Qns praatuurtje Uw Maatschappij - De „Assumij" OMBOUW WAGENS OP LUCHT IAND- ÈN TUINBOUW No. 236 WOENSDAG TO JULI 1935 De meeste menschen zijn tevreden met hun verstand; de minsten met hun lot. iiBiaiiiiaBi Het vetvraagstuk en de vleeschvoorziening in Nederland Door de Vereeniging van Veeweiders en ■mesters in Nederland is 'n uitvoerig rap port opgemaakt omtrent de verhouding tus- schen het vetvraagstuk en de vleeschvoor ziening en zij komt daarbij tot de volgende conclusies: De Regeering gaat bij haar landbouwcrisis- politiek van een verkeerde gedachte uit. Zij heeft hierdoor een groep belanghebbenden ingeschakeld en er een onjuist inzicht in de werkelijke agrarische verhoudingen door ver Onze veestapel is niet te groot; integen-> deel, hij is te klein voor de normale Neder landsche vleeschbehoeften, zij het ook dat de crisis tijdelijk iets van het vleeschverbruik wegneemt. De debacle is echter gekomen door de foutieve Regeeringsmaatregelen, waardoor het vleesch door heffingen kunst matig duur gemaakt wordt, teneinde een stel ingrijpende middelen te financieren, waar door oor bepaalde groepen voordeel bestaat, terwijl het algemeen belang erdoor ge schaad wordt. Wijziging in de slechte situatie kan slechts worden gebracht door den meest aangewezen weg weer te gaan volgen en alle invloeden te bannen, die ter wille van het individueele en groepsegoïsme trachten het geheel te saboteeren. Het verbruik kan slechts worden vermeer derd door lagere prijzen en door het inscha kelen van den dastribueerenden midden- Het normaal laten functjonneeren van mesterij en weiderij kan zorgen, dat de beste beesten voor de slachtbank worden voorbe reid en dat de distribuqerende middenstand voldoende materiaal ter beschikking wordt gesteld om in de stijgende vleeschbehoeften (gevolg van de lagere, onder genoemde prij zen) te kunnen voorzien. De vee-veredeling leidt tot een tijdelijk surplus aan melkkoeien. Deze evenwiohts- verstoring moet langs geleidelijken weg wor den teniet gedaan. Gebroken moet worden met de uitwassen van vee-veredeling; het streven van, het Ne derlandse he stamboekvee-organisme moet er op geidcht zijn om binnen de perken der lo gica te blijven en niet om ter wille van een monopolie, de onderlinge verhoudingen ten nadeele van het algemeen belang te versto- Zoolang d emelkplas een hoeveelheid zui velproducten oplevert, die nog niet in de to tale Nederlandsche vetbehceften kunnen voorzien, gaan die vet soorten voor, die bui ten de grootere voedingswaarde, ook het meest voor de werkverruiming van belang zijn. De vetsoorten, die aan deze eiscben niet kunnen voldoen, dienen als aanvulling te iworden beschouwd Vandaar daL de Regeering in het vraag stuk: boter en margarine, de boter moet la ten voorgaan. Eerst moet al 't boter vet wor den benut;, daarna mogen, andere vetten Nvorden ingeschakeld. Doordat de vrije weiking van vraag en aanbod het overwicht zou doen liggen bij de margarine, kan het op den voorgrond stel len van boter en daarna pas de margarine baar rol te laten vervullen, slechts met be hulp van de Regeering geschieden. De Regeering neemt daartoe de margarine productie in eigen band en schakelt daartoe de margarine-producenten als loon-producen- ten in. De hinnenlandsche consumptie van zuivere margarine (dus zonder de bijgemeng de boter) zou kunnen worden aangenomen op 40 millioen kilo. Indien deze productie zou worden behouden en indien de Regee ring hiervoor f 0.35 per kilo zou betalen, dan was met de saneering van het. melkvraag- stulc een bruto bedrag van f 14 millioen ge moeid. Deze