Kamer van Koophandel VRIJDAG 5 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG fi Stadsnieuws DE SLOTDAG VAN DE LUSTRUMFEESTEN Garnizoensfeesten op het U.V.S.-terrein Feesten voor het Garnizoen. langstelling. Op de tribune hadden plaats genomen de garnizoenscomman dant overste Haitsma Muiier, de voorzit ter van de Lustrum-Commissie, de heer Hudig en tal van officieren van het 6e reg. Yeldart. en van het 4e reg. Infant. In de eerste plaats werden atletiekwed strijden gehouden, hardloopen, hoog- en verspringen, schermen, granaatwerpen, touwtrekken en ter afwisseling ook zakloo- pen. Daarbij werden vele goede presto tics geleverd en er deden zich ook allerlei aar dige momenten voor. Daarna werd een voetbalwedstrijd ge speeld tusschen het 6e reg. Vel dart. en het 4e reg. Infant. De beide ploegen wogen ge heel tegen elkaar op maar er was niet veel ..schotvaardigheid" en de rust ping dan oo! in met blanco stand. Direct na de pauze maakte de Infanterie het eerste doelpunt, of eigenlijk maakte de kec r in een scri- mage voor 'het doel het zelf. De Infanteris ten, die na de pauze met de wind in de rug speelden, waren duidelijk de sterkste, maar zij wisten het doel van de artillerie niet te doorboren, terwijl daartegenover aan het 6e reg. tweemaal een doelpunt werd toege kend, hoewel we bij het eerste doelpunt duidelijk buitenspel constateerden en het tweede doelpuut zeer twijfelachtig was. Naar onze meening stopte de keeper het schot precies op de doellijn. Hoe het ook zij, de uitslag van 21 in het voordeel van het 6e was niet bepaald bevredigend. Overigens was het een sportief gespeelde wedstrijd, die met groote belangstelling werd gevolgd. Tenslotte werd door dc wachtmeesters Beverwijk, Grondel, van der Meer en van Boon een springconcours gehouden met een groot aantal hindernissen. Dit twijfeld een der mooiste onderdeelen van het feest. De vier wachtmeesters leverden mooie prestaties hoewel de paarden niet alle even handelbaar waren. Van der Meer werd eerste, van der Boon tweede, Gron del derde. Na afloop werden vanwege het L.S.C. de prijzen uitgereikt, terwijl overste Haitsma Muiier en "de voorzitter van de Lustrum- Commissie, de heer Hudig, wederzijdsche .woorden van dank spraken. Het sloi Het slotfeest van de Lustrum-feesten voor 'de leden van het L.S.C. werd gehouden op de Statendam aan do Wilhelminakade te Botterdam. Het feest in de stad werd besloten met een groot vuurwerk op het Schuttersveld, dat prachtig is geslaagd en dat voor het laatst nog eens duizenden menschen op de been bracht Ook voor dat vuurwerk waren de weersomstandigheden veer gunstig, zoo dat het uitstekend is geslaagd. Zaterdag wordt nog een voortzetting ge geven van de Vos Reinaerde en dan behoo- ren de Lustrumfeesten weer voorgoed tot het verleden, hoewel de heugenis ervan nog lang zal blijven. VERKEERSREGELING OP HET RAPENBURG. Eénrichlingverkeer thans ook uitgebreid tot handwagens. Alleen aan de waterzijde parkeeren Met. ingang van heden is op het gedeelte Rapenburg voor zoover gelegen tusschen de Nonnenbrug en het Kort-Rapenhurg een ver anderde verkeersregeling in werking getre den, doordat ook handwagens evenals rij tuigen op dit gedeelte slechts in één rich ting mogen rijden. Voor alle rij verkeer geldt derhalve thans de regel dat tusschen dc Nonnenbrug en de De Gijselaarsbank slechts in één richting mag worden gereden, steed# rechts van het vaarwater. Ook is de parkeerregeling op het Rapen burg veranderd en wel in dier voege dat op het geheele Rapenburg tusschen Kort-Ra- penburg en Doezastraat 't parkeeren slechts is toegestaan aan den waterkant tusschen de boomen geheel terzijde van de rijbaan. Aan den huizenkant mag aldaar niet meer worden geparkeerd. Borden geven de nieuwe verkeersregeling fen de wijze van parkeeren aan. ZOMERCONCERTEN LEO MENS. De zomerconcerten, die de heer Leo Mens telken jare in de Pieterskerk pleegt te ge ven, zullen dit jaar aanvangen Donderdag 11 Juli. De heer Mens heeft zich voor het eerste concert de medewerking verzekerd van Jonk vrouwe Jacoba Repelaer van Driel l(alt), de heer Aart Smink (orgel) en de ^welbekende Chr. Oratorium ver. „Con Arno- re", onder leiding van den heer D. Smink. Zooals bekend komt de netto-opbrengst van deze concerten ten goede aan het Pieters kerk-orgelfonds. LOCAAL RIJKSTELEFOON Opgaaf van nieuwe aansluitingen in de maand Juni 1935. 