«rflOk Met de „Hertog Hendrik" op reis LONDEN De Levensloop van Pieter Peuter MAANDAG 15 JULI 1935 GEMENGD NIEUWS AANHOUDING WORMER- VEERSCHE BANKDIRECTEUR Hij vertoefde te Parijs Geheel vrijwillig meegegaan Zooals we reeas Zaterdag in een ge deelte van onze oplaag konden mede- deelen, is de voortvluchtige bankier L. Schaap Jr., die gezocht word wegens verduistering, Vrijdagavond te Parijs aangehouden. De commissaris van politie te Wor merveer, de heer F. W. de Groot, had aanwijzingen gekregen, dat de voort vluchtige zich aldaar moest bevinden. Woensdag heeft de heer De Groot zicLi naar Parijs begeven en Vrijdagavond slaag de hij er in den heer Schaap aan te hou den. Hij trof hem aan op het perron Parijs-Noord, waarheen hij zich had bege- von, omdat hij vermoedde daar den vluch teling te zullen treffen. De heer De Groot was niet vergezeld van politiebeambten. Toen hij den heer Schaap aansprak en hem gearresteerd verklaarde, pleegde de arrestant geen enkel verzet. Integendeel verklaarde hu zich bereid on middellijk met den commissaris naar Ne derland terug te keet-en. Hierdoor werd een verzoek tot uitlevering aan de Fransche autoriteiten overbodig. Met de nachttrein zijn de heer De Groot en zijn arrestant teruggereisd. Na aankomst in Nederland begaven zij zich rechtstreeks naar Wormerveer, waar hij om 12 uur arriveerde. De heer Schaap was bij zijn aan houding nog in het bezit van eeniga duizenden guldens. Tot nu toe heeft hij, voor zoover ons bekend, geen in lichtingen verstrekt omtrent zijn ver dere plannen, welke hij bij zijn ar restatie had. Men heeft den indruk dat hij al den tijd dat hij werd gezocht zonder een bepaald doel heeft rondgedoold. Nader kunnen we mededeelen: De politiecommissaris de Groot was naar Parijs gegaan, had de medewerking verkre gen van de Parijsche politie, doch deze kon juist Vrijdag niet met de heer De Groot mee gaan. Deze ging daarop naar het per ron Gare du Nord, hopende, dat bij het binnenkomen van de Nederlandsche trein aldaar Schaap aanwezig zou zijn om een Nederlandsche krant te koopen. Toen de commissaris er eenigen tijd heen en weer had geloopen, zag hij in de verte iemand naderen, die veel op Schaap kon geen woord uitbrengen den commissaris), leek. De politieman zette, teneinde zich eenigszins te ver mommen, een zonnebril op en ging achter een automaat aan een der per rons staan. Toen Schaap voorbijging, sprong hij uit zijn schuilhoek en zeide: „Je spel is uit, Schaap!" Schaop kon geen woord uitbrengen en 'kwam na eenigen tijd bij zijn posi tieven. Hem werd de keus gelaten: gewillig meegaan naar Nederland of zich aan melden bij de Parijsche politie, waarbij hij dan gevangen zou warden gehou den tot de uitlevering officieel was aangevraagd. Hiermede zijn in den regel maanden gemoeid die niet in mindering gebracht worden van even tueel voorarrest zoodat Schaap er de ■voorkeur aan gaf, vrijwillig mee naar het vaderland te reizen. De bagage van beide mannen werd aan de hotels opgehaald en een kwar tier na middernacht vertrokken beiden met den trein naar "Nederland. De voortvluchtige was, evenals ver moed werd, met 5000 op reis gegaan. Bij zijn terugkeer had hij nog 4400 op zak, benevens eenig Fransch geld. Bovendien had hij de sleutels van de safeloketten nog in zijn bezit. Wat Schaap voorloopig verklaarde Nadrukkelijk verklaarde Schaap eenige malen, dat hij persoonlijk geen voordeel van het gebeurde had genoten. Hij had in elk hotel, dat hij bezocht slechts een of twee dagen vertoefd, om zoo elk spoor aiit te wissahen. Bovendien had hij zijn naam nooit laten inschrijven. Het is nu gebleken, dat hij bij zijn vlucht eerst naar Den Haag was ver trokken, waar hij de auto heeft achter