WOENSDAG 10 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 Beginsel en handelspolitiek Primordiale en afgeleide beginselen Van de hand van Dr. H. F. Wes- terveld te Hilversum ontvingen we een gedegen en uitvoerig artikel over het onderwerp.' „Beginsel en Handelspoli tiek"; dat zich zeker in deze dagen weer naar voren dringt. Met goedvinden van den schrijver verdeelen we de plaatsing van dit arti kel over drie dagen; in de hoop, dat het verband daardoor niet al te zeer te ioor zal gaan. Bij elk artikel plaatsen we de noten, welke daar bij hooren, doch met door- loopende nummering. Hier volgt het eerste artikel: Uit diverse politieke literatuur en uit tal van besprekingen op politieke ver gaderingen is m. i. telkens weer de conclusie te trekken, dat er weinig een stemmigheid bestaat in het antwoord op de vragen, welke zaken tot de „be ginselen" gerekend moeten worden en wat in het beginselprogram eener poli tieke partij behoort te worden opgeno men. Niet alleen onder hen, die tot een zelfde politieke organisatie behooren, is er verschil van meening over de zoo even genoemde vragen, ook de ver schillende politieke organisaties zijn niet alle van dezelfde opvatting. Som mige partijen, zooals de A.R. Partij, de Chr. Hist. Unie, de Comm. Partij Hol land en de S.D.A.P. hebben een min of meer uitvoerig program van beginselen (beginsel-program)andere politieke organisaties, zooals de liberale staats partij „De Vrijheidsbond", de Chr. Dem. Unie, de Vrijz. Dem. Bond publiceeren een beginselverklaring en geven dan een op die verklaring gebaseerd (poli tiek) program. De R.K. Staatspartij kwam thans met een ontwerp-beginsel- program en belangrijke richtlijnen; een uitbreiding en verdieping min of meer van het stembusprogram 1933 en de daaraan voorafgaande principieele richtlijnen, terwijl de Nat. Soc. Bewe ging in ons land slechts een enkel leidend beginsel vermeldt met een programma. Dit gebrek aan eenstemmigheid is voor een groot deel te verklaren uit het feit, dat men zich geen voldoende re kenschap geeft van de beteekenis van het begrip „beginsel", terwijl ook daar door de vraag, wat in een beginselpro gram behoort te worden opgenomen geen gelijke beantwoording vindt. Het is dus' in verband ook met het onder werp, dat ik ga behandelen, noodig, eerst een onderzoek in te stellen naar de juiste beteekenis van het begrip „beginsel". „Wat is een beginsel'"! Van zeer oude traditie is de opvat ting van principium als grondbeginsel, hoofdbeginsel, primordiaal beginsel. Aldus Aristoteles: „Aan alle beginse len is gemeenschappelijk, dat zij het eerste zijn van al wat is, wordt of ge kend wordt". x) Hier beteekent begin sel dus de laatste grond, waartoe het denken vermag door te dringen. Zoo sprak ook Prof. Dr. W. Geesink van beginselen in den zin van uitgangs punt, het begin, vanwaar het zijn, het worden, het handelen of het kennen uitgaat. 2) Voor wie de Heilige Schrift als de voornaamste oorkonde van Gods openbaring aanvaardt, is het duidelijk, dat deze grondbeginselen onverander lijke, eeuwige waarheden zijn, die rechtstreeks door God zijn geopenbaard en die door geen feiten kunnen worden aangetast. Prof. Mr. Anema schreef eens van deze beginselen: „Die algemeene vóor- oordeelen, benoodigd voor elk weten schappelijk onderzoek, staan in het nauwste verband en hangen af van wat men pleegt te noemen de beleden levens- en wereldbeschouwing, d.w.z van die algemeene kijk op de dingen die geen vrucht van wetenschappelijk onderzoek is of kan zijn, maar die om zoo te zeggen, op den diepsten achter grond van ons zieleleven ontkiemt aan de hand van het kennis maken met de wereld der verschijnselen. Er zijn in de zielen der menschheid een zeker aantal soorten van „klankbodems" en al naarmate die klankbodem geaard is resoneert hij anders op de tonen, door den kosmos buiten ons op dien klank bodem uitgestort. Al naarmate bijvoorbeeld Ge gelooft in een Almachtig Schepper van hemel en aarde of in mechanische evolutie; al naarmate Ge een souverein God over hemel en aarde of de souvereiniteit des menschen belijdt; al naarmate Ge vast houdt aan een zedelijke