Qituwt <riïtsd)r GTouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Roode voorstellingen gewogen en te licht bevonden BINNENLAND. VACANTIE-ADRESSEN Begrafenis Mr van der P. W. A. Cort Linden Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'h ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 5529 Bureau: Breestr-jat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 19 JULI 1935 15e Jaargang jabtoertentiepr tjjen Van I tot 5 regels I.I7'/i Elke regel meer 0.22 '/j tngezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau v. wordt berekend 0.10 De Kamer sprak Met groote scherpte kwam gisteren de geestelijke antithese in de Tweede Kamer naar voren, toen vlak na den heer Schouten de communist de Visser het woord voerde. De eerste betoogde in zijn slotpero- ratie, dat alleen een regeering en een volk, die Gods stem willen hooren, in sterk geloof kunnen worstelen om uit komst te vinden. Geen lijdelijkheid, geen fatalistische berusting; maar ge hoorzaam aan Hooger wil en gesterkt door Hooger kracht. Onmiddellijk daarop liet de heer de Visser de oud-heidensche leuze hooren: de stem des volks is de stem Gods. En volgens communisten (en ook anderen) ging het volksoordeel over het kabinet- Colijn, dat dus verdwijnen moet. Het zij zoo; we laten dat voor wat het is. Maar we vragen telkens weer: wat dan? Zeer duidelijk is uitgekomen, dat de R.K. fractie niets moet hebben van een samengaan met de sociaal-democraten. In Kamer en pers zegt men onomwon den, dat er niet alleen principiële, maar ook praktische bezwaren zijn. Over de eerste behoeft niet meer ge sproken te worden; de laatste heeft de heer Schouten de roomsch-katholieken nog eens klaar voor oogen gesteld door in kort bestek de onhoudbaarheid der roode crisispolitiek aan te toonen. Som mige maatregelen, welke men bij de sociaal-democraten aanbeveelt, mogen elders en ook bij de roomsch-katholie ken instemming vinden; het totale com plex wijst men af. Maar dit moet de laatsten er dan ook toe brengen zich ernstig af te vragen hoe het in eigen partij staat. Dat is de moeilijkheid voor den heer Aalberse. Hij zelf denkt niet aan deva luatie als middel om welvaart te bevor deren; hij zelf en velen om hem heen meenen nog, dat men er met conse- kwente deflatie komt (hoewel de om schrijving van dit begrip niet al te hel der is), maar anderen in zijn groep dringen met oud-minister Steenberghe op devaluatie aan, welke althans voor- loopig eenige ontspanning zou kunnen brengen. Wie het verslag der vergadering van gisteren leest zal al licht tot de conclu sie komen, dat de heer Schouten veel agressiever optrad tegenover de roomsch-kath. fractie, dan wij gewoon lijk doen en dan ook van minister Colijn, die hedenmiddag sprak, ver wacht mag worden. Dat behoeft niet te verbazen. De par tijen in de Kamer zijn verplicht de lijnen zoo scherp mogelijk te trekken; zij behooren het markante verschil tusschen eigen en anderer inzicht zoo duidelijk mogelijk te doen uitkomen. Het Kabinet daarentegen behoort zich af te vragen hoe ver het tegemoet kan komen aan verlangens van diverse groepen om in gemeen overleg tot de meest-gewenschte, desnoods de minst ongewenschte oplossing te komen. Wij zouden het wraken in Dr. Colijn en de zijnen, als zij al te gemakkelijk met de portefeuilles rammelden: een land in crisis verdraagt zonder groote schade geen politieke verwarring. De Regee ring heeft, evenzeer als de oppositie, rekening te houden met het feit, dat een nieuwe regeeringscombinatie moei lijk te vormen is. Door deze overweging laten ook wij ons bij voortduur leiden. En we stooten dus onze naaste geestverwanten zoo weinig mogelijk af. Wij zijn nog steeds overtuigd, dat de Prot. Christelijke groepen allereerst op samenwerking met de roomsch- katholieke staatspartij zijn aangewezen en daarom willen we trachten te be grijpen, welke moeilijkheden men daar heeft. Dit mag natuurlijk niet leiden tot offers, welke door het geweten verbo den worden. Als de Chr.