Gemeenteraad van Leiden DINSDAG 9 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 6 D] Een langademige zitting Het graven van een ka naal in werkverschaffing De s. d. fractie durft tegen te stemmen De reorganisatie van de brand weer Ontevredenheid over den gang van zaken „Contingenteering" van het Onderwijs Beperking van het aantal leerlingen op Gymnasium en H. B.- scholen Molen „De Valk" Interpellatie-Scho- neveld over vrijwillig werken voor steun Over avondkleeding Voorzitter de Burgemeester. Afwezig met kenisgeving de hh. Bosman en v. Eecke. Een verzoek van de bewoners van de Rijn en Sohiekade om op dezen weg een verhard wegdek aan te brengen, alsmede om de straatverliohtong aldaar te verbeteren wordt in hauden van B. en W. gesteld ter fine van prae-advies. In behandeling komt daarna de agenda, waarvan punt 1 wordt afge voerd, in verband met het feit dat de Ver- ceniging tot bevordering van den bouw van werkmanswoningen haar voordracht heeft ingetrokken. Benoemingen 2e. Aanwijzing van een candidaat voor de benoeming van een Commissaris der N.V. Leidsehe Duinwater Maatschappij. Aangewezen wordt de heer M. H. de Reede Benoeming van een technisch ambtenaar, tevens chef der teekenkamer bij den dienst van Gemeentewerken. Benoemd wordt de heer A. Dubbeldam. Hamerpunten 4e. Voorstel tot overplaatsing van een twee tal onderwijzeressen. Aangenomen z. h. st 5e. Praeadvies op het verzoek van H. Meij- link om ontslag uit zijn betrekking van on derwijzer aan de Jongensschool voor u.l.o. Aangenomen z. h. st. 6e. Praeadvies op het verzoek van mej. S. C. W. Bader om ontslag uit 'haar betrek king van onderwijzeres aan de o. 1. school aan de Paul Krügerstraat. Aangenomen z. h. st 7e. Voorstel tot verhuring van een lokaal ,van het voormalige schoolgebouw aan de Pieterskerkgracht no. 9 aan het Genoot schap „Ars Aemula Naturae". Aangenomen z. h. st Se. Voorstel tot verhuring van de bene- denachterkamer in het perceel Breestraat 119 aan de Leidsehe Maatschappij van Wel dadigheid ter voorkoming van verval tot armoede. Aangenomen z. h. st 9e. Voorstel inzake den aankoop van het perceel grond, kad. bekend Gemeente Oegst geest, Sectie B No 1940, en tot vaststelling van de desbetrefende begrootingsrege- lingen.. Aangenomen z. h. st 10e. Voorstel tot aankoop van eenige strookjes grond aan do Hendrikstraat ten behoeve van de verbreeding van die straat. Aangenomen z. h. st. 11e. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1934, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden en ongeval len- en ziekteverzekering van ambtenaren en werklieden. Aangenomen z. h. st.. 12e. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting dienst 1934 waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. Aangenomen z. h. st. 13e. Vaststelling van het verslag betref fende de verstrekking van schoolkinderklee ding en -voeding gedurende het jaar 1934. Aangenomen z. h. st. 14 e. Voorstel inzake nadere vaststelling van de bouw- en grondvoorschotten ten be hoeve van het 7e plan van de Woningbouw yereenismg „de Eendracht" en het 4e plan van de Vereeniging tot bevordering van den bouw van Werkmanswoningen. Aangenomen z. h. st. 15e. Voorstel tot verhooging van ihet cre- 'diet ten laste van het Stadhuisfonds. Aangenomen z. h. st. 16e. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen J. A. van der Voort te Stompwijk, strekkende tot vergoeding aan de gemeente van de schade, haar toege bracht, door aanrijding van een leuning van de Kippenbrug. Aangenomen z. h. st. 17e. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen K. van den Nieuwen- rlijk te Voorschoten, strekkende tot vergoe ding aan de gemeente van de schade, haar ■toegebracht door aanrijding van een gas lantaarn. Aangenomen z. h. st. Stakende stemming 18e. Herstemming over de motie van den beer Van Stralen inzake de wijze van ver strekking van aanvullenden steun door de afd. B. van het Crisis-Comité Leiden. Opnieuw staken de stemmen met 15 tegen 15. Het voorstel wordt daarom geacht te zijn verworpen. Tegen stemden de heeren v. d. Reyden, Manders, Van Ee, Beeken kamp. Coster, Tobé. I.ekkerkerker, Eiker bout, Lambert, Tepe, Splinter, Goslinga, Ro- mi.in, Bergers en De Reede. 19e Voorstel inzake het verleen en van medewerking aan emigratie van werklooze inwoners naar Zuid-Afrika. Aangenomen z. h. st. 20e. Voorstel tot wijziging van de verorde ning, houdende regeling, als bedoeld in art. 21, derde lid, der Ziektewet, voor het in wonend personeel der gestichten „Ende geest" en „Rhijngeest", voor zoover op grond van het Koninklijk Besluit van 11 October 1929, S. 456 van de verplichte verzekering, geregeld in de Ziektewet, niet uitgezonderd. Aangenomen z. h. sL 21e Voorstel tot wijziging van de veror hing, houdende voorwaarden van opneming en verpleging van lijders in het Krankzin nigengesticht .