lliruiue jCriJtsdje Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken De gulden middenweg BINNENLAND. Treinontsporing bij Haarlem „EBERTO" Schoen VACANTIE-ADRESSEN Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7*1ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 5524 8ureau: Breestr-iat 123 Telefoon 2710 (ra 6 uur 3166) Postbo» 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 13 JULI 1935 15e Jaargana labbertrntieprijjrn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 Enkele maanden geleden wijdden enkele artikelen aan de maatregelen, door de Regeering genomen teneinde huurver- laging te bevorderen. Een dier maatregelen hield in, dat de aflossingstermijn der Rijksvoorschotten ten behoeve van den wo ningbouw werd gebracht van 50 jaar op 75 jaar om langs dien weg het annuïteits bedrag te drukken. Men zal zich herinneren, dat wij dezen maatregel niet zonder meer hebben afgewezen. Dat er gevallen zijn, waarin de toestand der woningen zonder bezwaar doogt dat tot verlenging van den aflossings termijn wordt overgegaan, werd door erkend, en voor dergelijke gevallen bestaat er dan ook geen aanleiding tegen den voor slag der Regeering bedenking te opperen. Maar zóó liggen de feiten niet o v e r a L Reeds nu zijn er complexen van woningen aapwijsbaar, die na een bestaan van 10 of 20 jaren in een ernstigen staat van verval verkeeren en waarvan met zekerheid kan worden voorspeld, dat zij geen levensduur van een halve eeuw zullen halen en dus zeker niet hun bestaan nog vijfentwintig jaar langer zullen rekken. Ten aanzien van zulke woningblokken zou het besluit van den Minister van Sociale Zaken niet anders dan funest werken. Het zou zijn een ver schuiven naar de toekomst van hetgeen voor het heden een andere voorziening \rAagt. Vandaar dat wij bezwaar maakten tegen het algemeen karakter van den maatregel, waarvan de beteekenis in be paalde gevallen, waarin het resultaat van een ernstig onderzoek zulks gedoogt, vol ledig werd erkend. Het stemt tot voldoening, dat de minister de'-gegrondheid der aangevoerde bezwaren heeft erkend en zijn standpunt heeft gewij zigd. Zijne Excellentie nam namelijk blij kens haar circulaire van 9 Mei j.l. haar eer der getroffen maatregel terug en steide daarvoor in de plaats een nieuwe regeling, krachtens welke het Rijk bereid is zijn bij drage in een 'eveptueel tekort te verhoogen of een nieuwe bijdrage toe te kennen, waar bij de gemeente 1/3 van de verhooging of de nieuwe bijdrage zal moeten voegen. Rijk neemt derhalve 2/3 van het verlies yoor zijn rekening. Vergelijken we den eersten en den twee- dien maatregel met elkaar, dan is er één belangrijk punt van overeenkomst: het a 1- gemeen, het imperati.ef karakter,- dat aan beide voorzieningen eigen is. En het ligt voor de hand dat, waar juist de dwingende opzet der eerste regeling onze instemming niet had, dit evenzeer geldt yoor den nieuw getroffen voorslag. Wij kunnen namelijk niet inzien op wel ken grond een verlenging van den aflos singstermijn tot 75 jaren niet zou mogen plaats hebben daar, waar de toestand der woningen hiervoor geen beletsel vormt. Wanneer de staat van het gebouwde zulks toelaat en het gemeentebestuur aan dezen maatregel de voorkeur geeft en een van Rijkswege ingesteld onderzoek brengt voorts geen bedenkingen naar voren, zouden wij aan de gemeenten de vrijheid willen laten zich voor toepassing van den aanvanke- lijken maatregel des ministers uit te spre ken. Wanneer deze aan beide voorzieningen het algemeen en bindend karakter ontneemt en ze facultatief stelt, is naar ons oordeel een bevredigende oplossing verkregen. Dit standpunt wordt eveneens ingenomen door de Vereeniging van Neder- landsche Gemeenten, die zich dezer dagen bij adres omtrent deze aangelegenheid tot den Minister wendde. Niet bij uitsluiting de eerste of de tweede voorziening voorge dragen, maar de keuze uit beide gelaten aan het gemeentebestuur. Zóó wordt de gulden middenweg