gelaten. Vervolgens is hij rechtstreeks per trein naar Parijs gereisd. Bij de grens was blijkbaar zijn signalement en verzoek tot aanhouding nog niet binnengekomen, want anders had men hom te Roosendaal wel aangehouden. Bij zijn terugreis eohter bemerkte men wie hij was, doch de aanwezig heid van den commissaris van politie voorkwam explicatie en eventueel op onthoud. Om 11.15 arriveerden de twee te Wormer ier. Dadelijk herkende het aanwezige pu bliek de twee porsonen die dadelijk het po litiebureau, dat tegeoiover het station ligt binnengingen en als een looped vuurtje ging het door Wormerveer dat „ze Schaap hadden". Thans zal de politie een begin maken met het officieele verhoor, waarmee geruimen tijd evenals met het onderzoek, zal zijn ge moeid. Zijn kind in vlaag van razernij gedood Een verschrikkelijk drama heeft zi®h Zaterdagmorgen afgespeeld ten huize van de familie R. aan de Molenbelt te Deventer. De heer R., die zenuwpatiënt is, greep in een vlaag van razernij een bijl en. sloeg daarmee zijn 12-jarig zoon tje op hot achteithoofd. Met een groote wonde cn lievig bloedend werd 't ventje naar het ziekenhuis vervoerd, waar het is overleden. De vader, die aanvankelijk naar het politiebureau werd overge bracht, is later naar de Psychiatrische Inrichting Brinkgreven vervoerd. Ernstige autobotsing te Hedel Negen personen gewond Zaterdagmorgen te half elf reed op den Rijksstraatweg te Hedel, in de rich ting Utrecht, een Ford-auto, bestuurd door den heer P. van Hoesel, uit Eind hoven. In den wagen bevonden zich verder nog vier heeren, allen uit Eind hoven. Achter deze wagen reed een open Buick, bestuurd door den chef van de City-garage te Eindhoven en waarin verder nog twee dames, twee kinderen en twee heerer. gezeten waren, allen eveneens uit Eindhoven afkomstig. Toen laatstgenoemde wagen de eerste wilde passeeren. werd de Ford-auto in de flank aangereden, met het gevolg, dat deze in een sloot terecht kwam, ter wijl de Buick-wagen tegen een langs de weg staande boom botste. Beide wa gens werden totaal vernield. Acht van de elf personen werden door glasscherven gewond, terwijl een meisje ernstige verwondingen bekwam. Twee pas sagiers bleven ongedeerd Dr Stemann uit Zaltbommel, die gewaar schuwd werd, was spoedig ter plaatse en verleende de eerste geneeskundige hulp. Hij achtte overbrenging der gewonden naar het ziekenhuis noodzakelijk. Door p.assee- rende auto's werden de slachtoffers naar 't ziekenhuis te Zaltbommel overgebracht. Na aldaar verbonden te zijn, konden zij hun weg vervolgen, terwijl het meisje ter vpr- pleging moest worden opgenomen. De burgemeester en de Rijkspolitie waren op het terrein van het ongeval aanwezig VI 'V Nauwelijks was ik op Zaterdagmiddag aan land gestapt, of ik had een vreemde gewaar- ording. Door het steeds loopen op het dek, bij een uemeihie zee, «as is uiajn uuiikmj.;- nen geheel en al kwijt geraakt Het deinde en golfde alles voor mij, dat het een aard had. Op het schip was het geleidelijk zoo, dat ik een vaste tred had. Het land daaren tegen schijmt. nu wel los te liggen. Ik heb een beetje 't land aan het land gekregen. Ik 'hoop dat het weer overgaan zal. En, (ziet hoe merkwaardige coïncidentie!) daar was de eerste de 'beste, die ik op straat aansprak cn die me verstond, juist de man, die bijzonder goed met zijn beenen terecht kon! Hij was Otto Berg, de kampioen ver- inger van heel Scandinavië en bijna de reldkampioen; nummer 2 Europa is zijn titel. Stel u voor, wij twee naast elkander oploopend. Deze sportberoemdheid, die zijn handteokening willig in mijn boekje zette, oofent buiten zijn trainingeuren, s morgens van 7 lot 8 en 's avonds van 9 tot 10, liet eerzaam bedrijf uit van handelaar in naai