Slitxwt geihstfft (tfoitrant Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden ïn Omstreken VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 71/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5527 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 17 JULI 1935 15e Jaargang abberttntieprijjtn: Van I tot 5 regels !.17'/i Elke regel meer 0.22'/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0-45 Handelsadvertenüên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 1 bureau V. wordt berekend 0.10 DE RIJKSMIDDELEN Overzicht over Juni en over het eerste halfjaar Bij de Rijksmiddelen dient men tegenwoor dig, zooals bekend, onderscheid te maken tus schen directe of kohier-belastingen en overige middelen. De eerste geven aan hoe veel cxp de kohieren is gebracht aan Grond-, Inkomsten-, Vermogens- en Verdedigings belasting en thans ook vam d'e belasting van de doode hand- In totaal bedroegen deze aanslagen thans tot en met Juni 47.805.245.50. De raming voor het geheelie jaar be draagt 116.425.000, d.w.z. voor een half jaar 58.222.500, zoodiat de dineote belas tingen althans in de eerste half jaar onder de raming zijn gebleven. De inkomstenbelasting heeft tot nu toe 1.039.474.20 minder opgeleverd dan in hetzelfde tijdvak van het vorige jaar. De belasting van de doode hand bracht 642.405 op: de raming voor 1935 bedraagt 3 millioen. Vergeleken met het vorig jaar Is er een achteruitgang van bijna één millioen. De opbrengst der overige middelen bedraagt over de maand Juni ƒ30.186.216.77 tegen ƒ31.190.074.08 over dezelfde maand van het vorige jaar. De opbrengst voor het eer ste halfjaar van het kalenderjaar beliep even wel ƒ180.714.691.87 vergeleken met ƒ162.222.036.39 over diezelfde periode van 1934. De Omzetbelasting legerde 222.483.87 min der op dan Med 1935. In Juni 1934 was de opbrengst dezer belasting vrijwel diezelfde, nl. ƒ4.898.703. Deze belasting blijft voortdu rend beneden de raming. Ze brengt in totaal dit jaar needs ƒ11.198.498.52 minder op dan die raming. Toch heeft zij zich in zooverre hersteld, dat zij 6.703.571.60 meer heeft op gebracht dan in hetzelfde tijdvak van het .Vorige jaar. De daling bij de accijnzen op gedistil leerd en bier zette door; gedistilleerd bracht ƒ13.9 millioen op, vorig jaar 15 mil lioen-en de bieraccijns ƒ3.8 miLlioen, vorig jaar ƒ4.9 millioen; de opbrengs van de sui keraccijns was 25.3 millioen, vorig jaar ƒ23.7 millioen, en van de tabaksaccijns 17.5 millioen, vorig jaar 14.3 millioen. Suiker en tabak bleven echter ƒ324.000 en ƒ572.000 beneden de raming. De successiebelasting gaf Ben opbrengst van ƒ18.1 tegen ƒ16.2 over het eerste half jaar van 1934. De loodsgelden gingen met ƒ1.506.134 iets over de raming heen, doch bleven bijna 400.000 bij het eerete halfjaar van 1934 ten adhter. Al met al bleven de overige middelen ge zamenlijk ruim 19 millioen onder de ra ming, hoewel de opbrengst ƒ18 millioen hooger was dan in het vorige jaar. Aparte fondsen Het totale zuiver in kohier gebrachte be drag voor het Gemeentefonds voor het dienstjaar 1934—1935 bedroeg ƒ85.4 millioen, vergeleken met ƒ92.4 millioen over 1933— 1934 en een raming van ƒ77.1 millioen. De totale opbrengst van het Verkeers- fonds beliep over de eerste zes maanden van 1935 12.6 millioen, terwijl het overeen komstige deel van de raming 14.6 millioen bedraagt. Voor het Werkloosheidssubsidie- fonds was uit opcenten van Grond-, Perso neel©-, Gemeentefonds-, Vermogens- en In komstenbelasting geraamd ƒ51.225.000; de opbrengst bedroeg 31.112.56.8 Personeel Crisis-instellingen Naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid A m e 1 i n k zegt de Minister van Sociale Zaken zich reeds in 1933 tot zijn ambtgenoot van Economische Zaken gewend te hebben in zake arbeids bemiddeling