De Evangelische Kerk in Oostenrijk Met de „Hertog Hendrik" op reis De Levensloop van Pieter Peuter VRIJDAG 5 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. Het Abessynisch-Italiaansch conflict De negos doet een beroep op Amerika De negus negusti van Ethiopië (Abessy nië) heeft een beroep gedaan op de regee ring der Yereenigde Staten, om inzake liet ItaJiaansch-Abessynisch conflict, haar in vloed aan te wenden, teneinde Italië er toe te bewegen zijn verplichtingen krachtens het Kellogg-verdrag na te komen. Dit be roep zou op internationaal terrein een even gecompliceerde reactie kunnen teweegbren gen als die welke indertijd verwekt werd toen tengevolge van de Japansche actie in Mand- sjoerijq in 1931 een beroep geaaan werd op genoemd verdrag. In net Engelsche Lagerhuis is de A.-I- kwestie ook weer ter sprake gebracht. Heel wat bezwaren zijn gemaakt tegen het be kende bemiddelingsvoorstel der Engelsche regeering. Gevraagd werd o.a. of de over dracht van grond in Engelsch Somaliland zonder toestemming der bewoners zou kun nen geschieden. De regeering merkt °P. aan de overdracht aan Abessynië specials voorwaarden ten opzichte van de bevolking waren verbonden. Een der conservatieve Lagerhuisleden veif zocht de verzekering te geven, dat hob La- f erhuis over alle onderhandelingen met bui- enlandsclie mogendheden, waarbij een ge- biedsgedeelte wordt aangeboden, zou wor den ingelicht, vóórdat het aanbod van kracht wedd. De minister voor Volkenbondszaken, Eden, antwoordde, dat het steeds de politiek van de regeering was geweest het Lagerhuis over deze aangelegenheden volledig in te lichten. Het Engelsche voorstel was slechts gedaan om vast te stellen of een formeel Voorstel op deze basis bij do Italiaansche regeering in goede aarde zou vallen. Om deze reden heeft men het voorstel niet aan liet Lagerhuis kunnen mededeelen voor het Mussolini ter kennis was gebracht. Wanneer Mussolini het gunstig zou hebben opgeno men, zou het Lagerhuis alle gelegenheid zijn gegeven tot een uitvoerige bespreking. De ..Giornale d'Italia" schrijft, dat de hardnekkigheid, waarmede officieel door Engeland wordt vastgehouden aan interven tie van den Volkenbond in de Italiaansch- Abessynische kwestie de openbare meening ,Van Europa begint te verontrusten. Het blad gelooft niet aan de belangeloos heid van Engeland. Het gaat voort met de uiteenzetting van de redenen van nationaal belang, die Engeland er toe drijven deze Volkensbondspolitiek te voeren en die kun nen worden samengevat in de bedoeling het Abessvnische gebied te reserveeren voor Britsche overmeestering. De mogelijkheid zou bestaan van een bi laterale luchtovereenkomst tussehen Enge land en Duitschland 5 oor het gevai Frank rijk Engeland in de Abessynische kwestie niet. zou steunen. De Engelsche troepen worden aan de grens van Soedan versterkt. Van welingelichte Engelsche zijde wordt verklaard, dat Groot-Brittannië zich in ver band met het Ïtaliaansch-Abessynisch con flict niet aan zijn verplichting als Volken bondslid wil onttrekken op voorwaarde ech ter dat de andere naties aan een actie deel nemen, omdat Engeland er bezwaar tegen lieeft alleen op te treden. Daarom heeft /En geland ook de steun van Frankrijk gezocht, doch daarbij is het op ernstige moeilijkhe den gestuit, aangezien Frankrijk niet bereid schijnt te zijn samen te werken om den Volkenbond in het conflict te mengen. De „Daily Telegrahp'V spreekt van een pro tocol dat is toegevoegd aan het Fransch- Italiaansch verdrag en waarin Frankrijk verklaard, dat het in Abessynië geen ande re belangen heeft dan de spoorwegzono, waaruit Mussolini afleidt, dat Frankrijk hem de vrije hand laat voor een ongebrei delde.'uitbreiding van de Italiaansche m- Moed in Abessynië. Algemeen voelt men in Fransche kringen 'de dreiging dat het Italiaansoh-Abessyniseh conflict een probleem dreigt te worden voor de verhouding tussehen Frankrijk en En geland. Ondanks de door Eden