„Endegeest" en de afdeeling voor jeugdige zwakzinnigen „Voorgeest" te Oegstgeest. Aangenomen 7.. h. st 22e voorstel a tot intrekking van het Raadsbesluit van 25 Januari 1935 tot ver hooging van de korting op de subsidie aa.u de vereeniging „Herstellingsoord de Leid sehe Buitenschool", tevens praeadvies op het voorste! van den heer Groeneveld om de subsidie aan die vereeniging niet verder te verlagen; b. tot het verleenen van een bijdrag ineens van ten hoogste f 1000 aan genoemde vereeniging ten behoeve van den bouw van een tweede eetzaal aan hare in richting te Katwijk; c. tot vaststelling van de desbetreffende begrootingsregeling. Aangenomen z. h. st Het reglement i i orde 23e Voorstel tot wijziging van het Regle ment van Orde voor de vergaderingen van den Raad der gemeente Leiden. De heer Van Eek (s.d.) maakt enkele opmerkingen namens de Commissie .voor ide Strafverordeningen, Deze Commissie verschilt met B. en W. over bepaalde zaken van meening. De com missie acht het geheel dan vervallen van art. 14. lid 2, waarin bepaald wordt, dat voortgezette raadsvergaderingen steeds, dus zoowel wanneer zij op denzelfden dag, als wanneer zij op een anderen dag worden ge houden, ten aanzien van de vergoeding als nieuwe vergadering worden beschouwd, niet juist. De commissie stelt voor deze clausule te handhaven, zoo, dat er uit blijkt dat op den volgenden dag voortgezette vergaderin- gen, opnieuw worden vergoed. Deze clausule is van Ged. Staten zelf en deze kunnen er moeilijk bezwaar tegen maken. Voorts stelt de commissie voor om in het reglement van orde op te nemen dat in den regel de raadsvergaderingen worden gehouden van 14 tot 17y2 uur en van 20 tot 23 uur. Als richtsnoer voor de leiding en de besprekin gen acht Spr. dit noodig. De heer Beekenkamp (a.r.) verdedigt hét standpunt van de commissie op juridi sche gronden en behandelt speciaal de in terpretatie van artikel 64 van de Gemeente wet .Ged. Staten hebben alleen het bedrag van het presentiegeld te bepalen. De Voorzitter verdedigt het prae advies. De clausule die de commissie wil handhaven, hoort niet in het reglement van orde thuis. De regeling van de onderhavige zaah behoort tot de bevoegdheid van Ged. Staten en het is overbodig, dat de Raad deze kwestie regelt in zijn reglement van orde. Spr. kan hierin niet zien een aantas ting van de autonomie der gemeente. B. en W. aohten het ook niet gewensoht de duur der raadsvergaderingen in het reglement van orde op te nemen. Hierbij moet de noo- dige soepelheid mogelijk blijven. De heeren v, Eek en Beekenkamp verde digden nogmaals hun standpunt. De heer Vos (v.d.) valt hen bij wat betreft de zaak van art. 14. De duur van de vergaderingen wenscht spr. aan den voorzitter over te la ten. De heer Manders (r.k.) steunt beide voorstellen van de commissie. Het voorstel-va-n Eek (handhaving van de clausule) wordt aangenomen met 25 te gen 7 stemmen. Tegen stemden de heeren Wilmer, Coster, Tepe, Splinter, Goslinga, Romijn en de Reede. Het voorstel-van Eek (bepaling tijd raads vergaderingen) wordt verworpen met 17 te gen 15 stemmen. Tegen stemden de heeren v. d. Reijden, v. Es, Wilmer, Coster, Tobé, Lekkerkeriker, Eikerbout, v. Tol, Vos, Lom- bert, Tepe, Splinter, Wilbrink, Goslinga, Ro mijn. Bergers en do Reede 24e Voorstel inzake verbetering en ver breeding, in samenwerking met het Rijk, van den Haagweg tusschen de Vink en de Da Costastraat en tot vaststelling van de desbetreffende begrcotingsregeling. Aangenomen z.h.st. 25e Voorstel inzake het bij wijze van werkverschaffing doen graven van het ka naal, vereischt ten behoeve van de uitbrei ding van de waterwinplaats onder Wasse naar van de N.V. Leidsehe Duinwater Mij. De heer van Stralen (s.d.) zegt, dat de s.d.-fractie in 't algemeen geen bezwaar heeft tegen de uitvoering van dit werk bij wijze van werkverschaffing. Spr. had echter gaarne nog een aantal inlichtingen. Hoe zijn de loonen? Hoe is het gesteld met het rou- leeringssysteem? Spr. vindt het verkeerd, dat bij de wei'k verschaffing een aannemer wordt ingeschakeld. Het is verkeerd, dat bij zulk werk een aannemer in de gelegenheid wordt gesteld zijn normale winst t-e maken. Bovendien is het niet uitgesloten dat bij in schakeling van een aannemer uitbuiting en drijverij plaats vindt. De aannemer moet aan zijn winst komen. Ook komt het element van werkverschaffing veel beter tot zijn recht als het werk door de gemeente in eigen be heer wordt uitgevoerd. Voorts spreekt Spr. nog over het advies van de sub-commissie voor de