-hist. en Anti- rev. fracties in gemoede overtuigd zijn, dat de hoofdsommen der vaste lasten niet aangetast mogen worden; dan is een compromis uitgesloten. Nood mag niet elke wet breken en dat er prin cipieel verschil bestaat tusschen het kapitaal zelf en de revenuen, welke men er van trekt, zal men moeilijk kunnen ontkennen. Echter, het zou niet de eerste maal zijn, dat men een hulpbrug wist te slaan over een klove, welke onover brugbaar scheen. Wij vreezen de politieke en gouver- nementeele chaos en daarom hopen we nog steeds dat de drang naar samen werking tusschen .waarlijk nationale groepen een conflict met onoverzien bare gevolgen zal voorkomen. Mogelijk effent de rede van minister Colijn daartoe de weg. De twee-heid in de R.K. fractie veroordeeld Steun aan het Scheepvaartbedrijf Kameroverzicht (Van onzen Parlementairen Redacteur) De Kamer heeft het grootste deel van den middag besteed aan een tusschengeschoven agenda. Het waren de wetsontwerpen inzake de verlaging der loodsgelden en de rente- looze voorschotten voor de zeescheepvaart, die de aanaacht zeer in 't bijzonder opvor derden. Enkele milLioenen zijn daarmeee gemoeid. Voor een deel, de 2Y> millioen voor de loods- gelcen, verlagen ze 's lands inkomsten, ter wijl anderzijds door de voorschotten de uit gaven worden verhoogd. Deze vorm van constructieve welvaarts- politiek midden in het groote werk der aan passing verdient stellig de aandacht. Uit den aam der zaak werd weer meer ge vraagd dan geboden werd. Toch stond de Regeering niet onwelwillend tegenover ver schillende wenschen. Met name Rotterdam zal in haar zwaren concurrentiestrijd niet worden vergeten. En als straks de plannen voor den bouw van de tweede „Statendam" gereed zullen zijn de Regeering wacht op het bestek zal voor dit doel 8 millioen aan voorschot plus subsidie ter beschikking worden gesteld. Overigens is er allerlei bij de Regeering en bij minister Gelissen in in onderzoek. Hij zal ook z'n aandacht schenken aan de be langen van het personeel der Kon. Holl. Lloyd, die vermoedelijk zal overgaan in handen van een drietal andere maatschap pijen. Z.h.s. passeerden de beide wetsontwerpen den hamer. Voortzetting politiek debat Het debat over het Bezuinigingsontwerp is daarna voortgezet. Als nieuwe elementen daarin waren thans opgenomen de redevoe ringen van de heeren de Geer, Aalberse en Joekes. Het was opgevallen, dat de leider der R.K. fractie in zijn rede yan Woensdagavond het zich aanbieden door de S.D.A.P. als mede draagster van verantwoordelijkheid geheel had genegeerd. Natuurlijk is het mogelijk, dat b.v. de heer Goseling daarover nog een en ander zeggen gaat. Voor 't oogenblik echter maakte het zwijgen van den fractievoorzitter een ietwat demonstratieven indruk na de opdringerig heid van den heer Albarda, die bij voorkeur over de diepgaande verschillen, principieel en economisch, tusschen de zijnen en de R.K. heenglijdt. De rede van den heer Aalberse muntte weer niet uit door helderheid. Het ging zoo'n beetje in en uit, maar ten slotte schenen zijn wenschen uit te gaan naar de z.g. con- sekwente deflatie. Dat beteekende, aat het vaste-lasten-ontwerp niet ver genoeg gaat en behoort te worden aangevuld met bepalin gen, die het mogelijk zullen maken de hoofd sommen van hypothecaire schulden aan te tasten. Zou in die richting zekerheid ver kregen kunnen worden, dan zou het aan de R.K. gemakkelijker vallen om voor het bezui nigingsontwerp te stemmen. Er werd zelfs op aangedrongen om de stemmingen over de beide ontwerpen elkaar zoo dicht moge lijk te doen naderen. Een ander desideratum van den heer Aal berse gold een hernieuwde verklaring van het kabinet, dat het