DINSDAG 2 JULI 1935 EERSTE BLAD PAG 1 BUITENLAND. Het Abessynisch-Italiaansche conflict Een Engelsch bemiddelingsvoorstel In het Engelsche Lagerhuis heeft Eden een en ander meegedeeld over zijn onder houd met Mussolini inzake het Abcssynisch itaiiaamsclie conflict. Ter bemiddeling zou de Engelsche regeering bereid zijn Abessynië een gebiedstrook in Britsch Somaliland aan te bicden, teneinde daarmede aan Abessynië een uitweg naar zee te ge ven. Dit voorstel zou territoriale en economische concessies van Abessynië aan Italië vergemakkelijken, die dan mogelijk tot stand zouden zijn geko men in den vorm van een regeling. De Britsche regeering zou als tegen prestatie voor dezen gebiedsafstand een concessie willen hebben ten behoe ve van haar stammen in die gebieden, die aan Italië zouden worden afge staan. Mussolini heeft dit bemiddelings- voorstel niet aanvaard. Na deze verklaring vroeg Lansbury wan neer de regeering zou kunnen mededeelen, welke verdere stappen zij voornemens was te doen teneinde op de Italiaansche regee- ring in kwestie van het Abessynische con flict een druk uit te oefenen, zooals de open bare meening in Europa die uitoefenen kan. Niemand in het Lagerhuis wenscht een po- litiek van traineeren en uistellen. De minister van buitenlandsche zaken, Sir Samuel Hoare, kon niet beslist zeggen, wanneer liet Lagerhuis verdere mededee- lingen omtrent bijzonderheden van de regee ring zou kunnen krijgen. Zij wil n.l. niets doen dat de door haar gewenschte ontwik keling der dingen ongunstig zou kunnen be ïnvloeden- Is het Lagerhuis niet bereid vertrouwen A LA LOEVESTEIN Tc Olmütz in Tsjecho-Slowakije was een z.g.n. slangenmensch wegens valsche terij en oplichting tot drie gevangenis straf veroordeeld. De man, die ongeveer anderhalven meter lang is, ging in honger staking, om nog lichter in gewicht te wor den dan hij al was. Het slangenmensch was met eenige andere gevangenen dn de wasscherij werkzaam. Hij verstopte zich op zekeren dag in een der groote manden, waarin het vuile waschgoed maar de centrale wasscherij wordt vervoerd en liet zich zoo door zijn eigen mede-gevan genen en onder toezicht van de bewakers uit de gevangenis brengen. Hij wachtte in zijn mand rustig den nacht af, kroop er heimelijk uit, sloeg een ruit stuk, sprong op een vrachtauto en is tot dusver nog niet gevonden. _HET STINKDIER F,en tweetal negers te New Orleans '(Noord-Amerika) had in hun wagen, waarin zij een lading gesmokkelde alcohol vervoer den, een stinkdier verborgen, teneinde nieuwsgierigen op een afstand te houden. Federale agenten, die toevallig voorbij kwamen, toen een wiel van den wagen was geloopen en de negers wilden helpen, wer den nieuwsgierig door den stank, die uit den wagen kwam en toen zij eens in den wagen kekpn, ontdekten zij daar de smok kelwaar. EEN HONGERKAMP IN ENGELSCH- COLUMBIE Een 2000 protesteerende arbeiders uit de werkversohaffingskainpen nabij Vancouver an Britsch-Columbië vertoeven nog steeds in -het. kamp nabij Regina in Sasketchew&n, in de hoop hun tocht te kunnen voortzetten, hoewel de politie dit verboden heeft en.den ibetoogers gelast heeft terug te keeren. De werkloozen zijn hiertoe echter niet bereid en blijven in het kamp, dat op last van de Koninklijke Canadeesche Bereden Politie ge heel omsingeld is en formeel belegerd wordt om de arbeiders te dwingen door den honger .het kamp op te breken. SCHADE DOOR DEN ZWARTEN BRAND In de Westelijke staten van Amerika wordt ide tarwe bedreigd door den zwarten brand, een graanziekte die bijna overal in de graan- gebieden tusschen Texas en Noord-Pakota voorkomt. Men heeft de oogstraming voor tarwe in het Midden-Westen reeds met 30 inillioen bushel moeten verlagen. Het heviest woedt de ziekte in Nebraska, waar naar het heet 90 pet yan de tarwe er door is aan getast. RUSSISCHE VOLKSCOMMISSARIS IN ONGENADE De Russische volkscommissaris voor den binnenlandschen handel, Eliava vroeger een der intiemste medewerkers van Stalin, is op voorstel van de partij-insta ties van al zijn functies