VRIJDAG 12 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Het Kersenfeest op hoeve Keversberg te Ubachsberg. De vogelwachter blijft paraat. In de duikerschool van het marinestation der Oostzee in de Kieler Bocht. Een aldaar voor anker liggend schip is speciaal voor dit doel bestemd. Prof. Vening Meinesz, die de reis van de K XVIII meemaakte en belangrijke wetenschappelijke gegevens verzamelde Belangstellenden en ordebewakers nemen overhaast de vlucht wanneer tijdens de finale van het invitatie-tournooi tusschen Kashmir en Les Diables te Ranelagh twee polospe Iers buiten de terreingrenzen speelden. Een groep ouden van dagen, daartoe in staat gesteld door de Moercapélsche Winkelier s-vereeniging, maakte, Woensdag 'n uitstapje naar de Rotterdamsche Diergaarde. Uit de Pers. Drie kantteekeningen .Wij lezen in de Nederlander: Eenigen lijd geleden stond in onze ko lommen een ingezonden stuk van het „centraal comité tot bevordering der poli tieke protestantsch-oTirist olijke eenheid", waarin dit comité berichtte, dat de toe stand wel eens zoo kon worden, dat de A.F!. on C.IT. „naar elkaar toe geslagen" zouden worden. Naar aanleiding hiervan schrijft Het Volk: Dit beteekent: de afbrokkeling van de anti-revolutionaire en christelijk-histori- risciie partijen is hij de Statenstembus en bij de raadsstembus zoo ernstig ge weest, dat deze partijen op weg zijn hot lot te deelen van liberalen en vrijzin nig-democraten, wier beider schamele restjes nu gedwongen worden zich te ihereenigen. Een uitspraak, die van helder door dicht getuigt. Het in vrijheid kiezende volk verdraagt op den duur een volks- vijandelijke politiek niet. Hierbij onzerzijds drie kantteekeningen: I. Het zetelverlies bij de laatste verkie zingen bedroeg voor de liberalen en vrij zinnig-democraten resp. 25 en 20 pet, voor A.R. en C.I-I. resp. 6 en 5 pet. Volkomen onjuist is dus, dat laatstgenoemde terug gang zoo ernstig is, dat A.R. en C.H. op weg zijn het lot te doelen van de beide eerstgenoemde groepen. Achteruitgang van partijen, die in tijden van neergaande conjunctuur regeeringsverantwoordelijk- •heid durven dragen, is een verschijnsel, dat zich in de geschiedenis telkenmale ihei'ha.alf. II. Er is geen sprake van, dat de restjes van V.D. cn liberalen gedwongen wordeD zich te hereenigen. Het denkbeeld van een hereeniging wordt uitsluitend gepropa geerd door de Avondpost, doch vindt bij de overige vrijzinnige pers totaal geen instemming. III. De regeeringspolitiek men weet dat ook wij er verschillende bezwaren tegen hebben te betitelen als „volks- vijandelijke politiek" is een journalistieke onbeschaamdheid, die uitsluitend hem veroordeelt, die haar bezigt. Zooals de lezers zich zullen herinne ren, heeft dit ingezonden stuk ook in ons blad gestaan. Binr onland Officieele Berichten AUDIëNTIE Jfiaaciön zal op Maandag a.s. niet plaats hebben HET RIJKSMUSEUM 1885 13 Juli 1935 Op 13 Juli is het «en halve eeuw geleden dat het Rijksmuseum te Amsterdam geopend Dit statige gebouw, met zijn indrukwek kende lijnen, dat zich zoo sierlijk en zinrijk aan de Stadhouderskade verheft is de schep ping van wijlen den l>ekenden architect Dr. P. J. H. Cuypers. Gobouwd in de jaren 18771S85 beslaat het een grondvlak van 11.000 M2. Vroeger had men reeds pogingen aange wend om voor de kunstgewrochten tan Rembrandt, Frans Hals en zoovele van onze Hollandsche meesiers een passende omge ving te verkrijgen, maar men was daarin niet geslaagd. De lokalen waar de kunstschatten be waard werden, waren alles behalve geschikt voor het doel waar zij toe dienden en vooral tegenover het buitenland leek liet of Neder land niet erg zuinig op zijn kostbare schil derijen was. De regoering ging zich met deze zaak be moeien