Christelijk Nationaal Vakverbond De Levensloop van Pieter Peuter VRIJDAG 28 JUNI 1935 derde: blad pag. 9 VIT HET SOCIALE LEVEN Algemeene vergadering te Utrecht Christelijke Vakbeweging en N.S.B. Vakopleiding en organisatie van jonge arbeiders Is. van Houten links extremist Gisteren ving te Utrecht aan de zeven tiende algemeene vergadering van het Chr. Nat. Vakverbond. Aan de openingsrede van oen voorzitter, den heer K. Kruithof ont- leenen we het volgende: Spr. ving aan met erop te wijzen dat hij over vier maanden gepensionneerd zal zijn. Spr. herdacht den heer A. Harsdorp, een der medevoortrekkers en den heer J. S. Ruppert, den heengeganen penningmeester van het C.N.V. Beide vrienden zullen we ons herinneren God dankende voor het werk dat. zij in het belang oer Chr. Vakbeweging hebben mogen doen. Houden we hen in dankbare herinnering, Gods zegen zij met de familie en ons worde genade geschon ken hun werk voort te zetten in Godes kracht Spr. memoreerac dat de heeren v. d. Heij den (reeds overleden) env. d. Voorde, v. d. Loo en H. J. Terwey werden benoemd tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en wensrhte de ridders geluk, en bracht in herinnering de viering van het zilveren ju bileum, de benoemng van den heer W. de Jong in de plaats van den heer Ruppert die een man bleek, toegerust met do gaven noodig voor de functie die hij nu bekleedt. Het ledencijfer van het C.N.V. bedroeg per 'April 1933 23 organisaties met een leden- cijfer van 11S.81T. Als onvrijwillig werd afge schreven de Chr. Bond van Marinepersoneel Op 1 April 1933 beliep het ledental 22 orga nisaties met 112.1& leden, of wel een terug gang van 5.6 Het ledental van het N.V.V. was 1 April 5933 342.027,, op 1 April 1933 294.890 of een teruggang van 13.8 het R.K.W. telde 1 April 1933 198.341 op 1 April 1933 181.747 of een teruggang van 8.3 Als de volgende leden-cijfers bekend' zijn zullen waarschijnlijk (naar sprekers indruk) de voorsprong welke het N.V.V. had op de gezamenlijke ledencijfers van C.N.V. en R.K.W. zijn verdwenen. Het werkloozencijfer gaat langzaam om laag maar de werkloosheid is rog benau wend groot. Na te hebben gememoreerd de Jubilea, Welke verschillende aangesloten organisaties j mochten vieren, zeidc spr. dat in de plaats ;va» 'lau heer Eikerbout een lid van het oagelijksch bestuur van het C.N.V. moest worden gekozen. Hij bracht den heer Eiker bout dank voor wat hij steeds zoowel voor den Chr. Metaalbewerkersbond als voor het C.N.V. is geweest i De economische crisis is geweldig in -om- >vang en diep ingrijpend in haar gevolgen, I Voor al de misère wordt soms een schul dige gezocht en wie kan dit anders zijn dan de overheid? Wie doordenkt moet tot de conclusie komen dat de schuld niet ligt bij de overheid, doch te wijten is aan de zonde ,van den afval van den lioogen God. Spr. heeft nooit willen zeggen hoe het wel zou kunnen gaan. Hij is steeds gaarne een profeet geweest, die brood eet en liet aan anderen over dik te doen. Hoe sprekers opvolger zal doen weet spr. niet maar als hij dezelfde be ginselen zal zijn toegedaan en daaruit zal leven dan zal hij toch ook het werk van het C.N.V. moeten zien in het licht van vraag 30 van den Heidel- bergschen Catechismus met het ant woord erop: Waarom wordt gij een Christen genaamd. 'Als we zóó ons werk zien dan zal God ons zegenen. De vraag van Christus: wilt gijlieden ook niet heengaan moeten wij ook tot de onze maken. Wie niet uit overtui ging bij de Chr. vakbeweging is, moet maar heengaan. Spr. besloot met oen wensch dat God het werk van het C.N.V. ook in deze vergadering zal zegenen, (applaus) Mevrouw S i c k e sS n ij de r, vice-presi- tiente van de Federatie van Chr. vereenigin- gen van en voor vrouwen en meisjes sprak de vergadering toe. De secretaris, de heer A. Stapelkamp «deed mededeelingen. Als gasten waren aan wezig de heeren Bekker lid van de Tweede Kamer namens de Chr. Hist. Tweede Kamer fractie. Attema namens de Middenstands be- drijfsvereeniging; De Jager namens de Chr. Drogistenbond