llirutur JtHïtëdjr (üonraitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Constructieve of destructieve politiek? BINNENLAND. VACANTIE-ADRESSEN VAANDELS-VLAGGEN abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 5517 Bureau: Breeskiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166). Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 5 JULI 1935 15e Jaargang SHtibertentieprijgn: Van I tot 5 regels !.17'/i Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per '7 regel 0.17'/i >r: Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 Met zeer bekwamen spoed heeft de Re geering haar antwoord ingezonden op het verslag- der Tweede Kamer nopens het „Be- zuinigingsontwerp". Het is een lijvig staats stuk geworden van gedegen inhoud, dat niet alleen uitmunt door eenvoud en hei- derheid, maar ook door sterke thetische en polemische argumentatie. Dat het Kabinet zich bovendien naar gewoonte bereid toont tot overleg met de Staten-Generaal en in ruime mate biijk geeft voor geopperde bezwaren toegankelijk te zijn, verhoogt de heteekenis, die aan het Regeeringsantwoord mag worden toegekend. Bijzonder stellen we het op prijs, dat de hoogst belangrijke zaken, waarom het bij liet Bezuinigingsontwerp gaat, opnieuw met groote duidelijkheid naar voren zijn ge bracht 'en geplaatst worden in het volle licht der werkelijkheid. Die werkelijkheid is niet mooi, vraagt van ons erkenning van harde waarheden en inspanning van alle energie. Maar is dat alles niet oneindig veel beter dan het zich bespiegelend inlaten met al lerlei schemerige plannen, die op papier een gedaante van economische wijsheid yertoonen, maar innerlijk vol zijn van on zekerheden,- zwakheden en halsbrekende speculatieve overleggingen. Voor ons besef kenmerken ze zich in het licht van den we reldtoestand, die onze internationaal eco nomische positie vrijwel beheerscht, meer door den bedriegelijkenglans van den ver- lokkelijken sodomsappel en door een we reld der fantasie, dan dat ze als de stevige gave vrucht te beschouwen zijn van een boom, die gewassen is op den bodem der levende werkelijkheid, waarin de gezonde groeisappen ten slotte toch nog te vinden zijn, ondanks de dorre plekken die vallen aan te wijzen. Het Regeeringsantwoord treft wederom door de vaste lijn, die er in valt op te mer ken. Niet dat de Regeering bang is van ge zond opportunisme het tegendeel toont zij in haar constructieve politiek maar haar uitgangspunt staat vast: geen devaluatie, tenzij gedwongen. Het is een van onze groote bezwaren, dat van de uit de Kamer geoefende crjtièk niet volstrekt duidelijk is op welke basis zij is opgebouwd. Zoowel de ontwerpers van het roode opbouwplan als de samenstellers van liet project der z.g. constructieve welvaarts- politiek zijn op dit cardinale punt verdeeld en daarom is het afgezien nog van de mérites hunner weinig concrete stellingen op zich zelf zoo moeilijk om met hen te debatteeren. Zij spreken zich niet voor al len bindend uit en voor zoover het door soc.- dem. b.v. wel geschiedt, wordt aan hun ge- dachtengang: sluitend budget, bezuiniging en loonsverlaging, die inhaerent is aan hun werkverruimingsideeën weinig aandacht geschonken. We begrijpen daarom volko men, dat het voor de Regeering ondoenlijk was de-bladzijden 3—8 van het Voorloopig Verslag gedetailleerd te behandelen en zij de voorkeur gaf aan een saam-vattende be antwoording, gevolgd dóór een gemotiveer de uiteenzetting van de eigen gedragslijn. Het Regeéringsbescheid m°et dus gelezen worden ipet als achtergrond de afwijzing der devaluatie. Deze kwestie zal trouwens een duidelijk antwoord moeten ontvangen alvorens een vruchtbaardebat over eenig crisisvraagstuk mogelijk is. Doen we