wereldorde, die over al wat mensch heet dwingend gezag uitoefent, dan wel recht en zede lijkheid beschouwt als utiliteitszaken alles dingen, die voor geen weten schappelijk onderzoek vatbaar zijn al naar die mate zullen de algemeene beginselen, waarvan Ge bij uw weten schappelijk onderzoek uitgaat ganseh zeer uiteenloopen. Een faculteit van rechtsgeleerdheid zal er heel anders uitzien, die de souvereiniteit voor recht en staat belijdt van God, geopenbaard in Zijn Woord, dan één, die het uit gangspunt zoekt in den mensch, zij 't dan in zijn moreele norm-bewustzijn of in zijn spontaan wilsbesluit of in zijn geestelijke evolutiewet." 3) In overeenstemming met dit onver anderlijk karakter dezer beginselen zegt dan ook artikel 3 van het prograpi van beginselen dér A.R. Partij: „Ook op staatkundig terrein belijdt zij de eeuwige beginselen, die ons in Gods Woord geopenbaard zijn". Behalve van grondbeginselen spreekt men echter ook nog van beginselen in de zin van afgeleide beginselen of be ginselen van de tweede rang. Ik laat nu daar of dit spraakgebruik juist is; we doen het beste dit te aanvaarden, omdat we er toch niet meer buiten kunnen; daarvoor zijn deze woorden al te veel ingeburgerd. Bij deze beginselen hebben we te maken met richtlijnen, denkbeelden, die uit de grondbeginse len deductief worden afgeleid of welke berusten op iriductie, doordat men den uit tal van feiten gebleken hoogst waarschijnlijke regel in verband brengt met een grondbeginsel. 4) Waarop we nu vooral moeten letten, is dit, dat we in beide gevallen te doen hebben met ménschelijk werk, waarbij dus dwaling kan insluipen. Het was op dit gevaar, dat Groen van Prinsterer wees, toen hij in zijn „Ongeloof en Re volutie" schreef: „De geioovige weet, dat het Woord Gods aan al wat daarop deugdelijk gebouwd en daaruit met juistheid afgeleid is, onwrikbaarheid verleent, maar hij vergeet te dikwerf, dat de deugdelijkheid van het gebouw en de juistheid der gevolgtrekking menschelijk werk is; zoodat hij ten on rechte, eigen breekbaren arbeid met den rotssteen, eigen redeneering met de uitspraken des Allerhoogsten ver eenzelvigt, en alzoo, bij levendig besef van de onfeilbaarheid Gods, eigen feil baarheid vergeet". 5) Dat het hierbedoelde gevaar niet denkbeeldig is, bewijst de historie. Zoo is het bestaan der slavernij verdedigd met een beroep op de Heilige Schrift. Cham, van wien de negers afstamme lingen waren, was door God vervloekt, en de afschaffing der slavernij was niets anders dan een vrucht van de valsche vrijheidsleus der Fransche Re volutie. Godsdienst- en gewetensvrij heid zijp lange tijd tegengestaan door vooraanstaande Christenen en de be voorrechting van leden van bepaalde kerken werd verdedigd met een beroep op Gods Woord. Terecht kon een be kend staatsman eenige tijd geleden schrijven: „Waarheen wij ook den blik wenden, overal zien wij, dat de voort schrijdende christelijke cultuur meer malen is tegengestaan onder godsdien stige leuzen. Wanneer wij uit. dit oogpunt de ge- Ned. Chr. Bond van Personeel Publieken Dienst in Vooral nu geldt: Versterkt uw organisatie! Algemeene Vergadering te Arnhem Vandaag en morgen wordt in „Musis Sacrum" te Arnhem dis 19de algemeene ver nadering gehouden van den Ned. Hond van personeel in Publieken Dienst. Daar cle Bondsvoorzitter, de heer D. de Ridder, door ziekte verhinderd is aanwezig te zijn, werd hedenmiddag 1 uur de verga dering geopend door den 2den voorzitter, den heer J. van Z w ij n d r.e c h t van Den Helder Nadat deze in gebed was voorgegaan, hield hij dr Openingsrede. In de eerste plaats drukte spr. er zijn blijd schap over uit, dat er goede verwachting bestaat, dat cle heer De Kidder O 'er ccnigcn tijd zijn arbeid weer zal kunnen hervatten. Voorts heette hij, welkom de leden van het algemeen bestuur, de vertegenwoordigers der afdeelingen, van hiet Chr. Nat. Vak verb >nd, het Permanent Comité, de R.K. zusteroigam- satie en deputatie van hei Gemet-nte.be stuur van Arnhem. Ook herdacht spr. wijlen den heer J. S. Ruppert en degenen, uit eigen organisatie, die in deze twee jaren dooi den dood werden weggenomen. Moest