bewandeld. Intusschen levert de houding van den minister inzake dit onderwerp nog een an dere moeilijkheid op. Reeds eerder werd er van de zijde der Vereeniging van Neder- landsche gemeenten de aandacht op geves tigd, dat de wet aan het Rijk niet het recht Verleent om e e n z ij d i g te beslissen of tot verlenging van den aflossingstermijn zou worden overgegaan, maar dat in ver band met de overgangsbepalingen van de wet van 14 Juni 1934 (Stbl. No. 316) een en ander zou moeten geschieden in overeen stemming met de gemeente en het lichaam, dat de woningen in eigendom heeft. Blijft de Minister van Sociale Zaken op het stand punt staan, dat de eerste oplossing in den vorm van verlenging van den aflossingster mijn volledig vervalt, dan heeft dit woord van vermaan uiteraard geen grooie beteekenis meer. Wel moge een ander waarschuwings woord tot Zijne Excellentie worden gericht. Het is ons namelijk bekend, dat een heel enkel gemeentebestuur, dat de zaak der huurverlaging reeds aan het Departement had aanhangig gemaakt, van de eerste rege ling gebruik heeft gemaakt. De huurverlaging kwam dan in dier voege tot Stand, dat men aan den minister een voor stel deed tot huurverlaging en de Minister, ender verwijzing naar de inmiddels tot Stand gekomen regeling, verklaarde tegen iuvoering geen bezwaar te hebben, terwijl, Gedeputeerde Staten hunnerzijds de eischte goedkeuring verleenden. Het komt ons niet ondienstig voor e te wijzen, dat in zóó'n geval een regeling tot stand kwam, die niet door het een zijdig intrekken van de zijde des Mi nisters kan worden tenietgedaan. Natuur lijk bestaat er niet minste bezwaar tegen, dat in gemeen overleg tusschen Mi nister en gemeentebestuur de eerste maat regel voor een bepaalde gemeente alsnog wordt vervangen door den tweeden, mits maar niet de indruk wordt gewekt, dat het gemeentebestuur tot de tweede voorziening moet overgaan omdat de Minister de eer ste buiten werking stelde. Zóó staat het hier n'et> daarvoor heeft in zulk een geval teveel plaats gehad. Men ziet: ook hier weer dient de gulden middenweg te worden bewandeld. Houdt men dien aan, dan wordt het rechtsgevoel bevredigd. GEEN RECHT, MAAR MACHT Zal. zóó kort na den grooten wereldoorlog, al weer het zwaard in de weegschaal worden geworpen? Het heeft er helaas veel van. Italië en Abessynië zijn met elkaar in conflict. De Europecsche staat en het Afrikaansche ge bied. Een verzoeningscommissie heeft ver gaderd te 's-Gravenhage. Elke partij leverde e leden. Overeenstemming werd niet getroffen. Toen moest het zóó geloopen zijn, de v ij f d e man ware aangewezen om tot de uitspraak te komen. Arbitrage kon dan tot stand worden gebracht Mussolini, d@ dictator, wenschte dit niet. Hij vroeg niet naar reclït, doch wilde de macht doen beslissen. De 'groote mogendheden, bijna alle door eigenbelang gedreven, uiten zich nauwe lijks. Alléén Amerika durft te spreken van de noodzakelijke moraal, ook in het leven der volken. En Engeland zet gelukkig zijn bemiddelingspogingen voort De leider van de N.S.B. in ons land, de heer Mussert, heeft over deze allerbelang rijkste zaak deze week in enkele woorden zijn licht doen schijnen. Nam hij het op voor het r<3cht, desnoods den zwakke? Luister. Te Hillegersberg sprak de leider. Onge veer twaalf k dertien schriftelijke vragen over het conflict ItaliëAbessynië werden op de tafel van den spreker gedeponeerd. Mussert redeneerde zóó: Wil Italië in Abessynië beschavingsarbeid verrichten, dan is er niets tegen, dat Mus solini het zwaard trekt De redenaar was het dan ook geheel eens met den macht hebber te Rome. Oorgetuigen hebben ons dit relaas zeer breedvoerig medegedeeld. Maar was het niet de N.S.B., welke voor een nieuwe zedelijke wereldorde opkomt, gebaseerd zelfs op christelijken grondslag? Wij zijn zeer belangstellend te vernemen, aarom de heer Mussert dan den v ij f d e n man in de verzoeningscommis- e verwerpt, den man, die den oorlog kan