werkver schaffing, dat op eigenaardige wijze is uit gebracht. Er waren drie leden aanwezig plus de voorzitter. Twee leden, die aanne mers waren, stemden voor de inschakeling een aannemer. Spr. stemde daartegen; de voorzitter onthield zich van stemming. Dat acht Spr. niet in den haak. Er zijn nog heel veel dingen in deze zaak onzeker en Spr. zou wel gaarne willen dat het voorstel werd uitgesteld totdat men omtrent bepaal de dingen zekerheid had. Vrienden der middenstanders De heer Wilbrink (c.h.) zegt dat de heer Van Stralen blijkbaar staat buiten het maatschappelijk leven. Van normale winst aannemers is tegenwoordig geen sprake r. Da s.d.a.p. heeft bij de laatste verkie zingen geschermd met de belangen der mid denstanders, die bij haar veilig waren en nu ziet men gebeuren dat de heer v. Stralen ten scherpste bestrijdt de wijze van uitvoe ring van een werk, omdat de middenstan ders daar ook nog wel eens wat aan zouden kunnen verdienen. Dat er twee aannemers in de Commissie voor Sociale Zaken zitting hebben is een onwaarheid. Er hebben er nog nooit twee in gezeten Er kunnen er dus ook moeilijk twee voor hun eigen be langen zijn opgekomen, zooals de heer Van Stralen wil suggereeren. De inschakeling van den aannemer brengt voor de gemeente groote voordeelen mee. Het werk aan de Houtlaan was in handen van de Heidemaatschappij. Toen waren er tal van klachten. Een stem op de tribune: Laten ze mijn centen van de Houtlaan maar eens betalen, waar ik voor gezwoegd heb. Dc Voorzitter gelast dezen persoon te vcrwijderen, hetgeen geschiedt. De heer Wilbrink wijst er op dat de Heidemaatschappij vroeger geen genade kon vinden in de oogen van den heer v. Stralen. En nu plotseling is deze maatschappij weer goed. En dat alleen omdat de aannemers niet tot de maatschappelijke groep van de heeren esdeapeëers behooren. Alleen met de verkiezingen komt men de middenstanders In het gevlei. De heer Van Weizen (comm.) is mét den heer Van Stralen van meening, dat de Raad niet genoeg inlichtingen over het werk heeft. Spr. is er tegen om een aan nemer bij het werk in te schakelen. Daar bij bereikt men, dat het aantal arbeider* dat werk vindt, wordt verminderd. Spr. he kelt in de s.d.a.p. dc tweeslachtige houding ten opzichte „van de wenkverschaffing, Nu is men plotseling voor dc uitvoering van een werk in werkverschaffing, terwijl dit werk toch als een normaal werk moet wor den beschouwd. Spr. dient een motie in, waarin de Raad als zijn meening uitspreekt dat het werk uis normaal werk moet worden uitgevoerd. De heer Schoneveld (a.r.) wijst er op, dat indertijd bij het voorstel inzake Leven- daaldemping de commissie van arbeiders en werkgevers unaniem vóór de inschakeling van den aannemer was. Ideaal is voor een werkverschaffing uitvoering door de over heid, maar in dezen tijd, nu alle groepen onder de crisis te lijden hebben, is voor de inschakeling der aannemers alles te zeggen. L\i heer Van Eek wijst er tegenover den heer Van Weizen op dat de s.d.a.p. ten op zichte van de werkverschaffing niet van standpunt is veranderd. Het onderhavige werk leent zich echter heel goed voor werk verschaffing. De lieer Verwey (s.d.) licht dit nog nader toe. Als het werk gewoon wordt uit gevoerd, werken er met machines 10 men- schen 6 weken aan en thans 80 90 nien- schen 9 maanden. De heer De Reede (c.h.) zegt dat de Duinwateitnij. de leiding aan de Heidemaat schappij wcnschte op te dragen, omdat het werk dan vlugger zou kunnen plaats vin den. Als dit niet juist is, dan is Spr. er geheel voor, dat een aannemer het uitvoert. Tegenstrijdigheden Wethouder R o m ij n zegt. dat B. en W. een sobere toelichting hebben gegeven om dat het werk vandaag of morgen aanbesteed moet worden. De heer Van Stralen wist geen cijfers. En toch souffleerde hij den heer Verwey toen deze zich in de cijfers vergiste. De heer Van Stralen wil uitstel voor na dere inlichtingen, maar de heer v. Stralen weet heel goed, dat men aan die inlichtin gen niets heeft. Laten we zoo gauw moge lijk dit werk uitvoeren, omdat het loon nu nog 40 cent is. Tegenover de rouleering staan B. en W. niet sympathiek, maar men zal zich neer hebben te leggen bij het Re- geeringsvoorschrift. In de sub-commissie voor sociale zaken heeft Spr. blanco ge stemd. Daar heeft hij toch liet recht toe. De heer Van Stralen deed dat ook eenige malen. Het inschakelen van den aannemer is een kwestie voor de practijk. In dit geval is voor deze inschakeling veel te zeggen. De heer Van Stralen heeft bij de demping van het Levendaal tegen het inschakelen van een aannemer geen bezwaar gehad. En niemand van de s.d. fractie had er toen be zwaar tegen. En nu is men er plotseling tegen. In