K. L. M. door nieuwe ramp getroffen Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken VACANTIE-ADRESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesb-iat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5525 MAANDAG 15 JULI 1935 15e Jaargang aiöbertentieprijjtn: Van I tot 5 regels1.177a Elke regel meer 0.22'/a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 DE LUOHT WORDT DUUR VEROVERD Des menschen heerlijkheid ligt slechts iéén stap van de volsti'ekte nietigheid, In korte spanne -tijds vergingen van da ,K.L.M.-vloot de,Ui,ver, de Leeuwerik en nu op een stralenden Zondagmorgen, de Kwik staart Vóór een paar jaar de Ooievaar. Vreeselijk maaide da dood in het prach tige korps van de Nederlandsche luchtvloot. De weduwen en de weezen vormen een droeve rij. God zij de Man van deze wedu wen en de Vader van deze weezen. Het is verre van ons een oordeel uit te 6preken in ongunstiger» zin. De techniek, welke de menschheid tot zich trekt, zonder dat blijvend verzet mogelijk is, bouwt haar eigen doodenJiof en zorgt aldoor voor het bevolken ervan. En toch, en toch, al aarzelen wij ons 6terk uit te spreken, wij hebben zoo het ge voel, al lang reeds, dat Nederland zich geen tijd gunt, om de technische vorderin gen en overwinningen wat te laten beklij ven. Vóóraan wil men staan en gaan, om groot te zijn, luidt het dan, waarin een klein land groot kan zijn. Totdat waarschuwende vinger wordt opgeheven, en de ménsch zijn nietigheid wordt bijgebracht in oogenhlikken, die oi^roeren en tot tranen brengen. Er is geen gelegenheid tot bezinning bijna. En bij dit gejachte bedrijf gaat het toch tnenschenwaarden, welke nog uitgaan boven hei fijnst geconstrueerde vliegtuig. Zaterdag werd op den overwinningstocht van de K LM. het vliegveld te Eelde in ge bruik genomen. Daar sprak de directeur Van de K.L.M. Het verslag vertelt, hoe hij •erop wees, ,,„dat het noodig is 't vliegtuig- verkeer zoo snel en zoo goed mogelijk te maken. Men mag geen enkelen steek laten vallen. Zij, die van het vliegtuig gebruik maken, letten evengoed op de minuut als op het geld. Amsterdam zal binnenkort belangrijke wegverbetering krijgen, zoodat dan in 16 minuten van Schiphol naar Am sterdam zal kunnen worden gereden. De K.L.M. heeft echter nog een beter plan. Zij meent, dat het nog sneller kan. Men moet overtuigdzijn van de waarde der minuten. De praktijk heeft bewezen, dat verkorting van de- spoorreis Amsterdam—Den Haag een geweldige verbetering is geweest in de opbrengst van deze lijn. De K.L.M. zal in alles meewerken zoo goed als mogelijk is, maar men moet bedenken, dat de kost aan de baat voor uit gaat"" Den volgenden dag stortte do Kwikstaart met zijn menschenvracht- naar beneden. Wij houden ons hart vast, wanneer dit spel van jacht, waarop gezinspeeld werd, zal worden voortgezet Een vliegtuig kan niet precies vergeleken worden met een spoorlijn, welke in allen gevalle niet in do lucht hangt. Ons gejaagd leven vraagt om wat bezin ning, oin iets meer rust, en op verkeers- gefcièd om het bereiken althans van 'zoo groot mogelijke veiligheid, al zal deze altijd betrekkelijk zijn. En dit te eer, waar de niéuwste Vliegtuigen evenveel menschen gaan bergen, als een kleine spoorwagen. De Régeering, welke zoo gul gelden van 't slinkend volksinkomen beschikbaar stelt voör de K.L.M. wij verwijten niets kan niet werkeloos blijven, naar 't ons voorikomt Ook dat is een landsbelang, zelfs een be lang 'voor de K.L.M. Want een te lange ongeluksperiode kan zeker zulk bedrijf moeilijk hebben. Zoo zal deze Zondag het vliegwezen op het vasteland van Europa maakt, geen onderscheid tusschen Zondag en werk. dag, integendeel zelfs als een in-droeve dag aangetcekond blijven. De F. 22 (P.H.