Jlieutur $>ütócljr (tftwrant Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor L eiden sn Omstreken BINNENLAND. ;0 liim.tPonn k MOTOROILS - i Gemengd Nieuws. VACANTIE-AORESSEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang No. 5521 WOENSDAG 10 JULI 1935 atfoertentieprijjen: Van 1 tot 5 regels1.17 V» Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels r 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau xwordt berekend 0.10 GESOL MET ORANJE Over Oranje laat de N.S.B.-er zich ovei het algemeen weinig uit De enkele malen, dat hij, al of niet daartoe gedrongen, zich over de verhouding van zijn partij, we be doelen zijn beweging tot ons Vorstenhuis uitliet, waren niet moedgevend. Mussert moet zich, volgens verklaringen Van J.' C. Hensing, „zeer minachtend heb ben uitgelaten over sommige leden van het Iluis van Oranje en over ons Vorstenhuis in het algemeen". Deze leider der N.S.B. zou als zijn mee ning hebben uitgesproken dat ons Vorsten huis „zijn roem had overleefd en had af gedaan", terwijl hij „in het bizonder twij fel uitsprak over de geschiktheid tot regee- ren van de Kroonprinses". Ondanks het hooge belang van de zaak, niettegenstaande men van alle kant aange drongen heeft op een verklaring van Mus sert of Hensings weergave van het bewus te gesprek juist was, m.a.w. of Mussert in derdaad deze elk-waar-Vaderlander-kwel- sende uitingen gebruikt heeft, is daarop nooit een antwoord gekomen. Wij meenen, dat daaruit de conclusi ■getrokken moet worden, dat Mussert zich inderdaad aan de geciteerde verguizing van Oranje heeft schuldig gemaakt. Wat ziet men nu echter gebeuren? De N.S.B. neemt het „de regenten" van onze- tijd geweldig kwalijk, dat zij Oranji hebben gemaakt tot een marionet, tot een ornament aan het staatsgebouw, gelijk een. onsympathiek mensch het eens heeft uit gedrukt. Wilt ge do N.SjB. gelooven, dan zal zij Oranje weer de plaats hergeven, waarop hij recht heeft „Wij zullen niet rusten schalt Volk en Vaderland van 29 Juni j.L voor de macht der regenten gebroken en die van Oranje hersteld zal zijn. De landsbelangen zijn in de handen van Oranje heel wat vei liger, dan in de hunne. En zoodra Oranje weer de plaats inneemt, die hem toekomt, zal het Nederlandsche volk Oranje steunen bij de behartiging van de nationale belan gen, die de regenten zoo schromelijk heb ben verwaarloosd." Dit citaat bewijst, dat de N.S.B: voelt: zjji moet zich als zeer Oranjegezind voordoen, wil ze de groote massa Van ons volk op %ar hand krijgen! Dit citaat bewijst ook, dat de N.S.B. niet terugdeinst voor de ergste volksmisleiding. Zij neemt de schijn aan, alsof zij „de macht van Oranjie wil herstellen", m.a.w. de Koningin weer ten volle souvereine wil maken, maar in haar brochure no. 3 bl. 23 .verklaart zij als haar beginsel: „De minister-president moet de werkelijke leider van den Staat z ij n. Hij heeft de hoogste, werkelijk rc- géerendepersoon te zijn." Zoogenaamd Oranje-hoog! Maar in wer kelijkheid Oranje een naamstempel .van Mussert. Walgelijk, dat gesol met Oranje. DE SD.A.P. OVER HET KONINGSCHAP Er valt bij sommige sociaal-democraten èenige verandering op te merken in hun houding tegenover het Vorstenhuis. De ge schiedenis in Duitschland en in Italië heeft niet nagelaten invloed op dezen vleugel uit te oefenen. Ook de bezoeken aan het thans in de hoogte gestoken Scandinavië werken daaraan mede. Terwijl Engeland het per manent voorbeeld blijft van een eendrach tig volk rondom den koningstroon. Wie zou zich niet verblijden in elke op recht gemeende wijziging? Er is echter geen sprake van, dat de nieuwe opvattin; het deel is aller sociaal-democraten. Tè veel jaren is de leer verkondigd, dat pas de republiek het ware zou zijn voo ons land, en het internationale lied en de internationale vlag de symbolen ervan. Na de raadsverkiezingen werd, waar het geschiedde, niet het rood, wit, blauw aan den stok geheschen, doch slechts het Vuurrood. 