machines. Het heeft mij, inwoner van De enter, sportstad bij uitstek, getrorfen als een bijzondere bof dat de eerste Noor, die ik aan schoot, een sportman was. Hij liep (niet springend gelukkig), met me mee naar den Prest van het plaatsje Molde, Olav Skarstein genaamd, die me heel wat. vertelde over Molde en omgeving, onder het Noorsch ge bruik „een kop thee met citroonschijf; kleine broodjes met kaas en koekjes." We stonden aan de kust van het hier heel smalle fjord (spreek uit: fjoer) en keken naar de over kant, naar de sneeuw bekroonde toppen. Hij liet me schatten hoever die van ons verwij derd waren. Ik dacht een drie kilometer hoogstens. Het was 30 K.M. Zoo fijn helder de lucht en zoo ligt de eene donkere bergen rij achter de andere, dat ze in elkaar schijnen over te vloeien en een berg lijken te vormen. De Noren zijn vlotte vriendelijke sohen, zoo bij het eerst ontmoeten. Vele jongens en meisjes op straat deden me sterk denken aan jongens en meisjes uit Fries land. Hetzelfde lichte gele of blonde haar en die lichtblauwe oogen. Ook in gezichts vorm. En als ik me niet heelemaal vergis heb, waren er in het spreken ook telkens klanken, die op het Friesch geleken, vooral de g, sg als sk uitgesproken. Tusschen de vele licht geel en bruin verfde huizen, doet die kleur van haar en oog het goed. V stond in ons nummer van 13 Juli. De „Hertog Hendrik" in volle zee. 'Alle huizen zijn van hout. Met nieuwbouw mag dit niet meer, tenzij er overvloedige maatregelen tegen brandgevaar genomen zijn, zooals electrische brandmelders e.d. Toch is er steen in overvloed, want de ber gen, die hier in de omgeving een hoogte hebben van pLm. 1800 meter, zijn geweldige steenblokken, waarvan het op zeer vele plaat sen afbrokkelt in stukken, meestal zoo groot als de steeenen waaruit onze dijken zijn opgebouwd. Baksteen heeft men hier echter niet. Daarom is alles van hout, wat tegen die donkere achtergrond der bergen, wanneer er tenminste geen donkere wolken in de lucht hangen ,een zeer schilderachtig effect oplevert, zoowel bij dag als bij nacht. Ook 's nachts is er uitstekend zicht, even- >ed als overdag, alleen zonder zon. U wist misschien niet dat ook op de hoogte in Molde (ongeveer 3 gr. bezuiden den Pool circel) het in den zomer gedurende den heelen nacht licht is en het des winters en nacht, behalve van des morgens 10 tot des middags 2 of 3 uur, donker is. In dit jaar getijde zijn hier dus nooit alle katjes grauw. Wel zijn de bergen grauw, wanneer het zon licht ze niet meer beschijnt. Om een uur of elf zijn ze blauw en paars. Vanavond zijn we de bergen op geweest We hadden een wonderbaar iutzicht naar al le kanten, tot ver in de zee toe. Om elf uur des avonds kijk je kilometers ver en in het water beneden lag de groote Hertog Hendrik, als een looden scheepje uit een speelgoed doosje. Het gevaarte van 5 millioen Kilo gram, was als niet6. Wat is de mensch en alle menschenwerk, vergeleken bij de onuitsprekelijke grootheid der werken Gods! Hier is werkelijk reden om onze mensohe- lijke kleinheid en Gods onmetelijke groot heid te overdenken. Ds. P. PRINS. DINSDAG 16 JULI HUIZEN 301 M. - KRO-uitzendiog. 800- 9.15 en 10.00 Gram.pl. 11.30-12.00 Godsd. haöfuur. 12.15 Schlagermuziek en gram.pl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gram.pl. 4.00 HIRO. 5.10 Sohlagenmuziek en gram.pl 7.15 Voor dracht. 7.35 Orkestconcert. 8.00 Berichten. 8.05 Orkestcoocert en reportage. 9.50 Lezing. 10.00 Orkestconcert. 10.20 Ikrichten. 10.35 Gram.pl. 10.50—12.00 Populair concert. HILVERSUM 1875 M. - AVRO-uitzending. 6.30 RVU. 800 Gram.pl. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Gram.pl. 10.30 Ensemble Francis Keth. 11.00 Causerie mevr. R. Lotgering— H'Hebrand. 