en de toenmalige Minister van Bin nen landsche Zaken Mr. J. Heemskerk Az.11. deelde mee dat in Amsterdam een museum gebouwd zou worden. Ook Amsterdams Raad zegde medewerking toe. De uitvoering van het plan liet eerst nog op zich wachten, maar in 1875 was aan de architecten Cuypers, Eberson en Vogel de taak opgedragen een plan te ontwerpen. Aan de Roennondsohe bouwmeester Cuy pers werd in 187ö die eer van de bouw ge- Acht jaar heeft men noodig gehad voor dat het Rijksmuseum geopend kon worden: Niet altijd heeft men voor dit gebouw, dat in zijn détails zoo zinrijk en geestvol is, bewondering gehad,, want reeds bij het pu- blicöeren der teekeningen brak de .critiek In latere tijd is men dit geliouw echter met wat andere oogen gaan bekijken, zoo dat algemeen erkend wordt dat de heer Cuypers met dit bouwwerk een grootsoh ge heel heeft verkregen. Dr zijn doolhof van zalen, kabinetten, ka mers en galerijen bevat het een niet te taxeeren schat van schilderwerken, gravures, antiquiteiten, voorwerpen van kunstnijver- Op 13 Juli 1885 werd het Rijksmuseum ge opend door Mr. J. Heemskerk Azn., toen Minister van BLiineii-landsohe Zaken van liet. tweede Ministerie van dien naam. 1-Iet Rijksmuseum was Cuypers' hoofdwerk en ntag beschouwd worden als een monu mentaal kunstwerk van heteekenis. Het Rijksmuseum VOLKSGEZONDHEID van den hoofd in: thans tijdelijk als zoodanig wei Benoemd Is tot s rondissementsrechtbank te Haarlem, mr N Ree ling Brouwer, waarnemend griffier bU gemelde RIJKSVERZEKERINGSBANK Aan dr T. BUIeveld is op zUn verzoek eervol intslag verleend als controleerend geneeskun- lige bü de Rijksverzekeringsbank. BELASTINGDIENST Benoemd z|jn tot adj.-accountant der directe .elastingen in tjjdel dienst J P Dondorp te iussum an J W Verwoerd tc IJmuiden. BURGEMEESTER Voorst tot Voorst. CONSULAIBE DIENST Benoemd rot vice-consul dei- Nederlanden te Sta vanger, bulten bezwaar van -3 lands schat kist, J Marnburg. Het ressort van het vice-con sulaat strekt zich uit over Rogaland Fylke met uitzondering van de steden Egersund er Haugesund. Aan den heer Marnburg kan in de Er.gelscbe of Duitsche taal worden geschreven Land- cn Tuinbouw. Koolzaadsteunregeling Het ligt. in de bedoeling van de Re geering om koolzaad van den oogst 1936 voor steun in aanmerking te doen ko men. De oppervlakte welke in de Steun regeling zal worden opgenomen, be draagt maximaal 3ÜU0 H.A. Getracht zal worden een prijs van I 12.per 100 kg. te bereiken. De maximum steun zal f 5.— per 100 kg. bedragen. Door de P.L.C.O.'s zullen binnenkort formulieren aan de bekende telers wor den gezonden, waarop de telers aan vraag kunnen doen om voor een bepaal de met koolzaad te bebouwen opper vlakte voor steun in aanmerking te ko- Telers die op 20 Juli geen formulier ontvangen hebben en voor steun in aanmerking vvenschen te komen, kun nen tot 23 Juli bij de Provinciale Land- bouw-Crisis-Organisatie, waarbij zij ge organiseerd zijn, een formulier aan vragen. Engelands baconpolitiek Door Denemarken gedwarsboomd Zooals men zich zal herinneren uit door ons gepubliceerde berichten, heeft Engeland aan de bacon-exporteercnde landen voorge steld om ter wille van de Engelsche var- kensfokkerij, die echter nog niet voldoende voor de benoodigde hoeveelheid bacon kan zorgen, de contingenten van invoer te ver- hoogen, doch daarvoor in de plaats een ge ring invoerrecht te heffen. Engeland heeft de gewoonte aangenomen met de invoerende landen overleg te ple gen, wanneer maatregelen van internationa len handelspolitieken aard genomen moeten We vernemen, dat Denemarken gewei gerd heeft met het Engelsche voorstel ae- coord tc gaan. We zijn benieuwd wat de andere landen doen. 1. Is het den ratio van den Bond van M< ion verkoop van vee naar Rusland. uit welke publicatie kaa worden afgeleid, dat aan duen 'n Migraine op komst? Als 's morgens dat onbehaaglijke gevoel weer zoo'n ellendige aanval van migraine aankondigt, voorkom dan die misère met 1 of 2 AKKERTJES Volgens recept i/on Apotheker Dumont verkoop door de Rundveeeentrale niet gene zaam medewerking is verleend, in landboi kringen groote beroering heeft gewekt? 