't hart Extraatjes voor de pic-nic „HALVE GEDRAAIDE" (soort huzarensla)1 250 G. (t/ó pond) koude vleeschresten, 6 8 groote koude aardappelen. 4 harde eie ren, eenige ingemaakte uitjes en augurken, 1 a 2 tomaten (niet bepaald noodig), 2 eet lepels azijn, 3 eetlepels slaolie, 2 theele peltjes Maggd's Aroma, wat peper en zout, misschien een ietje mosterd. Maal of hak alle vaste benoodigdheden (vleesoh, aardappelen, eieren, uitjes, augur ken) met elkaar fijn. Klop de olie met den azijn, de Maggi's Aroma en de kruiden evep door elkaar en vermeng er de gemalen bestanddeelen mee, tot alles een samenhan gende massa vormt. Roer er, als tomaten gebruikt worden, deze in plakjes gesneden vruchten ook door; hak of maal die liever niet mee, omdat er dan te veel vocht uit vrij Voer een papieren of kartonnen doosje (die bij de banketbakkers bijv. worden ge bruikt) eerst met een een velletje vetvrij papier, leg er dan een laagje groote frissche kropsla-Maden in (natuurlijk eerst gewas- schen cn dan in een schoonen doek ge droogd), schud daarop de „halve gedraai de" uit, bedek ze met een paar bladen sla en keer er ten slotte het papieren deksel overheen, waarin ook weer eerst als voe ring een stukje vetvrij papier is gelegd: op deze manier verzorgd, heeft het gerecht tij dens de tocht niets te lijden. AARDAPPELSLA MET GROENTE 10 a 12 groote gekookte aardappelen (koud), 6 gesnipperde of geraspte wortel tjes, 1 preitje, 2 tomaten (of een komkom mer), '2 eetlepels slaolie, 3 eetlepels azijn of citroensap, 2 theelepeltjes Maggi's Aro ma, wat zout, misschien wat peper. Snijd de koude aardappelen in plakjes; klop de olie met de azijn, de Maggi's Aro ma, het zout en het gesnipperde preitje door elkaar, giet dit sausje over de aard appelen en laat alles een paar uur zoo staan af en toe de aardappelen om en om schep pende, zoodat ze alle met het sausje door trokken worden. Roer ten slotte ook de gesnipperde of ge raspte worteltjes en de in plakjes gesneden tomaat of komkommer door de aardappe len, naar verkiezing ook een paar hardge kookte eieren, die dan vóór het dooreen mengen me; een vork worden fijngewreven. Neem de aardappelsla op de tocht mee in een paeieren banketbakkersdoosje, dat eeist gevoerd is mer een velletje boterham papier en waarover het eveneens met vet vrij papier gevoerd dekseltje wordt gezet. Leg desverkiezend als onder- en bovenlaag- POÜLEX MET RIJST EN KERRIE (voor i personen met Hinken eetlust). 750 gr. (iy2 pond) rijst, 600 gr. (6 ons) kalfspoulet, 2l/2 liter water, 4 Maggi's Bouil lonblokjes, 80 gr. (4 afgestreken eetlepels) boter, 4 uien, 1 schrale eetlepel kerrie, on geveer 1 afgestreken eetlepel zout. Neem voor dit gerecht een pan van min stens 3 liter inhoud. Laat er (op de primus bv.) de boter in smelten, voeg daarbij lief gewasschen vleesch. hei zout ,de kerrie en de gesnipperde uien en laat in de dichtge- dekte pan alles met eikaar een goed half uur „smoren", echter zóó, dat de kleur licht biuin olijft. Strooi er dan ook de ge wasschen rijst in en laat die ongeveer vijf minuten mee smoren; giet er het water bij en laat dit a.an de kook komen. Doe do Maggi's Bouillonblokjes in een kopje, giet deze bouillon in de pan en laat het gerecht zachtjes verder gaar worden (nog een goed half uur): roer ten slotte alles door elkaar. POULET MET MACARONI EN TOMATEN (-4 flink etende personen). 750 gr. (1V2 pond) macaroni, bij voorkeur een dunne soort („spaghetti" bv.) omdat die vlugger gaar is' 500 gr. (1 pond) toma ten. 600 gr. ons) kalfspoulet, 1 ui, 4 Mag gi's Bouillonblokjes. 2 liter water, ongeveer 1 afgestreken eetlepel zout, 80 gr (4 afge streken eetlepels) boter. Laat in een pan, die minstens een inhoud van 3 liter heeft, de boter smelten, voeg er de gesnipperde ui, de in stukken gesneden tomalen, hel gewasschen vleesch en 't zout hij en iaat in de dichtgedekte pan op een zacht vuur alels samen „smoren", tot het vleesch gaar is (ongeveer 1 uur). Giet er dan het water bij, laat dit aan de kook ko men, los de Maggi's Bouillonblokjes op (in een kopje) met een gedeelte, van het koken de water, giet deze bouillon in de pan en doe er dan ook de in stukjes gebroken macaroni (of „spaghetti") in. Sluit de pan en laat alles met elkaar koken tot de maca roni gaar is (voor dikke macaroni onge veer y2 uur. voor spaghetti ongeveer een kwartier). Gebruik voor dit gerecht, dat van een brijachtige dikte moet zijn, liefsi diepe borden. MACARONI MET TOMATEN (zonder vleesch). 750 gr. (V/2 pond) macaroni of spaghetti, 1 kg. tomaten, 1 ui, 2 liter water, 80 gr. (i afgeslreken eetlepels) boter, ongeveer 2 af gestreken eetlepels zout. 200 gr. (2 ons) ge raspte kaas, 4 eetlepels Maggi's Aroma. Laat in een pan van ongeveer 3 liter in houd de boter smelten, voeg er de gesnip perde ui. de in stukken gesneden tomaten en het zout bij en laat alles gaar smoren. Vul de pan bij met hel water, laat dit aan de kook komen, breek er dan de macaroni in en laat die er zachtjes in gaar worden (dikke mararopi ongeveer y* uur. dunnere spaghetti ongeveer een kwartier). Roer ten slotte alles door elkaar met de geraspte kaas en de Maggi's Aroma. Zullen we eten? ZONDAG: Rollade, boontjes, watergruel MAANDAG: Rollade, spinazie, wentelteefjes DINSDAG: Groentensoep, gekruid gehakt, bloemkooL WOENSDAG: Varkenslapjes, worteltjes, hangop. DONDERDAG: Gebakken niertjes, andijvie, griesmeelpudding met bessensap VRIJDAG: Tomatensoep, sausijsjes, sla. ZATERDAG: Kalfslapjes, postelein, haver- Laat MORAAL Uw slager zijn. Eerste kwaliteit - Lage prijzen, die zich aansluiten aan de tijdsomstandigheden. Vraagt prijscourant. Vergelijkt kwaliteit en prijs Pluvierstraat 273-DEN HAAG-Tel. 554297

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10