en Chr. Middenstandsveree- xiiging; de heeren Bossenbroek en Hagoort voor Patrimonium; mej. Donner, de huisbe- eoekster. Bericht van verhindering was ingekomen Van de Zwitsersche Chr. Vakbeweging, van K. Kruithof den Geref. Meisjesbond en van het Int. Chr. Vakverbond. De Voorz. verwelkomde den lieer Ame- link, den secretaris van het C.N.V. die pas uit Genèvc is teruggekeerd. In de middagvergadering heette de Voorz. nog welkom de heeren Quispcl en Verveld en den heer Tabak die namens het Ned. Jong. Verbond kwam. De heer Bakker sprak namens de C.H. Kamerfractie; de heer Bossenbroek na mens Patrimonium. De heer Verveld' oud-voorzitter van Unitas sprak de vergadering toe, inzonder heid den voorzitter wien hij Gods zegen toe- wenschte. De heer Roelman sprak namens den Chr. Bond van Diamantbewerkers. Jaarverslag In bespreking kwam het verslag van het secretariaat over 1933 en 1934, het beleid van het dagelijksch bestuur en de redactie van De Gids. Aan de bespreking namen deel de heeren Goote (Ambtenaren) Schaafsma en Palma (Bouwarbeiders); Kannegieter (Voedings- en Genotmiddelen) Roozeboom en Kooyman (Belastingambtenaren) Bras en Mulder (Han dels, en Kantoorbedienden); Veltman (Fabr. en Transportarbeiders); en Baart (Meubel makers en Houtbewerkers). De heer Goote vond dat het noodig was dat de Chr. vakbeweging één lijn stelt tegen over ae N.S.B., namelijk het lidmaatschap van de N.S.B. onvereenigbaar te verklaren met doel en grondslag niet alleen voor het C.N.V. maar ook voor al de aangesloten or ganisaties. Spr. vond noodig meer brochures populair geschreven, ter bestrijding van de N.S.B. Met de artikelen in De Gids kon spr. zich wel vcreenigen maar hij drong aan op meer actualiteit. De heer Palma pleitte voor instelling van een centraal bureau voor arbeidsrecht opdat de zaken die ter behandeling worden gegeven meer tot hun recht komen dan tot nogtoe. De financieele positie van het Va- cantie-oord besprekende wees hij op de moeilijke exploitatie daarvan; en zijn groote tokorten. Nu wil een der organisaties een eigen vacantie-oord stichten. Spr. vond dat dit moet worden tegengegaan. Spr. was van oordeel dat oe werkkampen niet moes ten zijn georganiseerd door een instantie ge sticht door den Raad van Kerken doch door het C.N.V., opdat aan de ongeorganiseerde jeugdige arbeiders kon worden gezegd: dat doet het C.N.V. Noodig zijn statistieken om trent het aantal georganiseerde en onge organiseerde jeugdige arbeiders. Meetings en toogdagen voor de jongeren zijn gewenscht om propaganda te maken. De vakopleiding moet beter verzorgd worden door vakcur sussen en nijverheidsonderwijs. De heer Kannegieter merkte op dat het dagelijksch béstuur een circulaire ge richt heeft tot de aangesloten organisaties waarin deze vrijheid werd gelaten een eigen standpunt in te nemen inzake de verkorting van aen arbeidsduur. Op deze wijze zou het gunnen dat een der aangesloten organisa ties een standpunt ten dezen innam dat in ging tegen dat van het dagelijksch Bestuur van het C.N.V. Dit acht spr. verkeerd. Spr. drong aan dat een Chr. Sociaal Congres zal women bijeengeroepen. Noodig is dat de rechtspositieregeling van de bestuurders van bij het C.N.V. aangesloten organisatie wordt herzien en in onderlinge bespreking wordt vastgesteld op welke basis deze moet worden gebracht. De heer Mulder vroeg of uit de vroegere historie niet is af te leiden, dat de- groote ledenverliezen voor het C.N.V. nog moeten komen en drong aan op de noodzakelijkheid van principieele propaganda. Spr. bracht hul de aan het C.N.V. voor de goéde voorlichting der Besturenbonden, waardoor deze vaalt nog beter op de hoogte waren dan de offici- eele personen. Spr. vroeg of het C.N.V. niet meer gebruik kan maken van de voorlich ting van het publiek door manifest en pers bericht. Ook informeerde spr. of het C.N.V., nu het verschillende malen een ander standpunt inneemt dan het I.C.V. (40-urige werkweek en petitionnement jeugdwerkloozen) wel goed doet, .daarin te blijven. Spr. vroeg, of