11.30 Vervolg Francis Keth. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 1.30 Kamermu ziek door het Haagsche Trio. 2.15 Drs. P. Dijkema: Oberburgt de kloof. 2.45 Gram.pl. 3.00—4.00 Eigen opnamen. 4.15 Gram.pl. 4.30 Radio-kinderkoorzang ol'v. J. Hamel. 5.00 Voor kleine kinderen. 530 De Avro-Dedbels qlv. E. Meenik. 6.20 Gram.pl, 6.30 RVU. Dr. J. G. v. Dillen. Tijden van opgang en tijden van neergang. 7.00 Gram.p). 7.30 Vioolrecital N Roth, a. d. vleugel: E Petri. 8.00 Berichteo. 8.05 Omroeporkest olv. N. Treep, rnrnv. Alfred Cortot (piano). 8.50 Uit het Kurhaus te Sche- vningen: Finish v. d. 2de Avro-slipjacht. Spre ker; G. de Clerq. Mmv. Kovacs Lajos' orkest, en Pierre Palla (orgel). 9 15 Het Lyra-tri,ö mmv. Topy Glerum (zang). 9.45 Vervolg uit zending uit het Kurhaus. 10.20 Omroeporkest olv. N. Treep. 11.00 Berichteo. 11.10—12.00 Uif „Brittannia" te Vlissingen: Majo Marco zijn orkest. AANHOUDINGEN De Centrale Recherche te Ams'ierda... heeft twee personen aangehouden, resp. 40 m 43 jaar, sigarenfabrikanten van beroep, die er van worden verdacht, sigaren in de handel te hebben gebracht onder valsche mer ken. Na verhoord te zijn, zyn zij op vrije voeten gesteld. Ook is de 27-jarige monteur, in dienst by het Gem. Electriciteitsbedryf, aangehouden, verdacht van het verduisteren van lampen ten nadeele van de gemeente. Ook hy is na verhoor in vrijheid gesteld. VERKEERSONGEVAL Zaterdag is op den Rijksstraatweg naar Alk maar, naby de Marquettelaan onder de ge meente Heemskerk de wielrijder H. Winters wijk uit Alkmaar, die links van de weg reed, door een personenauto aangereden. De man sloeg met het hoofd door de voorruit en werd met kracht tegen de grond gesmakt. In zorg wekkende toestand is W. naar hë» Roode Krus ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. DOODELIJK TRAMONGELUK In de Torenlaan onder Blaricum heeft een doodelijk ongeluk plaats gehad. De 39- jarige R. W. Deslier, een Indisch verlofgan ger, die sinds korte tijd te Blaricum logeert, etak van het voetpad den weg over juist op het oogenblik, dat uit de richting Blaricum een tramtrein naderde. De heer B. werd ge grepen en de wielen gingen hem over het linkerbeen. Toen hij van onder de wagen be vrijd was, bleek, dat het onderbeen geheel ver brijzeld was. Per brancard is de ongelukkige vervoerd naar het St Jans-ziekenhuis te Laren waar hij overleden is. Auto- en motorongelukken Op den Rijksweg onder de gemeente Raamsdonksveer heeft een ernstig motor-ongeluk plyts gehad- De motorrijder v. d. Laan met als duo passagier de heer Moree, beiden uit Geertrui deaiberg kwam uit de richting Oosterhout gereden, toen ter hoogte van de Kreeksluis de achterband van het motorrijwiel sprong. V. d. L. zoowel. al^.M. wei-den doordat v. d. L. de macht over het stuur verloor, tegen den grond geslingerd. V. d. Laan kwam er goed af en bleek slechts lichte verwondingen aan de hand te hebben opgeioopen. Dc duo rijder Moree was er erger aan toe en bleek een zware hersenschudding bekomen te hebben. Nadat dokter Lips de eerste hulp had verleend werd hij in zorgwekkende toe stand naar het R.K. Ziekenhuis te Raams- CiOniksvecr vervoerd. Op de Ni©uwendammerdijk te Amster dam had een hotsing plaats tusschen een auto en een motorrijwiel. De motorrijder en de 20-jarige duopassagiere, mcj. E. werden daarbij gewond. Het meisje is met een her senschudding opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis, de motorrijder zelf kwam er beter af; hij kon na in genoemd' ziekenhuis te zijn verbonden, naar zijn woning terugkee- ren. Door onoplettendheid botste de 35-jarige motorfietsrijder K. N. te Groningen, ketiner van beroep, op de Rijksstraatweg naar Assen vlak bij de