niet voornemens is bin nen afzienbaren tijd tot devaluatie over te gaan. We zouden zeggen: het aftreden van minister Steenberghe zegt toch wel iets en ook de stukken spreken een duidelijke taal. Eer gelooven we, dat iets anders noodig is, nl. dat de R.K. fractie zich eens eerlijk en zonder reservatie uitspreekt op welk stand punt zij staat In haar midden wroeten de- valuïsten in tegen degenen, die als de heer Aalberse zelf, devaluatie een ramp voor ons volk achten. Ook op dit punt vaart en laveert de R.K. fractie geheel in den mist. Men zal begrijpen, dat het voornaamste strijdpunt echter gelegen is bij de vaste lasten. Blijk baar drijft men vanuit de Katholieke fractie naar een nieuwe waardeering der hypotheek- schulden. Op dit punt schijnt het te gaan om een toezegging, dat verder gegaan zal worden dan het ontwerp thans doet. Komt die toe zegging, dan wordt het bezuinigingsontwerp aanvaard; komt die toezegging niet, dan... Ja, wat dan? Mist! We kunnen deze tactiek niet bewonderen. Brünings streven in Duitschland en de. R.K. hier willen zijn navolgers zijn is indertijd niet geslaagd. Dat maant tot voor zichtigheid. Zelfs voor wie verder zouden willen gaan dan de Regeering voorstelt, moet er iets aan gelegen zijn, om de aanvankelijke resultaten er van af te wachten. Velen zijn daarop weinig gerust vreezen zelfs groote verwarring en verwachten ook geen heiJ van de aantasting, der hoofdsommen. De heer De Geer verklaarde op dit punt niets te willen, omdat, wat men ook doet, het vertrouwen ondermijnt en onrechtvaar- Uitbreiding van Amsterdam En een tunnel onder het IJ De gemeenteraad van Amsterdam heeft met algemeene stemmen het be kende uitbreidingsplan goedgekeurd, Daardoor is tharts vastgesteld, dat de uitbreiding van de stad langs vaste lijnen zal plaats hebben. In dit plan toch was vastgelegd, waar de rand wijken zullen verrijzen en waar de industrieën in de toekomst zullen worden gevestigd. Ook zijn daardoor vastgelegd de toe komstige aansluitingen van de wegen in en om Amsterdam. De burgemeester heeft de stad en den dienst van Publieke Werken gelukgewenscht met dit succes. Hij hoopte, dat binnen niet al te langen tijd het mogelijk zal zijn, begin van uitvoering aan dit plan te geven. Bovendien heeft de Raad aangenomen met 2511 stemmen een voorstel van de raads leden Woudenberg en Gulden, waarbij B. en W. worden uitgenoodigd, voorstellen in te dienen tot het bouwen van een tunnel on der het IJ. De tarwefraude in Gelderland Weer vier personen aangehouden Wederom zijn op last van de justi tie eenige arrestaties verricht in ver band met de fraudes bij de Geweste lijke Tarwe Centrale in Gelderland. Gearresteerd is thans een pakhuis knecht, die in dienst was bij den pakhuishouder J. uit Arnhem, welke pakhuishouder onlangs eveneens we gens tarwefraude in het Huis van Be waring te Arnhem werd ingesloten. De pakhuisknecht wordt ervan ver dacht medeplichtig te zijn geweest aan de gepleegde malversaties o.m. het schoonen van tarwe. Voorts is te Nederhemert een drietal landbouwers gearresteerd, als verdacht van verduistering van graan. Daar dit geval onder het gebied van de recht bank van Den Bosch ressorteert, zal het drietal zich voor den Officier van Justitie aldaar hebben te verantwoor den» dig is, wijl de een wordt geholpen en de ander niet, ja zelfs zijn lasten ziet ver zwaard. Wie zal ontkennen, dat deze critiek belangrijke elementen van waarheid in zich bevat? Het verzet van den heer De Geer tegen de vaste lasten ging zoo ver, dat hij liever devaluatie heeft, aan dat Het vaste-lasten- voorstel krijgt zijn stem niet We vinden ook, met Mr. Joekes, den aan drang van den heer Aalberse om beide ont werpen vrijwel gelijktijdig stemrijp te ma ken, volkomen overbodig. Ook zonder vaste lasten is het bezuinigingsontwerp onmis baar. Het een heeft met