Vrije Universiteitsdagen te Leeuwarden VRIJDAG 5 JULI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5' Druk bezochte bijeenkomsten in Frieslands Hoofdstad De referaten van Prof. van der Horst, en Prof. den Hartogh Toespraken van de heeren Dr. H. Colijn, en J. Schouten De 55ste Jaarvergadering van de Ver. voor I-Iooger Onderwijs op Geref. grond- elag, gister in de Harmonie te Leeuwar den onder leiding van prof. njr V. H. Rutgers, van Amsterdam, gehouden, was zeer druk bezocht. Een groote schare van hémde en ver, vulde zaal, galerijen en podium. Od het podium hadden tal van hoogleeraren, directeuren en cura toren plaats genomen. Te half elf open de de voorzitter de bijeenkomst met het doen zingen van Ps. 119 53, het lezen van Phil. 3114 en gebed. Hierna hield hij de Prof. Rutgers waarin hij allereerst herinnerde aan het verscheiden van den directeur, Staatsraad A. W. F. Idenburg en van de heeren Ds H. Hummeien te Zutfen en C. v. Venetiën te Roermond. De financieele toestand der vereeniging is zorgelijk, de vaste bijdragen, die f 150.000 moesten bedragen, liepen terug tot f119.000. Intusschen nam het aantal contribuanten nauwelijks af, in de meeste provincies was het stijgende. Memoreerende de belangrijke gebeurtenissen stond spr. stil bij de aan 2 ihoogleeraren Verleende eere doctoraten. De waardeering v. de V.U., welke daaruit sprak. 16 een van de symptomen Van* herleving Van het Calvi nisme in de Fransdh spre kende landen. De V.U., welke een internatio nale roeping heeft moet haar belangstelling hierin toonen. Calvijnfonds zooweJ als Stidh- tingsfonds kunnen hiertoe medewerken voor zoover hun middelen het toelaten. Temeer aanleiding is er zich van de internationale roeping der V.U. rekenschap te geven, waar thans in (het algemeen vatbaarheid voor nieuwere denkbeelden blijkt te bestaan. Bij het volgen door de V.U. van haar internatio nale taak vindt zij tegenover zich de dialec tische theologie, wier beginsel elke Chr. Bctei moet verlammen. Het verwijl van zelf verzekerdheid en eigenroem mag door de .V.U. worden afgewezen. (Applaus), De Voorzitter verwelkomde ter vergade ring onder luiden bijval den minister-presi dent, dr H. Colijn en zijn gade en den Com missaris der Koningin in de prov. Fries land, mr. P. A. V. Baron yan Harinxma thoe Slooten. (Applaus), Na vaststelling van notulen en presentie lijst, kwam het jaarverslag aan de orde, dat bereids in druk versaheen. Het verslag werd zonder 'discussie goed gekeurd. Gehoord het rapport van de com missie van toezicht, dechargeerde de verga dering het college van directeuren van zdjn beheer. De vergadering verzond een telegram van ■hulde'en trouw aan H.M. de Koningin. De Voorzitter deelde mede, dat de actie voor het tekort over '33, '34 en '35 (geraamd) over Mei en Juni en de eerste dagen van Juli, reeds opleverde f 14.000. Ds W. H. den H o u t i n g deelde mee dat in verband met deze jaarvergade ring een circulaire is gezonden aan tal yan kerkeraden. De 132 Herv. Kerke raden, de Evangelisaties, de Chr. Geref. Gemeenten, en de Geref. Kerk in H.V. bewaarden daarop alle het stilzwijgen. Van 142 Geref. kerkeraden zondt de helft een gift of collecte tot een totaal van f 1750. De collecte in den bidstond bracht f 210 op en enkele toezeggingen kwa- men eveneens nog in. Hierna werd een korte pauze gehouden. Na de pauze deelde de Voorzitter rfterie, dat in de zaal aanwezig was een broeder, die voor de 40e maal ter jaar vergadering