Met de „Hertog Hendrik" op reis BINNENLAND. 5 ZATERDAG 20 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Geref. Jeugdcentrale Vcluwsche avond te Apeldoorn Ter vervanging van de Prov. Landdag was por de Geref. Jeugdcentrale te Apelaoorn en Veluwsche avond georganiseerd in ,3erg n Bosch" waar een ouizendtal jongens en Qeisjes uit Apeldoorn, Deventer, Zutfen, foorst, Gorsel, Eefde, Hattem, Heerde, leekbergen, Velp en Nunspeet bijeen waren ben Ds. J. N. Goris tot de opening over- 1 ing en naar aanleioing van 2 Samuel 23 f op wees dat ware helden zijn die mannen p vrouwen, die de beteekenis van het leven ërstaan en het niet wijden aan de huma- Bteit maar aan God, bovenal als het zelf- erloochening kost. Ds. J. O v e r d u i n van Kampen refereerde |ver: Bedelaars bij de gratie Gods. Spr. trok en parallel tusschen Mozes' leven en dat er hedendaagsche jeugd, waarbij hij deed tkomen, dat in het Vereen, leven velen chzelf in den weg staan door geen bede- arsgestalte te willen aannemen. Hij wekte tot strijden tegen dit ik; tegen verkeerd iric.hte kennis, tegen ontgroeiing der belij- enis en der beginselen. Ds. G. J. Kunst van Deventer, die spak rer „Levenskeuze en levensleuze" waar- huwde tegen jeugdzonden, die levenslang tteeikenen nalaten, wekte op tot een terug- ïaar de Schrift en spoorde aan om et vertrouwen het leven binnen te treden, ndat de.Heere roept en Hij dienstknechten XKÜg heeft in Zijn Koninkrijk. Het Geref. Evangelisatiekoor verleende iuzikale medewerking. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana op bezoek bij de Belgische koningskinderen en den burgemeester te Noordwijk aan Zee. Tusschen de Koningin en de Prinses de kleine prinses Josephine Charlotte. Op het gummi beest kroonprins Bpudewijn. De ongevallen bij* de K.L.M. En de personeelsformatie Wij ontvangen het volgende persbericht: Het spreekt vanzelf, dat de tragische ongeval- n met de machines der K.L.M. ook van invloed jn op de personeelsformatie bij de Luchtvaart aatschappij, waarom deze reeds genoodzaakt weest de medewerking in te roepen van uitsche en van de Tjechisóhe maatschappij :nband met den nachtdienst op Keulen en c kgdienst op Praag. Deze maatregelen zijn vc fopig slechts als tijdelijk bedoeld. Io verband met een en ander hebben wij ge kformeerd of de personeelssterkte der K.L.M. Bn dien aard was. dat men thans en gebrek aan brkeersvliegers had. Dit is echter in het geheel let het geval, zoo verzekerde men ons. De i.L.M. heeft nog voldoende vliegers om haar lensten te vervullen. Er is echter een andere !den, welke tot bijzoodere maatregelen dwingt, te K.L.M. heeft verschillende soorten toestellen: lokkers in groote verscheidenheid, waaronder Ijzcoder zware machines en daarnaast het geheel parte type Douglas. En nu doet de moeilijkheid zich voor, dat niet &e piloot der K.L.M. een Douglaspiloot jw.z. iemand die op de Douglasmachines inge logen is. Ook zijn lang niet a He piloten Ouwd met de zware Fokkers. Dit veroorzaakt complicaties, nu midden in het tizoen een oude Douglasvlieger als Silberstein, jeggevallen is en de K.L.M. binnen een betrek Blijk kort tijdsverloop nog twee Indië-piloten left verleren. Voor alles is noodig. dat de Douglas-piloten lans op de Indië-route komen, terwijl men met k overigen de Europeesche lijnen zal bezetten, b verband hiermede is het dan ook zeer waar pijnlijk, dat de K.L.M. besluiten zal in het bin- pJandsch verkeer geen Douglas-machines meer I gebruiken, waardoor men de piloten beschik baar krijgt voor de Indië-verhinding. De binnen landsche lijnen zullen dan voorloopig met Fokkers worden gevlogen. „Credietvereeniging voor de Zuiderzee" Kunnen de vlsschers de credieten bij liquidatie aflossen? Toen bij de naderende mogelijkheid der afsluiting van de