lüruiur £riitsdje (£<mimnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken VACANTIE-ADRESSEN Vreeselijke autobotsing te Oegstgeest abonnementsprijs: Pei kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad T[t CL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breesfriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 23 JULI 1935 15e Jaargang atibertentiepripcn: Van I tot 5 regels I.I7'/i Elke regel meer 0.22'/a fngezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend f 0.10 NO. 5532 'T VERLEDEN VERGETEN Het échec, dat de liberalen in Gelderland leden, was afdoende en beslissend. Zij ver schrompelden van acht tot vier leden. En het gevolg daarvan was, dat de andere partijen aan de gehalveerde liberale frac tie geen zetel in het college van Gedepu teerde Staten aanboden. Daarover is de Vrijheid heel slecht te spreken. Het blad noemt het machtshonger van de rechtsche meerderheid en zegt, dat evenredigheidsbegrippen met voeten zijn getreden. De teleurstelling verstaan we, maar voor bittere verwijten is geen reden. Heden en historie hadden de V r ij h e i d kunnen lee- ren, dat er hoogstens slechts plaats was voor een beroep op politieke armenzorg; indien zoodanige combinatie bestaanbaar i3 Doch, hoe het zij: de realiteit in de poli tiek vordert niet, dat aan een fractie van yier op de 62 leden een zetel wordt toege staan, indien er zes te bezetten zijn. Wan neer tot heden de acht liberale leden een plaats in het college van Gedeputeerden kregen; dan bleek daaruit, dat de meerder heid het begrip „evenredige vertegenwoor diging" loyaal doorvoerde. In 't verleden ging dat anders. Het be.st herinnert men zich dat nog in de provincie Zuid-Holland. Ook aan sterke minderheden in de Staten gunden de liberalen geen zetel in het college. Tot het laatst toe eischten ze alle macht voor zich zelf op. Hadden de rechtsche partijen dit illustre Voorbeeld gevolgd, dan zou er sedert 1901 geen liberaal lid van Ged. Staten geweest zijn. Van meetaf hield echter de rechterzijde rekening met „evenredigheidsbegrippen". Zij eischte wel de meerderheid, doch niet alles voor zich zelf op. Dat doet men in Gelderland ook niet. Maar dat aan een fractie van vier leden niet wordt geboden, waarop één van tien „naar evenredigheid" aanspraak mag ma ken; dat is de natuurlijke loop der zaken in de politiek. ONSMAKELIJKE RECLAME Scherpe critiek levert de roode pers op de toezegging van den Gouverneur-generaal om Ir. Mussert. direct na zijn aankomst in Indië, in particuliere audiëntie te ontvangen. Het komt ook ons voor, dat er reden is om de vraag te stellen of deze houding van den grooten heer in Indië tegenover den (m eigen oog) toekomstigen alleenheerschcr van Nederland en Indië samen, van wijs beleid getuigt En wij vermoeden, dat de Gouverneur- generaal zich wel tien maal zou bedacht hebben, wanneer hij kennis had kunnen nemen van de circulaire, welke dezer dagen door de N.SJ3. in Amsterdam .verspreid Dit fraaie pamflet stelt voorop, dat „onze mooie koloniën jarenlang gespeend zijn ge bleven van eenig officieel bezoek. Jarenlang hebben onze volksgenooten aldaar zich be klaagd over het gemis van eenig medeleven yan den kant van moederland. Dankbaar zullen ze zijn, dat ze thans (officieel?) bezoek ontvangen van deu grootste der Nederlanders; en „het is daar om een buitengewone verdienste van onzen Algemeenen Leider het initiatief te nemen, deze band met de koloniën nader aan to halen". Vrage: In welke kwaliteit bezoekt Ir. Mussert Indië? Is het een officieel bezoek namens de Nederlandsche Regeering? Heeft hij eenige officieele opdracht? Waarschijnlijk niet, want hij had een ver klaring noodig, dat de Regeering geen be zwaar had tegen zijn bezoek aan Indië. Doch vanwaar dan deze pretentie, welke in enkele roomsch-kath. bladen zeer zacht zinnig als „meer dan onsmakelijk" is geduid? „Belachelijk" was een meer passend woord. Straks lezen we nog, dat Ir. Mussert den Gouverneur-generaal .veroorloofd heeft hem te ontmoeten. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hnn vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a o a n t i e-a d r e s, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. WEGSTEMMEN VAN HET KABINET Het zou thans onverant woordelijk zijn „Wij hebben naar aanleiding van de zoo gewichtige Tweede-Kamerdebatten herhaal delijk betoogd, dat wij het wegstemmen van het Kabinet-Colijn door een heterogene meerderheid, noch in staat, noch bereid de regeeringsverantwoordelijkheid over te ne men, allerverderfelijkst zouden vinden", al dus de (r.k.) Maasbode in een zeer ern stig gesteld hoofdartikel van gisteravond. Onze lezers weten, dat wij niet alleen de laatste dagen, maar sedert weken zóó ge schreven hebben. Het zou woord voor woord K) in ons blad kunnen staan. Wij erkennen de moeilijke positie, waarin r.k. Kamerfractie op dit oogenblik ver keert. Zij beraadslaagt, wikt en weegt, om toch maar tot een eenstemmig besluit te komen. Zij heeft zich, naar onze meening, door een deel, helaas een groot deel, van haar pers te ver laten drijven. En nu heeft niet Dr. Colijn alleen, maar ook drie be kwame en waarlijk niet „conservatieve" roomsch-kath. ministers baar voor het di lemma gesteld. Wat nu? Breken met het Kabinet? Het gaat heel gemakkelijk. Ontevredenheid is er genoeg. Maar, wat dan? Dat op breken bouwen moet volgen en dat Jaarvoor medewerkers noodig zijn; sommige menschen schijnen dat maar niet te begrijpen. On&er welke vlag, met welk program zal het komende kabinet optreden? Waarover is men het eens? En,, maakt men de klove tusschen Kabinet en r.k. fractie niet noode- loos grooter dan zij werkelijk is? De Maasbode schrijft: De economische politiek van het te genwoordig Kabinet is, dat valt niet te ontkennen, in zeer ruime mate genaderd tot het door de katholieke fractie ge- wenschte; alleen op het punt van de consckwente deflatie, met name wat de aantasting van de hoofdsommen betreft, gaat het Kabinet niet mede met wat de fractie onvermijdelijk of wenschelijk acht De fractie? Wij betwijfelen sterk en hier raken we direct het laatste punt van de door ons aangelegde maatstaf of we ons mogen uitdrukken: het staat vast, dat een deel van onze fractie niet van consekwente deflatie, maar van deva luatie het heil venvacht. En toch, zooals de zaken op het moment staan, zal wan neer do fractie zich tegen dit Kabinet keert, dit geschieden wegens het ontbre ken van de noodzakelijk geachte conse- kwentie in haar deflatic-politiek. Wij er kennen ihtusschen, dat dit een voornaam punt is, maar, naar onze innige overtui ging, niet gewichtig genoeg, om in de be staande omstandigheden het Kabinet zijn congé te geven. Principieel en praktisch is het ook bijna uitgesloten, dat de roomsch-katholieken met de sociaal-democraten een meerderheid vor men: de laatsten zijn op het punt der deva luatie eveneens verdeeld. Maar, vervolgt de Maasbode, als de katholieke fractie met de S.D.A.P. de re geering wegstemt, dan zullen de andere partijen haar stellen voor de directe