stad Groningen te gen een uit dc tegenovergestelde richting komende electrische tram. De man, die van het motorrijwiel geslingerd werd, werd zeer zwaar gewono opgenomen. Een der beenen was verbrijzeld, de rechterarm gebroken, terwijl hij hevig bloedde uit verschillende hoofdwonden. Hij werd vervoerd naar het R.K. ziekenhuis, waar het been is geampu teerd. De toestand was gisteravond zeer zorgwekkend. De motorrijder J. M. uit Utrecht, reed gisteren om 1 uur, komende uit de richting van Laren, op de Rijksweg, toen uit den Brediusweg te Naarden een auto kwam, die hem geen voorrang verleende. J. M. en zijn vrouw, die op de duo zat, werden op de grond geslingerd, en kregen lichte verwondingen. Even later naderde uit de richting Naar- komende van de Brediusweg de Rijksweg overstak. Drie hunner waren reeds overge stoken. De automobilist zak blijkbaar geen reden om te stoppen en reed de vierde, mej. F. uit Amsterdam tegen de grond. Zij moest onder doktersbehandeling worden gesteld. De fiets werd vernield. In de Bilderdijkstraat te Amsterdam is een 12-jarige jongen, terwijl hij overstak, jdoor een auto gegrepen. Met een ernstige verwonding is hij door den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina-gasthuis gebracht. Verder is in de Kinkerstraat een oude vrouw door een auto aangereden. Met een hoofd wonde is zij naar het Tesselschade-zieken- huis vervoerd, doch na verbonden te zijn kon zij naar haar woning terugkeeren. Te Apeldoorn is op de hoek van de A/s- selschestraat en de Jachtlaan de militaire motorrijder P. K., van de motordienst te Haar lem, doordat hy het van rechts komende ver keer geen voorrang verleende, in botsing ge komen met een personenauto, bestuurd door den heer O. te Apeldoorn. K. werd ernstig ge wond. Hy is in het Alg. ziekenhuis ke Apei doorn ter verpleging opgenomen. Zijn motor werd vrywel vernield. Te W a a 1 w y k werd op de hoek vj Julianastraat het kind van den heer K., toen het, van achter een stilstaande auto, de straat wilde oversteken, door eey passeerende auto aangereden en ernstig aan hoofd en beenen verwond. Per auto werd het kind naar he»; zie kenhuis vervoerd. Den chauffeur, die uit alle «nacht remde, treft geen schuld. BRAND IN EEN AUTO Op de Nieuwe Achtergracht te Amster dam voor perceel 5, is een auto in brand ge raakt. De brandweer moest er aan te pas komen om het vehikel voor totale ondergang te behoeden. Zaterdagmiddag ontstond op de Schippers- beurs te G o r c u m een relletje over de be vrachting. Een aantal schippers drong op de aanbesteders en aangewezen schippers. Een der opdringenden, G. Verhey, kwam hier bij te vallen. Toen geneeskundige hulp ter plaatse verscheen, was de dood reeds ingetre- Ga nief met vacantie! zónder zoo'n handig metalen zakdoosje met 3 „AKKERTJES" mede te nemen. Bij hoofd\in, „trein-ziekte", kou-vatten, redt een „AKKERTJE" Uw bedorven dagl 11.50 Gram.pl. 12.20 Het Ch. Enesco Kwintet. 1 20 Joseph Muscant en het Troxy Grand Or kest. 2.20 Gram pl. 2.25 Report, van de Vloot revue te Spithead. 2.45 Gram.p! 3.05 Faik- man en zijn Apache Band 3.50 Graia.pl. 4.20 Report, van de Vlootrevue. 4.35 Het Serre- Trio. 5.40 Report, van de Vlootrevue. 6.00 Het BBC-Dansorkest olv Heory Hall. 6.20 Be richten. 6.55 BBC-Midland-orkest olv. L. He ward. 7.45 ..From the London Theatre". 8.05 Intern, volksliederen en -dansen. 8.20 Dialoog. 8.35 ..The music of men's lives", revue-progr. mmv. het BöC-Revue-koor, het BBC Theater orkest en solisten, olv. E. Longstaffe. 9.50 Be richten 10.20 Pougnet-Morrison Pini-Trio. 11.35 Report van de Vlootrevue te Spithead. 11.45—12.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 eo 8 20 Gram.pl 12.35 Orkestconcert olv. Krettley 9.05 Zang oiv. Clérouc. 