geoefende aan drang en de herhaalde verzoeken van den Britschen ambassadeur te Parijs voor stap pen hij den Volkenbond, schijnt Frankrijk ten koste van alles te willen voorkomen, dat de Volkenbond zich tegen Italië zou richten. Naar verluidt zullen ter gelegenheid van ïiet reeds gemelde bezoek van den secreta ris-generaal van den Volkenbond Avenol aan Londen, belangrijke besprekingen wor den gevoerd, ojn. met betrekking tot het conflict tussehen Italië en Abessinië, Wij vertalen uit de „Reformierte Schvvei- zer Zeitung" het volgende belangrijke artikel over de positie der Evangel is chen in Oosten rijk: „In Salzburg heeft zich weer een nieuw geval voorgedaan, hetwelk de onderdrukking van de Evangelische Kerk in het „nieuwe christelijke" Oostenrijk onder het bewind an de paapsche Enzyklika „Quadragesimo Anno" en van het met de Katholieke Kerk van Dollfuss en Schuschnigg afgesloten ver drag, op het. duidelijkst toont Niet alleen dat men Evangelische staats burgers, onder het verwijt van staatsvijan- dige gezindheid zonder enkele geldige re den, doch slechts op grond van anonieme aanwijzingen, maandenlang gevangen hield dat men hen van hun eigendom beroofde, dat men hen mishandelde, dat men evan gelische predikanten zonder eenige oorzaak arresteerde en in hun geestelijken stand op onwaardige wijze behandelde, ging men ten slotte zoo ver, om de geloofsvrijheid te on derdrukken. Duizenden aanmeldingen van men- schen, die zich tot de Evangelische Kerk bekeef» hadden, werden door ihet politieke wijkbestuur niet afge handeld, zoodat zij die overgegaan waren, niet kerkelijk getrouwd en de kinderen niet christelijk gedoopt kon den worden, de begrafenis niet kerkelijk kon plaats heb ben, alles natuurlijk slechts voorzoover het mcnschen betrof die zich tot de Evangelische kerk bekeerd en dus hun uittrede uit de alleenzaligmakende kerk bekend maakten. Daarentegen loopen merkwaardigerwijze de overgangen naar de Katholieke Kerk heel vlot van stapel! In vijf minuten is de ge- heele ambtelijke handeling voorbijl Hechtenis en boete Maar de Veiligheidsdirecteur van de<n Bond in Salzburg, gendarmerie-overste Ludwig, Bechini en zijn adjunct, politie- directeur Dr. Ingowar in Salzburg, hebben daar niet genoeg aan. Vijftien menschen moesten hun overgaan naar de Evangelische Kerk met lange hechtenis boeten. Bij dezen hadden (het blad noemt de namen), nadat zij in de eerste helft van 1934 bij de politieke overheid in Salzburg hun uittreae uit de roomseh-katholieke religie verklaard had den waarom zij tot het evangelische geloof overgingen, eind October 1934 huiszoekin gen plaats. Zij werden daarna in hechte nis genoemen. Alhoewel volgens de wet ieoere gearresteerde direct verhoord moet worden en men in dergelijke gevallen, niet langer dan 48 uur opgesloten mag zijn, duurde het verschillende dagen tot het ver hoor plaats had, zonoer dat zij en hun zich in de grootste zorgen bevindende vrienden meer wisten dan dat hun „verboden poli tieke caden" ten laste gelegd werden. Zij werden dan wegens storing der openbare rust en orde door politieke demonstratie tot zes weken arrest en 42 Schilling kosten ver oordeeld en de straf direct voltrokken. Eeni- gen van hen konden tegen betaling van 200 Schilling weer op vrije voeten gesteld worden. Deze betaalden inderdaad dit be- dag en de kosten en werden vrij gelaten. De anderen werden tot 24 November 1934 in hechtenis gehouden. Op dezen dag werd aan de gearresteerden gezegd, dat de straf op geheven werd. Zij werden op vrije voeten Een terugbetaling der kosten, van do boete, een weer herstellen van de schade, heeft tot heden niet plaats gevonden. Bij bemiddelingen door rechts geleerden hebben zoowel Bechini als Ingo- mar verklaard:, De tijd is voor de Evaingelisdhen op Ihet oogenblik ongunstig! Wie tot de Evangelische kerk overgaat, moet de gevolgen zelf dragen! De energieke bemiddeling van de Evan gelische kerk tot bescherming van