NjdlOjj Er komt geen „ordening' Het nieuwe Museum Boymans VRIJDAG 5 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 3 GEMEENTERAAD VAN AMSTERDAM Voordrachten gestrand op de coöperaties Onthullingen over de Middenstanders De Amsterdamsche Raad was voor drie dagen samengeroepen. Hierop maakte de heer de Miranda (s.d.) bij den aanvang van de eerste zitting aanmerking. Het ging niet aan, volgens hem, deze Raad nu nog te doen beslissen over belangrijke voordrach ten en daarom stelde de sociaal-democrati- eche fractieleider voor althans do voor dracht om wederom een deel van het Rokin te dempen van de agenda af te voeren. De heeren van de Vrijheidsbond hebben zich tegen dit vc stel verzet: de heer de Hoop zei, dat Rokin-demping actueel is in verband met de verkeerseischen, en wethouder B o i s s e- vain vond het jammer, dat op deze wijze een object van werkverruiming zou worden verschoven naar het najaar. Do Raad besToot intusschen met 2( tegen 15 stemmen het advies var dèn heer de Miranda te volgen. De demping van het Rokin wordt dus het eerste punt op het groote program voor werkverruiming in September onder nieuwe leiding. Het eerste millioen van de 25! De Raad had hiermee nu een dag ge wonnen. Maar, heeft de voorzitter, wethou der Kropman gezegd, over veertien dagen ia het wéér zoo, want dan komt het Uitbreidingsplan aan de orde en daan-oor zal de Raad wel drie dagen noodig hebben. Na deze schermutselingen moest de Raad weer aan het „ordenen" gaan. Veertien dagen geleden waren we blijven steken in de behandeling van de ontwerp- Winkel- en Bakkersverordeningen. Wethou der Kropman (r.k.) heeft toen 'savonds deze voordrachten verdedigd en de wethou ders Ter Haar (cJi.) en Vos (v.b.) gaven .van een tegenovergestelde zienswijze blijk. De middagzitting is grootendeels besteed aan replieken, die geen nieuwe gezichtspun ten opleverden. De spreektijd was gelukkig gerantsoeneerd op ten hoogste een half uur cn 's avonds half tien hebben een aantal stemmingen den Raa$ een poosje bezig ge houden. In de eerste plaats sneuvelde het voorstel van Prof. Woltjer (a.r.) en Mr. Frida Katz (ch.) om bij de Regeering aan te dringen op wettelijke voorzieningen hierom trent Het voorstel is verworpen met 35 tegen 7 stemmen. Daarna kwamen de meeste artikelen en een reeks amendementen in stemming. Het beslissende treffen viel voor bij art. 4 der ontwerp-Winkelver- oroening. De sociaal-democraten hadden hierop een amendement ingediend om coöperaties in een gunstige uitzonderings positie te plaatsen. De heer Franke (s.d.) had de grootere bewegingsvrijheid van de coöperaties verde digd. De meerderheid van de Raad wilde hier evenwel niet aan en verwierp dit denk beeld met 23 tegen 19 stemmen. Daarop ging art. 4 dezelfde weg op, want nu stemden de sociaal-democra ten, communisten, Vrijheidsbonders en 3 Christclijk-historischen tegen, samen 27 stemmen; 15 leden stemden vóór, w.o. de wethouders Baas (ar.), Rustige (ah.) en Krop man (rik.). Over de voordracht was toen reeds beslist, want na nog een aantal stem mingen over artikelen kwam de eind stemming aan de orde. Namens de R.K. verklaarde Mr. R o m m e. dat deze fractie, hoewel de kern uit de voordracht was verwijd era door de afstem ming van art 4 het behoefte-element toch vóór de voordracht zou stemmen, in de hoop dat het later alsnog zou kunnen wor den toegevoegd. Daarop vroeg de heer de Miranda (s.d.) het woord om het tegenovergestelde te zeg gen. De Raad heeft, zei hij, geweigerd aan de coöperaties, volgens de sociaal-democra ten onmisbare maatschappelijke hulporga nen, de noodjge bewegingsvrijheid toe te kennen en derhalve waren oe sociaal-de mocraten tegen. Hierop is de voordracht verwor pen met 27 tegen 15 stemmen, later, na eenige evoluties bij een groot aantal stemmingen, ook de ontwerp- Bakkers verord eni ng. Uit deze stemming is tweeërlei ge bleken: in de eerste plaats dat in bet College een meerderheid voor deze voordrachten bestond, niet