was en zijn jubileum viert door een gift van f 2000 te schenken voor het Studiefond^, (Applaus). Spr. had geen vrijheid zijn naam te noemen, maar 'hield zich overtuigd, dat gansdh de vergadering vriendelijk jegeixs dezen milden jubilaris gestemd is. (Applaus), Hierna was het woord aan Ds W. H. den Houting, Geref. predikant te Huiz-um,om te spreken over „Gewillig en getrouw". Rede ds. W. H. den Houting Spr. herinnerde aar. het woord dr A. Kuyper ter jaarvergadering te Haarlem-1912, dat de stichting van de V.U. geen waag-, maar een geloofsstuk is. Spr. toonde dan aan. dat di.' laatste niet te beperkt moet worden verstaan. Het moot ons niet sleoht3 bemoedigen in geloofsvertrouwen, maar ook prikkelen tot geloofsgehoorzaamheid. Dan komt de V.U. haar zorgen te boven. Spr. wijdde dan nader uit over de propaganda in verband met de financieele moeilijkheden en de taak van de organisatie en de leden der vereeniging ten opzichte dövrvan. Niet alleen maar contribuanten wdnaTvn en de contributies zoo hoog mogelijk opvoeren is het doel alleen. We moeten donateurs beb ben, die kennen het hou en trou. Het Geref. volksdeel moet in zijn geheel de instand houding en uitbouw van de Geref. Hooge- school waarlijk zien als een daad van ge loofsgehoorzaamheid. Op gewillig en ge trouw zijn moet de propaganda thans ge richt. Bereiken we dat, dan zal het onder Gods zegen financieel in orde komen. Dan trekken we de grens ook wijder, in ■welk verband spr. wees op de actie van het V.U.-plan '3? ten bate van de wis- en natuur kundige faculteit. Elk lid en elke contribuant heeft in de organisatie een taak. Niet een eerebaantje, maar een roeping, in w elk verband spr. zich bijzonder richtte tot zijn collega's. Het gaat pm een zaak van de allereerste orde. Ge willig en trouw zijn practisch twee. Ze moeten één zijn in ons leven en dat kan als we telkens weer zien op het heilig be ginsel. Dan is het geen waagstuk, maar een geloofsstuk. De Machtige Jacobs zal het werk ook in den bangstèn crisistijd in stand houden. De catechismus gewaagt van de engelen in den hemel, die gewillig en ge trouw 'hun arbeicfc verrichten. Aan ons werk in het geloof voor de V.LT. verricht, paart zich de bede: Uw Koninkrijk kome! alsook Uw wil geschiede, gelijk in den hemel alzoo ook op de aarde! (Instemming). De Voorzitter dankte Ds den Houting voor zijn woord en deelde mede, dat de zoo even gehouden collecte opbracht f 5300 plus f150 aan toegezegde contributies. (Applaus). Hierna werd de mórgen.vergadering ge- De middagvergadering Te 2 uur ving de nog drukker bezochte middagvergadering aan met het zingen Ps. 100 1. Medegedeeld werd dat tot bestuurslid was gekozen in de vac. Idenburg de heer J. Schouten te Rotterdam met 119 de 140 uitgebrachte stemmen (applaus). De voorzitter deed voorlezing van een aan H. M. de Koningin verzonden telegrai De vergadering rees overeind en zoi staande 2 coupletten van het Wilhelmus. De voorzitter stelde voor een telegram van sympathie; te zenden aan den herstel lenden hoogleeraar Prof. Dr. G. Ch. Aalder, te Hilversum. Conform besloten. Hierna werd de rondvraag gehouden, waarvan echter niemand gebruik maakte. Aisnu verleende de voorzitter het woord aan den eersten referent voor dpzen dag, Prof. Dr. L. v. d. Hors t, hoogleeraar aan de V.U., om te spreken over: Genees kunde en geestelijke verzorging". Rede prof. dr. L. v. d. Horst De vraag, aidus prof. Van der Horst, waar het in de verbinding geneeskunde- geestelijke