IHeiiwr geiiadft (tfmtrout BS Dagelijks verschijne nd Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken Handelsadvertentiën per regel 0.17', VACANTIE-ADRESSEN MERKWAARDIGE KENTERING BINNENLAND. „EBERTO" Schoen DRUIVEN VAN BOON SPANNEN DE KROON Pijnlijke Voelen van 1—5 regels2.30 Bij contract belangrijke korting Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 Voor hef bevragen aan ,t bureau wordt berekend0.10 NO. 5513 ZATERDAG 29 JUNI 1935 15e Jaargang abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 pottokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct. Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar In verband met de Lustrumfeesten die Maandag in de Maskerade hun hoogtepunt vinden, zal ons blad op dien dag niet verschijnen Jfu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a d r e s, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. Evenredige vertegenwoordiging Hoeveel kiezers vertegenwoordigen de raadsleden? In hoeverre mag het thans geldende kiesstelsel als een zuiver vertegenwoor digend stelsel worden oeschouwd, vraagt de „Telegraaf" zich af en het vindt in de cijfers van den Amsterdainschen uitslag op deze vraag een merkwaardig antwoord. Wanneer wij nagaan, hoeveel kiezers door iederen gekozene der verschillende par tijen worden vertegenwoordigd, dan zien wij dat dit aantal bedraagt voor: Nationaal Herstel 12.031 Middenstanders 12.104 11, S. A. P11.008 A.-R10A42 V.D8.452 C. D. U8.429 C.-H8.332 R.-K7.923 Vrijheidsbond 7-508 dr. De Ilartogh7.462 S. D. A. P7.053 Communisten 6.998 Wat de Tel. voor Amsterdam uitrekende hebben wij eens voor Rotterdam gedaan en kwamen daarbij tot het volgende resul taat: R S. A. P. 7.131 S. G. P 6307 Vrijheidsbond 6.285 Van Burink 5947 Anti Rev5.752 Communisten 5G59 C. H5.635 R.-K5382 Nat. Herstel 5.491 S D. A. P. 4.979 De zaak-Van 't Sant De beschuldiging onbewezen geacht Naar wij vernemer., heeft de arbi trage-commissie in de zaak tusschen de familie Van Vredenburch en den gewezen hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage, den heer F. van 't Sant, gisteren uitspraak gedaan. De beslissing der commissie luidt geheel ten gunste van den heer Van 't Sant. De tegen hem ingebrachte beschul diging is volkomen onbewezen ge oordeeld. De vorderingen, welke te gen hem waren ingesteld zijn alle af gewezen, terwijl de familie Van Vre denburch in de kosten van het geding is veroordeeld. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten De algemeene vergadering Te Noordwijk heeft onder leiding van mr. P. Droogleever Fortuyn, burgemees ter van Rotterdam, de algemeene vergade ring plaats gehad van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten. Op voorstel van den voorzitter werd aan H. M. de Koningin een telegram van hulde gezonnen. Tot leden der commissie tot het nazien der notulen en onderzoek der rekening en verantwoording over 1935 werden benoemd de heeren A. Hanemaaijer, wethouder van Rotterdam; J. B. V. M. J. v. d. Mortel, bur gemeester van Noordwijk, en jhr. mr. C. Quarles van Ufford, burgemeester van Apel doorn. Als bestuurslid werd gekozen de heer H. Haitsma, secretaris van Bolsward, in de va cature ontstaan door het uittreden van den heer P. Eringa, burgemeester van Acht- karspelen, die niet herkiesbaar was. Herkozen werden de heeren mr. P. Droog leever Fortuyn, W. Drees, lid van den raad van 's Gravenhage, en mr. J. J. P. C. van Kuijk, burgemeester van Veenendaal. De heer mr. A. Jonker gaf een uiteenzet ting van een aantal wettelijke regelingen en andere maatregelen van het rijk, die seder» de vorige algemeene vergadering tot stand gekomen, of thans nog in behandeling zijn. Op de praeadviezen van den heer A. A. van Sandick en minister Gelissen over de vraag: Is het gewenscht dat de overheid deelneemt aan de oprichting en bedrijfvoe- ring van industriebanken? Ligt