de leiding van „de Gids' niet beter in handen kan komen van he dagelijksch bestuur of een commissie van reoactie, dan van een enkel persoon. De heer Roozeboom besprak de kwes tie van het tijdelijk overheidspersoneel in verband met de organisatie waarin deze mcnschen thuis behooren óf Kantoor- en Handelsbedienden, óf Overheidspersoneel; een definitieve oplossing is gewenscht. De heer Veltman vroeg of het niet wcnschelijk is voor het jeugdwerk een an dere richting te volgen waardoor meer cen tralisatie wordt verkregen zoowel ten aan zien van het werk als van de jeugdbladen. De heer Kooyman had er bezwaar te gen, dat in de Gids Van Houten gerekend werd tot de links-extremisten. (Geroep: Zeer juist). De heer Kooyman: Het gaat erom, dat wij weten willen wat men verstaat onder links-extremisten. Die uitdrukking omvat naar sprekers meening de uitersten ter lin kerzijde, die in het algemeen geen rekening houden met God en Zijn Woord. Indien die verklaring juist is dan mag die uitdrukking niet worden gebruikt over Van Houten. De heer Schaafsma drong aan op be perking van het verslag en had waardee ring voor de leiding, die het C.N.V. in de afgeloopen twee jaar gegeven heeft. Staat het inschakelen van particuliere werkgevers in werkverschaffing wel in verband met het belang der verzorging van werkloozen? Naar de meening van den N.C.B. wordt ten on rechte tot werkverschaffing gemaakt wat geen werkverschaffing is; zooals b.v. het bouwen van boerderijen in Drente. Moet wer ken in contra-prestatie billijk geacht wor den. En als een gemeente geen werkver schaffing heeft maar in contra-prestatie laat werken, waarom maakt ze het werk in contra-prestatie niet tot. werkverschaffing; waarschijnlijk spelen alleen financieele mo tieven een rol. Het werken in contra-presta tie is waarschijnlijk te vcroordeelen. Ook in regeeringskringen staat men daar niet on- veroeeld gunstig tegenover. Naar sprekers meening is het fiancieele motief geen grond voor de steunverlaging van verleden jaar. Is deze opvatting be staanbaar in verband met de opvatting bin nen den kring van het C.N.V. daaromtrent? In het verslag staat dat soms oe hoogte der loonen de werkloosheid stimuleert. Kan de secretaris bedrijven noemen waarin dat het geval is? Spr. behandelde uitvoerig het Werkfonds. In het eerst onaer den lieer Zaalberg ging alles vreeselijk terug. De tegenwoordige directeur-generaal van den arbeid doet er heel wat voor. Dit werkfonds is er niet voor erkverschaffing maar voor werkverrui ming. Ten aanzien van de heiers in Amsterdam •ordt door het algemeen beleid te slap op getreden. De bouwarbeiders zijn niet de oor zaak van de stagnatie in de uitvoering van het Werkfonds. De heer Bras vond dat het C.N.V. be stuur goed gedaan had met de moreele zorg voor werkloozen niet zelf ter hand te nemen. Het is goed dat er ten dezen aanzien zulk een goed contact is tussclien C.N.V. en Raad der Kerken. Er is meer contact met de werkloozen noodig; een troostrijk wooro' doet ook meer dan de gift.. Soms treedt het C.N.V.-bestuur niet actief genoeg op zooals in de zaak te Rotterdam waar was gevor derd dat de vrouwen der werkloozen zouden worden ingeschreven om, als het kon te werk gesteld te worden Spr. schreef een briefje aan de drie A.R. Kamerleden de hee ren Amelink, Schouten en Smeenk en deze hebben er direct voor gezorgd dat het niet gebeurde. Maar het C.N.V. dat eerst door spr. was ingelicht had moeten optreden. Gezellige bijeenkomst. Des avonds vond In de groote zaal van K. en W. een gezellige bijeenkomst plaats, waar in de jubileumfilm van het C.N.V. werd ver toond en de film „Opgang". Ook werd het spreekkoor Zonnedag uitgevoerd. Deze avond werd bijgewoond door den Minister van Sociale Zaken Prof. Dr. J. R. J. Slotemaker de Bruine. Slachtoffers van de warmte Tengevolge van de warmte is de ruim 45- jarige landarbeider J. B., uit Vinkeveen, die in een hooiland langs de Zuwe werkzaam was, onwel geworden. Hoewel onmiddellijk medische hulp ingeroepen werd, kon niet ver hinderd