f 14 millioen is echter bruto; de Re geering zou een deel der margarine ter be schikking der minder bedeelden kunnen stel len en dan ware op de op deze wijze te vei- koopen margarine nog een winst te behalen, welke zou kunnen dienen om de verliezen te compenseeren, welke geleden worden op den verkoop van dat deel, dat niet voor mensohe- ïijke consumptie kan dienen, en dat 'b.v. als wagensmeer etc. zou kunnen worden ver kocht. Op de door ons ontwikkelde wijze blijft tie boer dus vrij van allerlei dure, onhandi ge, onlogische en verwarring stichtende re- geeringsmaatregelen. De controle kan groo- tendeels verplaatst worden naar de marga- rine-producenten, waarvan er in verhouding - tot de veeboeren maar een klein aantal be staat. Zoo min mogelijk wordt er kunstmatig in gegrepen en aan elke bedrijfsgroep wordt een zoo fair mogelijke winst geittten. Boven dien wordt binnen het kader van het crisis- bestel de aanpassing aan de betrokenen zélf overgelaten. Onmiddellijk" stopzetten van den verkoop Van blikvleesoh, teneinde 'de vleeschvoor ziening weer in normale banen te leiden, waardoor markten en daarbij betrokken middenstandszaken weer tot hun recht ko men. Zoonoodig 'distributie van versch vleesch voor minvermogenden, door ge bruikmaking van het bestaande distributie- NIEUWE TUINNETTEN (getaand) elks gewenschte lengte en breedte a 7 ct. per M2., Iranco huis incl. omzetbelasting. Postgiro 93396. Bij rembourszending onkosten voor rekening van ontvangers ZAADHANDELAREN e. a. vraagt prijzen Voor WEDERVERKOOPI! (GEEN RISICO!) Nettenfabriek - Tel. 3841 - Apeldoorn H.H. TUINDERS Verwarming Waterleiding Luchtwerk, enz. Is een VAKKUNDIG en VERTROUWD ADRES M. WILSCHUT Bzn. apparaat, daar door het blikvleesch de ver houdingen verstoord zijn, wijl 25 cent per K.G. in bussen, beteekenl voor een slacht beest van 1000 pond een opbrengst van I 25 beuren. Wedstrijd stoppelknollenrassen Stoppelknollen nemen in onzen landbouw een zeer belangrijke plaats in en niet in evenredigheid hiermede is de aandacht, die aan dit gewas besteed wordt. Met tarwe, aardappels, enz. wordt reeds sinds jaren een groot aantal proeven genomen, zoowel wat betreft de rassen," bemesting,'dichtheid van stand, enz. In vergelijking hiermede worden de stop pelknollen zeer stiefmoederlijk behandeld, hetgeen waarschijnlijk veroorzaakt wordt door het feit, dat de oogst van stoppelknol ten door vele landbouwers m.o.m, als een toegift wordt beschouwd. Ik ben overtuigd dat we de opbrengst van stoppelknollen door goede rasséirkeuze en bemesting gemakkelijker met 25 pet. kunnen ergrooten dan b.v. de roggeoogst met 5 pet. Teneinde te geraken tot een beter rassen- sortiment, roep ik de medewerking in niet alleen van de landbouwconsulenten en land- bouwonderwijzers, doch tevens van de land bouwers, die uit de aard der zaak bij dit on derzoek bet allergrootste belang hebben. Sinds een tweetal jaren zijn verschillende stoppelknollen op proefvelden onderzocht, waarvan de resultaten zijn neergelegd in NaCoVo-boekje No. 2B. Dit boekje is tegen den prijs van 20 ct. verkrijgbaar bij de N.V. Zuid-Ncderlandsche Drukkerij, St. Joris- straat 37, Den Bosch. De rassen welke de beste indruk hebben gemaakt, zullen dit jaar opnieuw beproefd worden, terwijl daaraan tevens eenige nieu we selecties zijn toegevoegd. Het aantal werd hierdoor voor vele proefnemers te groot, waarom een splitsing in twee groe pen is gemaakt: I. Ronde stoppelknollen, omvattende 6 rassen. II. Halflange en lange stoppelknollen, be staande uit 7 rassen. Mogelijk worden aan deze serie nog een