verzorging om gaat, js, of deze zoo geheel uit een! liggende gebieden eeniig .verband met el kaar hebben, en zoo ja, hoe wdj als Schrift-, geloovigen dat verband zien. De geneeskuh- Prof i der Horst verzorging richt zioh. op de gebrokenheid der ziel. Zoo staan geneeskunde en geestelijke verzorging practisch ver verwijderd van elkaar. Aan prof. Lindeboom komt de eer toe, dat hij bijna 50 jaar geleden als zijn overtuiging uitsprak, dat er veel nauwer verband is en openbaar moet worden tus- Schen <le studie der godgeleerdheid en der medicijnen. Wal ïs daarvan gedurende het bestaan der Vrije Universiteit terecht gekomen Ga,an geneeskundige behandeling en geeste lijke verzorging samen? Toen proj, Linde boom voor 50 jaar in deze richting wees, stond men glimlachend daartegenover. En toch, indien het waar was, datgeestelijke verzorging en geneeskunde zich niet laten verbinden; dan zou dit voor den Schriftge- loovige een vraag tot ernstige overdenking moeten zijn. Jezus predikte en genas kran- ken. Ook in zijn eerste volgelingen vinden we dit beide vereenigd. En ook in onzen tijd zijn er vele zieken, die terecht of ten onrechte van de geestelijke verzorging iets verwachten voor hun genezing. Niet, dat zij liet wonder verlangen, gelijk in de eerste Christengemeente, maar toch leggen ze ver band tusschen de behandeling en de geeste lijke verzorging. En ook de geloovige arts is niet alleen drager van de wetenschap, maar ook de man, die de barmhartigheid van Christus zoekt te betoonen aan degenen, die in lijden zijn. Deze twee dingen zijn nooit ie scheiden. Geneeskunde beteekent niet al leen medisch onderzoek, maar ook curee- ren, behandelen. En dat wil lang niet altijd zeggen .beter maken, maar -wel- beaibeidon. Dut wil zeggen arbeiden aan een mensch in nood; en achter 'dezen nood van den zieken mensch staal niet een denkbeeldig ik, maar de door Godi geschapen onsterfelijke ziel. Bij de be handeling van den zieke komt de dok ter dan ook niet alleen in-aanraking met de gestoorde functie van 't lichaam maar met de geheele individueele le vensgeschiedenis van den patiënt. De ziekteverschijnselen zijn niet profane aangelegenheden, die wetenschappelijk moeten worden bewerkt Ziel en lichaam beide Het is niet alleen een stoornis in den bouw of de verrichtingen van het mensobe- lijk lichaam, hetwelk met geneesmiddel, of door gipsverband en operatie moet worden hei-steld, maar bij het ziek-zijn is er een verandering in den geheelen menscheïijken persoon. Dat in den regel de geheele toe stand van den mensch in het ziekteproces betrokken is, brengt mee, dat kelijke genezing noodig is een verandering in levenshouding, een wijziging stelling, wat betreft do verschillende rclar ties. Omgekeerd, wordt in de geneeskunde bij het zoeken naar de oorzaak van ziekte en lijden meer dan vroeger rekening gehou den met de eigen, individueele levensge schiedenis. Uit eigen ervaring zullen velen weten, dat hij moeilijkheden in het leven, of bij liet stuiten op weerstand in het be reiken van iets, wij mfer vatbaar zijn voor het krijgen Van een ziekte. Een keelontste king of een maagaandoening komt dikwijls aan liet licht na een mislukte onderneming. Velen erkennen graag, dat ziekte uit gees telijken nood voortkwam en eischen vooi zich het retht. zichzelf of hun levensloop daarvoor verantwoordelijk te stellen. De ge neeskunde van de laatste twintig jaar heeft zich dan ook steeds meer gericht op de be arbeiding