als lid van de Kaukasische regee ring ontheven. Eliava heeft een bijzondere politieke rol vervuld bij de doorvoering van de politiek van Stalin in den Kaukasus. Hem wordt verweten, dat hij betrekkingen heeft onderhouden met Jenoekidze, -die uit de partij is gestooten. HET EINDE VAN EEN SCHOONHEIDS WEDSTRIJD Uit Wilkesbarre in den Amerikaanschen staat Pennsylvanië wordt gemeld, dat aldaar in een danspaviljoen ongeveer 400 mannen, vrouwen en kinderen een kinder-schoon- •heids'wedstrijd bijwoonden, toen plotseling het gebouw instortte en alle aanwezigen in een 13 M. diepe, onder het huis doorstroo- mende beek vielen. Er ontstond een vreese- lijke paniek, die oversloeg op de overige drieduizend personen, die zich in het Luna park, waai- het danspaviljoen stond, bevon den. Ruim 100 personen werden gewond. De katoenworm, die in de laatste jaren de grootste bedreiging is geworden voor de katoenplanters, heeft in een groot gedeelte yan Beneden-Egypte de katoenoogst aange tast en men maakt zich ernstig bezorgd over den toestand, hoewel men zijn hoop vestigt op de intensieve actie der bevolking, die in groote hoeveelheden de larven verzamelt en vernietigt. Het zal echter pas blijken tegen het midden van Juli, als de larven uitko men, of men er inderdaad in geslaagd is het gevaar tc keeren. DE OVEESTROOMINGEN IN JAPAN Omtrent de ovcrsiroonrlnjjen die een deel van Midden- en West-Japao hebben geteisterd, wordt gemeld dat in de cve-rtroomde sleden in totaal 200.000 huizen zijn beschadigd, terwijl het schatting honderd bedraagt. DE BEWAPENINGSWEDLOOP TER ZEE. De Amerikaansche slagschepen overtreffen de Engelsche. De marine-medewerker van de Daily Te legraph verneemt van welingelichte Ameri kaansche zijde, dat de ontworpen nieuw»1 slagschepen der Ver. Staten aan gevechts sterkte alle tot nu toe bestaande oorlogs schepen zullen overtreffen en in het bijzon der de schepen uit de Nelson klasse, de sterkste Britsche slagschepen, in de. scha duw stellen. Terwijl de „Nelson" met negen kanonnen van zwaar kaliber is uitgerust, zullen de Amerikaansche slagschepen bewapend zijn met twaalf kanonnen van hetzelfde kaliber, doch met grootere draagwijdte. Bovendien zullen nog verscheidene lichtere kanonnen deel uitmaken van de bewapening der sche pen. De marine-medewerker van de Daily Te legraph verklaart, dat ook Groot-Britlannió voornemens is in 1936 den bouw van slag schepen te hervatten. De vlootuitbreidingsvacantio, die een ge volg was van het Vloot verdrag met Wash ington is echter reeds ten einde, want in Frankrijk is reeds opdracht gegeven voor den bouw van twee slagschepen, elk van 35.000 ton en twee slagschepen elk van 26.500 ton. terwijl Italië twee* slagschepen elk van 35.000 ton op stapel heeft i VERZOEK VAN PRESIDENT ROOSEVELT GEWEIGERD. Het Huis van Afgevaardigden te Wash ington heeft met. 216 tegen 146 stemmen het verzoek van president „onnoodige" holding- companies van openbare nu/sbedrijven bij een wet tegen 1942 te verbieden, van de hand gewezen. Men beschouwt den uitslag van stemming als een bewijs van den vermin derden invloed van den president op het Pluis van Afgevaardigden. DUITSCHE OUDSTRIJDERS NAAR FRANKRIJK. Uit Parijs: Vijftig Duitsche oudstrijders uit Stuttgart, .die op uitnoodiging van den Pranschen hond van oudstrijders onderweg zijn naar Clair Vivre, zijn op doorreis i: Lyon begroet door den Duitschen consul eu door Fransche oudstrijders. Nadat zij bij het monument voor in den oorlog gesneuvelden een krans hadden neergelegd, werden zij in het raadhuis door minister Herriot in zijn kwaliteit van burgemeester van Lyon ont- angen. HET VERGETEN DORP In de Andes in Columbië (Zuid-Amerika) heeft een vlieger een tot dusver onbekend dorp ontdekt. Het dorp is op een hoog berg plateau in de omgeving van den St. Lucas- berg tusschen de Magdalenarivier en de Ne- chirivier gelegen. Het bestaat uit acht huizen, die elk dertig meter lang en tien meter breed zijn. Aan den rand van dit op een hoogte van 2500 meter gelegen dorp strekt zich een mooi