of twee rassen toege- Ten einde een vergelijking tusschen deze twee groepen mogelijk tc maken worden hieraan toegevoegd de groepen: III. bestaande uit groep I en twee rassen van groep II, dus 8 rassen; IV. omvattende groep II en 2 rassen van groep I, totaal dus 9, eventueel 11 rassen. De namen der selecties zullen nog nader worden bekend gemaakt. Thans kan men zich echter reeds als proefnemer aanmelden Het zaad wordt gratis-verstrekt; als regel echter niet meer dan om per ras 1 Are te kunnen bezaaien. Al naar. gelang-van de groep die men kiest, is voor bet proefveld dus een oppervlakte noodig van 6 of 9, hoogstens '11 Are. Het is wel vanzelfsprekend dat de proef nemers de proeven met de meeste zorg die nen uit te voeren. Verder moeten van de goedgeslaagde proefvelden monsters woi" den ingezonden, hetgeen ongefran'kcerd kan geschieden, terwijl tevens het onderzoek op drogestofgehalte gratis wordt verricht. Zij, die proeven met stoppelknollenrassen wcnschen te nemen, gelieven dit zoo spoedig mogelijk mede te deelen, onder opgave van de gewenschte groep. De Directeur van het Instituut voor Plantenveredeling, C. BROEKEMA. JJÏt de geschiedenis van het melkbrood Een keur uit de 17e eeuw. Men schrijft ons: Het toezicht op bakkerijen, dat Hen 'doel heeft om het koopend publiek zekerheid te verschaffen, dat melkbrood inderdaad dé stoffen bevat, die het op dien naam recht geven, was ook in vroeger tijd bekend. I-Ier- haal del ijk ontmoet men in oude keuren of charters bepalingen, die de eischen bevat ten, waaraan het brood moest voldoen. Het schijnt in vroeger tijd in de bakkers wereld wel eens niet geheel in orde te zijn geweest, maar heel veel hielpen de vi-ij strenge strafbedreigingen niet. Vandaar dat van tijd tot tijd een nieuwe reeks bepa lingen uitgevaardigd werd, nog ..schei pe| dan de vorige. Uit een daarvan lijkt het ons wel interes sant iets mede te dealen. Het betreft de Keu re ende Ordonnantie op 't Backen, Ver- koopen ende Setten van 'f Broodt binnen Rotterdam van 27 Augustus 1655. Alsoo myn Heereri van den Gerechte "der Stadt Rotterdam in ervaringc gekomen zyn (hebben bemerkt) dat niet jegenstaemde voijige keuren ende ordonnanties op 't bac ken ende verkoopen van het Brood alhier ter stede ge-emaneert, (uitgevaardigd) met- tertyd versc-heyden misbryeken, ende voornamentlyck in 't backen van het Witte-; broodt innp gekropen zyn soo ten regarde (met. betrekking) van het Gewachte, alsmede de Stoffe. daer van het Broodt wert geba-c- ken, waer door de goede Ingesetenen dezer stede, ende sonderlinge (speciaal) de Arme, grootelycks werden gedefraudeert. (bedro gen), ende verkort (tekort gedaan)- Soo ist (is het) dat myn Heeren voornoemt, omme daer inne (om daarin) naer hehooren te voorsien tot soulagement (verlichting) ende verlichtinge (hijstand) van de goede Ingese tenen, end? wel voomaementlyck de arme Gemeente dezer stede gekeurt (bepaald) ge- ordonneert (bevolen) ende gestatueert (vast gesteld) hebben, keuren, ordonneeren ende statueeren, mits desen, 't gunt (hetgeen) hier na volght. Er- Volgen dan bepalingen over het mum gewicht bij een bepaalde vorm, waar bij met voor dien tijd hooge boeten wordt gedreigd. Mén moet bedenken, dat een Ca rol us guldon een groote waarde had, zes gulden boete was dan ook een geduchte Ten aanzien ,van liet melkbrood zegt de „De Backers sullen niet vermoghen eenïgh Witte-brcorlt. ofte Koeckjens (kleine brood jes) te ca eken als van den., besten Zeeuw-, sehen Taruwc fyn gebtfylt, ende met soetef Melck ghemenght, sonder dat van-nu voor taan eenige grove Bollen sullen moghen worden ghebacken, ofte .verkocht, alles op Veertig jaar ervaring Algemeene Paarden- en Veeverzekering. Br andverzekering Landbouwbedrijven A. J. v. Wijk, Directeur s-Gravenhage D. P. Linthout', Ged. Comm. Pieter Bothstraat 34-38 VOOR ELK BEDRIJF EN MODEL o.a. BOERENWAGENS, MELKTRANSPORT- WAGENS, STEENWAGENS, enz. enz. Prijs compleet per wagen 60.