BINNENLAND. Gemengd Nieuws- ZATERDAG 20 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND NIEUWE KOERS TE BERLIJN De politie-president vervangen door een man met „beter begrip" Tegen communismereactie en bolsjewistisch-joodsche aanmatiging" Men herinnert zich, dat de Berlijnsche politic Maandag j.l. bij de anti-joodsche lelletjes op den. Kurfürstendamm te Berlijn langen tijd een aarzelende houding heeft aangenomen en eerst later ordescheppend is opgetreden. Die aarzpling. zoo werd gemeld, vloeide daaruit voort, dat de politie er niet zeker van was of de Jodenjagerij van boven af, d.w.z. door de partij-instanties, gewild wa ren of nieti want men weet nooit zeker of pnMij én staatsleiding het heelemaal eens zijn over bepaalde acties. Er is thans iets gebeurd, dat voldoends antwoord geeft op de vraag, die de politie zich Maandag met aarzeling heeft gesteld: de Berlijnsche politie-president oud-vice-ad- miraal Von Levetzow heeft ontslag geno men en is vervangen door den Potsdammer politie-president graaf Helldorf. Vpn Levetzow zit nog te veel vast aan de gedachte, dat de politie het uitvoerend orgaan is van de'staat cn niet van de partij. Helldorf daarentegen is iemand die „de nieuwe idee" beter aanvoelt, zooals b.v. bleek uit feit, dat hij ih den nacht van den BiiKsdagbrand zelfstandig bevel heeft go- geven tot arrestatie van alle voormannen der marxistische partijen. Men verwacht vermoedelijk, dat Helldorf- als politic-president geen maatregelen zal neipcii welke tegen dc wenschen van de leidende persoonlijkheden in de partij zijn. Een maa als Levetzow is niet te gebrui ken- in den nieuwen strijd tegen de „reac tie"; in Berlijn. Men denke alleen maar aan de, uit den aard van zijn loopbaan,- enge betxréfckingèn met de hoogere officieren in en huiten den dienst en aan zijn sympa thieën vcór den Stahlhelm, die thans, nu deze oud-frontstrijdersbond overal door het nationaal-socialisme wordt aangevallen en veiijoden,, natuurlijk als een gevaar worden beschouwd. - Gemeld wordt dat vóór de benoeming yan Helldorf een conferentie heeft plaats gehad, waaraan behalve Goebbels, talrijke andere hooggeplaatste nationaal-socialis-ten- deeJ narden. Op deze conférentie is besloten, dat de politie nauw moet samenwerken met de partij, teneinde aan de reactionaire bewe gingen cn aan de bolsjewistische en Jood- schc arrogantie een einde te maken. Dit laatste zegt voldoende over den nieu wen, koers, die. met de persoonswisseling in het Berlijnsche politie-presidiuiu beoogd wordt. "Hét oïficfeele communiqué daarom trent zegt het nog duidelijker. Het deelt n.l. mede, dat in de conferentie de richtsnoeren zijn vastgesteld „vol gens welke in de toekomst in syste matische samenwerking tusschen de politieke gouwleiding, de SA-ledding, de politie en het gemeentebestuur de strijd voor de zuivering van de rijks hoofdstad, van communistische onder- mijningspogingen, reactionaire drijve rijen en bolsjewistisch-joodsche aan- matiging zal worden gevoeih. De be spreking leidde tot volkomen overeen stemming, die een waarborg zal bie den, dat ook in de toekomst het ka rakter van rijkshoofdstad als een door de NSDAP veroverde Duitsche natio- naal-socialistische stad, die rijk en volk waardig is, in vollen omvang ge handhaafd zal blijven. Partij, politie cn overheid zullen het als hun eere plicht beschouwen in eendracht sa men te werken om dit groote doel te dienen". Nieuwe opschudding op den Kur fürstendamm. Benden rondtrekkende knapen, 'die tegen 'dc Joden demonstreerden, hebben gisteren den Kurfürstendamm weer in rep en roer gebracht. Politie was nergens te ontwaren. Café's sloten onmiddellijk deuren en ven sters. „Heil Streicher!" werd onophoudelijk geroepen. Streicher is, zooals men weet, do verwoede Jodenhater, wien door Hitier zoo duidelijk de hand boven 't hoofd gehouden Dc Msh.