alleen dus voor de behandeling er van; ten tweede dat de liefde der sociaal-demo craten voor de coöperaties grooter is dan voor den middenstand. Het was gisteren een onaangename mid dag voor de „Middenstanders", speciaal voor de heeren Weiss en A 11 a. Eerstgenoemde is in een interpellatie beschuldigd van on geoorloofde verkiezingshandelrngen, waar door hij den zuiveringseed niet zal kunnen afleggen, indien de beschuldigingen juist Het was de heer Kitsz (rev. soc.), die hieromtrent uitvoerige mededeelingen deed en daarvoor den vorm van een interoellatie koos om de zaak aan den gang te krijgen. Volgens dezen spr. heeft de heer Weiss werklooza N.S.B.-ers aan het werk gezet om onder de vlag van de N.S.B. kiezers aan to werven voor het „Neutraal Blok aller Mid denstanders". Deze menschen zijn hiervoor betaald, Weiss zou hen op hun loon heb ben beknibbeld en hen bovendien nog ge zegd hebben, dat zij voor Maatsch. Steun da aldus verkregen verdiensten wel konden verzwijgen, want Weiss zou ze niet ter ken nis van voormelden Dienst van M. S. bren gen. De Weiss-manipulaties moeten in N.S.B.- NIVEA, N1VEA-OLIE, NIVEA NUT-OIIE NEDERLANDS FABRIKAAT - Reeds vanaf 20 ets kringen ontstemming veroorzaakt hebben, althans in het tweede stadium, toen de N.S.B.-ers te weinig voor hun werk ontvin gen. En nu vroeg de „interpellant" of B. en W. iets van zulk een afspraak ten aanzien van de steungelden bekend was. Natuurlijk niet, zei wethouder Baas (a.r.). Noch B. en W. noch de Dienst van M. S. hebben iets afgesproken hieromtrent. Met. de verkiczingsactie hebben B. en W. zich alleen ingelaten voor zoover het op de bruggen geplaatste verkiezingsborden be treft. De z.g. interpellatie was niet anders dan het vragen naar den bekenden weg De wet houder heeft dit duidelijk laten doorsche meren en verder als de meening van B. en W. weergegeven, dat deze aangelegenheid voor den nieuwen Raad bestemd is en wel speciaal voor de Commissie, die de geloofs brieven van de nieuwgekozencn zal hebben te onderzoeken. Hiermee was ieder het eens. De heer Weiss bleek afwezig, toen de zaak behan deld werd; hij kwam juist binnen, toen de Raad aan bet volgende agendapunt begon! En de neer Alta, die door den heer Kitsz eveneens is aangevallen, nam aan het debat geen deel! Hij is trouwens niet herkozen, Weiss wel tn deze zal zich in September wel herinneren hoe eenige jaren geleden soortgelijke beschuldiging hem voor de voe ten is geworpen. Die niet kon worden bewe zen, maar ook niet tegengesproken. Zal het nu weer zoo gaan? Kitsz zegt, dat hij bewijzen en getuigen zal voorbrengen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd ia tot Ridder in d» Orde van Oranje Nassau: H L J J Reüners. te Bussum: benoemd tot Ridder In de Orde van den Ned. Leeuw. H v Ebhenhoret Tengbergen en mr J Kingma, beiden te den Haag. BURGEMEESTERS Benoemd zUn tot burgemeester van Groot- Ammers. Nleuwpoort en Langerak H Vlug en tot burgemeester van Teteringcn W A J v der Mculcn, burgemeester van TerheUden RIJKSTUINBOUWCONSULENT Eervol ontslagen op zijn verzoek, ir J J Ha- zeloop te Alkmaar, als ItlJkstuinbouwconsulent RECHTERLIJKE MACHT Herbenoemd zijn tot kantonreehter-plaatsver- vanger: met Ingang van 3 Juli 1935 In het kan ton SteenwL'lc R A Hagemcljer en in het kanton ingang van 29 in het kanton Boxi J J Hemmen. Aan den vooravond van de officieele opening Een belangrijke dag voor kunstlievend Rotterdam Bijzonderheden over de Vermeer-Tentoonstelling D. Hannema, directeur Ir A. v. d. Steur, bouw- van Museum Boymans. meester van 't museum. De zesde Juli van het jaar 1935 zal met gouden letters in de geschiedenis van Rotterdam blijven gegrift De poorten van het nieuwe Museum Boyraans zullen morgenmiddag open gaan. Rotterdam beleeft daarmee een heuglijk feit van de allergrootste be- teekenis. Dit zoo belangrijke gebouw in een fonkelnieuw stadsgedeelte zal immers het centrum worden van de beeldende kunst te Rotterdam. Maandenlang is