bestek en voorwaarden is gewaar borgd, dat de aannemer de arbeiders niei uitbuiten kan als hij dat zou willen probee- ren. Vroeger was de Heidemaatschappij de demon van de s.d.a.p. en nu zweert men er weer bij. De heer Van Stralen repliceert uit voerig, terwijl ook de heer Wilbrink nog enkele opmerkingen maakt. De betiteling van de liefde van de .d.a.p. voor de mid denstanders zal Spr. niet uitspreken, omdat de voorzitter die betiteling waarschijnlijk niet toe zou laten. De heer Van Weizen acht 't s.d. standpunt niet houdbaar. Waar om wil de s.d.a.p. het werk niet laten uit voeren met paplepels. Dan komen er nog meer arbeiders aan het werk. Het voorstel-Van Weizen (normaal werk) wordt verworpeti met 19 tegen 14 stemmen. Voor. de s.d.a.p. en de heeren Van Welzen, Vos en Mandors. De s.d.a.p stemt tegen De heer Van -Stralen verklaart dat de s.d.a.p., nu over de loonen geen zeker heid bestaat, tegen het voorstel van B. en W. zal stemmen. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen inet de stemmen van de s.d.a.p. en der communisten tegen. Aan de orde wordt gesteld de suppletoire agenua. Voorstel tot wijziging van de begrooting, dienst 1934, met betrekking tot eenige pos ten van den kapitaaldienst. Aangenomen z. h. st Waarom niet in Leiden? Voorstel om de levering van betonpaien voor de fundeering van het nieuwe Stad huis onderhands op te dragen aan de N.V. Schokindustrie te Zwijndrecht. zOp 'n desbetreffende vraag van den heer S c h 11 e r, die deze stelt om het publiek in te lichten, deelt wethouder Splinter mede, dat de betonpalen niet in Leiden kun nen worden gemaakt, omdat niemand in Leiden de daarvoor henoodigde machine rieën bezit. Raadselen omtrent hoofdagenten Voorstel inzake het aanstellen van een drietal hoofdagenten van politie. De heer Schüller (s.d.) vraagt of de hoofdagenten züllen worden benoemd uit het korps of van buitenaf? Hoe gaat het met het huidige brandweerkorps. De heer Eikerbout (a.r.) stelt dezelf de vraag. Spr. heeft gehoord dat de drie hoofdagenten een timmerman, een chauf feur en een monteur zullen zijn. De heer Wilbrink: Wordt het politie korps nu toch uitgebreid? Dat zou toch niet noodig zijn? Spr. zou het beter vinden als de brandweerlieden uit het politiekorps zelf gerequireerd werden. Dat zou ook bevorde ringskansen geven. Worden er nu brand weerlieden bij de politie of politie-agenten 'bij de brandweer aangesteld? De heer Wilmer (r.k.) merkt op, dat wanneer het politiekorps wordt aangevuld met personen die benoemd worden van wege hun kwaliteiten niet als politieman, maar als brandweerman, hij het wensche- lijk acht dat in dit geval die personen ge requireerd worden uit de huidige brand- De Voorzitter zegt dat de hoofd agenten noodig zijn om den politie-inspec- teur-brandweercommandant bij te staan en. met hem de vaste brandweerkern te vor men. Hiervoor zijn noodig personen met ken nis en ervaring wat betreft materiaal en opleiding der agenten, bouwkundige voor schriften enz.. Het moeten technisch goed onderlegde menschen zijn. Men zal kunnen volstaan met drie hoofdagenten en deze menschen zullen misschien in Leiden gevon den kunnen worden, misschien ook elders, als men ze niet in Leiden kan vinden. Van het huidige korps zullen de meeste aan het politiekorps worden toegevoegd, of speciaal als brandweerman, of speciaal als politie agent. Drie vaste brandweerlieden komen noch bij de politie noch bij de brandweer. Zij zullen in andere gemeentedienst worden ondergebracht, of op wachtgeld komen. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds 8 uur. AVONDZITTING In de avondzitting werd de behandeling van het voorstel inzake de benoeming van drie hoofdagenten van politie voor de brand weer voortgezet. De heer Wilbrink (c.h.) is door het antwoord van den Voorzitter niet bevredigd 't SVordt nu zoo, dat .es drie onder-comman dantcn worden benoemd. Dat is toch niet noodig in Leiden. De commandant kan toch zelf de leiding hebben. Zooals de reorgani satie van de brandweer nu plaats heeft is de zaak aan den Raad niet voorgesteld. De Raad heeft altijd in de meening verkeerd, dat er een commandant zal worden be noemd en dat het personeel uit brandweer en politie zou worden samengesteld. Spr vreest, dat het praatje dat de drie hoofd agenten ook uit Amsterdam moeten komen, nu ook waarheid bevat. De heer Wilmer (p,k.) zegt, dat hij Indertijd evenals andere raadsleden de in druk heeft gekregen, dat de reorganisatie van de brandweer op een andere wijze zou plaats hebben, als nu het geval blijkt te zijn. De eischen aan de hoofdagenten te stellen vindt Spr. wel wat hoog. En dat onnoodig De aanwezigheid van den inspecteur waar borgt voldoende