hier een taak voor de gemeenten? is een uitvoerige gedachtenwisselng gevolgd. Aanbesteding Door den architect Bert Schultheiss is in hotel Terminus in Den Haag aanbesteed het bouwen van een kantoorgebouw voor de Ned. Reisvereeniging te 's-Gravenhage. Hoogste inschrijver was de N.V. Gew. Bet. Mij. Christiani en Nielsen f 69.870 en laagste de N.V. Ing. Bureau voor Bouwnijverheid te Oegstgeest voor f 56.663. De gunning heeft over enkele dagen plaats. DE MILITAIRE MOTORDIENST Bestaat op 12 Juli twintig jaar Wordt gevierd met een Sterrit De thans te Haarlem in garnizoen zijnde Schoolcompagnie van den Motordienst is een onderdeel der Nederlandsche weermacht, dat nog voortdurend snel in beteekenis toe neemt. Oud is het nog niet. Onze militaire motordienst stamt n.I. uit de oorlogsjaren. Bij het uitbreken van den wereldoorlog was het vraagstuk der militai re autotractie nog in studie aan de hand van een aan de Regeering uitgebracht rap port. Toen het leger gemobiliseerd was kon men echter voor de verpleging en andere doeleinden niet buiten auto's. Maar niemand wist eigenlijk hoeveel auto's er waren en an welke merken. Ten slotte werd de beschik king verkregen over 600 auto's, die met de noodige chauffeurs, op 18 Aug. 1914 werden geformeerd tot drie verplegingsgroepen. De eerste autotrein-afdeelingen konden toen naar Brabant vertrekken. Later volgden nog drie munitie-autotreinafdeelingen. Aan deze afdeelingen ontbrak heel wat in militair opzicht en de eerste commandant, de majoor van het O.-I. Leger H. J. D. de Fremery, stond voor een zware taak. De treinauto's een 300-tal behoorden tot 52 merken van zeer onderscheiden leef tijd. Bij reparaties leverde dat met het oog op de onderdeelen heel wat moeite op. Ook met betrekking tot het personeel viel heel wat te doen. En de aanvulling van personeel en mate rieel. èn de militaire zoowel als de techni sche opleiding van nieuw personeel maak ten het steeds meer urgent, om te komen tot. een depót-afdeeling van den Motordienst, welke de bovengenoemde bezwaren zou kun nen ondervangen. De oprichting van dit depót, dat (behalve ten aanzien van het materieel) dezelfde taak zou krijgen als thans de Schoolcompagnie van den Motordienst heeft, vond plaats op 12 Juli 1915. Hij zal dus dezer dagen twintig jaar bestaan. Nu deze dienst een steeds belangrijker plaats in het Motorisch Nederland is gaan innemen en zoo nauw betrokken is bij alles wat hot snelverkeer raakt, heeft de motor dienst het plan opgevat het vierde lustrum op feestelijke wijze te herdenken. Een sterrit voor automobilisten en motor rijders is georganiseerd waaraan kunnen deelnemen reserve- en dienstplichtigen, die met groot verlof zijn, vrijwilligers van het Landstnrmcorps Motordienst en zij die bij den Motordienst hebben gediend. Groot-ver lofgangers mogen bij dezen rit niet in uni form verschijnen. Ook het Vrijwillig Landstormcorps Motor dienst doet mee. Het korps zelf zal op 15 Juli om 10 uur defileeren voor den minister van Defensie en vermoedelijk ook voor den chef van den genéralen Staf. Na het défilé wordt naar Haarlem teruggekeerd, waar in middels de deelnemers aan den Sterrit zul len zijn aangekomen. 's Middags- hebben op het terrein der Rip- perda-kazernc te Haarlem behendigheids- wedstrijden voor automobilisten en motor rijders plaafs. Daaraan kunnen alleen deel nemen de dienstplichtigen, die voor eerste oefening onder de wapenen zijn. Verder ver meldt het programma o.a. carousselrijden voor motorrijders en een gecostumeerden voetbalwedstrijd. Wie aan deze herdenking wil deelnemen en dat zullen van de vele honderden op geleiden er velen zijn kan zich aanmel den bij den administrateur \an den Motor dienst te Haarlem, eerste luitenant C J. Schreuder. Vereeniging „Het Hoogeland" Dezer dagen werd op de Kolonie „Fila delfia" te Vries (Dr.) de