3653 Carels Antvclinck semi-artsen, Rooct- borststraat 49. 3650 Taxi-bedrijf „Quicktax", Scheistraat 4. 3660 Lux-Tax, Vrouwenkerkhof 12. 3654 Pension Kr. Kleine, Breestr. 122—124 3643 A. van Vianen, Dir. M. C. S. en Ana listen cursus, Witte Singel 6. S647 P. C. A. ten Broek (Bouw en Expl. bed. Van Driel en Ten Broek), Lammer- schansweg 50. S646 R. K. Coöperatie Een-dracht (U. A.), Prinsenstraat 55. 3649 Mej. C. M. W. Bos, Fagelstraat 8. 3651 Mevr. A. A. Stoelman, Waldeck Pyr- montkade 24, Oegstgeest. 3655 J. F. L. van Deinse, Pieterskerkhof 3659 Rusthuis Zrs. J. P. Pieters en G. A. Loen Emmalaan 6, Oegstgeest. 3662 Onderlinge Vleeschhouwerij „Goed en Goedkoop", Haarlemmerstraat 252. 3656 G. Haroen, Rijnsburgerweg 147. 3655 C. Brinkman Jr., Chocolaterie, koffie, thee en delicatessen, Stationsweg 3. 3666 Maison Suri, Dameskapsalon, Kore- vaarstraat 7A. 3657 H. Timinermann, Kort Galgewater 4. 3669 H. C. Rietbergen, Reclame-bur. „Piran" Hanzenstraat 59. 3652 Gew. Warmond, Rhijngeesterstraatweg 116, Oegstgeest. 3661 H. A. van Polanen, R. K. begrafenis As sociatie „Ad Sairctos", Oude Rijn 172a. 8667 H. Schmitz, rijwielhandel, Geversstraat 10, Oegstgeest. 3670 Maison Kreeft, Dames-en Heerenkapsar i__ Ion, .Wilhelminapark 1, Oegstgeest Vergadering te Noordwijk Evenals internationale conferenties heeft de Kamer van Koophandel enz. enz. de ge woonte aangenomen, om daar te vergaderen, waar het goed is. In den winter vergadert zij in de stad, 's zomers op den buiten. Deze uitstapjes in de omgeving worden gemaakt om het contact tusschen Kamer en omgeving te bevorderen. Dezen keer was Noordwijk de uitverkore ne Noordwijk de badplaats, dat als het Locarno van Rijnlands Kamer mag worden beschouwd. Helaas was het weer somber, wat evenwel niet verhinderd heeft, dat het contact met de handeldrijvenden steviger is gelegd tijdens de gelegenheid, welke i morgenuren bestond om met het Bureau der Kamer kennis te maken. 's Middags had in de Raadzaal de voltal lige zitting der Kamer plaats. De presidents, zetel, gekroond door het wapen van Noord wijk een steigerende zwarte leeuw werd dezen keer bezet door den heer D. ten Cate Brouwer, voorzitter der Kamer. De heer ten Cate Brouwer opende de ver gadering en bracht dank aan het gemeen tebestuur van Noordwijk voor de gastvrij- Van het Ministerie van Economische Za ken was ingekomen het verzoek scherp toe te zien op de afgifte van certificaten van oorsprong. Na uitvoerige bespreking werd besloten, dat in 't vervolg de Kamer zich op de alge- meene vergadering van Middenstandsbonden zal laten vertegenwoordigen, doch slechts op den tweeden dag, waarop de praeadviezen worden behandeld. De voorzitter deed eenige mededeelingcn over de staking van de exploitatie van spoorlijnen AlphenUithoorn en Leiden- Hoofddorp. Spr. geloofde, dat elke poging om dit te verhinderen, onvruchtbaar zal blijken, doch zal zich over te nemen stappen alsnog met het Bureau der Kamer beraden. De officieele mededeeling, dat de ophef fing van de Kamer door de Regeering is te ruggenomen, werd met applaus begroet. De heer Sanders informeerde, of de Ka mer ertoe zal overgaan de bijdragen voor inschrijving in het Handelsregister te verla gen. De voorzitter antwoordde, dat de Kamer ■hierover niet de beslissing heeft. De finan ciën der Kamer van Rijnland zijn niet over dadig groot. Spr. zou nog willen afwachten, alvorens bij den minister een verzoek tot verlaging in te dienen, wat ons aan minis- terieele beslissingen boven het hoofd hangt. Tot voorzitter van de afdeeling Grootbe drijf tevens Ondervoorzitter der Kamer, •d gekozen de heer L. Parlevliet te Kat wijk. De voorzitter verwelkomde do heer Parlevliet in het Bureau der Kamer. Tot lid van de Commissie voor Vervoer, Post en Telegrafie werd gekozen de heer P. A. de Gooyer. Daarna kwam aan de orde de vaststel ling van een prae-advies inzake regeling autoverhuur-bedrijf te Leiden, uit te bron gen aan Burgemeester en Wethouders van Leiden. Hieromtrent zijn van verschillende zijden adressen binnengekomen,; die op „ordening" aandrongen. Verschillende der geuite wenschen acht de Kamer in het algemeen zeer inwilliging vatbaar. Ten aanzien van de vaststelling