IHfttttrf Jctftsdje Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ;n Omstreken VACANTIE-ADRESSEN BINNENLAND. Persbeschouwingen in Mineur Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Pe; kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending 4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar Bureau: Breestnat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5512 VRIJDAG 28 JUNI 1935 15e Jaargang üütortentitprijjrn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelinger» van 1-5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertenliën per regel 0.17'/j Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Nu de vacantietijd weer aanbreekt en velen onzer lezers de krant aan hun vacantie-adres willen ontvangen, ver zoeken wij dezen vriendelijk de tijde lijke adressen zoo spoedig mogelijk, liefst drie dagen van te voren, aan de administratie schriftelijk op te geven, met duidelijke vermelding van het vaste adres en het vacan- t i e-a d r e s, de data van begin en einde der vacantie. Komen de aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan het nieuwe adres direct den eersten dag de krant ontvangt, terwijl dit toch zeker door de lezers, evenals door ons op hoogen prijs zal worden gesteld. DE VERLIESLIJDENDE LIBE RALEN Wij hebben na de raadsverkiezingen van 1935 geen stof tot roemen. Do Christelijke partijen, zoowel in enger als wijder ver band genomen, hebben aanmerkelijke ver liezen geleden. De statistiek wijst het uit. Een onderzoek naar de oorzaken zal nood zakelijk zijn. Invloeden van buiten mogen jn aanmerking genomen worden (crisis en regeeringsverantwoordclijkheid)doch veel meer moeten we nagaan, waarin we zelf te kort schoten. I-Iet is zeer te hopen, dat we niet in de fout van vele liberalen vervallen. De Vrijheidsbond was de verliezende par- ïij bij uitnemendheid. Als rijpe halmen zijn de raadsleden weggemaaid. Toen de uitsla gen in ongeveer de helft dc-r Nederlandsche gemeenten bekend waren, bedroeg het aan tal verloren zetels reeds anderhalf honderd. Aanvankelijk heeft men zich getroost met de overweging, dat velen hun heil weor zochten in „Gemeentebelang" en „Vrijzin nige Kiesvereenigingen" zonder meer. En hét kan niet ontkend, dat men in menige plaats deze oude weg weer begaan baar zoekt te maken en dat zelfs princi- pieele kiezers daarheen afdwalen. Maar afdoende verklaring geeft dit toch niet. Waaraan is de achteruitgang der libe ralen dan wel tc wijten? Inzenders en redactie van de Vrijheid |van deze week spannen zich in om het ant woord op die vraag te geven. En komen daarbij soms tot zonderlinge conclusies. Zoo komt de korte inhoud van een hoogdra vend artikel van „een liberaal", die in al te groote bescheidenheid zijn naam ver zwijgt, hierop neer, dat de Vrijheidsbond zoo veel zetels verloor, omdat er nog zoo weinig liberalen zijn. Ja, dat zal wel waar zijn. De kwestie zit eenvoudig zoo, dat bet „sectarisme" hand over hand toeneemt en ons volk gevangen houidt. Dr. Kuyper is daar reeds mee begonnen met zijn anti these „Christenen" tegenover „Paganisten" (de napraterij gaat maar steeds door!) en sindsdien is het steeds erger geworden met organisaties en stelsels. „De 25-jarigen, die thans voor het eerst stemmen, hebben nimmer iets van die vroe gere vrijheid en welvaart door eigen per soonlijke kracht en vlijt gekend, wel van de meest buitensporige verkwistingen aan salarissen, loonen, steun etc. ook buiten evenredige bekwaamheid, prestaties en be hoeften, en van „ordening" en gebonden heid van boven af." „Zoowel aan de Liberale economie als aan de Liberale staatkunde is na 1913 elke werkruimte ontnomen en sinds dien en daardoor ook aan ons y.olü zijn groote welvaart." Ziezoo, nu weten we het voor de zooveel- 6te maal: ons volk heeft het liberalisme Vaarwel gezegd; daardoor hebben de libe ralen hun zetels en ons volk zijn welvaart verloren. En het wordt niet anders en be ter, „indien het niet direct komt tot een Vurig, opofferend Liberaal reveil van toe wijding, opoffering en krachtige vastbeslo tenheid, thansnu het sectarisch on heilswater tot