jaarlijksche be zoekdag gehouden van de afdeelingen van „Ons Drie Cents Fonds" waar vele collec tanten, vooral uit het Noorden des lands, aanwezig waren. De Hoofdvertegenwoordiger, de heer A. Hofstede, opende deze vergadering op de gebruikelijke wijze en sprak in zijn openingswoord de wensch uit dat allen door deze dag in het liefdewerk versterkt mochten worden. In de morgenvergaderiug werd het woord gevoerd door den Directeur, den heer J. A. v. d. Meiden, die allen aanspoorde te blijven volharden in het liefdewerk. Verdei sprak de heer F. Hofstede, die de da mes bepaalde bij het woord van Jan Pie- tersz. Coen: „Ende desespereert niet!" Hierna volgde een gezellige koffietafel en werden de Kolonie-gebouwen en bed rij ven bezichtigd. Een propaganda stuk, gnti- told „Afdeelings-ideaal" werd in de middag vergadering opgevoerd door de Provinciale Besturen van Friesland en Groningen, het welk zeer in de smaak viel. Vervolgens werd een rede gehouden door den heer R. C. Franck, Directeur van de Kolonie „Wilhelminahoeve", over het on derwerp: „Wij vertragen niet". Door den heer W. J. Keizer van Assen werden op verdienstelijke wijze enkele stukken in Drentsch dialect gedeclameerd, terwijl de vergadering werd afgewisseld' door gemeenschappelijk gezang en een ver- yrijzinnigen over de antithese „Steeds weer tracht men de kiezers te misleiden met de bewering, dat men het „gemeentebelang" het beste dient, als men niet naar godsdienst of poli tieke richtlijnen vraagt. Het liberalisme heeft zich daaraan de dood gegeten en wordt uit de raden weggevaagd door groepen, die op een partijpolitiek van de kwaadaardigste soort aansturen: de onderdrukking der minderheden. Op ons rust de plicht om in de ge meenteraden mannen te brengen, die weten te stemmen naar hun Christe lijke levensopvatting; doch bovenal, die weten te getuigen voor de eere en het recht van Gods Naam en Gods Wet op het publieke erf des levens." Met deze opmerkingen sloten we de vorige week een artikel, dat echter niet geheel af was. Deze op het oog zoo eenvoudige, maar in wezen zoo geweldige waar heid werd onlangs op treffende wijze onder woorden gebracht door een een voudig man, die een vergadering van Christelijk-historischen en Anti-revolu tionairen inzake de raadsverkiezing I leidde. Hij sprak ongeveer als volgt: het komt er straks niet op aan of wij over de uitslag tevreden zijn, maar of God over ons pogen tevreden is. Zóó worden de grootste waarheden in eenvoudige termen onder de breede massa des volks gebracht. Zóó moeten wij onze politieke actie zien. Men kan zich ook anders uitdrukken. Het zij met eerbied gezegd, maar het is Schriftuurlijke waarheid: het laat God niet onverschillig hoe het op deze wereld toegaat. De Almachtige, die hoog in den hemel woont, ziet niet on aandoenlijk toe op ,,'t laag en nietig I aardsch gewemel". En de profeet waar schuwde: „Mijn volk zegt: de Heere ziet het niet en de Heilige Israëls merkt j het niet. Zou Hij, die het oog formeer de, niet zien en Hij, die het oor plantte, niet hooren?" Toch was zulks onder vromen en vrijzinnigen vaak de gangbare meening. De laatsten waren en zijn nog voor 't grootste deel van meening, dat het maatschappelijk en staatkundig leven eigen wetten heeft, welke los en vrij staan van de Wet des Heeren; in elk geval, dat de overheid aan die wet niet gebonden is en dat een staatsman in 't algemeen vrijheid heeft, naar eigen in zicht al dan niet rekening te houden met de hoogste zedewet. Zoodra dan ook Schriftgeloovigen het met elkaar oneens zijn over poli tieke vragen, herhaalt men in vrijzin nige kringen de afgesleten critiek: „Dat komt er van als men godsdienst en po litiek vermengt". Men wijt het niet aan de kortzichtigheid der belijders, maar aan de onvolmaaktheid der belijdenis. En men heeft daarbij mee, dat er to allen tijd nog kortzichtige