helder meer uit. In het algemeen is men van meening, dat het dorp bewoond wordt door Indianen, die reeds tijdens de Spaansche verovering door blanken naai' de bergen zijn gevlucht Onlangs ontving de officier van Engel sche troepen op Nieuw-Guinea het bericht, dat in een verafgelegen vallei vijf menschen waren gedood en opgegeten. Een patrouille begaf zich op weg naar het dorp der kaniba- len, dat na een uiterst moeilijken tocht een week werd bereikt. De patrouille werd daarop door de Papoea's met speren, pijlen en bijlen ont vangen, doch na een hevig gevecht konden het opperhoofd en zijn voornaamste mede werkers worden gearresteerd. Getuigen wezen daarop de steenen ovens aan, waarin de lichamen der slachtoffers waren gekookt, na eerst in stukken te zijn gesneden. Aan het feest hadden mannen, vrouwen en zelfs de varkens van het dorp deelgenomen. Toen het opperhoofd van den officier een boter ham met jam kreeg, en hem gevraagd werd of hij dat niet lekkerder vond dan men- schenvleesch, schudde hij zijn hoofd en ver klaarde, dat „een mensoli als een varken doch veel lekkerder". Te Loenghwa in Jehol (China) is kruitmagazijn in de lucht gevlogen. De wacht van dertig man is in baar geheel om het leven gekomen. VERORDENING INZAKE HEFFING VAN DUITSCHE BEDRIJVEN. De rijksregeering heeft op 28 Juni een wettelijk besluit genomen, waardoor de rijks kamer voor economische zaken regelingen kan treffen inzake de heffing en het ge bruik van bedragen omgeslagen over groe pen of vereenigingen, ondernemingen en in- dustrieel-eeonomische bedrijven of organen van het zelfbestuur en inzake de inningen het bijeenbrengen van zoodanige omgesla gen heffingen van kamers van koophandel en industrie, handwerksondernemingen, of andere publiekrechtelijke vereenigingen etc., evenals van ondernemers en ondernemingen van het industrieele bedrijfsleven. UIT DE DAGEN VAN BELA KUN Te Boedapest is tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld de communistische colkscommisssaris Rakosi wegens hoogver raad, oproer en moord tijdens het schrik bewind onder de radenrepubliek van Bela Kun. DE PALEISWACHT VAN HET KREMLIN Volgens berichten van een bizonderen be richtgever van Finsche bladen te Moskou is een zekere Takaloen benoemd tot comman dant van de Kremlin-wacht Hij is reeds in functie getreden, waarbij hij direct een zeer streng regiem heeft ingevoerd onder de „gezuiverde" wacht van het Kremlin. Gemeld wordt, dat de vroegere comman dant, de Let Peters, die in ongenade was gevallen en gearresteerd, reeds zou zijn doodgeschoten. Kort Nieuws Te New-York brand vernield; dollar. Te Sofia zijn elf Bulgaarsche school jongens van een onderwijsinrichting ver wijderd wegens communistische propaganda. Chiappe, de oud-prefect van politie te Parijs, heeft geduelleerd met den oud-voor zitter van dfn Parijschen gemeenteraad. Godin werd licht gewond. Een verzoening had niet plaats. Bij Rabat in Marokko geraakte een autobus in brand, waardoor dertien inzit tenden gedood werden. De dochter van Laval, het cenigst kind van den Franschen minister-president, is verloofd met graaf René de Chambrun, de zoon van den commandent der artillerie te Verdun. In Oost-Polen is het stadje Maliboki door brand vernield: 200. huizen en schuren en 50 boerderijen gingen in vlammen op. De Australische luchtmacht wordt uit gebreid met ruim 100 nieuwe gevechtsvlieg tuigen* Land- en Tuinbouw. Het nieuwe Pachtwetsontwerp De vereeniging Grondbezit hes ft bezwaren 1-Iet bestuur der vereen. „Het Grondbezit' heeft per adres de Tweede Kamer opmer kingen over het wetsontwerp tot nieuwe regeling van de Pacht medegedeeld. Het bestuur won het advies in van vel schillende deskundigen als notarissen, rent meesters, deskundigen, enz. Gevolg va overleg is, dat ernstig bezwaar gemaakt wordt tegen het tijdstip van behandeling nu de omstandigheden allicht aan deze wet het karakter geven van een „permanente noodwet". Ook stelt de uitvoering zware eischen aan 's lands schatkist. Het bestuur acht in dit ontwerp sterk naai- voren