Abessynisch-ltaliaansch conflict IhekfU <ip*xi! Een graanpakhuis ingestort WOENSDAG 10 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND De arbitrage mislukt Dinsdag kwamen te Scheveningen de yicr arbiters in het Abessynisch-ltaliaansch conflict weer bijeen. Men kon niet uit de moeilijkheden geraken, waarom de beide Abessijnsche arbiters voorstelden een vijf den arbiter te benoemen, zooals reeds mo gelijk was krachtens de te Genève geno men besluiten. Hierin was echter bepaald, dat een vijfde arbiter zal kunnen worden gekozen, indien de commissie vóór 25 J> niet tot overeenstemming was gekomen. Mét het oog op de thans ontstane bijzondere situatie meende men echter, dat een vijfde arbiter de arbitrage nog zou kunnen red den. De Italiaansche arbiter en de Italiaan- sche agent ontkenden echter, dat er reden \\as om een vijfden arbiter te benoemen en wenschten aan deze benoeming niet mede te werken. De zittingen van de commissie rijn hierop voor onbepaalden tijd ver daagd. De Italiaansche delegatie is naar Rome teruggekeerd. Verdrag van 1926 vervallen Volgens Italiaansche opvatting is thans een geheel nieuwe rechtspositie ontstaan, welke den Volkenbond aanleiding zou kun nen geven terug te komen op zijn besluit, dat de benoeming betrtft van een vijfde arbiter in de commissie, en de verdere be handeling van het Italiaansch-Abessijnsche conflict op een geheel nieuwe basis te stel len. Mussolini lieeft in do Italiaansche Kamer verklaard, dat het Italiaansch- Abessijnsche vedrag van 1928 een dood" letter is gebleven met de uitsluitende uit zondering van de bepalingen inzake ver zoening en arbitrage. Italië acht de arbi trage mislukt door Abessynie s houding en beschouwt het verdrag van 1928 thans als [vervallen. De Engelsche pers weet mee te deelen, dat op 25 Juli of even later een buiteng. wone zitting van de Volkcnbondsraad over het Abessijnsch-Italiaansch conflict zal yvorden gehouden. Een „vreedzame penetratie" „Zekere Europcesche mogendheden" zou tten een z.g.n. vredesplan aan dc Abessijn sche en Italiaansche regeeringen hebben voorgelegd. Op grond van dit ontwerp- yredesverdrag wordt aan Italië het recht toegestaan, zijn troepen in Afrika te ge bruiken voor een „vreedzame penetratie" .Vaft Abessynie. Na beëindiging van deze taak kunnen zij naar bet moederland terug gezonden worden. Op deze wijze zou het Mussolini mogelijk worden gemaakt, <!c Abessijnsche kwestie zonder .verlies .van prestige te liquideeren. In ruil hiervoor zou Italië zich bereid Verklaren, de souvereiniteit van den negus .van Abessynie te garandeeren en wel on der de volgende voorwaarden: Italië ver- krijgt administratieve controle over zekere deelen van Abessynie; Italië ontvangt eco nomische concessies, namelijk het recht tot exploitatie van waardevolle minerale delf stoffen benevens het verlof tot den aanleg van een spoorlijn, welke Italiaansch Soma- liland met Eritrea verbindt; Italië verkrijgt territoriale concessies, waaronder de deti- nitieve vaststelling van de grenzen tus- schen Abessynie, Italiaansch Somaliland zal Abessvnië Italië tegemoet komen door afstand te doen van het slagveld Adoea, liet tooneel van Italië's zware nederlaag. -Of een dergelijk „vredesplan" het oor logsgevaar zal afwenden is zeer dc vraag. In zeker© Italiaansche kringen zou het verlangen leven de operaties tegen Abessynië nog vóór 25 Aug. te beginnen, d.w.z. voor het Italiaansch- Abessijnsche conflict voor den Vol kenbond komt, zoodat de Vol- - 'kenbond voor een voldongen feit zou komen te staan. Er zijn echter twee legerdivisies en twee divisier zwart- hemden nog niet naar Abessynië on derweg en het zou onwaarschijnlijk zijn, dat Italië den veldtocht tegen het ongeveer 1 millioen man sterke 'Abesijnsche leger zou openen, zonder minstens 250.000 man troepen in zijn koloniën te hebben. Waarschijnlijk acht men het, dat Italië minstens tot eind Augustus zal wachten, mits het niet door