Christenen geweest zijn en nog zijn, die oordeelen, dat de hooge en heilige God zich niet met de onbelangrijke dingen van dit aardsche leven kan bemoeien; een dwaling, des te gevaarlijker, omdat zij met oprechte vroomheid gepaard gaat. We gaan deze beschouwing thans zonder meer voorbij, omdat we willen i wijzen op een merkwaardige ommekeer in de taktiek van sommige vrijzinnigen, die Christelijke politiek steeds uit alle macht bestreden hebben en telkens weer de stelling verkondigden, dat per soonlijk geloof en politieke overtuiging los van elkaar behooren te staan. Van een antithese mocht men dan ook niet spreken. Van lieverlede kwam er kentering. Prof. Eigeman werd de intellectueele voorman van een groep, die verband gelegd wil zien tusschen geloofsbelijde nis en politieke actie. Zijn boeken, en niet het minst het laatste, over Thor- becke, Groen en Colijn (let wel: met negeering van Dr. Kuyper!), zijn kos telijke, maar niet overtuigende plei dooien voor dit standpunt. Wat wij, na zeer vluchtige lezing, daarover schre ven, stemde overeen met de conclusies, waartoe anderen na diepgaande studie kwamen. Op zich zelf ware zulks nog niet veelzeggend, indien die anderen allen aanhangers van Christelijke politiek waren. Het merkwaardige is echter en daarvoor vragen we thans volle aan dacht dat ook vrijzinnige schrijvers in feite ons oordeel over het boek van Prof. Eigeman deelen. Om dit aan te toonen moeten we ons een ietwat lang citaat veroorloven uit de critiek, welke een liberaal journalist van naam over bedoeld boek in het Handelsblad schreef: Mr. P. W. A. Cort van der Linden begon zijn „Richting en Beleid dei- Liberale Partij" (verschenen in 1886) met deze uitspraak: „De liberale po litiek vindt haar grond in het gezag der menschelijke rede. De vrijzin nige richt staatsregeling en bestuur, overeenkomstig zijn idealen van 's menschen waarde, uitsluitend naar de uitspraken van het verstand". En, slechts enkele bladzijden verder schreef hij: „De liberale partij op het vasteland van Europa is voort gekomen uit de Fransche revolutie". Hier vindt men nu het principieele verschil tusschen liberalen en anli- revolutionnairen (en de rechtsche partijen in 't algemeen). Voor de groote meerderheid der liberalen van de 19e eeuw begon de staatkun dige geschiedenis van Nederland in het jaar 1789.. en dat is hun fout geweest. Maar voor de anti-revolu tionairen eindigde die geschiedenis in dat jaar., en dat was hun fout. Met andere woorden: De liberalen hebben, in de staatkunde, de histo rie miskend (die van vóór 1789), de anti-revolutionairen miskenden ech ter evenzeer de evolutie. En nu meene men niet, dat dit een „aca demische" tegenstelling geworden is; ze heeft nog altijd actualiteit zoodra men komt tot de verhouding tusschen de overheid en de maat schappelijke zeden. Deze laatste zijn, voor den anti-revolutionair, immers voor altijd gecodificeerd in de Hei lige Schrift; voor den liberaal daar entegen zijn ze, zeker, in ons land op den Bijbel gegrond, maar, evenals alles, vatbaar voor evolutie. De schrijver licht dit nader toe door te verhalen, dat hij eens met Dr. de Visser een gesprek voerde over de mo gelijkheid van een accoord tusschen liberalen en christelijk-historischen; een soort plan-Eigeman op bescheiden schaal. Men kwam praktisch heel dicht bij elkaar, maar principieel liep het tenslotte vast. Dr. de Visser verwierp dat spreekt van zelf de liberale evolutie-leer. Met nadruk zeggen we: de liberale opvatting van evolutie; want ook wij erkennen de ontwikkeling der dingen. Het oordeel, dat in 't citaat over de anti-revolutionaire beschouwing gege ven wordt, onderschrijven we geens zins. Alleen maar: wat ook wisselt en verandert, de wet Gods blijft en stelt principieel door alle eeuwen heen de zelfde eischen voor 't persoonlijke en openbare leven. Het eigenaardige, waarop