't Is goed de historie telkens te laten spreken, opdat waakzaamheid blijvend 'be tracht worde. Daarom mag het verleden met zijn markante uitspraken van sociaal democraten over deze allerbelangrijkste nationale zaak niet zoo maar vergeten wor den. Dit voedsel is ingedronken en dit heeft gemaakt! dat de Ne derlandsche sociaal-democratie feitelijk anti-nationaal is op gegroeid. In de Socialistische Gids van 1919, in het April/Mei-nummer kwam een vervolgstuk voor van Mr. P. J. Troelstra over „De Re volutie en de S.D.A.P.". 't Was in den tijd, ',vlak n& den oorlog, toen Europa ook ge plaagd werd door allerlei revolutionaire Sidderingen. Troelstra schreef toen: Rest ten slotte het Koningschap. Op zichzelve past dit niet in een socialistisch politiek stelsel. Wij hebben steeds op den voorgrond gesteld, als socialisten tevens republikeinen te zijn. Dat wij het koningschap op zich zelf niet belangrijk genoeg achten, om ter wille daarvan een revolutionaire aktie te voeren, .volgt uit HET BEZUINIGINGSONTWERP Komt 17 Juli in de Kamer in behandeling De Tweede Kamer heeft op voorstel van den voorzitter be sloten, dat het wetsontwerp tot verlaging van de openbare mid delen (het zoog. bezuinigingsont- werp) in openbare behandeling zal komen Woensdag 17 Juli. De vergadering zal des avonds wérden voortgezet. (Men zie verder het verslag op blz. 9.) de houding, die wij steeds hebben aan- genomen. Als de burgerlijke staat ineen stort, valt het koningschap met hem. Dat de koningin zijne bedreiging als e?n eigen zaak gevoelt en zich tot propagan dist voor zijne instandhouding maakt, is dus begrijpelijk. (De slechte stijl neme men voor lief. Red.) Als geheel Europa zijn koningen afschaft, zal ook zij eraan moeten gelooven. Daartegen baten geen vertooningen als in de „revolutie"-dagen. Dezelfde toejuichingen, die Oranje daar bij ten deel vielen, rouden de Hohenzol- lerns, de Habsburgers, Wittelsbachcrs enz. eenigo weken vóór hunne verdwij ning van hunne volkeren hebben ont vangen. Tegen een revolutie zal het koning schap niet bestand blijken en zelfs bij .toepassing der demokratische en parle mentaire methode zal Let zich moeten getroosten, dat zijn voortbestaan sléchts voor een zekeren termijn geduld wordt. De Grondwetsherziening, die thans in de maak is, zal ons in elk geval moeten af helpen van die Duitsche prinsen,- die nog een paar druppels Oranjebloed in hun aderen heeten te hebben. Het zal verder van de voor vorstenhuizen bizonder ongunstige! ontwikkeling der gebeurtenissen afhangen, of het mo gelijk zal blijken, voor „Juliaantje" nog den troon te resej-veeren. Alles staat dezen op losse schroeven en de zaak er voor de koningin niet beter op gewor den, nu zij zich in het gezelschap van Rome aan het hoofd der anti-socialisti sche beweging heeft gesteld. Dit feit heeft nog eens scherp in het licht gesteld, dat liet koningschap het centrum der kontrarevolutie is. Even vóór do Novemberdagen bleek het voor de zooveelste maal tevens het centrum van het militarisme te zijn. Dat het een milieu schept, waarin alle plaats is voor diplomatiek, gekonkel en intriges, mee nen wij gerust te kunnen aannemen. Het wordt bovendien door de bourgeoisie gebruikt als het schitterende scherm waarachter deze haar kapitalistisch systeem van volksexploitatie voor de massa verbergt Het moet om al deze redenen worden gerekend tot die instel lingen en krachten, welke een zuivere werking der