komen, dat de belangen v an den pachter primair zijn en vreest voor kwade praktijken en chicanes. Men acht, dat deze wet de verstarring der pachtverhoudingen tot gevolg zal hebben. Gevreesd wordt, of de uitvoering practisch wel mogelijk is, ge zien de vele contracten. Ook drijft deze wet in de richting der socialisatie. Het bestuur verzoekt de Tweede Kamer deze wet niet aan te nemen. Huisvesting van kippen De tijd, dat men al bitter weinig zorg be steedde aan de huisvesting van de kippen is gelukkig voorbij. Er ia thans zelfs een zekere wedstrijd te bespeuren over 'het heb ben van de meest mooie kippenhokken men slaat nu wel eens naar de andere kant van vroeger over. Dat vinden we niet goed. Ook bij de kip- ponhouderij moet alles doelmatig en dege lijk zijn. En daarbij zoo goedkoop mogelijk, met inachtneming natuurlijk van de eischen aan doelmatigheid en soliditeit te stellen. Het komt ons voor, dat het hoenderhok Model K. van G. J. Perfors te Terborg aan eischen, die wij zouden stellen voldoen. Dat er meerderen zijn, die zoo oordeelen, bewij zen de tevredenheidsbetuigingen van nemers. Wij raden hen, die goede huisves ting voor hun kippen wenschen aan zidh met. deze firma in verbinding te stellen. De prijzen zijn heel laag. Dit geldt ook voor glasramen, garages, lig- hallen, tuinmenubelen, die de heer Perfors ook levert Algemeene Vergadering Aid. Overijsel De afdegeling Overijsel van den C. B. T. B. komt 10 Juli a.s. in Algemeene Vergadering i de Buitensocieteit te Zwolle bijeen. In de morgenvergadering zullen na de openingsrede van den voorzitter, den heer J. Haverkampte Kampen, huishoudelijke zaken behandeld worden. In de namiddagvergadering zal Mr. W, R i p, directeur van het Bureau van den G B. T. B. te Den Haag, spreken over: „De C. B-. T. B. in crisistijd", waarna gelegenheid zal worden gegeven hierover besprekingen te houden. Bespreking Landbouwbelangen kens, terwijl de binnenlandsche spek' door vetgemeste zeugen en oude bee ren zou kunnen gesehdeden. Gedurende het overgangs tijdperk bij het in werking treden de-zer rege ling dienen varkens van overheidswege udt de markt te worden genomen, teneinde ineensto-- ;ng der markt door overvloedi van aanbod te er-hinderen. In venband met de al dan niet wenechelijkheld an het doen vam stappen ten gunste van een wettelijke regeling der runderhorzelbeirtrijdlng ïg met den F.N.Z. Dienst in contact te treden over de doeltreffendheid van de be gaande bestrijdingsmiddelen en over den vorm. •aarin een event, wettelijk voorschrift zou kun- Besl-oten werd bij de Ned. Veehouderij Centrale - op aan te dringen te bevorderen, iiouders van lerkalveren vtü te laten in het al of niet aan een fokstier althans voor gebruik en bedrijf, oten werd aan den Regreerli indien ^de behartif le behartiging van de grien ouwd, mede te deelen, dat 1: het de ent voorkomt, dat aan de grauwe een plaats wordt ingeruimd in de i advies en te verzoeken aan de belangen van de grauwe griendcultuur alle aan dacht te willen schenken. - ifflng met den Alg. Ned. Zuivelbond het beschikbaar stellen van aan den minister van Eoon. ken ten opzlohte van de hand- dena turn tiet oen lag op rogge op het tegenwoordige peil een eenlgermate gerust stellende verklaring af te geven. nl. in dien zin, dat een eventueele verlaging van de denatura-tie- regeling eerst dan in aanmerking zal komen, >r de ontwikkeling dec- roggemarktsltuatie irijdlng van den richtprijs voor geruimen tijd waarschijnlijk maakt. Jn Zeeland tegen het castreenen van de n de provincie Zeeland is toegewezen en -nde de aanvraag van extra-blggenmeirken behoeve van Zeeuwsch-Vlaanderen, ter ken- van de Ned. Veehouderü Centrale te brenger, a verzoeken deze in aandachtige overweging Bij het zwemmen verdronken Bij G r o e n 1 o is een Jongeman van 17 jaar, genaamd G. B., bij het zwemmen in de beek verdronken. Voorzien van 'n zwem gordel had hij zich met eenige kameraden te water begeven. In de meening de zwem kunst machtig te zijn, had hij na eenige tijd de gordel afgeworpen. Hij