voorkomen, en waarom de „Leider" dan den vloekwaardigen oorlog prefereert? Zoo langzamerhand wordt het gevaar aanwijsbaar, hetwelk schuilt in de N.S.B. met zijn aanhangers, waarvan velen niet inzien helaas, hoe zij gebruikt worden voor wat ingaat tegen eenvoudige regelen der moraal. Nieuwe burgemeester De heer H. Vlug, die met ingang van Juli a.s. benoemd is tot Burgemees ter van de Ge meenten Groot- Ammers, Nieuw poort en La DE N.C.R.V. NAAR DE NOORSCHE FJORDEN EN DE SCHOTSCHE HOOGLANDEN Het zesde honderdtal deelnemers aan deze reis is reeds overschreden. Slechts weinige plaatsen zijn nog beschik- Wij verwijzen voorts naar een adverten tie waarin de gelegenheid wordt geopend tot deelname aan een zeer goedkoope reis naar Weenen en Boedapest van 29 Juli tot 7 Augustus. Nog nimmer werd een d.g.l. ge legenheid geboden en we vermoeden, dat deze op initiatief van de American Express Company ingelegde extratrein naar Oosten rijk en Hongarije, ook uit onze kringen veel deelnemers zal trekken. Het orgaan der Nederlandsche Christelijke Reisvereeniging, „Ons Reisblad", bevat een breedvoerig programma en is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij het Centraal Bur. Weteringkade 22 a HERZIENING TIJDREGELING Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer Eenheid is gewenscht De Eerste Kamer had in hp.t vnnrlnnni' verslag uitgebracht over het wetsontwerp tot herziening van den weitelijken tijd, de aan merking gemaakt, dat de verandering van den voorgestelden West-Europeeschen tijd met zomeitijdiegeling in Midden-Europee schen tijd gedurende liet geheele jaar, het wetsontwerp eigenlijk tot een nieuw 'heeft gemaakt, zonder dat over dit nieuwe de Raad van State is gehoord en dat door deze handelwijze en den spoed, waermede het wetsontwerp in de Tweede Kamer is afge daan, de belanghebbenden hun meening niet tijdig konden uiten. Hierop antwoordde min. de Wilde, dat hij niet verantwoordelijk is voor de wijze waarop de Tweede Kamer deze zaak be handelde, en dai wat de Raad van State betreft, het ter beoordeeling staande punt er een was van louter practijk, waarbij het oordeel der volksvertegenwoordiging; voor zooveel de Tweede Kamer betreft, ondub belzinnig uitgesproken, een veilig richtsnoer nag worden geacht De wetstechinsche zijde ormt daarnaast een elemeent van geheel ondergeschikte bPteekenis. Met het oog op het internationaal ver keer is aansluiting gezocht aan de we- reld-tijdsindeeling, onder inachtneming van den wensch van eenheid in tijd ge durende het geheele jaar. Dit voert tot aansluiting bij den Midden-Europee schen tijd, met overeenstemming te vens ten opzichte van België, Frankrijk en Engeland in de periode van zomer tijd in clie landen. Aangenomen het ver langen naar eenheid van tijd geduren de het geheele jaar, was alleen aanslui ting naar het Oosten mogelijk, aangezien men bij meer Westelijken tijd op den loop der zon ten achter raakt, hetgeen de beschikbare ruimte aan daglioht aan merkelijk zou bekorten. De minister acht het niet noodig voeling te houden met landbouw, en bedrijfsveree- nigingen en veronderstelde dat de duidelijke taal in de Tweede Kamer, waarvan tal van agrarische bedrnfs-specialiteiten deel uit maken, niet zou zijn gesproken, wanneer het landbouw- of bedrijfsbelang zich tegen de aanvaarding van den Midden-Europee schen tijd zou verzetten. Z.i. kan men in een materie als deze niet wachten op eenstemmigheid van de onder scheidene kringen der bevolking. De minister meent de verwachting te mo gen uitspreken, dat de voorgestelde regeling in de practijk minder moeilijkheden zal m.ev debrengen dan thans wordt gevreesd. HET GOUDEN RIJKSMUSEUM Een Rembrandt-tentoonstelling Vandaag is het 50 jaar geleden, dat het Rijksmuseum te Amsterdam is geopend, en ter aanvulling van het gisteren reeds gepu bliceerde, deelen wij hier nog kortelijk het een err ander mee over de geschiedenis van de kunstschatten in dit merkwaardig ge bouw. Want