we echter vooral willen wijzen, is dit, dat men thans, nu er roering in eigen kring komt, van liberale zijde de vroeger zoo fel bestreden „antithese" aanvaardt; in elk geval met haar bestaan rekening wil houden. Wie over Groen en Colijn wil spre ken kan Kuyper niet overslaan. Officieele Berichtei ARBEIDSINSPECTIE Bevorderd tot administratief ambtenaar le klasse A bij de Arbeidsinspectie H. G. W. Munnik te 's-Gravenhage en tot administra tief ambtenaar 2e klasse A bij de Arbeids inspectie J. M. Krohof te 's-Gravenhage. LANDMACHT Aan den reserve-eerste-Iuitenant G. J J. Heijstee, van het 21e regiment infanterie is een eervol ontslag verleend uit den mili tairen dienst ONDERSCHEIDING Benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau mr. C. Cnoop Koopmans te Amsterdam. HULDIGING VAN DE MARECHAUSSEE VAN OSS H. M. de Koningin spreekt hen toe Gistermiddag te 12 uur heeft op Het terrein d«r Kon. Marechausseekazerne te Apeldoorn de plechtige huldigng plaats gehad vao de man schappen van genoemd wapen uit Oss. Kort voor 12 uur hadden zich op het terrein opgesteld de manschappen van de Koninklijke Marechaussee uit Oss en de tijdelijk daar en op de hoeve de Eisenberg en te Litoyen gedetacheerde manschap pen benevens die van het depót der Kon. Mare chaussee te Apeldoorn. In het geheel stonden opgesteld 125 man van wie 22 uit Oss afkomstig waren. Precies twaalf uur arriveerden H.M. de Konin gin en Prinses Juliana met klein gevolg per auto van het Paleis Het Loo. In het gevolg bevonden zich kapitein Phaff, luitenant Römer en freule Schimmelpenninck van der Oyen. De manschappen van het depót stonden in de lengte op het terrein, de brigade uit Oss naar links in de breedte Generaal-mapor J H G. Kappelhof, inspec teur van het wapen der Ken. Marechaussee pre senteerde de troepen aan HM. de Koningio en geleidde H M. naar de manschappen uit Oss. Deze werden daarop door den districtscomman dant der Kod. Marechaussee. Jhr. G. A. Bowir aan H.M de Koningin voorgesteld. Nadat de Koningin zich korten tijd met de manschappen had onderhouden begaf zij zich naar het midden van het terrein, waar zij een toe spraak hield tot de opgestelde manschappen. Toespraak van H-M. de Koningin Officieren, onder-offi deren en manschappen der Kon. Marechaussee. Het was mijn wensch om degenen, die te Oss en omliggende plaatsen zich onder de bevelen van hun wakkeren en energieken kapitein-districts commandant bijzonder onderscheiden hebben door groote plichtsbetrachting, voortvarendheid en beleid, persoonlijk mijn 'evredeoheid te betuigen. Een zeldzaam moeilijke taak is u opgedragen. Gij hebt de voldoening gsmaakt. dat gij een ge- heele streek van Nederland hebt bevrijd van een zware druk, die een troep misdadigers daarop van jaar tot jaar had gelegd. Ik wensch uw kapitein en u oprecht geluk met dit succes. Met voldoening kan ik hier getuigen, dat niet tevergeefs een beroep op uwe offervaardigheid is gedaan. Bij deze gelegenheid is opnieuw gebleken, dat ijzeren wilskracht en stelselmatig doorzetten on herroepelijk tot het gestelde doel leidt. Moge het u gegeven zijn even voorspoedig te zijn bij de vervulling van uw verdere taak, die u te Oss en omgeving nog wacht Ik spreek den wensch uit dat bet voorbeeld door het personeel der brigade te Oss geoevei; het geheele corps marechaussee moge bezielen bij de vervulling van zijn steeds wisselenden en rwaren. uiteenloopenden dienst. In de overtuiging dat gij allen overeenkomstig de goede traditiën van het wapen voort zuit gaan uw beste krachten te wijden aan den dienst van het Vaderland, besluit ik met: „Leve het Vaderland'" Hierop volgde van allen die de rede met groote aandacht hadden aangehoord spontaan een driewerf „Hoezee!" Vervolgens nam kapitein Phaff het woord en deelde mede. dat het H.M. de Koningin behaagd had den opperwachtmeester der marechaussee Mintjes en den wachtmeester der marechaussee de Gier uit Oss de gouden etremedaille der orde van Oranje-Nassau met de zwaarden toe te kennen. 