lliriuur ^Tciitórijf Gfouraut Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden m Omstreken VACANT1E-ADRESSEN Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5526 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 16 JULI 1935 15e Jaargang Abbertentieprij?en: Van I tot 5 regels I.I7'/a Elke regel meer 0.22 '/j Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau v. wordt berekend ƒ0.10 MR CORT VAN DER LINDEN t Minister-president in oorlogstijd Toen het oorlogsgevaar vier jaar lang aan de grens loerde, stond Mr Cort van der Linden, de eerwaardige grijsaard, als minis- ler-president achter de regeeringstafel. Met een blijmoedigheid, welke verbaasde; een energie, die verraste en een eenvoud, waar door hij aller sympathie won, droeg hij de zware verantwoordelijkheid; altijd dezelfde blijvende, ook al rommelde het in de zaal, waar de ministers bijeen kwamen. Zelden heeft een minister-president 'tzoo gemakkelijk gehad met een dikwijls bal sturig parlement; maar men vergete niet, dat iedereen teen het gevaar als voor oogen zag en de dreigende oorlogsschaduw ons volk te hoop dreef en tot eenheid dwong Men zou wenschen, dat er thans niet zoo Veel gesloten oogen waren voor de werke lijke gevaren, doch we moeten ook in aan merking nemen, dat de toestand van heden minder klaar en doorzichtig is dan in 1914. Hoe het zij, dit staat vast, dat het optre den van mr Cort van der Linden als Kabi netsformateur, vooral door zijn groote eenvoud en vaderlijke geste, algemeens sympathie in den lande vond. En wie er over klaagt, dat het kabinet- Colijn, naar zijn oordeel, veel te wei nig principieel is en zich al te veel inlaat mét „neutrale" politiek, die vergete niet, dat heel het Christelijk volksdeel in de oor logsjaren zich zonder reserve schaarde om den liberalen minister van het oude type, enkel en alleen op de sterke overvve- ging, dat tegen internationaal gevaar natio nale saamhoorigheid dure plicht is. In normale jaren zou minister Cort. v. tL Linden zeker op hartelijke medewerking Van de rechterzijde hebben kunnen reke nen; maar zijn beleid zou minder critiek- loos aanvaard zijn. Immers, zijn verklaring, dat zijn kabinet zich vooral op de volkswil baseerde, kon yan onze kant geen instemming verwach ten; ook al brengt men in rekening, dat deze liberaal steeds weer op verzoening aanstuurde en niets had van een fel politi cus. Wat hem mogelijk bleek, zou mannen als Treuib en Goeman Bongesius niet gelukt, zijn; afgedacht nog van de innemende en vrpdezoekende wijze, waarop mr Cort v. d. Linden zijn politieke tegenstanders altijd tegemoet trad. Nooit heeft iemand getwij feld aan de waarlijk onbaatzuchtige drang waardoor hij zich liet leiden. Bittere critiek was tegenover hem onmogelijk. Wij konden het feitelijk nog nooit heb ben, dat in 1905 Dr Kuyper en in 1913 Heemskerk en Talma smadelijk waren be jegend in een weinig fraaie verkiezings strijd; maar anderzijds waardeerden wij de verzoenende houding van den grijzen pre mier en in de oorlogsjaren werd hij in veel ■opzichten onze man. Och, het was voor ons gevoel aangena mer geweest, indien Kuyper of Lohman of Schaepman ons de Onderwijsbevrediging hadden gebracht; maar heeft het feit, dat Cort v. d. Linden het deed ons misschien van Godswege ook te zeggen, dat Hij de harten der menschen neigt naar Zijn wil? En, indien wij dat erkennen, dan is er öok groote plaats voor dank aan Hem, Die Nederland in moeilijke jaren een man sahonk als Cort v. d. Linden, die gister morgen op hoogen leeftijd werd wegge nomen. Het was gister een dag van zwarte rouw Voor ons land. De Maandagkrant geeft bij kans altijd een droeve