van hot tarief, het hebben van een taxameter, het gemeentewege beperken van het aantal huurauto's en taxi's en e<en regeling der arbeidsvoorwaarden, meent de Kamer even el de volgende speciale opmerking te moeten maken. De Kamer acht het wenschelijk een scherp onderscheid te maken tusschen de erhuurauto's voor welke een officieele standplaats op den openbaren weg is ver leend en de andere verhuuratuto's en taxi's. Ten aanzien van deze laatste groep acht de Kamer het voldoende als het door den ondernemer vastgestelde tarief ter kennis neming wordt ingezonden bij het gemeente bestuur en de bestuurder een van gemeen tewege behoorlijk gewaarmerkt exemplaar van het tarief, op een plaats goed zichtbaar i'oor de passagiers ophangt. Wordt per K M. en niet per rit gereden, clan dient een doel matige taxameter den afstand duidelijk aan Voor de eerste groep acht de Kamer' die per ingrijpende maatregelen -mogelijk en gemotiveerd. Als de gemeentelijke overheid officieel standplaats toekent, kan deze naar de mce- ning der Kamer bepalen voor welk tarief, hetzij per rit, hetzij per K.M., hetzij een gecombineerd tarief, moet worden gereden. Wordt geheel of gedeeltelijk per K.M. gere den, dan zal een taxameter welke duidelijk den afstand aangeeft, verplicht moeten zijn. Alleen aan deze wagens zou het mogen worden toegestaan het voeren van een zich buiten den wagen bevindend bordje met het opschrift „vrij". De standplaatsen zouden bij voorkeur moeten worden ver leend aan oude gevestigde liuurauto-bedrij ven teneinde deze bedrijven bij de zoo ge wijzigde omstandigheden beter in staat te stellen zich aan de nieuw geschapen situa tie aan- te passen. Zelfs zou het overweging verdienen om met do motorrijtuigen welke een vaste standplaats hebben verkregen een proef te nemen in dezen zin, dat deze op den openbaren weg, ook waar dit thans is verboden, passagiers zouden mogen op nemen, op voorwaarde dat niet speciaal ge reden wordt met het doel onderweg pas sagiers op te nenuen. Van een overtuigende noodzaak om het aantal huurauto's en taxi's te beperken en van een regeling der arbeidsvoorwaarden, is de Kamer niet gebleken. Als ten deze de diensttijden beperkt worden om overver moeidheid te voorkomen en bepaaldi eischen worden gesteld ten aanzien van bc •drijfszekerheid, comfort, netheid, enz. za h.i. ten deze genoegzaam zijn gedaan. Zou van de gemeente meer worden ge vorderd, dan zou haar bovendien p.en taak op de schouders worden gelegd welke zij bezwaarlijk zou kunnen vervullen, terwijl de noodige soepelheid voor het bedrijf en het algemeen belang daardoor ernstig be dreigd zouden kunnen worden. De Kamer merkt hicrlpj op, dat het zeer lang heeft geduurd voordat te Leiden voor goedkoopere tarieven auto's werden aange boden, terwijl ook door haar is overwogen dat het. aantal personen dat thans in het autoverhuurbedrijf een zij het sober bestaan vindt, niet onaanzienlijk grooter is dan voor eenige jaren en dat het vaststellen van tarieven en loonen niet alleen een voor deze tijden zeker onwenschelijke beduidende pnjsverhooging zou beteekenen, maar mo gelijk ook tot vermindering der werkgele genheden zou bijdragen. Ook acht de Kamer ten deze van groot belang d"4 haar geen klachten bekend zijn 1 geworden dat door het niet bestaan van be paalde tarieven ongewenschte toestanden zouden zijn ontstaan. Integendeel heeft de Kamer den indruk, dat bij den tegemv digen toestand de service, welke 't publiek ontvangt, beter is dan voorheen. Over dit praeadvies ontspon zich eenige discussie. De heer dr van Dorp achtte hot nieuwe klein-taxi-bedrijf zeer gewenscht. De dub- beltjes-taven voorzien in een groote behoef te. Het publiek is er zeer mee gediend. De exploitatie moet zooveel mogelijk worden bevorderd. Spr. zou het betreuren, indien hier te veel voorwaarden werden gesteld. Het vervoer van goedkoope taxi's moet eer der gestimuleerd worden. Dit is in 't belang van de stad en van den middenstand dei- stad. De heer van Appel noemde het schande, dat men voor een dubbeltje in een auto kan rijden. Door een oneerlijke concurrentie strijd worden goed-geoutilleerde bedrijven onmogelijk gemaakt. Sur. voelt de noodzaak van bescherming. Spr. kan zich met het advies der Kamer niet geheel vereenigen Er moet een behoorlijke