men bezig geweest de kostbare verzameling vanuit het oude gebouw naar het nieuwe over te brengen. De verhuizingsdrukte is nu voorbij en het nieuwe Museum Boymans is gereed. Kunstlievend Rotterdam bezit thans een museum, waarop het met recht trots mag zijn en dat met het beste wat er in de wereld op dit gebied bestaat, kan wedijveren. Deze week is de pers in de gelegenheid gesteld het nieuwe gebouw te bezichtigen. Zij werd daarbij rondgeleid öoor de heeren D. Hannema, Directeur van het nieuwe Museum en ir. A. v. d .Steur, stadsarchi- de bouwmeester van het museum, die liet mag nog wel eens naorukkelijk wor den gezegd in ononderbroken samenwer king getracht hebben Rotterdam iets onge ëvenaards te bezorgen. Met recht mag dan ook worden geconsta teerd, aat de oorbereidingen, die jarenlang hebben geduurd, thans rijke vruchten afwer- Men zal zich wellicht nog herinneren, dat de eerste plannen tot den bouw dateeren uit de eerste jaren na 1920 toen ae heeren Han nema en van der Steur werden belast met het treffen van de voorbereidende maatre gelen. Beiden maakten een studiereis, waar bij ongeveer SO musea weraen bezocht. Zij deden heel wat ervaring en ondervinding op, en dit alles kwam hen bij de uitwerking der plannen goed te statie. In 1931 was men zoover gevorderd, dat met den bouw kon worden begonnen. Een jaar later ving de heier op Dijkzicht zijn werkzaamheden aan. Er gingen toen 3600 palen waarop het nieuwe gebouw zou komen te rusten, den grond in. Sedertdien vond de bouw een voorspoedig verloop en thans is het gebouw gereed. Onze bouwkundige medewerker heeft reeds op voortreffelijke wijze het een en ander verteld over den opzet, de indeeling en de inrichting van het nieuwe museum. Wij behoeven daaraan niets toe te voegen en kunnen den lezer alleen dit nog zeggen, dat zijn verwachtingen verre zullen worden overtroffen, als liij het nieuwe gebouw bezoekt. Ten overvloede zij er nogmaals hjer de aandacht op gevestigd, dat alles gedaan is om het den bezoeker van het Museum zoo prettig en aangenaam mogelijk te maken-' Het museum staat in het teeken van „be- heerschte rust". Verrassend zijn de talrijke doorkijkjes die men er heeft. Hier en daar kan men uitrusten van de wandeling heeft men een mooi uitzicht op het mu seumpark en de binnenplaatsen die het bijzonder goed doen. Vanaf den hoofdingang doet men het beste direct rechts om te slaan en dan in chrono logische orde de zalen, kabinetten en c dors te bezichtigen. Achtereenvolgens beziet men dan de kunst der Middeleeuwen, die van de gouden eeuw, de 17e en 18e eeuw, de tentoonstelling Vermeer en oe moderne bui tenlanders. Men kan natuurlijk ook een andere volgorde nemen, doch dat is niet aanbevelenswaardig. Men bedenke steeds dat men zich in het museum zal moeten houden aan de voorschriften van het „een richtingverkeer", zoodat men nimmer „op zijn schreden zal kunnen terugkeeren". De tentoonstelling Vermeer Tijaens de persrondgang gewerden ons nog een aantal zeer interessante bijzonderheden over de tentoonstelling Vermeer, die tegelijk met het museum morgenmiddag zal worden geopend. Deze expositie zal alles overtreffen, wat hier in Rotterdam ooit op dit gebied te zien is geweest. De tentoon stelling omvat ongeveer 150 schilae- rijen van de belangrijkste vertegen woordigers van de Delftsche school, n.l. Vermeer, de Hooch, Fabritius en Emmanuel de Witte. Er zullen 12 doeken van Vermeer worden geëxposeerd, w.o. een tweetal uit het Rijks- inuseum „Het melkmeisje" en het beroemde „Straatje", voorts werken die daarvoor spe ciaal zijn overgebracht uit het Louvres te Parijs, uit de musea te Boedapest, New- York. Edinburgh, uit de groote kunstverza meling van oen Amerikaanschen bankier Morgan cn eenige Engelsche collecties. Voorts zullen er 25 werken van P. de Hooch zijn, afkomstig uit de V.S., Lissabon, München, Straatsburg en Engeland. Empianucl de Witte zal met 25 doeken vertegenwoordigd zijn. Uiterst zeldzaam zijn dé werken van