11.10—12.35 Dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 12.20-2 20 Strijk orkest oh'. H. Andersen. 4.20—5.20 Concert uit rest. „Ritz". 8.20 Theateruitzending. KEULEN 456 M. 6 35 Concert mmv. orkest. 12.20 Omrcepkleinorkest olv. Eysoldt. 2.35 Gram.pl. 4.20 Pianorecital. 5.20 Orkestcon cert. 8.30 „La Traviata", Verdi. Leiding: R, Weisbaoh. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.i 12.20 Gram pl. 12.50 Salonorkest. 1.50-2.20, 5.20. 6.35 en 7.35 Gram.pl. 8.2Ö Salonorkest en radio-tooneel. 10.30—11.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 en 1.30-2.20 Max Alexys" orkest. 5.20 Orgelconcert. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.05 Zang en piano. 8.20 Omroeporikest olv. Ga- son 10.30—11.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 Mefer. 8.30 ,,La Traviata". Verdi. 10.50 en 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Dansmuziek olv. R. Gaden Ernstige autobotsing te "Woudenberg Eén doode en één gewonde Zaterdagmorgen te ongeveer zeven uur, heeft te Woudenberg op den Rijks straatweg nabij den Griftcüjïï, een ern stig ongeval plaats gehad. De ongeveer 35-jarige J. Schreuder, uit Ede, die zijn vier-jarig dochtertje achterop zijn rijwiel had, fietste op den Rijksweg, toen hij plotseling aangereden werd door een vrachtauto, beladen met leege kersenmanden. De heer S. werd zoo ernst'g gewond, dat hij onmiddellijk dood was; zijn vier-jarig dochtertje liep een ernstige beenbreuk op. Het kind is zoolang bij Dr Zweers te Woudenberg ondergebracht. De bestuurder van do vrachtauto reed na 't gebeurde in volle vaart door. Hot nummer van de auto is niet bekend. ZWARE VEENBRAND TE BEETS In de omgeving van Beets bij Drachten (Fr.) heef; een vrij ernstige veenbrand ge woed. Gedurende geruimen tijd hebben zelfs twee woningen ernstig gevaar geloopen. De motorspuit uit Drachten rukte uit, doch kon niets uitrichten, doordat de zware wagen de weeke grond wegzakte. Men is er tenslote in geslaagd, de brand die tot bij Leeuwarden zichtbaar was, d_ior het afgraven van de bovengrond 'ce bedwin gen. GOEDIVOOPE RETOURS NAAR REIST 'sNACdTS v!» nOEK OF OVERDAG vi» VLISSINGEN Ze holt naar de kamerdeur, rukt die open. 70 Na zoo een luchtreis te hebhen semaakt. Maar ach, dat moet ze duur bekoopen: Want daar alles aan de deurknop hing, En de deur naar buiten openging, Vloog met 'n ruk Alles, stuk voor stuk, Suizend door de lucht! Wat 'n ongelukl Werd alles op den grond gekraakt, 't Was 'n gerinkel van geweld, Het kostte 'n kapitaal aan geld! Wat een ruïne! 't Was om te grienen! Zooveel kon Pa In geen jaar verdienen! - k (Wordt Woensdag vervolgd)! TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven (30 „7k deed het niet om haar te bedriegen... als zij er mij paar gevraagd had,, zou ik het dadelijk gezegd hebben maar duizendmaal liever schrijf ik niet, dan mijn brieven te laten lezen. Heeft tante Rebel mij niet reeds lief gehad en opgepast toen ik nog heel klein was? Zij alleen op de wereld heeft mij lief, welk recht heeft men dus om zich tusschen ons te plaatsen?... Ik schrijf haar niet, dat is zeker..." „Je moet het wel doen en heden nog, je tante heeff. het immers gezegd." „Zij kan mij toch niet dwingen?" ,„Neen, maar wat zal je tante Rebel wel 'denken, als zij alleen een brief van mei vrouw Gérard ontvangt en geen enkel woord van jezelf om haar gerust te stellen?" „Dat is waar, daar had ik niet aan ge- dacht." „Maar wat zou ik dan schrijven? Mij Voor tante vernederen, zooals zij dat ver langde, wilde ik in geen geval. „,In jou plaats zou ik, dunkt mij, zeggen 'dat ik ongelijk had in een oogenblik van moedeloosheid te schrijven toen alles mij idonker toescheen, en het mij