-AJ.Q.) ook genaamd de Kwikstaart, is nabij Schiphol bij; een noodlanding vernietigd Zes personen zijn bij de ramp om het leven gekomen; dertien konden zich nog net bijtijds redden Amsterdam en geheel Nederland zijn Zondagochtend opgeschrikt door een vliegtuigcatastrofe in de onmiddellijke nabijheid van Schiphol, zooals wij tot dusver in ons land zelf nog niet gekend hebben. Kort na de start is de F 22 P.H.A.J.Q. „De Kwikstaart" ver ongelukt, waarbij de vier leden van de bemanning en twee passa giers om het leven zijn gekomen. De hofmeester en dertien passa giers konden zich redden. Verscheidenen van hen liepen echter verwondingen op. „De Kwikstaart" startte Zondagochtend te half tien met bestem ming naar Hamburg, Kopenhagen en Malmö. Even later is het toestel op ruim twee kilometer afstand van Schiphol naar beneden gekomen en direct daarop in brand gevlogen met 't gemelde gevolg. Volgens verklaringen van den geredden hofmeester Haberer en den eveneens geredden Deenschen passagier Peterson kreeg het toestel onmiddellijk na de start op geringe hoogte naar schatting ongeveer 25 M. moeilijkheden, vermoedelijk door het sterk terugloopen in toeren van de twee linker motoren. De vliegtuig- bestuurder gezagvoerder H. Silberstein probeerde het vliegtuig in den polder te landen. Bij deze poging botste de linkervleugel tegen de dijk van de nieuwe weg, in aanleg tusschen Amsterdam en Den Haag. Tengevolge hiervan viel het vliegtuig onmiddellijk achter deze dijk aan de Noordwestzij de op een bouwland. Direct daarop vloog het toestel in brand, waardoor slechts een gedeelte van de inzittenden zich in veiligheid kon stellen. Dertien passagiers en de hofmeester zijn na het ongeluk uit het vliegtuig gekomen. Twee passagiers, de heeren Newman en Hodson, beiden van Engelsche nationaliteit en op weg van Londen naar Kopen hagen en vier leden van de bemanning zijn omgekomen. De namen van de leden der bemanning, die bij deze vliegramp het leven hebben gelaten, zijn de gezagvoerder H. Silberstein, de radio-telegrafist G. F. Nieboer, de werktuigkundige G. Brom en de leerling-werktuigkundige L. J. van D ij k. De ramp heeft op Schiphol groote ontzet ting teweeggebracht Uit de hoofdstad werd onmiddellijk hulp van de Gemeentelijke Ge neeskundige en Gezondheidsdienst naar het vliegveld gezonden. Ook de hulp van de Brandweer werd ingeroepen. De betrokken autoriteiten en de Directie van de K.L.M. wenden onmiddellijk van het gebeurde in kennis gesteld. De stationschef van de K.L.M. op Schip hol, de heer Thomson, stond, toen de ramp geschiedde, op het punt voor de tijd van veertien dagen met vacantie te vertrekken. Hij wachtte nog even totdat het toestel voor Malmö gestart was. Juist toen hij in zijn auto wilde stappen, zag hij tot zijn groote ontsteltenis even voorbij het vliegveld een groote vuurzuil opstijgen. Voorloopig heeft de heer Thomson zijn .vacantie uitgesteld. De officieele passagierslijst De officieele passagierslijst van het ver ongelukte vliegtuig „De Kwikstaart" bevat te de volgende namen: W. F. Treschaw (NÓonvegen) zeer licht gewond in het. ge laat; O. Peterson (Denemarken) Kopenhar gen; mej. J. Carlstedt (Zweden), opgeno men in het Wilhelminagasthuis te Amster dam, toestand geruststellend; Mr Helström (Zweden), opgenomen in het Wilhelmina gasthuis, toestand bevredigend; mevr. L. Classen (Engeland); mej. K. Classen (Enge land), been geschroeid; Mr Faulkner (Enge land), opgenomen in het Wilhelmina gast huis te Amsterdam, toestand gunstig; F. A. Pitel (Engeland); R. Fraser (Engeland); Mr Joseph (Duitschland); Mr A. W. R. Gauffin (Zweden); Mr B. M. J. Combes Overzicht van de plaats waar. gxstermor gen het vreeselijke ongeluk, met de „Kwikstaart" plaats had. De heer H. Silberstein, commandant van de „Kwikstaart", een van de zes slachtoffers van deze ramp. (Frankrijk): mej. C. M. Apoll (Nederland) te Scheveningen. Vermist: Mr Newman (En geland) te Londen en Mr Hodson (Enge land) te Londen, Een verklaring van den heer A. Plesman De directeur der K.L.M., de beer A. Ples man, heeft in een persconferentie een korte verklaring afgegeven, cjie als volgt luidt: De slachtoffers zijn door Dr. v.d. Hulst uit Leiden, aan wien de sectie is opge dragen, in samenwerking met Dr Slot boom van de K.L.H., geïdentificeerd. Door deze medici is tevens vastgesteld, dat deze slachtoffers bij de botsing met den grond om het leven zijn gekomen. Tot zoover de verklaring vart den heer plesman. De directeur der K.L.M. was, zooals be grijpelijk, zeer onder de indruk van het ge beurde. Hij kon nog geen nadere inlichtin gen geven over de mogelijke oorzaken van de ramp. Het bureau van de Rijks-Studiedienst voor de Luchtvaart, de Technische Dienst van de K L.M., verschillende andere luchtvaart autoriteiten zijn bezig met het instellen van een onderzoek. De stoffelijke overschotten der slachtoffers zijn naar het Binnengasthuis vervoerd. Betreffende de- passagiers kunnen wij nog mededeelen, dat de heer B. M. J. Combe; uit Parijs 'smiddags te half vijf "met de „Lappland" F" 22 van de Zwcedsche maat schappij, een zustei-machine dus van het verongelukte toestel, van Schiphol is ver trokken om zijn zoo ongelukkig onderbro ken reis voort te zetten naar Malmö. De heer Gauffin uit Stockholm maakt de reis per trein en boot. De heer Fraser uit Londen zou heden per K.L.M. machine naar'J.onden terugkeeren, evenals de heer Pitel uit Londen. De rest van de passagiers zou waarschijnlijk per trein verder gaan. Een deel is inmiddels reeds per trein vertrokken. De heer J. Jo seph een Duitscher, die te Amsterdam woonachtig is, is per taxi naar zijn woning teruggekeerd. Een verhaal van een wielrijder Enkele wielrijders, die op het moment van de ramp op den weg naar Schiphol reden, waren wel de eerste personen, di,e bij het verongelukte vliegtuig aankwamen: „Ik zag," zoo deelde een van hen mede, ,dat het toestel koers zette in de richting Sloten, het vloog tamelijk laag tusschen den Spaarndammerdijk en Sloten en het duidelijk, dat er iets aan de hand was. Het toestel vloog laag en de twee linker moto ren stonden, voor zoover wij konden na gaan stil. Het toestel draaide en het was duidelijk, dat de piloot trachtte Schiphol te bereiken of een noodlanding te maken. Het toestel verloor snelheid en zakte. Bij een draai kwam-de linkervleugel togen den dijk van den nipuwen weg naar Sasscnheim, lak bij het viaduct Het toestel brandde toen nog niét. Met een plof kwam het te gen den dijk erecht. Wij renden er heen en de eerste, die er uit stapte, was een man in uniform. Verschillende pasasgiers volg den, wij trokken hen1 naar buiten zoo vlug maar kón. Alles speelde- zich-in énkele seconden af. Bijna :direkt daarop hoorden wij een explosie en de vlammen sloegen uit het toestel. Het was een vreeslijk ge zicht De beménnirig za: in d'e cockpit'en vloog tegen de wanden- Wij konden weldra niet meer in de nabijheid van het tqestel-ko men, daar het in lichter laaie stond. Het relaas van een Zweed sche passagier In totaal zaten twintig personen in het toestel, n.l. vijl leden der bemanning en 15 passagiers. Van de bemanning heeft alleen de hofmeester