van den geheelen menscheïijken persoon. Speciaal geldt dit voor de behandeling van zenuwziekten en geestesstoornissen. De moderne mensch, die weet, dat zijn begeerten in conflict zijn met mo-, raai en wet, en daardoor in ?ijn per soonlijkheidsontplooiing geen harmoni sche ontwikkeling vindt, weet dit in zijn onbewuste en het onbewuste straft hem voor deze zonde met een der veie vormen van neurose uil onzen tijd. Hetzij nü de. begeerlijkheid dos vleesches gelijk Freud meent, of de grootschheid des levens, volgens de opvatting van Adler, de storende factor is, de medi sche behandeling zal niet kunnen zon der zielszorg! Medische en geestelijke zielszorg grijpen hier in elkaar. Want geestelijke verzorging, dit is de kern van het beloog, is niet het werk van een daartoe opzettelijk aangestelden ambts drager, geestelijke verzorging is van veel wijder omvang. Zij is ten diepste verbon den met Gods barmhartigheid jegens den, zondigen mensch. En deze barmhartigheid lenigen. Zoo is geestelijke verzorging alle arbeid en beïnvloeding, die in woord en' d'aad de barmhartigheid van Christus zoekt te betoonen. Geen bestaansdoel in zichzelf Dat beteekent niet alleen de geestelijke eeuwige belangen, maar ook de aardsche tijdelijke. Jezus is gekomen, om heel liét leven te bevrijden van de banden. Zijn ver lossend werk betreft zoowel dé bevrijding van de ziel als van liet lichaam. Zoo staat onze. geneeskunde in haar medische ver zorging m omnidde'lijke aanraking'met de geestelijke verzorging. Omgekeerd is de geestelijke verzorging niet een. onbedoelde hulp en als zoodanig aangename verrassing voor den medicus, maar de geestelijke \erzorging, uitgaande van atTën. Tlie aan de lichandclmg van-den patiënt deelnemen, richt zich welbewust op de genezing: Daarbij is liet medisoh element niet bijkomstig, maar het vindt toch ook niet het dQel in zichzelf. Zoo kan de medi sche wetenschap aan de "Vrije Universiteit het doel van haar bestaan nooit in zichzelf vinden, gelijk- liet veelal yvel, het geval is in dé practische geneeskunde aan de open bare universiteiten. Het ziekenhuis,; dat in Amsterdam; mede door don steun der, Vrije Universiteit, in stand gehouden wordt, is dan oök geen medische kliniek zonder meer, maar een stichting, voortkomend uit dezen dubbelen drang, en de geneeskundige hulp geestelijke verzorging, die daar den pa tiënt ten deel va't, mag zich nooit terug trekken op de behandeling van een ziekte proces, maar richt zich op den geheelen mensch. Zal de medische wetenschap :aan universiteit haar taak verstaan, dan zal zij een juist begrip moeten hebben van deze verbinding geneeskunde en geestelijke verzorging. En de geloovige arts zal zich aan het ziek bed altijd weer bew ust zijn, dat zijn optre den niet slechts dat van den drager der ge neeskunde is, maai' tegelijk dat van den beoefenaar van Christus' barmhartigheid. Zoo wordt aan de Vrije Universiteit door de doktoren ook in de geneeskunde de be- teekenis van Gods genade in Christus open baar. Tweede spreker was Prof. Dr. G. M. dén Hartogh, hoogleeraar aan de Thcol. School te Kampen, om te spi'eken over. .,Ik, en anders geen". Rede prof. dr. G. M. den Hartogh Ref. ontleende de titel van zijn onderwerp aan Zefanja's profetic, waar de koning van Assyrië sprak: Ik, en andei's geen. Spr. stond nuder stil bij de dagen van dezen profeet. Het woord van God echter, die ook spreekt: Ik, en anders geen, doet de een- voudigen in den lande al hun