con- sekwentie, met hoeveel gegronde motie ven afgewezen, om met haar de regee ringsverantwoordelijkheid te aanvaar den. En dit vermoedelijk met een zekere niet onverklaarbare, maar voor objectie ve beoordeeling zeer gevaarlijke Scha denfreude. En men zal moeten toegeven: dat men een partij stelt voor de normale politiek-parlementaire consekwenties een politiek-parlementaire daad is, op z'n zachtst uitgedrukt, niet onbegrijpelijk. De risico's zijn te groot, meent het blad: En al deze risico's zou men ten slotte hebben genomen, al deze zeer reëele ge varen getrotseerd, een wellicht onher- stelbaren slag aan onze staatsinstellingen hebben toegebracht, zijn trouwste politie ke vrienden van zich hebben afgestooten, de hevigste sentimenten tegen zich heb ben ontketend, wellicht de positie van onze munt hebben ondermijnd en zich in een alleronmogelijkste politieke positie hebben gesteld, om ten slotte het minis terie dat men tot heengaan wilde dwin gen, versterkt te zien tèrugkeeren. Daarom besluit de Maasbode: Met groote klem en de innigste aan drang geven wij daarom nogmaals uiting aan onze rots-vaste overtuiging: in deze omstandigheden zou het kabinet-Colijn alleen tot heengaan mogen worden ge dwongen door een meerderheid, bereid en in staat om onmiddellijk de verantwoor delijkheid over te nemen. Wij hebben ons best gedaan om de moei lijkheden in de r.k. partij en fractie te be grijpen; we hebben getracht naar verzoening en samenwerking; we hebben geen prikke lende artikelen geschreven; want we zou den hoe dan ook niet gaarne mede verantwoordelijk zijn voor een kabinets crisis in deze zware tijden. De moedige houding der Maasbode ver dient groote waardeering. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING CONSULAIRE DIENST beschikking zijnde consul-generaal TT 0ven ,8 j werlcelüken der Nederlanden ,mr H G lijke hoedanigheid weder i gesteld. SCHEEPVAARTINSPECTIE Benoeipd is tot Scheepvaart de exp spectie J C Becker noemd regiment. r den Wall Bake voor HET VERGAAN VAN DE GAAI Nog een verhaal van een ooggetuige Onmiddellijk na de ramp van de „Gaai" heeft de correspondent te Bern van de „Daily Express" een onderhoud gehad met den eigenaar van een hotel te San Giacomo, die hem vertelde, wat hij op dat moment heeft gezien en beleefd. Het zal zoo ongeveer 12.15 uur geweest zijn, aldus de hoteleigenaar, dat het afgrijselijke ongeluk zich afspeelde. Op dat moment was ik juist bezig binnenshuis enkele werkzaam heden te verrichten. Er woedde een hevige storm. Midden onder mijn werk, hoorde ik plotseling een vreemd geluid, dat veel geleek op het loeien van een sirene. Onmiddellijk vloog ik naar buiten en zag i geweldige machine juist boven mijn hoofd. Het vliegtuig cirkelde rond, soms ver dween het in de wolken, dan weer kwam het uit den wazigen nevel te voorschijn. Het scheen mij toe, alsof ik het geronk in twee motoren hoorde en ik vroeg me af wat toch wel de reden zou zijn, dat de piloot hier trachtte een noodlanding te maken. Eenige minuten lang bleef de bestuurder op deze wijze manoeuvreeren, blijkbaar, om het terrein beneden hem te verkennen. Toen leek het of de beide motoren werden uitgeschakeld, want op een gegeven oogen blik werd het stil, alsof ze buiten werking waren gesteld. Daarna kwam het toestel in een halfcirkel-glijvlucht naar beneden. Juist op het moment, dat ik meende het vliegtuig te zien neerstorten, raakte het verward in een dennenbosch. Een oogenblik later kwam het met een geweldigen klap neer op den