tariefvaststelling Dc heer Buurman kon zich met dit ad vies wel vereenigen. Spr. zag de „ordening" lieve nog iets slapper De heer Van Zonneveld achtte het beste, dat deze zaak werd opgelost door middel van de organisaties en niet door ingrij pen van de overheid. De heer Bergers meende ook, dat ordening door middel van de organisaties het meest gewenscht is. De voorzitter verdedigde het advies, dat daarna z.h.s. werd aangenomen. Besloten werd adhaesie te betuigen aan het adres der K. v. K. van Arnhem inzake inning van kleine vorderingen. Nu het laatste numme van „Rijland" bin nenkort zal verschijnen, heeft het Bureau overwogen op welke andere wijze het con tact tusschen de Kamer en de ingeschre venen kan worden bevorderd Een der mogelijkheden welke naar de meening van het Bureau daarvoor diende te worden aangegrepen, was het instellen van een specialcn inlichtingendienst. Het Bureau stelt voor alle ingeschreve nen te berichten, dat de Kamer bereid is hun regelmatig de door haar ontvangen in lichtingen aan geïnteresseerden die zich daarvoor aanmelden, door te geven. Gevraagd zal inzonderheid worden voor welke artikelen en voor welke landen de ingeschrevenen belangstelling hebben. Indien de Kamer zich met dit voorstel vereenigt, zal een eenvoudige adresseerma- chine voor de Kamer worden gekocht. Met de noodige adresplaatjes, zullen de eerste uitgaven ongeveer f 100 bedragen. Tevens zal de bovengenoemde enquete dienstbaar gemaakt kunnen worden om de genen, die, in of buiten het district, in re latie wenschen te komen met fabrikanten en verkoopers in het district van bepaalde artikelen, beter en vlugger te kunnen inlich- Voorstel van het Bureau om den voorzit ter te machtigen namens de Kamer mede oprichter to zijn van het Rijnlandsch Borg stellingsfonds. Z.h.s. goedgekeurd Vo<\stcl van het Bureau der Kamer om het Bureau te machtigen in het Algemeen Bestuur van het Rijnlandsch Borgstellings-, fonds als afgevaardigden van de Kamer drie leden te benoemen. Z.h.s. goedgekeurd Voorstel van liet Bureau der Kamer om, in verband met de oprichting van het Rijn landsch Borgstellingsfonds, op te heffen de Bemiddelingscommissie ter verkrijging van Crisiscrediet voor den Middenstand in Rijn land. Z.h.s. goedgekeurd. Bij de bespreking van Districtsbelangen bracht de voorzitter ter tafel het ineasseeren vorderingen door de rechtbank. Spr. meent, dat de lange termijnen van uitstel, die dc presidenten van rechtbanken verlee- len. zeer nad°elig werken op hot innen der ■orderingen op grond van het feit, dat de soliditeit, der tegenpartijen in den tegen- woordigen t.ijd zoo snel wisselt Spr. zou een adres willen zenden aan den Minister, om op verandering hierin aan te dringen. Aan het Bui eau der Kamer werd overge laten hoe in deze te bandelen. Hierna werd de openbare vergadering gesloten. Vervolgens „huishoudelijke" ver gadering, welke aan zee werd voortgezet. Uit den Omtrek ALKEMADE VLEESCHKEURING In den loop der maand Juni zijn ter secretarie aangegeven de volgende slachtingen: Bedrijés- slachtingen: 5 koeien en 23 varkens, alsmede 2 kalveren. NoodsJaohtingen: 3 koeien, 1 graskalf. 4 biggen, 1 schaap, 6 lammeren en 1 geit Inge voerd werd 77 kg. vleesah. Aan keurloon werd ontvangen f 217. ALPHEN AAN DEN RIJN AANRIJDING Gisterenmiddag omstreeks 5 uur werd het ge span groentewagen met daarvoor gespannen paard van den handelaar B. aangereden door een vrachtauto geladen met hooi van J. P. uit Noord'en. De groentewagen van B. werd bescha digd, doch de bestuurder der vrachtauto reed door. B. deed aangifte bij de politie. ARBEIDSONGEVAL Onze plaatsgenoot v. Emonteur aan de mo- torenifabriek „De Industrie" alhier, had het on geval met zijn rechterhand bekneld te geraken tusschen een motor, waarbij hij zijn duim zoo danig verwondde, dat hij zich onder heelkundige hufp moest stellen en zijn arbeid niet meer hervatten. HAZERSWOUDE NATIONAAL KONINGIN-MOEDER- HERDENKINGSFONDS De speldjesverkoop door eenige jonge dames in onze gemeente gehouden ten bate van het op te richten Nationaal-Koningin-Moeder-Herden kngsfonds ten behoeve van steun aan on- en minvermogende tuberculoselijders, heeft opge bracht de som van /86.97J^ den Hollander en tot de 2de klas bevorderd Ant, Stolwijk, J. Timmermans. G. van Vliet en J. We