haar be dreigde leden, die zich ook bij bevriende Evangelische kringen uit Holland en Zwit serland aansloten, had tot gevolg, dat de Bondskanselier (de Bondskanselarij, Bun- deskanzlerambt) onwillig en na lang aarze len niet alleen de vonnissen moest opheffen, doch ook een kwijtschelding moest geven (en wel vanaf 5 December 1934), Het is Uit dit bericht van een neutraal Zwitsersch blad blijkt opnieuw met volkomen duide lijkheid de wederrechtelijke willekeurige re geering in Oostenrijk. Het is echter teeke- nena, dat de pers van hetzelfde systeem, dat een onomwonden terreu regiem tegen de .•e Gliistelijke belijdenis uitoefent, het tegelijkertijd waagt, laster over een zooge naamde Christendoms vijandige houding van het nationaal-socialisme uit te strooien! Wanneer door de door het Zwitsersche blad beschreven maatregelen de ware „christelijke geest" wordt uitgedrukt, dan zijn wij zeer zeker liever heidenen!" GEVAARLIJKE SPORT In de Stienmarkensche Alpen is een Oos- tenrijksche bergbeklimmer ten gevolge van het breken van een touw van een hoogte van eenige honderden meters naar beneden stort en gedood. HET EINDE VAN EEN HABSBURGER De voormalige aartshertog Leopold van Oostenrtfk, die in 1902 uit ihkit Oostenrijk- solie keizerlijk huis getreden was en sinds dien onder den naam Leopold Woelfling leefde, is in zijn woning te Berlijn overle den. Hij haid de laatste jaren in groote ar moede geleefd. Korte berichten- Aan het Vierwoudstedenmeer in Zwit serland heeft ontdooiing der Alpensneeuw hevige overstroomingen veroorzaak!. In de Alligauer Alpen (Duitsohland) zijn door aardschokken groote rotsblokken neer gestort. De Vesuvius bij Napels weitkt weer na m zekere rustperiode. Een uitzichtpunt van de Niagara-water- vallen is met dynamiet opgeblazen, daar de verweerde rotsen gevaarlijk werden. Bij Koningsbergen (Oost-Pruisen) wer den door een brand veertien boerenhofste den in de asch gelegd. In West-Australië is na zeer langdurige droogte, waardoor 4 mill, schapen omkwa men, regen gevallen. HOEVEEL NIET-ARIERS LEVEN ER NOG IN DUITSCHLAND? {Van onzen Duitschen correspondent)'. Voor het seminarie voor nationaal-socia- listische paedagogie hield dezer dagen de Pruisische Staatsraad, Ministerial rat Dr. Conti in de Hoogeschool voor Politiek een voordracht over het actueele thema „Ras- sencultuur in den volkschen staat". Bij de ze gelegenheid werd ook de vraag beant woord, hoeveel niet-ariers er tegenwoordig nog in het Derde Rijk wonen. Dr. Conti wees erop, dat er vaak beweerd wordt, dat vooisbands nog altijd 600.000 jo den in het Duitsche rijk wonen. Deze telling dateert echter van 1912 en betreft uitsluitend inwoners van joodeche confessie. In werke lijkheid bedroeg het aantal niot-ariers toen echter 2.5 millioen volgens de beginselen van het nationaal-socialisme. Dit getal thans op 1.5 millioen geslonken. In het te genwoordige Duitschland telt men nog 500 000 mozaïsche joden, 300.000 volbloedige Duitsche joden, die niet meer aan hun ge loof hangen en 750.000 joden van gemengd bloed. DE DUITSCH-POOLSCHE BESPREKINGEN Naar verluidt heeft de Poolsche minister Van buitenlandsche zaken, Beek, bij zijn on derhoud met rijkskanselier Hitier den inter nationalen toestand van Europa besproken en verklaard, dat Polen bezwaar blijft ma ken tegen een Oost-Europeesch verdrag van wederzijdschen bijstand. Polen en Duitschland zullen één lijn trek ken in alle kwesties betreffende dit verdrag. De Poolsche regeering besloot het politiek testament van Pilsoedski op elk gebied uit tc voeren. Zij ziet geen enkele aanleiding om in de huidige Duitsch-Poolsche betrek kingen een wijziging aan te brengen. Minister Beck is ten hoogste voldaan over 'de besprekingen met rijkskanselier Hitier. JAPANSCHE EISCHEN AAN CHINA Naar aanleiding van een artikel in de „New Life Weekly", dat beleediigend wordt geacht voor den keizer van Japan, heeft cte Japansche gezant eenige eisohen gesteld' aan den Chineesohen vice-minister van buitenlandsche zaken, welke onder de Chi nezen opwinding veroorzaken. 