demokratie als middel tot vervanging van het burgerlijke door het socialistische systeem in den weg staan. Geen enkele sociaal-democraat zal thans meer zóó durven te schrijven. Maar toen leefde Nederland toch onder de bedreiging van zulke woorden. Déérom de geschie denis leert, hoe snel veranderingen kunnen optreden is waakzaamheid geboden! De heer J. J. C. v. Dijk naar Indië We kunnen mededeelen, dat het antirev. Kaïnerlid, de heer J. J. C. v. Dijk, voome- nemens is een reis naar Indië te onder nemen. De reis zal ongeveer vier maan den duren: De bedoeling van de reis is het ma ken van studie om trent verschillende belangrijke Indische vraagstukken, ter wijl voorts de ge zondheidstoestand Van den lieer Van Dijk het wensohelijk maakte om een eenigs- zins langdurige periode van onderbreking te hebben van zijn gewonen dagelijksclien arbeid. Het vertrek van den heer v. Dijk is eei zins versohoven in verband met de belang rijke wetsontwerpen welke in het laatst de zer maand in de Tweede Kamer nog aan de orde komen. Te Den Haag is overleden de heer E. A Kingma, oud-burgemeester van Almelo. Geboren 12 November 1869 te Reitsum, stu deerde hij na gymnasiale opleiding te Gro ningen, waarna hij achtereenvolgens bur gemeester van Vlagtwedde, Wildervank en Stad-Almelo was. De ontslapene is lid ge weest van de Prov. Staten van Overijsel. Gistermiddag heeft in het Palace Hotel te Scheveningen de plechtige uitreiking plaats gehad vgn de gouden generaal-Snijders-me- daille aan den heer A Plesman, directeur der K LM. Dit geschiedde als bewijs van 'aardeering van zijn vele verdiensten voor e burgerlijke luchtvaart. LANDBOUWHYPOTHEKEN EN PACHTOVEREENKOMSTEN Het tijdelijk karakter der wet bedenkelijk Afwentelen op crediteuren onbillijk geacht Het oordeel van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer De pacht- en hypotheekwet, die een on derdeel vormt van de maatregelen, die de Regeermg wenscht te nemen tot verlagine der vaste lasten en die ingediend is vóór de wét tot algemeéne verlaging der vaste las ten, het Departement verliet, bedoelt alleen, bijzondere maatregelen te neinen over loo- pende landbouwhypotheken en -pachtover eenkomsten. Deze te nemen maatregelen dienen ter vervanging van de huidige pacht wet. Over deze ingediende pacht- en hypotheek- et heeft de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer verslag uitgebracht, Het meerendeel van de commissie vond alle aanleiding om dc voorgestelde regeling te bezien in de breede omlijsting van-den algemeenen economischen toestand en het op dien toestand gebaseerde beleid der re- gee ring. Als spcimen van de voornemens do,r geering op dit gebied kon dit wetsontwerp bij. hen dan ook geen vertrouwen in die voornemens wekken. In de eerste plaats bevat het wètsontwerp alleen bepalingen ten behoeve van hen, wien executie bóven het hoofd hangt Schuldenaren, die niet mét executie worden bedreigd, helpt de voorge stelde regeling niet, in welke moeilijkheden zij zich overigens ook bevinden. Men achtte het aan bedenking onderhe vig, dat aan de maatregelen uitdrukkelijk een tijdelijk karakter wordt toege kend In het bijzonder aan de vermindering van de bodemopbrengst in goudwaarde kan geen tijdelijk karakter worden toegekend. Alleen een blijvende vermindering van Je op den bodem drukkende lasten kan hier een oplossing brengen. Een verlaging van vaste lasten over de gelieele lijn, waarbij ook de hoofdsommen worden betrokken, vormt naar het oordeel van andere leden een afwijsbare aanvulling van de aanpassings politiek, welke de regeering voorstaat eo volgt» Van hetgeen thans Voorgesteld wordt, wordt een belangrijke beper- king van het landbouwerediet