dat niet. dan redeneeren we langs elkaar heen en slaan slechts in de lucht. Een andere these der Regeering is: het feit der mindere welvaart is gevolg van onze kwetsbare positie in het economisch wereldleven en daarvoor is geen Neder- landsch staatsman en geen bepaalde Re geering aansprakelijk te stellen. Wij wor den geslagen in wat voorheen onze roem was. n.l. in onze op uitvoer en vervoer in gestelde volkshuishouding, die, als vrucht van aan anderen bewezen diensten, ons de welvaart bracht van de laatste twee decen nia. Onze uitvoer en onze invoer daalden echter mot 65 percent en deze achteruit gang manifesteert zich in verminderde wel vaart en koopkracht van ons volk als ge heel. Ook dit tweede kernpunt in het benau wende crisisprobleem wordt met groote duidelijkheid geponeerd. En zoo zijn als 't ware de polen aangegeven, waartusschen een eerlijke gedachtenwisseling zich zal kunnen bewegen. Op deze basis der werkelijkheid nu heeft het Kabinet zijn beleid verdedigd, dat heel wat meer positief en opbouwend is geweest dan de critiek waarin het opbouwende element veelszins afwezig moet worden ge acht wel wilde doen gelooven. De Regëering argumenteert en staaft haar betoog niet met algemeenheden, maar met feiten en cijfers, welke tevens noodlot tig zijn voor allerlei plannenmakers, die tegen het regeeringsbeleid menige onware en onwaarachtige aantijging hebben gericht en nog dagelijks richten, maar tot heden zelf volkomen in gebreke zijn om de van hen op den bodem der werkelijkheid gevor derde concretiseering te geven. Aan hun theoretische bespiegelingen hebben we nog steeds" weinig of geen houvast Naar het ons voorkomt heeft de Regec- ring, wat de algemeene lijnen betreft, op nieuw de redelijkheid van haar handelen aangetoond. Ieder onbevangen en eeniger- mate bevoegd beoordeelaar zal dat moeten toegeven. Zijn er dan geen vergissingen begaan? Is dan alles voor 100 percent geslaagd? Hierover in een volgend artikel. VOOR HET ARCHIEF De sociaal-democraten zijn de lieden der welvaartspolitiek. Zij maken allerlei mooie plannen en dragen aan anderen de uitvoe ring en financiering op. Het eerste zou niet onprettig zijn, als het tweede maar niet zoo onmogelijk was. In Amsterdam verdedigden roode ou'd- Wethouders een prachtplan. Niet minder dan 13000 werkloozen zouden een jaar lang aan arbeid geholpen kunnen worden. Al leen maar, voor de uitvoering zou de stad 35 millioen moeten leenen en uit welke middelen rente en aflossing gevonden zou- dèn kunnen worden; dèt gaven de hee- ren niet aan. Van verschillende zijden, ook door de wethouders, werd de onuitvoerbaarheid van het mooie plan aangetoond. De wethouder van financiën, de heer Rus tige, liet duidelijk uitkomen, dat Amster dam heel wat meer had kunnen doen, in dien de sociaal-democraten, toen dezen r.og in het college van B. en W. de boventoon Voerden, de financiën niet grondig in de war gestuurd hadden door maar raak tc leenen voor het uitvoeren van werken. Ook wees hij er op, dat de heeren de Mi randa en Polak, die het plan tot inperking ,Van de werkloosheid thans verdedigden, als wethouder in 1932 uit een heel ander vaat je, getapt hadden. In dat jaar zei. de heer Polak als wethouder van financiën: „Thans beleven wij slechte jaren, waarin uiterste zuinigheid noodig is en groote werken kun nen niet uitgevoerd worden" en tot de communisten zei toen wethouder de Miran da: „Wij zouden het allemaal wel doen, wanneer de financieele toestand maar gun stiger was". Ook herinnerde de heer Rus tige aan een uitspraak van wethouder Po lak in 1931, dat groote werken tot bestrij ding der werkloosheid niet uit buitenge wone middelen kunnen worden uitgevoerd! Daar hadden de heeren niet van