dat de politie-brandweer deskundig in Leiden op zal treden. Spreker vraagt voorts of de drie brandweerlieden, die bij de politie geen emplooi kunnen krij gen, daarvan reeds op de hoogte gesteld zijn De heer Groeneveld (s.d.) vreest dat in Leiden wel weer niemand gevonden zal kunnen worden, die aan de eischen die worden gesteld zal kunnen voldoen. Spr. ziet niet in, dat deze brandweerkern niet uit het Leidsehe personeel kan worden gevormd Leiden krijgt op deze manier in het land een naam van achterlijkheid. De heer Manders (r.k.) vindt het noo dig, dat bij deze reorganisatie in de eerste plaats het caide personeel geborgen wordt.. Men moet den reorganisator voldoende de vrije hand laten, uiaar eerst moet aan deze voorwaarde worden voldaan De Voorzitter is verwonderd over het misverstand dat over deze zaak in den Raad bestaat. Het reorganisatie-rapport was in dit opzicht toch duidelijk genoeg. In plaats van de geheele vrijwillige brandweer is ge komen het politiecorps. Het politiecorps moet daartoe geschoold worden. De comrnan dant kan niet alleen dat corps dagelijks oefenen. Men heeft daarvoor noodig personen, die instructie kunnen geven en het noodige ge zag hebben. Onder de brandwachts die in dienst waren, waren zulke personen niet. De aan te stellen hoofdagenten moeten na tuurlijk in de eerste plaats op de hoogte zijn van braaidiblussohen, en daarbij leiding kunnen geven. De rang van 'hoofdagent is noodig omdat deze personen het noodige gezag moeten hebben. Van de acht vaste brandwachts is er on langs een ontslagen wegens ongeschiktheid, vijf gaan over naai- de politie, terwijl twee, als er geen andere gemeentebetrekking voor hen is, op wachtgeld komen. Als er geschikte personen zijn in Leiden voor de hoofd-agentfunctie zullen deze aan gesteld worden, maar men moet wat dit be treft geen invloed op de benoeming uitoe fenen. De Raad heeft in dit opzicht ook geen bevoegdheid. De heer Schüller stelt voor het punt van de agenda af te voeren en B. en W. uit te noodige n een voorstel in te dienen inzake de afvloeiing van het overcomplete perso- De Voorzitter raadt dit voorstel af. Het gaat hier niet over de afvloeiing van het personeel. De aanstelling der hoofd agenten is in elk geval noodig. De heer Wilbrink blijft van meening dat. de brandweerlieden uit het politiecorps zelf kunnen worde gerequireerd, daartoe opgeleid door den politie-inspecteur. De heer Schüller wenscht overlegging van een rapport van den nieuwen inspecteur voor de brandweer inzake de personeels- •zaken enz. De heer Wilmer (rik.) zegt, dat twee dingen verward worden namelijk de aan stelling van de drie hoofdagenten en de behartiging van de belangen van het in dienst zijnde personeel. Spr. heeft de over tuiging dat er wel een meerderheid in den Raad is voor de aanstelling van de hoofd agenten. Maar daarnaast oefent de raad sterke aandrang uit op B. en W. inzake de belangen van het. huidige brandweerperso neel. Spr. zou gaarne, wat dit betreft, de toezegging hebben, dat B. en W. een rap port er over uit brengen wat er met dit personeel gebeurt. De Voorzitter: Deze toezegging wil ik u graag doen. De heer Van Welzen vereenigt zich met. het voorstel van B. en W. Het voorstel-Schüller (uitstel) wordt ver worpen met 21 tegen 12 stemmen. Voor stemden de s.d.a.p. en de heer Wilmer. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.s. aangenomen. Het schoonhouden van scholen. 26e Praeadvies op het voorstel van mevr. de Clerde Bruijn inzake verhooging van volgn. 398 „Verlichting, verwarming en schoonhouden van de schoolgebouwen" der begrooting, dienst 1935. Mevr. de C1 e r d e B r u ij n verdedigt haar voorstel voor een extra vergoeding voor „de groote schoonmaak" der scholen tijdens de vacantie. De hoofden van de scholen, die deze extra vergoeding niet noo dig achten, zullen zich er wel niet van op de hoogte hebben gesteld wat dit extra werk beteek end. Wethouder Tepe zegt, dat reeds eenige jaren geleden voorstellen van hoofden van scholen B- en W. hebben bereikt om de extra-vergoeding te laten vervallen, omdat de arbeid der söhoonhoudsters heel goed binnen de gewone arbeidstijd kan worden verricht. Thans heeft een groote meerder heid van hoofden ditzelfde advies gegeven. Na deze adviezen willen B en W. deze vrijgevigheid niet langer voortzetten De tijd Is daar niet naar De hoofden hebben wel degelijk de moeite genomen om zich vol doende op de hoogte te stellen. De her K o o 1 e vreest, dat het gevolg van deze maatregel zal zijn. dat de scholen min der schoon worden gehouden. De heer Vos sluit zich hierbij aan. Wethouder Goslinga is meermalen in de scholen geweest tijdens de vacantie en heeft kunnen constateeren, dat een extra- vergoeding volmaakt overbodig is. Het voorstel mevr- de Cler—de Bruyn wordt verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Vóór de s.d.a.p. en de heeren Vos en van Welzen. 