1. oat deze kwijtschelding pas na de scherpste herhaalde bemiddeling der Evan gelische kerk en buitenlandsche plaatsen volgde; 2. dat tot op heden in Oostenrijk hier over niets gemeld mag worden, dat de von nissen opgeheven werden, ofschoon cestijds niet groote ophef in alle kranten op grond van een mededeeling van den rijkspers dienst gemeld was, dat overtredingen ge straft zouden worden en ook in de toekomst gestraft zouden worden. De bevolking staat dius altijd nog onder den druk van dit be richt. Bovendien moet men weten, dat het niet bij de veroordeeling bleef. Wordt men wegens politieke demonstratie gestraft, dan verliezen zij hun betrekking in overheids dienst, zonder dat zij zich rechtens daartegen kunnen verzetten, bij menschen in particu lieren dienst, kan de Veiligheidsdienst (Si- cherheitsbehörde) het dienstverband als op geheven verklaren. De werkgever moet den man ontslaan. De ontslagene heeft geen aanspraak op werklöozenondersteuning. Par ticuliere ondernemers en vrije beroepen (artsen, ingenieurs, rechtskundigen, notaris sen, apothekers enz.) verliezen het recht tot uitoefening van hun beroep. In alle ge vallen kan op het vermogen beslag gelegd worden; In het Amerikaansdhe stadje Dunkirk plunderden zes bandieten een bank, na eerst de straat met maohinegeweren „gezuiverd" te hebben. Een orkaan hoven de Witte Zee (Rus land) heeft vele schepen verpletterd. Een ware tijgerterreur in Engelsch- Indië is de laatste drie maanden oorzaak, dat 160 Europeanen en inboorlingen zijn ge dood. Tegen den muur van een tempel zijn te Peking de hoofdschuldigen aan den sol- datenopstand gefusilleerd. De automobiel-fabrikant Citroen, die •met een kleine smederij begon, is overleden. Voor de eerste maal hebben vrachtsche pen uit Wladiwostook den Noordelijken Zee weg (Noord-Siberië) naar Leningrad gevolgd In het Ka'mukikengdbied in Zuid-Rus land zijn graven gevonden van de oude Scythen. Te Dantzig zijn tal van regeeringsper- 6onen e-n oud-ambtenaren gearresteerd we gens vijandig optreden tegen den Staat Tot 30 Sept. is een algemeen vehbod van vergaderingen uitgevaardigd. Kerknieuws NBD. IHBRV. KERK GEREF. GEMEENTE Aangenomen: Naar Dordrecht), J. D. Earth te Borsselen. HERST EV. LUm GEMEENTE Bedankt: Vtaor Harlingen, C. F. Wesber- mann te Amsterdam. CAND. t. d. H. DIENST De heer Joh. PrIna. theol. cand. IH) de Oir Geref Kerk zal wegens voortzetting van studie voorloopig geen beroep in overweging men, doch des Zondags gaarne de gemeenten dienen. Zijn adres is: B. Meerdijk 180, Amster dam (N.) AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ds H. J. Reyenga, Ned. Herv. predi kant te Augustlnusga. hoopt 15 Sept. zijn intrede te doen te Alm kerk. KERK EN STAAT IN NED. INDIE In aansluiting op Ket bericht over de administratieve scheiding tussehen de Indi sche Protestantsche Kerk en den Staat, her innert het Bal. Nwsbl. eraan, dat het wel haast een nog belangrijker moment zal zijn het voorjaar van 1936 het hoogste lichaam in de kerk, de Algemeene Synode, bijeenkomt om voor het eerst de zaken der kerk naar eigen inzichten en wenschen in autonomie te regelen. De Algemeene Synode zal eens in de drie jaren bijeenkomen. De financieele scheiding tussehen Kerk en Staat staat buiten de bovengenoem de scheiding... op welk tijdstip in de toe komst deze aan de orde zal komen is nog niet te zeggen. PRESBYTERIAANSCHE WERELDBOND De continentale groep van den Presbyteri- aanschen Wereldbond vergadert, van 49 September to Podebrody in Tsjecho-Slowa- kije. HET EDICT VAN NANTES Den 27en October van dit jaar zal op ini tiatief van den Franschen Protestantschen kerkenbond, voorzitter ds. Mare Boeg- n e r, plechtig in Frankrijk herdacht worden, dat liet dan 250 jaar geleden is, dat het Edict van Nantes herroepen werd. 4. Bechini en Ingomar zijn steeas bezig n „werken" geheel