betrouwen stellen op Hem, Heere van leven en dood. Door liet woord: Ik, en andei's geen, laat God middels Zefanja het \olk opwekken tot meerderen deemoed: Hij is God en maakt Zijn ordinantie eiken morgen Het: Ik en anders geen, is ook de leus van socialisme en communisme naar spr. nader uiteenzette. Rusland wil den collec tieven nnensch op den troon van God zet ten. Begripsvergoding en menschvergoding vieren bij het Bolsjewisme hoogtij. Dat deze dingen niet ver van huis zijn, toonde spr. aan met de cijfers van de jongste Raads verkiezingen in de hoofdstad des lands. Ook liet Nat. Socialisme in Duitschland lééft uit het begrip.: Ik en anders geen. De Fiihrcr is ook: Ik, en andei's geen. De Ger- ftiaausche mensch is geen knecht van God maar heer van het goddelijke in hem. De nieuwe geloofsbelijdenis van het Gcrmaan- sclie heidendom is er eveneens een bewijs van. Ras, bloed, volksziel, de leider, ze ko men in de plaat® van den levenden God dus is het afgoderij. Het Nat. Socialisme wil alles brengen onder zijn humanistische heerschersziel We mogen niet. aflaten te wijzen op deze anti-christelijke tendenzen, die door schoonschijnend sincretisme zwak ke zielen verleiden. Daartegenover is het de onvergankelijke eere van de Vrije Universiteit dat zij nu 55 jaar heeft geijverd voor het: Ik, en rfider geen van den levenden God. Spr. wees op de zegenrijke gevolgen die deze stichting heeft gehad. Het is on?e dure roeping om ons actief te stellen tegen het ongoddelijk ijdcl roepen. Spr. besloot met een peroratie op de rijke beteekenis van de V.U. die aller steun verdient en een onverdiende gunste Gods is, gesneld tot een heerlijke en heilige roeping (applaus). Als laatste spreker trad op het Tweede Kamerlid, cle heer J. Schouten van Ro! terdam met het onderwerp „Roeping e: beteekenis der Vrije Universiteit". Alvoreu.. hij liet woord kreeg sprak eerst Dr. II. C o 1 ij n, president-directeur, de vergade ring toe. Toespraak Dr. H. Colijn Dr. H. Colijn, wijzend op den samenhang der vandaag aan de orde gestelde onder werpen. wilde een enkel woord spreken over de onmisbaarheid der V.U. De vade ren. waren daarvan overtuigd. Onze tijd demonstreert het eiken dag. Het gevaar ligt in de veelszins beginselloosheid tijd, waardoor men dreigende gevaren met -meer aanvoelt en niet klaar en kloek posi tie -durft kiezen en met zijn overtuiging te staan en. te, vallen. Van de soldaten van Cromwell heette liet - - ten. Men moest hen dan ook nog erpefu Daaraan nu mangelt het tegen woordig. Men laat zich zoover uit eigen stelling verdrijven, dat die niet meer her nomen kan worden. We hebben leiders noodig die het een voudige volk voorlichten en daartoe kan een Calvinistische universiteit niet gemist. "Iet is maar een klein groepje dat de Uni- ersiteit draagt. Tot nog toe is zij er in ge: slaagd. DeJgiften vandaag bewijzen het 6pr. kreeg toen hij de zanl zooeven bétrad n couvert met een gift van f 2000 Volgens mededeeling als teeken van blijd schap, dat spr. de vergadering bijwoonde. De gever voegde echter als voorwaarde et aan toe, dat spr. een flinke vacantie zal nemen en-dal hardop in de vergadering beloven. (Vroolijkheid). Spr. stelt voor liet op een aecoordje te gooien in dien zin, dat spr. een flinke vacantie zal nemen tusschen 4 Juli en 31 Dec., maar dat de verdeeling daarvan aan spr. wordt gelaten. (Hernieuw de' toejuichingen). Nu kreeg de lieer Schouten het woord, wijl zijn voorstel hem nu maar als spreker