zonk daarop onmiddellijk naar de diepte. De kameraden, die nog evenmin de zwemkunst verstonden, konden geen pogingen aanwenden hem te redden. „PRINS DER NEDERLANDEN- VERTROKKEN. De naar Italië voor sloop verkochte „Prins der Nederlanden" van de Stoomvaart-Mij. „Nederland", heeft, na het onverwachte op onthoud van Zaterdagmiddag, zijn laatste reis naar Genua aanvaard .Het oude schip wordt gesleept door de „Witte Zee" van L. Smit er» Co.s' Internationale Sieepdienst te Rotterdam. BRAND. Te Dongen is brand uitgebroken ir perceel, eigendom van den heer H. Verbunt in de Vennen te Dongen, waarin gevestigd is een café en boerderij met een schuur. Door de langdurige droogte hier ter plaatse viel aan blussching niet te denken. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch moest zich beperken tot het nat houden van de belendende perceelen. Alles ging in vlam men op. GEHEIME DISTILLEERDERIJ. Goed verborgen, toch ontdekt. Door de marechaussee te Groningen is aan dc Haddepoel onder d;e gemeente een geheime distilleerderij ontdekt. De in richting was in volle werking. De mar. chaussee heeft het aanwezige materiaal in beslag genomen. Het toestel was verstopt in een kippenhok, dat op drie balken over een sloot was gebouwd en wel zoo stabiel, dat de koeien het kippenhok was met gras begroeid erboven liepen te grazen. In verband met de inbeslagneming is arrestcerd K. L., wonende te Groningen, man is later weer vrijgelaten. Proces-ver baal is opgemaakt. ONTROUWE PENNINGMEESTER GEARRESTEERD In de kas van de R.K. Metaalbewerkers- bond St. Eloy, afdecling Bergen Zoom is een tekort ontdekt, dat ongeveer f2400 bedraagt. Direct nadat de fraude werd geconstateerd, is de penningmeester, die tevens lid is van de gemeenteraad, de heer T. A. B., ontslagen, terwijl in zijn plaats een andere functionaris werd be noemd. De heer B. die aanvankelijk de stad haa -erlaten, heeft zich bij de poli Lie te Breda aangemeld en is door deze naar Bergen op Zoom overgebracht. JONGEN VERMIST. Sedert Zondag wordt te L e i d en vermist ile achtjarige Chr A. Bouwman. Men ver moedt, dat hem eên ongeluk is overkomen. ECONOMIE EN FINANCIEN Nederlandscb Clearinginstituut Stand op 30 Jonl 1935 CLEARING MET DU1TSCHLAND S0-6-'35 23-6-'3S 1 i 1. Stortingen in Nederland 107.799.700 103.581.700 waarvan bestemd voor: aohtenstall. vorderingen 17.275.000 16.682.800 Toungieenlng atm- halte; Rentetransfer 12.950.000 11.923.' ■wfle rek. Reiohsbank 4.f rang vail, vorderinger V Stortingen Id 1.145.500 73.260.000 70.830.400 land (nieuwe onder de clearing vallende vorde ringen) (incl. saldo 1934 ad 11.501.466) 104.635.500 100.923.500 8 Uitbetalingen in Neder land op nieuwe vorde ringen (in mindering komend van het bedrag ondier ld) 4. Speciale Stortingen in N- tegen afgegev» 71.213.200 67.795.8 DE JAVASCHE BANK IN 1934 Algemeene situatie in Ned. Indië verbeterd Practisch volbrachte aanpassing Dividend 8 (v. J. 9Va) Door de Javasche Bank is gister het J-aarvorslag in het licht gegeven over het boekjaar 193-1—1935. Het verslag constateerd, dat do algemeene situatie In dit land, vergeleken bij het vorige Jaar, ongetwijfeld is verbeterd, al dient er bij het constateeren van dit feit op gewezen te worden, dat het begrip verbetering nog niet als de aanduiding van een reeds beduidend herstel naar boven, doch voora honds meer als dlo van een practisch volbrachte aanpassing naar beneden moet worden opgevat Het mo den afzet kleinere Indische belangen t wijl voorts bij het afsluiter ln details wordt voorts ingegaan op d port, do ontwikkeling van de groothc prijzen d-eir invoergoederen en exportgoi de situatie der verschillende cultures, onder vooral worden genoemd de voorn; producten zooals suiker, rubber, tin ei gelijke. Nadien wodt in het verslag een beschouwing blijft op een nog verdere verlaglng^der i Aangezien mag worden aangenomen, dat de drastische vermindering van 's lands gaven nog slechts beperkte mogelijkheden 1 teeren om het u-itgavenpell verder terug dringen zaïl het mede van de ontwikkeling