worden, dat de man in den loop van Dinsdagavond is overleden. De 24-jarige monteur H. Wassink, uit Nij ver d a 1tijdelijk te Almelo werkzaam, is in het Almelosche Kanaal verdronken. W. had zich met eenige vrienden naar het z.g.n. Alme losche strand begeven, en hoewel hij niet goed kon zwemmen, zich 'toch in het diepe water ge waagd. Hij zonk onmiddellijk in de diepte. Te vergeefs trachtten zijn vrienden, zelf ook geen goede zwemmers, hem te redden. Eerst met behulp van een touw gelukte het hem op het droge te brengen. Toen was het echter reeds te laat. Men slaagde er niet meer in de levens» geesten op te wekken. Te S trijp (N.-Br.), Is de 27-JarIge chauf feur P. v. Gennip uit Eindhoven bij 't zwem men in het nieuwe kanaal verdronken. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. De 61-jarige boerenarbeider R. B., te S n e e k, is by het hooien door de warmte be vangen en aan de gevolgen daarvan in het zie kenhuis overleden. De 20-jarige Mej. St. te N1 eu w-Lekker- land, werd, op bezoek zijnde bij haar zus ter tp Ridderkerk, ernstig ongesteld tenge volge van de warmte. Naar een ziekenhuis te Rotterdam vervoerd, overleed zij eenige oogenblikken na aankomst. De 19-jarige tuinarbeider C. H., te Wad- d i n x v e e n, ging Woensdagavond, onmid dellijk nadat hij de arbeid beëindigd had, in een breede diepe sloot, naast de tuin zwemmen. Bijna onmiddellijk zonk hij weg in de diepte. Zijn medearbeiders schoten dadelijk te hulp; er werd gedregd en gedo ken, doch het duurde een uur eer men hem levenloos kon ophalen. Vermoedelijk is door de snelle afkoeling van het lichaam hartverlamming de oorzaak. Dr. Pols was zeer spoedig ter plaatse, maar helaas waren de levensgeesten geweken. Te Breda was gistermorgen een deta chement van het tweede halfregiment huza ren uit de Trip van Zoudlandkazerne te Breda onder toezicht in het kanaal onder Terheyden aan het zwemmen. Plotseling verdween de 21-jarige dienstplichtige H. A. Ramaekers, uit Roermond, in de diepte. Onmiddellijk werden pogingen aangewend i man te redden. Dit gelukte echter eerst geruime tijd. Toen bleken de levensgees ten reeds geweken te zijn. Gemengd Nieuws. DE BRAND IN DE CUNERATOREN Het gerechtshof te Arnhem heeft arrest ge wezen in de zaak tegen den loodgieter uit Rhenen die door de rechtbank in verband met den brsnd in den Cuneratoren tot een maand hechtenis was veroordeeld. Het gerechtshof heeft het vonnis van de rechtbank op formee- Ie gronden vernietigd en opnieuw rechtdoen de verdachte schuldig geacht aan het door schuld veroorzaken van brand. Het Hof ver oordeelde verd. tot veertien dagen hechtenis. Het 214-jarig zoontje van H. Dekker in het Emmalaantje te 's-Gravenmoer kwam al daar in een sloot terecht. Twee broertjes van 6 en 9 jaar, dit ziende, sprongen beide par does in de sloot en wisten hun jongste broer tje op het droge te brengen. ▼ROUW UIT HET RAAM GEVALLEN T#Amsterdam is in de Reitszstraat 37, een 36-jarige vrouw, die bezig was met het lappen van de ramen, uit de tweede étage gevallen. Met een beenbreuk en een hersen schudding is zij naar het Ned. Isr. Ziekenhuis vervoerd. ERNSTIG MOTORONBELUK Te Amersfoort is de motorrijder Arts uit Amersfoort op de hoek van de Heiligeber- gerweg en Randenbroekerweg met groote /aart tegen een van rechts komende auto ge botst. In zorgwekkende toestand werd hij naar het St. Elisabeths Ziekenhuis te Amers foort overgebracht. De duopaasagier die hij ervoerde kreeg slechts een lichte hoofdwon de. De toestand van den motorrijder is zeer ernstig, men vreest voor zijn leven. BLIKSEM INGESLAGEN IN BOERDERIJ Boven W e er s e 1 o woedde een zwaar eer. De kapitale boerderij van den heer Oosterbroek werd tijdens hek noodweer door het hemelvuur getroffen, en ging geheel de vlammen op. De inboedel ging eveneens ge heel in de vlammen verloren. De schade is aan zienlyk. ONGEWENSCHT BEZOEK Tot nu toe onbekend gebleven personen hebben zich door inklimming toegang ver- cshaft tot Huize „Frankendael" aan den Middenweg te Amsterdam. De buit, waarme de de dieven verdwenen zijn, bestaat uit on er 900 Belgische franken, 55 Deensche kronen, een bedrag van ongeveer 70 gulden, twee gouden ringetjes en eenige legmedailles. EEN SENSATIONEELE ACHTERVOLGING Men meldt ons uit Schiebroék; Gistermorgen omstreeks 6 u. ontdekte mevr. 