Haberer er het leven afge- brtcht, terwijl twee Engelsche passagiers zijn gedood. Wij spraken een der geredde passagiers, den heer Treschaw uit Zweden. Hij was, zoo' als te begrijpen is, zeer onder den indruk in het gebeurde. „Ik zat," zoo vertelde hij, „in de nabij heid van de buitendeur, dus achter in het toestel. Wij waren normaal opgestegen, doch even na den start moest er iets niet orde zijn. Het toe-ste; verloor hoogte en cle piloot draaide. Nog hadden wij geen oogenblik de gedachte, dat er zoo snel een ramp zou gebéuren. Plotseling voelde ik een zwaren schok, ik greep mij vast aan de leu ning van de stoel en op hetzelfde oogenblik zag ik dat de cabinedeur open zwaaide en de steward naar buiten sprong. Ik volgde hem en wist, gelukkig buiten te komen. Wat er precies verder gebeurde kan ik niet zeg gen. Onder de passagiers' was een paniek ontstaan. Ieder poogde zich in veiligheid te stellen. Wat ik hier Vertel speelde zich in luttele seconden af. Een explosie volgde-en een steekvlam sloeg naar buiten. Do paasa- giers lagen voor het grootste gedeelte bui- het toestel op den grond. Er speelden zich in dit korte oogenblik vreeselijke tooneelen af. Over den aard der verwondingen kon de heer Treschaw niets mededeelen. Ik zelf ben er goed afgekomen, zoo besloot hij zijn verhaal. Op het terrein van de ramp Het terrein van de ramp bood een vreeselijke aanblik. Het geheel uitge brande toestel lag met ue staart en de achterroeren tegen den dijk op. De motoren waren niet meer dan 'n ruine van uitgebrand staal 'en ijzer. De pro pellers waren verbogen en staken voor een deel in den grond. Van het hout werk was niets meer over. Alles is vol ledig door het vuur vernield. De lijken van de bemanning, die zich nog in de cockpit bevonden, waren niet te herkennen. Het was een afschuwe lijke aanblik. Ook van de bagage is zoo goed als niets over. Hier en daar lag nog een stuk te Smeulen tegen verbogen stangen en verkool de resten van het eens zoo trotsche vlieg tuig. De cabine is geheel verdwexien. Van het instrumentenbord was weinig of niets over. Ook de vleugels waren vrijwel geheel verdwenen. Toen men op Schiphol zag welk een ramp er gebeurde, werd onmiddellijk de brand weer, de politie en de eigen reddingsdienst gemobiliseerd. Weldra was behalve de mi litaire politie, die voor de afzetting van den weg zorg droeg, ook de Amsterdamsche po litie onder leiding van inspecteur Gemmeke aanwezig, evenals de rijkspolitie. Ook de Amsterdamsche brandweer was weldra ter plaatse onder leiding van commandant Gor dijn en den ho'ofdbrandnïeestér Schuitema ker. Met een straal werd water gegeven, het ♦wstet was "toen reeds voor het overgroote deel uitgebrand. De G.G. en G.D. was met 5 wagens aanwezig en onmiddellijk werd be gormpn met liet transport wan de gewon den, die na wij ongeveer twee uur na ramp konden vernemen, niet in ernstigen toestand verkeerden. Op het terrein waren voorts aanwezig de Burgemeester van Am sterdam, Dr. de Vlugt, de waai-n. hoofd commissaris Haarman, de Burgemeester van Haarlemmermeer Slob, wethouder Rustige, de advocaat-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam Mr. D. Reilingh en vele andere autoriteiten. De heer A. Plesman. directeur van de K. L. M. vertoefde 's morgens nog te Groningen in verband met de ope ning van het nieuwe .stationsgebouw te Eelde. Hij werd te Groningen van de vreeselijke ramp op de hoogte ge steld, waarna de heer Plesman zich onmiddellijk per vliegtuig van Eelde naar Schiphol begaf. De steekvlam in de cabine Een der geredde passagiers, die heer Pe tersen, ingenieur te Kopenhagen, vertelde, dat hij 