terug. Het is ook erg vervelend, als men oude plpnje weggestopt heeft en anderen halen deze weer voor de dag. Bovendien: in de roode pers lazen we reeds een en andermaal, dat iedereen yoor een paar jaar dacht: „we zijn door het diepste punt der economische depressie heen; de opgang begint weer; doch deze profetieën zijn niet bewaarheid." En waarom laat de groot-econoom-statis- ticus, die zijn naam eere aandeed en alle pessimisten verslond, niets van zich hoo- ren? Volgt hij het verloop der crisis niet meer?. Lichting 1936 24.305 man noodig an de voor inlijving aangewezen perso nen der lichting 1936 worden 24.305 bestemd tot gewoon dienstplichtige, waarvan 1121 voor de zeemacht. Congres Ned. Slagershond De saneerings-voorstellen aangenomen Op het Congres vam den Ned. Slagershond, dat te Arnhem werd gehouden en waarvan we reeds een en ander meedeelden, bestond groote belangstelling betreffende deelname van den Ned. Slagershond in de landelijke ordening en saneering van den vleesch- en veehandel. Dr. E. J. T o b i, uit Den Haag, heeft doel en werking van de op te richten „Centrale vereeniigiing tot behartiging der belangen van den vleesch-, vleeschwareh- en veehandel" kortweg Centrale Vleesch- en veehandel ge noemd, breedvoerig toegelicht Nadat de voorzitter der studiecommissie, de heer J. P. van der Veer, uit Utrecht, de meer technische détails der plan nen nog nader had ontvouwd, besloot 11a ampele discussie dc vergadering met nage noeg algemeene stemmen deze ontwerp-sta- tuten en reglement goed te keuren. De Ned. Slagershond is hiermede de eerste der betrokken organisaties, welke zijn sanc tie aan de ontworpen plannen heeft gehecht. Zoo mogelijk zullen in September reeds de saneeringsmaatregelen, waarin natuurlijk de noodige overgangsbepalingen voorkomen, in werking treden. In de middagvergadering werden tot be stuursleden herkozen de heeren B. H. Eb- belaar, te Zaandam, J. P. van der Veer, te Utrecht en J. Th. Sluiter, te Groningen. Voorts is in de plaats van den afgetreden Bondsvoorzitter den heer W. Schaab te Nij megen als voorzitter na terugtrekking van een tegencandidaat bij enkele candidaatstel- ling gekozen dc heer E. Weima, te Leeuwar den, in wiens plaats als vice-voorzitter even eens bij enkele candidaatstelling werd be noemd de heer M. van der Lee, te Rotter dam. Onder daverende bijval werd de heer Schaab bij acclamatie tot eere-voorzitter van •den Ned. Slagershond benoemd; De heer H. R. von Meyenfeldt. archi tect te Rotterdam, die op 43-jarigen leeftijd overleed. Ilij gaf zich met groote toewijding aan velerlei actie op Chr. terrein. Zaandams begrooting thans sluitend De begrooting van Zaandam is thans, zon der dat men tot nieuwe belastingen zijn toevlucht heeft moeten nemen, sluitend ge maakt. Uit de memorie van toelichting blijkt, dat B. en W. zullen voorstellen de gemeente te rangschikken in de derde klasse, wal een zwaardere druk voor de ingezetenen tot ge volg zal hebben. Ondanks dit wordt tezamen uit belastin gen f 170.000 minder ontvangen dan in het vorige jaar. Ingevolge wijziging in de rijkswetgeving op dit punt ontvangt de gemeente belangrijk minder aan opcenten op de hoofdsommen ter zake van personeele belasting, gemeen tefonds. en vermogensbelasting, waartegen over echter staat een verhoogde uitkeering voor werkloozensteun. Het ligt in de bedoeling van B. en W. nog in deze maano do begrooting in den gemeenteraad te behandelen. Belangrijke verkeersstremming in het Westland De Prov. Waterstaat van Zuid-Holland heeft in de laatste tien jaren op het gebied van verkeersverbetering in het'Westland al heel wat tot stand gebracht. De oude grond wegen, vol kuilen en gaten, zijn verdwenen, en moderne verkeerswegen