lijst; maar ditmaal was het al bijzonder erg. De doodenrij groeide van uur tot uur. De rouw was na tionaal; vele sterke mannen en jonge men schen kwamen om. En ten slotte moest de lijst aangevuld worden met den naam van den grijzen, eerbiedwaardigen staatsman, die in aller sympathie deelde en die in moeilijke tijden zoo vaak 't passende woord sprak. Wij meenden goed te doen een woord jgan eerbiedige hulde aan den grooten doode tot heden te laten wachten. Groot in zijn eenvoud was oud-minister Cort v. d. Linden; groot is de rouw in het land; maar groot ook de dankbaarheid aau God, dat Hij in zware tijden de manneD geeft, die ons yolk kunnen leiden en re- geeren. BINNENLAND. BURGEMEESTER VAN NIEUWPOORT EN LANGERAK De installatie van de nieuw-benoemd- burgemeester van Nieuw poort zal plaats hebben op Vrijdag 19 Juli as. des namiddags te 2 uur; te Langerak op dezelfde dag om 4 uur. Na de respectievelij ke raadsvergaderingen zal gelegenheid be staan met den nieuwen burgemeester ken nis te maken. De minister van Economische Zaken heeft bepaald dat met ingang van gister het ver werken van alie soorten haring in verschen gekoelden of bevroren toestand tot pekel- of steurharing is toegestaan tot 30 Sepiem ber a.s. Mr. P. W. A. Gort v. d. Linden f Bij de familie van den overleden minister van Staat Mr. P W. A. Cort van der Linden, zijn lal van telegrafische en schriftelijke betuigingen van deelneming ingekomen. In de eerste plaats een telegram van rouwbe klag van H M de Koningin, terwijl onder moer schriftelijke deelnemingsbetuigingen waren ingekomen van den minister-presi dent Dr. H. Colijn, van den waarnemend president van het Hof van Internationale Justitie en van den algemeenen secretaris van het Internationale Hof van Arbitrage. Het stoffelijk overschot van den ontslapen staatsman is inmiddels van het Roode Kruis- Ziekenhuis overgebracht naar zijn woning aan de Koninginnegracht 59, waarvandaan ook de ter aardebe-stelling zal plaats hebben. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot van Mr Cort van der Linden zal plaats hebben op Donderdag a.s. om kwart voor een op de begraafplaats Oud Eik en Duinen. Als teoken van rouw was de vlag van het halfstok uitgestoken. De ramp van de Kwikstaart Onderzoek naar de oorzaken Onmiddellijk na het ongeval van het vlieg tuig PHAJQ te Schiphol, is in opdracht van den directeur van den Luchtvaartdienst door den inspecteur bij diien dienst J. van der Heijden, in samenwerking met Dr Ir H. J. v. d. Maas, ingenieur bij den Rijks-studie- ciiehst voor de Luchtvaart, een onderzoek naar de oorzaken van het ongeval ingesteld. Het onderzoek geschiedde mede in samen werking met de autoriteiten der justitie en politie. Voor zoover in dit stadium van het onder zoek kan worden vastgesteld, moet de om standigheid,, die den bestuurder zal hebben gedwongen tot een noodlanding, waarschijn lijk worden gezocht in het terugloopen van het vermogen van twee der vier motoren, ten gevolge van onvoldoenden benzine-toe- voer. De begrafenis van de slachtoffers Naar wij nader vernemen, zullen de slacht offers Donderdag op Zorgvlied ter aarde worden besteld. De begrafenisstoet zal om twee uur van het Binnengasthuis vertrekken. De lijken van de beide omgekomen Engel- schen zullen in hun vadea land worden begra ven. Vermoedelijk zullen zij per K.L.M. ver voerd worden. Dr. M. H. J. GROENENDIJK f Zaterdag is te Port Said op 55-jarige leef tijd overleden op de uitreis naar Ned. Indië Dr. M. H. J. Groenendijk, - :heepsgeneesheer van de Stoomvaart Mij „Nederland", aan boord van het motorschip „Johan van Oldien- barneveldt". De heer Groenendijk is 14 jaar