zelenburg. Met 1 October a.s. vangt de nieuwe KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW. Het zomerseizoen zette, voor wat de han del en de prijzen betreft, niet slecht in. Et behoefde zoo goed als niets naar de belt te worden gebracht en wat aan redelijke kwa- liteitseischen voldeed kon tegen behoorlijke prijs koopers vinden. De aanvoer van aardappelen nam langza merhand toe, doch gezien het vergevorderd* seizoen moest deze aanvoer aanmerkelijk grooter zijn. Dat zulks niet zoo is vindt z' oorzaak in de algemeen minder goede g; wassen, als gevolg van het. abnormale kou de voorjaar en ook hierdoor Is het product zooveel later. En toch zal er voortgang ge maakt moeten worden, want op een hepaa) de tijd moet de navrucht geplant zijn. i>« vroege aardappelen, waarvan de minimum prijs voor groote f 5 50 per 100 K.G. bedroe?, brachten geregeld van f 6.40 tot f 7 20 per 100 K.G. op, waarhij dan nog f 0.80 per 100 K.G. heffing kc-mt. Drielingen gingen voor f 4 tot. f 5.50 per 100 K.G. Kriel bracht van f 2" tot f 3.60 per 100 K.G. op. Sla ging in de goede kwaliteit steeds voor f 0.50 tot f 1.50 per 100, naar gelang van de kwaliteit, f 0 50 is de minimumprijs, wat hier beneden gaat is voor de belt en wordt dan soms vanwege de Ned. Groenten- en Fruiteend ale gedistribueerd aan de steden voor den verkoop tegen lagen prijs werkloozen. Bospeen in de beste kwaliteit kon ook zeer goed koopers vinden voor een prijs van f 5.10 tot f 7.50 per 100 bos. Wat iets afwijkt gaat daar ver beneden, f 3.40 tot f 4.10. Radijs ging niet vlug meer. De tijd voor dit artikel is voorbij Kon niet meer op brengen dan f 0.50 tot f 0.70. Tuinboonen waren goed in prijs. Zoolang het duurt. Nu brachten deze nog van f 3 tot f 6 per 100 K.G. op. Kroten in bossen behooren ook tot de nieuwe producten, ze gingen voor f 1.50 tot f 2.20 per 100 bos. Ook Rabarber ging vlug weg voor f 2.10 tot f 3.10. Met bloemkool liep het totaal mis. De warmte is voor bloemkool funest. Alles komt dan tegelijk en als het koud weer wordt, is er geen bloemkool meer. Een e:i keling profiteert er dan van. Ook bosuien was een gewild artikel en konden graag f 0.30 tot f 0.55 opbrengen. Nu in plaats van de warmte het wi koud is geworden, zal dit wel gunstig wer ken op aanvoer en prijzen. KATWIJK AAN ZEE DAMMEN Bordenwedstrijd K.W.Z. De Katwijksche Damclub (K.W.Z.) heeft haar seizoen gesloten en hoopt in September a.s. haar borden wedstrijd voort te zetten. De stand is heden als volgt. Gesp Gew Rem Verl Pnt D. Meyvogel •27 22 1 4 45 G. Guyt 27 19 4 4 42 C. J. Bouwmeester 24 18 3 3 39 IJ. de Wilt 26 16 6 4 38 P. Meyvogel 30 16 6 8 38 H. de Wit 25 15 4 6 34 R. van Duvvenboden 20 14 2 4 30 L Brouwer 20 11 6 3 28 J. Dubbelaar 13 1 11 27 H. van Schie 26 12 3 11 27 W. Dubbelaar 20 12 6 26 C. v. d. Plas 9 5 8 23 C. v. d. Spek 18 9 1 8 19 G. E. Haasnoot 20 7 4 9 18 J.'Pluymgraaff 15 8 1 6 17 N. N. 20 7 2 11 16 D. v d Plas 12 7 1 4 15 L. Vlieland 19 0 3 10 15 D. van Hanswijk 24 6 3 15 15 J. C. Admiraal 16 6 8 li B. Bedeker 16 5 3 8 13 M. Zuyderduyn 27 5 3 19 13 J. v d Plas 16 5 2 9 12 Tl. Schaap 21 5 14 12 P. v Duyvenbode 13 4 3 6 11 A. den Hollander 14 4 2 8 10 G. Ouwehand 13 4 7 s C. den Duik Jasp.zn 9 3 4 7 Joh. Dubbeldam 15 18 4 J. Houwaard 21 1 2 18 4 DE WERKLOOSHEID Btj het correspondentschap voor Arbeidsbe- iddeling staan alhier als werkloos lngesch' /en 84 personen, waarvan 34 steuntrekkend. HANDELSCURSUS Aan de Handelscursus te Boskoop werden uit ize gemeente bevorderd van de 2de naar de 3de klas R. Pannebakker, F. Panoebakkcr en A, J. CRISIS COMITÉ Woensdag 10 Juli as. zal door de werk loozen in deze gemeente langs Je huizen gen collecte worden gehouden ten bate van i kas van het plaatsglijik Crisis-Comité. GUNNING Door het Departement van Defensie is aan de firma wed. H. van Driel alhier ge gund, het doen van voorzieningen aan Mi litaire gebouwen te Haarlem. LEIDERDORP DIEFSTAL De heer P. O., wonende aan den Van der Valk Boumaoweg, heeft aangifte gedaan, dat te rijnen nadeeJe vijf palmg-fuüken rijn ontvreemd De politie stelt een onderzoek in. ZIEKTE VAN WEIL Bij twee personen, welke verleden week alhier den Rijn hebben gezwommen, is de ziekte Weil geconstateerd. Men rij gewaarschuwd. COLLECTE 10 Juli a.s. wordt een bloempjesdag gehouden