een dreigende stelling-ne men van den Volkenbond te voren reeds tot optreden zou worden ge dwongen. Van toonaangevende Italiaansche zijde ■wordt een en ander tegen gesproken. De behandeling van het Italiaansch-Abes- sijnsch conflict vertoont volgens de opvat ting van verantwoordelijke Italiaansche in stanties geen nieuwe aspecten, die plotse linge beslissingen van dien aard zouden doen venvachten, nog afgezien van het feit, dat de regentijd in de betrokken Oost- [Afrikaansche gebieden niet vóór September afgeloopen is on Italië er prijs op stelt de aan 'den gang zijnde voorbereidingen voor een eventueel noodzakelijk wordende mili taire actie verder te voltooien. Klimatologische moeilijkheden Van verschillende zijden wordt verno men, dat in de brieven die do verwanten 'der naar Oost-Afrika vertrokken Italiaan 6Clie soldaten ontvangen, de soldaten kla gen over de groote hitte in de Ronde Zeo cn over het feit, dat de transportschepen overladen zijn, zoodat er zoo goed als geen accomodatie voor de soldaten aan boord is „Stockholms Tidningcn" meldt, dat d< keizer van Abessynië aan de Zweedsche re geering heeft verzocht, hem een aantal Zweedsche militaire vliegers als instruc teurs ter beschikking te stellen. De regee ring heeft dit verzoek echter beleefd afge wezen met de motiveering, dat de Zweed sche luchtvaart al haar officieren noodig heeft Engeland heeft zijn oorlogsbodems in de Ttoode Zee saamgetrokken en zijn lucht strijdkrachten in die streken versterkt. Het officieel© Italiaansche staatsblad be vat een nieuw Kon. besluit waarbij alle specialisten en technici van de lichtingen 1909 en 1910 onder de wapenen worden ge roepen. Dc voorbereidingen voor den strijd in Oost-Afrika word in versneld tempo voort gezet en de bladen bevatten opnieuw uit- oerige artikelen tegen Engeland, terwijl sommige bladen den dreigenden toon tegen Engeland laten varen en inplaats daarvan een beroep op Engeland doen en 't trach ten te overtuigen van de juistheid van het Italiaansche optreden. Staat van oorlog in Abessynië De correspondent van de „Daily Express" Addis Abeba meldt, dat een dicht bezette trein met Britsche, Amerikaansche en Iia-1 liaansche mannen, vrouwen en kinderen Addis Abeba is vertrokken. Zij verlaten het land wegens het dreigende oorlogsge De correspondent meldt verder, dat de meeste firma's te Addis Abeba geen crediet meer geven, waardoor het zakenleven zo goed als stil gelegd is. De Volkenbond en het conflict. De diplomatieke medewerker van de Dai ly Telegraph verklaart te weten, dat cle Italiaansche bevelhebbers in Oost-Afrika aan Mussolini hebben medegedeeld, dat zij met minder dan 400.000 man geen succesvolle aanval kunnen uitvoeren. Mussolini heeft zich hiermede accoord verklaard. De tegen woordige strijdkrachten in Eritrea en Soma liland vormen niet meer dan de helft van het benoodigde. Hierdoor worden dus de berichten over een spoedige aanval tegen gesproken. Verder wordt gemeld, dat Mussolini een militaire heerschappij van Italië in Abes synië wil op richten naar het voorbeeld van de Franschen in Marokko. Vermoedelijk is Frankrijk meer bezorgd over deze plannen dan Engeland. De secr.-generaal van den Volkenbond Avenol heeft de wensch geuit dat de groo te mogendheden alles zullen doen om tot een overeenstemming te komen, aleer de Vol kenbond bijeenkomt. Avenol is zich wel be- ust van de mogelijkheid van een vernieti ging van het ge heel e volkenbonds-systeem door een onbezonnen of overijlde handeling. In Londen wordt verklaard, dat men niet te veel gewicht moet hechten aan het mis lukken van de onderhandelingen te Scheve ningen. Eerst was het plan den Volkenbond oor 27 Juli bijeen te roepen ten einde een scheidsgerecht te benoemen. De oorspronke lijke gebeurtenisen hebben echter van hun belang ingeboet; de draagwijdte van het conflict gaat veel verder. De Volkenbonds raad zal 25 Aug. bijeen komen, indien vóór dien geen overeenkomst