te schrappen, geeminstemming vinden kon. Toespraak J. Schouten Spr. nam zijn aanloop in het huidige be- zuinigingsontwerp, er op wijzend, dat het maar gelukkig is, dat de V.U. slechts een gering*? uitkeering uit de staatskas ont vangt, wijl de V.U. andei's in vee! grootere moeilijkheden zou zijn geraakt dan nu door den loop van 'het leven het ge\al is. Er zou den in cle Kamer tal van stommen opgaan om op liet subsidie van de V.U. te bezuini gen. En de gebeurtenissen na 1 Mei bij de stembus zijn hiér veelzeggend. De roeping van de V.U. ;moet afgeleid uit de roeping van den Christen, den Gerefor meerde, die zijn geloof heeft te belijden. Dat geldt ook op liet terrein der weten schap. En wat de beteekenis der V.U. be treft, de laatste 55 jaar zijn daar om te be wijzen, dat de Geref. volksgroep niet zon geworden zijn, wat zij nu is, dank zij de V,U. We hebben op elk levensgebied kader noodig. Zeker daar is veel gebrekkigs ge weest in die 55 jaar. Maar wie zijn zonde belijdt, heeft het recht en de plicht om Gode dankbaar te zijn voor wat Hij schonk. Hem 'hebben we gehoorzaam te zijn en te doen, wat Hij ons vraagt. Maar dat kan alleen, als we een universiteit hebben, die richting geeft aan ons Geref denken. We hebben de V.U. harder noodig dan ooit, nu alles in verwarring is en men roept om ordening. Er moet wisselwerking zijn tusschen we tenschap en leven. Spr. denkt aan de ver warring op theologisch terrein door de dia lectische theologie, die de grondslagen van het leven doet schudden,ook al zijn eronder haar aanhangers, die hebben teruggeroepen tot God en Zijn Woord. Het'is een voorrecht als we tegen de-vervloeiing mogen ingaan en een universiteit hebben, die ons de vast heid van het leven doet zien als een vrucht van Gods genade. Blijvc er onder ons trouw aan onze roeping en moge de V.U. in be teekenis toeriemen. Verstaan we onze hoorzaamheid dan zal God het Geref. volk in de gelegenheid stellen in de nooddruft van de V.U. te voorzien. En die V.U. zal zijn instrument der waarheid, Gode tot eer en den naaste tot heil! (Applaus). .De Voorzitter' sprak een kort slot- wóord, waarin hij deze V.U.-dag als welge slaagd memoreerde. Nadat gezongen was Ps. 90:9 sloot Dr W A. van Es met dankzegging. De Pers op de wetenschappelijke samenijkomst Op een heel ongewone wijze is gisteren op de Wetenschappelijke Samenkomst de Pers de. deur gewezen. Natuurlijk is dit niet ge daan, omdat men onze Pers een overbodige "schakel acht- te zijn in .onze Christelijke actie. Iederéén weet, ook pir Bijleveld, dat zonder eigen pers, dé strijd van het Chi telijk volksdeel nQg veel zwaarder zou zijn, vaak hopeloos en telkens om moedeloos te Er Vvaren blijkbaar te Leeuwarden en dat kunnen -wij begrijpen, met het oog op het onderwerp voor sommigen gronden aanwezig, om'.de s^wnepspreking binnen be sloten muren te Tiöiideh. Dit had men naat onze stellige meening hiet^op deze wijze tot stand behoeven te brengen. Onze pers heeft in zoovee) moeilijke omstandigheden de dige voorzichtigheid betraohj zij moet dit thans wel eiken dag doen dat een andere weg had kunnen worden gekozen. Althans liad fncn-bètér-gedaan-zteh voor af met onze vertrouwde pers tc verstaan. In t publiek had men dan over deze „zaak van orde" niet gediscussieerd, en dat ware beter geweest. NEDERL. FABRIKAAT De Algemeëne Vergadering Te Den Haag Dc kwestie van de buitenlandsche namen i: Aan ons* verslag van de Alg. Vergadering der Vereen. „Neder! andsch