-correspondent te Berlijn meldt bij het bericht over dit nieuwe relletje: „De atmosfeer in de straten is van onrust vervuld en de opmerkingen, die men van vnorbijgangei's, die geenszins een blad voor den mond nemen, te hooren krijgt, zijn geenszins in het voordeel van de heme makers Toch durft niemand deze horde verwaar loosde kinderen dat pak ransel op hun pantoffels toe te dienen, dat paedagogisch voor hen en wijders voor de reputatie van Duitschland beter zou zijn". Een opvallend besluit Het öberlandesgcricht had bij een stich ting ter bevordering van de binnenlandsche kolonisatie een niet-arisch bestuurslid uit zijn functie ontheven. Het'bestuur protes teerde tegen het z„ i. onwettig ingrijpen in een particuliere onderneming, maar in hoogste instantie heeft thans de rijksminis ter van justitie het appèl ongemotiveerd ■verklaard, omdat het zitting hebben van niet-ariers in zoo'n bestuur gevaar oplevert het staatsbelang, terwijl de- bedoelde sticfyt'ïig doeleinden 'heeft op een gebied dat door de nationaal-socialistische principes en gedachten ten sterkste in beslag is genomen. De actie tegen den Stahlhelm lp bet regeeringsdistrict Breslau, Liegnitz en Oppél-n is de NSDFB (Stahlhelm) vol gens bevel der,geheime Staatspolitie opge heven. In Thüringen ?ijn verscheidene prominen te personen van den Stahlhelm gearres teerd en naar het concentratiekamp Bad Sulsa gebracht, „op grond van verschillen de handelingen en maatregelen, die zich richtten tegen het- gezag van den staat en wegens verbreiding van onware beweringen, die in staat zijn de houding van den staat m het openbaar in diserediet te brengen, be nevens wegens verachtelijk maken van en kele .partij instanties". (Van onzen Duitschen correspondent) De Duitsche „Griïndlichkeit" is van ouds her bekend: Heeft men eenmaal de handen aan den ploeg geslagen, dan kont de werk lust geen einde. Bij zooveel ijver kan al licht. over het hoofd gezien worden, daf overdaad schaadt. Uit de statistiek ovei het eerste halfjaar 1935 valt af te leiden, dat door het rijkskabinet en de afzonder lijke ministeries 86 rijkswetten cn 448 rijks verordeningen zijn uitgevaardigd. Men noemt" dat opbouwende maatregelen in den nhtionaal-socialistischon staat Van een parlementaire behandeling en desge wenschte wijziging is geen sprake meer én de "burger komt dus voor een „fait! accom pli" te staan, vóór bij* zulks beseft. Men spreekt nadrukkelijk van rijkswet ten, om hiermep aan to ge.vpn, dat binnen afzienbaren tijd tie landelijke wetgeving zal ophouden te bestaan,' zoodat het gansche Duitsche rijk van Berlijn uit wordt he- stuiird. Ook langs dien weg streeft men dus mpt taaie volharding naar den eenheids staat. Het onderzoek door den coroner Bij het coronërs-onderzoek in bovenge noemd vliegongeval, dat zooveel overeen komst toont mét.' de ramp van de „Kwik staart-", die twee dagen tevoren plaats had, heeft de piloot gezegd, dat de motoren des morgens warén nagezien, voorts, dat hij vóór .den start de twee zwaarste passagiers verzocht had in het midden plaats te ne men.'De piloot taxiede het toestel met den kop in den; wind om. een zoo groot mogelij ken aanloop te kunnen nemen. Terwijl' hij zijn aanloop nam realiseerde hij zich dat zijn toestel zeer zwaar geladen was en dat hij moeilijk van den grond kon loskomen. Hij gaf daarom meer gas en trok het toestel snel omhoog, toen op ongeveer tien meter boven den grond en met een snelheid van ongeveer 90 K.M., de motor afsloeg, het toe-. gt^"ömISSg,lav*ivf"en' onmiddellijk bij" "hét op den grond komen in brand vloog. De snelheid was niet groot genoeg om terug te kunnen keeren De jury vereenagde zich met het oordeel van den coroner, dat de piloot zijn plicht had gedaan en de ramp aan een ongeluk kige samenloop van omstandigheden was te wijten, WIE DRAAGT OOK ZOO'N DINGI Een te New-York geboren „gravin de Saint Phalle" heeft te Monte Carlo tijdens een diner een armband van 20.000 dollar verlo ren. Detectives zoeken naar het sieraad. DE AFBRAAK VAN ROOSEVELTS POLITIEK. Het federale gerechtshof te Houston (Texas) heeft de bepalingen van de lancl- bomvwetten, welke prijsregelend zouden moeten werken voor den fruithandel, in strijd met de grondwet verklaard. Volgens een beslis.'