in dienst van de Stoomvaart Mij Nederland geweest. Mr W. A. WIJT j Te Z w o 11 e is op 59-jarigen leeftijd over leden Mr. W. A. W ij t, griffier der Staten van Overijssel. Mr D. VAN LAAR f In den ouderdom van 87 jaar is te Zwolle overleden Mr D. van Laar, oud-lid van Gedep. Staten van Overijssel. Land- cn Tuinbouw. Plotselinge verruiming van den tomaten-uitvoer Het Westland herademt Gelijk we gisteren reeds kort, doch niet geheel juist mededeelden, is er een plotse linge verruiming gekomen in de export van tomaten naar Duitschland. Tot nu toe ging het maar matig, om niet te zeggen slecht met de export van dit product In de laat ste tijd mocht van enkele soorten 60 pet van de hoeveelheid van het vorig jaar ingevoerd worden, althans met recht van betaling via de clearing-rekening. En, de hoeveelheid van het vorig jaar was reeds weinig. Met groote zorg zagen de kweekers in het Westland dan ook de tijd tegemoet, dat de groote tomatenvloed zou losbreken, en de verwachting Jat dan de mestvaalt weer rood gekleurd zou worden van de tomaten- lawine, was niet ongegrond. Plotseling is daarin nu verandering gekomen, doordat Duitschland sinds gister de invoer van A. en C. tomaten vrij heeft gegeven voor betaling via de clearing. Het is een verheugend bericht dat vooral in het Westland, waar de tomatenteelt naast die van druiven tot de voornaamste gerekend kan worden, eenige verademing heeft gebracht. Over het algemeen was de prijs voor de tomaten toch niet ongunstig, en gis teren was aan de groentenveiling te Naaldwijk de middenprijs voor de A. tomaten b.v. f 1.15 per bak van 12^ Kg. en voor C. tomaten fl.55, een prijs die niet onredelijk is. De tuinders die het de vorige week trof fen dat hun tomaten doordraaien, en mini mumprijs uitgekeerd kregen, zijn dus nu beter geworden, in ieder geval is er nu voor alle tuinders kans voor verkoop van hun product. Aanvankelijk was in het Westland Zaterdag de medeedeeling ontvangen, dat met ingang van Maandag de B.-tomaten voor vrije export naar Duitschland in aan merking kwamen, doch Maandag werd dit bericht gewijzigd als thans aangegeven. Het schijnt dat Duitschland voor het, derde kwartaal ruimer betalingsconstenten voor de Duitsche Importeurs beschikbaar heeft ge steld, bij infomatie kon men nog geen defini tieve mededeelingen doen, omdat aan amb tenaren der betrokken regeeringsinstel- lingen geheimhouding was opgelegd. Het is niet te zeggen of deze regeling even plot seling weer zal verdwijnen als zij gekomen is, de tuinders leven ook nu weer in hoop en vreeze. In verband met een en ander is gister de export van tomaten naar Duitsch land uit het Westland enorm groot- ge weest, aan de meeste veilingen ging pl.m. 90 pCt. van den tomaten-aanvoer naar Duitschland, Reorganisatie bij Tarwesteun Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld, kan een dezer dagen de oprichting van de nieuwe Gewestelijke Tarweorganisa- ties tegemoet gezien worden, welke in., de plaats zullen treden van de thans bestaan de Vereenigingen Gewestelijke Tarweorga nisaties. Er zullen 7 Gewestelijke Organisatie in het leven worden geroepen, n.l. 1 voor Gro ningen en Drenthe, gevestigd te Groningen, 1 voor Friesland, gevestigd te Leeuwarden, 1 voor Overijssel, Gelderland en Utrecht, ge vestigd te Arnhem, 1 voor Noord- en Zuid- Holland, gevestigd te 's-Gravenhage, 1 voor Zeeland, gevestigd te Goes, 1 voor Noord- Brabant gevestigd te Tilburg en 1 voor Lim burg, gevestigd te Roermond. Deze nieuwe Organisaties, welke in Stichtingsvorm zullen worden opgericht en welker statuten door den Minister v. Economische Zaken zijn goedgekeurd, zullen als