'Sw. wonende aan Buitenzorg toen zij de keuken binnenkwam, dat daar een man zat. Zij schrok hevig en gaf een gil, waarop de man het hazenpad koos. Op de hulpkreet van zijn vrouw kwamen de heer Sw. en zijn zoon toeschieten, van wie laatstgenoemde on middellijk den inbreker narende, doch toen hij hem had ingehaald, gaf dezen den jon gen een zoodanigen klap, dat deze dc ach tervolging moest staken. Ook de landbou wer Noordhoek, die den inbreker op den Ringdijk wilde aanhouden, kreeg een paar gevoelige klappen en moest dc achtervol ging staken. De inbreker vluchtte het land in. De vrachtrijder J. Poot en de groenten- handelaar P. Blanken Jr. zetten den kerel 11a. Middelerwijl had men de politie gewaar schuwd, die met twee man uitrukte om de achtervolging over te nemen. Aan het einde der Wilgenlaan kregen de beide burgers den kerel eindelijk te pakken. Hij werd in het politiebureau opgesloten en bleek te zijn de 42-jarige J. M. V., een berucht Rotterdamsch inbreker, die juist de vorige week de straf gevangenis te Scheveningen had verlaten, waar hij een vonnis van vijf jaar hechtenis had opgeknapt. Hij bleek reeds negen maal te zijn veroordeeldL ZATERDAG 29 JUNI HUIZEN 1875 M. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 1000 Grara.pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 Orkestconcert. 1.00 Gram.pl. 1.20 Schlager- muziek. 1.50 Gram.pl. 2.00 Lezingen. 3.00 Kin deruurtje. 4.00 Zenderverz. 4.15 Gram.pl. 4,40 Orkestconcert. 5.30 Lezing. 5.45 Orkes'.t eert. 6.20 Lezing. 6.45 Gram.pl. 7.15 Lezir.g. 7.35 Gram.pl. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Orkes'coci- eert. 8.35 Report. 8.50 Orkestconcert. 9.20 Voordracht. 9.40 Schlagermuziek. 10.30 Vaz Dias. 10.35 Grampl. 10.45—12.00 Schlager muziek en gram.pl. HILVERSUM 301 M. VARA-uitzending. 8.00 Orgelspel C. Steyn. 8 30 Gram.pl. 10.00 Mor genwijding VPRO. 10.15 Voor arb. in de con- tinubedr.: De Flierefluiters olv. E. Walis. Hetty Beck (declamatie) en gram.pl. 12.00 De Zonnekloppers olv. C. Steyn. 12.45 Gram.pl. 1.00—1.45 Orvitropia olv. J. v. d. Horst. 2.00 Grara.pl. 2.20 De Notenkrakers olv. D. Wins. 3.00 E. Walis en zijn orkest, mmv. Erna Eisner (zang). 3.30 Gram.pl. 4.00 Declamatie R. Numan. 4.20 Gram.pl. 5.00 Vara-orkest olv. H. de Groot. 5.40 Literaire lezing E. Boekman. 6.00 De Wielewaal olv. P. Tiggers, en toespraak. 6.30 Vervolg orkestconcert. 7.15 G v. Veen: Aansluiting van het Lager bij het Middelbaar Onderwijs. 7.40 Harpconcert M. Carty. 800 Hcrh. SOS-ber., Vaz Dias en Vara-varia. 8.12 Wij vragen uw aandacht voor8.15 „Galante roovers", operette van Millar. Mmv. solisten, orkest olv Beeck- man en het Dicksonballet. In de pauze: gra- mofoonplaten. 11.30—12.00 Gram.pl. DROITWICH 1500 M. - 10.35-1050 Morgen- ijding. 11.20 Gram pl. 1150 Cricketverslag. 155 Grara.pl. 12.05 BBC-Northern-orkcst. imv. O. Coulsoa (alt). Commodore Grand Het onweer Woensdagnacht woedde boven Weerse- 1 o een zwaar onweer. De boerderij van den heer Oosterbroek te Rossum onder Weerselo werd tijdens het noodweer door het hemel vuur getroffen en ging geheel in de vlam men op. De inboedel ging eveneens geheel verloren. De schade, die aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. Tijdens een hevig onweer, dat boven Twente woedde, trof de bliksem een groep personen, die onder een boom schuilden in de Hengeloschestraat te Enschedé. Daar Te Rosmalen sloeg gisterennacht de bliksem in de boerderij van den heer J. Litli, bewoond door den eigenaar en de familie van der Heyden. De bewoners moes ten in nachtgewaad vluchten voor het vuur. De inboedel en een groot aantal landbouw gereedschappen gingen verloren. Een en ander was echter verzekerd. DROEVE VONDST Woensdagavond werd op de Leuvenumsche- weg te E r m e o, op het fietspad gevonden het stoffelijk overschot van den heer Rull- mann, zoon van den oud-Ermeloschen predi kant van dien naam. De levensgeesten waren reeds geweken. Hoewel het lijk een hoofdwon de had, is misdaad uitgesloten. Hartverlamming zal wel oorzaak zijn, dat hij van de fiets is gevallen. Orkest olv. Davidson. 