ge vreesd. Sommige leden meenden, dat zoo men niet zou slagen in den opzet, de zwaar drukkende vaste lasten te ver lichten, de tot dusver door de regee ring gevolgde politiek niet te hand haven zou zijn en aan devaluatie niet zou zijn te ontkomen. Een aantal leden betoogden echter, dat devaluatie, waarvan zij met de regeering in het alge meen tegenstander waren, in het bijzonder op het ge bied van het landbouwhypo- th eek wezen, geen redding kan brengen. Verscheidene leden achtten het onbillijk, dat de vermindering van de gebruikswaar de op de crediteuren wordt afge wenteld Zij m ten daarom een sluit stuk in den vorm van een instelling, welke credieten kan verstrekken en overnemen. Vooral achtten zij de regeling on billijk ten opzichte van de boerenleen banken, die er zeer van te lijden zul len hebben, terwijl zij van de machts middelen, welke haar tegenover de credictaemers ten gunste stonden, nimmer misbruik hebben gemaakt. Vele leden, die met de regeering een rege ling ter voorkoming van onredelijke execu tie van landelijke eigendommen als drin gend noodzakelijk beschouwden, konden de zienswijze der regeering, dat de voorgestel de regeling een saneerende werking op het terrein van den landbouw zal hebben, niet deelen. Bij verscheidene leden bestond tegen een verlenging der 'Crisispachtwet-1932 bezwaar. Herhaaldelijk is er tegen gewaarschuwd, niet te duur te pachten. Wanneer de over heid telkens opnieuw in de economische v e r h o -u d i n g e n ingrijpt, ondermijnt zij het ve rantw oordel ij klieidsge- voel. Men aanvaardt te groo te risico's, in het vertrou wen, dat bij tegenslag de staat wel weer helpend zal optreden. „Pa" van der Steur 70 jaar Telegram van H.M. de Koningin MAGELANG, 10 Juli. (Aneta). Pa van der Steur, de leider van het opvoedingsgesticht te Magelang, die heden zijn 70sten geboortedag viert, ontving hef; volgende telegram: „H.M. de Koningin laat u zeer gelukwen- schen met uw TOsten geboortedag. (w.g.) Van Heemstra." Hij ontving het volgend telegram van den algemeen secretaris te Buitenzorg: „De gouverneur-generaal wenscht u harte lijk geluk ter gelegenheid van uw 70sten ver-, jaardag. Z.Exc. hoop1:, dat het u gegeven mag zijn nog lang in eoede gezondheid te genie ten van de voldoening over uw heilzamen arbeid in deze gewesten verricht." kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Drie knaapjes levend verbrand Vreeselijke brand in l schuur Gistermorgen is brand ontstaan in schuur, grenzende aan de boerderij van J. Leermakers, gelegen aan een binnenweg in het gehucht Hooge Eind, gemeente O o s- t e 1 b e e r s, op ongeveer 4 K.M. afstand van Oir schot (N.-Br.). Op het oogenblik, dat de brand uitbrak, was de vrouw van Leermakers met twee kinderen in de boerderij. De man was niet thuis. Drie kinderen speelden in de schuur. Een kind was naar school. Hoe de brand is ontstaan, is niet bekend. Het vuur greep direct om zich heen cn tastte ook de boer derij in weinig tijd aan. De vrouw, die geheel overstuur was, kon zich met de tw.ee kinderen, die zich bij haar in het woonhuis bevon den, in veiligheid brengen. De drie kinderen, die in de schuur waren geweest, drie jongens van resp. 2Y2, 4 en 6 jaar, verbrandden, Toen het huis reeds op instorten 6tond, hebben buren, die niet wisten, dat de kinderen in de schuur aan het spelen waren, een onderzoek ingesteld. Een paard en een koe kwamen mee in de vlammen om. Die boerderij was laag verzekerd. Auto tegen boom gebotst Twee. personen gewond Gister heeft op den Bestscheweg onder O i r s c ho t, een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, waarbij twee personen gewond wer den. Een auto, komende uit de richting Best kwam