— Vraagt nadere inlichtingen bij: „ALC0" Wielenfabriek Soesterberg <U.>, de verbeurte van dien (verbeurtverklaring van ondeugdelijk brood)., mitsgaders op een Peyne. (boete) van ses der .voorsz, (bovenge noemde Guldens". Het in beslag genomen brood kwam ten goede aan het jArme Weeshuys" en de geld boeten werden gegeven aan het „Pesthuys". Er werden speciale controleurs aangesteld wier instrucbe ook bewaard is gebleven, ■teneinde „alle vuyligheden ende quade practiquen" (kwade-gemeene practijken) te bestraffen. Gaarne gullen -wij-daar nog- eens- op terug komen» Of ik geen flater heb begaan, vroeg me de vorige week iemand. Ik een flater begaan? Dat kan wel wie is er feilloos? Maar hoe dan? Door niets in de krant, te laten plaatsen over de Ghr. Jonge Boeren- en Tuindersbond die te Middenmeer in de Wieringermeer vergaderde. Niet aan gedacht, misschien? Hoe zegt U: niet aan gedacht!? Niet aan gedacht! Aan de Christelijke-Jonge Boeren- cn Tuinders niet denken. Moet ge zeggen, als ge weet, dat nog wel per extra gelegen heid alle honderden aanwezigen een krant van je kregen, toen de vergadering afgeloo pen was. Wij zouden niet aan de hope der toekomst denken! Maar ik wilde erover praten vanavond! Wel wat laat, zult ge zeggen, 't Zij zoo. Ik babbel nu eenmaal alléén Woensdag avonds, uitgezonderd bij feestelijke gelegen heden, zooals verleden week met (hoort ge dat?) toen we voor die gelegen heid op Dinsdag kwaonen babbelen. Maar al weM liet dan wat laat, ik wilde nu eens een praatje praten over die bijeen komst van de honderden. Christelijke jonge hoeren en tuinders. En als een oud man wat in zijn hoofd heeft, dan zet je dat er niet dadelijk uit. En 't zat er vast in. Want die jongelui hébben de toekomst. En nu mogen wij, ouderen, die toekomst heel donker zien, bij de jongeren is altijd nog blijde hoop voor wat komen kan. Daar zijn nog de idealen. En idealisme van Christen-jongclui hebben we noodig. Idealisme, dat zijn basis vindt in het Christelijk belijden: alles overkomt ons niet bij geval, doch door Gods voorzie nig bestel.Idealisme, dat daarom dwingt tot voort-arbeiden aan de maatschappelijke taak, clie. ons op de schouders is gelegd. En die toekomstige boeren en tuinders komen met bonderden bijeen om gezamenlijk de eenheid, die er is, te demonstreer-en. Dat is iets moois. Vooral ook, dat ze samenkomen in ons landsdeel met een toekomst: de Wieringer- meerpolder. Daar ligt' een toekomst, daar liggen nog veel mogelijkheden. IToe mooi was het die jongelui uit alle deelen van ons 'and daar bijeen te zien in de kerk te Middenmesr. Hoe uitte zich dat jeugdig bruisend leven, dat spreekt uit de frissohe gebruinde huid, met de jonge tin-, telende oogen, uit de gespierde, reeds ver eelte knuisten. Uit de frissche, natuurlijke teint der meiskens, die ook opgekomen waren en die geen schoonheidsmiddelen, kunstbruinsel, lippenstift, crème en rouge noodig hebben, omdat ze bezitten wat de 'stadsche jofferen haar benijden: de echte teint der natuur, 't Was mooi in de Wie ringermeer. En daarbij een mooie zomerdag Wat wil men nog meer! Mooi was reeds het begin, toen de voor zitter, de hc-er Clir, v. cl. Heuvel, de jon gelui leerde zich tg 'Chr. v. 3. Heuvel