der lnfeomsten afhangen binnen welki Nederlamdsch Indië voor het eerst w< een sluitende begrooting zal kunnen Hierbij dient te worden aangeteekend toename van 's lands Inkomsten, gezien het feit dat de gemeenschap in Nederlandsen Indië tot het uiterste is bdast, niet in een verdere verhoogring van belasting doch in een verbe tering van do algemeene economische situatie haar grondslag zal moeten vinden. le obligo'» van de Javasche Bank, hetwelk op 31 Maart 1934 65.07% bedroeg, was op 31 Miaart 1935 tot 66.53% gestegen. De bedrijfsuitkomsten over het 107de boek jaar bleven, zij het in geringe mate, bij di-( over het voorafgaande Jaar ten achter. De totale baten bereikten een bedrag van ƒ3.456.963 tegenover een bedrag van 3.647.956 'er het 106de boekjaar. De onkosten rekening if andermaal een belangrijke daling te alen De Winst- en Verliesrekening wijst een 'ttowinst aan van 1.035.805 tegen 1.395.141 rer het 106de boekjaar. De divldenduitkeertog zal 8% (v. J. 9J%ï bedragen of 40 per aandeel van 503 en 20 mm aandeel van 250. in aanzien van de metaalvooraad kan die dat de voorraad gouden 529.452, fxi7.478.38X tegen B De dadel Ijle opeaschbare schulden, bestaande blljeten in omloop, rekening-courant bankwtssels ln omloop beliep bij ran het boekjaar in totaal 218.047.779 tegen op 31 Maart 1934 ƒ222.812.052. JULIANA: AN 'iana' an N'.V. tot bevordering van den w van Christelijke Scholen te Amsterdam, er presidium van den president-commissa- Mr L. M. de Jong Schouwenburg, gehouden. De balans en de verlies- en winstrekening over werden goedgekeurd. Het dividend werd ld op 3 Daar de bank over voldoende ïlen beschikt om aan de inkomende aan vragen om geldleenlngcn te voldoen, zal de plaatsing van obligaties eerst worden hervat, >oAra do thans beschlkba.ro middi-Hen uitgeput .ken. De belde aan de beurt van aftreding zijnde commissarissen, de heeren A. J. da Cos-ta Mr P. F. Swagerman werden herbenoemd. Weerberich Het dunne pijltje geeft den vorlgn stand t Hoogste stand te La Co rum 770. L Laagste stand te Vestmanör7i5.3. Stand vanmorgen halftwaalfól.l. WEERVERWACHT1G Matige, later afnemende W. t Z.W. wind, half tot zwaar bewolkt, weinig geen regen, iets koeler. BUITENLANDSCH WEEIERICHT Het secundaire luchtdrukmimum, dat gisteren in het Kanaal lag, ok over het Z.O. van Engeland naar de Nirdzee cn gaf onweerregens in Brittannië eiKent. Het passeeren ging gepaard et eenige af koeling en omslag van den vvd naar het W. Do 'hooge druk in het Z.YWertoont nog neiging zich over Frankrijk t te breiden, die in het O. trekt zich verdein het conti nent terug. In het O. blijft de temperatir nog hoog, evenals in de Alpen, in Z. Fnkrijk en in Z. Zweden. Behalve in Z.O. Ereland vielen onweersregens in Frankrijk cnet Schwarz- wald, echter minder hevig. Het is te voorzien, dat de wd voorloopig niet. onmiddellijk weer naar), terug zal gaan en dat de maritieme winvu de groote warmte zullen temperen met koere nachten TEMPERATUURSTAD Stand vanmorgen halftwaalf '.2 G 3 JULI. Zonsopgang 4.45 uur, zonsondergig 9.22 uur Maan op v.m. 7.29 uur, onder na 10.39 uur, VOERTUIGEN MOETEN HUI LICHTEN OP HEBBEN 3 JULI. Van 's avonds 9.52 uur tot 's morjns 4.16 uur Waterstanden Ridren Heden Vorig Breisach Kehl Maxau Dledeshelm Mannheim Lohr Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Kuhrort 3,04 3,01 3.S3 3,88 5,53 6,52 0,50 0,66 4,72 4,74 1,13 1,13 1,85 1,87 2,75 2,77 Emm eik Lobitb Nijmepn Vrees-ijWw 0,96 0,98 Westcvort 9,76 9,' 5 Deverer 3,50 3,55 Kampa 0,20 0,12 1*22 L12 Evsde 00,00 46,42 Maastich 41,11 41,12 Grevebiht 28,20 2?,26 Venlo 00,00 CO,00 GraveBlis) 4,99 4,89 St Adria 1,10 1,10 0,28 0,32 2,94 3,01 2,36 2,10 1,64 1,71 Hoogwater Ned. iehavens Delfzijl 0,51 12,58 Terschelling 10,15 22,38 Harlingen 11,00 23,20 Den Helder 8,35 21,15 IJmuiden 4,35 17,10 Hoek v. HoII. 3,50 16,18 Scheveningen 4,00 16.28 Rotterdam 6 02 18,06 Hellepol. Willenald Brouveri. Zierikiei 4,34 16,59 5,32 17,51 3,46 16,11 4,28 16,40 Wemédige 4,47 17.06 Vlisöiiga 2,54 J5.07 Ternenat 3,29 15,44 Hansveit 