voor personeel van crisisinstel lingen en het daarbij inschakelen van de arbeidsbeurzen. In verband daarmede heeft de toenmalige Minister van Economische Zaken tot de betrokken crisisinstellingen een aanschrijving gericht om bij de vervulling van vacatures gebruik te maken van de ge meentelijke arbeidsbeurzen, wanneer daarin niet kon worden voorzien door wachtgelders en geen rechtstreeksche sollicitanten beschik baar waren. Vertrouwd wordt, dat de leiders der crisis- Jnsteïlingen met deze aanschrijving nauw gezet zullen rekening houden. Voor het geven van dwingende voorschriften tot bet uitslui tend plaatsen door tusschenkomst van de arbeidsbeurzen bestaat daarom vooralsnog geen reden. De Minister van Econ. Zaken voegt hieraan toe, dat, indien uit den brief van den directeur van de gemeentelijke arbeidsbeurs te 's Gra- venhage zou worden afgeleid, dat andere dan zakelijke motieven by het aanstellen van personeel by de crisisdiensten een rol spelen, dat afleiden uiteraard geheel ten onrechte geschiedt. DE „VEENDAM"-JUBILEUMREIS Een groot succes; geen plaats meer Zoopas vernamen we, dat de jubileumreis van de Ned. Chr. Reisvereeniging met de „Veendam" naar de Noorsche fjorden en Schotland een groot succes is geworden. Ver leden Vrydag konden we mededeelen, da): de 600ste deelnemer zich had laten inschrijven, thans ie er geen plaats meer: alle 750 plaat sen zijn beproken. Het liep de laatste dagen storm mefc aan gif - Wetsontwerp Verlaging Vaste Lasten Naar aanleiding van het „Wetsontwerp tot verlaging der Vaste Lasten" hebben de Ned. Bond van Huis- en Grondeigenaren en Bouw ondernemers en de Ned. Bond van Bouwonder nemers een adres aan de Tweede Kamer zonden. Ze zeggen daarin, dat bij haar stre ven naar een huur-niveau, dat 20 pCt lacer ligt dan dat van 1 Januari 1931, de Regeering buiten beschouwing laat de voor 1 Januari 1931 reeds ingetreden huurverlaging, hoewel die voor vele eigenaren reeds zeer ernstig was, al was ze ongelyk voor verschillende typen woningen en in onderscheidene plaat- Verzocht wordt het wetsontwerp zoodanig te wyzigen: 1 dat door verlaging met een behoorlijk per centage van belastingen en tarieven en van hypotheekrente de reëele huurverlaging op een voor eigenaren billijke wijze wordt opge vangen; 2 dat een herwaardeering van de hoofd sommen plaats vindt; 3 dat een beperking van het recht van exe cutie daarin wordt opgenomen 4 dat de hypothecaire debiteuren worden beschermd tegen het heffen van afsluit- er verlengingsprovisie en andere kosten in wel ken vorm ook door den hypothecairen credi- 5 dat de werkzaamheden aan den Inspec teur der Directe Belastingen en den kanton rechter toegedacht, over worden gebracht naar Commissies van deskundigen, al of niet aangevuld met i diger, en een beroepsinstantie. Musserts vertrek naar Indië Groote belangstelling op Schiphol De leider van de N.S.B., de heer Ir A. Mus- sert, is vanmorgen om 5.58 uur met het lijn- toestel de Fokker-Douglas „Sperwer", onder commando van gezagvoerder Boot, naar Indië vertrokken, waar hy op Java en Sumatra con tact zal zoeken met de leden van de N.S.B. aldaar en waar hy enkele lezingen zal houden. Reeds zeer vroeg kwamen uit alle steden des lands velen naar Schiphol, ruim een uur het vertrek bood de luchthaven een niet-alle- daagsch beeld. Naar schatting waren te vyf uur 10.000 per sonen aanwezig, vrywel allen leden van de N.S.B. om hun leider een laatst vaarwel toe te roepen en hem behouden terugkeer 'te wen- schen van zyn reis naar Indisch Nederland. Alvorens zich naar het vliegtuig te begeven maakte de N.S.B.