er voor in de plaats gebracht. Een yan de belangrijkste verbeterin gen, die op bet programma stonden, was die van den Maasdijk, den voornaamsten verbindingsweg tusschen Rotterdam en Hoek van Holland en- een groot deel van het Westland. Met de uitvoering van dezeverbetering zal nu dezer dagen worden begonnen. Hoe zeer of de reconstructie valt toe te juichen, er dreigen het verkeer op genoemd wegvak thans groote moeilijkheden. Naar we vernemen zal nl. de Maasdijk van af Maassluis tot aan den Nolweg in de gemeente Naaldwijk, voor alle rijv.erkeer worden afgesloten. Deze afsluiting zal pl.ni. een half jaar duren. Dit feit beteekent voor het enorm drukke verkeer, vooral gedurende de zomermaanden een geweldige verkeersstoornis. Uit het Westland rijden iederen veilings dag een zeer groot aantal vachtauto's, die in den kortst mogelijken tijd de producten naar de Rotterdarnsche havens brengen ter verscheping naar Engeland enz. Deze voertuigen zullen een vrij "belangrijke omweg moeten maken via Delft. Maar ernstig is de stremming ook voor het groot aantal automobilisten, -dat des Zondags, en in den vacantietijd ook in de week, uit de richting Rotterdam zich naar Hoek van Holland begeeft. Uit Botterdam zal men het beste doen via Delft te rijden, doch voor autobestuurders uit Vlaardingen, Maassluis enz. is de omweg grootcr. Hierbij komt, dat de wegen waarlangs gereden zal moeten worden, zeer smal zijn. Het verkeer moet nl. gedeeltelijk via den Burgerweg en de Gaag, door de gemeente Maasland wor den geleid, waar de wegen op een dergelijk verkeer niet berekend zijn. Bovendien beteekent dit een omweg van pl.m. 15 K.M, Een ernstige handicap voor de be woners van het afgesloten weggedeel te is ook, dat de autobussen der H. S. M. evenmin doorgelaten worden, en deze bussen ook langs de smalle we gen gedirigeerd worden. Aanvankelijk was het voornemen om tijdens de reconstructiewerken 'n éénrichting-verkeer toe te laten, ter wijl de bussen geheel konden blijven rijden. Plotseling is het Prov. bestuur hiervan terug gekomen, en heeft deze radicale maatregelen, waarbij de be langen van het verkeer ernstig worden geschaad, getroffen. Behalve deze verkeersstremming zijn ge lijktijdig ook nog enkele andere wegen in het Westland wegens reconstructie afge sloten, zoo b.v. de Lecweg van De Lier naar Naaldwijk, de Broekweg - van Kwints- heul naar Honselersdijk, en de 's-Graven- zandscheweg van Naaldwijk naar 's-Graven- Wanneer geen verandering wordt gebraent in het voornemen, gaat het Westland op ver keersgebied een prettige tijd tegemoetl NIEUWE BURGEMEESTER De nieuwbenoemde burgemeester vaar <1 gemeenten Groot-Ammers, Nieuwpoort en Langerak, de heer II. V1 u g, werd 3 Sept. 1897 te Dienen geboren. Hij woont te Hilversum, alwaar hij thans werkzaam is als commies ter gemeente secretarie. De heer K. Knoppers, burgemeester der gemeente Meppel, die Woensdag benoemd werd tot lid van de Gedep. Staten van Drenthe, heeft deze benoeming aangenomen en deswege ontslag gevraagd als burgemees ter van die gemeente. DE PATRIJZENJACHT In Zeeuwsch-Vlaanderen zal de jacht op patrijzen worden geopend op 2 in plaats van op 7 o De verlaging der vaste lasten Wetsontwerp nog deze week? Het wetsontwerp tot verleging der vaste lasten zal, naar het „HdbL,, verneemt, hoogstwaarschijnlijk nog deze week worden ingediend Behalve met een begrenzing van1 renten van hypothecaire schuld vorderingen en van -pandbrieven tot resp. 4% en 4 valt ook te reke nen op een beperking der woning- ttiuren. Hiertoe gaat het ontwerp uit van het vaststellen van een basis jaar. Woningiiuren, die, vergeleken met dat jaar, niet reeds met 20 zijn verlaagd, zullen alsnog deze verlaging moeten