crisisorganisatie worden aan gewezen. waardoor zij, anders dan tot dusverre de Vereenigingen Gewestelijke Tarweorganisaties, rechtstreeks onder genoemden Minister komen te staan, aan wien in de statuten dezelfde verstrekken de bevoegdheden zijn toegekend als de Minister ten aanzien van de reeds be staande crisisorganisaties bezit. De oprichting dezer Nieuwe organisaties houdt verband met de reorganisatie van de tarweregeling welke tegen 1 Augus tus a.s. haar beslag zal krijgen. De reorganisatie houdt in. dat de aTrwe- wet 1931 wordt ingetrokken en alle voor schriften betreffende de teelt, aflevering, prijsregeling, verwerking etc. der tarwe baseerd worden op de Landbouw-Crisis- wet 1933; Suikerbietensteun f 10 per 1000 k.g. Hoogstens 1540 mill. kg. garantie-bieten In de Stscrt van gisteravond is opgenc men de „Crisis-Steanbeschikking 1935 Sui kerbieten I". In deze beschikking heeft de Minister be paald, dat uit het Landbouw-Crisisfonds aan de erkende telers van suikerbieten op een hoeveelheid suikerbieten van den oogst 1935 van ten hoogste 1540 mill, kilogram, steun (garantie) zal worden verleend, tot zoodanig bedrag dat door de fabrieken aan de telers f 10 per 1000 kg. netto zal kunnen worden uitbetaald. Bij deze beschikking is gevoegd een regle ment voor den suikerbietensteun 1935, waar in de regelen voor deze steun verleening zijn gegeven. SPEKPRIJZEN De Nederlandsche Veehouderij-Centrale maakt bekend, dat gedurende de week van 15 tot en met 20 Juli a.s., de inneming van versch spek zal geschieden tegen dezelfde voorwaarden en prijzen als die, welke ge golden hebben in de week van 8 tot en met 13 Juli j.L. Gemengd Nieuws. De tarwefraude te Eist Verdachten op vrije vosten Naar wij vernemen, zijn de hoeren Ir Verheyen te Arnhem, G Witjes en J. H. Jansen, te Eist gearresteerd in verband met da opzienbarende tarwefraude, op vrije voeten gesteld. De taxateur-pakhuishouder A. J. F, blijft nog iin voorloopige hechtenis. Branden Het eiland Urk is hedenmorgen vroeg op geschrikt door een brandalarm, dat werd ge geven in verband met het orfidekken van vuur in het manufacturenmagazijn van den heer K. Waller. Om zeven uur in den ochtend ontdekten de bewoners, dat vermoedelijk door een defecte schoorsteenpijp, brand in den winkel was uit gebroken. Alle bewoners van het dorp, van wie velen in nachtgewaad, snelden te hulp. Hoe wel het eenigen tijd duurde, voordat de motor spuit water kon geven, daar de winkel in hé: centrum van het dorp is gelegen en het water uit de haven moest worden gehaald, slaagde men erin het vuur te beperken tot een gedeel te van den winkel. De schade bedraagt niet meer dan f 500. Het duurde echter eenigen tijd, voordat de rust op hé: eiland, waar in twee jaren geen brand had gewoed, was teruggekeerd. AFGRIJSELIJK DRAMA IN EEN VOLKSCAFE Man schiet zijn vrouw en den caféhouder neer en slaat daarna de hand aan zichzelf In het sousterrain van perceel Kerk straat 37 te Amsterdam, waar de heer A. Mijhl een volkscafé drijft, heeft zich Maandagmiddag omstreeks half zes een drama afgespeeld, dat aan drie menschen het leven heeft gekost. Bij den heer Mühl is in betrekking een- gehuwde vrouw uit Arnhem. De man van deze vrouw kwam 's mid dags op bezoek. Er ontstond een woor denwisseling. Plotseling moet de be zoeker een revolver voor den dag ge haaid hebben en ermee in het wilde zijn gaan rondschieten. Zijn vrouw en de heer Miïhl heeft hij doodgeschoten en daarna zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Een vierde persoon, een bezoeker van het volkskoffiehuis, kreeg een kogel onder aan de rug en is naar het ziekenhuis vervoerd. De toedracht van het