Want oriënteeren is noodig, wil men. medewerken om het platteland op te heffen. Dat kan niet door klassenstrij dpredi kers gebeuren. Dat kan alleen, door hen, die ijl, de Heilige Schrift' de gids voor le vensverdieping 611 verbreeding vin- dciiv Daarin is geen gif te vin-, den om desameri leving te beder ven. Daarin wordt ons gewezen hoe op te treden, op dat niet alleen groepsbelangen ge diend worden. Ge oorloofde midde len alleen dienen gebruikt, om den strijd "voor verheffing van het platteland te strijden. Daarom moet de jonge boer en tuinder vooral zich werpen op de bestudeering van sociaal-economische verhoudingen. Dat is een mooie taak voor deze jongeren-organisatie, die sterk ge maakt moet. worden. Nu, deze bond groeit steeds. Reeds zijn er 70 afdéelingcn met 1700 leden. 'Maar het 's als ik goed ingelicht ben, de bedoeling, dap, achter heide cijfers nog een nulletje komt" Een nulletje is niet veel. dus dat zal wel gaan, hè! Natuurlijk kan thans geen vergadering van boeren en tuinders gehouden worden en dus ook niet van jonge hoeren en tuinders of er moet over de crisismaatregelen gespro ken worden. Dat deed hier ïr J. W i n d,. te Hardenberg, die lende los van el kander staande crisismaatregelen van voor kort nu één groote Land bouwcrisis-orga nisatie is gewor- Vooral werd duidelijk ge maakt bet stand punt van de nieuwe organisa tie: Landbouw en Maatschappij. 't is voor onze jon geren vooral goed cle verschillende" stroomingen en opvattingen pe Mr. W. Rip Ieeren kennen, te leeren waardeeren wat goeds er ih is, te leeren becritiseeren en be strijden wat volgens onze opvatting niet goed is.. En er werd geluisterd naar deze Uiteen zetting. Dat beloof ik je. En .ze hebben wat opgestoken ook. Verschillenden hebben nog deelgenomen aan de discussie. Ook de opwekkende slotrede van het Twee 3e Kamerlid, de heer J. A. Bakker, werd met belangstelling aangehoord. Men gevoel de het wat deze de. jonge menschen voor hield: niet bij de puinhoop,en der ellende blijven staan. Maar ons vast grijpen aan Go'd om zoo ons uit de wankeling der tijden omhoog te heffen. Dat is de taak ook van onze jonge boeren en boerinnen. Zóó kan men moeilijkheden overwinnen. De jongelui be leefden wel mooie oogenblikken. Ook daarin dat hun oud-secretraris, Mr. W. RIP, THANS VOOR ZITTER van deze Bond Natuurlijk was het scheiden van den oud-voorzit ter, den heer Chr. v. d. Heuvel, niet gemakkelijk. De ze vervult bij on ze C.B.T.B. en bij de C.J.B.T.B. een belangrijke rol in 'de organisatie en als bepleiter hunner belangen in de Statcn- Generaal. De nieuwe, voorzitter bracht - buide aan dén scheidenden, die ook zoo tactisch de vergaderingen wist te lei den. Maar met den heer Rip, zal liet ook wel gaan, vermoeden.we. En als,jong organisa tor kari nóg veel van hem verwacht worden. Dat wordt ongetwijfeld gedaan. De mooie bijeenkomst werd door een pret tige en leerzame excursie door de Wieringer meer gevolgd. Dat kwam als een fijn 'dessert na een smakelijke en voedzame maaltijd. Maar ik zou om al die jongelui mijn andere zaken waarover ik praten wilde ver geten. 