*ng van het. federale gerechtshof te Shermann (Texas) zou de wet in zake controle op de katoennijverheid een maatregel zijn, welke in strijd is met de grondwet, aangezien een dergelijke con trole slechts in de afzonderlijke staten kan bestaan. EEN NIEUWE LYNCHPARTIJ Uit Fort Lauderdale (Florida) wordt ge meld, dat zich aldaar een geval van lynch- justitic heeft voorgedaan. Meer dan honderd gemaskerde mannen hebben een neger, die een blanke vrouw met een mes zou hebben gestoken, uit han den van de politie bevrijd en hem naar een bosch overgebracht, waar zij hem aan een boom opknoopten. De politie wilde den neger in het belang van diens veiligheid per auto overbi-engen naar Miami, toen dc gemaskeixle mannen de politieauto aanhielden en den neger er uit sleepten. Parijsche politie voorkomt een straatbe tooging De Parijsche binnenstad bood Vxljdag- vond een ongewonen aanblik. Ter voorkór ming van verboden straatbetoogingen had de politie n.l., daarbij-geholpen door de republikeinsche garde te paard en te voet cn door militairen, de Place de 1' Opera in een omtrek van 500 M, afgezet en het ver keer omgelegd De meeste winkels in dit district hadden hun deuren gesloten en de ijzei-en luiken neergelaten. Een viij g-i'oote menschenmenigte was in de nabijheid sa mengestroomd en wachtte in het begin van den avond af, wat er zou gaan gebeuren. Kleine troepen trokken door de sfraten cn zongen de Internationale. Spreekkoren rie-" pen: „Laval aftreden!", „De macht aan Daladier!" en „Onze loonen!" De politie werd begroet met: „Politie sta ons bijl", In het algemeen waxen er slechts betoogers uit het linkscho kamp. De politie schatte het aantal demonstran ten, dat tusschen zes en acht uur op de Place de 1' Opera wilde bijeenkomen, op 20.000. Tusschen acht en negen uur werd het verkeer in de binnenstad wear vrijgegeven, l-Iet is nergens tot botsingen gekomen. Een witte raaf! Men schrijft ons uit Waddinxveen: Vrijdagavond vei'gaderde de Raad van Waddinxveen. In bic vergadei'ing deelde de voorzitter mede, dat cle gemeente-rekening wat den gewonen dienst 1934 betreft sluit met. een batig slot van f 67829,57. Hierin zijn yerwerkt de batige sloten van de drie bedrijven. Deze maakten ondanks of misschien juist door de lage tarieven - een winst als volgt: gasbedrijf f 12.290; olectriciteitsbedrijf t 12.514; watei'leidingbe- drijf f 2.02a MEVR. HANAU PLEEGT ZELFMOORD De beruchte mevrouw Ha.nau, hoofdredac trice V3n de Gazette du Fi-anc, heeft zelf moord gepleegd door een te gi-oote dosis van een slaapmiddel in te nemen. ver bleef in het gevangenis-hospitaal te Fresnes. ROOSEVELTS WERKVERSCHAFFINGS PLANNEN. Uit- Washington: Het schijnt, dat presi dent Roosevelt er. van overtuigd is, dat 4 milliax'd dollar niet voldoende is om een einde te maken aan de werkloosheid. De pi'esident heeft zijn adviseui's bij zich ontboden Zij zullen een begrooting moeten maken van hetgeen in het volgend begroo- tingsjaar noodig zal zijn voor de werkver schaffing. BOÉREN-ONLUSTEN IN IERLAND. Uit Dublin: Gisternacht is het zeer oni'us- tig gewest in de omgeving van Macroom, waar de hoeren en pachters zich bleven verzetten tegen dc inbeslagneming van hun vee wegens het in gelmeke blijven bij de betaling van hun pacht. De politie en ge wapende gardes moesten herhaaldelijk in grijpen en chargeeren om de menigte te vei-spreiden, waarbij ook eenige malen van machinegeweren gebi'uik werd gemaakt. Verdeeling van het „Werkfonds" Uit het verslag van het „Wei-kfonds" blijkt, dat over de periode 16 Maart tot 15 Juni voor. Rijkswerken vastgelegd is f 13.816.000; voor Wérken van aiïdere pu bliekrechtelijke organen f 1.979,064, voor industriéele projecten f 1.979.064, voor andex'e werken f 310.000. Berekend ié, dat door de openbare wer ken, waax-voor gelden uit het Werkfonds zijn toegestaan, op de bouwplaats voor 360.000 manweken werk is geschapen. Men lean aannemen, dat hierdoor een gelijk aantal