drama. Omtrent dit drama wordt nog het volgen de gemeld: In het sousterrain van het volkscafé in de Kerkstraat bij de Leidscliestraat was ge- veslijj.l de heer A. Muehl, een man van 41 jaar. Ter assistentie in de zaak hielp hem ©en juffrouw Jacobs, een vrouw van onge veer zijn leeftijd. Zij had hem verteld scheiden te zijn. Voor zij bij hem kwam was zij gehuwd met een zekeren Dekker uit Arnhem. Nu staat het niet vast of de schei ding reeds voltrokken was. In het volks- koffiehuis dat bestaat uit een voorkelder en een kleine achterkamer, bestaat geen slaap gelegenheid. De zaak werd des avonds ge sloten en beiden gingen dan naar een wo ning in de MarnixstraaL Over deze verhouding schijnt een brief wisseling geweest te zijn, waarop de heer Dekker naar Amsterdam is gekomen. Toen hij in de Kerkstraat kwam en de heer Muehl in de deur van het Volkskoffiehui zag staan, heeft hij onmiddellijk twee scho ten op hem gelóst De heer Muehl is toen na eerst gevallen te zijn, opgestaan, heeft eenige passen naar de toonbank gedaan en viel dood neer. Een der kogels was hem dwars door het hart gegaan. De schoten op de binnenplaats. Vervolgens is. de dader door de gelag kamer geloopen naar de vrouw. Deze vluchtte naar het achterkamertje en zocht beschutting achter een 15-jarigen jongen, die ook in betrekking was bij den heer Muehl De vrouw nam tenslotte de wijk naar een binnenplaatsje. Daar schoot hij toen ook met twee kogels de vrouw neer. Een der kogels ging haar dwars door dén hals en bijna onmiddellijk moet ook zij aen- geest hebben gegeven. Zij bleef liggen op het trapje, dat naar het binnenplaatsje voert. Tusschen het neerschieten'van het eerste en het tweede slachtoffer moeten maar eenige seconden verloopen zijn, want een achttal bezoekers van het volkskoffie huis, die zich daar onledig hielden met kaarten of schaken, kwamen pas tot bezin ning toen de vrouw reeds was neergescho ten. Een poging van een der gasten, een chauffeur, om den man de revolver met een stoel uit de hand te slaan, moest hij bekoo- pen met een revolverschot, dat hem in zijn zitvlak trof. Voor anderen tusschenheiden konden komen, had de moordenaar zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd en viel op een stoel dood neer. Korte oogenblikken nadat het drama zich had voltrokken, was politie ter plaatse. De commissaris van. politie, de heer D. Dijkstra heeft verschillende getuigen een voorloopig verhoor afgenomen. Door den heer van Ledden Hulsebosch, politie-scheikundige, werd een deskundig onderzoek ingesteld. Nadat ook de substituut officier van Jus titie, mr. Wassenbergh den toestand ter plaatse had opgenomen, werden de drie lijken in den loop van den avond naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De chauffeur, die in zijn zitvlak werd verwond, kon na in het Binnen Gasthuis te zijn geholpen, naar huis vervoerd worden. Nog den geheelen avond bleef het publick in de omgeving van het huis bij elkaar groepen om het vreeselijke drama te be spreken. Auto in de Zuid-Willemsvaart Vijf kinderen gered Toen een auto, bestuurd door den heer Meyler uitHelmondöe brug over de Zuid- Willemsvaart wilde oprijden, raakte de wa gen plotseling aan het slingeren. De bestuur der kon het stuur nog omgooien, doch kon ni--s voorkomen, dat de auto van achteren half in het water terecht kwam. De heer M. en zijn echtgenoote slaagden erin zich in veiligheid te stellen, doch hun vijf kinderen kwamen in het water terecht. Gelukkig kon den zij allen door toegeschoten omstanders worden gered. De auto is later op den wal WEGENS MEINEED GEARRESTEERD. In het najaar van 1934 werd de heer J. K., aannemer bij de