4,18 16,28 Gemengd Nieuws. De zware mishandeling te Amsterdam Dader meldt zich bij de politie. Naar wij vernemen heeft de bewo ner van een benedenhuis aan de Zie- seniskade te Amsterdam, die in de avond van 21 Juni zijn buurman met een ploertendooder zoo ernstig had mishandeld, dat deze in het Tes- selschade-ziekenhuis moest worden opgenomen, zich bij de politie van het bureau Leidscheplein gemeld. Hij is opgesloten en zal wegens zware mis handeling ter beschikking van de justitie worden gesteld. De man was na zijn daad gevlucht; na zich eenige tijd verborgen te hebben gchoudén, had Lij zich tot een advocaat gewend, die hem geadviseerd had naar de po litie te gaan. HET EVANGELIE ONDER DE SCHIPPERS Kleintjes lag langs de leege kade het bootje van den schippersdominee; alleen de top van den mast kwam boven de be schoeiing uit. Aan die top een driehoeks- wimpel in de Rotterdamsche kleuren, met de letters G.E.O.Sen ik dacht aan dat ersje uit m'n jeugd: ,,'t Scheepke onder Jezus' hoede, draagt de Kruisvlag hoog in top." En dan i s zoo'n scheepke immers niet klein! Dan is het grooter dan de Normandië, want het heeft ,.'s Vaders Zoon aan boord," aan Wien gegeven is alle macht in hemel en op aarde. O ja, klein is het G.E. O.S.-bootje tegenover den omvang van z'n werkgebied, zwak schijnt het tegenover de machten, die het zouden willen overweldi gen. Maar het is de drager van de goede tijding in een wereld van leed, en het -brengt de blijde boodschap aan harten, waarin het versomberde havenbeeld zich weerspiegelt: wachten, wachten.. Eens een dagje mee varen? Maar natuurlijk! Wie zou niet eens graag van nabij willen zien, hoe Ds Versteegt, die nu een jaar of vijf twee dagen per week de varende kerk vertegenwoordigt, zijn moei lijke en mooie werk verricht? ^Wel te ver staan: verricht namens ons. Er dwar relt door de Rotterdamsche havens nóg z bootje, doch dat vaart onder de roode Maar verder is het onze snelgewiekte Ade laar, die de honneurs waarneemt voor ja bijna voor 't heele land. Want met uit zondering van „Het Anker" te Amsterdam, is er op de vele wateren van ons waterland geen boot te ontwaren, die dag aan dag voor de hoogste belangen onzer schip pers de golven klieft. Het is dus een nogal eenzame post, waarop Ds Versteegt geplaatst is. Dat is te zeggen: het zou een keten van posten moeten zijn, die uitgezet werd langs onze groote rivieren en kanalen. De schippersvloot van... 25.000 schepen vraagt veel, veel meer geestelijk voedsel, dan de Adelaar kan verdeelen. Maar iverigens: Ds Versteegt eenzaam? Geen sprake van. Zelfs al is hij een der zeer weinigen, dan nóg is hij in 't midden zijner schippers als hunner een. Immers, hij wis hunner een in de dagen zijner jongeling schap... moet u die schippers maar hooren, als hij ze op den schouder geklopt heeft en zij het anker op z'n stevige hand zien: „Hé. hebt u óók gevaren?" Dat deed me denken aan Paultis: den Joden een Jood geworden. Meer: allen alles ge worden, om eenigen te behouden. Hier: den schippers een schipper dus begrijpen, dus spreken naar het hart der schippers, dus kennen hun levenegang en levenszin en le venszorgen. Het moderne Zendingsschip is natuurlijk een motorboot en de onze is er een van be hoorlijk formaat. Er kunnen als 't moet nog wel zoo'n dertig, vijf-en-dertig man in de kajuit geplaatst worden. Dat komt voor. Bijv. als er een Evangelisatie-zangkoor mee gaat dat dan, terwijl „De Adelaar" is neex*- gestreken tusschen een eskader Rijn- of bin nenschepen, van het dek af Evangeliezangen hooien doet. Of als Ds Versteegt een aantal varensmenschen aan boord noodigt, om te luisteren naar wat God hen, door zijn mond, te zeggen heeft. Of, zooals onlangs, als een spreker van buiten het was de oud-Gou verneur van Suriname Mr Rutgers de gasten aangenaam en leerzaam bezig houdt. Dat. zijn echter uitzonderingen. Als regel is het maar een kleine bemanning hier: De schippersdominee en de schipper. Ja, van dien schipper moet ik u iets meer vertellen. Dat is een man van zessen klaar en hij vereenLgt een gansch zeer groot getal func ties in zich; hij is stuurman, machinist, ma troos, kok (en hoe!), gastheer, bibliothecaris, huis- pardon, scheepsbezoeker, koster, con cierge .kortom: de schipper van het G.E.O.S.