2.20 Tenms-verslag uit Wimbledon. 3.15 Verslag van het vliegfeest der Royal Air Force. 4.CO Tencisverslag van Wimbledon en cricketnieuws. 535 Joe Loss en zijn Bar.d. 6.20 Berichten. 6.45 Cricket- nieuws. 655 Sportpraatje. 7.05 Welsch 10ter- mezzo. 7.20 Vocaal concert (sopraan eabas)« 7.50 Militair orkest olv. F. M. Marks mmv* S Thomas (tenor) 850 Variété-programma* 9.50 Berichten. 10.20 BBC-Theater-orkest olv» S. Robinson, mmv. J. Rorkc (bariton). 11.20— 12.20 Ambrose en zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 eo 8 20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Doyen. 9.05 „Ltf Hulla", operette van Rousseau. Mmv. solisten, koor en orkest olv. Bjgot. Hierna orkestcoa» eert olv. Pascal. KALUNDBORG 1261 M. - 12.20-2.20 Concert uit rest. „Wivex". 3.20 Reportage. 5.20-5.40 Celiorccital 8.20 Orkest- en koor concert. 10 55 Banjosoli. 11.10 Gram.pl. 11.20-12.35 Dansmuziek. KEULEN 456 M. 6.35 Uit Breslau: Concert, 12.20 Uit Stuttgart: Gevar. concert. 4.20 Gevar programma, mmv. bet Kculsch Sym- phome-orkest. het Omroepkoor en solisten. 6.40 Concert. 7.20 Omroeporkest. 9-20 Radio* tooneel. 1050 Dansmuziek. ROME 421 M. 9.10 „Lodoletta", opera varj Mascagni, olv. auteur. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 Mj 12.20 Gram.pl. 12.50 Salooorkest. 1.50—220, 4.20* 5.20, 650 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Salonorkest cn gram.pl. 10.30 Gram.pl. 11.20—12.20 Po pulair concert 484 M.: 12-20 Gram.pl. 12.50 Russische muziek. 150—2.20 en 4.35 Gram. pl. 5.20 Populair concert. 6.20 Gram.pl. 6.50 Zigeunermuziek 8.20 Symphoniecoocert olv# Marsick. 10.30—12.20 Populair concert. DEUTSCHLANDSENDER 1571 Meter. 8 30 „Zwischen Bootsteg und Schrebergar* ten", vroolijk programma. 10.20 Berichten. 10.50 Pianorecital. 11.05 Weerbericht. 11.20 1.15 Ilja Livschakoffs dansorkest. Zomersproeten ver dwijnen in korten tijd geheel door Sprutol. Bij alle Drogisten Pot 90 ct. Tube 50 ct. Zeep 60 ct* Branden Te Grave zijn in de Rogst'raat de hul zen, bewoond door den banketbakker vart Galen en den sigarenwinkelier H. van Ha ren, door onbekende oorzaak grootendeels uitgebrand. Met behulp van de motorspuit was men den brand betrekkelijk spoedig meester. Te H a rs k a m p is de boerderij met twea schuren en twee hooibergen van den. land bouwer T Roelofsen, totaal afgebrand. Da oorzaak van den brand is vermoedelijk ge legen in een schoorsteendefect. Verzekering dekt de schade. De inboedel kon grooten deels werden gered, evenals de paarden. Vermoedelijk door vonken uit den schoor steen van een bakhuis is te Otfcerlod brand ontstaan in de boerderij van landbou- R. te Westeneng onder Otterlo. Doordat er nog al krachtige wind was, stond binnen en kele oogenblikken de geheele woning als mede eenige schuren in lichte laaie. Er kon slechts weinig inboedel gered worden. Terwijl de bewoners nog in diepe rust wa ren is de woning van den landbouwer Fr, Hartjes te Silvolde (Geld.) geheel afge brand. De bewoners konden zich met moeit» redden. 55. Ze spartelt en schreeuwt en schopt verwoed, Maai* desniettemin moet ze mee in den vloed; Door 't spattende schuim tot haar middel bedolven Wandelt ze gillende door de golven! O. wat verdriet! Haar kleur verschiet, Want zwemmen kan De stakker nietl 56. Wat een geluk dus, dat de hond Ten langen lest het houtje vond, Waarop zegevierend en bedaard Door hem de terugtocht werd aanvaard. Hilda was Kolossaal in haar sas, Want ze zat net Tot haar kin in den plas. (Wordt Maandag vervolgd). FEUILLETON HEENGEGAAN TOEN MOEDER WAS Een klein nichtje bij zeven neven w 1 ,,'t Is waar 'dat die vervelend zijn zei j Paul, „maar we kunnen hier toch geen I haasje-over-,spelen." „Ten minste niet over mijn 6chouders", fcromde een stem uit den leuningstoel, j .