5pr. overhandigde aan de beide leden der marechaussee, die deze enderscheiding was ten deel gevallen, de versierselen der orde. GeneraaJ-majoor Kappelhof betuigde vervol gens H.M. de dank voor de groote eer aan het wapen bewezen. Hij noemde deze dag de schoonste dag in de jarenlange geschiedenis van het wapen en besloot met een opwekking aan de manschappen tot trouw en toewijding aan het Vaderland „Leve de Koningin en de Prinses" welke uitroep door alle manschappen werd overgenomen. HM. de Koningin en HKH Prinses Juliana stelden zich daarna op achter het hoofdgebouw van de kazerne, waarna alle manschappen voor de be ce Vorstinnen defileerden. De Koningin en de Prinses vertrokken daarna om naar het Loo terug te keeren. Voor het hek van de kazerne had zich een groote schare belangstellenden opgesteld die de Koningin en o'e Prinses bij hun vertrek hartelijk N-:dat de majoor Kappelhof nog een korte toespaak to* de manschappen had gehouden konden allen inrukken. De piechtijfceid was hiermede geëindigd. Algemeen Nederl. Persbureau „A. N. P." Vangt 1 Juli zijn werkzaamheden aan Het persbureau Vaz Dias, te Amsterdam en het Nederlandech (Haagsch) Correspondentie- Bureau voor Dagbladen, te Den Haag, eindi gen Zondagnacht hun nieuwsdiensten ten be hoeve van de nieuwsbladen in binnen- en buitenland. He1; Algemeen Nederlandsch Persbureau „A.N.P." neemt Maandag de taak van deze bureaux over en verspreidt tevens, in samen werking met Reuter en met Aneta het voor de Nederlandsclie pers bestemde nieuws uit het buitenland en uit de koloniën. Het zal tevens van dien datum af de nieuws voorziening voor de omroepvereenigingen ver zorgen. Men wordt dringend verzocht van 1 Juli af alle berichten, voor de pers en voor de radio bes'cemd, te richter aan de redactie A.N.P., Heerengracht 467, postbus 267, Amsterdam-C. Haagsch nieuws kan (als voorheen as<i het Nederlandsch Correspondentie Bureau) worden doorgegeven aan het Haagsche kantoor van het A.N.P., Achterraamstraat 8, Den Haag. Hedenochtend heeft de heer M. S. Vaz Dias, directeur van het Persbureau Vaz Dias, een kerte rede voor de microfoon uitgesproken ter gelegenheid van het feit, dat Maandag a.s. het nieuwe persbureau in werking treedt, en men heden voor het laatst de berichten namens het Persbureau Vaz Dias heeft uit gezonden. Gezinsleden van werkloozen Verplichte inschrijving bij arbeids bemiddeling. De Minister van Sociale Zaken heeft bepaald, dat de ondersteunde en de bij een gesubsidieerde werkverschaffing geplaatste kostwinners voortaan verplicht zijn er voor te zorgen, dat van het gezin, waarvon zij kostwinner zijn, alle tot werken in staat zijnde niet-verdienende inwonende leden van 15 jaar of ouder zich als werk zoekende bij het orgaan der openbare ar beidsbemiddeling laten inschrijven en daar bij ingeschreven blijven. Ten aanzien van de cchtgenoote van den ondersteunde of den tewerkgesteldee geldt de verplichting alleen dan, als de echtgenoote tijdens haar huwelijk reeds in loondienst werkzaam ls geweest, voordat haar man in de steun regeling opgenomen of bij de werkverschaf fing geplaatst was, en bovendien het gezin kinderloos is, of de kindereu de voox-tduren- de zorg der moeder niet behoeven. Het gemeentebestuur of het orgaan, be ast met de uitvoering der steunregeling, kan van de genoemde verplichting voor een lid van het gezin ontheffing verleenen indien het bijzondere omstandigheden aan wezig acht Wordt aan een lid van een gezin, waarvan de kostwinner steun trekt of bij de werkverschaffing is geplaatst, voor hem of haar passende arbeid te gen een behoorlijk loon aangeboden, dan dient die arbeid te worden aan vaard. Wordt passende arbeid voor een be