tot stand gekomen zal zijn. In voedingswaarde en bruikbaarheid. Wint Neerland's kaas het te allen tijd! De overstroomingsramp in de Vereenigde Staten Meer dan 70 dcoden. Naar uit Albany in den staat New-York gemeld wordt is het hooge water in het overstroomingsgebied Dinsdag weer eenigs- zins gedaald. In verschillendo plaatsjes trachtten de inwoners naar hun woningen terug te keeren Daarbij vonden zij in hun huiskamers hier een daar een laag slik van 1 tot V/2 M. dik. In drie overstroomde plaat sen is brand uitgebroken, waardoor ver scheidene gebouwen vernield werden en groote schade werd aangericht. De brand weer moest het vuur van uit booten bestrij den. De regeering heeft uitgebreide maat regelen genomen om liet uitbreken van een typhuscpixlemie in het ovorstroomiugsge bied tegen te gaan. Meer dan 70 menschen rijn gedood en de schade wordt op milltoenen dol lars geschat. De stad Ithaca wordt door een dijkdoorbraak bedreigd. Tal van vluchtelingen wachten op redding. De staat Maryland ook geteisterd Ook de rivieren in het Noord-Oostelijke gedeelte van den staat Maryland zijn ten gevolge van aanhoudende wolkbreuken bui ten hun oevers getreden. Verscheidene plaat sen zijn reeds overstroomd. Het water staat daar reeds 1 M. hoog. Uit Glasgow in Montana wordt gemeld, dat een wervelstorm, gepaard gaande met wolkbreukachtige regens verscheidene plaat sen in de omgeving heeft geteisterd. Talrij ke gebouwen werden verwoest. Twee per sonen vonden den dood, terwijl ongeveer 40 anderen gewond werden. Men meldt nader uit New-York: Op verscheidene plaatsen in het over stroomingsgebied duurt de hevige regenval oort. Talrijke dorpen zijn geheel var buitenwereld afgesneden en hebben gebrek aan voedsel en drinkwater. De bonds- autoriteiten hebben 25.000 arbeiders, die in werkverschaffing werkten, naar het geteis terde gebied gezonden, om deel te nemen aan het hulpwerk en het opruimingswerk. Tengevolge van wolkbreuken wordt thans ook hoog water in het Oosten van Pensyl- vanië gemeld. Talrijke bruggen en huizen zijn daar vernield. De materieele schade is zeer aanzienlijk. De overstroomingsramp in China Duizenden dakloozen. In het stroomgebied van den Yangtse Kiang is ook de provincie Kiangsi ernstig door de overstroomingen geteisterd. Hon derden dijkbreuken aan het Pojang meer en aan de Kan-rivier worden gemeld. Uit alle deelen van de provincie komen onophoude lijk vluchtelingen te Nantsjang aan, waar de provinciale autoriteiten de technische 'hulp hebben opgeroepen. Het hoog wa- n dc Yangtse Kiang blijft onverminderd aanhouden. Volgens een bericht uit Hankau zijn reeds 4400 huizen verwoest, waardoor ,000 menschen dakloos zijn geworden. Het spoorwegverkeer HankauPeiping is door het instorten van een spoorbrug gestremd. Duizenden vierkante kilometers gebied staan onder water. Twintigduizend koelies zijn te werk gesteld bij het herstel van den Woewei-dijk, die Woetsjang en Hankau tegen het stij gende water moet beschermen. De steden Sja-sji en Kioekiang, do 'eerste bovenstrooms van Hankau, de tweede benedenstrooms van die plaats en Tsjangte aan de Joeën-kiang, die in 't Toengtingmeer ui'stroomt, staan voor een deel onder water. BULGAARSCHE OUD-MINISTERS GEARRESTEERD. Men meldt uit Sofia: De oud-ministers Goorgieff en Karakoelakoff zijn gearresteerd Zij worden beschuldigd van revolutionaire act ia. Geweldige puinhoop aan den Haringvliet te Rotterdam Gelukkig geen menschen levens te betreuren Vijftig a zestig ton erwten op straat uitgestort Ontzaglijke ravage SCHEEPSRAMP OP DE KUST VAN CYRENAICA Men meldt uit R o m e: Hedenmorgen vroeg is 6 mijl uit de kust van Cyrenaica. oabij Benghazi, het Italiaansche s.s. Attilio metende 916 ton, vergaan. Omtrent de omstandigheden waaronder deze scheepsramp plaats vend, is nog niets bekend. Vast staat dat het schip in 3 minuten tijds ge zonken is, en dat van de opvarenden minstens 21 personen zijn omgekomen. Dp „Attiliö" had een lading tarwe aan boord en 14 passagiers, terwijl de bemanning uit 16 koppen bestond. TEGEN EEN NATIONALE QOKKERIJ Versohillende religieuze en andere ve ecnigingen tot bescherming van de goede zeden in Amerika hebben w-rgaderd en scherpe aanval ge>daan op de onlangs gedane voorstellen tot instelling van een nationale loterij als middel tot verhooging van de in komsten der federale rpgeering. Zij voorspel den dat db oppositie in het land zoodanig het hoofd zou opsteken, dat zij de huidige regeer ders zou wegvagen. PER AMBULANCE-VLIEGTUIG UIT KENYA NAAR LONDEN De mogelijkheid die op elk gebied het lucht verkeer biedt zijn weer eens gebleken toen op Croydón een verkeersvliegtuig uit Kenya landde, gedeeltelijk ingericht uls ambulance- vliegtuig, met aan boord luitenant Chance, die in Kenya plotsing zóó ernstig ziek w geworden, dat de geneesheeren alleen maar redding voor hem zagen indien hij onmiddel lijk naar Europa kon worden overgebracht. Op Croydon werd hij opgelegd door oen ambulance-auto met een dokter en twee Roo- de Kruis-soldaten, die hem naar het Koningin Alexandra Militair Hospitaal overbrachten. Uit Raleigh in Noord-Carolina wordt ge meld, dat sedert het begin van het jaar zich in dezen staat meer dan 300 gevallen van kinderverlamming hebben voorgedaan en dat de epidemie zich op het oogenblik uitbreidt met bijna GO nieuwe gevallen per week. Vr het eerst maakt men thans gebruik van een w serum, vervaardigd door de doctoren William Park en Morris Brodie uit New- York, uit die hersens van kleine met kinder-- erla'mming geïnfecteerde cn daaraan over leden Rhesus-apen. Er hebben zich nog zoo goed als geen doodelijke gevallen voorge daan. EEN DRIJVEND SPEELHOL GEPLUNDERD Uit Longbeach in Californië wordt gemeld/ it des nachts zeesohuimors het op 8 mijl af stand van het strand voor anker liggende luxe-jacht „Monte Carlo" hi ibben overvallen. Zij maakten -een buit van '22.000 dollar, ter ijl hun voorts sieraden van groote waarde in handen vielen. Het luxe-jacht „Monte Carlo", een drijvend speelhol buiten de territoriale grens, vormde het punt van samenkomst van gokkers. De piraten, vijf in getal, die don brutalen over val gedurende den nacht, toen de bemanning sliep, ten uitvoer legden, waren zwaar be wapend en het gelukte hun gemakkelijk de bemanning van het schip in bedwang te houden. PRESIDENT ROOOSEVELT GAAT DEN BOER OP. Naar wordt gemeld heeft president Roo sevelt het voornemen, gedurende den zomer reis door het gelieele land te maken, teneinde persoonlijk zich on do hoogte te stellen van de stemming onder het publiek Bovendien is do president van plan tal rijke redevoeringen uit te spreken om het volk te winnen voor zijn politiek. Frankrijk wil zijn vloottonnage verhoogen De aanbouw van de Duitsche vloot moet blijkens de uitlatingen in de Engelsche pers voor Engeland een verrassing zijn. En Frankrijk meent, dat hierdoor de Fransche admiraliteit, voor een geheel nieuwe toe stand wordt geplaatst, waardoor herziening van het Fransche programma noodig is, wil Frankrijk zijn strategische minderheid te-' genovcr Duitschland, welke ontstaat door dat Frankrijk in twee zeeën moet. operee- ren, een koloniaal rijk moet verdedigen, en een koloniaal leger moet mobiliseeren, op eenigerlei wijze compenseeren. Het wil Engeland ervan overtuigen, dat het thans noodzakelijk is de Fransche vloot, te verhoogen tot 700.000 ton. HET ANTI-CLERICALISME IN TURKIJE Het verbod in Turkije aan alle bedienaren van den godsdienst om buiten de godsdienstige ruimten geestelijke gewaden te dragen, drijft de monniken en nonnen, die het onderwijs lei den, het land uit. Van de 30 Roomsche scho len te Irtamboel zullen er hoogstens 15 blijven bestaan en deze moeten behalve het prijsgeven van het geestelijk gewaad ook de autonomie prijsgeven en het regeeringisprogram voor het onderwijs volgen. Daarentegen genieten de minderheden, die voorheen onder Turksch