rotsachtige-n bodem. Enkele boeren waren tevens getuige van de ramp. We snelden heen om de eerste hulp te verleenen, doch voorloopig konden wij niets doen, dan de slachtoffers uit oe wrakstukken te bevrijden. Op heit oogenblik, zoo gaat onze zegsman verder, zijn de lijken gekist en opgebaard in 't bergkapelletje te San Giacomo. Dit ka pelletje is slechts twee dagen in het jaar geopend, om de boeren, die naar de bergen komen om er te hooien, gelegenheid te en de H. Mis bij te wonen. Op den oag van de ramp was het juist en van beide dagen. De boeren hebben echter geen H. Mis bijgewoond, maar een laatsten stillen groet gebracht aan de dertien slachtoffers. Sommige heb ik ingetogen zién neerknielen voor het altaar, anderen hebben bergbloemen aangebracht en deze piëteitvol op de kisten der dooden gelegd. Ook al zou, zoo besluit de hotelhouder, de machine niet verward zijn geraakt inhef dennenbosch, dan nog was het voor den pi loot onmogelijk geweest een noodlanding uit te voeren. Het terrein namelijk is bedekt met keien, boomstronken en rotsachtige steenten. De kracht waarmede de „Gaai" op den grond terecht is gekomen, is ontzettend ge weest. Enkele postzakken en tevens een groote ^jm gelds zijn teruggevonden. De identiteit van de slachtoffers kon worden vastgesteld uit de gegevens, welke on hun passen ston den vermeld. Het transport der slachtoffers Naar wij vernemen zullen de stoffelijke resten van 12 van de 13 slachtoffers van de ramp met de Gaai niet voor vanmiddag uit Zwitserland naar ons land worden overge bracht. Het transport geschiedt per trein. Het stoffelijk overschot van den heer Flohr zal vermoedelijk to Heidelberg ter aarde orden besteld. Wij vernemen voortsf dat de teraarde bestelling van het stoffelijk overschot van den heer A. A. Content en zijn 14-jariR zoontje te Amsterdam op Zorgvlied zal plaats hebben. TELEGRAM VAN H.M. DE KONINGIN De directie der K.L.M. heeft het volgende telegram ontvangen: „H.M. de Koningin heeft met veel leed wezen vernomen, het ongeval met de „Gaai" en verzoekt u der nagelaten betrekkingen der slachtoffers Hr. Ms. deelneming over te brengen". Met betrokking tot de verzekering der K.L.M.-vliegtuigen vernemen wij 't volgende: Tot voor kort was de K.L.M. verzekerd voor de vliegtuigen bij de Nederlandsche Lucht vaart Pool. In Mei van dit jaar is echter de verzekering tegen belangrijk lagere premie overgenomen door de N.V. assurantie mij. „De Nederlanden van 1S45". BIJEENKOMST RAAD COMMISSARISSEN K.L.M. EN DIRECTIE De Raad van Commissarissen van K.L.M. heeft met de directie een langdurige ergadering gehouden. De heer Plesman deelde mede, dat ver schillende besluiten genomen waren welke echter neg niet voor publicatie geschikt waren. Vier auto's en een motor rijwiel op elkaar gereden Twee dooden, twee zwaar en elf licht gewonden Een verschrikkelijk schouwspel Gemengd Nieuws. OCTROOIBUREAU BARTELS Behandelt Octrooizaken, Deponeert Handels merken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. in alle landen. Bezuidenhout 43, DEN HAAG 720011 Telefoon 720012 Leiden, 22 Juli. Hedenmiddag heeft te Oegst geest op den nieuwen Rijksstraat weg nabij het Groene Kerkje een vreeselijk auto-ongeluk plaats ge had, waarbij vier auto's en een mo torrijwiel op elkaar zijn gebotst, tengevolge waarvan dertien perso nen werden gewond, waarvan drie ernstig, terwijl een persoon reeds is overleden. Uit de nog min of meer verwarde gege vens die ons momenteel ten dienste staan maken wij op dat het ongeluk zich als volgt