1 Ik heb de laatste tijd opgemerkt dat weer Dat is nu niet omdat' ze de bruid zijn, 'd'e roos isaltijd in bruidstooi'. Dit- is een uit drukking voor een leelijke kwaal waaraan de rozen lijden, de z.g. meeldauw, de witte stof, die bladeren, stelen en bloemknoppen, soms als dikke korstjes zelfs omgeeft. Daar aan lijdt- de plant, en-bovendien is het een uiterst, leelijk -gezicht. Daar is we] wat aan te dnen. Zoo gauw ge het opmerkt gaat ge krachtig bespuiten met een oplossing van salicylzuur, zeep en spiritus en-water. Dat doet ze zóó. Los 10 gram salicylzuur, bij den drogist- te krijgen, op in 100 gram brandspiritus. Ge hebt zeker wel een fleschje een medicijnfleschje b.v. waar onder op den bodem staat 100. Dat doet ge vol brand spiritus en-laat daar salicylzuur iu oplossen. Deze hoeveelheid is goed voor 10 Liter water waarin 2 ons groéhe of gele zeep !s opgelost. Maar dat is wel wat veel tegelijk voor sommige liefhebbers, die niet zoo yeel te spuiten hebben. Welnu neem dart Liter water, los 'daar in 20 gram zeep (een afgestreken eetlepel) goed op. Laat geen zeepvlokken er in achter. Dat. gebeurt o zoo licht. Door dit aardig vette zeepsop je doet ge het tiende deel van de salicylspirit-usoplossing en bespuit daar mede grondig de rozen. Bladluizen gaan ei' hiermee ook aan. Het fleschje met spiritus goed sluiten en bewaren voor een volgende bespuiting. Niet gieten, dan raakt ge lang eJlke plek niet, maar spuiten, vooral ook van onderen op naar omhoog. Dat de bladeren en stelen overal goéd geraakt worden. Dat is een vereischte. Ook een vereischte is om te letten op 'de behoeften van de bladeren als men mest stoffen gebruikt. Alleen de keuze kan al groote voordeelen geven. Zoo bleek b.v. uit een in Friesland te Rijperkerk genomen proef dat TIET SLAKKENMEEL-KALK- SALPETER-PERCEEL GRAS LAND VEEL BETER was dan Iiefc perceel waar voor deze mest stoffen super en zwavelzure ammoniak geven'- was. Het betrof hier volgens het „F-riesch Land-bouwblad", dat dit mededeelt, een proefneming op de proefboerderij der Friesche landbouwmaatschappij te Rijper kerk, waar één perceel de laatste jaren een zure bewerking, nl. naast kalizout, supper en -zw. amm. kreeg en 't ander een basische bewerking, nl. naast Kalizout, slakkenmeel en kalksaipeter (waar men evengoed chili voor had kunnen nemen). Bij het monsternemer, viel het' op, dat de monsters genomen op het basische perceel in do boor minder aankleefden dan die van het zure perceel. Wat het grasgewas op dien datum betreft was de zode van het basische perceel merk baar- beter. Begin Mei stond op de. akker met zure be mesting het. gewas schraler,, terwijl liet aan tal minder goede grassen grooter was. Daar entegen kwam op perceel 4 meer witte kla ver voor. Hier waren meerdere plekken be dekt met verdord gras, los van de wortel. Het bleken vrijwel uitsluitend verdorde res ten te zijn van ruwbeemdgras en meelraai. Als men op de aanwezige grassen lette, viel het óp, dat de zure bemesting blijkbaar het optreden van fiorin en van meelraai heeft begunstigd. De basische bemesting daarentegen heeft de toename van beemd- langbloem en Engelsch raaigras bevorderd. Het onderzoek wees dus inderdaad uit, dat dc zode'van het zure bewuste perceel slech ter was dan van het basisch bemeste, on danks dat in het eerste meer witte1 klaver aanwezig was. De opbrengst, aan gras bedroeg bij zure -bemesting 925 kg.. De andere akker leverde 1047 kg. gras op. Dit was op perceelen die ieder "4Ö0 M2 groot waren. Omgerekend per H.A. is het respectievelijk 23.125 K.G. en 26.175 K.G. Een verschil van ruim 3000 K.G. gras. Er moet wel rekening gehouden worden met den aard der bemesting. Dat bleek hier duidelijk. Zooals duidelijk blijkt dat mijn tijd om is. Daarom Tot. de yolgcnde week. PRAATJESMAKER. Ontvangen Geschriften En daarom, boeren! BLIJFT PARAAT' door Ir A. O. Rijs dijk. Uitgave; A. W. Sijthaffs Uitg. Mij N.V., Leiden. Door den schrijver, directeur van da Krachtvoederfabriek „Muskator" te Oude Wetering, wordt er op gewezen, hoe met do melkbeperking, die 3 