Fabritius, een beroemd en jonggestorven schilder. Over de geheele wereld zijn van oezen kunstenaar slechts een 14-tal werken bekend. Acht daarvan zullen in de komende weken in Boymans te zien zijn. Voorts zullen er tal van werken zijn van meesters van de Utrechtsche school, om. schilderijen van Ochterveld en Metsu. Iets dergelijks is in Rotterdam nog nooit te zien geweest. Geen wonder: er zijn schilderstukken te bezichtigen die door de bezit ters nog nooit in bruikleen zijn afgestaan! Men verwacht dan ook dat de belangstel ling voor deze zeldzame expositie enorm groot zal zijn, niet alleen van binnenlandsche zijde maar ook vanuit het buitenland. Een uitvoerige catalogus zal talrijke bijzonder heden over de tentoonstelling verstrekken. Ieder werk zal er afzonderlijk in worden afgebeeld. Het is begrijpelijk dat een dgl. expositie alleen onder zeer bijzondere om standigheden als thans de opening van het museum Boymans kan worden ge houden. Dank zij belangrijke steun van par ticuliere zijde is dit mogelijk geworden. Het ÏGameentebestuur komt dan ook door deze lexpostie niet voor belangrijke extra-kosten te staan. Een dag van groote beteekenis En ovorigens: men ga zelf zien. Dan wor den alle verwachtingen nog overtroffen. De dag van morgen is voor de stad Rotterdam van groote beteekenis. Een instelling van groote cultureele beteekenis wordt geopend. Een woord van lof, hulde en dank aan ,allen die op eenigerlci wijze aan de totstand koming van dit fraaie museum hebben ^medegewerkt, bovenal echter wel aan de heeren v. d. Steur en Hannema, die op zoo gelukkige wijze alle moeilijkheden hebben overwonnen is hier zeer zeker op zijn plaats. Ongetwijfeld zal het nieuwe museum geheel en al aan de gestelde verwachtingen voldoen. De Rotterdamsche bevolking zal straks wij twijfelen er geen oogenblik aan met de grootste belangstelling kennis nemen van dit prachtig stuk werk, dat getuigt van Rotterdamsche energie en ondernemingslust, ondanks sombere en zware tijden waaronder de staa aan de Maas zoo zeer gebukt gaat. Dat dit resultaat bereikt kon worden in ongekenden crisistijd, zonder eenige steun van Overheiószijde: het geeft moed voor de toekomst. De dag van morgen is een feestelijke. We zullen enkele oogenblikken de zorgen van eiken dag vergeten en uitgetild worden boven het crisisleed, waaraan bijna geen moment te ontkomen valt. Zoo zal deze dag moed geven voor de toe komst Moed voor de toekomst van Rotterdam. Want waar eensgezind de handen ineen worden geslagen, daar wijken de moeilijk heden om tenslotte glansrijk te worden overwonnen. De dag van morgen bemoedige en ver- sterke ons om den weg te vinden naar een lichtend verschiet, dat ook voor Rotterdam nog moge zijn weggelegd. ZATERDAG 6 JULI HUIZEN 301 M. - KRO-uitzending. 4.00-5 00 HIRO. 8 00 Gram.pl. 9.15 Reportage TT- races. 9 45 Gram.pl. 10.30 Reportage TT-ra- c«s. 10.50 Gram.pl. 11.00 Godsd. halfuur. 1130 Gram.pl. 11.50 Reportage TT-races. 12.25 Or kestconcert en gram.pl. 1.45 Rep. TT-races. 2.30 Kinderuur. 3 30 Rep. TT-races. 4.00 HI RO. 5.00 Rep. TT-races. 5 30 Voor de jeugd. 6 00 Schlagermuziek, lezingen. 7.35 Gram.pl (Om 8.00 Berichten). 8.15 Revue-uitrendiog. 10.10 Gram.pl. 1030 Vaz Dias. 10.35-12.00 Gram.muziek. HILVERSUM 1875 M. VARA-uitzending. 800 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in dc continubedr.: Negeruit- zenditig (gr.pl.), Strijkorkest olv E. Walis en XX-ensemble olv. C. Steyn. 12.00 Gram.pl. 121.5 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 12.45 De Zonnekloppers olv C. Steyn 1.15—1.45 De Flierefluiters olv. E. Walis. 2.00 Hoe de toonkunst groeide. 2.20 Fiknpraatje M. Sluy- ser. 2.35 „Beoefening der huismuziek" door P. Tiggers". 3.15 Causerie over de werkloozen- kampen op de Paaschheuvel. 3.45 Gram.pl. 4 00 Zenderwisselirvg. 4.15 Causerie A. F. Muller, voorz. v. d. Ned. Arb. Sportbond. 4.30 Orgelspel C Steyn. 5.00 Zang L. Runge (tenor). 