onze lippen is gestegen, hoe wel de kern van ons oud vrijheidslievend, degelijk volk ook thans in wezen! meer dan ooit zelfs, snakt naar vrijheid en gerechtigheid te midden van al de nu hoog opgejaagde en alles verwarrende directe groepsbelangen". Wat ook val; eigenwaan staat pal. Baron Van Geen naar de West Baron Van Geen, voormalig particulier secretaris der Koningin, heeft het plan en kele maanden in Wcst-Indië door to bron-en. Over de uitslag van de Raadsverkiezingen Alleen gejuich in de roode hoek Te Rotterdam zit men met de uitslag min of meer in de maag! Algemeen Uit den aard der zaak zijn de persbeschou wingen over den uitslag van de Gemeente raadsverkiezingen voor zoover het de Regee- ringstroepen betreft, in mineur gesteld. In den rooden hoek is er uitbundig ge juich, maar de teekenen wijzen er op, dat men daar bezig is zijn zwaai te nemen, voor de bestuursverantwoordelijkheid in zicht is „De Standaard" bepaalt zich tot een kor te driestar, waarin het volgende wordt op gemerkt: ,.ïn vele plaatsen hebben een groot aantal kiezers de voorkeur gegeven aan de roekeloosheid en de onverantwoorde lijkheid. Zij zullen zich te laat beklagen. Nu zal in het bijzonder in Amsterdam en Rotterdam het revolutionaire woord en de afbrekende crjtiek moeten worden omgezet in de positieve bestuursdaad. Wij hebben daarvan op grond van de ervaring uiteraard geen hooge verwach tingen. I-Iet zou wel eens spoedig kunnen blijken, dat die Raden niet tot besturen in den eigenlijken zin bij machte zijn. Intusschen moet voorshands worden afgewacht. Een goed Anti-Revolulionair is niet Ier neer geslagen. Na een korte rustperiode worde overal de prmcipieele en practisdh-politieke arbeid weer ter hand genomen. De taak van de Regeering wordt er, speciaal naar de zijde van het Gemeente bestuur, niet gemakkelijker op. Zij zal dit ook niet hebben verwacht. Voor haar en ons geldt: Doe in Godes kiacht wat plicht voorschrijft. Verklaarbare winst Het Chr. Hist, dagblad „De Nederlander' acht het alleszins verklaarbaar dat de S.D. A.P, mot de winst is gaan strijken: „Evenals hij de j.L Statenverkiezin gen iheeft. de S.D.A.P. bij haar propagan da voor de raaclsverkiezingen de alge- meene l a n d spolitiek. een geducht woordje laten meespreken en de door de droeve economische toestand bestaande ontevredenheid in een voor haar gunsti ge bedding weten te leiden. In tijden van economische en financicele terug gang heeft, een oppositie-partij die geen enkele verantwoording draagt, steeds de wind in de zeilenl" Zal in Rotterdam en Amsterdam samen werking ontstaan tusschen S.D.A.P., Commu nisten en andere revolutionairen?. De Re dactie concludeert: Of de S.D.A.P. een dergelijke samen werking in het dagflijksch bestuur zal willen, lijkt zeer de vraag. Zij zal de er varing opgedaan te Beerta, waar een der gelijke samenwerking tot een snelle komst van een regeeringscommissaris leidde nog niet vergeten zijn. Met belangstelling af wachten is hier de boodschap. Het blad wijst er op, dat de liberalen van hun 696 zetels er 163 verloren. De Vrijzinnig- Democraten loopen terug van 338 tot 272. Wat de coalitie-partijen betreft: De R.K. verloi'en van hun 1251 zetels 60, dus 1 op de 20.S is bijna 5 pet., de A.R. verloren van. hun 1092 zetels 62, dus 1 op de 17.6 is een kleine 6 pet., de C.H. verloren can hun 82-1 zetels er 40, dus 1 op de 20.6 is bijna 5 pet. Het stemmen en zetelverlies is ten goede gekomen aan de K.P.Ddie 27 en de C.D.U. die 52 ze tels winst boekte. Vermelding verdient nog dat de Com munisten 3S zetels wonnen en op 80 kwamen en Nationaal Herstel met 2S zetels baar intrede in verschillende ge meenteraden doet Dit laatste cijfer leert ons, dat een groot gedeelte van Musserts aanhang het parool om op Nationaal Her stel tc stemmen, daar dit de partij is die zich het minst aan „Terreur" heeft schul dig gemaakt, niet heelt opgevolgd, daar het totaal aantal Nationaal I-Ierstel-stem- men verre gebleven is beneden de klei ne 300.000, die de N.S.-B. bij de laatst ge houden Statenverkiezing in de wacht sleepto. 