Juli inging (doch waar van de omvang voor ieder der betrokkeïi boeren nog een toekomstgeheim is. Red.) .den boeren-alweer een stuk wrijheïd -ontnomen •is. Hij vraagt zich af, wie de schuld van deze ellende heeft en merkt op, dat de Nederlan ders voor nog geen 20 pCt. melkbrood eten, en ondanks 'tarwetekorten, tooh de tanwe- expoi'téur uithangen, terwij 1 daarbij geen. land in Europa zöo'n hoóge brood-prijs heeft •als Nederland, Gewezen wordt op de mil- lioenen die, we tevergeefs opófferen aan do botcrexport, zoodat Nederland zich aam exporteert. iOók de afslachting van rundvee wordt becrit-iseerd en gewezen op -de mogelijke ex port naar Rusland, van rundvee, varkens en dik spek, waarover de secretaris van den Bond van Melkveehouders nog al veel drukte gemaakt heeft- Hoewel we gelooven aan do •goede trouw van dezen secretaris, doch ver moeden toch, dat deze zich door de slimme Russen bij de neus heeft laten nemen. We hebben de oplossing streng afgekeurd, we •hebben steeds weer gewezen, ook in ander verband, op Rusland als afzetland, doch het enthousiasme van Wolmex-stet konden we nimmer deelen. Dit voorbeeld in deze bro chure is o.i. het eenige 1 zwakke punt. Overigens zijn we het wonderwel met el kaar eens. Ook wat de vetpositie, het boter- margarine-vraagstuk betreft worden rake op merkingen gemaakt. Het is een zeer lezenswaardige brochure. Lezenswaard voor onze landbouwers en voor allen die over landbouw praten Marktoverzichf (Medegedeeld door hef Centraal Bureau)1. Voerartikelen. Gedurende dc afgeloopen week zijn de maisprijizcn, zoowol voor dis ponibele partijen als op aflading nog ver der teruggeloopen. De omzet is zeer klein daar er niet meer gekocht wordt dan men hoog noodig heeft. Het aanbod van gerst is thans veel rui- mér jgeworden, terwijl de vraaè veel te wensphen overlaat. Tengevolge hiervan zijn de prijzen aanmerkelijk lager gegaan.- Van Rusland wordt ook weer gerst aangeboden tot geschikte prijzen. Rogge en haver we derom- lager - te koop, doch weinig ge vraagd. Meststoffen. S f i lc s t o f m e s t s t of.f.e.n. In den toestand van de stikstofmarkt in ons land kwam de laatste week geen wijzi ging. ,Nog. steeds hebben de. ondeihandeliil gen van de - stik-st of p'rocluc ent en niet haar beslag gekregen, ofschoon cle vooruitzichten gisteravond zeer bemoedigend waren. Thomasmeel. Het was hier te lande in de afgeloopen week nog zeer stil in Thomasmeel. Er waren weinig koopers en de prijzen bleven ongeveer op hetzelfde lage peil gehandhaafd. Tooh is men in België en Luxemburg niet dringend met thomasmeel aan de markt. De fabrieken in Luik hebben het grootste gedeelte van haar productie tot en 'met Augustus ver kocht en voor September/Deceanber worden daar nog geen.prijzen genoemd. In Gent en Charleroi is men wel voor levering tot en met December aan de markt, maar de prij zen zijnniet interessant. S u p e r f o s f a a t., Nu - de invoeren doop de contingenteering beperkt zijn tot ba- paalde hoeveelheden uit België, kan m;on verwachten, dat er op.de Nederlandsche markt een zekere stabiliteit plaats vindt. Er ontstond dan ook een zekere samen werking tusschen de Nederlandsche fabrie ken en de prijzen zijn igts verhoogd. Op super 14 pet is naar verhoudinghet ver schil 'het. grootst; doch dit is niet te ver wonderen. Bij de tegenwoordige verbeter de fabricage methoden en grondstoffen fa briceert men geen super 14 pet. meer en moet men dus het gehalte kunstmatig te rugbrengen of weer vervallen tot slechtere labrieage-methodenj y

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 10