5.15 De Notenkrakers olv. D. Wins. 5-40 Literaire causerie A. M. de Jcng. 6.00 E. Walis en zijn orkest. 6.30 Esperanto-uitzen- ding. 7.00 VRO. 800 SOS-berichten. 8.05 Persberichten. 8 09 „Veilig verkeer". 8.10 Vara-varia. 8.13 Wij vragen uw aandacht voor8.15 Gram.pl. 8 30 Orgelspel J. Jong. met zang van A. de Booy. 9.10 „The Sereca- ders". 9.20 Vara-orkest olv. H de Groot. 10.00 Prof Barendini en zoon. 10.05 Gram.pl. 10.15 Vervolg orkestconcert. 11.00 J. Jong (piano) en gram.muziek. OROITWICH 1500 m. 10 35-10 50 Morgen wijding. 11.20 Gram.pl. 11.50 BBC-Northern- orkest olv. Morrisoo. 12.50 Gram pl. 1.20 Com modore Grand-orkest oJv. Davidson. 2.20 Gr. pl. 2.40 Inspectie van de Royal Air Force door Z. M. den Koning. 3.20 Verslag v. d. Eng. Tenniskampioenschappen. 5.35 Ambrose en zijn band. 6.20 Berichten. 6.50 Sportpraatje. 7.05 Pianorecital door M. Nicholas. 7.25 Stu dentenliederen. 7.45 Theatemieuws. 8-05 Zang door Turner Layton 8.20 Pianorecital Ivan Phillippowsky. 8.50 „Sir Thomas Moore spel van Bridson. 9.50 Berichten. 10.20 BBC- Theater-orkest olv. S. Robinscn mmv. D. O'Neil (tenor). 11.20-12.20 BBC-dansorli ofv. H. HaiL RADIO PARIS 1648 M. 7.20 eo 8 20 Gram.pl. 12.35 Orkestooncert olv. Doyec. 9.05 „Jo seph", opera van Méhul. Hierna: dansmuziek. KALUNDBORG 1261 M. 12.20-2 20 Concert uit rest. „Wivex". 3.50—5.50 Omroeporkest olv. Reesen. 6.357.05 Liedjes bij de luit. 8.20 Slavische muziek. 9.20 Literair-muzikaal programma. 10.20 Hobo-recital. 10 50 Mando lineconcert. 11.20— 1235 Dansmuziek. KEULEN 456 m. - 6.35 Concert. 12.20 Orkest- concert. 2.35 Gram.pl. 4.20 Gevar. program ma. 10.50 Dansmuziek. 11.35 Dansmuziek. ROME 421 M. 9.00 „H piccolo Marat", opera van Mascagni. Leiding: Mascagni. BRUSSEL 322 en 484 M. 484 M.: 12.20 Gram pl. 12.50 Zigeunermuziek. 1.502.20 en 4.35 Gram.pl. 5.20 Salonorkest. 6.20 Zang 6.50 SaJonorkest, 8.20 Omroeporkest olv. Ga- son en rad o-tooneel. 10.30 Populair concert. 11.20-12.20 Gram.muziek. - 322 M.: 12.20 Gram pl. 1.50—2.20. 4.20. 4.50 en 5.20 cn 6.20 Gram.pl. 735 Zang. 8 20 Symphonieconcert olv André. 10.30—12.20 Gram.muziek. dei'tschlandsender 1571 Me<er. 830 Dansmuziek uit München. 10 20 Berich ten. 10.50 Viola- en cembalorecital. 11.05 Weerbericht. 11.20—1.15 Dansmuziek olv. R. Drie R.-K. Zusters gewond BIJ een anto-ongeluk te Wnaw (N.-Br.) Woensdagavond omstreeks half negen is op de Wouwscheweg in de gemeente Wouw, ter hoogte van het café „De Roskam", de heer Ovarduin, uit Steenbergen, met zijn auto, waarin ook zijn echtgenoote en vijf Zusters van het ziekenhuis „Charitas" te Steenbergen waren gezeten, in de sloot ge reden. Het is niet met zekerheid te zeggen, hoe het ongeval zich heeft toegedra gen, doch ooggetuigen vermoeden, dat de voet van den bestuurder van de rem is afgegleden en op het gaspedaal is gekomen, zoodat de heer Overduin in deze vrij scherpe bocht de wagen niet op de weg kon houden cn aan de linkerzijde van de beim is gereden. Onmiddellijk snelde hulp toe en men slaagde er, na vrij veel moeite in, de inzittenden van de auto te bevrij den. Spoedig was ook Dr. Voermans uit Wouw ter plaatse, die constateer de dat drie der Zusters gewond waren. Een van haar had een dubbele schou derfractuur bekomen, van een tweede was een arm ontwricht, terwijl de der de over inwendige pijnen klaagde. Na verbonden te zijn, werden r.ij per auto naar Steenbergen vervoerd. De auto, die niet ernstig werd beschadigd, is later opge takeld. Het gezelschap had een reisje naar Venray gemaakt en was op den terugweg naar Steenbergen. Doodelijk arbeidsongeval Bi] Levers Zeep Mij. te Vlaardingen Gistermiddag half twcee heeft op het ter- rem van do Levers Zeepfabrieken te Vlaar dingen een arbeidsongeval met doodelijken afloop plaats gehad. De 59-jarige arbeider P. L. den Breems, stond op een stapel kolen ter hoogte van 2 meter, en wilde met behulp van een hijschkraan een paar rails over de stapel zetter.. Toen hij eenige stappen achteruit liep viel hij achterover van de hoop af en kwam ongelukkigerwijze inet het hoofd op een betonnen vloer terecht. De ongelukkige bekwam een ernstige schedelbreuk en werd op advies van dr Erkelens naar het zie kenhuis ovc-rgebracht, waar hij eenige uren later is overleden. Het slachtoffer was gehuwd en woon de aan de Marktgraaflaau 163, WEER EEN OSSENAAR GEARRESTEERD. Thans is weer iemand geairesteerd in erband met de misdaden te Oss. De ar restatie had wel plaats te BIciswijk (Z.