bewind geen leven hadden, thans religievrijheid. De Armeniërs bijv. (vroeger 2 millioen) thans nog slechts 64.745 zielen in Turkije tellende, zijn thans vrij en zelfs werd te Afion Karakissar zeer opmerkelijk een Armeniër als afgevaardigde naar het parlement gekozen. Ook doen de Turken thans veel aan de z.g.n. vrouwen-emancipatie. Kort Nieuws Maandiag is de bekende multimillionair John D. Rockefeller 96 jaar geworden. In Mid'den-Afrika zijn bij een oerwoud de resten van een oud-Egyptische stad ge vonden. De „Normandie" wordt van October tot Maart opgelegd, omdat de wintervaart ,de on kosten niet kunnen dekken. Dc Zwitsergoh© luchtmacht wordt uit gebreid en gemoderniseerd. Gistermiddag en avond heeft een niet-alledaagsch ongeluk, dat merk waardig goed is afgeloopen, de om geving van den Haringvliet te Rotter dam in rep en roer gebracht. Om streeks kwart over twee is de voorgevel en een ge deelte van de beide boven ste verdiepingen van pand 9 aan den Haringvliet met donderend geraas ineenge stort en op straat terecht gekomen. In het gebouw lag een enorme hoe veelheid regceringserwten van wel 1.000.000 kg. opgeslagen. Een groot gedeelte van deze partij is mede naar beneden ge komen, zoodat een gewel dige puinhoop van onge veer twee Meter hoogte, be staande uit brokken muur, steenen, hout en erwten zich voor het vernielde pand als een hooge berg opstapelde. Vier personen, die zich in het ineengestorte gebouw be vonden hebben wonder boven wonder een goed heenkomen kunnen zoeken en zijn ongedeerd gebleven. Er z ij n dus bij deze ramp geen menschenlevens te betreu ren. Een groote sleeperswagen die voor het pand stond werd door de neerstortende puinmassa bedolven, brak in tweeën en werd finaal ver splinterd. Het bergingswerk, dat met groote voortvarendheid ter hand werd genomen, heeft den geheelen middag en avond in beslag genomen. Het Ineengestorte gebouw is een van die typische pakhuizen, waarvan men er in de omgeving van den Haringvliet zooveel aan treft. en die grootend eels daleeren uit de achttiende eeuw. De Vereenigde Olie en Teerbeórijven, Directeur de heer P. v. d. Ree heeft de beneden-verdieping in gebruik, de heer M. S. de Visser de bovengelegen verdie pingen, waar hij een graanfactory en Op- 8lagbedrijf heeft. Zoowol op de gelijkvloer- sche. als op de eerste verdieping bevinden zich aan de voorzijao een paar kleine kan toortjes. Daarachter strekken zich tot aan de zijde van de Nieuwe Haven aan den ^achterkant de bergruimten uit. In het benedengedeeltehad de Vereen, 'lie- en Teerbedrijven een groote hoeveel heid leciigo emballage, vaten smeerolie en teerproducten opgeslagen. In de bovenge legen verdiepingen was een partij van on geveer 1000 ton regeeringserwten verdeeld over ongeveer 10.000 zakken opgeslagen. Hoe de erwten lagen opgeslagen Deze erwten waren de laatste maanden in het pakhuis gebracht. Naar men weet wor den deze z.g.n. regeeringserwten door de Akkerbouwcentrale ingekocht en tot den tijd dat ze gedistribueerd of geëxporteerd wor den opgeslagen in verschillende pakhuizen. Met de fa. De Visser was in Januari een contract afgesloten, dat successievelijk 1100 'ton in het pakhuis zouden worden opge slagen. Deze maxi mum-hoe veelheid was gister nog niet bereikt. In het gebouw was ongeveer 1000 ton ondergebracht. Op de eer ste verdieping lagen slechts balen erwten, op de tweede verdieping een enorme hoeveel heid losgestorte erwten, terwijl op de zolder en zoldervliering vlak onder het dak weer balen erwten lagen opgeslagen. De eerste narigheid Reeds enkele weken geleden hebben zich in het pakhuis verschijnselen voorgedaan, waaruit bleek dat er iets niet in orde was. Volgens den bouwkundigen expert van de eigenaresse een dame uit Den Haag kan het pakhuis gemakkelijk 1100 ton dragen, doch alles wees er op, dat deze be lasting voor het het oude gebouw toch wel wat al te veel was. Dagelijks kwam een regen van do losgestorte erwten