1-Iet. blad concludeert, dat het eindresul taat is verliezen voor het regeeringsbloc over de gcheele linie. De winst valt ten deel aan een in zichzelf verdeelde uiterst hete rogene oppositie. Reden om zich te ver heugen is er allerminst. Principieele voor lichting, rustige beginselbezinuing en een open oog voor de geweldige problemen van dit tijdsgewricht zullen meer dan ooit noo- dig zijn. De triomf van het kuddesysteem, noemt de Telegraaf in een belangwek kend overzicht de uitslag van deze verkie zingen. Wij hebben, aldus dit blad, groote be zwaren tegen het evenredig kiesrecht en een daarvan is de uitschakeling dei- persoonlijkheid. Door de wijzigingen, die men in de Kieswet heeft aangebracht, heeft men het eenige voordeel dat dit systeem bood, n.i. een rekenkundig juiste ver- doeling der zetels, weggenomen. De kie zer brengt zijn stem uit en moet dan maar afwachten hoe de rekenmeester!, de zetels verdeelen. De meerderheid, die te Amsterdam in do komende vier jaar ten minste indirect de lakens zal uit deelen is niet de meerderheid der kiezers. De Marxistische partijen hebben met 49.9 pet. der stemmen een meerderheid verkre gen in den Amstcrdamschen Raad, zegt het blad. Wij zijn aan de Marxistische groepen overgeleverd, hoewel de meerderheid van Amsterdam niet. Marxistisch is. De soc.-democraten zijn met. één zetel voor uit gegaan, terwijl het aantal van hun stemmen aanzienlijk achteruit liep, als men de percentages vergelijkt van de vo rige gemeenteraadsverkiezingen met die van gister. In het jaar 1931 behaalden de soc.-democraten 36.1 procent der uitge brachte stemmen. Gister brachten zij het slechts tot 33.3 procent der stemmen. Terwijl zij in werkelijkheid recht had den op 15 zetels, verkrijgen zij er 17. Wij zijn geen bewonderaars van tiet socialistisch beleid in het verleden. Niet temin achten wij het een voordeel dat de soc.-democraten door den uitslag der ver kiezingen gedwongen zijn verantwoorde lijkheid te aanvaarden. Het regeeren in tijden van nood en depressie is een moei lijke 'taak, en hot is daarom begrijpelijk, dat de S.D.A.P. er zich in het verleden aan onttrok. Dat zal zij in de toekomst alleen nog slechts kunnen doen, indien zij onze stad onder curateele laat zetten. Rotterdam De Nieuwe Rotterdamsche Cou rant noemt dc uitslag te Rotterdam een rammelend resultaat De meerderheid van de partijen, waar op hel beleid van het college van B. en W. gedurende de laatste vier crisisjaren lieeft gesteund 8 rk., 6 a.r.. 4 c.h., 7 lib. en 1 v.d., waarbij men dan nog in de meeste gevallen ook den staatk.-geref. mocht rekenen is een minderheid ge worden. Van 27 leden is Zij op 19 r.k.. 5 a.r., 3 c.h., en 1 s.g.p, terug gevallen. Voor de bestuurskracht en cle autono mie belooft dit weinig goeds. De soc.-dem., die met 15 man reeds ver reweg de sterkste fractie in den ouden raad vormden keeren in September mot niet minder dan 20 man terug. Al neemt men in aanmerking, in verband met de wijziging van de Kieswet, dat ook zonder eenige stemmenwinst de soc.-dem. op 17 leden zouden zijn gekomen, zoo is er toch nog een zuivere winst, van 3 zetels. Een prachtige belooning van het „oordeelkun dige" kiezerskorps voor hun ellendige af- braakpolitiek, zoowel met betrekking tot de voorstellen van het dacelijksch be stuur als tot 'lct rcgeeringsbeleid, voor zoover zich dit tol de gemeento uit- uitstrekte! Zal er een rood-roomsch College komen' vraagt het blad. Zoo ja, dan loopen dc r.k groote kans bij de ster- te-verhoudingen in den nieuwen Raad er .voor spek on boonen hij te zitten, zoodra zij niet naar de s.d.-pijpen dansen. Want dan kunnen de soc.-dem. hij de he eren Reuderink, Menist en van Burink c.s. een meerderheid voor hun va hanque- politiek zoeken en krijgen. Aan den anderen kant zullen de soc.- dem. er allesbehalve gebrand op zijn, om met bun doodsvijanden: de communisten, den row-socialist en de van Burinkianen een dagelijksch. bestuur samen te stellen. Zij zullen zich daarom waarschijnlijk aLs zoete lammetjes voordoen en op de r.-k. neigingen naar een welvaartpolitiek wat is dit? en ook op de radicale sym pathieën van een deel der r.