liet ander weinig te maken. Daarom ook is o.i. het pogen om concessies af te dwingen in een epinente kwestie vol gevaren en onzekerheden, wel heel erg praematuur, om geen onvriendelijk woord te bezigen. We weten niet of het kabinet bereid zaJ zijn onder dit Caudijnsche juk door te gaan. Eerlijk gezegd hopen we van niet Wat ons betreft mag het kabinet voet bij stuk hou den. De katholieken moeten dan maar kie zen; het moeilijke werk overnemen en ook de verantwoordelijkheid dragen voor het mislukken van hun papieren plannen, die in de praktijk zeker in effect volstrekt niet zullen uitgaan boven hetgeen tot dusver geschied is door dit kabinet Het standpunt der Anti-Rev.-fractie De heer Schouten heeft het standpunt der anti-rev. fractie uiteengezet. Allereerst heeft hij het ongevoegzame van het optreden der soc. dem. aangetoond. Hun middelen, tot versterking der inkomsten zijn waardeloos; niemand kan ze ernstig nemen. De heer Albarda heeft ze ook niet eens meer verdedigd. Zulks zou, na de herhaalde weerlegging, ook weinig zin gehad hebben. Wat willen de soc. dem. dan wel? Willen ze nog wel bezuinigen? Men zou haast meenen van niet; als men hoort spre ken over saneering nadat de welvaart zal zijn herleefd. De koopkrachttheorie betee- kent niets en is ook overbodig. De Regeering tast geen koopkracht aan, maar venhoogt de koopkracht des volks door van het volks inkomen voortdurend minder voor den staatsdienst op te vorderen. Ook de verdere critiek op het regeerings- beleid werd gewogen en te licht bevonden. Tegen de toenemende R.K. aandrang om de hoofdsommen aan te tasten verzette de heer Schouten zich krachtig, terwijl hij voorts deed uitkomen, dat de rede van den heer Aalberse gedrukt werd door het feit, dat in zijn fractie de strooming der devalu atie inwerkt tegen de voorstanders der z.g. consekwente deflatie. Dr. Bierema schaarde zich achter de Re geering, maar wenschte de aanpassing in sneller tempo. De plannen ten opzichte der vaste lasten hadden zijn instemming niet De heeren De Visser, v. Houten en Arts gaven ook hun inzichten te kennen, terwijl eenige tijd-restanten werden opgemaakt door de heeren v. d. Tempel en Thijssen. (Zie voor Verslag blz. 5) EERSTE KAMER Vergadering van Donderdag 18 Juli Gisteravond kwam de Eerste Kamer in openbare vergadering bijeen. Allereerst her dacht de Voorzitter, baron de Vos van Steenwij k, den overleden minister van Staat, Mr. Cort van der Linden. De Voorzit ter sprak ongeveer als volgt: Zoo is dan Cort van der Linden heenge gaan na een lang in 's lands dienst wel besteed leven. Met groote gaven ruimschoots bedeeld, denker en scherpzinnig staatsman, heeft do overledene, bo\enal de zoo moeilijke oorlngs jaren, als hoofd van het toenmaals aan het bewind zijnde Kabinet, door zijn voortreffe lijke leiding in zake de buitenlandsche aan- geleg.enheiden. en door zijn goed overwegen, vastberaden optreden tegenover de bellige- reneen in hachelijke momenten, het Vader land diensten bewezen, welke niet licht te hoog kunnen worden aangeslagen. En wat het binnenland betreft, hebben zijn verziende blik en zijn rechtvaardig heidsgevoel hem er toe gebracht, het natio nale leven ten heil, pacificatie, verzoening te bevorderen op een gebied, waar nog voort durend strijd heerschte. Wel is aan hem bewaarheid Jobs uit spraak: „In de ouden is de wijsheid, en de langheid der dagen het verstand". Jarenlang vergaarde kennis, rijke erva ring en rustige bezonkenheid waren immers zijn deel. Bij het verscheiden van dezen fijnen geest verloor Nederland een van zijn meest mar kante zonen. Rede van minister de Wilde. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer de Wilde, sloot zich namens de regeering bij de woorden van den voorzitter aan. In tijden van zwaar leven was hij de stuurman, die met groote kennis het schip van staat wist te besturen. Hij was een voorbeeld voor allen, die geroepen waren de publieke zaak te dienen. Met eerbied en dankbaarheid zal de regeering zijn nage dachtenis herdenken. Kleine wetsontwerpen. MODDER-BANDJIR De dienstdoende resident van Sumatra's Oostkust deelt mede, dat de kamponf Simoe- eng in de buurt van Taroena op 16 Juli jl. door een modderbandjir is overstroomd. Vier personen zijn gedood en elf worden vermist. Het geheele kampongterrein zal vermoe delijk moeten worden ontruimd. Aan de klappertuinen is aanzienlijke schade toegebracht. Waar dit noodig is wordt .voedsel .ver strekt. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Bh. 1 De Eerste Kamer heeft gisteravond Mr. Cort van der Linden ''erdacht en verschil lende kleine wetsontwerpen aangenomen. Te Den Haag heeft de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van staatsraad Mr. P. W. A. Cort van der Linden. De gemeenteraad van Amsterdam heeft de uitbreidingsplannen aangenomen. Weer zijn vier arrestaties verricht in de affaire van de tarwe-frande te Eist. Blz. 2 De Keizer van Abessynië heeft in een rede voor het parlement zijn volk opgeroepen tot verdediging van het land tegen den indrin ger tot den laatsten man toe. Het Volkenbondssecretariaat te Genève deelt mee, dat de Raad na 25 Juli in een buitengewone zitting zal bijeenkomen ter behandeling van het Italiaansch-Abessynisch geschil. Goering heeft een decreet tegen het „poli tieke katholicisme" afgekondigd, dat da roomschen in Duitschland in hevige opwin ding heeft gebracht. Nadere berichten over de overstroomlngs- ramp in China. Het ongeluk van de Maraboe. De Rietvink is te Boesjir aangekomen. Blz. 5 De Tweede Kamer heeft de wetsontwer pen inzake steun aan de zeescheepvaart en verlaging van de loodsgelden aangenomen en het debat over het bezuinigingsontwerp voortgezet. Maatregelen van de K.L.M., o.m. ten aan zien van het benzinevoedingssysteem van de F 36 en de F 22-toestellen Papegaai en Roer domp. De begrafenis van de slachtoffers van de Kwikstaart-ramp. Een indrukwekkende stoet volgt hem naar zijn laatste rustplaats Dr. Colijn en Jhr. Loudon spreken aan de groeve Van zeer voel zijden werd gister te Den Haag belangstelling betoond bij de uitvaart van het stoffelijk overschot vaai Z.Exc. Mr, P. W. A. Cort van der Linden, oud-Minister van Staat, oud-lid van den Raad van State. Zoowel in de omgeving van het woonhuis van de familie Cort van der Linden, aan do Koninginnegracht, in welk huis de Remon- strantsche predikant Dr. J. E. A. Fetter een rouwdienst leidde, als op de begraafplaats Oud Eik en Duinen, waren talloozen teza men gekomen om den ontslapen staatsman een laatste groet te brengen. De rouwdienst werd bijgewoond, behalve door de nabestaanden, door den vertegen- wooroiger van H. M. de Koningin, Jhr. A G. Sickinglie, kamerheer van H. M., en door den vertegenwoordiger van H. K. H Prinses Juliana, Mr. J. C. baron Baud, zoo mede o.m. door den Minister-President, Dr. H. Colijn, den vice-president van den Raad van State, Jhr. Mr. T. Beelaerts van Blok land. Omstreeks kwart voor twaalf werd de rouwstoet geformeerd. Nadat de kist met het stoffelijk overschot van den ontslapen Staatsman in de rouw- wagen was geplaatst en met het lijkkleed was gedekt, werden aan dit kleed gehecht kransen van H.M. de Koningin en van H.K.H. Prinses Juliana, terwijl mede aan de wagen werden bevestigd bloemwerken van het Permanente Hof van Internationale Justitie, van de Caraegiestiohting en de Academie voor Internationaal Recht Dadelijk achter de lijkwagen volgden twee galahof rij tuigen, in het eerste waarvan ge zeten was de vertegenwoordiger van de Koningin, in het tweede waarvan had plaatsgenomen baren Baud, als vertegen woordiger van de Prinses. In de verdere volgrijtuigen namen met de familie plaats de hierboven genoemde