door de zolders en de balken naar beneden en dit gaf op de ledige emballage op de beneden verdieping een eigenaardig roffelend geluid. Bovendien begonnen de laatste weken de z.g.n. standvinken en som mige draagbalken teekenen van door buiging te vertoonen en op sommige plaatsen ontstonden zelfs scheuren. Men heeft toen onmiddellijk de opzichter van het pand gewaarschuwd en deze zegde toe nog eens een berekening te zullen ma ken of de belasting van het pand inderdaad niet te hóóg was. De uitslag van dit onder zoek liet echter op zich wachten cn daarom achtte -het personeel, dat in het pakhuis werkzaam was, het geraden een telefoontje naar do bouwpolitie te geven. Een inspec teur van dezen dienst stelde een onderzoek in. Deze achtte echter voor de beide beneden verdiepingen geen direct gevaar aanwezig, al was de toestand niet direct gunstig te noemen. Verder werd beloofd dat er aan dacht aan de zaak zou worden geschonken. Nadien heeft men echter niets meer gehoord en nog hangende het verdere onderzoek is het pand ingestort. De chef van de Bouwpolitie ir. Valdcrpoort die op het terrein van de ramp aanwezig was, zcide op een desbetreffende vraag, dat hij eerst op de plaats van het ongeluk ver nam dat door een van zijn inspecteurs een onderzoek was ingesteld. Nadere mededee- lingan kon hij over deze kwestie dan ook niet doen. Een ontzaglijke ravage De instorting vond omstreeks kwart over twee plaats en strekte zich uit over de bo venverdiepingen van het gebouw. Vermoedelijk hebben de losgestorte erwten een geweldige druk op den gevel uitgeoe fend, zoodat deze het tenslotte niet heeft kunnen houden. Eerst bezweken de tweede verdieping en zoldering, daarna de voorgevel, en een gedeelte van het «lak, dat geheel uit zijn voegen werd gelicht. Met donderendgeraas stort te een puinhoop van mu'u'r- balken, verwrongen stuk ken ijzer, deurpaneelen, br'o'kken steen te zwaarom op te tillen en een enorme hoeveelheid erwten van ongeveer 50 60 ton o'p s'traat. Gedeelten van do vloer van dc zolderverdieping en het dak werden meegesleurd en kwamen tus- schen de erwten op het wegdek te liggen. Het was een onoverzienbare ravage, die het geheel© straatopper vlak over een lengte van wel 25 Meter en een hoogte van 2 Meter bedekte. Zware stofwolken stegen uit de puin- hoopen op. En minutenlang bleef de erwtenstroom nog maar aanhouden. Toen eindelijk de stofwolken waren weg getrokken, tradon eenige oogenbLikken van benauwende stilte in. Doch ai spoedig snelde hulp toe. Weerbericht Angstige oogenblikken Op liet oogenblik van de instorting blon den zich in het pakhuis vier menschen. In hot kantoortje van de Ver. Olie- en Teerbe drijven zaten eon tweetal employé's, de heeron W. H. J. Willebrant en C. H. Grund te werken. De directeur, de heer P. van der Ree, was juist even naar de verfmolen ach ter in het pand bij de Nieuwe Haven ge gaan. Op de eerste verdieping zat in het kantoortje van het opslagbedrijf een zuster van de beheerder, mej. De Visser te werken. Al aeze menschen werden gelukkig tijdig gewaarschuwd, door een abnormaal grooten erwtenstroom, die plotseling naar beneden kwam zetten. Men was er wel aan gewoon geraakt, dat zoo af en toe een „regentje" naar beneden kwam, doch thans werd het zoo erg, dat men intuïtief voelde een goed heenkomon te moeten zoeken. De beide employé's renden dadelijk toen de ineenstorting zich aankondigde temidden van enorme stofwolken, waarin zij haast stikten, naar de achterzijde van het gebouw, waar zij met den heer v. d. Ree veilig de Nieuwe Haven konden bereiken. Mej. Do Visser heeft enkele zeer angstige oogenblikken doorstaan. Terwijl de lawine neerstortte, Is zij langs de trap naar beneden gerend, en het mocht haar gelukken ooor de zich opstapelende erwtenstroom heen te worstelen en nog juist op tijd veilig de straat to bereiken. Wel liep zij eenige onbeteekende schram men op, doch feitelijk was zij hoewel hevig geschrokken