„O! papa, wees maar niet bang voor uw schouders, maar doet u ons een ander spel letje aan de hand." „Welnu, ieder zal op zijn beurt een ver baal doen, een versje opzeggen of een liedje zingen, en de kleinste moet dan be ginnen. Mama en ik zullen er naar luiste ren; kom aan, Piet begin maar." Piet weigerde eerst, maar eensklaps klaarde zijn gezicht op en zei hij ondeu gend: „Ik zing liever iets, ik ken een aar dig liedje." „Welnu, wij luisteren." Hij wierp een zijdelingschen blik op mij fen begon: Men heeft haar Ursula gèlTeeten, Want namen komen van de peten, Maar anders, ik zou 't beter weten, Ik had haar Bottrikjen geheeten, „Piet" zei tante, „wat beteekent die aar-i tiigheid?" „Hoe kom je daaraan?" vroeg oom, dio door dit versje geheel uit zijn middagdutje gewekt werd en den zin van die woorden eerst nog niet recht vatte. „Ik heb dat liedje niet gemaakt, maar ik vind het heel aardig". „En ik vind het heel leelijk" zei oom, „en als hij, die het gemaakt heeft, zich hier in de kamer bevindt, zal hij mij Dleizier doen zie oogen'blikkelijk te verwijderen.*' „Ik heb het gedaan" zei Paul met een kleur tot over de ooren, „maar liet was slechts een aardigheidje." „Ik houd niet van aardigheden, die aan anderen onaangenaam kunnen rijn, voor al...". Oom sprak niet verder maar keek mij aan. „Ga naar bed, Paul." Paul stond op om tc gehoorzamen, maar ik stootte oom zachtjes aan. „Wat wil je. kleine?" vroeg hij mij, „Mag hij niet hier blijven?" „Wie, Paul?" „,Ja... Ik trek het mij niet erg aan, Sat hij dat versje op mij gemaakt hee't" „Dus wil je, dat hij niet gestraft zal worden?" Oom vestigde zijn doordringende blikken op mij... Ik wist niet of hij mijn verzoek al dan niet zou inwilligen en had al spijt dat ik het gedaan had, maar het was nu te laat om terug te treden en ik knikte dus van ja. „Nu, dan kan hij blijven. Paul, bedank je je nichtje niet?" Paul bedankte mij op een toon zóó vrien delijk. dat het veel van het gebrom van e beer had. Daarop volgde een oogenblikje stilte, waarna ik Ernst hoorde zeggen: „Wat een vertooning! Zij weet ook wel wat zij doet, dat fijne beschuitje en papa laat rich door haar inpalmen!" „Wat beteekent eigenlijk bottrikje?" yroeg Piet op slependen toon. Angstig wachtte ik het antwoord. „Dat is er een, die wel eens domme streken doet", antwoordde oom. Ik gevoelde mij wat lichter, want het bleek dus niet zoo vernederend te zijn als ik wel gedacht had... Het kon mij weinig schelen of hij mij bij zoo iemand vergeleek en Pauls misdaad kwam mij nu tang zoo erg niet meer voor. De avond, die zoo vroolijk begon, scheen geheel anders te zullen eindigen. Paul zat te pruilen, Ernst sloeg de oogen niet van zijn boek op, een paar rnderen waren steeds kibbelend aan het spelen en Piet huilde, omdat er geen spelletjes ge daan werden. Tante, die wat vermoeid scheen te zijn, dommelde in,, aan den eenen kant van den schoorsteen en van tijd tot tijd liet zich een zacht gesnurk hooren uit. den leuningstoel, waarin oom bijna geheel wegzonk. Ik was op een krukje gaan zitten en dacht aan een anderen Zondagavond, den laatsten dien ik met moeder op „Wilgen- hof" had doorgebracht. De tranen vloeiden hoe langer hoe meer over miin wangen, naarmate ik mij meer in herinneringen verdiepte. Eensklaps werd er hard gescheld en spongen de slapenden verschrikt op. „Zeker iemand om papa te halen" zei een der jongens. „Hè!... wat? Ts er iemand voor mij?" zei oom, zich uitrekkende, De deur ging open, waarop nicht Amelia in Zondagsgewaad binnentrad. Zij had een oude, verlept zijden japon aan en f-en kan ten strik op het hoofd. Allen «itonden op om haar te begroeten, maar aan de ge zichten kon zij wel zien dat zij niet erg welkom was. „Kom ik soms van onpas?" vioeg zij op haar scherp vleienden toon. „In het geheel niet, nicht", antwoordde tante; „ga alstublieft in dezen leuningstoel «bij het vuur zitten." „Je weet wel dat ik geen leuningstoel ge bruik en wat het