Fabrikaat" kun nen we nog- het Wotfgeude toevoegen- De waarnemend voorzitter herdacht bij den aanvang der vergadering den onlangs •erleden voorzitter 'dér Vëreeniging, Ir. E. F. Suringar, als map van groote kennis en tact. Telegrammen van gelukwénsch werden ge zonden aan H. M. dë""KoiM.ngin, en H. K. H. Prinses Juliana. Bij het Verslag over 1934 werd van uit de. vergadering de opmerking gemaakt, dat de .winkelier, de.jgraale-'vdjahd is van. Ned. Fabrikaat, dat hij vaak achterstelt hij buiten landsche artikelen. Ook Overheidslichamen gaan. niet altijd vrij uit. Dén Haag heeft 'j.v. trottoirbanden uit Beieren laten komen. De 'secretaris noenxlo deze voorstelling te •omiber. Hot valt met de winkeliers nog wel mee. Aan de houding der overheid ont breekt eohter nog we! eens iets, al is er be terschap waaj- te, nemen. Over tic propaganda- voopJieL Ned. Fabrir kaat door middel van kinderspelen liepen de meeningen uiteen, Maar merkte de se cretaris op men vraagt vaak zooveel an ..Ned. Fabrikaat" en geeft zoo weinig. Veel - - Hol landsche- -schoerasnim-erken' hebben Engelsohe namen, wat een groo te moeilijkheid is. Vele stoffen fabrikan ten Vér!eëfien -geen médewerking, dat kleermakers hun klanten kunnen aan- toonenv-dat -zij Nederlandsche stoffen verkoopen. Nu komt aan de orde de vraag, of het gewenscht is, dat van regeeringswege wordt voorgeschreven, dat artikelen van buitenlandsche fabrikaat, die hier te lan- wordeu ingevoerd, zijn voorzien van een aanduiding van het land van oorsprong. Er werd lanpduurig over gepraat zonder dat een bepaalde uitspraak kon worden ge daan. Een motie, waarin de gestelde vraag bevestigend werd beantwoord, werd met groo te meerderheid verworpen. Het bestuur, dat met de grondgedachte der motie instemde, zal nader overwegen wat kan worden ge daan. In de middagbijeenkomst zijn de reeds ver melde redevoeringen gehouden. ROFFELRIJMEN, Als er in het jonge leven Branding barnt van liefdevuur Popelen de jonge harten Naar de vrijheid der natuur In het hart van Frans en Fientje Sloegen hoog de vlammen los, En ze richtten hunne schreden Naar het heerlijk Sterrebosch. Op een rustig, vredig plekje Zonken ze in liefde neer. Hunne lippen zeiden weinig Hunne oogen zeiden meer. 't Werd een stonde van verheven Onvergeetlijk sentiment. Plotsklaps wreedelijk verbroken Door de stem van een agent. „Opstaan!" zei-die hard, „of anders Met je beiden op de bon!" 't Was als werd een buts geslagen In hun zielen en de zon. Frans zei: „Mag ik hier niet zitten?. Zeg me waar dan wèl. meneer?" „Daar, daargunter bij de zandbak! Zet je daar in vrede neer!" Bij de zandbak kijfden kinders, Zaten opa's in de zon, Zweetten vaderskoerden moeders In hun Zondagsche japon.., Frans keek zwart, en Fientje's oogjes Stonden vol met helder nat Twee, drie blanke parels vielen Voor haar voetjes op het pad. Met hun harten vol ellende Zijn ze samen weggegaan, Ver van al die dwaze menschen En politielui vandaan. 