heeft toegedragen: Hoe het gebeurde. Op den weg, ter plaatse waar het onge luk gebeurde, stond, vanaf Haarlem gere kend aan de rechterzijde, een vrachtauto. Uit de richting Haarlem naderden achter elkaar drie personenauto's, een Ford, een Graham Page en nog een Ford, alsmede een motorrijwiel, een Harley Davidson. Van de andere zijde kwam eveneens een personen auto, een Chevrolet. Op het moment, dat de eerste Ford de vrachtauto passeerde, wilde de achter hem rijdende Graham Page de eerste Ford voorbij rijden, zoidat op gegeven moment drie auto's naast of thans gedeeltelijk naast elkaar op don weg waren, met daarachter nog de tweede Ford én de motorfiets, terwijl van do andere zijde de Chevrolet naderde. Wanneer deze Che vrolet uiterst rechts op den weg was geble ven, was er waarschijnlijk niets gebeurd, want de nieuwe rijksweg heeft een breedte die gemakkelijk vier auto's naast elkaar kan bevatten. De Chevrolet maakte echter plotseling een scherpe zwenking naar links met het ge volg dat hij de eerste Ford aanreed, maar er nog langs afschampte en met groote groote vaart terecht kwam op de Graham Page. Beide auto's kwamen met een hevige schok tot stilstand. De tweede Ford vloog op de Graham Page en het motorrijwü stortte zich eveneens in het auto-kluwen dat zich plotseling op den weg had ge vormd. Een vreeselijke aanblik. De uitwerking van deze vijfvoudige bot sing was verschrikkelijk. Uit de warwinkel van auto's en auto-deelen sloegen of vielen of kropen niet minder dan dertien perso nen naar buiten, die op de straat vielen en een vreeselijke aanblik boden. Er was een hevig gekerm en geschreeuw. De slacht offers bloedden uit vele wonden. Onder den zonnigen Julihemel was deze plaats plotse ling in een slagveld verkeerd. Iemand di> het ongeluk gezien had viel flauw en kreeg toen hij weer bijkwam een zenuwcrisi straat werd door bloed rood gekleurd. Een baby van drie maanden die een moeder op reis had meegenomen lag deerlijk gewond tusschen de autoresten, een zeer tragische aanblik, en tot overmaat van ramp vloog een der auto's, de Chevrolet, die het onge luk veroorzaakte, in brand, zoodat men zich wel kan voorstellen welk een onbe schrijfelijk trieste en angstige aanblik dit verschrikkelijk tafereel gedurende eenige oogenblikken opleverde. Hoe hevig de bot sing geweest is, blijkt wel uit het feit dat portieren en zelfs bodemplanken van i. auto's meters ver werden weggeslingerd. Het reddingswerk. Met groote activiteit werd inmiddels het reddingswerk begonnen. Zeer spoedig was de burgemeester van Oegstgeest, dè Voornaamste Nieuws. heer van Gerrevinck ter plaatse, 'die zelf bij het reddingswerk de leiding nam. Met liem kwam mee de chef-veldwachter, de heer Krijger, terwijl ook spoedig verschil lende doctoren uit Oegstgeest en Sassen- heim ter plaatse verschenen orrt de eerste hulp te verleenen. Het bleek reeds spoedig dat zich onder de gewonden drie personen bevonden en de baby, die er ernstig aan toe waren. Deze werden het eerst naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. Het kind is spoedig na aankomst over leden. Van de andere gewonden werden acht eveneens naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd, terwijl een van hen naar het SL Bernardusgesticht te Sassenheim werd gebracht, tezamen met de ooggetuige die in overspannen totstand was geraakt. Bij het onderzoek naar de wijze waarop het ongeluk had plaats gevonden en naar de identiteit der slachtoffers stond de po litie intussehen voor groote moeilijkheden. Een