-k. fractie spe culeer en. Wij zullen bij dit veelkleurig mozaiek wel merkwaardige evoluties op het. poli tieke slappe koord heieven en in het bij zonder de r.-k. fractie zal bij haar ver deeldheid van inzichten aan sterke span ningen blootgesteld worden. De politieke windvaan is door het cyclocntje van de zen uitslag do! geworden, maar het heeft er veel van, dat over niet te lail- gen tijd de wind uit de richting van Den Haag de regeeringscommissaris! zal gaan waaien en vaster dan ooit zal worden. 35 jaar in de Haarlemsche Raad Jubileum van den heer M. de Braai Woensdag was de heer M. de Braai 35 jaar _i van den gemeenteraad van Haarlem. Hoezeer hij de sympathie van velen weg draagt, is dit anti-rev. raadslid wel geble ken. Vele fraaie bloemstukken mocht hij ontvangen, onder meer van het gemeentebe stuur van Haarlem, van het bestuur der A.R. Kiesverccniging „Nederland en Oranje" en van de Woningstichting „Patrimonium". Van de Coöp. Verbruikersvereeniging „Patri monium" kreeg hij een taart. Tal van schrif telijke gelukwenschen werden hem gezon den. Des middags kwam het geheele collego van B. en W. met den gemeentesecretaris, Mr. Gerritsz was door ziekte verhinderd ten huize van den jubilaris zijn opwachting to maken. De Burgemeester bedankte tien heer De Braai voor al de zorg en de toewijding door hem zoo lange jaren aan het belang der gemeente besteed, waarbij men hem had leeren kennen als de man met bet goede hart. Spr. hoopte dat de heer De Braai nog eenige jaren lid van den Raad mocht blijven. PROT.-CHR. RECLASSEERINGS- VEREENIGING Gister is te Amsterdam de jaarvergadering gehouden Vooral door de werkloosheid neemt de misdaad toe In Krasnapolsky te Amsterdam heeft gisteren de Protestantsch-Christelijke Reclasseeringsvereeniging do jaarver gadering gehouden. 's Morgens zijn de huishoudelijke zaken afgedaan, waarbij dte aftredende leden van het bestuur, Ds T. J. Hagen van Delft en Dr W. G. Harren- stein, van Amsterdam, zijn her kozen. De middagvergadering is door den voor zitter, Prof. Dr H. Dooyeweerd, hoog leeraar aan de V. U., geopend met een korte rede, waarin hij wees op de ge varen van de nieuwe koers in het strafrecht, waardoor het ka rakter van de straf verandert. Hier tegenover plaatsen wij, zei spr., als Chris tenen het Pauli- m nische woord: ,.Ik M vermag alle. din- p?; gen door Christus, Die mij kracht Prof. Dooyeweerd Als spreker is opgetreden Dr G. Brille n- burg Wurth, predikant van de Genef. Kerk van Rotterdam-Zuid (Katendrecht, met het onderwerp „Persoonlijk schuldbe sef en maatschappelijke nood als tegenpar- tijders in den iwclasseeringsarbeid". De referent betoogde, dat vooral door de werkloosheid de misdaad toe neemt en het toch al geringe schuld besef wordt verzwakt. In wetenschap en literatuur wordt al meer de schuld van den enkeling afgewenteld op de samenleving en alle aancliacht gecon centreerd ni^Jt op de misdaad, maar op den misdadiger. Zoo wordt, conclu deerde spr., alle zedelijke verantwoor delijkheid bij den misdadiger onder mijnd. Zelfs Brunner zegt: „De schuld voor de misdaad draagt in eerste in stantie de maatschappij, dragen wij alien". De referent zette uiteen, 'dat het schuld-- vraagstuk niet psyohologisch kan worden opgelost. Hiermee staat men tegenover de majesteit van Gods recht en van de zede lijke ordi?. Wel is er verschil in schuld graad, krachtens den samenhang van de schuld der samenleving en het milieu van den dader, maar hierdoor wordt het ka rakter van schuld nimmer opgeheven. Ook beteekent de soldariteit der schuld niet een verzwakking, maar een verzwaring, gelijk spr. met Psalm 51 aantoonde. In het belang van den misdadiger zelf, ging spr. voort, is 't noodig het besef van schuld te verlevendigen. Door hem ontoe rekenbaar tc verklaren, breekt men allen moreelen weerstand, die er nog in hem is en die weerstand wordt juist versterkt els de straf in den rechten geest wordt toege past. Ten slotte bond spr. de vergadering op het hart, door het goede inzicht in de solidari teit. der schuld het reclasseeringswieirk in den rechten geest te verrichten