-leider, met zijn echtsrenoote en leden van den staf, met opgeheven arm een korte wandeling langs het front der duizen den belangstellenden, die hem op enthousiaste wyze onder aanhoudend „Hou zee"-geroep, hun party groet brachten. Het 750-jarig bestaan van Den Bosch Plaatsing van een gedenksteen in het geboortehals van Antoon der Kinderen. De feesten, die de stad 's-Hertogenbosch thans viert ter gelegenheid van haar 750- jarig bestaan, zijn, hoewel op 3 Juli j.l. of ficieel reeds geopend, eerst thans in vollen gang. De negen voorafgaande dagen namen de Bosschenaren, volgens eeuwenoude tradi tie des avonds deel aan een stillen omgang door de «traten van de oude stad. Dinsdagvoormiddag om half twaalf kwa men autoriteiten ten stadhuize bijeen, waar na men gezamenlijk zich naar het geboorte huis begaf van den Bosschen kunstschil der Antoon der Kinderen ter plaatsing van een gedenksteen in den gevel. Deze plechtig heid geschiedde door Mr. F. J. van Lan- schot, burgemeester van Den Bosch. Om elf uur ving het R. K. Werklieden verbond in een der zalen van den Casino- Schouwburg zijn Congers aan. Te twee uur was er weer een bijeenkomst van autoritei ten ten tsadhuize. Om half drie vertrok een kleurige his torische jachtstoet van Hertog Hendrik van Brabant, die onder overweldigende belang stelling door de straten trok naar Oud- '6-He rtogenbosch. Inmiddels had op Oud-'s-Hertogenboscih de officieële opening plaats door burgemees ter van Lanschot, die tevens den president schepen en den stedelijken magistraat in stalleerde. Na deze korte plechtigheid tra den de vendelzwaaicrs aan en toonden op 't Marktveld van Oud-'s Hertogenbosch hun kunsten. Intusschen was de jachtstoet van Hertog Hendrik en diens gevolg door de straten van DeD Bosch getrokken en arriveerde nu voor de poorten van het middeleeuwsohe stadje. Aan de Brusselsche Poort had een hartelijke begroeting plaats van den Her tog door den stedelijken magistraat. OPENSTELLING GOUWE-IJSSEL-KANAAL Naar we van betrouwbare zijde vernemen zal de openstelling van het Gouwe-IJs9el- kanaal thans spoedig een feit worden. De werkzaamheden vorderen zoodanig, dat reeds eind Augustus de verbinding tot stand zal zijn gebracht. De ten behoeve der werkzaam heden passeerende schepen zullen alsdan reeds van het kanaal gebruik kunnen maken. Gerekend wordt, dat ongeveer een maand daarna de doorgraving voltooid zal zyn, en dat alsdan de scheepvaart van deze nieuwe verbinding gebruik zal kunnen maken. ONDERSCHEIDING Bö Kon. Besluit Is benoemd tot ridder In de Orde van Oranje-Nassau K. Frletsma. beheer der van de Coöperatieve Zuivelfabriek Wlr- dum, te "Wlrdum. gemeente LeeuwarderadeeL EEREMEDAILLE ORANJE NASSAUORDE BJJ K. B ls toegekend de aan de Orde \an Oranje Nassau verbonden Eere-Medalllè ln zilver, aan J. Koning, te Haarlem, bed s- boer bö de familie De ClercQ, te Bloemen- BURGEMEESTER Bö Kon. br uit ls aan J. Knoppers, op zön verzoek eervol ontslag verleend als burgemes- ter der gemeente MeppeL DE K.L.M. OPNIEUW GETROFFEN Indië-vliegtuïg de „Maraboe" verbrand Alle elf inzittenden gered Het vliegtuig „Maraboe" van de K.L.M., gezagvoerder Hondong, dat gisteren normaal in Boesjir (aan de Perzische Golf) een tusschenlanding had moeten uitvoeren, komende van Jodpoer op weg naar Bagdad, heeft wegens de weersomstandigheden een landing moeten maken tien K.M. ten Zuiden van Boesjir, nabij het plaatsje Risher aan de Perzische Golf, waar geen vliegterrein is. Hedenochtend is het vliegtuig in de aanloop bij de start ernstig beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet De zeven passagiers en de vier leden van de bemanning zijn ge zond en geheel ongedeerd. Het vliegtuig, de post en de bagage werden daarna door brand vernield. Hedenmorgen heeft de K.L.M. de „Rietvink" met gezagvoerder Parmen- tier gezonden, teneinde zoo spoedig mo gelijk de elf inzittenden naar Amster dam te brengen. Nadere bizonderheden De bemanning van het vernielde toestel, die evenals