Zuiderzee de leveranciers langs de Zuiderzee huiverig bleken om op de gebruikelijke wijze op crediet aan de visschers te leveren, werd in 1921 door do oprichting der Credietvereeniging der Zui derzee de mogelijkheid geopend de credict- verleening aan de visstjhers op de gebrui kelijke wijze voort te zetten. Zoodoende is door de leveranciers voor een groot bedrag aan de visschers, waarvoor het Rijk dezen crediet verschafte, geleverd, waarvan op ultimo 1932 nog een bedrag van ca. f 680.000 open stond. Met deze schulden aan het Rijk worden ingevolge art. 8a van het Zuiderzee- steunbesluit de tegemoetkomingen, te leenen wegens waardevermindering van eigendommen, verrekend, hetgeen inmid dels tot een bedrag van ca. f 315.000 heeft plaats gevonden. Daarnaast komt uiteraard ook aflossing op andere wijze voor. In Januari 1933 werd de liquidatie van de vorderingen der Credietvereeniging voor de Zuiderzee opgedragen aan den Rijks dienst ter Uitvoering van de Zuiderzee- steunwet. De verrekening met uitkeeringen ingevolge art. 6a der Zuiderzeesteunwet we gens waardevermindering is thans vrijwel beëindigd, omdat deze tegemoetkomingen op enkele uitzonderingen na, voorzoover daarop aanspraak bestond, alle zijn ver leend. Aan de debiteuren is naar wij van de zijde van den Rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzeesteunwet a ernemen kort geleden de vraag gesteld, hoe zij zich voor stellen het restant hunner schuld af te los sen. De bedragen, welke deze belangheb benden schuldig zijn, loopen zeer uiteen en evenzeer de mogelijkheden, die bij hen aan wezig geacht kunnen worden, om aan deze verplichtingen tegenover het Rijk te vol uit de kringen van de vroegere Zuider- zee-visschers zelf wordt ons hieromtrent medegedeeld, dat door verscheiden visschers gedurende de laatste crisisjaren geen rent.e meer werd betaald, noch aflossingen kon den geschieden. De schuld van de meeste debiteuren werd in de periode 19341935 verminderd doordat de hun toegekende uit- keering wegens waardevermindering van schepen en netten in mindering is gebracht op het uitstaande crediet Gezien de zeer ongunstige toestanden in het geheele gebied meent men in visschers- kringen, dat de terugbetaling van het res- teerende deel van het crediet uiterst moei lijk zal zijn. In het tijdvak 1 Juli 1934 tot 1 Juli 1935 is aan verscheiden visschers steun verleend inplaats van betaling van rente en aflossing door de visschers zelf. WERKEN IN EIGEN BEHEER De Nederl. Aannemersbond protesteert Op het tweedaagsch congres van den Nederl. Aannemers- en Patroonsbond voor Bouwbedrijven in Nederland te Den H.-uag gehouden werd de volgende motie met ul- gemeene stemmen aangenomen: „De Nederlandsche Aannemers- en Pa troonsbond voor d.e Bouwbedrijven in Nc- IX Aan boord H.M.'s Hertog Hendrik, 8 Juli 1935. We hebben de fjorden verlaten en zijn weer op zee. Ik kan nu weer eens rustig wat vertellen. Ik moet eerst echter mijn ven ster, (ik moet eigenlijk zeggen mijn patrijs poort, want wie spreekt hier van vensters?) gaan sluiten, wan er kwam net een „zeetje" binnen, dat op mijn dekens terecht kwam. Mijn kooi staat nl. langscheeps, tegen de buiten kant van het schip. Staat, zeg ik, want h'oevelen er ook hangen, ik ben nog niet gehangen in een „hangkooi", maar ik heb de eer in een „vaste kooi" te slapen. Het stormt nu. Ik ben benieuwd of ik mijn goede voornemens zal kunnen volbrengen e g me af of ik ook zeeziek zal worden. Toen we nog in de fjord waren, merkte ik weinig van de storm, maar nauwelijks ren we daarbuiten of daar begon het spec- takel. Ik zoo juist de korporaal-schrijv gezien. Hij lag met zijn hoofd op zijn ge kruiste armen op zijn lessenaar. Ik voelde me een heele Piet, dat ik nog niet behoefde gaan liggen, maar met een