speet, die goede lieve menschen zoo ongerust gemaakt te helxben," .Ik kan hun toch niet schrijven, dat ik mij hier gelukkig gevoel?" „Je kunt je best doen om gelukkig te wor den, Ursula". „Maar dat is niet mogelijk, als niemand mij liefheeft. „Bedenk, dat het beter is lief te hébben dan bemind te worden". „Dat zei moeder ookAch! geleek ik Slechts od haar". Inderdaad, een vriendelijk woord doet stormen bedaren en mijn drift ging ook voorbij. Ik werd veel 'kalmer en zei tot de juffrouw: „U zijt even lief als mijn moeder; ik geloof, dat ik beter zou zijn als u altijd bij mij waart". Zij antwoordde mij glimlachend: „Ik zou je alleen voor jezelf kunnen waarschuwen, maar Eén is er, Die altijd in je nabijheid is en Wien je altijd om hulp kunt vragen". „Dat weet ik wel. Moeder heeft mij dat dikwijls gezegd, maar ik heb iemand noo- dig, dien ik zie en hoor. Ik heb er behoefte aan, dat iemand nu en dan tot mij spreekt, mij liefkoost en kust, zooals moeder dat deed. O! wat was ik toen toch gelukkig". Juffrouw Herminc maakte een beweging alsof zij mij in haar armen wilde sluiten, maar zij bedacht zich en zei: „Ik kom hier om les te geven, wij moeten dus onzen tijd goed besteden". Wij hervatten daarop de les en terwijl ik smachtte naar liefde, moest ik mij met taal kunde onledig houden. Zoodra de les afgeloopen was, moest ik den bewusten brief schrijven. Tante Gérard zei mij eenige volzinnen voor, die mij on mogelijk waren neer te schrijven; ik kon toch niet zeggen, dat ik gejokt had, want dat zou juist een onwaarheid zijn. Ziehier, jvat ik schreef; Lieve Tante, Het spijt mij erg. dat ik u ongerust ge maakt heb, want ik heb u geschreven in een verdrietig oogenblik, terwijl alles mij somber voorkwam. Trek het u dus niet aan, ik zal hier wel gewennen als ik bedenk.dat Ihiet moeders begeerte geweest is. In gedachten geef ik u en oom een har telijke kus, waarna ik mij noem: Uw kleine Ursula. Het was een onverschillige brief, dat ge voelde ik wel, maar ik kon niet anders schrijven. „Waarlijk, Ursula", zei tante, terwijl zij hem vluchtig doorlas, „je bent verschrikke lijk hooghartig; gelukkig zal je tante Rebel toch lezen, wat je niet «fchijnt te willen schrijven". Tante ging uit en sloot mijn brief bij dien van haar in. Ik begreep wel, dat zij niet heel gunstig over mij geschreven had, maar ik wist ook wel, dat tante Rebel niet geloo- ven zou, dat ik in eens zoo'n leugenaarster was gewordenNeen, dat zou zij zeker niet geloovcnf 's Middags ging ik een oogenblikje in de keuken om Thérèse's vriendelijk gelaat te zien en haar opgeruimde stem te hooren; zij scheen evenwel niet zoo vroolijk te zijn als gewoonlijk, toen zij mij zag en keek mij onrustig aan. „Je moet hier niet meer komen, kind", zei ze, „mevrouw vindt het niet goed. Zij was boos op mij, omdat het verkeerd van mij was je brief op de post te brengen. Ik heb er niet erg over nagedacht, maar ik mag zulke dingen niet doen buiten weten van je tante en ik help je dus niet meer haar te bedriegen". „Maar, Tliérèse! ik wil niemand bedrie gen, ik zal tante Rebel niet meer sdhrijven, dat is uit. Je zult mij toch niet verstooten, Thérèse?" „Neen! neen!maar mevrouw zegt, dat ik geen gepast gezelschap voor je ben". „Je bent de eenige hier in huis, die van mij houdt en ik kan je niet missen". „Arm kind! Ik houd veel van jewie zou dat niet doen?... Maar jij weet niet?..." Thérése's mond beefde en op neerslachti- gen toon voegde zij er bij: „Mevrouw is zoo boos op mij, dat zij niet meer wil hebben, dat Frans 's Zondags hier komt". „O' Thérèse, hoe is het mogelijk? En dat is mijn schuldl" „Je moet hier niet meer komen, kind. Ga spoedig naar je kamer". Ik gehoorzaamde zonder een woord meer te spreken en