moge de opening van Cuypers' monumentaal bouwwerk een keerpunt zijn in de waardeering onzer nationale kunst, zij was niet de eerste bemoeiing van over heidswege met de kunst, speciaal met onze Hollandsche schilderschool. Lodewijk Napoleon, de vreemde Koning, komt ^le eer toe een aanvang te hebben ge maakt met het verzamelen van hetgeen, ondanks schuldige nalatigheid van vroegere geslachten, hier en daar gelukkig was blij ven staan. In het Huis ten Bosch is men in 1808 met het bijeen brengen begonnen en al heel spoedig werd het mengelmoes van het saamgeraapte overbracht naar Amster dam. In het voormalige Trippenhuis op den Kloveniersburgwal waar nu sedert jaren de Koninklijke Academie van Wetenschap pen zetelt werd de aanvankelijk vrij pri mitieve aationale verzameling ondergebracht en sedert voortdurend uitgebreid. Totdat in 1885 op 13 Juli de kroon op het werk werd gezet door de opening van het Rijksmu seum aan den toenmaligen Buitensingel van het zich sterk uitbreidende Amsterdam. Het was een feit van beteekenis, want Thor- becke's machtwoord „Kunst is geen regee- ringszaak" werkte nog na. Thans, 50 jaren later, mag worden getuigd, dat liet Rijks museum een belangrijke cultureele taak met eere heeft verricht. Rembrandt-tentoonstelling Niet beter kan het gouden jubileum wor den gevierd dan door een luisterrijke her innering aan het majestueuze werk van den grootmeester onzer Hollandsche schilder school, Rembrandt van Rhijn. In 1809 was diens beroemde „Nachtwacht" reeds het middelpunt onzer toenmaals arme lijke kunstverzameling. In later dagen heef' men het onvergankelijke schilderstuk zui nig in het Trippenhuis bewaard en nu heeft het sedert vele jaren een waardige plaats in het jubileerende museum, waarvan de „Nachtwacht" het voornaamste bezit uit maakt; Dank zij den besturen van buitenlandsche musea en kunstvrienden hier tc lande en elders is het een comité mogen gelukken een bijzonder choone. tentoonstelling van schilderijen teekeningen en etsen bijeen te brengen, die tot 13 October e.k. geopend blijft. Het is een rijke collectie, die wij heb ben mogen bewonderen, waarvan wij echter in ons blad van Maandag eenige indrukken zullen geven, aangezien de Minister van On derwijs a. i., Z.Exc. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, eerst heden in den namiddag de tentoonstelling opent en van avond reci- pieert in tegenwoordigheid van een uilge lezen schare autoriteiten. Musserts audiëntie bij den Gouverneur-Generaal Te den Haag is er niets van bekend Naar het Alg. Handelsblad ter bevoeg- der plaatse te Den Haag verneemt is daar niets bekend van een auc.iëntie bij den gou verneur-generaal van Ned. lndië, welke aan ir. Mussert.'den leider der N. S. B.. die binnenkort daarheen vertrekt, zou zijn toe gezegd. Dieseltrein bij het rangeeren uit de rails geloopen SchiedamHoek van Holland Proefrit met de electrische trein Sinds Mei van dit jaar is de electrische ve binding van Schiedam met Hoek van Holland in gebruik genomen. Aanvankelijk nog met hetzelfde materiaal dat ook op het traject RotterdamAmsterdam wordt gebruikt. Op zich zelf was dit reeds een zeer belangrijke verbetering op dit vooral in de zomermaanden zoo belangrijke traject. Op initiatief van den inspecteur bij de staatsspoorwegen de heer C. J. van Katwijk, die een speciale studie heeft gemaakt va: verkeersvraagstuk tusschen Schiedam en Hoek van Holland is de directie van de Staatsspoor wegen er toe overgegaan om een geheel nieuw model rijtuig te laten vervaardigen voor deze verbinding. De nieuwe rijtuigen die wal; vorm en af werking betreft, veel overeenkomst vertoonen met de Dieseltreinen zijn vervaardigd bij Werkspoor te Utrecht, Beynes te Haarlem qn Mü. Holland te Hillegersberg. De uiterlijke vorm die evenals bij de Dieseltreinen er op be rekend is zoo weinig mogelijk weerstand te ondervinden, is keurig, en wat de afwerking of het interieur aangaat, is hel; alles even comfortabel. Ook