n bate van het T.BC-fonds, uitgaande het Chr. Nat. Vakverbond. Deze collecte wordt gehouden in deze meente en in de gemeente Zoeterwoude (H. Rijn dijk). LISSE „DE ZONZOEKSTERS" De Herv. Meisjesver. „De Zonzoeksters" bezochten met de leidsters de Provinciale Ver bondsdag in den Dierentuin te 's-Gravenhage. waarbij tevens een bezoek werd gebracht aan den Dierentuin en vervolgens het Vredespaleis PERSONALIA De heer C. P. Sdhravendeel slaagde voor het eindexamen Lyceum H.B.S-afdeeling. COMMISSIE VOOR TOESLAGREGELING In de commissie voor de uitvoering van d< regeling Inzake de toeslag op de arbeidsloonen voor te werk gestelde werkloozen, hebben zit ting: voor het Gemeentebestuur burgemeester v. Wijnbergen, voor de werknemers de heer C. de Vries en voor de werkgevers de heer J. W. A Lefeber NOORDWIJK VORDERING ONTZEGD Naar wij vernemen heeft de rechtbank te den Haag ontzegd de vordering van den heer L., Graaf van Limburg Stirum tegen de gemeente Noordwijk, voortvloeiende uit de langs rijn bui tenplaats „Offem" stroomende Woensdagsche Wetering. <Jie als gevolg van het daarin uit vloeien vac gemeentelijke rioleeringen, groote Radiodistributie VRIJDAG 5 JULI Programma 3: 8 u Keuion. pl.m 8.40—9.20 Deutschlandsendcr; 10.20 Keulen; pl.m Loidon Reg; 12 20 Brussel Fr; 14.20 Londen R 17,35 Keuten: 18.50 Brussel Fr; 19.20 Keulen 21.05 Bsromunster; 22.05 Keulen; 22.20 Boeda pest 22.50 Leipzig Programma 4: 8.05 Parijs Radio; 10.35 Droit- wicta; 18-20 Divterssn; 18 50 Droitwich; 19.3C Sportpraatje door den heer J. G. A. Jansscr (journalist); 20 Droitwich; 20.50 Loc ultz Gra- mofoonmuziek GRD; 22.20 Droitwich; 23.05 Lo;iden Reg ZATERDAG G JULI Programma 3: 8.Keulen: plm 8.40 Deutschl sender; 10.20 Keulen: 11,50 Loode-i R; 12.20 K< ten; 14.20 Deutschl.s. 15,20 London R; 16.20 Keulen, 1820 Brussel Fr; 18.50 Keulen; pl. 21 Rome Programma 4; 8.05 Partje R; 10.35 Londen R.; 15.20 Droitwich; 18.20 diversen: 18.50 Br VI; 19.20 Dioitwich; 20.50 London R. Agenda De avond-, nacht en Zondagsdienst dei apotheken wordt van Maandag 1 tot en met Zondag 7 Juli a.s. waargenomen door de apotheken: J. C. Pelle, Kort Rapenburg 12, telef 594, J. E. M. ten Dijk, Haven IS, telef. 85 en C. van Zijp, Wilhelminapark 8, Oegs: geest, telqf. 374 schade aan rijn buitenplaats veroorzaakt hygiënische omstandigheden op die buitenplaats door stank e.d. ongunstig beinvloedt. EERVOL ONTSLAG 'Door B. en W. Is in verband met zijn benoe ming tot lid van den raad aan den heer G. Vo gelaar op zijn verzoek eervol ontslag verleend als schatter van het vergunnrigsreht. lid va vrijwillige brandweercorps en als schatter huurwaarde van looaliteiten van het waterleiding GUNNING Door B. en W. is na gehouden openbare in schrijving het exploiteeren van een groote con sumptietent op het Noorderstrand bij den afrit van het Duyndamsche Slag gegund aan hoogsten inschrijver, den heer van der Weyden in het Langeveld, die had ingeschreven voo som van ƒ201.50. NOORDWIJK AAN ZEE DE TOESLAGREGELING Het gemeentebestuur van Noordwijk lieeft aan den Minister van Sociale Zaken bericht, dat de gemeente Noordwijk toe treedt tot de regeling voor opneming van arbeiders in het land- en tuinbouwbedrijf door middel van bijdragen in de loonen. Op grond van deze regeling zijn in onze gemeente reeds tewerk gesteld 63 personen. OUDEWETERING LIEFDADIGHEIDSVOETBAL Ten bate vati de Groene-Kruis-kas had hier gisteravond op het terrein van de Voetbal vei eeniging D.W.B. een voetbalwedstrijd plaats tusschen twee veteranen-combinaVes. De langstelling was niet zoo groot als het vorig jaar. Toch viel er weer volop te genieten. Niet alleen waren er tal van komische scènes, doch ook aan spanning ontbrak het geenszins, wedstrijd eindigde In een gelijk spel (2—2). waarna door het nemen vao strafschoppen de beslissing viel. Na afloop bracht dolkter van der Bijl dank aan allen, die hun medewerking hadden verleend en sprak de hoop uit .dat wanneer nogmaals een beroep op de medewerking in dezen geest worden gedaan, dit beroep evenmin tevergeefs 3UNSBURG WERKLOOZEN Bij Jen Correspondent der Arbeidrbem ddeliog staan thans nog maar 12 werkloozen iDgesohr TUINBOUW De aanvoer van vroege aardappelen is nog maar matig. De laatste jaren is de teelt hiervan steeds beperkt en na het ongunstige