hoorlijk loon zonder grondige reden geweigerd, dan moet met betrekking tot de hulp, die wordt verleend, worden gehandeld, alsof het loon van den aan geboden ai-beid in het gezin inkwam. de ideale steunschoen met Sponsrubber voorvoetkussen Octrooi 20075. Fabrikante Fa.Wed.J.P.VAN BOMMEL Moergestel Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen liet Zondagsblad Blz. 1 Het Scheidsgerecht acht de tegen de ge wezen Haacjsche hoofdcommissaris, da heer Van 't Sant, ingebrachte beschuldiging vol komen onbewezen. Blz. 2 In Barcelona is de staat van beleg afge kondigd vanwege de communistische ter reur. Te Peking is een soldatenopstand uitge broken, welke zich buiten de stad uitbreidde. De aardbeving in Midden-Enropa bracht heel wat schade teweeg. In Japan heeft het noodweer duizenden huizen verwoest. Bldz. 3 De afd. Holland-Brabant van de Chr. Boe ren- en Tuindersbond heeft te Den Haag een vergadering gehouden ter bespreking van de nood in de Tuinbouw. Blz. 5 De algemeene vergadering van het Chr. Nationaal Vakverbond. Bldz. 6 Het 72ste lustrum van de Leidsche Uni versiteit. Blz. 9 Een Delftsch student is in de mijn „Wil- helmina" door een vallende steen gedood. Bij een auto-ongeval te Den Helder is een persoon gedood en één gewond. Te Zandvoort heeft een verkeersongeval plaats gehad, dat wonder boven wonder noc goed is afgeloopen. Te Gouda heeft een lelie brand gewoed. Daarbij is door ontploffing van een bui carbid een ernstig ongeval gebeurd. Blz. 10 De classicale vergaderingen. x Het Zondagsblad van heden bevat o.m.ï Meditatie. „Blijft bij Hem" vers van Philipp Spitta; vertaling van J. J. Mak. Van boeken en schrijvers „Oorlogsro mans" I. door A. F. Z. „De smaad van den martelaar" door K. Jonkheid. Van bonte dingen „Een baby" door G. K. A. Nonhebel. „De wereldtentoonstelling te Brussel" door Jan de Groot. „Brief uit Zuid-Afrika" „Als de lente komtdoor Roelien Mulder Stagger. Kort verhaal van Karei van Bosheide „Barmhartigheid", Jeugdrubriek. Ivleuterkrantje. De drniven-eetgelegenheid heden geopend Pracht gelegenheid voor Scholen en Gezel schappen. Veel attractie. Vraagt prospect. Zondags gesloten. A. BOON - MONSTER - Tel. 60 loting van door de afdeelingen meege brachte voorwerpen. Na een toespraak van een der propagan disten, Mej. W. G. Stad, over het onder werp: „En nu, blij voorwaarts", werd de vergadering met een opwekkend slotwoord en dankgebed gesloten door Ds. F. G. Pe tersen, oud-legerpredikant te de Punt (Gr.j. Evenals de „Hoogtijdag" op „Het Hooge land" te Beekbergen mag ook deze bezoek dag welgeslaagd heeten. L. S. C liet inschrijven. Mr. Roes is notaris te Nijmegen. De stoet begaf zich naar de Stadsgehoor zaal. die met het oog op de mi ldeleeuwsehe maaltijd, die daar Maandag wordt gehou den, reeds in een middeleeuwsch interieur was herschapen. De praeses van het L. S C., de heer EI. C. Dresselhuvs, sprak een wel komstwoord tot reünisten en genoodigden en verklaarde het lustrum voor geopend. Nadat een eendrachtig Io Vivat was gezon gen werd zijn rede beantwoord namens do reünisten door Jhr. Mr F. Beelaerts van Blokland. De optocht werd daarna voortge zet naar de Sociëteit Minerva, waar de reu- nisten werden verwelkomd door den presi dent der Sociëteit, den heer P B. M tea Bosch. Hedenayond heeft "en reünisten- maaltijd plaats in de Stadsgehoorzaal. Daar aan nemen ongeveer 490 reünisten deel. En Maandag is het. zooals uien weet. de groote dag van de Maskerade „Het Land juweel". Bij vermoeide, branderige, transplreerende en stukgeloopon voeten, of wanneer U last hebt van zonnebrand, doorzitten, smetten en schrijnen der huid, zijn Pnrol en Purolpoeder de meest afdoende middelen daarvoor. Purol in doozen vanaf 30 ct. met gratis busje Purolpoeder ter kennismaking. Alleen bij Apothekers en Drogisten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1