's morgens met het toestel uit Londen aangekomen was. en dat hij via Schiphol door vloog naar Malmö. Ik zat, zoo zeide de heer Petersen, die nog zeer ondieir de indruk de ramp was, in het tweede compartiment van achteren gerekend. Nauwelijks waren wij op Schiphol opgestegen of ik merkte, dat er iets niet in orde was. Ik vlieg zeer veel en dan krijg je kijk op dergelijke din gen. Wij waren enkele minuten in de lucht, teen ik merkte, dat het toestel snelheid ver loor, en geen hoogte hield. De piloot poogde te keeren. Hierbij verloor het toestel nog meer hoogte en ik merkte, dat hij van pion was te landen. Het toestel gleed op een ge geven moment af en ik riep naar de passa giers, die voor mij in de cabine zaten: pas op, <r gebeurt een ongeluk. Ik heb mij stevig •astge-houden en daaraan heb ik het te dan ken, dat ik er afgekomen ben met een schaaf- wondje op mijn rechterbeen. Een betrekkelijk lichte schok volgde. Het toestel was tegen den dijk geslagen. De deur zwaaide .open en ij gingen zoo gauw mogelijk naar buiten. Een paar dames waren op den; grond geval len en in half bewusteloozen toestand 'waren zij naar buiten getrokken. Het was een vree- selijk oogenblik toen de machine vjam vatte. Van de bemanning heb ik niets gezien. Een steekvlam sloeg door db cabine. Wie er nóg binnen was. was reddeloos verloren. Alles wat ik u nu vertel, speelde zich in enkele oogenblikken of. Direct nadat het over groote deel van de passagiers op den grónd stond, stond 't toestel in lichter laaie. De oor zaak van de.ramp kan ik.natuurlijk niet be- oordeelen. Maar ik heb den indruk, dat de piloot alles gedaan heeft, wat hij kon. Op dat oogehblik -béide dé"telefoon, de heer Petersen had een gesprek aangevraagd miet Londen, vanwaar-hij- vanmorgen-vertrokken was, nog niet beseffend welk een ramp hem zou bedreigen. Onder de passagiers bevond zich ook Dr A x a e 1 G a u f f i n, directeur van het Nationaal Museum te Stockholm, die het 50-jarig jubileum van het Rijks museum had bijgewoond' en met de „Kwikstaart" naar zijn land had willen, terugkeeren. Voorts bevond zich onder do passa giers een Nodcrlandsche dame, mej. C. M. A p o 11 uit -Den Haag. Deze passa- giere is er zondier verwondingen afge komen. Zie vervolg blz. 5) Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen De K.L.M. is door een nieuwe ramp ge troffen: de Kwikstaart is kort na het vertrek van Schiphol bij een noodlanding veronge lukt: zes personen kwamen daarbij om het Bij een ernstig auto-ongeval bij Roermond is een persoon gedood en zijn er vier ge- De zuivering van Oss maakt nog verder» voortgang: hoe langer hoe meer misdaden worden opgehelderd. Zaterdag zijn in Den Briel twee gedenk tafels onthuld, een ter eere van Jacob van Maerlant en een ter eere van Maarten Har- pertszoon Tromp. De Oostenrijksche bondskanselier Schusch- nigg is bij een auto-ongeval gewond. Zijn vrouw is gedood. Hedenmorgen is in Den Haag overleden de Minister van Staat Mr. P. W. A. Cort van der Linden. De bankier Schaap, uit de verduisterings zaak te Wormerveer is te Parijs aange houden. ACCOUNTANTSKANTOOR J. DEN HOLLANDER Schietbaanlaan 128, TeL 32707, ROTTERDAM Adm. Controle Belastingzaken De bekende vlieger Viruly (links) in gesprek met Mr. A. Slob, Burgemeester van Haarlemmermeer, onder wiens ge meente het ongeluk geschiedde; rechts Mr. J. F. Jansonius, gemeentesecretaris. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij" dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n- t i e-a dr.es, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons "op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1