man weken buitan de bouwplaats vcrloond avordk - - Het aantal arbeiders, dat door industri- eele credieten uit het Werkfonds werk vindt, is zeer bezwaarlijk te schatten. Nieuw college te Amsterdam De S.D.A.P. negeert Communisten en Liberalen Naar wij vernemen heeft de sociaal-demn cratische ï'aadsfractie te Amsterdam thans definitief aan de communistische bei'iclit, dat zij weigert met deze een z.g. Marxis tisch front te vormen. Voorts heeft zij aan de andere raads fracties, met uitzondering van de liberale, een uitnoodiging gericht om a.s. Woensdag een bespreking te houden over dc bezetting der wethoudei-szetels. Blijkbaar om de kans van slagen te ver- grooten zal men voorstellen een college zonder program te vormen. C. J. TJADEN f Te Alkmaar is plotseling overleden de heer C. J. Tjaden, echtgenoot van de beken de spreekster. „Enka" (Tjadexr-v. d. Vlies), die zich op zoo menigen debatavond deed hooren. De heer Tjaden, die den leeftijd van 68 jaar bex-eikte, woonde sinds een elftal ja ren te Bergen. Hij was te Alkmaar een zeer bekende figuur en destijds een der eer sten, die zich voor 20 jaar aansloot bij de door Ds. Den Hartog gestichte vereeniging De Middaghoogte. Te Bergen, waar hij met groote belangstelling de vei-schillende gees- tesstroomingen bleef .volgen, heeft hij zich in het bijzonder geïnteresseerd voor de rechtzinnig-I-Iervoimde evangelisatie Mara- natha. De ramp van de „Maraboe" De „Rietvink", die Woensdagmorgen van Schiphol vertrok, bereikte Donderdagavond "^agdad en 's nachts Boesjir. Vrijdagochtend heeft Parmentier Boesjir verlaten op de thuisvlucht. Hij is om 4 uur vertrokken. Vier uur later vertrok hij weer uit Bagdad. Vrijdag is hij te Caïro in Egypte geland. Dc passagiei-s en de bemanning van de „Maraboe" bevinden zich in uitstekenden toestand. Het toestel heeft Vrijdagavond Athene nog bereikt en wordt vanavond op Schip hol verwacht. De Nederlandsche regeering heeft de Per zische regeei'ing gevraagd, een ondex-zoek naar het voorgevallene met de „Maraboe" te willen instellen en haar te zijner tijd de resultaten daarvan te willen mededeelen. Denkelijk gaat er geen Nederlandsche vertegenwoordiger .voor onderzoek naar Boesjir, Twee broers vergiftigd en gestorven Door het eten van bedorven vleesch Twee zoons van den landbouwer vap Tilburg wonende aan den Huy- bei'gschen weg te Roosendaal (N. Br.), jongens van ongeveer 20 jaar, hadden gegeten van vleesch dat was ingemaakt. Achteraf is gebleken dat dit vleesch bedoiwen was. Beiden zijn na eenigen tijd ziek geworden. Later, toen hun toestand verergerde, werd geneeskundige hulp ingeroepen. De dokter liet hen naar het R.IC ziekenhuis „Charitas" overbrengen, waar de slachtoffers zijn overleden. De misdaden te Oss De overval ln Zevenbergen De Woensdag j.l. door -de Konink lijke Marechaussee te Oss gearresteer de B„ als verdacht van medeplichtig heid aan een op den morgen van 2 ^ovember J930 gcpleegd.en rooJnyiyv val, ten huize van den winkelier Kui pers, in het gehucht Zevenbergen, onder Oss, waarbij f 1000 werd buit gemaakt, heeft gistermiddag voor de Koninklijke Marechaussee te Oss een volledige bekentenis afgelegd. De andei'e gearresteerde verdachte F. de R. blijft tot op heden hardnekkig ontkennen. Zij zijn beiden naar 'het Huis van Bewaring te Den Bosch overgebracht. Doodelijke auto-ongelukken Te Eindhoven is in het ziekenhuis overleden mej. Söntjes van den Eynden uit Bladel, die bij een auto-ongeluk te Oirschot ernstige ver wondingen had bekomen. Te Nieuwerkerk (Schouwen) iis een 6-jarig jongetje door een vrachtauto aangereden en na korte tijd overleden. De auLo werd bestuurd door een zuster van den chauffeur. DE ZIEKTE VAN WEIL Te Valthermond (Dr.) is een geval van de ziekte van Weil waargenomen. De man had ip het kanaal gezwommen. De burgemeester van de gemeente Odoorn, heeft in verband hiermede een zwemverbod voor alle open wateren uitgevaardigd. VRACHTAUTO IN VLAMMEN Onder IJ d e n (N.Br.) is een vrachtauto,] geladen met ledige manden op