bij het passeeren van een tegenlig ger in botsing daarmede, reed eerst tegen een boora op en sloeg vervolgens over kop. De inzittenden, 'twee dames en een heer, afkomstig uit Valkenswaard liepen allen ernstige verwondingen op en zijn over gebracht naar het R.K. Gasthuis te Oirschot Een der dames is er zeer ernstig aan toe. Later is gebleken, dat het ongeluk is ge schied, doordat de bestuurder, zekere v. d. Looi, uit Valkenswaard, een flauwe bocht, waar het uitzicht eenigszins belemmerd wordt, links wilde nemen. Toen hij den tegenligger plotseling zag, ging hij weer naar de rechterzijde van de weg, doch vloog toen door de groote vaart tegen een boom en sloeg vervolgens over de kop. De beide mede-inzittenden waren zijn zusters, waar- an de oudste, die er het ergst aan toe is, ernstig aan het hoofd, aan de borst en de bovenarm werd gewond. De toestand den heer v. d. Looi en zijn andere zuster was niet bijzonder ernstig. JONGEN IN BOTSING MET AUTOBUS Gisteravond omstreeks half zeven wilde de 17-jarige J. Schol, uit Egmond aan Zee, die per fiets op weg was van Alkmaar naar Egmond, op de Hoeverweg een tweetal an dere fietsrijders passeeren. Hij kwam daar bij van het rijwielpad op de grasberm te recht, waar hij blijkbaar zijn stuur niet heeft kunnen houden. Van de grasberm kwam hij althans weer op de rijweg te rijden, waar juist een autobus van de dienst Amsterdam—Egmond oasseerde. De jongen vloog in volle vaart tegen de bus en werd zwaar gewond aan het hoofd. Op advies van twee doktoren, die onmiddellijk ter plaatse waren, is de jongeman naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar vervoerd, waar hij in hopelooze toestand is opge nomen. KIND DOOR AUTO DOODGEREDEN Op de weg Hedel-Zaltbommel heeft een doodelijk verkeersongeluk plaats gehad. Het vijfjarig zoontje van de familie Herk liep achter een bakkerskar, toen het plotse ling achter de kar vandaan liep, werd het door een juist passcerende auto gegrepen, 't Hoofdje weid geheel verpletterd, zoodat de dood onmiddellijk moet zijn ingetreden. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN Te Smiide is het vijf-jarig dochtertje van den heer G. Vennink aangereden door een passeerende auto. Het kind bekwam een dij been fractuur en ernstige hoofdwonden. Nadat het ter plaatse door twee doctoren was verbonden, is het overgebracht naar 't ziekenhuis te Assen. Onder de gemeente K ess el (L.) is op een kruispunt de motorrijder Huskens, uit Venlo, met groote vaart tegen een personen auto opgebotst. De motorrijder, die een ge compliceerd enkclfracluur had opgeloopen, 'ion, na verhonden te zijn, naar huis ver- 'oerd worden. De duorijder, zekere Vincken evoiipens uit Venlo. was er erger aan tce en moest naar het ziekenhuis worden overge- bracht Het motorrijwiel werd zwaar be-1 j aftrek van preventieve hechten^ schadigd, de auto licht. j .Uitspraak oyer y.eertiea dagen. DE WORMERVEERSCHE BANKKRACH Wat het voorloopig onderzoek aan het licht bracht Meer dan een half millioen ten achter Vele kleine spaarders gedupeerd Men zal weten dat om tijd te sparen, ten einde een nauwkeurig onderzoek te doen omtrent de bezittingen en schulden van den voortvluchtigen L. Schaap Jzn., direc teur van de kassiersfirma J. Schaap Lzn, te Woimerveer, er een aanvrage was diend om surséance van betaling van deze firma. Als reden werd opgegeven, dat de eene firmant, nl. J. Schaap- Lzn., ten zeerste gedupeerd was door z'n zoon L. Schaap Jzn. Zooals we reeds hebben medegedeeld is deze surséance voorloopig gegeven, en be[ dat 28 Sept. a.s. de gedupeerden hun be langen kunnen bepleiten. Een bij de surséance-aanvraag overgelegd accountantsrapport was van acc. De Rode, die dit