voorjaar van 1935 doet zulks zich wei zeer gelden. Er is trouwens tot heden nog goede vraag Daar. Ais regel wordt boven den minimumprijs besteed, Deze is 5.50 per 100 kg. voor de groote, waar bij dan nog ƒ0.80 per 100 kg heffing komt. Er rullen zeker velen rijn die onder de tegenwoor dige omstandigheden geen aardappelen kunnen koopen en dus niet eten. Met de meeste groenten scorten ging het ook vrij goed. Sla ƒ0.50—1.30 per 100 naar gelang van kwaliteit. Sla-uitjes 30 —45 et Groote aardappelen 5.60—6.50 per 100 kg. Drielingen ƒ4—4.90 per 100 kg. wanDINYVEEN DAAR KAN HIJ PLEZIER VAN BELEVEN Een Hardinxveldsche schipper permitteerde zich de vrijheid een der veldwachters eens flink in het publiek uit te schelden. Dat hij proces verbaal kreeg wegens beleediging een ambtenaar in functie, kan men be grijpen. GEEN IJSCO VENTEN OP ZONDAG. Tegen een ijscoventer, die j.l. Zondag zon der vergunning van B. en W. op den Kerk- weg ijs ventte is door de politie proces verbaal opgemaakt. BENOEMING RAADSLID. De heer N. Krabbendam, die tot tijdelijk gemeente-ambtenaar aan de gasfabriek is benoemd, heeft zijn benoeming tot raadslid niet aangenomen -In zijn plaats is thans benoemd de heer A. Oudijk (c.-h.). VOOR DE OUDEN VAN DAGEN. Door B. en W. is aan de beide Midden- standsvereenigingen (Protest, en R.-K.) ver gunning verleend op Zaterdag 13 Juli a.s. een bloempjesdag te organiseeren. Van de op brengst zal ook dit jaar weer een auto-rit worden georganiseerd voor de ouden van dagen WASSENAAR JUBILEUM. Het 25-jarig jubileum van mej. G. E. Klomp al3 onderwijzeres aan de Chr. school Heeren- weg is niet onopgemerkt voorbijgegaan. Nadat zij Maandag j.l. op de school zelf was gehuldigd door het bestuur der Schoolver- eeniging, het personeel en de kinderen had "Woensdagavond een samenkomst plaats van cud-leerlingen in de zaal voor Chr. Belangen. Andermaal werd zij gehuldigd. Door den heer J. van Delft werd zij namens de oud-leerlingen zeer hartelijk toegesproken. Als stoffelijk aandenken werd haar door de kinderen een electrische kroon aangeboden; namens het personeel een schilderstuk en namens de oud leerlingen een staande leeslamp. HOENDERLOO-COLLECTE. Ten bate der stichting „Hoenderloo" zal a.s. roensdag in deze gemeente een collecte langs de huizen worden gehouden. Een groep jonge meisjes heeft zich beschikbaar gesteld om onder leiding van den heer C. Mansvelt deze collecte te houden. RIJTOER OUDEN VAN DAGEN. Op 9 Juli a.s. hopen de ouden van dagen in onze gemeente weder hun jaarlüksche rijtoer te maken. Het comité, dat nu al eenige jaren achtereen zich beschikbaar stelde om onze oudjes zulk een prettigen dag te berei den, heeft zich ook nu weder beschikbaar gesteld voor dit mooie doel. DIEFSTALLEN. Door mevr. H. werd aan de politie mede gedeeld dat uit een handtaschje, dat haar dochtertje had verloren en weer was terug gebracht, vier bankbiljetten van f 10 en nog een beursje met zilvergeld vermist werd. De politie stelt een onderzoek in. Aangifte werd bij de politie gedaan dat uit het geldbakje van de telefooncel aan de van Zuylen van Nyeveltstraat ongeveer f 20 was ontvreemd. Schoolnieuws. Promotie Dr. J. H. Diemer Aan dc Rijksuniversiteit te Leiden promo veerde hedenmiddag de heer J. EDiemer, geboren te Dronrijp, tot Doctor in de wis- cn natuurkunde, op een proefschrift, ge titeld: „Over biotypen van Anopheles Maculipennis Meigen, in het bijzonder in Westelijk Nederland. Een taxonomisch onderzoek". In liet voorwoord brengt Dr. J. H. Diemer, behalve aan meerdere hoogleeraren en do centen aan de Leidsche Universiteit, een woord van dank, ojn. aan de professoren Dr. H. Dooyeweerd en Dr. D. II. Th. Vollen- hoven, beiden hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. De kennismaking met de wijsgeerige theorie van Prof. Dooyeweerd opende, blij kens liet voorwoord, den jongen doctor „de steeds gezochte, doch tevoren nooit gevonden mogelijkheid tot een waarachtig christelijke beoefening van de wetenschap, waarbij het - theoretische denken van zijn eeuwige waar heids- en levenswortel, den Logos Gods, niet is losgemaakt." Dr. Diemer is er diep van overtuigd, dat de theorie van de hoogleera ren Dooyeweerd en Vollenhoven „nieuwe perspectieven opent voor wie zijn denken wil onderwerpen aan de