weg naar kersenveiling, in brand geraakt. Auto lading verbrandden totaal. De chauffeur, wi kleeren al geschroeid waren, kon tijdig de auto springen. Een echtpaar in vlammen gehuld De vrouw levend verbrand Vrijdagmorgen wae de heer Verkorten ïn zijn woning aan de. tVe^erkade te Gouda bezig met het smelten van parafine boven een primus-toestel. Zijn vrouw kwam daarbij te dicht mét het toestel in aanraking. In een oogwenk stond mej. V. in lichter laaie. Gillend vloog zij naar buiten en haar man deed wan hopige pogingen de vlammen te dooven, Waar door ook hij ernstige brandwonden opliep, echter tevergeefs. De buren snelden toe en wisten meh dekens s vlammen der slachtoffers te dooven. In hopelooze toestand werd mej. V. paar het Van Iterson-ziekenhuis vervoerd, waar zij is overleden. Ook de verwondingen van haar echtgenoot bleken zóó ernstig, dat hij nabr het ziekenhuis vervoerd moést worden. Een binnenbrand werd door buren gedoofd. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Donderdag is tijdens een onweer de bliksem ingeslagen in de boerderij van den landbouwer W. K. te Huisseling bij Ravestein (N.Br.) zonder evenwel brand te veroorzaken. Het voorhuis van de boerderij werd gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongevallen kwamen niet DE GEVAARLIJKE BESSEN Te Groningen waren twee knaapjes van 7 jaar op stap geweest. Des avonds klaagden beide knaapjes over pijn in hun buik. Op de aan hen gerichte vragen, wat ze gegeten had den, wisten ze geen antwoord te geven. Door dat de pijnen heviger werden, zijn de jongens naar het kinderziekenhuis overgebracht. Hier constateerde de dokter, dat vergiftige bessen waren gegeten. De volgende morgen waren de kereltjes weer in uitstekende staat. INBRAKEN Nadat dezer dagen in verband met inbraken te Leeuwarden, vijf personen gearresteerd zyn, heeft de politie 's nachts wederom twee arrestaties verricht. Omstreeks 1' uur in nacht zag de politie een tweetal personen de terreinen van de pepermuntfabriek der firma Van Slooten opsluipen. Beiden werden gear resteerd. Het zijn twee recidivisten, een zekere K. en V. Later is gebleken, dat voordat zij de pepermuntfabriek bezochten, zij ingebroken hadden bij het filiaal van de „Arbeiderspers'" in Leeuwarden, waar het hun gelukte f 60 mee te nemen. K. en V. worden er voorts verdacht, aan eenige inbraken, die de laatstee tijd ln Leeuwarden zijn gepleegd, medeplichtig te zijn geweest. VERDRONKEN De schipper van de Enkhuizer motorbotter nr 24, ,K. Lub, oud 34 jaar, is tusschen Sta voren en Medemblik bij het overhalen vap het kornet in, een touw verward geraakt, overboord geslagen en verdronken. Hij laak een vrouw en drie jonge kinderen achter. VROUW IN BRAND GEHAAKT E?n 50-jarige bewoonster van de Utrecht- schedwarsstraa'c te Aimstérdam, die bij eei poging tot blussehen van een kleine brand ii de keuken van haar woning, zelf in brand ge raakte, waardoor zij aan armen, borst en ge zicht brandwonden bekwam, is door de G.G. en G.D. naar het O.L.V. Gasthuis overgebracht VAN KWAAD TOT ERGER Een 19-jarig jongmensch heeft te Amster dam ten nadeele van zijn patroon aan de Wil lemsparkweg een rijwiel, een bedrag van f S.9C en een ac'ietasch verduisterd. Op de fiets had hij zich naar Oisterwijk in Brabant begeven, waar hij het rijwiel aan den man trachtte te bréngen. Een marechaussee, die de zaak niet vertrouwde, hield den jongeman aan. Hij leg de onmiddellijk een volledige bekentenis af. Hij is te Amsterdam in arreist gesteld. Voor een dei'gelijk feit is hij destijds voorwaarde lijk gestraft, van welke straf de proeftijd nog niéi is verstreken, zoodat hij ook deze zal moetèn' ondergaan. Branden Te Amsterdam had op een zolder van een perceel jn de Spaamdammei'straat de werk- looze .kleermaker Kotten een electrisphe strijk bout aé-ngezet om zijn pantalon op te persen. Hij heeft vergeten daarna de electrische stroom wéér Pit te Schakelen. De bout is door de tafel gebrand en het vuur heeft zich meegedeeld aan de ómgeving. De zolder