rapport had samengesteld op ver zoek van den schoonvader van den voort vluchtigen kassier, den heer Albert Heyn, zooals we weten mede zeer ernstig bena deeld door zijn schoonzoon. Het rapport van den accountant is uit den aard der zaak gebaseerd op een vluchtig on derzoek en geeft alleen een algemeene druk van de grootte van het tekort, dat er is. Resultaat van het-vluchtig onder zoek is, dat de baten bedragen ruim f 1.506.000 en de schulden f 1.925.000, zoodat e» een tekort zou zijn van een kleine f 420.000. Het tekort in de door Schaap leeg geplunderde safes bedraagt volgens op .gave van de gedupeerden ongeveer f 730.000, zoodat in totaal f 1.150.000 door Schaap verduisterd zouden zijn. De zaak is 1 Januari 1925 begonnen door de firmanten J. Schaap Lzn. en diens zoon. den thans voortvluchtigen, L. Schaap Jr. Het gezamenlijk kapitaal bedroeg f 24.000. De oudste firmant bemoeide zicli de laat ste jaren heel niet meer met het bedrijf, met het oog op zijn gezondheid, en kon geen inlichtingen verschaffen, terwijl de boekin gen over de groote transacties alle door Schaap Jr. zijn gedaan en met hem onvind baar blijven. De grootste baten zijn de effecten in onderpand bij verschillende firma's met een totale waarde 'van ca. f 1.206.000, de onroerende goederen-zijn geschat op f3S.OOO en de vorderingen.op ongeveer f 240.000 Aan contanten, giro enz. is gevonden f 97S1. Wat de schulden aangaat, deze zijn het grootst bij bankinstellingen en commissio nairs. (Twentsche Bank f 2SO.OOO, Amster- damsche Bank f 232.000, Incassobank f 136.000, een commissionair f 240.000, een ander f 63.000 enz.) Ook bij familieleden zijn vele en groote schulden. Zoo bij Albert Heyn o. m. f13.000, f 17.000, f 20.000 en f 25.000, terwijl door verduisterde onderpanden de familie Schaap nog voor ruim 52.000 gedupeerd is. Maar er zijn ook vele kleine spaar ders zeer ernstig gedupeerd. Vele we duwen en kleine burgers hadden groot vertrouwen in de firma Schaap. Zoo zijn er een 160-tal, die allen betrekke lijk kleine voor hen vaak groote bedragen „bij Schaap hadden". Be dragen van f 100, van f 300, van f 600, van f 700, enz. Wat een slag voor deze luidjes. Meestal grooter slag dan voor hen, die er met duizenden in zitten. Zooals wij reeds opmerkten zijn dit al leen voorloopige mededeelingen. De zaak wordt natuurlijk grondig onderzocht en er zullen nog heel wat vreemde dingen aan het licht komen, vermoedt men. Hevige brand te Eist Het vuur tast twee boerderijen aan Gisteravond Iaat is te Herveld, gem. Valburg nabij Eist, door onbekende oor zaak brand ontstaan in de boerderij „Klein Rome", bewoond door den landbouwer Schriel;, en eigendom van den heer Bud ding. Het achterhuis met de geheele landbouw- inventaris ging verloren. Het woonhuis en de schuren konden ten deele worden be houden. De inboedel van het woonhuis ging echter voor het grootste gedeelte in de vlammen op. Door het overslaan der vlammen is veneens brand uitgebroken in de tegenover jelegen boerderij „Groot Rome" bewoond door den heer Giesen, en eigendom van de familie Bosma. Hier was de brand echter spoedig gebluscht Alles was verzekerd. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Blz. 1 Het voorloopige verslag van de Tweede Ka:_3r over het wetsontwerp betreffende bijzondere maatregelen ten aanzien van loapende Iandbouwhynotheek- en pachtover eenkomsten. Voor de Arnhemsche Rechtbank is tegen een' beklaagde in de tarwefraude te Eist anderhalf jaar -gevangenisstraf geëischt. Bij een brand in 'n schaar nabij Oirschot (N.Br.) zijn drie kinderen om het leven gekomen. Blz. 2 De Abessijnsch-Italiaansche arbitrage is misinkt; Rome beschouwt het Abessijnsch- Italiaansch verdrag van 1928 als vervallen; een „vredesplan" van een „vreedzame pene tratie" van Abessynië door Italië; na den Abessijnschen regentijd is een Italiaansche veldtocht te verwachten. Voor de Amsterdamsche rechtbank is te gen twee verdachten inzake mishandelini van een N.S.B.