-H.), doch het betrof de Ossenaar W. B., die ver dacht wordt, medeplichtig te zijn aan de moord op Hartogs, gepleegd St. Nicolaos- avond 1925 te Oss, waarvoor, zooals we me dedeelden dezer dagen zekere P W. is ge- esteerd, waartegen zeer ernstige verden king bestaat, al blijft hij tot nu hardnekkig alle schuld ontkennen. RHEUMATISCHE PIJN IN DE RUG Nu weer gezond als de best» De schrijver van ondenstaanden brief leed aan felle rheumatische pijn in de rug. Hij probeerde van alles, maar vond geen ver lichting. Misschien had men hem naar een buitenlandsche badplaats moeten sturen, maar dit was voor hem niet mogelijk; hij was trouwens reeds 70 jaar. Maar hij pro beerde dezelfde zouten als in de beroemde minerale bronnen voorkomen, hij probeerde Kruschen Sa:ts. Hij schrijft: „Ik leed aan felle rheumatische pijn in mijn rug. Na verschillende pillen en smeer sels geprobeerd te hebben, besloot ik een proef met Kruschen Salts te nemen. En nu, terwijl ik toch al 70 jaar ben, ben ik in plaats van een kreupele, die op een stok moest steunen, zoo gezond als een visch. Driemaal hoera voor Kruschen; ik zegen den dag, toen ik het voor het eerst pro beerde." j. m. te I. Kruschen Salts bestaat uit zes verschillen de zouten, die ook voorkomen in de be roemde minerale bronnen. Deze zouten spo ren de afvoerorganen aan tot krachtiger werking, waardoor urinezuur en andere op gehoopte afvalstoffen, die de oorzaak kun nen zijn van rheumatiek, jicht, ischias, langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam wor den verwijderd. De pijnen zullen afnemen, terwijl de geheele gezondheidstoestand enorm zal verbeteren. Ge zult U frisscher cn jeugdiger voelen; energie en eetlust nemen toe en ge voelt U weer als in de beste dagen Uwer jeugd. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacori, omzetbelasting inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij Amsterdam, voor komt. (Adv.) IERDRONKEN. Te Groningen is de 18-jarige A. S., wo nende in de Walstraat, die niet voldoende kon zwemmen, bij of in de badinrichting 'e Noorddijk, onder Groningen, verdronken. Zijn kleeren werden in een van de badka mertjes van de zweminrichting gevonden. Het lijk is nog niet gevonden. VOETBALKEET AFGEBRAND. In de nacht is een voetbalkeet van de Sportvereen. „Sloterdijk". staande aan den Haarlemmerweg te Amsterih m. tot de grond toe afgebrand. De brandweer, die spoe dig ter plaatse was, werkte met de babv- spuit. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat de werkzaamheid der brmnd- wachts zich in hoofdzaak kon beperken tot het nablusschen van dc resten. Dc oonutax is niet iuet zekerheid bekend. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De 69-jauge schoenmaker I,. Rijksmans te Steen w ij k, die Zondag j.l. oj» den Mep- pelerweg door een personen-auto uit Gro ningen werd aangereden, is in het R. K. ziekenhuis te Zwolle aan de bekomen ver wondingen overleden. FEUILLETON TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven i (22 „Wel", zei ze vroolijk, „je zijt mij niet eens komen zeggen hoe je visite is afge-, loopen... Axtji kind, wat ben je koud! Kom je maar eens spoedig warmen bij mijn fornuis. Kom, ik heb je een verrassing be reid, zooals Frans zegt". Op het zien van die warme, heldere keuken kwam ik een weinigje bij, maar bedankte voor de verrassing, die bestond uit een lekker koekje dat zij van een restant taartdeeg gemaakt had. „Wat scheelt er dan aan?" vroeg Thérèse eenigszins beleedigd. „Smaken mijn koek jes je niet meer?" „Jawel, maar zij