de passagiers gelukkig in vei ligheid konden komen, voordat het vlieg tuig verbrandde, bestond uit gezagvoerder Hondong, Rupplin von Keffikon, tweede pi loot, Veenendaal, werktuigkundige en Van der Smagt, radio-telegrafist. Het Douglastoestel „Rietvink" is om 10.20 uur van Schiphol gestart om zoo spoedig mogelijk te trachten de plaats van de ramp te bereiken. Gezagvoerder van de „Rietvink" is Par- mentier, tweede piloot Brinkhuis, werktuig kundige Prins en radio-telegrafist Van der Bruggen. Behoudens Brinkhuis, die als tweede piloot de plaats inneemt van Moll, die go- durende de zomermaanden den dienst op Hull en Liverpool vliegt, maakten de drie overige leden der bemanning deel uit van de bemanning van de „Uiver" tijdens de Londen—Melbournerace. De „Rietvink" kan morgen in de loop van 3 dag Boesjir bereiken. Het ligt voor de hand, aan te nemen, dat Hondong getracht heeft, aldus deelt men ons nog mede, Boesjir te bereiken, doch dat dit hem niet meer gelukt is. Het slechte weer noodzaakte den piloot, de machine 10 K.M. ten Zuiden van Boesjir aan de grond te zetten. Vanmorgen zou Hondong starten om zijn reis voort te zetten. Het terrein was echter voor den start minder geschikt en het toestel is daarbij waarschijnlijk over de kop geslagen en \iernield. Chr. Werkgevers Vereeniging Nieuwe Secretaris benoemd. Met ingang van 1 Septemeber a.s. ia tot secretaris der Christelijke Werkge- vers-Vereeniging te Amsterdam benoemd Mr. A. Hoekema, wonende te Heem stede. De heer Hoekema is thans werk zaam aan de Afdeeling Juridische Za ken van het Landbouw-Crisisbureau. De jaarvergadering der Vereeniging zal gehouden worden op Vrijdag. 6 Sep tember a.s. te Amersfoort. In de mid dagvergadering hoopt als spreker op te treden Mr. P. B o r s t te Amsterdam over het onderwerp „Het Ordeningsvraag- stuk." UITVOERING VAN WERKEN IN WERKVERSCHAFFING De Commissie van Voorbereiding over de Uitvoering van Werken in Werkverschaf fing, welke te Zwolle op Woensdag 24 Juli a.s. een vergadering zal houden, heeft drie sprekers bereid gevonden de onderwerpen in te leiden. Dit zijn: mr. B. Bouman. secretaris van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven, de heer J. C. B e rger, secre taxis van de R. K. Bond van Bouwpatroons en de heer J. Swarts, voorzitter van den Ned. Chr. Aannemers en Bouwvajspatroons- bond. DE PENSIOENGERECHTIGDEN VAN DE KON. HOLL. LLOYD. De Minister van Econ. Zaken deelt, naar aanleiding van schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid mevr. Bakker-N o 11 ever de toestand der pensioengerechtigden van de Kon. Holl. Lloyd, mede dat de regee ring overweegt of ten aanzien van de pensioenfondsen van particuliere bedrijven niet een regeling moet worden getroffen, waardoor deze meer afzonderlijk naast de overige vermogenspositie der onderneming komen te staan. De minister heeft nauwgezet overwogen, in hoeverre het mogelijk is eenige bijzondere maatregel in 't belang van de betrokkenen nemen; tot zijn groot leedwezen leek echter geen mogelijkheid tot een maatregel te bestaan. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Gemengd Nieuws. De ramp van de „Kwikstaart" Toestand der gewonden gunstig De toestand van de passagiers, die bij de ramp van de „Kwikstaart" min of meer ern stig werden gewond mej. C. Carlstadt en de heer Helström, beiden uit Zweden, als mede de heer Faulkner (Engeland) was Dinsdag gunstig. Geen van drieën mag ech ter nog het Wilhelmi na-Gas thuis verlaten. Doodelijke val Te Vlissingen heeft op de mailboot „Prinses Juliana" van de stoomvaart Mij. .Zeeland" een ernstig ongeluk plaats ge had. Deze mailboot ligt thans bij de Kon. Mij. „De Schelde" voor de laatste herstellingen, die moeten worden verricht na de aanvaring bij Harwich. De inspecteur van de Mij. .Zeeland", de