ging op mijn gewone plaats bij het raam zitten Buiten zag het er grijs en mistig uit, maar in mijn kamer nog veel somberder. De gedachte, dat Thérèse door mijn schuld van haar eenig genot beroofd was, pijnigde mij zoo, Gat ik naar iets zocht om die gedachte van mij af te zetten. Het vervelendste boek zou daartoe voldoende geweest zijn, maar er was er geen enkel in mijn bezit te vinden. Ik dacht er zeker in de leerkamer te vinden, die op dezelfde ver dieping was, maar daar was ik nog nooit geweest. Mijn neven waren nog niet thuis, want het was doodstil. Ik verliet dus mijn kamer en opende behoedzaam een deur. want ik was niet zeker of het wel de rechte was. Ik had mij evenwel niet vergist, het was de leerkamer: een groote zware tafel stond in het midden, verder een Tcasi met boeken, een oude piano en zwarte paarden haren stoelen. i Ik deed de deur open en trad binnen, maar bemerkte tot mijn verbazing, dat ik daar niet alleen was. In een oude leuning stoel, die met den rug naar de deur stond, zat iemand gedoken, zoodat men alleen een krullebol te zien kreeg. Zachtjes wilde ik mij verwijderen toen een stem riep: „B-lijj'" cn uit den stoel springende, sneed Jacob mij den pas af door de deur achter mij te sluiten. Wij keken elkander verwonderd aan. Ik was de eerste die sprak. „Ik kwam een boek halen". „Welk boek?" Dat weet ik nietGeef mij maar welk je wilt". Hij zocht er een op eu gaf het mij, zeggen de: „Hier heb je een boek: Verhalen voor de jeug d". Jk keek het even in, doch het scheen mij niet zeer boeiend toe. „Bevalt dit je niet?Wat wil je dan hebben?" Op een toekenhanger zag ik verscheiden deeltjes in blauwe bandjes. Begeerig keek ik er naar en zei: „Als je mij daar een van geven wilt?" „Maar dat zijn verzen". „Ik houd veel van verzen. Moeder las ze mij dikwijls voor en liet ze mij uit 't hoofd loeren". „Houd je van verzen!... Jij!" riep Jacob mij verwonderd aanziende. „Maar wat voor verzen ken je dan?... Dat moet toch eerst weten... klinkdichten... kinderliedjes?" Ik was een beetje overbluft door den toon waarop hij sprak, maar vatte moed en gal mijn ingenomenheid te kennen met „Da Armen" van Victor Hugo en „De Ongeluk kige Janjues" van Béranger. Dit waren de laatste verzen, die ik met moeder gelezen had cn mij tot schreiens toe bewogen had den. Jacob keek hoe langer hoe vreemder. „Maar ik dacht dat je moeder.. Hij hield op cn ik werd zoo rood als eert pioen, want ik begreep best, wat hij dacht en zei: „Zij hoeft mij alles geleerd, wat ik weel". Jacob nam het gevraagde boek en gaf het aan mij. Toon wilde ik mij verwijderen, maar hij hield mij terug, zeggende: „Waarom spreek je nooit een woord als wij beneden zijn? Daarom let'cn wij nooit op je: wie zon kun nen denken, dat jij van vereen houdt!..., Houd je ook \an muziek?" „Moeder leerde mij zingen, maar nu...'1 „Kun je ook piano-spelen?" „Neen, ik had nog nooit een piano gezien voordat ik hier kwam". „Nog nooit een piano gezien!... Hoe gek! Maar je hebt toch wel eens muziek ge hoord?" „In de laan die naar het kerkhof leidt, staat een boom, die zingt". „Een boom, die zingt, en wat zingt hij dan.?" „Hij zingt zoo zacht en treurig O! wat zou ik 't gaarne nog eens hooren! 's Avonds gingen moeder en ;k ei- heen, nog voordat zij ziek werd. Het schijnt, dat er in de bos- schen meer hoornen zijn, die even als de onze zingen, moeder heeft mij er eens een sprookje van vprteld". „Vertel het mij dan eens?" „Dat kan ik niet. Ik heb het wel dikwijls gehoord, maar ik kan het niet zoo goed ver tellen als moeder". „Dat doet er niets toe. Vertel het maar zoo goed als je kunt. Ga daar in den leu ningstoel zitten". ni'ordf vervolgd),

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3