het innerlijk heeft veel weg var Dieselrijtuig. De vloeren zijn bedekt met rub ber, in de 3de klas is de bekleeding van grijs leder en in de 2de klas van grijs moquette. Het traject RotterdamHoek van Holland wordt binnen het half uur afgelegd en men van Schiedam naar Hoek van Holland reizen in 25 minuten. Met de Heemaf-moCoren die in deze rijtuigen zijn ingebouwd, wordt snelheid bereikt van 150 K.M. per uur. Elke trein bevat een eenheid van twee rijtuigen. Bij de Dieseltreinen is dit drie. De belangrijkste verschillen met het oude materiaal zijn vooral gelegen in de automatische koppeling van d rijtuigen die zoowel automatisch in- als ui'; geschakeld worden. De rijtuigen zijn overigens veel lichter gebouwd en geheel van staal ver vaardigd. Vooral het laatete is een belangrijk voordeel bij eventueele botsingen, wat reeds de practijk is bewezen. Het is de bedoeling om acht van deze treinen te schakelen, waarvan vier stel met en stel zonder bagagewagen. Een belangrijk voor deel denk?; men ook te verkrijgen door uitscha keling van het bagagerijtuig bijv. in F sluis, terwijl men dan verder doorrijden kan, enkel met één-persoonswagens tot aan Hoek Holland, waardoor stroombesparing wordt verkregen. Een treineenheid zonder bagagewagen bevat 18 zitplaatsen 2e klas, en 120 3e klas. Met gewagen heeft de 2e klas 96 zitplaateen. De wagens rijden uitermate licht en buitenge- oon aangenaam. Deze week ';ot aan vandaag toe, is men bezig n het personen met de treinen heen en weer te laten rijden om zich terdege te oefenen op het af te leggen traject. A.s. Maandag worden deze nieuwe wagens in het verkeer gevoegd, zoodat langzamerhand naar de mate voor zoo ver de rijtuigen gereed komen, het verkeer met Hoek van Holland geheel door dit mate riaal zal geschieden. OUD-MINISTER CORT VAN DER LINDEN De toestand van den oud-Minister Cort v. d. Linden was hedenochtend ook nog zeer zorgelijk. Gistermiddag omstreeks kwart over 2 is op de spoorlijn HaarlemAmsterdam nabij de werkplaats der Ned. Spoorwegen, welke vlak bij het station is gelegen, een Diesel- trein bij het rangeeren uit de rails geloopen Daarbij is een mast van de electrische ge leiding omver gereden met het gevolg dat deze dwars over de spoorlijn is komen te liggen. Hierdoor is het treinverkeer ter plaatse in beide richtingen volkomen ge stremd. Het treinverkeer tusschen Amsterdam en Rotterdam werd derhalve verlegd en geleid over Zaandam en Uitgeest en omgekeerd, hetgeen vanzelfsprekend aanzienlijke vertraging met zich mee bracht. De buitenlandsche sneltreinen gingen via Breukelen-Harmelen, terwijl de reizigers naar Haarlem op hun gewone plaatsbewij zen gebruik konden maken van de Haar- lemsche Tram. Nadat men den Dieseltrein weer op de rails had gebracht, heeft men zioh met spoed ertoe gezet de. overige belemmeringen voor het .'doorgaande treinverkeer te verwij deren. Hiermede was men omsteeks half negen vrijwel gereed gekomen, zoodat van af 20.45 uur de treinenloop kon worden her steld. Echter op het gedeelte van het net, dat naar beneden was gekomen, kon gister avond nog geen electrische stroom worden toegelaten. De treinen, die van Haarlem komen namen over het eerste stuk van het station tot de Spaarnelirug, een afstand van 300 Meter, een flinke vaart en reden dan over een baangedeelte van 2600 Meter, dat stroomloos was, met neergelaten beugel. De portaalmast, welke is aangereden, is niet in tweeën gebroken, doch enkel ont zet. Men is er echter spoedig in geslaagd de mast weer op te richten. Daarna kon de gederailleerde trein weer in de rails wor den geplaatst, hetgeen betrekkelijk weinig. moeite kostte. De wagens werden vervolgens door een locomotief naar de Centrale Werk plaats gereden. Hiervoor was het noodig een luchtkoker op het dak van een der wagens af te schroeven om het nog laag hangende juk te hunnen passeeren. Hierna Kon rrien mét het herstellen van de boven leiding beginnen en omstreeks negen uur