't Is uit naam der jonge menschen In de liefde op hun best, Dat ik hier durf constateeren: Zulk een toestand is funest! Gij, die wetten hebt te maken, Gij die vecht voor wet en recht! Denkt eens aan uw eerste liefde Eer gij harde woorden zegt! (Nadruk verboden.) LEO LENS. Land- en Tuinbouw. Landbouwweek te Wapeningen De Kalihuishouding bij aardappelen Dinsdagmorgen werden op de z.g. zesde aardappeldag verschillende ziekten bij de aardapelen behandeld o.a. de aardappelschurft en de vatbaarheid van verschillende rassen, door Ir J. D. Koe slag; de mycologische zij de van het schurftvraagstuk door mej. H. L. G« de Bruyn, de maatregelen tegen de aardap pelschurft door I. P. G. Meyers, de virus ziekte bij sommige aardappelrassen door Du J. O o r t w ij n Botjes en de Alternaria- aantasting door Ir W. B. L. Verhoeven, In den nannudag werden te velde demonstra- voortge- Door de Regenten van het Vereenigd Wees en Aele moeseniershuis te Gouda werd aan den heer D. Vaarties, Esschenweg 39 Rotterdam, opdracht gegeven voor het restaureeren van een groot schilderij voorstellende een Regentenstuk uit het midden der 17e eeuw en vermoedelijk geschilderd door den Goudschen schil der Jan Verzyl. Links: het schilderij vóórrechts: het schilderij na de restauratie, Woensdag werd de „aardappeldag" zet. Eeist sprak Ir J. Siebenga over da „buitenlandsche maatregelen in verband met de keuringen en den afzet van pootaardappe- len". Gewezen werd c-p het feit, dat alle landen trachten zich onafhankelijk te maken van heft buitenland. Hiervan ondervindt ons land de terugslag. Alleen van pootaardappelen hebben wij nog een goede export. De vraag is in boeverre door de maatrege- n van deze landen om de pootaardappelteelt t ontwikkeling te brengen, de export in de toekomst zal worden bedreigd en welk stand punt door d«n Nederlandschen landbouw dient te worden ingei.omen, waarbij gelet moet wor den op het streven om in de onderscheidene landen te komen tot een cultuur van voor wratziekte onvatbare aardappelrassen. Over „De invloed van de gebruikte poter- maat op totaal-opbreng^;, gemiddeld knolge- aantal knollen per plant bij ver schillende pootafstanden, bemestingen en oogstperioden van aardappelen"' sprak G. A* e Wool te Klaaswaal. Grooter pootgoed geeft grooter opbrengst. Door kleine poters te nemen, kan men even groote oogs'; krijgen, mits het aantal planten per H.A. grooter is. By gebruik van groote poters, op ruimer afstand uitgepoot, wordt het gemiddeld aan tal te oogsten knollen niet gewijzigd, doch het gemiddeld knolgewicht wordt belangrijk hoo- ger, met als gevolg, dat bij de totaal-op brengst het minder aantal planten per H.A- ruimschoots wordt vergoed door het hooger knolgewicht. Kleine poters rijpen iets later, zoodat kans op aantasting van de aardappelziekte groo ter is. Indien men aardappelen verbouwt met het doel, de opbrengst voor pootgoed te verkoo pen, verdient het aanbeveling groote poters te gebruiken, waarvan men een groot aantal niet groote knollen ooget. Groote poters ge- een vroegrijpend gewas, zoodat de kans op nabesmetting door virusziekten geringer wordt dan bij gebruik van klein pootgoed, het welk een later rijpend gewas geeft. Door dr. Th. B. van 11 a 11 i e, werd ge- refeerd over de „Kalihuishouding by aardap pelen". De aardappel heef»: veel kali noodig, doch kan kali vrij moeilijk uit den bodem losma ken. De overmaat van zouten verlaagt het zetmeelgehalte. Een juiste kalivoorziening is van groot belang. Op zwavelgrond schijnt de kali soms zeer moeilijk opgenomen te worden terwijl ook bemesting met chloorhoudende zouten daar minder gauw aanleiding schijnt te geven tot vermindering der zetmeelproduc- Kie. Het verband tusschen blauw by aardap pelen en kali-opname verdient r.ader onder zocht te worden. Door Dr D. A. van Schreven werd nog gesproken over „Gebrekziekten by aardappe len". Hierna volgde bespreking op deze referaten

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5