Provinciale Groningsche Waterleiding Maatschappij te Z u i d h o r n, door de rechtbank te Groningen wegens bedreiging tegen het leven, veroordeeld tot gevangenisstraf. Als getuigen werden des tijds gehoord zekere P. uit Niekerk en U. uit Langelo (Dr.). Thans zijn beiden, ver dacht van meineed, door de marechaussee te Zuidhorn gearresteerd en voor den Officier van Justitie te Groningen geleid. Ernstige botsing tusschen motorfiets en auto Een zwaar gewonde; een verzet-plegend automobilist Op den weg DoesburgDieren had een ernstige aanrijding plaats. De chauffeur B. Vervoort uit Doesburg wilde met een per sonenauto een hooiwagen passeeren, doch bemerkte daarbij te laat dat van den tegen- overgestelden kant een motorrijwiel, be stuurd door den heer H. Fiets uit Dieren, naderde. Met volle vaart botsten die beidé voertuigen tegen elkaar. Ernstig gewond bleef de motoffljder liggen. Nadat door dok ter Kuiper de eerste hulp was verleend, werd hij per brancard naar zijn woning vervoerd. Zijn -toestand is zorgwekkend. De bestuur der van de auto reed ne het ongeval, waar schijnlijk op last van den eigenaar van den "wagen, den heer Ligtenvoort Cats, door. Hij kon echter door een anderen motorrijder, die juist passeerde, achterhaald worden, waarop hij terugkeerde. De politie was spoedig ter plaatse, maakte proces-verbaal op en wilde den wagen in beslag nemen. Dit was echter niet naar den zin van den eigenaar en deze verzette zich hevig hiertegen. Het kon ten slotte echter geschieden. Misdadig Oss Opheldering van een brand in 1926, waarbij vier menschen omkwamen In Augustus 1926 woedde in een dubbei woonhuis te Oss éen felle brand, die midden in de nacht uitgebroken was. In een der woningen woonde de familie v. Z., man, vrouw en drie kinderen van 3, 2 en 1 jaar. Van Z. was niet thuis. Zijn 24-jarige vrouw en drie kinderen konden zich niet uit het snel om zich heen grijpende vuur redden en vonden een vreeselijke dood. Van een in een schuurtje overnachtende marskramer ge raakten de kleeren in brand. Hij snelde bran dend naar buiten, waar hem drie onbekende mannen behulpzaam waren bij het dooven van zijn brandende kleeren. Toen de man, die d'eerlijk met brandwonden was overdekt, ©enigermate was bekomen, kwam hij tot die ontdekking, dat zijn portefeuille met geld, die hij altijd bij zich diroeg, weg was. Alles wees er op, dat de hulpvaardige mannen hem die hadden ontstolen. De politie stelde destijds onmiddellijk een onderzoek in, maar slaagde er niet in aan wijzingen te vinden, die op misdrijf wezen. Thans is door het praten der gearresteer den licht gekomen in deze 9 jaar oude zaak. Volledige opheldering van het gebeurde is spoedig te wachten. Zekere v. G. is in ver band met deze brand reeds garresteerd. Personenauto door trein gegrepen Een doode en een ernstig gewonde Maandagmiddag heeft op de onbewaakte overweg te Rilland Bath een ernstig ongeluk plaats gehad. Omstreeks zes uur is een personenauto, bestuurd door den 46-jarigen W. Zwier uit Velzen, en waarin voorts nog een dame ge zeten was, voor waclitpost 20 door een goe derentrein, welke in de richting Bergen op Zoom reed, gegrepen. De wagen werd tien tallen meters De dame, wiens identiteit nog niet kon worden vastgesteld, werd uit de auto geslingerd en zeer ernstig gewond naar het Groene-Kruisgebouw te Ril land Bath vervoerd, alwaar zij enkele uren na aankomst is overleden. De heer Zwier, die zich eigener be weging uit de auto wist te bevrijden, zakte, toen hij op den beganen grond stond, in elkaar, waarna hij ernstig gewond aan het hoofd en met inwen dige kneuzingen, naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom werd overgebracht. Zijn toestand is naar omstandigheden redelijk wel. Door de politie woira een onderzoek BROEDERS BRANDSTICHTERS? In perceel Cornelissteeg 10 te Haarlem, waarin een boter- en kaashandel is yevestigd, nachts brand uitgebroken. Het vuur werd tijdig ontdekt door twee agenten, die met behulp van enkele emmers water, uitbreiding wisten te voorkomen, zoodat de brandweer, die spoedig 'Mr plaatse was, de smeulende resten met één slang kon dooven. Da beneden- achterkamer, waar de brand was ontstaan, is gedeeltelijk uitgebrand. De eigenaar was niet thuis; de vrouw des huizes en twee zoons redden zich via het dakraam. Het door de politie ingestelde onderzoek had tot resultaat, dat de beide zoons op ver moeden van brandstichting zijn aangehouden. Onder de kapstok in de gang, is een bran dend petroleumtoestel aangetroffen, dat daar kort tevoren moest zijn neergezet. In de kamer zelf werden twee petroleumtoestellen, één onder de canapé aangetroffen, terwijl een hoeveelheid houtwol in de nabijheid lag. Voornaamste Nieuws. Oit Nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Dezer dagen kan de oprichting van nieu we gewestelijke tarweorganisaties tegemoet worden gezien, die als crisis-organisaties zullen worden aangewr Deze reorgani satie houdt in de intrekking van de Tarwe- wet 1931. Te Rilland Bath is een personenauto door een trein gegrepen. Daarbij is één persoon gedood en één ernstig gewond. In een verlofzaak te Amsterdam heeft gis teren een indringer den caféhouder, de in het café werkende vronw, tot wie hij blijk baar in relatie stond, en zichzelf doodge schoten. Een chauffeur, die zich in het café bevond, werd gewond. Te Oss is een man gearresteerd in ver band met een brand in 1926, waarbij een vrouw en drie kleine kinderen zijn omge komen. Blz. 2 Italië roept opnieuw twee divisies onder de wapenen voor de expeditie in Oost-Afrika. Zeventiende diaconale conferentie van de Federatie van Diaconieën in de Ned. Herv. Kerk. Blz. 9 Beginsel Met di Blz. 10 Het Evangelie onder de schippers III (slot) OCTROOIBUREAU BARTELS Behandelt Octrooizaken. Deponeert Handels merken, Dessins, Gebrauchsmuster, etc. in alle landen. Bezuidenhout 43, DEN HAAG 720011 Telefoon 720012 Met den landmeter op stap Onder dit opschrift hopen wij eenige artikelen op te nemen, waarmee we vandaag beginnen. Er zouden lezers kunnen zijn, die denken: dat is niets voor mij. Ofschoon de aardige plaatjes waarmee de artikelen geïllus treerd zijn, gedurig wel weer de aandacht zullen trekken. Laten we al onze lezers mogen aanraden deze artikelen te lezen. Zij leer en ons den nuttigen arbeid verstaan van een groep ambtena ren, die wij allen wel eens aan 't werk zien, maar van wier werk de gewone burger meestal o zoo weinig afweet. Deze ambtenaren hebben niet zelden zeer eigenaardige ontmoe tingen. En deze omstandigheid wist de schrijver op gelukkige wijze te benutten om zijn artike len op te fleuren door meer dan een humoristisch schetsje, waarin zelfs de romantiek der liefde niet ontbreekt. Nu de vacantietijd weer aanbreekt ea velen onzer lezers de krant aan hui vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tij: e- lijke adressen zoo spoedig mogel jk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding an het vaste adres en het vac j, n- t i e-a dres, de data van be i n en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het lai.tste oogenblik, dan is het met zeker dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, tc rwijl dit toch zeker door de lezers, ev nals door ons op hoogen prijs zal wv. rden

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1