onbekommerd verder bij de bestrijding van de Evangelische kerk, zooals blijken zal. Maar nog meer. In hun ambtsgebied (domein) het is helaas niet het eenige, wordt de Evangelische kerk voortaan onder schending van de wetten, bestreden. Woensdag, den 20en Maart 1935, wilde de Evangelische predikant von Hallein (in het bondsdistrict Salzburg), Petzolo, de gebrui kelijke bijbellezing houden. Plotseling ver schenen twee ambtenaren van de Ostmarki- sche landstorm (dc door Dr. Schuschnigg gestichte en onder hem als „Reichsführer" gestelde bewapenoe katholieke militie-orga nisatie) en verklaarden, dat zij de bijbel lezing moesten bewaken. Ds. Petzold hield toen met de bijbellezing op. De Ostniarkisc-he landstorm is een lcatho 1 ieke- in -d ienst-va n-de-cu 1 tu u r-strijdende in gestelde formatie. Rijksaanvoeroer is bonds kanselier Dr. Schuschnigg zelf. En dan waagt men het te beweren, dat de Evange lische kerk in Oostenrijk met haar reeds uit den tijn der monarcie stammende recht- ten, niet onderdrukt wordt? Zoo wordt oe geloofs- en gewetensvrijheid onaer de heerschappij van het concordaat, van de Enzyklika „Quadragesimo Anno" 'van de christelijke bondsstaten onder de heerschappij van de bajonetten van de 24 Juni 1935. II*) Dat was een heele dag, des morgens vroeg op reis na Zondag twee keer pree- ken en na alles wat er op zoo'n laatste dag nog is te groeten en bij elkaar te grijpen. Waarlijk, ondanks den vroegen morgen, waren er nog een aantal vrienden op het station, die klaarblijkelijk niet behoorden tot de Maandaghouders. Maar wat zijn ze allen alweer ver weg, nu ik dit schrijf, terwijl de kusten van het vaderland wegdrijven en hoe langer hoe meer tot een nevelstreep vervagen. Maar laat ik niet een te groote sprong maken. In Amsterdam in die paar minuten, die er waren om den. trein naar Nieuwediep te nemen, stond zoowaar me op to wachten Ds. H. Janssen, Leger- en Vlootpredikant in algemeenen dienst (dus mijn onmiddellijke chef in dit opzicht) om me nog even een goede en gezegende reis te wenschen. Dat deed me goed, want ik dacht, dat ik bij het wegrijden uit de koekstad de laatr ste bekenden zou hebben gezien voorloopig. Maar nog heb ik me vergist, want in deu Helder was collega Tollenaar met de Voor zitter van den Bond: Christelijke marine- •vereendging, zoo vriendelijk ine nog even te begroeten en mee te nemen naar zijn huis en na een kop koffie geleidde hij me naar de marinehaven en bracht me aan boord, waar ik, nog later dan men daar verwacht te, embarkeerde (zoo luidt de officieele term, want de marine is rijk aan allerlei officieele en minder officieele termen, wij aan wal zoo niet mee in aanraking ko men; in den loop van onze correspondentie zullen we er nog wel meer ontmoeten). Het eerste wat daar moest gebeuren, was, na voorstelling aan den état major (dat is het geheel van alle officieren, behalve den commandant) het eerste dan was, dat we iets moesten eten: de Hollandsche snert Precies klokje twaalf, want alle dingen gaan hier precies op tijd. Iets, wat me heel goed bevalt Toen was 12.30 het tij zoo, dat de groote boot de vrij smalle haven kon verlaten, eerst van wal getrokken door een sleepboot voor ter. Vanaf dat moment was ik natuurlijk niet van het dek af te krijgen. Zooveel on gewoons was er te zien voor mijn landrot- tenoogen. Op de brug werd ik voorgesteld aan den commandant den kapitein ter zee ko lonel Furstner, die juist voor een paar da gen het commando oyer het schip van zijn voorganger had overgenomen. Bij het ver trek klonken de statige tonen van het Wilhelmus over wal en water, en zagen we de afscheidwuivenden en afscheidweenen- den. Bij velen aan wal was er verdriet, bij velen aan boord vreugde, want e aantal jonge matrozen, net van de oplei ding uit Vlissingen gekomen, maakte voor het eerst een grootere oefeningsreis mee. Het duurde niet lang, dat we de wal nog konden zien. We hoorden het langer, want een luchtdoelbatterij