behooren u niet toe." „Wie heeft je dat gezegd?... zeker die zeurkous daarboven. Nu 't is waar, ze komen mij niet toe, maar als ik iets van het deeg voor je afhoud, is dat immers geen kwaad?... Denk je dat ik er voor mevrouw een geheim van maak?... Kom, kom, eet het maar gerust op hoor, en stoor je niet aan hetgeen zij daarboven zegt" Om dat woord „zeurkous" moest ik lachen maer weigerde toch standvastig het koekje op te eten. aNu", zei Thér'se, „dan bewaar ik het voor Anna, die zal er haar neusje niet voor optrekken." Ik wilde het haar zelf gaan brengen., want de gedachte om dat arme kind een genoegen te doen, verwarmde even goed mijn verkleumd hart als de aangename warmte van het fornuis mijn ledematen. „Dat is goed", zei Thérèse, „het is niet méér dan billijk dan jij het haar brengt, want ik heb het je gegeven. Kom, wij zul len het in een stukje papier doen. Maar wacht even, je zult kouvatten als je zoo buiten komt; doe iets over je hoofd." Zij deed mij een wollen doek om en gaf mij het pakje in de hand- Die goede Thérèse, zij mocht dan be krompen en alledaagsch zijn, een goed hart had ze, evenals een vriendelijk woord en een milde hand. Hoe zou ik het zonder haar in huis hebben uitgehouden? Ik ging de plaats over en opende de deur; mijn oog viel dadelijk op Anna die nog voortdurend in dezelfde houding lag, steeds alleen met haar vogeltje doch met een glimlach op het gelaat. Zij zei niets, doch ik zag wel dat ik welkom was. Ik ging op den gebroken stoel zitten en gaf haar het koekje. Zij nam het dankbaar aan en legde het op de kast naast het ledige konje neer. Ik vroeg haar waarom zij hot niet opat. waarop zij mij verwonderd aankeek en zei: ,Ik wacht tot moeder terugkomt." O! dat gelukkige, gelukkige kind!... Mijn komst scheen het vogeltje te ver schrikken, althans in plaats van rustig in zijn kooi rond te springen, vloog hij wild tegen de tralies aan. Ik vroeg haar waarom het zoo bang was. „Omdat het nooit iemand anders ziet dan mij en ik altijd zoo stil lig", antwoordde zij Haar stem, zacht en lief, sprak tot het hart, en haar gezegde trof mij zoodanig, dat ik haar hand in de mijne nam en haar vroeg of zij zich niet ongelukkig gevoelde. „O! neen", antwoordde zij, „waarom zou ik ongelukkig zijn?" „Wel, omdat je den geheelen dag zoo stil en alleen moet liggen." „Ik ben niet alleen, ik heb immers mijn vogeltje en dan..." Zij hield even op en keek mij met haar heldere blauwe oogen aan. „Ik heb den goeden God nog", voegde zij er bij, „moeder bidt Hem iederen dag, om over mij te waken." Er lag een kalme tevreden uitdrukking op haar lief gelaat. Zij was nog gelukkig in haar eenzaamheid en armoede, terwii' mij zoo verlaten en ongelukkig gevoelde... Dat kwam omdat mijn moeder niet iederen avond terugkwam zooals de hare; zii I- mij voor altijd verlaten. Doch ook zij had den goeden God gebeden om mij in Zijn hoede te nemen. De gedachte kwam toen bij mij op, dat het leven slechts een lange dag was en dat de avond met zijn weerzien en zijn herecniging voor mij ook wel zou aanbreken, maar alles was nog zoo onbe paald en onduidelijk en ook de tijd wan neer, dat die gedachte mij nu weinig ver troostte. De zekerheid dat dit binnen een jaar of tien of twintig gebeuren kon, zou mii hebben doen leven. Ik was zoo in gedachten verdiept dat ik het anne kind geheel vergat... Zij zei niets en deed volstrekt geen moeite om mijn aan dacht te trekken, maar ik bedacht mij dat ik gekomen was juist met het doel om haar afleiding te bezorgen en ging daarom wat dichter bij haar zitten. Waarmee zou ik haar meer genoegen doen dan met haar over „Wilgenhof" te praten, waar ik zoo gelukkig geweest was en vroeg haar daar om of zij veel van het buitenleven hield. Zij keek mij evenwel verwonderd aan en zei: „Ik ben nooit buiten geweest. Vader heeft mij eens tot aan de kade gedragen, waar veel boomen stonden, maar dat is al lang geleden. Daar staat een boom", ging zij voort en wees naar het venster"; 's