autoriteiten, die de rouwdienst hadden bij gewoond. Op de weg naar de doodenakker trok de stoet voorbij bet Vredespaleis, waarvan ten teeken van rouw de raamgordijnen waren neergelaten (ook in 't gebouw van de Raad van State aan het Binnenhof was dit ge- De rouwstoet had ook onderweg veel be langstelling. Bij het Vredespaleis was het administratief en technisch personeel dezer instelling tijdens het voorbijtrekken van de stoet opgesteld. In de rouwkapel nam de familie ter lin kerzijde plaats, de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin en van Prinses Juliana, de Minister-President, de oud-Minister Jhr. Loudon en de Vice-President van den Raad van State, ter rechterzijde. Aan den voet van de baar was de krans van de Koningin gelegd. Rede Dr. H. Colijn. Minister Dr. H. C o 1 ij n trad als eerste spreker naar voren om namens de Regee ring bij deze droeve plechtigheid .het woord te voeren. De Regeering aldus dr. Colijn acht het een voorrecht, gelegenheid te hebben hier te getuigen van haar deelneming in het zware verlies dat U. Mevrouw Cort van der Linden en de Uwen, geleden hebt. Gij hebt hst voorrecht gehad uw echtgenoot en de kinderen hun vader lang te mogen behouden. Dat was zeker in uw geval een hoog te waardeeren voorrecht, ook omdat de thans ontslapene iemand was die een plaats verworven had in het hart van het Nederlandsche volk. De herinnering daar aan kan er toe bijdragen om u te troosten in het verlies. Maar deze herinnering al leen is daartoe niet in staat. De Regeering wenscht dat de Almachtige God U de troost moge schenken, die menschen U niet schenken kunnen. Ik zou echter te kort schieten zoo ver volgde de Minister-President wanneer ik van deze gelegenheid geen gebruik maakte om, uit naam van het Nederlandsche Volk hulde te brengen aan de nagedachtenis van Cort van der Linden. Ons volk eert hem als een trouw en toegewijd dienaar van ons Vorstenhuis. De band tusschen ons Vorstenhuis en hem was wel een zeer bij zondere. Eén der hoogtijden uit het leven van H. M. de Koningin, het huwelijk tus schen Haar en Prins Hendrik, werd door hem voltrokken. En tusschen H. M. de Ko ningin en Haar eersten dienaar is in de moeilijke oorlogsjaren een verhouding en samenwerking geweest, zooals in de geschie denis van ons Tand zeer zelden wordt aan getroffen. Van algemeene bekendheid is hoezeer Cort van der Linden toegewijd was aan ons Vorstenhuis, maar evenzeer met welke warme genegenheid Hare Majesteit de Koningin op de saamwerking met den thans ontslapene terugzag. Het Vaderland verliest in hem een dienaar van een ongemeen hooge sta tuur. Meer dan een halve eeuw is zijn leven gewijd geweest aan den publieken dienst Ik wil zoo vervolgde Minis ter Colijn bij het schetsen van zijn levensloop niet spreken over zijn pro fessoraat, noch over zijn lidmaatschap van den Raad van State en ook niet van zijn eerste Ministerschap. In het volksbesef toch heeft zich vooral vast gezet de^ werkzaamheid van Cort van der Linden als leider van het kabinet in de oorlogsjaren. Hoe moeilijk waren die 'jaren "en hoe moeilijk was 'die -ar beid. Niet alleen is het onze Regeering onder zijn leiding gelukt ons land te bewaren voor de gevolgen van meege sleept te worden in den oorlog, maar ook toonde Cort van der Linden zich tegenover de wereld een waardig ver tegenwoordiger van het land van Hugo de Groot. Er is nog een andere hervorming door Cort van der Linden tot stand gebracht, waarop spr de aandacht wilde vestigen, n.l. de Onderwijsbevrediging. Ook hier zijn er nog wel die met deze wijziging niet inge nomen zijn. Toch kan hier gesproken wor den van een nagenoeg algeheels instem ming met het werk van Cort van der Linden. Hier werd een eind gemaakt aan een ver woestenden strijd, welke driekwart eeuw in de Nederlandsche volksgelederen heeft gewoed. Meer