- bootje is één met z'n schip en dus één met 't werk, waartoe het bestemd is. Wij mogen niet zeggen, dat het werk staat en valt met de menschen, maar wèl, dat mannen als Ds Versteegt en zijn schipper precies in de lijst passen waarin God hen gezet heeft. De kabels los! We steken van wal en varen het ambts gebied van den schippersdominee tegemoet. Bij de morgenkoffie in de gezellige kajuit willen we eerst eens hooren, hoe G.E.O.S. nu zoo ongeveer in elkaar zit. De historische achtergrond is als van zoo velerlei arbeid in Gods Koninkrijk: als vanzelf is het ge groeid. Daar was dit staat voorop een man van hartgrondige overtuiging wien de geestelijke nood der varende bevolking niet met rust liet. Hoe zou het ook: dui zenden bij duizenden mannen, vrouwen, ge rijpte en rijpende jeugd, stad en land be- a rend zonder eenige regelmaat in de voor ziening der belangen van hoofd en hart. Menschen, voor wie de Zondag zoo heel an ders is dan voor ons, die den vasten gang der dingen we zijn immers aan den vas ten wal? gewoon zijn en die beschikken het volledig kerk- en school-apparaat tot onderrichting, versterking en stichting van oud en jong. Maar schippers en hun gezinnen? Neen, niet die schippers die een kerkelijke band hebben en onderhouden, mia die groots menigte, die, juist omdat hunGodsdienstig leven óf reeds in de jeugd verwaarloosd óf later verdord is, langzaa: maar zeker losgelaten hebben wat tot ln eeuwigen vrede dient. Maar niet losgelen z ij n! Ja. er moet iets voor heigedaan wor den. Maar hoe? Varensmenscln zijn alleen na te vare n. Dus: een vaauig. Dat zou wat kosten! En omdat er geemiililionair bij de hand was, dien de onafzhbare geeste lijke armoede van hef schipirsvolk in de ziel greep, wendde Ds. Vereegt zich tot de Geref. Kerk van Rotterdamn haar Evan gelisatie aan den wal. Hij rad ook een voorbeeld: Het Anker, cat irft Hollandsch Diep en daaromheen een bdje liet rond varen. Maar dat bootje had iet het goede centrum, het zijn de havensen de haven steden, waar de échippers eenigen tijd blijven, die de objecten v<r dit Evange lisatiewerk leveren. Enfin, de zaak kwam in fde. Er kwam een vereeniging G.E.O.S. (Gelf. Evangelisa tie onder schippers), er kwa een boot en er kwam geld. De boot .prticulier bezit van den scheepsbouwer Vuv van Kralin gen, bleek geknipt voor haaiaak, was nog niet oud en na het venvielen van den benzine- voor een ruwo'iemor, voldeed zij aan de eischen van een Zendigs6chip. Twee bevaren mannen Ds. Versteet en de schip per stonden gereed, om deiand aan den ploeg te slaan. En achter sn was er de garde van contribuanten, di mèt dc op brengst van collecten de jadijksche kosten (pl.m. f4000) samenbrengenDe boot heeft f 10.000 gekost ,en vraagt cc jaar een af lossing van f500 plus renteFormee! is zij het bezit van de Vereenigg G.E.O.S.: in wezen is het Centr. Comitéoor Evangeli satie <Jgr Geref. Kerken van root-Rotterdam er de pleegvader van. In 1930 verscheen .,De Jelaar" in het Rotterdamsche havengebied als Evangelie- bode en sindsdien kunt gehaar nagenoeg eiken dag tusschen Kralingi en Schiedam zien kruisen langs de duiziden schepen, die er korter of lanegr tij<vertoeven. In woord en geschrift wordt etuigd van de blijde boodschap der verlosng. Waren het niet varensmenschen. tof. ven de Heiland zich het eerste wendde? Wi het niet van een schip, dat Hij de scha toesprak? En noemde Hij niet degenen ie zouden uit gaan, om te zoeken wat viloren was, vis- schers van menschen? Welnu, aan boord van „e Adelaar" be vindt zich het net, dat niièworpen wordt in de havens van RollrrdnmUitgeworpen in het geloof dat a loon n iet gebod ziet: cn Iggen en dwing „Ga uit in de ze in te komen!" Hoe dit werk geschiedt,rillen we in een volgend artikel overzien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2