gang als een zwaar beschonkene naar mijn hut kon gaan. Trouwens, toen we om 12 uur in longroom onze erwten, die hier altijd „boo- nen" genoemd worden, aten, keken de offi cieren mij al belangstellend aan of er ook „zee-angst" op mijn gezicht te lezen stond en vroegen me of ik mijn offer aan „neef Teunis" (Neptunus) al gebracht had. Maar ze „kregen in de peiling", dat de dominé t g niet aan toe was, offers te brengen aan de goden van de Grieksche Mythologie. Het is nu Maandag en de Jantjes hebben hun „baatje-deftig" van gisteren weer opge borgen. Vanmorgen hebben we Molde verla ten. De muziek, onder leiding van den sergeant-kapelmeester, die hier den teeke nenden naam draagt van „mengelberg", speelde het Noorsche Volkslied. Een mooie agen wijs. Jammer, dat ik de woorden niet kende. De bewoners van Molde en ook van omliggende fjorden hebben ons hartelijk ont vangen. We hebben op het schip ook ons best gedaan, die beleefdheid behoorlijk beantwoorden. We ontvingen Zaterdagna middag. Een ieder die belangstelling had, was welkom. Velen hebben daar gebruik van gemaakt. Voor de autoriteiten hielden we een Instuif, d.i. een klein souper in de longroom. VIII stond in ons blad van 18 Juli. derland (N.A.P.B.) gehoord de besprekin gen over de uitvoering van werken in werk verschaffing door de Ned. Heide-maatscliap- pij en dergelijke lichamen en in eigen be heer; van meening, dat daaraan onverwijld een einde dient te komen, dringt er met klem hij het hoofdbestuur op aan binnen drie maanden een speciaal daarvoor te be- legg-n protest-vergadering bijeen te roepen, zoo mogelijk in samenwerking met ander, werkgeversbonden, om aan dezen toestand een einde te maken, De hoogst aanwezige autoriteiten werden bij den commandant ontvangen op een meer officieel diner. Ik had het -jenoegen door den kolonel mede uitgenoodigd te worden en daar mede te horen de goede woorden, die over de betrekkingen tusschen Noorwegen en Nederland werden uitgesproken. Verder had ik natuurlijk gelegenheid persoonlijke gesprekken te voeren en zoo veel meer over allerlei te hooren betreffende Noorweegsche toestanden en wederzijds te vertellen over Nederland, Vorstin, Regeering, Religie, toe standen enz. Zondagmorgen werd weer, na de vlaggen- parade, altijd een plechtige ceremonie, een koraal ten gehoore gebracht, nu „Een vaste burcht". De bevolking aan den wal, die de door de wind gedragen klanken opving, kon, daar ze overwegend Luthersch is, de klan ken natuurlijk ook verstaan. Aan het begin van den dag aan boord gaf dit een zekere wijding. Om 8 uur had ik weer, na het tweemaal luiden van de scheepsklok, mijn ochtend kerk, die weer heel goed bezocht was, door commandant, officieren en manschappen. Staande achter een lessenaar van drie kis ten gemaakt, verborgen door onze driekleur, hield ik mijn preek. U zult misschien denken, dat er voor mij alleen des Zondags werk is. Maar dan ver gist ge u toch zeer, zooals de menschen dat vaak doen inzake dominé's, ook aan den wal. Er is alle dagen en uren voor mij ge legenheid om te werken. Ik zal u er niet veel van vertellen omdat het individueele werk een veel te persoonlijk en een te in tiem karakter draagt. Bijv. er zijn steeds zieken, a] zijn het gelukkig geen zware zie ken. Deze liggen in de „ziekenboeg" zooals dat heet. En dan verder om huisbezoek te doen bij ruim 300 man is geen kleinigheid, gezwegen nog van de vele andere tusschen- komende dingen. Met van alles komt men bij den dominé. Een Janmaat, die met de kronenkwestie geen raad wist en dat zeker niet aan anderen wilde vragen, klopte ook al aan mijn hut. De dominé is nu éémaal een man, die je van alles kunt vragen. Dat hebben ze na deze 14 dagen al best door. We zijn al heelemaal aan elkander gewend. Dat merkt men zoo