reeds aldus ging spr. verder in het verslag over 1931 en 1932 worden ver meld, dat het voorjaar van 1932 een groot aantal kortingsvoorstellen bracht in verband met de Kortingswet, het najaar leidde een nieuwe stroom van voorstellen binnen ons bondsbureau in verband met de begrootingen voor 1933. Nieuwe voorstellen of verhoosing van reeds vastgestelde kortingen of heffingen van pensioenpremie volgden elkaar op. Daarbij kwam dan nog de verhooging der pensioenpremie tot 10 ingaande 1 Juli 1934, lang niet overal door een verhooging van het loon gecompenseerd. We zijn nog in crisistijd en de toestand in ons land is, gelijk over de geheele wereld, donkerder dan ooit. Dit is ook oorzaak, dat schiedenis overzien, dan zouden wij soms geneigd zijn, het woord, door één der slachtoffers van de Fransche Revo lutie op het schavot gesproken: „Vrij heid, wat is niet in Uw naam misdre ven", over te nemen met wijziging van „Vrijheid" in „Godsdienst". 6) J) Met. V 1, 1012 b 34 seq. 2) De dogmatische grondslag der Vrije Universiteit, Amsterdam, 1904, p. 3. 3) Bijzondere Universiteiten, Wageningen, 1903, pgs. 22 en 23. 4) Vgl. Prof. F. W. Grosheide in „Begin selen en Feiten", Kampen, 1917, p. 29. 5) a. w. uitg. Diepenhorst, Kampen 1922, pgs. 26 en 27. 6) Men zie het artikel van Jhr. Mr. D. J. de Geer in het Januari-nummer van Stem- knien des Tijds (1934) over „Het christendom en "de groei der maatschappij". de regecring steeds bezig moet zijn om toe te zien dat de uilgaven worden verlaagd omdat de top der ontvangsten bereikt is, en er zoo mogelijk overeenstemming zij tusschen die beide. Wie zou dit nfleit toejuichen? vraagt spr. In een goed geordend huisgezin gaat het niet anders en kén 't ook niet anders gaan. Doch de wijze waarop, heeft en kan ook onze instemming niet hebben. Wij zingen niet mede in het koor van hen, die als beste stuurlui staan aan die wal en 't altijd beter weten, noch minder met hen, die altijd weer roepen: „We moeten versoberen", en alleen letten op een ander en nooit op zich zelf. We denken er niet aan op dema gogische wijze voordeel te trekken uit dleze droeve omstandigheden en de fei ten te loochenen. Neen, wij willen er kennen, dat er zeer veel wijs beleid noodig is voor de regeering om door de branding heen te komen in de veilige haven, wij willen God bidden om wijs heid en kracht voor die mannen die op de verantwoordelijke plaatsen zijn ge stold, doch tegelijk mogen en moeten we onze critiek, onze bezwaren doen hooren, opdat daardoor kome één ge meenschappelijk samenwerken van hoog tot laag, mede in het belang van allen. Er is gekomen wijziging van de Ambtena renwet en er is gekomen het rapport van de Commissie-Schouten. Tegen het rapport- Schouten hebben wij onze ernstige bezw aren, maar vooral vinden wij het bedenkelijk, dat de regeering geen vaste lijn volgt bij hst vaststellen van het loonpeil der lagere orga nen en de maatstaf van het plaatselijk loon peil dikwijls op willekeurige wijze wordt gehanteerd. Van de vrijheid en zelfstandig heid der lagere overheidsorganen is in dit opzicht ni.et veel overgebleven. Men had vrij heid omte verlagen. Het incidenteele in grijpen is regel geworden. Terwijl men tot de conclusie moet komen, dat thans vrijwel elke loonregeling als een exces naar boven wordt beschouwd. Bovendien heeft conclusie 22 van het Rapport-Schouten ertoe geleid, dat bij: overal op de laagst bezoldigden de hardste klappen vallen. Naast onze critiek en onze klaagzang past ons ook erop te wijzen, dat niettegenstaande de ongunst der tij-den er meermalen toch voor het personeel allerlei bereikt is, dal niet aan de groole klok wordt gehangen, maar dat voor onze leden indivi dueel toch van veel beteekenis is. Meermalen is het ook voorgekomen, dat wij door over legging van gegevens mochten bewerkstelli gen, dat voorgenomen verslechteringen aan merkelijk minder vèrstr-rkkend en ingrijpend uitvielen. Indien ooit, zegt spr., dan geldt in dezen tijd: Versterkt uw organ' ti e! Er is overal daling van ledental merkbaar. De menschen van de automaat: 25 cent in werpen en f 1 terug ontvangen, zijn reeds lang uit de