was men hierméde zoo ver gevorderd, dat de treinenloop weer voortgang kon hebben. Uok de trëihen, die uit de richting Am sterdam kwamen, namen voor het stroom loze.gedeelte eerst 'n flinke „aanloop" om op eigen kracht verder te rijden. De lijn naar Hoofddorp werd eveneens spoe dig weer vrijgemaakt. De rais, die ontzet waren, konden ter plaatse worden hersteld. Het treinverkeer tusschen Haarlem en Hoofddorp en Aalsmeer zijn na de ontspo ring worden gaande gehouden, doordat men de reizigers van af het station Haarlem met de blauwe tram naar de voormalige halte Rijksstraatweg vervoerde, waar zij konden overstappen in de gereedstaande treinen. Omtrent de oorzaak van de ontspo ring kan nog steeds niets worden me degedeeld. Aangenomen wordt echter, dat tij dens het rangeeren van den Diesel trein een wissel te vroeg is omgetrok ken, waardoor het eerste deel van het treinstel rechtuit ging en het achter ste deel de zijlijn naar de Haarlem mermeer opreed. De wisselwachter, die met de bedie ning van den bewusten wissel was be last. is door de Haarlemsche politie verhoord, doch hij ontkent dat hij den wissel ontijdig heeft overgehaald. De definitieve herstelling van de boven leiding zal nog eenige dagen in beslag ne men, omdat voor de masten nieuwe beton nen onderstukken gegoten moeten worden Doordat tijdens de stagnatie het treinver keer tusschen Haarlem en Amsterdam over Uitgeest werd geleid, was het op de lijn HaarlemBloemendaal buitengewoon druk zoodat de overweg in de Kleverlaan bijna doorloopend gesloten was. de ideale steunschoen met Sponsrubber voorvoetkussen Octrooi 20075. Fabrikante Fa.WedJ.P.VAN BOMMEL Moergestel Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Verschenen Is het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp aan gaande herziening van de wettelijke tijd. Te Haarlem is gister een dieseltrein ont spoord, waardoor het spoorwegverkeer een tijdlang is gestremd gewesst. Door het omvallen van een petroleum lamp zijn te Meppel drie woningen afge brand. De Fransche overste Alfred Dreyfus, de hoofdpersoon in de Dreyfus-affaire, is te Parijs overleden. De overstroomingsramp in China. Gistermiddag is op de spoorlijn Haarlem—Amsterdam nabij het Haarlemsche station een Dieseltrein uit de rails geloopen bij het rangeèren. Een mast van de electrische ge leiding kwam dwars over de spoorbaan te liggen. Het Zondagsblad van heden bevat o.m.j Meditatie. Nu alle heem'Ieai openstaanvers van A. Wapenaar. Letterkundige Kroniek. A Wapenaar be spreekt Rijnsdorp en Anema. Kort verhaal van D. Giesen: „Stempelen". Van bonte dingen „Wat er in het elec- trisch-ingerichte huishoudentje nog meer te zien was" door G. K. A. Non- hebel. „De Wereldtentoonstelling te Brussel" II door Jan H. de Groot. Minsche uit eenen bloede. „Aangezien het Gooe belieftdoor Han Hulst. Dit en Dat. Jeugdrubriek. Kleuterkrant je. Drie woningen afgebrand Door het omvallen van een petroleumlamp Gistermiddag brak te Meppel brand uit in de woning van J. v. d. - Dolder, aan de Florisstraat 9. Het vuur moet ontstaan zijn door het omvallen van een petroleumtoestel,. staande in een houten schuurtje achter de wo ning, tijdens afwezigheid van de be woners. In een ommezien deelden de vlammen zich aan de woning zelve mede. Ook de belendende perceelen, be woond door de gezinnen Van Aalderen en Pothof, bleven niet gespaard. Hoog laaiden de vlammen op, alles wat bin nen hun bereik kwam verterend. Van de inboedels kon niets worden gered. Na een uur werken was de brand weer, die met groot materiaal was uit rukt, de vuurzee meester. De drie wo ningen, welke toebehooren aan de Mep- peler Bouwvereeniging, zijn geheel uit gebrand. Eenige andere woningen moesten worden ontruimd. De verloren gegane inboedels wa ren niet verzekerd. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het v a c a n- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het met zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1