vuur aangaat, stoken doe ik nog niet: alleen maar als het vriest." Zij nam plaats op den ongemakkcliiksten stoel die er maar te vinden was, zoo ver mogelijk van het vuur af. „Ik heb de familie bepaald gestoord," zei ze, terwijl ze met geen welwiüeiiden blik de tafel rondzag. „Waar is 011s luister-i vinkje?... Ik bedoel de kleine Ursula... al naar bed?... Of daar zit ze in een hoekje, het schijnt wel of ze verstoppertje speelt. Is ze ondeugend geweest? Kom mij eens „goeden dag" zeggen, kind; ik oen niet boos op je, want ik houd veel van oprecht heid." Tegen mijn zin ging ik naar haar toe. M'jn gezicht gloeide bij de toespelingen die zij deed op iets wat ik zoo gaarne nad ver geten. Oom stond voor het vuur niet recht wetend of hij heen zou gaan of niet „Goeden avond", zei hij eensklaps „Gaat u ons verlaten, neef?" vroeg nicht. „Ja, ik moet weg. Goeden avond." Drie van de jongens verlieten tegelijk met hun vader de kamer en tante liet Piet naar bed gaan. „Waarlijk", zei nicht, „het heeft er veel van alsof ik een waaier ben; zoodra ik mij maar even laat zien, vliegt alles voor mij uit den wg". „Maar, nichtde kinderen kunnen niet steeds in huis blijven en anderen moeten naar bed", zei tante. Nicht Amelia scheen de gedachte, dat haar gezelschap aan iedereen onaangenaam was, maar niet te kunnen verzetten, ten minste zij kwam er telkens op terug. Op mij maakte zij den indruk alsof alles rondom haar koel en ongezellig werd: elk woord bracht zij in verband met haar eigen toestand: haar ar moede en haar eenzaamheid. Tante en ik bleven dan ook spoedig geheel alleen met haar over. Ik had mijn plaats ja achter ooms ledigen stoel weer ingenomen, waar achter ik 'mij half verscholen had in de hoop dat men mij vergeten zou, maar heengaan durfde ik niet voordat tante het mij zei. Ieder oogenblik keek ik naar de klok, die bijna op negen uur stond, cn berekende hoe lang ik daar nog wel zoo stil moest blijven zitten en die onbeduidende praatjes aanhooren. Eensklaps trokken enkele luid gesproken woorden mijn aandacht. „Ben je wel zeker van Je keukenmeid?" vroeg nicht Amelia. „Thérèse is stipt eerlijk, zij i6 reeds vier jaar bij ons". „Hm!.dat zegt nog niets", zei nicht met een twijfelachtig gezicht dat mij van toorn deed beven. Na een oogenblik stilte hernam zij: „Ver gun je haar altijd nog, dat die leelijke kwa jongen des Zondags bij haar komt?" „Ja, dat staat yast, want hij hindert nie mand". „Het is voor hem natuurlijk een waar ge not, want zy overlaadt dien kleinen aap met lekkernijen. Je webt, dat ik van uit mijn raam in je keuken kan zien, en hij doet niet anders dan etenLach je er om? Zooveel te beter. De gedachte alleen, dat er zoo verkwistend in mijn huis werd omge gaan, zou mij uit mijn vel doen springen". „Och! in een huishouden als het onze, let men op geen stukje meer of minder". „Goedgoedlaat die kleine guit zich dan maar dik eten van je suiker, confi turen en koekje*; het kan mij natuurlijk niet schelen, ik ken er nog een, die zich de koekjes van de keukenmeid goed laat sma- ken. Juffrouw Thérèse maakt zich vrien den ten uwen koste". Ik begreep heel goed op wie dit doelde en besloot voortaan geen koekjes van Thérèse meer aan te nemen. De gedachte, dat zij eigenlijk niet van haar waren, was tot hier toe nog niet bij mij opgekomen.. „En dan vind je zeker ook wel goed, dat zij weldoet van hetgeen jezelf behoort? Ik zie haar voortdurend de plaats overgaan met een kop of bordje". „Dat is voor de kleine zieke", antwoordde tante, „daarvoor heb ik mijn toestemming gegeven. Zij krijgt melk, bouillon, overge schoten kluifjes of kleine snoeperijen, die met meer op tafel komen. Ik verzoek je vriendelijk nicht, trek je dat niet aan; ik kan Thérèse toch niet beknorren omdat zij zoo goed is voor dat arme kind". „Die goedheid kost haar ten minste niet veel; maar laat ons liever hierover zwijgen". „Ik ga Piot even .goeden nacht" zeggen", zei tante, „anders kan hij niet slapen". (.Wordt vervolgd}

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9