rijen verdwenen. Nu gaat het om hen die 't te zwaar wordt en terugdeinzen en verslappen. Laat ons 't hoofd omhoog heffen. God negeert. Laten we in dit geloöf n deze zekerheid de arbeid opnieuw aan- atten, opdat de achteruitgang ook van ons ledental, al is die niet onrustbarend, omgezet worde in vooruitgang. Wat wij bereikt, wat wij vervvorven hebben, moeten wij steeds 'eer veroveren, ook, neen juist in diezen ver warden tijd. Meer dan ooit is.bet getuigenis en het beleven van het Christelijk sociaal be ginsel noodzakelijk. Laten ook deze-dagen ons versterken en bevestigen in deze over tuiging,. doch bovenal dat Gods Naam in onzen arbeid worde verheerlijkt. De verdere agenda Na de openingsrede kwamen jaarverslagen 1 bestuursverkiezing aan de orde. Voorts verschillende belangrijke voorstel len. De afd. Utrecht had een voorstel ii» gediend tot benoeming van een nieuwen be zoldigden bestuurder. De afd. Nunspeet ilde de contributie verlagen en die stellen op 1 cent van iederen gulden loon. De afd. V e 1 s e n stelde het hoofdbestuur voor po gingen in hot werk te stellen om over te gaan tot het stichten van provinciale of districts- comité's. En eindelijk wilde de afd. Delft actie gaan voeren om den leeftijd, waar op ouderdomspensioen ingaat, te stellen op 60 jaar, bij een maximum van 35 dienstjaren. In de vergadering van morgenochtend - hoopt Dr C. Beekenkamp van Leiden U refereeren over „De ordeningsgedachte". Werkgelegenheid in Zuid-Afrika Volgens het laatste nummer van „Zuid- i Afrika" mag uit velschillende in de maand Juni ontvangen berichten worden opgemaakt, f dat: a. er voor bekwame electriciens, diie minstens 5 jaar practisch hebben gew erkt, goedo werkgelegenheid is in Johannesburg; b. de tot nu toe uitgekomen technici! allen werk hebben gevonden, doch daaruit niet mag worden geconcludeerd, dat deze j categorie van werkzoekenden ook in cte toe- komst even gemakkelijk zal slagen. In ver- j band hiermede telegrafeerde men dan ook» reeds dat het plaatsen van technici bezwaar-1 lijk gaat; c. de kans op het vinden van werk voorj timmerlieden steeds geringer wordtJ d. er goede kansen zijn voor lood-! gieters, dank zij een op-punt-van-uitvoe-j ring-staand schema voor een nieuw riolee-i ringsstelsel in Johannesburg; e. ten gevolge ven de veelvuldige toepas-- sing van betonwerken, waarbij men metse-ji laars allerlei werk laat doen hetwelk hierj' door timmerlieden wordt verricht, er goede; kansen zijn voor me.se la ars en f. er eveneens goede kansen zijn voor, stucadoors, aangezien men in den beton! bouw zeer veel pleisterwerk doet; g. ook bekwame tegelzetters spoedig werk kunnen vinden; h. volgens een bericht in een Engelsch vak-' blad werkelijk bekwame kappers, schaarsch zijn in Zuid-Afrika. Voor nadere inlichtingen wende men zich tot die Ned. Zuid-Afrikaansohe Vereeniging, Keizersgracht 141, Amsterdam of de Stichting Landverhuizing Nederland, Bezuidenhout- scheweg 97, Den Haag, liefst schriftelijk. OPHEFFING STATIONS De directie der Ned. Spoorwegen deelt'mei de, dat met ingang van 15 Juli de. stations Bunde, Meersen en Gen le voor verzending van stukgoed worden gesloten. Deze worden opgenomen in het rechtstreeks A:T.O.-tarief. In de Rotterdamsche Diergaarde is een zeeleeuw geboren, die vooral de belangstelling van jeugdige bezoekers trekt. Het ingestorte pakhuis Haringvliet 9 te Rotterdam, waar de vloer onder den last van een millioen K.G. erwten bezweek. Links de gebroken gevel. Rechts: het zoeken naar eventueele bedolvenen onder de erwten. De Belgische koningskinderen prins Boudewijn en prinses Josephine aan het Noordwijksche strand. Zij maken toilet bij den hond van burqemeestcr de Mortel. y Twee phasen van den feilen brand, die gisterochtend woedde in de loods van Van Holst en Baars Goederenvervaer-Miiaan de van Helmontstraut U Rottendam, Artillerie in galop, een nummer van den vijfden „Reichskriegertag", die onder groote belangstellinq van reqeerinq en weermacht te Kassei werd gehouden* Mussolini spreekt te Eboli tot de troe pen, die gereed staan naar Abesswüë ueHieklten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5