ongedeerd gebleven. Dat mej. Visser er het leven heeft afgebracht is mede te danken aan de omstandigheid, dat de eerste verdieping vrijwel intact is gebleven. De wondjes, die zij tijdens de ylucht had opgeloopen, zijn c.oor den Ge neeskundigen Dienst verbonden. De ineenstorting is met een ontzettende krachtsontwikkeling gepaard gegaan. Een vrachtwagen yan de Stoomgruttcrij van Beekum, die voor het pakhuis stond, werd finaal in tweeën gebroken en versplinterd. Door den schrik is het paard gaan loopen en tusschen de boomen aan de overzijde van de straat klem geraakt, de wagen achter zich aansleepend. Het dier kreeg wel een gedeelte erwten en puin over zich heen doch Bleef verder vrijwel ongedeerd. Uren van angstige spanning Van alle zijden schoot, toen men van de eerste schrik bekomen was, hulp toe en met de meeste spoed werd het bergingswerk aangevangen. Het werden uren van angstige spanning. Men wist immers niet, of er zich op het moment van de ineenstorting voor bijgangers op straat hadden bevonden. Het was heel goed mogelijk dat deze onder de puinhoopen waren bedolven geraakt. Met man en macht toog men daarom aan het werk om de ruïne op te ruimen. De brand weer, die met veel materiaal ter plaatse was cn tientallen arbeiders stelden zich daartoe beschikbaar. Hoofdman L. A. van Gunsteren had bij de werkzaamheden de leiddng. Veel schoot men echter niet op en na uren van ingespannen arbeid was men nog niet veel gevorderd. De enorme massa erwten speelden de werklieden telkens par ten en valpartijen waren geen zeldzaamheid. In middels gelukte het met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid vast te stellen, dat er zich geen menschen onder cle puin hoop bevonden, welke veronderstelling la ter gelukkig juist bleek te zijn. Later in den middag, omstreeks 4 uur heeft de brandweer zich teruggetrokken en het bergingswerk aan veemarbeiders over gelaten. Den geheelen middag en avond is men nog bezig geweest de puinhoop op straat op te ruimen. Vandaag zou men beginnen met de ontruiming van het ingestorte pond. Hier en daar op enkele zwakke plekken heeft men stutten geplaatst om verdere in eenstortingen te voorkomen. duone pijltje Beeft den vorlgen stand aan Hoogste stand te Toulouse 765.6. Laagste stand te Isa fjord 739.9. Stand vanmorgen habftwaalf 763.8. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, toenemende bewolking, waar schijnlijk regen- of onweersbuien, koeler. BUITENLANDSCH WEERBERICHT De depressie bij IJsland trekt verder N.O.- waarts. De secundaire over de Iersche zee brengt regen in Schotland en Ierland. De hooge druk over het, vasteland werd van weinig beteekenis. De gisteren gemelde secundaire uit Frank rijk heeft zich naar ons land verplaatst. In Noord-Scandinavië stijgt de barometer. In Engeland is het nog warm, maar dreigt heden onweer. Frankrijk heeft reeds onweer gehad en het, is er koeler geworden. In Duitschland en Scandinavië heeft men zon nig weer met zeer hooge dagtemperatuur. De algemeene toestand deed koeler weer verwachten, met kans op onweer en regen. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen half twaalf 26.2 C. 11 JULI. Zonsopgang 4.52 uur, zonsondergang 9.17 uur Maan op nam. 5.00 uur, onder nam. 12.48 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 11 JULI. Van 's avonds 9.47 uur tot 's morgens 4.23 uur Waterstanden Rivieren Breisach Kehl Diedeshelra Mannheim Mains Bingen Caub Ems Cobiens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort Uit Oost-lndie HET VLIEGONGELUK MET DE V 9 SOERABAYA. 