ondergaan. Minister De Wilde naar het Gooi Bezoek aan Natuurreservaat Minister De Wilde heeft heden, verge zeld van den Commissaris der Koningin, Jhr Mr Dr A. R8ell, die voorzitter is „Het Gooische Natuurreservaat" een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Gooi sche Landschap" te Bussum en vervolgens een tocht door het reservaat gemaakt. Manifest tegen verslechtering N ij verheidsonder wij s Wij vernemen, dat de minister van Onder wijs a.i. zich gewend heeft tot den voor zitter van het Comité van actie tegen ver slechtering van het Nijverheidsonderwijs en tot de vereenigingen, die bij dit comité zijn aangesloten, met verzoek, hem ten spoedigste te willen berichten, of zij een ter zake zeer onlangs verspreid „manifest", wat inhoud en toon betreft, voor hun .want- woording nemen. Jong Holland snakt naar werk Belangrijke uitbreiding van het kampwerk De Centrale voor Wertloozenzorg (gesticht op. initiatief van den Raad van N-tJerfaddsch: Kerken) heeft een vergadering gehouden met dc leden vao de Commissie van Uitvoering en dc Financieele Commnssie De voorztter, dc heer W. J. Hemmes, gewaaguc in zijn openingswoord van de zegen» ïjke werking der „Centrale" sprak er zijn blijdschap over uit, dat de collecte voor de actie „Jong Holland snakt naar t nu reeds bijna ƒ67.000 had opgeleverd, terwijl nog steeds meerdere bedragen binnenkomen. Uit het verslag bleek, dat de plannen v kampen in het Gooi en Overijssel (bij Ommen) gereed zijo. Eventueele omzetting van de kam pen in Gaasterland en Roden zal binnenkort haar beslag krijgen, terwijl ook in Limburg plan nen in voorbereiding zijn op de terreinen van c" Staatsmijnen in overleg en samenwerking met R.K. Commissie voor Jeugdwerkloozenzorg. Er wondt naar gestreefd al deze plan nen klaar te hebben tegen het eind van dit jaar, waardoor ongeveer 3000 protes- tantsCh-christelijke jongeren in staat kun nen worden gesteld gedurende ten minste 8 weken te werken. Braat broeit er over na! Waarom kon hij geen lid der N.S.B. worden? In verband met het- feit, dat het oud- Tweede Kamerlid A. Braat, die geruimen tijd geleden het verzoek had gedaan toege laten te worden als lid der N.S.B., welk verzoek, eveneens geruimen tijd geleden, geweigerd werd, heeft de heer Braat thans een open brief gericht tot den heer O. van Geelkerken. Blijkbaar heeft de heer Braat lang degelijk over de zaak nagedachtl Mr P. M. F. BAUDUIN t Na een korte ongesteldheid is in di geloopen nacht te Amsterdam overleden de heer Mr P. M. F. B a u d u i n, advocaat- generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam. Mr Bauduin is op 15 Jund 1927 als zoo danig benoemd. GEDENKPLAAT IN DE K 1B Na aankomst van de K 18 te Soerabaya zal de heer Nieuwenhuis, directeur van de K.N.I.L.M., en vertegenwoordiger van de K.L.M., een gedenkplaat aanbieden, welke in de K 18 zal worden aangebracht, ter dankbare herinnering aan de hulp, welke deze onderzeeër heeft geboden bij de vlieg tocht van de „Snip" van Hollend naar West-Indië. Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a dres, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden In de gistermiddag gehouden zitting v den Gemeenteraad van Rotterdam is tot directeur van het Gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf aldaar benoemd de heer Ir. M. J. Römer, thans adjunct-directeur van dit bedrijf. Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Te Den Haag hebben vele personen aan gifte gedaan van verduistering van gelden door een belastingophaaldienst. Het Abessijnsch-Italiaansch conflict schijnt zich te ontwikkelen tot een Engelsch- Fransch conflict. De negus negusti van Abessynië heeft een beroep gedaan op de Vereen. Staten van Noord-Amerika. Polen en Duitschland zullen één lijn trek ken in alle kwesties betreffende het Ooste lijk verdrag. Blz. 5 De jaarvergadering te Leeuwarden van de Vereen, voor Hooger Onderwijs op GereL grondslag. Land- cn Tuinbouw. Melkdistributie ONVOLDOENDE WINSTMARGE Officieele tegenwerking?, Van de Ver. van Melkslijters te Emmen e.o. ontvingen wij een „ingezonden stuk", on derteekend, door het dagelijksch bestuur van deze vereeniging, de heeren A. Bruinsma voorzitter, A. Tijmes secretaris en Joh. Kleyn man penningmeester' waarin gewezen wordt op de lang niet benijdenswaardige positie, waarin de melkslijters aldaar verkeeren. Me degedeeld wordt, dat hun inkoopsprijs 6 cent of 1% cent hooger is dan in het Zuiden, ter wijl de straatprijs 2 cent lager is. En lagere winstmarge dus van 3% cent per L., terwijl de productiekosten lager zyn in dat gedeelte van ons land dan in het z.g. consumptiemelk- gebied. Een winstmarge van 2 cent (in he): c sumptiemelkgebied van N. en Z. Holland Utrecht is deze ruim 5 cent Bed.) wordt zelfs door de Zuiveldirecteurem te laag geacht, 3 cent geeft nog maar een sober bestaan. Inzenders beweren dat de voorzitter van de D.C.M.C. (Drenfchsche Crisis Melk Commis sie). eigenwillig handelt soms in strijd met de C.Z.C., zoodat men tot de overtuiging komt, dat het in de bedoeling ligt van den Zuivelcon- sulent (voorzitter D.C.M.C.) aan de Zuivelfa brieken het distributiemonopolie te verschaf fen. Hierdoor dreigt voor den consument he1: gevaar voor prijsverhooging. Meerdere gevallen van een soort terreur die door den Zuivelconsulent, voorzitter D.C.M.C., wordt uitgeoefend naar men. beweert, worden ons medegedeeld in dit ingezonden stuk. Meer dere klachten -hadden geen zander resultaat, dan dat van uit Den Haag een onderzoek werd opgedragen san bedoelden zuivelcon- sulent-voorzitter van D.C.M.C. Thans is aan elk der leden van de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin op den houdbaren toestand wordt gewezen. Ziehier de verkorte inhoud^van-het ons ter plaatsing gezonder schrijven. We onthouden ons van commentaar, omdat we de zaak van één kant vernemen. Misschien dat we nog-eens op deze aangelegenheid terug komen Red. De stikstofconferentie ITALIË ONWILLIG Onderhandelingen afgebroken Zooals men zal weten, werd te Schevenïn. gen een conferentie gehouden tusschen de ver schillende landen die synthetische sbikstof- meststoffen leveren en Chili, dat het natuur product in den handel brengt. Deze conferentie handelt ook over het door elk land op de internationale markt te leveren contingent stikstof. Reeds ecnige dagen duurden deze conferen ties en men was het allén min of meer eens met elkaar geworden, alleen met de Italiaan- sche delegatie had men moeilijkheden. Deze zijn van dien aard, dat de conferentie is af gebroken en de zaken schijnen er voor het internationale kartel niet zoo gunstig voor ts staan. Zelfs is liet dubieus, of de besprekin gen Zaterdag a.s. wel zullen worden hervat, zoöals by het uiteengaan der conferentie is medegedeeld. Toen n.l. Woensdag de eindbesprekingen zouden gehouden worden, bleek, dale de chef van de Italiaansche delevatie, de heer Done- gani, naar Italië was vertrokken. De overige leden der delegatie konden toen geen beslis sing nemen, waarop maar werd besloten de besprekingen te verdagen. De gedelegeerden zyn toen naar hun landen teruggekeerd. De Chileensche delegatie, die een permanente Europeesche commissie bevindt zich in Londen. Gemengd Nieuws. NOODLANDING MILITAIR VLIEGTUIG. Gister heeft een korporaal-vliegenier uit Den Helder, in Eist nabij Veenendaal op een eiland wegens benzine-gebrek oen noodlanding moeten maken. Het toestel, een jager, de D. 28, maakte een vlotte landing