27e Voorstel tot wijziging en opnieuw vaststelling van: a. de verordening, rege lende de heffing van schoolgeld voor lief gewoon lager- en uitgebreid lager onderwijs te Leiden; b. de verordening, regelende de invordering van dat schoolgeld; c. de veror- dening, regelende de heffing van school geld voor het buitengewoon lager on denvijs te Leiden; d. de verordening, regelende do invordering van dat schoolgeld; e. de ver ordening, regelende de heffing van school gelden aan het Gymnasium, de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Lei den; f. de verordening, regelende de invor dering van dat schoolgeld. Aangenomen z.h.s. 28e Voorstel tot wijziging: a, van de ver ordening betreffende rle inrichting en het bestuur van het Gymnasium der Gemeente Leiden; b. van de verordening op de Hon gere Burgerschool met 5-jarigen cursus en de Hoogere Burgerschool voor Meisjes te Leiden. De heer Manders (r.k) vindt het fu nest, dat aan curatoren wordt overgelaten om te bepalen of een leerling, na gunstig toelatingsexamen, de school al of niet zal volgen. Daar kan men zich gemakkelijk in vergissen. Spr. voelt niets voor deze „con tingenteering", die in het nadeel is van on derwijs en leerling. De heer Vos (v.d.) vindt het begrijpelijk dat men zoekt naar middelen om klasse splitsing te voorkomen. Het middel dat voorgesteld wordt, vond spr. aanvankelijk niet juist. De gronden voor het oordeel van curatoien om leerlingen te weigeren kon spr- niet vinden. Curatoren werden echter later verplicht althans het oordeel van het betrokken schoolhoofd in te winnen. Spr zal thans voor dit voorstel stemmen in de hoop, dat curatoren zich hun verantwoorde lijkheid ten volle bewust zullen zijn. Het verwijderen van leerlingen op grond van het feit, dat in de plaats waar de leerling bij verhuizing naar toe gaat ook een gym nasium is, vindt spr. onjuist. Daardoor raakt de leerling achterop. De heer Groeneveld (s.d.) vindt de drang om steeds meerdere personen naar hooger onderwijs-inriohtingen te zenden be grijpelijk. Het zijn de economisohe omstan digheden- De ouders zijn 'hierin ook niet te veroordeelen. Wat moeten de ouders anders met de kinderen doen. Spr. kan niet met het vooi-stel meegaan. Of het bezuiniging zal geven is een loterij. Het zou nog wel eens meer kunnen kosten. De heer van Welzen (comm.) vraag, wat er zal moeten gebeuren met de leerlin gen die geweigerd worden. Ze zullen op andere onderwijsinrichtingen terecht komen Dit acht spr- funest voor ons volksonderwijs. De heer Wilmer (r.k.) sluit zich aan bij hetgeen gezegd is door den heer Vos. Het is practisch uitgesloten, dat curatoren den leerling den toegang zullen weigeren als dit niet in overeenstemming Is met het advies van het betrokken schoolhoofd. Het is niet in het belang van den leerling, wanneer na eenige jaren blijkt, dat hij het onderwijs niet met vrucht kan volgen. Het artikel moet intusschen voorzichtig worden gehanteerd. Ook wat betreft het verwijderen van leerlingen sluit spr. zich bij den heer Vos aan. De leerlingen, die naar een andere plaaits verhuizen moeten in de gelegenheid blijven op de school te blijven. De heer De Reede sluit zich hier even eens bij aan. Spr. voegt er aan toe, dat be perkende maatregelen voor de toelating tot de hoogere en middelbare onderwijsinrich tingen zeer gewenscht zijn, ook met het oog op de openbare kas. Wethouder Tepe zegt, dat de- oude koer niet meer deugde. De financieele toestand der gemeente is mede aanleiding geweest om deze maatregel te nemen. Er was echter een zoo groote toevloed van leerlingen naar gymnasia en HjB.scholen. dat het noodig was in te grijpen. Dikwijls was klasse-splitsing noodig, veroorzaakt door leerlingen, die eigenlijk op de school niet thuis hoorden. De maatregelen die thans genomen zijn, zijn in het belang van hot onderwijs en van den leerling. Het kan niet in het belang van het onderwijs zijn om rijp en groen maar op deze scholen toe te laten. Hit is ook funest voor de leerlin gen zelf. Spr. is er van overtuigd, dat de maatregel met voorzichtigheid zal worden toegepast. Ze zal tot gevolg hebben een verhooging van het peil van ons onderwijs. Het verwijderen van kinderen, die naar elders vertrekken, zal spr. behandelen als de heer Groeneveld daarover heeft gespro ken. Er wordt gerepliceerd door de heeren Manders, Vos en Groeneveld, die hun stand punt handhaven. Bij de behandeling der artikelen zegt de heer Groeneveld (s.d.) dat hij niet mee wil doen met de onzin, dat