verlossende kracht van Jezus Christus" De groote beteekenis van dit proefschrift ligt o.i. wel hierin, dat thans de eerste proeve wordt geleverd voor het toetsen van de le vensbeschouwing van beide genoemde hoog leeraren aan een zuiver biologisch onder werp Is de calvinistische levensvisie inder daad juist, dan mag dit „terrein" niet braak blijven liggen, d.w.z. uitsluitend overgelaten aan andere opvattingen. Het is de groote verdienste van Dr. Diemer, dat hij blijkens zijn conclusie, aan de hand van een liisto- risch-critisch onderzoek naar de oorsprong en de beteekenis van het soort- en type begrip en het mathematische functiebegrip aantoont, „dat de structurele en de functio nele wetmatigheid van het organische leven tot dusver nooit behoorlijk in onderlinge correlatie konden worden gevat, wegens de realistische of nominalistische instelling van het biologisch denken. De auteur van dit proefschrift is van oordeel, dat de genoemde correlatie in de kennis alleen mogelijk is op het standpunt der christelijke realiteitsbe schouwing, zooals deze is uiteengezet in de wijsbegeerte van Dooyeweerd en Vollen hoven". Om reeds genoemde reden aarzelen we ,niet, deze studie voor de wetenschap der wis- en natuurkunde en in het bijzonder der- biologie, van baanbrekend karakter te noemen. Aan de rijk-gedocumenteerde en van ver. schillende tabellen voorziene studie zijn o.m. de volgende stellingen toegevoegd: II. Voor Noord-Holland is geen verbetering in de frequentie der malaria te venvachten vóór tot de polderwateren IJselmecnvater in plaats van Noordzeewater wordt toegelaten. III. Met een enkel kenmerk in de beschrij ving van elementaire soorten kunnen niet alle exemplaren met zekerheid worden ge- identificeerd. IV. 1-Iet soortbegrip is een moeilijk te definiëren structuurbegrip uit de practische systematiek, waar de soortbegrenzing binnen verschillende planten, en diergroepen niet volgens een vast criterium kaïi plaats hebben. IX. Het calvinistische principe der souve- reiniteit in eigen kring waarborgt een ge zonde ontplooing van het wetenschappelijka leven. PROF. Dr. J. E. DINGER Tot hoogleeraar aan de Geneesk, Hoogeschooi Batavia is benoemd Dr J. E. Dinger, dirlg. off. van gezondheid 2c klasse, wien als zoodanig daartoe ontslag is verleend. JULIANA-LYCEUM TE EDE De plannen tot oprichting van een Lyceum te Ede rijn thans in zooverre voltooid, dat Woens dagavond de Ver „Het Juliana-Lyceum" is op gericht. Tot rector is benoemd Drs Plooij, rector van een Lyceum te Bilthoven. Alleen van de ge meente wordt subsidie verwacht Het Bestuur is gemengd: vaD Christelijke zijde hebben zitting de heeren B. H. J. ten Ham, Dr J. H. van Omme en E. J. Gerritsen; van „nuetrale" zijde de heeren G. J Smits, Dr N. H. Arkema en H Begemaa. terwijl als gedelegeerden van het gemeentes?.-tuur dc heeren H. W. P. Bonte en D. Pereboom zul len zitting nemen. NIJVERHEIDSONDERWIJS Capde op een manifest De minister van enderwijs a.i. heeft zich, lar de N.R.C. m-ldt, gewend tot den voorzitter' in het comité van actie tegen verslechtering .an het nijverheidsonderwijs en tot de vereeni- giogen die bij dit comité rijn aangesloten, met het verzoek, hem ten spoedigste te berichten of zij een terzake zeer onlangs verspreid „mani fest wat inhoud en toon betreft, voor hun ver antwoording nemen. DE NATIONALE GEEST IN ONS ONDERWIJS Tot leden der commissie van het Algem. Neo. Verbond voor het onderzoek naar den nationalen geest van het onderwijs in Neder land om deel uit te maken der sub-commis sie voor het middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs, zijn alsnog benoemd: dr. J. Moll, rector van het Christelijk gymna sium te Harderwijk; mej dr. H. J. Portengen, leerares aan het 2de Gymnasium te 's-Gra venhage; dr. W. H. Staverman, leeraar aan het gymnasium te Deventer en dr. H. A. v. d. Hake, rector van het lyceum te Baarn. SCHOLENBOUW Tc 's-Gravenzande wordt 24 dezer aan besteed de bouw van een openbare school en de uitbreiding der Chr. school voor L. en U.L.O. aldaar. Examens PROMOTIES WS^,UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Hedenmiddag promoveerde tot doctor in Godgeleerdheid. Dm Do ede Na ut a «eb U, ieexward, predikant der Geref. Kerk "te Wou-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6