-er een jaar gevangenisstraf geëischt. Te Rotterdam is een huis ingestort, waar bij een millioen kg. erwten op straat is uitgestort. Bldz. 3 Te Kampen wordt heden de 61ste jaarver, gadering gehouden van de Geref. Zondags school Vereeniging „Jachin". Volgens de Weekstaat van de Nederland sche Bank is de goudvoorraad met 21 millioen toegenomen. Blz. 5 Te Arnhem is heden de algemeene verga dering gehouden van de Ned. Chr. Bond van Personeel in Publieke Dienst. Blz. 9 De Tweede Kamer heeft gisteren o.a. het wetsontwerp betreffende uitverkoopen en opruimen in het winkelbedrijf aangenomen. Het bezninigingsontwerp komt 17 Juli in behandeling. Relletjes te Amsterdam Politie wordt bedreigd en lost schoten Gisteravond was hét in de buurt van dö Van Lennepstraat te Amsterdam weer tamelijk rumoerig. Reeds vroeg in de.avond begon het en schoolden groepen opgescho ten jongens samen, zoodat de politie tot doorloopen moest aanmanen. Op een gege ven moment werden roode doeken met op schriften gespannen van het eene dakraam naar het andere. Wanneer de brandweer kwam, die door de politie was gealarmeerd om ze te verwijderen, werden ze vlug weer weggehaald. Toen dit spelletje zich eenige malen had herhaald, greep de politie kracht dadig in en" verschafte zich toezang tot de huizen. Het werd op straat steeds rumoeriger erf er werd gescholden en gejoeld. De politie moest herhaalde malen chargeeren. Uit de ramen werd met stukken hout geworpen, zoodat de politie het bevel „ramen sluiten" gaf. Toen hieraan niet onmiddellijk werd voldaan, loste de politie eenige schoten. In middels was versterking aangerukt en lang zamerhand keerde de rust terug. UIT HET SOCIALE LEVEN DE ACHTURENDAG BIJ DE P.T.T. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft dezer dogen een deputatie ontvangen uit de samenwerkende postale organen ter bespreking van het onderwerp werktijdver korting bij den P.T.T.-dienst. De deputatie pleitte voor de invoering van den achturen- dag voor drie groepen van personeel, welke thans nog 51 uur of langer per week arbeid verrichten. Vooral ook met het oog op werk verruiming en bestrijding van werkloosheid' werd deze maatregel verdedigd. Indien de werktijd bij den P.T.T.-dienst met 3 uur per week wordt verkort, zullen eenige honderden personen werk en brood vinden. De Minister verzocht de argumentatie nog eens schriftelijk ter kennis van de regeering be brengen. Hij zegde toe, dit vraagstuk met den di- recteur-generaal der P.T.T. te bespreken. Tarwe-fraudes De Arnhemsche rechtbank heeft de eerste zaak behandeld, welke verband houdt met de tarwe-fraudes to Eist (Gld.). Terecht stond de 31-jarige fabrikant IT. J. J,, uit Eist, aan wien ten laste gelegd was. dat hij in de jaren 1933 tot en met 1935 bij de Stichting „Nederlandsche Meelcentrale" z.g. verwerkstaten had ingezonden, waarop te hooge gewichten waren opgegeven. Zoo doende had hij de meelcentrale benadeeld voor een bedrag van bijna f 1000. Er werden zes getuigen gehoord. Verdach te legde een volledige bekentenis af. Het O.M., waargenomen, door mr Baron Spevart van Woerden, eischte een gevange nisstraf van één jaar en zes maanden, met Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver® zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig* mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie s c h r i f t e 1 ij k op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1