curatoren het recht krijgen een leerling te weige ren, ondanks voldoende toelatingsexamen. Spr. ziet er alleen in dat men kinderen uil een bepaald milieu wil weren. Spr. stelt voor het onderhavige lid van het desbetref fend artikel te schrappen Nadat wethoudert Tepe het bestreden heeft en daarbij de opmerking, dat het er om zou gaan kinderen van eien bepaald milieu te weren gelaakt, wordt het voorstel van den heer Groeneveld verworpen met 19 tegen 13 stemmen. Voor de s.d.a.p. en de heer Manders en v. Welzen. Wethouder Tepe betwist bij het desbe treffend artikel, dat het een leerling altijd moet schaden, wanneer hij door verhui zing een andere school moet gaan bezoe ken. Bovendien dragen de ouders de ver antwoordelijkheid voor deze verhuizing. Vele menschen vertrekken naar Den Haag, maar laten hun kinderen hier op school en daar moet iets tegen gedaan kunnen worden. Spr. zegt toe, dat de maatregel met de grootste voorzichtigheid zal worden toegepast. B. en W. meenden haar echter wel te moeten handhaven. De heer Groeneveld is tegen d maatregel. De heer Manders kan het tikel wel goed vinden. Alleen moet voor komen worden, dat een leerling gedurende den loop van een cursus wordt verwijderd. De heer Vos blijft de maatregel onjuist vinden, terwijl wethouder Tepe nogmaals toezegt de noodige omzichtigheid, en hij voorts nog eens zal overwegen of er aan leiding bestaat om een speciale regeling te treffen voor ouders, die reeds thans buiten de gemeente wonen en kinderen op Gym nasium of H.B.S. in Leidien hebben. Het artikel wordt aangenomen met 17 tegen 15 stemmen. Tegen de s.d.a.p en de heeren Vos, De Reede. v. Welzen en Wil mer. De geheele verordening wordt daarna goedgekeurd. Interpellatie over werken voor steun De heer Schoneveld (a.r.) krijgt daarna gelegenheid tot het stellen van de volgende vragen: 1 Is door of namens het College van B. en W. aan den directeur van den Gem. dienst voor Sociale Zaken opdracht gege ven, om verschillende steuntrekkende ge organiseerde arbeiders aan te schrijven, om zich op een speciaal aangewezen uur te vervoegen bij .de Gem. Arbeidsbeurs, waar aan hen dan gevraagd wordt namens den directeur of zij bereid zijn te arbeiden voor het steunbedrag plus een zekere toeslag? 2. Indien bovenstaande vraag bevesti gend wordt beantwoord, is deze wijze van handelen dan in overeenstemming met het besluit door dien gemeenteraad genomen in zijn vergadering van 25 F'br. 1935, waarin uitdrukkelijk vermeld staat, dat de steun trekkende arbeiders volkomen vrij worden gelaten? 3 Zijn B. en W. bereid aan den Gemeen teraad mede te deelen of reeds uitvoering is gegeven aan het besluit van den Raad van 25 Februari j.l.zoo ja. welke werker- zijn uitgevoerd; hoeveel arbeiders daaraan hebben gewerkt en welk bedrag aan m «lag op de steun is verstrekt gewordc Spr. licht zijn vragen toe en wijst er op, dat het desbetreffend voorstel indertijd is aangenomen op grond van het feit. dat er zooveel menschen waren, die zich voor vrij willig werk voor steun haddien aangemeld. Het moet dan toch niet noodig zijn, dat de werkloozen speciaal worden aangeschreven met de vraag of zij bereid zijn voor steun te werken. Dat is niet in den geest van het besluit. Wethouder R o m ij n antwoordt bevesti gend op de beide eerste vragen. De werk loozen blijken niet op de hoogte te zijn van het desbetreffend raadsbesluit. Door deze interpellatie wordt daar meer de aan dacht op gevestigd. Laten do organisaties dat ook eens doen. De heer v. Stralen: Kun je net den ken. Wethouder R o m ij n laakt deze opmer king. Spr. deelt verder mede, dat prac. tisch aan het besluit nog geen uitvoering ia gegeven. Twee personen zijn op 't oogen- blik aan 't werk. Liertien zijn onder eenige reserve bereid te werken. Tiien willen er niet op ingaan. De heer Schoneveld kan zich niet ontworstelen aan de gedachte, dat er aan drang op de arbeiders wordt uitgeoefend cu spr. vindt dit niet juist Degenen, die van deze gelegenheid geen gebruik willen ma ken, behoeven nog allerminst arbeidsschuw te zijn. Spr. meent, dat volstaan kan worden met de publicatie van het besluit in de stempellokalen. De heer W il m e r heeft medegewerkt aan de tot standkoming van het desbetref fend besluit. Maar daarbij stond voorop, dat het werk geheel vrijwillig moest zijn. Dit schijnt in de practijk niet zoo te zijn en dat betreurt spr. Hij is van meening, dat het vrijwillig karakter moet gehandhaafd blijven. De heer Van Stralen (s.d.) is van meening, dat het voorstel indertijd heel anders luidde als het besluit thans. Het aanschrijven van de werkloozen is niet juist. Daar zit een zekere dwang achter. Er wordt ook allerlei vakwerk