aan alles. Zooeven toen ik boven een poosje aan het wandelen was, dat moet je ook wel eens doen, was men druk bezig met 't vastsjorren van alles wat aan dek was. Dat belooft wat. Men verwacht nog meer storm, maak ik daaruit opPrettig vooruitzicht. Maar ik ben niets bang. Ds P. PRINS. HANDBOEKJE Voor Vereenigingen en N.V. Smaakvol uitgevoerd en keurig gebonden verscheen bij N. Sam som N.V. te Al feu de tweede, geheel herziene en vermeerder de druk van het Handboekje voor voorzit ters en secretarissen van vereenigingen en voor directeuren en commissarissen van naamlooze vennootschappen door Mr. C. Weststrate, advocaat te Utrecht, met mede werking van Mr. G. H. A. Grosheide, advo caat te Amsterdam, ,'k Heb er nog maar kort geleden Eens een rojfel aan gewijd Dat mijns inziens de Regeering lets van haar bezette tijd Aan de voorlichting moest geven Van een zéker soort publiek Dat expres wordt dom gehouden En gedreven tot critiek. Tot mijn onverdeelde vreugde Viel een Kamerlid mij bij: Meer regeeringspropaganda Was er noodig, meende hij. Verder kreeg ik nog een schrijver In een dagblad op mijn hand Die, als ik, zich elke dag weer Ergert aan de roode krant. Hij slaat voor dat de Regeering Elke week, bijvoorbeeld, komt Met een stuk waarin nauwkeurig Stuk voor stuk wordt opgesomd Wat er door de Landsregeering Voorgesteld wordt en gedaan, En waarom zij tot die stappen Meent te moeten overgaan. Als de dagbladpers verplicht werd Ruimte daarvoor af te staan Was het met de volksmisleiding Van de roode pers gedaan. Lezer, deze simple voorslag Maakt de lui al overstuur, Ja men schreeuwt alreeds: het spooksel Der Regeeringsdictatuurü! Onze roode broeders voelen: Als dié groote ramp geschiedt Komt de vrijheid om te liegen Absoluut in discrediet! Dat men bang ivordt levert stellig Voor mijn stelling het bewijs: Propaganda voor de waarheid Bij héél 't volk is eerste eisch. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Nog geen jaar geleden verscheen de eer ste druk; dat thans reeds de tweede noo dig bleek, bewijst voldoende de bruikbaar heid en noodzakelijkheid van dit boekjke. In het vereenigingsleven doen zich bij stemmingen, beraadslagingen, het uitoefe nen van bestuurswerkzaamheden enz., tel kens tal van vragen voor. Op die vragen een antwoord te geven is het doel van bo vengenoemd handboekje. En velen weten reeds, dat het aan dit doel beantwoordt. OPENLUCHTMEETING TE BREDA Het Centraal Verband van Geref. Jeugd organisaties van Klundert e. o. hoopt op 24 Juli a.s. een openluchtmeeting te hou den in het Liesbosch bij Breda, bij even- tueele regenbuien in de Geref. Kerk van Breda, Zandberglaan. Als sprekers zullen optreden de heeren Joh. C. Francken, Utrecht, over „Veer tien karaats is ook goud, maarC. Spek, Theologisch student, Breda, over „Zijn we rijk, of zijn we arm": en Ds. M. B. v. 't Veer, Geref. pred. Zevenbergen, «vee „Wij zijn niet bang." In het raadhuis van Oud-'s-Hertogenbosch vergaderden gisteren de burgemeester en de schepenen. Gezien de ernstige gezichten waren er blijkbaar gewichtige zaken te bespreken. ROFFELRIJMEN. BANG VOOR DE WAARHEID Sir Austen Chamberlain. j Ook in Duitschland is men druk bezig met bruggenbouw. Het gewilde type is daar de hangbrug. Een brug in aan- I bouw over den Rijn bij Uerdingen, waar zij een speciale verbinding wordt tusschen Aken en Westfalen. De derde geplaatste boo^r van de verkeersbrug over het Hollandsch Diep verbindt den oever fret cbe beide andere brugdeelen. Professor Strobl werkt aan een buste van Links op de foto ziet men den bekenden Engelschen staatsman in levende lijve. De graafwerken aan het eind van den Schieweg voor de afwerking van het RotteSchiekanaal door den Bergpolder

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5