begon te oefenen, we zagen duidelijk eerder dan onze ooren het hoorden, de granaten ontploffen boven de zee. Behalve door dit granaatvuur op vei- ligen afstand gelukkig werden we uit geleide gedaan door een schare van meeu wen, die echter nog niet zoo internationaal waren, dat ze zijn blijven volgen. Een poos je later zijn ze de drie mijl breede strook van territoriale wateren weer gaan opzoe ken. Niet tot verdriet van den eersten offi cier, die gaarne had, dat het schip de zee- grijze kleur behield, en geen lichtere tint aannam (sapienti sat). De Hollandsche stukken en resten kug lustten de meeuwen wel, maar blijkbaar niet op het onhollandsche gebied. Buiten de territoriale wateren geliefden ze niet meer op te visschen hetgeen uit de spoelingston naar buiten kwam. Wist u, dat de natio nale opleving zelfs de meeuwen had aan geraakt? Intusschen wij waren In de vanouds genoemde mare liberum: de vrije zee. Door twee dingen merkte ik dit: het ruim ander half uur achteruit zetten van alle klokken, midgreenwichtijd; en door het verschijnen an den eersten officier op de brug bij den commandant, die hem daar oudergewoonte getrouw een voorspoedige reis wenschte. Ja wat zit het leven van onze zeelieden vol van oude tradities, op allerlei wijze werd ik, die natuurlijk nog lang en lang niet dadelijk, wat men noemt „scheeps wijs" was en ben, dit gewaar. Van de ongeveer 350 man, die aan boord zijn, ben ik allicht de meest onkundige, en ik wil zoo vriendelijk zijn, bij u, lezer, een jevengroote dosis kennis der marine en der scheepvaart te onderstellen. De goeden niet te na gesproken natuurlijk. Weet u b.v. wat de eerste en tweede plat voet is? En wat u onder de hondenwacht moet verstaan? En wat een kokmeeuw onder de matro zen is? En hoeveel last je aan boord kunt heb ben van pij pluis? En weet u wat zeewacht en reewacht is? (een mooie assonantie tussdhen twee haak jes). En hebt u wel eens gehoord van de koebrug? En begrijpt u wat het zeggen wil, wanneer een matroos u vertelt; ik moet weg, want het is theewater? Dat is een greep zoo maar voor het va derland weg. Ik zou de lijst nog veel lan ger kunnen maken. Het is maar om u te laten merken dat deze brief niet van de wal geschreven wordt U hebt er intusschen ook recht op, dat ik (weer de goeden niet te na gesproken) even uitleg, wat ik hier zeg. Die g< nis met eerste en tweede platvoet heeft niets te maken met moeilijk loopen of iets, het is juist wel loopen, want het is de naam van een wacht, van des avonds 46 en 6—8. De hondenwacht is dan het stuk dat daarop volgt van middernacht tot 4 uur. Die kokmeeuw onder de matrozen is de gulzigerd en de veeleter, een gee wel corrigeerende uitdrukking, zou ik den ken. Ik heb veel last van pijpluizen gehad, maar daarvan behoeft u niet te schrikken, want dat zijn de roetkorreltjes uit de weldige pijp neerdalende. Zee- en ree-wacht is de wachtindeeling terwijl men vaart en voor de reede ligt. De koebrug is een ruim heel vooraan het schip waarin oudtijds het levende vee werd borgen, want u begrijpt wel, dat we hier aan boord ook niet van de wind, hoe rijke lijk die er te verkrijgen is, kunnen leven. We lusten evenals onze vaderen ook wel eens een hartig hapje. Theewater is het avondbrood, dat de Jan tjes eten, daarna kruipen ze in hun hang mat of hangizeil, ik moet me ten minste tel kens bukken, wanneer ik nu aan clen avond nog een wandeling langs het dek maal?, want men slaapt maar zoo opgerold en op gehangen in de open zeewind boven aan het dek, tenminste wie de voorkeur niet geeft aan het verblijf of aan de hut. U woudt me verbeteren en spreken van dp kajuit. Pardon, een kajuit bezit alleen de commandant. Nu de zon ondergaat wordt onder plech tige ceremonieën de vlag, het symbool van het vaderland binnengehaald, om morgen ochtend onder het Wilhelmus weer ge- heschen te worden. We ontmoeten nog een paar schepen, die huistoe varen en groeten die, zoolang de vlag nog