dan iemand anders was Cort van der Linden de man, om deze dingen tot stand te brengen en het Nederlandsche volk op dit moeilijke terrein den weg te wijzen. De algemeene waardeering sproot voort uit het feit dat men in hem aanwe zig wist een gevoel van onpartijdigheid. Do woorden van Groen van Prinsterèr: „Ik heb partij gekozen, daarom kan ik onpartijdig zijn", had hij tot de zijne gemaakt Met groote dankbaarheid denken wij op dezen dag aan zijn persoonlijkheid terug. Ook deze groote man is overgegaan zoo eindigde Minister Colijn zeer ontroerd, van den tijd in de eeuwigheid, daar waar het gcdruisch dezer aarde niet meer wordt gehoord. Wanneer wij straks huiswaarts keeren, zal er droefheid zijn in liet hart van u, ccht- genoote en kinderen e.n familie van Cort van der Linden, van ons en van het Neder landsohe volk. Voor ons allen blijft de her innering. Voor U de herinnering aan een teedere liefde, voor ons de dankbaarheid voor het werk door hem verricht Wij verlaten straks deze plaats mot het besef in ons hayt, dat wij iemand ten grave hebben gebracht, die als een hooge eik opschoot over veel laag ge boomte en kreupelhout Laat het Ne derlandsche volk bij deze baar dank aan God brengen voor hetgeen ons in het leven van dezen grooten Nederlan der geschonken is geworden. Rede Jhr. Dr. J. Loudon ter van Buitenlandsche Zaken deel had uit gemaakt van het kabinet-Cort van der Linden. Jhr. Loudon zeide zich de tolk te weten va nde weinigen, die overgebleven waren van het negental, die in de moeilijke oor logsjaren het bewind gevoerd hadden. On vergetelijk zijn die jaren voor ons allen, 't Waren jaren van een schrikwekkend, bloe dig wereldgebeuren, jaren van gestadige spanning en van zware verantwoordelijk- beid, maar ook jaren van opwekkenden gloed, omdat het om de hoogste belangen de^ lands ging. Wij allen mogen dankbaar zijn, dat het stuur van het land in die ja- ren in een hand was zoo vast als de zijne. Wij zagen in die oorlogsjaren elkaar bij na dagelijks in den Ministerraad en allen kwamen wij onder den indruk van zijn on overtrefbaar voorzitterschap. Voor zijn karak. ter, voor zijn rechtschapenheid, voor zijn grooten eenvoud en absolute zuiverheid had den wij groot respect. Het was altijd met een zekeren schroom, wanneer hij zich in zaken moest mengen van andere Departe menten clan het zijne. En wanneer wij onder moeilijkheden gehukt gingen, dan richtten wij onze schreden naar het torentje van den vijver en zeer zeker kwamen wij daar ge rustgesteld en opgebeurd vandaan. Hij was een groote geest, die open stond voor het standpunt van andersdenkenden. Toch was hij onwrikbaar in zaken, wan neer zijn beginsel hem zulks gebood. Hij was een regeerder, staatsman bij uitstek en wijsgeer. Dit maakte het evenwicht zoo groot in hem. Zijn natuur was zonnig, maar ook ernstig. Het was merkwaardig om te zien met hoe veel kracht hij op kon komen voor hetgeen bij recht en redelijk achtte. In dit ^ver band herinnerde Jhr. Loudon aan zijn vlam mend protest, toen in de oorlogsjaren op onze handelsvloot beslag werd gelegd. Ten slotte sprak Mr. P. W. J. H. Corï van der Linden, burgemeester van Gro ningen, waarna de oudste zoon van den ontslapene ir. R. A. D. Cort van der Linden, voor do bewezen eer dank zegde, waarna Dr. Fetter :1e plechtigheid met het bidden van het Onze Vader sloot. NIEUW REGLEMENT WEDUWEN- EN WEEZENFONDS BATAVIA, 19 Juli (Ajieta). Bij den Volks raad is ingediend een ontwerp tot algemee- nen maatregel van bestuur tot vaststelling 'an een nieuw reglement voor het Wedu- ven- en Weezcn-fonds van Europeesche burgerlijke ambtenaren in Ned.-Iudië. DE DOUGLASSEN VOOR DE K.N.LL.M. SOERABAJA, 19 Juli (Aneta). Het ss. „Silverash" bracht hedenmorgen het derde Douglas-vliegtuig voor de KN.I.L.M. aan, 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1