heer B. Koens, wilde zich van het tweede dek naar het sloependek begeven en is daarbij gestruikeld. De heer Koens viel naar iden, juist op een naast de mailboot vlot. Hij heeft daarbij den nek gebroken en was onmiddellijk dood. Doodelijk tramongeluk De 35-jarige ongehuwde K. N. uit Gr ningen, die Zondagmorgen aan oe Verleng de Heeremveg tegen een uit Haren komen de electrische tram was gereden en met ernstige verwondingen naar het R.K. zie kenhuis te Groningen was vervoerd, is aan de bekomen verwondingen aldaar overle den. Auto- en motor-ongelukken Te Amsterdam is op den scheweg bij de Kalfjeslaan een ernstig onge luk gebeurd.. Een wielrijder die achter een auto vandaan schoot, kwam in botsing met een wagen die van den tegenovergestelde^ kant kwam. Hij werd in bewusteloozen toe stand naar het Wilhelmina Gasthuis overge bracht Ernstig motor-ongeluk Te N a a r de n is mevrouw van Ommen uit Amsterdam, toen zij den Rijksweg vanaf den Meersteeg naar de Schapenmeent per rijwiel wilde oversteken, door den motorrij der van Asperen uit Amsterdam, die uit ae richting Laren kwam, aangereden. Beiden kwamen te vallen. Mevrouw van O. brak daarbij het rechterbeen, terwijl de motorrif- der een hersenschudding opliep. Zij zijn naar de Majella-stichting te Bussum over gebracht. Een dextrinefabriek in vlammen Alles in de asch gelegd Omstreeks acht uur Dinsdagavond is brand uitgebroken in de aardappelmeel-, si roop. en dextrinefabriek van de firma Dam- hoff te Fox hol (Gr.). Het vuur, dat ver moedelijk ontstaan is door ontploffing van een hoeveelheid dextrine welke dicht bij een der ketels was opgeslagen, greep zeer snel om zich heen en in een minimum tijds stond de geheele fabriek in Lichter laaie. De brand weer uit Hoogezand, die onmiddellijk ge waarschuwd was, verscheen spoedig ter plaatse en werd bijgestaan door die uit Fox- hol en Westerbroek. Met al het besohikbare materiaal werd het vur aangetast, doch men bleek niet opgewassen te zijn tegen de ge weldige vuurzee en binnen een half uur was het geheele fabrieksgebouw benevens het kantoor tot den grond toe afgebrand. Een in de nabijheid staande loods heeft men kun nen behouden. Op het moment dat de brand uitbrak was de directeur, de heer Damhoff uit Gronin gen, op het kantoor aanwezig. Hij heeft nog getracht het vuur te stuiten doch reeds spoe dig moest hij deze pogingen opgeven. Aan het personeel dat in de fabriek aanwezig was gaf hij opdracht onmiddellijk de stoom uit de ketels te laten ontsnappen, hetgeen nog kon geschieden, zoodat een ontploffing voorkomen kon worden. In de fabriek was een groote voorraad dextrine aanwezig, zoo dat de schade zeer groot is. Deze wordt eoh- ter door verzekering gedekt. Knaapje door een locomotief aangereden Op de spoorbaan E d e-N ij k e r k, ongeveer 25 meter voorbij den spoorwegovergang aan de Tielkemeyerweg, werd een 3^-jarig knaapje, S., met een ernstige snijwond aan het hoofd aangetroffen. Vermoedelijk heeft het kind op de spoorbaan gespeeld en is daar door een uitstekend gedeelte van de loco motief van een passeerenden trein geraakt. Dr. C. A. H. Weyer uit Ede verleende de eerste geneeskundige hulp, waarna het kind in vrij ernstigen toestand naar de ouderlijke woning is vervoerd. Doodelijke auto-ongelukken Dinsdagmiddag om kwart voor vijf reden in het nauwe gedeelte van de Hoofdstraat te Sassenheim, vlak bi] de brug van de Teylingerlaao. twee verpleegsters uit het Diaconessenhuis te Den Haag, rechts van den weg. De meest links rijdende, de 24- jarige mej. Lydda de Geus had een leeren tasch van een fototoestel om. Op een gegeven moment werd ae riem van deze tasdh gegrepen door een uitsteken de haak een passeerende vrachtauto, met het noodlottig gevolg, dat zij kwam te vallen, eenige tientallen meters werd