niet naar beneden is, met het vlaggesaluut, zooals zij begon nen waren, ook de buitenlandsche schepen, met hun vlag. Mijn brief is al rijkelijk lang geworden, U begrijpt hoe vreemd het alles voor mij is, mij ongewende. Niet alleen de taal, waar van ik u een paar staaltjes gaf, maar liet geheele leven aan boord van een schip op zich zelf al, laat staan van een oorlogsschip, maar het bevalt er me goed, vooral nu het oorlogsschip een vredesschip is. Ds P. PRINS. „CALVINISTISCH WEEKBLAD" Het tweede proefno. verschijnt heden. Wie zich nu abonneert, ontvangt ook dit gratis. Inhoud o.a. „Dank en Inlichting" en „Geen Polemiek" dioor de redactie, en tal van in teressante artikelen. Stuurt visitekaartje en wij zenden het U ook. N.V. W. D. Meinema, Delft, ZENDING EN PHILANTHROPE EVANGELINE BOOTH Ia pas-moeilijkheden Het hoofd van het Lger des Heils. Generaal Evangeline Booth, heeft op weg van Leaden Oslo een opoathoud te Berlijn gehad ten gevolge van pas-moeilijkheden. Zij had, evenmin als twee haar vergezellende officieren van het Heiseger, geen Duitsch op haar Amrikaansch paspoort en werd te Aken aangehouden. Ze mocht in haar slaapwagen ïar Keulen om de zaak te regelen. Te Keulen was men echter van m'enlng dat de zaak beter te Berlijn kon worden geregeld, zoo dat 2dj te Berlijn tenslotte het vereischte kreeg. NEDERL BIJBELGENOOTSCHAP Door het Nederlandsdh Bijbelgenootschap wordt dezer dagen afgevaardigd naar Nieuw GuiDea Dr G. J. Held, die aldaar aJs taalge leerde werkzaam zal zijn ten behoeve der bijtjel- /rtaling. Oorspronkelijk was zijn afvaardiging bepaald op Donderdag 11 Juli, maar wegen? ziekte moest deze thans eenige weken uiges.t!d worden, „HET HOOGELAND" In het orgaan van de stichting „Het Hoo- geland" (Ghr. Ver. voor den arbeid onder ontslagen gevangenen, zwervers, alcoholisten :.d.) lezen wij, dat in voorbereiding is een bloempjes- of collectedag, waartoe 420 afd. besloten hebben. Door 240 gemeentebesturen reeds toestemming verleend. Voorts wordt medegedeeld, dat als directeur van „Wilhel- minahoeve" te Opende (Gron.) is opgetreden de heer R. C. Franck. CIJFERS GEVEN Deze weken zijn de glorieweken van het cijfer! De school is er vol van en het examen >1 van; de onderwijzers en de exa minatoren, de lagere en de hoogere leerlingen zij leven nu by de leus: Laat cijfers uw tolk zijn. Nu, Grietje v5ndt Bijbel sche geschiedenis een fijn vak. Maar ze heeft een slecht geheu gen, Maar denkt meester was zy het niet, die een tijd geleden, in een vertrouwe lijk oogenblik vertelde, dat haar broertje ziek was, maar dat zij iederen avond bad, of de Heere Jezus hem weer beter wou maken? Het jongetje is toch gestorven. Hoe zei ze 't ook weer?„Hii is nu in den hemel, mees ter, dat was zeker beter voor hem, zegt moeder. En daar zie ik hem later toch weer terug, hè meester?" Dat gelooft zij. Er is geen spoor van twijfel, zij ziet haar broertje in den hemel terug. Maar zy heeft een slecht geheugen. Geloof: 10. Bijbelserie geschiedenis: 4. Zoo moet het dan maar zijn denkt meester. Samen 14. Ge deeld door twee is 7. Zij krijgt eei Dit treffend verhaal vonden wij in tikel van Anne de Vries in het Paedag. Tijdschrift, het orgaan van de Ver. voor Chr. Paedagogiek. LEED IN RUSLAND Het 40ste extra-nummer van „Geloof e Vryheid" bevat tal van aangrijpende ve: halen uit dt ten doode vervolgde kerk in Rusland. De heer Lasterie geeft uitvoerige lichtingen over „De man die onder de moorde naars viel" .Er zijn voorts mededeelingen Pastor Schuster uit de Intern, commissie „Pro Deo". De heer M. A. Krop schrijft over den Chr.-socialist Rajaz en Rusland; Dr Schabert over de vermoorde Marion von Klot. Van den bekenden communistischen predi kant wordt met breede citaten van hemzelf aangetoond, hoezeer hij de Sovjet-Unie ver heerlijkt; het door ons kort vermelde request van den heer Goudzwaard aan de Alg. Synode is in extenso opgenomen. Weerbericht et dunne pijltje geeft den vorlgen ataad &&q Hoogste stand te Brest 772.3. Laagste stand te Helsingfors 739.8. Stand vanmorgen halftwaalf 764.6, WEERVERWACHTING Matige tot krachtige W. tot N.W. "wind; betrokken tot zwaar bewolkt met lijdelijke opklaringen, waarschijnlijk enkele regen buitjes, koeler. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 19.0 C. 6 JULI. Zonsopgang 4.47 uur, zonsondergang 9.21 uur Maan op v.m. 11.00 uur, onder nam. 11.19 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 6 JULI. Van 's avonds 9.51 uur tot 's morgens 4.18 uur Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rhelnfelden 4,00 3,88 3,42 3,07 Ëreisach Kehl Maxau Diedeshelm Mannheim Mains Bingen Caub Erna Coblens Trier Keulen Dnsseldorf Ruhrort 4.12 3,90 5,60 5,52 0,55 0,61 4,73 4,72 1,08 1,07 1,84 1,84 2,73 2,71 3,11 3,08 1,08 1,09 2,88 2,88 0,34 0.30 2,81 2,87 2,24 2,28 Heden Vorig Wesel 1,41 1,48 Emmerik 2,67 2,63 Lobith 00,00 11,68 Nijmegen 0,00 9,28 St. Andries 3,73 3,78 Arnhem 9,13 9,18 Vreeswijk lw 0,00 0,00 Westervoort 9,64 9,69 Deventer 3,39 3,40 Kampen 0,28 0,27 Eysden 46,33 46,38 Maastricht 41,10 41,00 Grevenbicht 28,20 28,12 Venio 00,00 CO,00 Grave (sIaJs) 4,72 6,01 St. Andries 0,90 0,80 Hoogwater Ned. Zeehavens 0,20 12,35 Den Hélder 9,55 22,35 IJmntden 6,17 18,39 Hoek v. HolL 5,30 18,01 Scheveningen 5,40 18,11 Rotterdam 6 Juli Helle voetsL 6,18 18,42 Willemstad 7,19 19,36 Brouwersh. 6,30 17,64 Zierikzee 6,06 1",14 Wemeldlnge 6,29 18,45 Vlissingen 4,42 16,54 Ternenzen 6,13 17,29 7 45 19,46 Hansweert 5,55 18,01 Gemengd Nieuws. De moord in de IJpolder Dc vijfde kamer der Amsterdamsche recTit. bank wees een vrijsprekend vonnis in da' geruchtmakende strafzaak tegen C.S., dia zich te verantwoorden heeft gehad, ver dacht van doodslag op den boerenarbeider G. Verhoeven, die in naaht van 27 op 28 September 1933, toen hij op bezoek was bij zijn meisje, die woonachtig was in den groo ten IJpolder, door een onbekende i" doodh Thans deed de rechtbank te Amsterdam uitspraak en sprak verdachte vrij, aangek zien zij het wettig en overtuigend betwij a niet geleverd achtte. Verdediger was mr. H. G. Stibbe. DUITSCH COMMUNIST GEARRESTEERD De Rijksveldwaaht te Gel een en Putih heeft een Duitsoher aangehouden, <iLe zioh als landlbouwersknecht had uitgegeven, doch m werkelijkheid oen communist was en geen andere bedoelingen had, dan hier wapenen op te koopen voor zijn kameradien. in Duitschland. Sedert drie meanden was hij werkzaam op een benrenhofstede, zon der zich bij den burgemeester gemeld te hebben. De man schijnt o.m. de bedoeling te hebben gehad een mitrailleur te stelen, welke geborgen stond in een gebouw aan den Rijksweg te Galeen. De werktuigen had hij hiervoor reeds in gereedheid. Deze zijn in beslag genomen. TWEE INBREKERS AANGEHOUDEN De Rijksveldwacht te G e 1 e e n èn Schin- veld heeft twee recidivisten aan de grenë aangehouden, één van Nederlandsche en één van Duitsche nationaliteit. Zij hadden een uur vóór hun arrestatie een inbraak gepleegd bij de familie G. te Schinveld, waar zij alles ondersteboven hadden geheald Op hen werd eenig geld en goederen be vonden. De inbrekers zijn naar Maastricht overgebracht en daar ingesloten. LIJK GEVONDEN In de rivier de Dongee is onder de ge meente Geertruideneberg het lijk gevonden i van den 23-jarigen A. van Gooi, metselaar te Oosterhout, die sedert Dinsdag j.l., nadat? hij de kermis had bezocht, werd vermist. -ecSF 61 Links en rechts vliegt het brood door de 62 De auto -kwam met geweld tot staan lucht! Als 't niet zoo treurig was, was he' een klucht! In een oogenblik tijd is de bakkerij Een beeld van verwarring en razernij. Het eind van de zaak Is een luid gekraak. Een doffe slag Kortom, 't is raak! Tegen den brandenden over aan, En daar Hilda boven op doven vloog Was ze bijna onmiddellijk droog! Ze klom er weer af. Liep naar huis op 'n draf En Pieter mocht nooit leer mee voor straf. (Wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2