10 Juli (Aneta). De luite nant ter zee Van de Wateren, die bij het vliegongeluk met de V 9 werd gewond, heeft de Centrale Burgerlijke Ziekeninrich- ting verlaten en zal verder thuis worden verpleegd. Nadat hij den dienst heeft hervat, zal het officieelo onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk aanvangen. DE K XVIII TE BANJOEWANGI BATAVIA, 10 Juli (Aneta). Gisteravond is de K 18 te Banjoewangi aangekomen voor het afhalen van de mail. Hedenmorgen is de onderzeeër naar Soerabaya doorgestoomd ln verband met het feit'dat de K18 te Banjoewangi slechts korten tijd kon ver blijven, heeft de commandant bedankt voor de huldiging aan de wal, welke reeds werd voorbereid. Hij deelde echter mede ten zeerste de aardige attentie te waardeeren, welke de inw<«*jers van Banjoewangi aan boord hadden bezorgd. Volgens programma kan de K 18 morgen ochtend om 7 uur Java-tijd aan het licht- scluprto Sóerabaya worden verwacht. 2,87 3,00 3. 0 3,85 ö.fiO 6,67 0,69 0,60 4,72 4,82 0,91 0,99 1,84 1,94 2,74 2,80 3,16 3,20 1,09 1,02 2,92 2,97 0,16 0,19 2,94 3,00 2,33 2,38 1,57 1,59 Emmerik Lobith Nijmegen St. Andries Arnhem Heden Vorig 1,48 1,45 2,71 2,63 11,68 11,62 9,26 9,20 3,73 3,63 9,16 9,09 Vreeswijk lw 0,00 0,74 Westervoort 9.68 9,62 Deventer 3,31 8,29 Kampen 0,08 0,04 Eysden 46.15 46,19 Maastricht 40,39 40,91 Grevenbicht 28,01 28,02 Venlo 00,00 10,00- Grave (sijis) 4,50 4,27' öt. Andries 0,30 0,25 Hoogwater Ned. Zeehavens Delfzijl 6,12 18, Terachtlling 2,29 14, Harllngen 4,00 16, Den Helder 1,50 14, lJmuiden 10,29 23, Hoek v. Holl. 9,42 22, Scheveningen 9,52 22, Rotterdam 1139 23, 11 Juli 27 llellevoetsl. 10,19 22,49 42 Willemstad 11,15 23,44 30 Brouwersh. 9,31 22,01 O0 Zlerlk2ee 9,54 22,20 00 Wemeldlng* 10,19 22,44 16 Ylisuingen 8,48 *21,12 26 Terneuzen 9,15 21,41 67 Hanaweert y,50 22,11 RECHTZAKEN N.S.B.-ER MISHANDELD Tegen beide verdachten een jaar geëischt De vacantiekamer der Amsterdamsche recht bank behandelde gisteren de strafzaak tegen den suikerbakker J. I. en den scheepstimmer man S. H. S. Bij een relletje tuaschen N.S.B.'ers en Com munisten, op IS Maart jj. zouden deze ver dachten Geert de Jonge ernstig hebben mis handeld. Toen de Jonge op zijn fiets de hoek van de Kanaalstraat en de J. P. Heye I raat passeerde, zou het tweetal op hem toe zijn gesprongen en hem van de fiets hebben ge trokken. Het regende slagen en stompen op zijn hoofd: de omstanders bemoeiden er zich mee en vielen De Jonge eveneens aan. Hij kreeg het zwaar te verantwoorden, doch ten slotte kon hij zich in veiligheid stellen. Met een drievoudige kaakfractuur moest het slacht offer naar een ziekenhui worden vervoerd. De suikerbakker en de scheepstimmerman moesten zich verantwoorden terzake dal; zij te zamen en in vereeniging of ieder afzonderlijk met vereende krachten openlijk geweld hebben gepleegd tegen de J.„ waardoor deze zwaar lichamelijk letsel heeft gekregen. Ter gelegenheid van deze zitting waren uitgebreide politiemaatregelen genomen. Rijks- en gemeentepolitie hadden de Prin sengracht en de Lange Leidschedwars- straat afgezet. Enkele malen moest de politie handelend optreden om de orde rond het paleis van Justitie te handhaven. Op de publieke tribune had slechts een twintigtal personen plaats genomen. De verdachten werden verdedigd door Mr. S. de Jong en Mr. P. van 't Hoff Stolk. Nadat Mr. Van Arkel de dagvaardiging had voorgedragen ondervroeg de president de ver dachten: „En wat heeft u op deze beschuldiging te zeggen „We weten van nietswas alles wat het tweetal te antwoorden had. De arts, die het slachtoffer heeft behandeld, verklaart, dat er geen levensgevaar bestaan heeft. Wel was zwaar lichamelijk letsel toe gebracht. Voorts werd de N.S.B.-er de Jonge gehoora, die uitvoerig meedeelde hoe de mishandeling zich had toegedragen. De getuige J. Berndsen had het geheele relletje meegemaakt en zeide beide verdach ten pertinent te herkennen. De Officier van Justitie Mr. C. J. van Arkel acht openlijke geweldpleging, lichamelijk letsel tengevolge hebbende, bewezen. Subsidiair is zeer zeker de zware mishandeling bewezen. De feiten zijn z.i. hoogst ernstig en spr. requireert tegen beide verdachten een gevan genisstraf van één jaar. De verdedigers bepleitten vrijspraak. Uitspraak op 16 Juli.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2