2. Zoo ja. is de Minister dan bereid aangaa: deze zaak zoo spoedig mogelijk volledige lichtingen te vensohaffen? Met ingang van 15 Juli mogelijk Alg. Handelsbl. verneemt, heeft 1. betaling der varkens naar geslacht gewicht en kwaliteit, zooals tot dusver geschiedde. Ook de aftrek van vrachten en beschadigde varkens. 2. De classificatie der varkens moot geschie den door een controleur der Veehouderijcentrale. 3. Ter voorkoming van verwisseling vain de gelijktijdig geschieden. Indien men voor toestemming in aanmerking wenscht te komen, dan moet men daartoe een verzoek richten, onder mededeeling dat men aan In geen ge leend, om me vóór 15 Juli i tüdig worden Ingediend, zal toestemming worden ver et zelf inkooiPQ» der varken, DE AARDAPPELOOGST VERLAAT Hagelschade de oorzaak De gevolgen van de hagelschade. in het West- land en omgeving op Pinkstermaandag aange richt. laten zich thans nog gelden, vooral bij de oogst van aardappelen. Door den hagelslag Is 11I. het loof grootcndeels vernield, ten gevolge waarvan de groei eenigen tijd stil heeft gestaan. vertr*00^ uardappeloos'st vr'i belangrijk In Juni werd nl. 169.467 kg. aardappelen aan gevoerd tegen 424.637 kg. in dezelfde maand van het vorige jaar. zoodat de aanvoer nu nog niet de helft van die in het vorige jaar belieo. •el. dat dit jaar 5275 kg. De verminderde aanvoer heeft evenwel de prijs iets doen stijgen, en h(j was gemiddeld 7.20 per 100 kg. tegen 5 in het vorig jaar. OPNEMEN VAN ARBEIDERS IN HET LANDBOUWBEDRIJF De minister van Sociale Zaken heeft thans besloten ook voor de gemeenten in de provincies Noord-Brabant en Limburg, nadat htm door de ROFFELRIJMEN. LEVE DE MARINE! Koene kerels der K XVIII, Allemaal, van hoog tot laag! Onze hartelijke hulde Op de feestdag van vandaag! Eindlijk ben je boven water, Eindlijk ben je in de Oost! Heel de wereld hoort hoe Holland Nu een zucht van vreugde loost. „Alles wel en geen bizonders" Seinde je ons elke dag,... Ondertusschen vocht je dapper Voor de eer van onze vlag. Want het is iets héél bizonders Dwars door stormweer en orkaan Drie en twintigduizend mijlen, Heel de aardbol ro-Ad, te gaan. En het is heel érg bizonder Dat een duikboot onzer vloot Alle duikboottopprestaties Vele mijlen heeft vergroot. Vijf en dertig dappre mannen! Gij hebt in uw stalen visch Schoone bladzijden geschreven Voor de vlootgeschiedenis: Voor de eer van de Marine Van ons kleine Vaderland Bracht gij wonderen van echte Stoere zeemanschap tot stand: Daarbij hebt gij groote dingen Voor de wetenschap gedaan Zeemanschap en diepzeestudie Gingen hier een huwlijk aan. 't Was een feest voor ons te hooren Hoe de Oost U blij ontving. Weest verzekerd dat heel Holland Dankbaar aan het toestel hing! 't Was een feest voor ons te hooren Dat ge zijt gedecoreerd. Prachtig zei Minister Deckers Hoe uw werk wordt gewaardeerd, 't Was een feest voor ons te hooren - Ja, het doet den burger goed! Dat de geest bij de Marine Is zooals hij wezen moet. Koene kerels der K XVIII! Holland, hier en overzee, Huldigt U en de Marine Met een driewerf luid Hoezee! (Nadruk verboden.) LEO LENZ Dr. I. H. J. VOS Naar wij vernemen, heeft Dr. I. H. J. Vos bij nadere overweging besloten in Septem- •Ixt a.s. het lidmaatschap Van de Amsterdam sche Raad opnieuw te aanvaardon.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5