der auto's, de Graham Page. i de auto-verhuurinrichting van Zetten uit Rotterdam, een der auto's van de zgn. wil de dienst, zoodat de inzittenden (en deze auto zat zeer vol) niets van elkander af wisten. Bovendien waren verschillende der slachtoffers bewusteloos of geheel versuft, zoodat ze geen enkele inlichting konden geven en de politie dus ook niet in staat was de familie te doen waarschuwen. Een eigenaardige omstandigheid is, dat het ongeluk betrekkelijk weinig opschud ding heeft veroorzaakt De politie nam oogenblikkelijk maatregelen, dat het ver keer over de oude weg werd geleid, met het gevolg, dat het drukke auto-verkeer ter plaatse op énkele tientallen meters afstand de plek des onhejj.s passeerde en toch :n onwetendheid bleven omtrent hetgeen daar gebeurd was. De vernielde en beschadigde auto's, als mede het motorrijwiel werden weggesleept door de garage v. d. Ameele en Kamsteeg, uit Oegstgeest. De Graham Page, die de fa v. d. Ameele voor haar rekening had geno men, vloog, juist toen men haar in de ga rage wilde brengen in brand. Waarschijn lijk had het vuur er al een poosje in ge smeuld. De wagen brandde geheel uit. Dc Chevrolet en de Graham Page zijn dus uit gebrand. De eerste Ford was vrij ernstig en de tweede Ford zwaar beschadigd. Van het motorrijwiel was het voorwiel in elkaar ge reden. De burgemeester vertelt Wij hadden kort na het ongeluk een on derhoud met burgemeester Van Gerrevinck, die zeer spoedig na het gebeurde ter plaatse verscheen. Ik heb hier al verschillende ongelukken meegemaakt, aldus de burgemeester, maar zoo iets verschrikkelijks heb ik totnogtoe gelukkig nooit gezien. Het was een bloed plas al bloedplas en het gekerm en ge schreeuw was vreeselijk om aan te hooren. Men kan zich er geen denkbeeld van vor men, als men de ruïne zag, op welk een wijze zulk een ongeluk zich toe had kun nen dragen. De fragmenten van de auto's lagen overal verspreid. Een der auto's was zoo toegetakeld, dat men er nauwelijks een auto meer in herkennen kon. Sommigen der gewonden bloedden hevig en boden een afschuwelijke aanblik. De meesten waren bewusteloos. Nee, zoo iets ontzettends heb ik gelukkig nog nooit gezien. De burgemeester was merkbaar onder de indruk. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 De „Maasbode" over: Wegstemmen vail het Kabinet. Te Oegstgeest had een vreeselijke auto botsing plaats, waarbij twee personen wer« den gedood, twee zwaar en elf licht gewond» Blz. 2 Het Tngelsche kabinet moet besloten hebt ben tot een zoo spoedig mogelijke Volken bondsbehandeling van het Italiaansch-Abes- synisch geschil. Nadere bijzonderheden Nader kunnen wij over het auto-ongeluk nog melden: Om over négenen was de chef-veldwach ter van Oegstgeest, de heer Krijger, die het ingewikkelde onderzoek in deze droevige aangelegenhe'd had, zoover, dat hij ons.de namen der gewonden kon mededeelen. Het vijftien weken oude kindje van het echtpaar BrouwerBoer is kort na aan komst in het Acad. Ziekenhuis te Leiden overleden. Het aantal gewonden, dat aanvankelijk als dertien gemeld werd, blijk thans vijftien te bedragen. Naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden werden veertien van de vijftien ge wonden heengebracht. Thans zijn daar nog zes van deze gewonden opgenomen bij het inmiddels overleden kind. Van de overigen waren de verwondingen van diien aard, dat zij naar hun woningen vervoerd konden De namen der gewonden zijn: P. Brouwer schipper van het schip Marito, uit Rotter dam (gedomicilieerd te