verricht. Spi* acht het systeem verderfelijk en hij wenscht er in de vakorganisatie dan ook geen pro paganda voor te maken. Öe heer Schüller (s.d.) acht een op merking van den wethouder dat de arbei ders liever stempelen dan werken onbe hoorlijk. De heer Wilbrink (c.h.) wijst op da moeilijkheden, "die aan dit werken voor steun verbonden zijn. De arbeiders worden door collega's kopschuw gemaakt. Wethouder R o m ij n zegt, dat meerderd malen aanvragen zijn ingekomen om temo gen werken voor steun. Deze aanvragen' zijn echter niet geregistreerd. Het waren' o.a. ook menschen uit administratieve be trekkingen. Daarvoor heeft spr. nog geen! objecten kunnen vinden. Het komt niet zoo dikwijls voor, dat de vraag correspond eer 3' met het aanbod. Spr. betreurt een menta liteit als die van den heer van Stralen. Wel moeten ook rekening houden met men schen, die graag willen werken en hun rou tine behouden. Men kan deze zaak niet al leen beschouwen uit een oogpunt van col lectieve arbeidscontracten. Het is allerminst de bedoeling geweest om pressie op dei menschen uit te oefenen. De heer Schoneveld: Beteekent dit, dat de aanschrijving niet meer plaats zat hebben? Wethouder Romijn kan dit niet toezeg gen. Spr. wil echter wel verklaren, dat de genen die om de een of andere reden weige ren te werken voor steun, daarom absoluut niet anders zullen worden aangekeken als degenen, die de arbeid aanvaarden. Kolen „De Valk" Bij de rondvraag vraagt de heer v a it Eek of B. en W. de Raad op de hoogte Vvillen houden van den toestand van den ai i molen „De Valk", opdat het daarmee niet zal gaan als met de molen „De Stier". De Voorzitter zegt, dat men inzake een restauratie van de molen ,JDe Stier" in onderhandeling is. Spr: hoopt dat bin- tV. nen niet te langen tijd den Raad een voor- illen stel inzake die restauratie en het weder irï who. bedrijf stellen van de molen „De Valk" zal /inst bereiken. Avondtoilet De heer Wilbrink (c.h.) spreekt over een uitnoodiging voor een bijeenkomst ter r huldiging van de leden van het Crisis-Co- mité in de Lakenhal. Daarbij is een briefje gevoegd, dat het bij de ontvangsten van h'eC j gemeentebestuur de gewoonte ig in avond- toilet, te verschijnen. Spr. acht het niet in' j den haak en niet in overeenstemming met rs de goede vormen, wanneer men een derge- lijk briefje schrijft bij uitnoodigingen aan menschen. waarvan men weet, dat zij niet H allen over een dergelijke avondkleeding ba- fc schikken. Spr. acht het beneden zijn waar- difhpi/1 nm OTIIL- U;J tV vragen omtrent de gewenschte kleedij te voorkomen. Het spijt spr. dat de heer Wil brink er zich aan gestooten heeft. Mogelijk' ware een nog wat andere redactie te vin den geweest, maar dat men er bepaalde per sonen door in moeilijkheden zou brengen, gelooft spr. niet. Het briefje is uitgegaan' van het Crisis-Comité. Spr. weet uit erva ring, dat er na zulke uitnoodigingen altijd vragen komen: Hoe is het de gewoonte op zulke bijeenkomsten? In welke kleedij moet ik verschijnen? Vaiïdaar deze algemeene In lichting. De heer Wilbrink wenscht van derge lijke uitnoodigingen verschoond te blijven. Daarna sluiting te middernacht. KA Stadsnieuws Lustrum Bond van Leidsehe Harmonie- en Fanfarecorpsen Concert in Ond-Hortnszicht. Ter gelegenheid van het le lustrum van den Bond van Leidsehe Harmonie- en Fan- farevereenigingen, welk lustrum in verband met de weinige kasmiddelen van den Bond op sobere wijze wordt gevierd, werd gister avond in de fraai versierde tuin van Oud- Hortuszicht een concert gegeven door vier der aangesloten vereenigingen, welk con cert vanavond zal worden voortgezet door de vier andere vereenigingen. Dezen avond concerteerde de Harmonie- kapel „T. en D." onder leiding van den heer J. Noordanus Sr., het muziekgezelschap „Orpheus", waarover de nieuwe directeur de heer De Vries uit Haarlem de schepter zwaaide, de R.-K. Muziekvereen „Perosi" onder leiding van den heer J Noordanus Sr. en de Harmoniekapel „Werkmans Wils kracht" onder directie van den heer Gerar- dus Dik. Een groot aantal bezoekers, pl.m. f 300, woonde het concert bij. De verschillende corpsen, die ln onze stad een goeden naam bezitten, leverden uitste kende prestaties en het publiek Loonde daar over telkens zijn ingenomenheid door luide bijval. De Bond, die tot doel heeft, tusschen de verschillende muziekvereenigingen in onze stad een nauw contact te bewerkstelligen, heeft dat doel door dit mooie concert onee- twijfeld ten zeerste gediend. Vanavond concerteeren dus de vier ande re vereenigingen. Laat ook thans het pu bliek weer toonen dat het dergelijke concep ten op prijs weet te stqllen, KA KA

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6