en werd niet beschadigd. Vanuit Soesterbergi zou de noodiee benzine verstrekt worden, waarna de vliegenie naar de Kooy zou doorvliegen. Voornaamste Nieuws. C. M.V. DIEMEN DORDRECHT MEDAILLES INSIGNES BEKERS KRANSEN Inhalige ophaaldienst f Vijfduizend gulden verduisterd Men meldt ons uit Den Haag: De politie heeft ingegrepen in de zaken van den „Nationalen Ophaaldienst", een vennootschap gevestigd aan de Vaillantlaan voorheen in de Kaapstraat en welke zich ten doel stelde door het regelmatig opha len van gelden er voor te zorgen, dat d« belastingen en andere periodieke betalin gen voor een groot aantal personen op tijd' en regelmatig geschieden, zoodat niemand, die zich bij dezen ophaaldienst had aange sloten, zioh ongerust behoefde te maken over het oploopen van belastingschuld en dergelijke kwesties. Door middel van be taling in termijnen, regelde het bureau alles voor zijn leden. Maar het bleek, dat zij 3ie regelmatig betaalden toch waarschuwingen en dwang bevelen kregen. Vandaar dat de politie er zich mee bemoeide. Thans zijn er reeds meer dan 200 menschen, die aangifte heb ben gedaan. Dit aantal zal stellig in de eerstvolgende dagen nög grooter worden. Het bedrag, dat, naar een vooi'loopig onder- zoek "heeft uitgewezen, verduisterd is, be draagt ongeveer f5000. De politie heeft de administratie en alle bescheiden in Beslag genomen. De beheer der der zaak,, een zekere Da L., kon niet ge arresteerd worden, aangezien hij ernstig ziek te bed lag. Op advies van den dokter mag hij niet vervoerd worden. MOTORBOTSING MET DRIE GEWONDEN le Arnhem is op den Apeldoornschen straatweg een motorrijwiel tegen een stop- pende auto gebotst. De motorrijder, de heer W. V. uit Arnhem werd met een ernstige hoofdwonde naara het Gemeente Ziekenhuis te Arnhem overgebracht Hij zal vermoede lijk een oog moeten missen. Een dame die in de auto zat, mej. v. d. P. uit Arnhem, moest eveneens in het ziekenhuis worden opgenomen. Zij had een rib gebroken. Een duo-passagier van de motor bekwam schaaf wonden. IDENTITEIT VERKEERD VASTGESTELD Bij nader onderzoek is gebleken, dat het' kindje, dat te T e r n e ti z e n verdronken is, ni.et is het vijfjarig zoontje van den schip per Montaan, doch het tweejarig dochtertje van diens zwager Leeuwerke, die met het schip Spes Nostra vlak bij het schip van Schipper Montaan ligt. AUTO-BOTSING Op de Barchman Wuytierslaan te Am sterdam, heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Omstreeks 12 uur naderde uit de richting Amersfoort een taxi, waarin zich, behalve de chauffeur, twee passagiers bevonden. Doordat men nabij hotel Birkhoven den weg aan de rechterzijde aan het opbreken wase, week de chauffeur uit naar de linker zijde. Een vracht-auto, welke uit tegenover gestelde richting kwam, werd hierdoor ge dwongen te stoppen. Een daarachter rijdende personen-auto passeerde de vrachtwagen en greep de taxi in de flank. Een der inzittende dames, M. W. genaamd, kreeg hierdoor een zware hersenschudding en moest, nadat geneeskundige hulp was ingeroepen, naar het ziekenhuis Lichtenberg vervoerd wor den. De tweede passagier en de chauffeur kwamen er met enkele schrammen af. GRAANKNOEIERIJ TE ELST Een vierde verdachte gearresteerd A. F. J. te Arnhem, keurmeester en taxateur bij de gewestelijke tarwe-organi- satie in Gelderland, broeder van den reeds gearresteerden graanhandelaar J., is te Eist gearresteerd, en in het Huis van Bewaring te Arnhem ingesloten, verdacht van mede- El.t aaQ ^^"knoeierijen ta Het parket te Arnhem deed heden huis zoeking bij den gearresteerden G W in diens woning, gelegen onder Lijnden (Gem. List). Nog steeds wordt het onderzoek voortgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1