zo mers zie ik daaraan de bladeren en de bloemen." In een hoek van de plaats stond een accacia, waarvan de takken gedeeltelijk over den muur hingen, die twee tuinen van elkander scheidde, en dat was ailes wat het arme kind van de natuur gezien had. „Zou je die ruime velden, bezaaid met bloemen, niet eens gaarne willen zien, en de beekjes die er tusschen door stroomen en de met vruchten beladen boomen?" Nauwelijks had ik die woörden geuit, of ik had er spijt van... Was het niet wreed om haar te spreken van dingen, die zij nooit zou aanschouwen? Toch scheen zij er zich niet over fe bedroeven, integendeel, haar oogen schitterden van vreugde, en zij antwoordde: „Moeder vertelt mij er dikwijls van, en zij woonde ook buiten toen zij jong was... en zij zegt dat alles daar zoo mooi is. Als zij rijk was, zou zij mij een mooi boek geven waar bloemen en beesten in voorkwamen, evenals ze buiten zijn, maar we zijn niet zoo rijk." Heel veel meer wereldkennis dan Anna had ik nog niet, maar hiervan had ik geen bewustzijn; ik behoefde dit ellendige ver blijf niet eens te vergelijken met oom Gérards huis, maar als ik aan „Wilgenhof" dacht met al zijn bekoorlijkheden, dan zou ik mij, alvorens ik hier was binnengetreden zulk een armoede kwalijk hebben kunnen voorstellen. Ik nam Anna's hand in de mijne en vertelde haar van onzen tuin. Ik vroeg haar of zij wel eens bloemen gezien had. „O! ja, die krijg Ik dikwijls. Verleden zomer heb ik nog een bloeienden rozeboom van mijn peettante gekregen. Ik was daar heel gelukkig mee; maar nu is hij geheel verdroogd." Toen ik over de kat begon te spreken, zag zij angstig om naar haar vogeltje alsof öe naam alleen van die vijandin reeds een voorbode an gevaar was. Castor boezemde haar meer belang in, en de kippen en duiven vooral brachten haar in verrukking. Zij lachte toen ik haar van mijn zwerf tochten vertelde en hoe ik de eieren vond die in de onmogelijkste hoekjes verborgen lagen. Hoe gaarne zou ik haar iederen morgen een versch ei gebracht hebben, wat tante Rebel mij zek^- niet geweigerd had, maar ik had niets, hoegenaamd niets te Verder vertelde ik haar van de vogel nesten in de hoornen en hoe een zwaluw zijn nestje onder ons dak gebouwd had, vlak hoven mijn raam. en een aantal an dere dingen die mij in de gedachten kwa men. Anna zag in haar verbeelding alles waarover ik sprak, hoewel zij het zich misschien geheel andere voorstelde dan het in de werkelijkheid was. Toen ik haar vertelde van de boomen, die in het voorjaar als met bloesems overdekt zijn, en van het g as, als het ware met boterbloempjes en meibloempjes bezaaid, zei zij met een die pen zucht: „Maar zoo iets is even mooi als het paradijs...! En ik heb graag dat u mij van die bloemen in uw tuin cn van uw kippen vertelt; kippen heb ik wel eens ge zien, men komt er wel mee aan de deur om ze te verkoopon en dan laat tante ze mij zien, maar ik houd meer van mijn regeltje, omdat kippen zoo 'n geweld ma ken. Honden ken ik ook wel, nu en dan loopt uw hond wel eens onze kamer binnen als de deur openstaat en dan blaft hij, als of hij boós is dat ik daar zoo verlaten lig." „O! die oude hond bromt altijd, het is een naar beest." „Ik houd meer van Castor", zei Anna glimlachend. Ik kon het niet laten haar een kus te geven... Castor bestond dus werkelijk voor haar en zij had hem lief... Later bemerkte ik, dat alles wat ik aan haar verteld had, in haar verbeelding bl(v?f voortleven, want nadat ik haar verscheiden malen was gaan opzoeken, kende zij ..Wil genhof" met zijn bewoners bijna even goed als ik. Echter gevoelde ik dat alle dingen, die mij van aanzien hekend waen, in haar verbeelding een eenigszins fnntastisohen vorm aannamen, omdat zij de natuurlijke gedaante niet kende en ze er dus niet mee vergelijken kon. Indien men haar eens on verwachts geplaatst had tegenover veel waarover zij dikwijls daeht, zou ze mis schien niets herkend bobben. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 3