mee gesleurd cd daarna de wielen van den wagen over het hoofd kreeg Het meisje was op siag dood. Het lijk is overgebracht naar het Sint Bernardus Gesticht te Sas senheim. De andere verpleegster was door het gebeurde zeer overstuur en is bij een dokter binnengebracht. De vrachtauto is in beslag genomen. Weer twee arrestaties te Oss Door de marechaussee te Hoensbroek De Koninklijke Marechaussee brigade-Hoensbroek heeft te Oss gearres teerd de arbeiders Van Orsouw en Bloe- mers, beiden wonende te Oss en ongeveer 35 jaar oud. Zij werden reeds gistermiddag op transport naar Hoensbroek gesteld, waar zij aan een streng verhoor zijn onder worpen. In verband met het onderzoek achtte men het nog niet gewenscht hieromtrent oadere inlichtingen te verstrekken Felle brand te Stompwijk Caié annex woonhuis, veestalling en hooiberg afgebrand Dinsdagmiddag brak brand uit in de hooiberg van den heer G. van der Sande aan de Veen weg onder Stomp wijk nabij Nootdorp. De brand sloeg over op de veestalling van den heer Van der Sande en daarna op het daar naast gelegen café en woonhuis van den heer Haket. De hooiberg, veestal- ling, café en woonhuis brandden tot de grond toe af. Niets kon gered worden. Het woonhuis van den heer Van der Sande kreeg brand- en waterschade. De Wormerveersche bankfraude Volledige bekentenis Te weinig kapitaal in de zaak Het resultaat van de verhooren, waaraan de gearresteerde bankdirecteur L. Schaap Jz. is onderworpen geweest is een volledige be kentenis geweest en volle medewerking bij het onderzoek naar de verdwenen effecten en naar den staat van zaken, zoodat de waarde der gestolen en verduisterde stuk ken vastgesteld kan worden. De safehouders behoeven volgens de gang. bare juridische opvatting thans niet erg on gerust te zijn, daar hun eigendommen door diefstal waren ontvreemd en zonder kosten na het proces hun weer ter hand zullen worden gesteld. Voor zoover stukken en gelden verduisterd zijn, wat het geval was bij open bewaarge ving, zullen deze door de oorspronkelijke eigenaars moeten worden teruggekocht tegen ae prijzen, door de koopers besteed of door banken daarop geleend. De bankier heeft voorts nog bekend dat hij tot zijn fraude is gekomen omdat hij geen contanten genoeg had om zijn zaak te drijven. Zooals bekend, was de kassier be gonnen met een kapitaal van 24.000 wat bij de afmetingen, welke de affaires allengs namen, veel te gering was. Daarbij werden in groote gemoeaelijkheid credieten ver leend, welke niet in verhouding stonden met de betreffende onderpanden. Hij nam credieten van 80.000 bij een dekking van nog geen 10.000. Bankier Schaap gaf ook altijd y-2, pet. hooger prolongatie-rente dan andere bankiers om zoodoenae aan contan ten te kunnen komen. Om zich de verder benoodigde contanten te financieren, nam de kassier dan de waarde, stukken uit de open bewaargeving en be leende ze. Werden ze ooor de cliënten op gevraagd, dan nam hij weer andere stukken om ten slotte zijn toevlucht te nemen tot de safeloketten zijner cliënten, waar hij voor raad te over vond om diverse gaten te stop pen. De verklaringen, welke de bankier aflegde ter zake, dat hij het gestolen papier niet ten eigen bate maar voor zijn zakelijke verplich tingen gebruikte, komt overeen met deze handelwijzen. Ook de wijze waarop bankier zich toe gang wist te verschaffen tot de safe-loketten strookt met hetgeen wij eerder hieromtrent mededeelden. De uitvoerige inlichtingen over zijn sleutel-manipulaties komen overeen met de veronderstellingen welke werden ge maakt na zijn vlucht. Met een breekijzer is de bankier nimmer aan het werk geweest, aldus verklaarde hij. Dat was ook niet noodig, omdat hij met zijn duplicaat-sleutels alle safes wist tc openen. Door trein overreden en gedood Dinsdagmiddag is op den onbewaakten overweg nabij het vliegkamp De Kooy door de trein, welke om 16 uur te Den Helder arriveert, het negenjarige jongetje P. H. Bruins, wonende aan de Doggersvaart te Den Helder, overreden en gedood. Het on geluk werd in de trein niet opgemerkt, zoo dat deze is doorgereden. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Biz- 1 De Rijksmiddelen over Juni en over het eerste halfjaar van 1935. Het K.L.M.-vliegtuig de Maraboe is bij Boesjir door brand vernield. De inzittenden konden zich allen redden. Tot secretaris van de Chr. Werkgevers Ver, eeniging is benoemd Mr. A, Hoekema te Heemstede. Blz. 2 De Italiaansche oorlogstoebereidselen te- gen Abessynië. De anti-semietische relletjes te Berlijn. Het bezoek van de Britsche ond-strijders delegatie aan het hoofdkwartier van Stahl- helm afgelas', hetgeen ernstige verbittering veroorzaakt. Een ontzaglijke oliebrand te BazeL Blz. 5 Het congres van de Federatie van Diaco nieën in de Ned. Herv. Kerk. Botsing tusschen tram en auto Te Wassenaar is bij Deyleroord een motorwagen van de H. T. M. in botsing gekomen met een autobus uit Arnhem bestuurd door V. uit Arnhem. De autobestuurder was ter plaatse onbekend en ontdekte te laat de tram. die uit de richting Leiden kwam. Eerst remde bij krachtig, doch daarna gaf hij vol gas om nog tijdig de rails te kunnen passeeren. De autobus werd echter in den -linkerflank aangereden en van de rails geschoven. In de autobus zaten 16 weesmeisjes uit Arn hem, waarvan twee door scherven van brekende ruiten licht gewond werden. De trambestuurder P. liep een diepe wonde aan de rechterhand op, De autobus Hep vrij zware materieele schade op: van de tram werden de voorruit en de koplampen gebroken. Een half uur later is dezelfde tramwagen ln da Van Zuylen van Nyeveltstraat uit de rails ge- loopen, waardoor de tramwagen dwars over da beide wissels kwam te staan. De montagewagen van de HTM was spoedig ter plaatse, doch het duurde ruim twee uur alvorens de weg weer vrij GEHEIME BIERBROUWERIJ Belastingambtenaren hebben in samenwerking met de politie bij J. H A. te O u d-A 1 b 1 a s een geheime inrichting ontdekt voor het vervaardigen van bier. Het reeds gemaakte bier alsmede het daarvoor benoodigde materiaal is in beslag ge nomen Tegen A. is procesverbaal opgemaakt. DE BURGEMEESTER VAN ALBURY De burgemeester van Albury, de heef Waugh, die behulpzaam is geweest bij het landen van de „Uiver" tijdens de Londen- Melbourne-race, zal binnenkort naar Neder land komen. Hij zal dan o.m. een onderhoud hebben, naar hier verluidt, met minister Colijn en hij hoopt in de gelegenheid te zuï len zijn H. M. de Koningin persoon lijk te danken voor de orde van Officier van Oranje Nassau, die hem verleend is. GEFINGEERDE BESTELLING In Limburg is dezer dagen een man aan gehouden wiens opsporing was gevraagd door de politie te Amsterdam. Het vorig jaar had hij bij een drukker een partij drukwerk besteld voor derden. Toen de drukker bij de firma aanklopte op betaling, wist deze van besteld drukwerk niets. De opdrachtgever was intusschen uitgeweken naar Duitsch- land. Toen hij vandaar over de Nederland- sche grens kwam is hij aangehouden. INBRAAK IN EEN ZWEMINRICHTING. In het kantoor van de Gerr.eentelyke Zwem inrichting aan den Westelijken Merwede- kanaaldijk te Amsterdam hebben tot nu toe onbekend gebleven personen, die zich door uitsnijding van een ruit toegang tot dit kantoor hadden verschaft, drie geldbussen, welke entreegelden bevatten, opengebroken en daaruit een bedrag van f 600 gestolen. By het onderzoek heeft de politie verschillende vin gerafdrukken gevonden. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het aiet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prys zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1