Amsterdam); diens vrouw M. Brouwer—Boer; hun kind; mevr. Henneikampv. Reewijk, uit Amsterdam; de heeren J. J Veth en H. Broers, uit Am sterdam; de heeren A. Espinosa, koopman Blz. 5 1 De auto-snelweg Den Haag-Amsterdam, f Wij geven vandaag het eerste van een viertal arikelen over Plaatselijke Werkver schaffing. van J^2uUwuuvi en Joh. Groerendaal, uit Amsterdam; de heer W. J. Lobenstein en diens echtgenoote N. LobensteinSchenk, uit Rotterdam; do chauffeur van de auto van Van Zetten, do heer K. J. Petersen, uit Rotterdam; en da heeren Mathlener, Deurloo en Rijks uit Am sterdam. De naam van de gewonde, die in het Bernardusgesticht te Sassenheim ver pleegd wordt en die een schedelfractuur kreeg, is nog onbekend, ook de naam van den ooggetuige, die zijn bezinning verloor en ook in het Bernardus-ziekenhuis werd opgenomen. Het ernstigst waren de heeren Mathlener, Deurloo en Rijks er aan toe. Zij hebben waarschijnlijk allen in de Chevrolet gezeten die op de andere auto's inreed. De inzitten den van de het eerst aangereden Ford-auto die bestuurd werd door den heer Ph. T. Groenendijk, van Den Haag, zijn cr zonder verwondingen afgekomen. !n de auto van Van Zetten zaten: Brouwer, diens vrouw en kind, het eentpaar Lobenstein en de chauffeur Petersen. Nog in het ziekenhu's te Leiden liggen thans: Mathlener Deurloo, Rijles, de echt genoote van Brouwer, het echtpaar Loben stein en Petersen. Veth zat op het motorrijtuig met achter zich als duopassagier Broers. Zij werden van het rijwiel geslingerd, doch kregen niet zeer ernstige verwondingen. Van een der drie ernst'gst gewonden is de toestand vrijwel hopelios, zoo erg, dat het de vraag is of hij de nacht zal halen. Blijkbaar hebben onverlaten nog van de gelegenheid gebruik gemaakt, om den mo torrijder Veth van zijn portefeuille te be- rooven. Vlak na het ongeluk werd door de Oegst- geestsGhe politie, die gezamenlijk met de uit Sassenheim gekomen assistenten 't ver keer regelde, (onmiddellijk was op de druk ke weg een opstopp'ng van tadooze auto's ontstaan) dit auto-verkeer tijdelijk omge legd over den ouden rijksweg. De Oegst- geester politie heeft ds 4 gehavende auto's in beslag genomen in afwachting van do beschikkingen van de justitie. De heer Mathlener overleden Nader vernemen wij nog, dat de heef Mahtlener inmiddels is overleden. De ge wonde, die naar het Sint Bernardusgesticht in Sassenheim is overgebracht, is de heer Guermonprez, die inmiddels naar zïjri wo ning in Amsterdam is overgebracht. Hij heeft een niet ernstige hersenschudding. Brand te Dordrecht Te Dordrecht heeft Maandagmiddag brand gewoed in de houtbereidingswerk- plaats der Nederl. Spoorwegen aan de Zee- Vermoedelijk door een explosie van gas sen, die zich in de stokerij hadden gevormd, stond al spoedig het stookhüis in lichter laaie. Aanvankelijk was het brandweerma teriaal van de werkplaats niet tegen het vuur opgewassen, waarom men de gemeen telijke brandweer alarmeerde, aan wie het na eenlgen tijd gelukte door middpl van een drijvende motorspuit en een autospuit, de brand te blusschen. Het stookhuis brandde geheel uit, terwijl aan den houtvoorraad groote schade werd aangericht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Links: wat er overbleef van de Graham Paige van de firma van Zetten uit Rotterdam. De auto is bovendien, toen men ze naar de garage had gesleept, plotseling uitgebrandRechts: de achterste Ford, die bij de vreeselijke autobotsing zwaar werd beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1