was in brand ge- Toen de brand was gebluecht, kwam. de brandweer: tot de ontdekking, dat deJü brand aan ongeveer honderd kanaries en een aantal visschen het leven had gekost. De kleermaker was een groot liefhebber van vogels en op de zolder, behalve zijn werkplaats, ook een voliere met honderd kanaries, benevens 'n aquarium. Alle vogels zijn de verstikkings dood gestorven en de visschen hebben ook het leven moeten laten. De heer Kotten was ver zekerd. Te Beegden hij Horn (L.) brak brand uit in de boerderij van P. S. De boerderij brandde to*; de grond toe af. Ook de inboedel ging geheel verloren. Drie koeien kwamen in de vlammen om. De oorzaak van de brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Weerbericht Hoogste stand te Biarritz 761.3. Laagste stand te Aberdeen 745.3. Stand vanmorgen halftwaalif 753.4. WEERVERWACHTING Matige Z. tot W. wind, betrokken tot zwaar bewolkt, aanvankelijk regenbuien met kans op onweer, later opklarend, ieta koeler. AARDAPPELZIEKTE In 't etmaal van 's avonds 18 tot 's avonds 19 Juli is in het midden van het land de we ex-sgeste ld he i d gunstig geweest voor het optreden van aardappelziekten; op de Zuid* hollandsche eilanden en in Zeeland gunstig, behoudens te weinig regent BUITENLANDSCH WEERBERICHT In ihet geheele waarnemingsgebied wordt bet weer heheerscht door een groot en vlak! gebied van lagen luchtdruk met twee-mini* ma, een over Schotland en een binnen do Poolcii'kel die zich heiden slechts langzaam bewegen en samenhangen met een depressie boven een gebied van groote hitte boven da LLguriscihe Zee. In het Z.W. bleef het Oceanische gebied van liooge drukking standhouden. Oogen* blikkelijk stijgen de barometers snel op Ier* land en langzaam op IJsland. Tengevolge van de bewolkte weerstoestand blpef de nacht overal wanm. De atmosfeertemperatuur is niet boven dé normale, dóch de wolkenmassa's reiken tot een groote hoogte. In de Alpen ligt de "temperatuur van hefi vriespunt tusschen 3500 en 4000 Meter hoog* te en reiken de Wolken tot 3000 Meter. De regenval was tot nu toe niet groot, doch de regenkansen zijn voor het geheels vasteland aan het toennemen, j TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalfl7.8 C. 21 JULI Zonsopgang 5.04 uur, zonsondergang 9.07 uuf Maan op nam. 10.59 uur, onder v.m. 12.20 uur 22 JULI. Zonsopgang 5.06 uur, zonsondergan 9.06 uur Maan pp nam. 11.19 uur, onder nam. 1.42 uur Laatste kwartier 8.02 uur nam. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 JULI Van 's avonds 9.37 uur tot 's morgens 4.36 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 2,99 3,07 Breisach Kehl Maxau Diedeshelm Mannheim Bingen Coblens Trier Kenlen Du8aeldorf Kuhrort 3.30 3,25 4,73 4,79 2,46 2,40 Wesel Emmerik Loblth Nijmegen St. Andriea Arnhem Heden Vorig 0,60 0,67 1,87 1.13 10,84 10,90 8,49 8.5G 3,05 3,20 8,52 8,57 1,36 Vreeswijk lw 0,00 0,67 2,30 2|26 Westervoort 9,02 9,00 Deventer 2,85 2,92 Kampen 0,04 0,16 Eysden 46,13 45,97 Maastricht 40,70 40,49 Grevenbicht 27,82 27,64 Venlo 10,81 10,79 2,48 2, 1,06 1,04 2,34 2,38 0,04 0,02 2,17 2,23 1,57 1,63 0,76 0,81 Hoogwater Ned. Zeehavens DclfzUl Terschelling Harlingen Den Helder IJmulden H. v. Holland Scheveningen Rotterdam Hellevoetsluis Willemstad Brouwershaven Zierikzee 0 04 12.19 0.'50 13.15 L0.45 23.30 6.30 18.57 5 -12 18.16 5.52 18.26 7.18 19.25 6.37 19.03 7.31 19.50' 5.49 18.15 5.25 18.35 1.35 13.55 11.30 7.19 19.501 Te E1 s 1 o is door onbekende oorzaak brand uitgebroken in de timmermanswerkplaats van L. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat de werkplaats tot de grond toe is afgebrand. Het woonhuis 'bleef gespaard. Verzekering dekt de schade. TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven [(35 Tante nam "de 'dunne stof van haar japon 'tusschen de vingers en zei: „Als n geen anderen mantel hebt dan dezen, zoo heb ik er nog een met bont, dien ik niet meer d'-agen kan. Ik zal hem met Rosalie eens bukijken, ik geloof dat u hem nog best zult kunnen dragen." „Dank u, mevrouw', hernam juffrouw Hermine op vasten toon, „,mijn mantel is goed genoeg." „\yel neen... hij kan u onmogelijk tegen deze kou beschutten^ ik zal er dadelijk eens naar gaan zien." Tante liet ons hierop alleen. Juffrouw Hermine's handen beefden toen zij mijn'schrift opnam; ik legde mijn hand in de hare maar zij scheen het niet op te merken. Waax-om was zij toch zoo teruggetrokken? Zij bleef zichzelf immer gelijk; zag zij dan niet dat ik smachtte naar een weinig ge negenheid cn behoefte had aan een liefde- rijk hart? Met een gevoel van moedeloos heid begon ik mijn lea Wij wai-cn druk in een les verdiept, toen Rosalie mot een bonten mantel over den arm binnenkwam. 2\i trad naar juffrouw Hermine toe en zei zoo scherp mogelijk: „Mevrouw vraagt, of u dezen mantel eens wilt passen en zien of hij voor u veranderd kan worden." „Dat is niet noodig", antwoordde juffrouw Hermine. „Bedank mevrouw vriendelijk voor mij; ik dacht dat ik haar reeds gezegd had dat mijn mantel nog goed was." Rosalie nam den regenmantel op en liet een verachtelijk laahje hooren. „U zoudt beter doen dezen mantel aan te passen: mevrouw heeft niet gaarne dat men haar iets weigert." Ik had niet gedacht dat juffrouw Her mine, anders zoo bedeesd, Rosalie zoo flink zou durven aankijken en op kalrnen toon tot haar zeggen'- „Zeg aan mevrouw, dat ik weiger." „Zooals it wilt, juffi'ouw", zei Rosalie en verliet spottend de kamer. Zonder hierover verder een woord te spre ken, hervatten ivij de les en tante stoorde ons niet meer. Later vond ik haar in druk gesprek met nicht Amelia; de dames letten niet op mij, en hoewel ik zeer verlegen was met mijn figuur durfde ik jhaar niet storen, zoodat tegen mijn zin ik het gesprek moest aan- liooren. „Er zijn van die menschen", zei tante „die te trotsch zijn om iets van anderen aan te nemen en toch genoodzaakt zijn anderen af te hangen, daar zij zichzelf niet kunnen onderhouden. Armoede is geen schande, maar trots wel. Men moet zich ii zijn lot weten te schikken en dankbaar zijn voor hetgeen anderen u geven. Ondank baarheid is een groote ondeugd en ongeluk kig treft men ze overal aan, wanneer men goed wil doen. Ik laat mij er evenwel niet door ontmoedigen, want. als men weldoet, heeft men voor zichzelf een gerust ge weten." Nicht Amelia antwoordde tamelijk bits: „Wat zal men er aan doen, lieve, er zijn mensahen die niet gaarne van weldaden leven; misschien hebben zij ongelijk, maar het is nu eenmaal zoo. Dat arme schepsel tje rilt liever van koude dan dat ze een mantel aanneemt uit de handan van je kamenier; ik kan het mij best voorstellen." „Iemand die lessen moet geven en groote moeite heeft om ze te krijgen, moest zich tweemaal bedenken voordat zij mij belee- digde", zei tante. „Waar zal zij vijf en dertig gulden in de maand verdienen, zoo als bij mij?" „En hoe gaat het met je andere bescher-; meling", hernam nicht, die mij eindelijk opmerkte, „zij is toch dankbaar,, hoop ik?" „Ui*sula!... dat kind heeft allerlei ondeug den, maar dat is ook niet te verwonderen als men bedenktwelk een opvoeding zij gehad heeft. Je weet dat wij haar moeder hebben aangeboden om Ursula tot ons te nemen, toen zij nog heel klein was, maar ze weigerde, ook uit trotschheid... En nu ondervinden wijer de last van, want er valt niets meer aan te verbeteren." „Je moogt niet altijd aan de deur luis teren", zei nicht Amelia, zich tot mij wen dende. Ik gevoelde dat ik een kleur tot over de ooren kreeg,, en mijn stem beefde van drift toen ik antwoordde: „Ik luister niet aan de deur." „Wat kom je hiér doen9" vroeg tante. „Ik wilde vragen of ik naar Anna mocht „Het schijnt anders dat je mijn toestem ming niet noodig hebt, maar je kunt wel gaan, dar je je tijd toch niet beter weet te besteden." Dat liet ik mij geen tweemaal zeggen. Ik was blij weer eens in üxt nmoedige kamertje te komen. Anna's moeder lachte vi'iendelijk tegen mij en de kleine zieke sloeg haar lieve oogen naar mij op. Zij had de koorts en haar moeder had een halven dug vrij genomen om tegen het opkomen der koorts hij haar te zijn. Anna lag te néén en haar moeder had alles wat zij bezat, dat haar verwarmen kon, op bed gelegd: een rok, die eerder zwaar dan warm was. Zij had het vuur aangemaakt en was hrzig lindebloesems voor haar af te trekken. „De dekens zijn te zwaar voor het arme kind; zij mc est een wollen deken hebben, maar wij hebben er geen. Het ls al lang ge loden, dat ik den mijnen verkocht heb." „,ik heb er een op mijn bed", riep ik uit „en zal hem dadelijk halen." „O! dank u, u zijt wel goed, maar weet u wel zeker dat u het doen moogt?" Ik dacht er geen toestemming voor noo dig te hebben, want was ik niet vrij of ik mijn deken missen wilde of niet? Daar ik niet door de keukendeur duidde binnengaan, hoewel die open stond, schelde ik aan de voordeur en werd door Willem opengedaan. Na Thérèse hield ik het meest van hem en bedankte hem vriendelijk. „Het is niet goed, jongejuffrouw, dat u zoo zonder iets om te doen in die kou naar huiten laopt." De bezorgdheid van den ouden knecht deed mijn hort goed en ik herhaalde: „Dank je wel, mijnheer Willem." „,De jongejuffrouw moet mij alleen maar Willem noemen", zei hij ernstig, terwijl hij dc deur achter mij dichtdeed. Ik had zoo 'n haast om mijn doken te halen, dat ik zonder nadenken zei: „J mijnheer Willem" en de trappen opvloog. In een oogenblik had ik de sprei van het bed en den wollen deken er onder uitge haald. Toen ik weer beneden kwam, stond Willem nog aan de deur en keek mij vei"- wonderd aan. „Ik breng mijn deken aan Anna: zei heeft de koorts en haar moeder heeft niets om haar te verwarmen." Willem hield de hand aan den deurknop. „Laat mij spoedig dooi', Willem", riep ik uit. Doch de zaaldeur ging juist open en tante en Amelia keken mij verwonderd en onvriendelijk aan: ik moest dus wei zeggen waarheen ik ging. „Dat is al te bespottelijk", zei tante. „Overigens is die deken niet van jou, Ursula, bréng hem dus dadelijk naar je kamer terug. Jc zoudt beter doen met het geld niet te behouden, dat ik je voor do armen geef en geen liefdadigheid te spelen met mijn beddegoed. Let er op, Willem, dat ik gehoorzaamd word." Tante ging naar de kamer tenxg en nicht Amelia zei in het voorbijgaan tot mij: „Geven is heel goed, lieve, maar men moet bedenken dat mjyi alleen mag weggeven hetgeen ons toebehoort.9 Ik stond verslagen... Voor den tweeden keer hralc ik mijn belofte en liet het arme kind lijden... Het was wreed. Ik legde den deken weer op mijn bed en ging or in rle bitterheid van mijn- hart naast zitten. Er werd aan de deur geklopt, die tegelijkertijd geopend werd; Willem stond voor mij. „Wees maar niet langer bedroefd, jonge juffrouw, het arme kind heeft reeds een deken." Hij liet mij verder geen tijd om hem een enkele vraag te doen. Ik ging spoedig naar beneden en vond Anna onder een gr'oolen wollen deken» wel wat zwaar, maar die haar toch heerlijk verwaxande. „Het doet haar zoo goed", zei haar moei der, „maar zul)je het nu niet koud heb ben?" „Het is de mijne niet, ik mocht hem niet geven; miapchien is hij van Willem." Die goeu" Willem! Tliérèse vertelde mij later, dat hij zijn deken door een ouden mantel vervangen had en hem Anna had laten hehoucten, totdat zij weer heter was en cle ergste kou vooi'hij was. Van dien lijd af hield ik nog meer van Willem; telkens ais ik hem tegenkwam; sprak ik hem aan erx noemde, hem hij zijn naam, zooals hij mij gezegd had. 's Middags aan tafel 'bediende hij mij altijd zorgvuldig en het gevoel door dien ouden, cei'biedwaardigen knecht hcscheirnd te worden, deed mij goed. Anna's moeder bemerkte mijn gezwollen oogleden en vroeg of ik geschreid had. „Ik dacht niet dat er iemand treurig kon zijn, in dat mooie huis, waar nooit, gebrek is", zei zij, „u zijt immers gelukkig, niet waar9" Ik antwoordde haar, dat ik geen ouders meer had. „Och! arm kind; dat is wel treurig, maar u hebt goede bloedverwanten die voor u zorgen: er ontbreekt u niets." Wordt vervolgdj

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2