en bewaard te blijven voor Farizeïsme, Moeilijke landing van een militair vliegtuig Het militaire vliegtuig C5D, bestuurd door den reserve-luitenant-vlieger Vonk met den reserve-luitenant-vliegenier Tvdeman, Dinsdagmorgen van Soesterberg vertrokken naar het vliegveld te Eelde (Gr.), zou al daar landen. Daar het landingsgestel defect was geraakt gaf men door te ekens te ken nen, dat teruggevlogen moest worden naar Soesterberg. Op den terugtocht werd door een der vliegeniers het vliegtuig in de lucht aan een onderzoek onderworpen, waarhij men tot de ontdekking kwam, dat een wiel van het landingsgestel naar boven was ge schoten, zoodat een landing op één wiel moest worden uitgevoerd, een manoeuvre zeer groote gevaren zijn verbon den. Inmiddels was Soesterberg gewaarschuwd en alles stond gereed, om, bij een ongeluk, op alles voorbereid te zijn. Het gevaar van in- brand-vliegen en over-den-kop-gaan, was zeer groot. De ambulance-auto en brandbluschmidde- len waren ter plaatse, waar het vliegtuig zou landen. De bestuurder had alle voorzorgsmaatre gelen reeds genomen om in-brand-vliegen te voorkomen. Omstreeks 12.30 uur zag men in Soester berg het vliegtuig aankomen, koers zetten de in de richting van het landingsterrein. In plane daalde de C5, liep op één i wiel 100 Meter uit, in een vaart van on- j ge veer 50 K.M. per uur, om daarna met den neus in het zand te blijven vast zitten. De vliegeniers waren beide ongedeerd. Zij waren als het ware door het oog van een naald gekropen, omdat een derge lijke daling in de meeste gevallen sata- strophaal is. Het toestel was slechts weinig bescha digd. Met angstige spanning had het geheele personeel van onze luchtmacht in Soester berg deze schitterende daling gadegeslagen. Niet minder het toegestroomde publiek. Het was voor allen een ware opluchting dat onze luchtmacht voor een ramp was bewaard gebleven. Als een bijzonderheid zij nog vermeld, dat de beide vliegeniers over een paar weken naar Nieuw-Guinea hopen te vertrekken, om deel te nemen aan het ecarteeren van dit landschap. Noodweer boven Twente Het zeer zware onweer, dat Woensdagavond ver een deel van one land trok, heeft ook ge- oed boven een groot deel van Twente. Doordat de bovengrondsche electrische lei ding door de bliksem werd vernield, was Olden zaal enkele uren in het duider gehuld. Ook in verschillende dorpjes werden de elec trische leidingen getroffen en in de huizen aangelegde installaties vernield. Bij Oldenzaal in het dorpje Rossum werd de groote boerderij van H. O., getroffen en geheel igi de asch gelegd. Het vee werd gered. Vele boomen werden getroffen en veel veo in de weide doodgeslagen. Felle brand te Woubrugge Motorjacht uitgebrand Op het Brasemermeer onder de gemeente Woubrugge, heeft een felle brand gewoed in een aldaar gemeerd liggend motorjacht. De eigenaar van het jacht, de heer de B., uil: Lei den, zat in een roeiboot te hengelen, toen hy plotseling bemerkte, dat op het schip, waar zich op dat oogenblik niemand aan boord be tond, brand was uitgebroken. De vlammen grepen zóó snel om zich heen, dat aan blutechen niet meer te denken viel. De eigenaar moest lijdelijk toezien, dat zijn jacht door vuur verteerd werd, Slechfcs de ijzeren romp bleef over. De brand is vermoedelijk ontstaan door een brandend theelichtje dat zich aan boord be vond en dat door de golfslag is omgevallen. Indië-vliegtuigen hebben pecK De Lijster, die Woensdagavond op Schiphol had moeten aankomen, is met motorstoring te Budapest moeten blijven staan. Dadelijk is van Amsterdam de Kwak gezonden, die de post en de passagiers heeft opgehaald en des avonds nog op Schiphol bracht. De Lijster was spoedig hersteld, doch trok niet naar Amsteidam, doch werd naar Athene gedirigeerd, waar de Nachtegaal, die wegens gebrek aan hangarruimte buiten moest over nachten, door de £:orm, die gewoed had, was beschadigd. Een drietal passagiers konden met de Luft Itansa verder, doch een vierde kon geen plaats krijgen. De Lijster moest deze de post halen om naar Amsterdam te bren- Door de zee meegesleurd Slachtoffer en redder gered Te Scheveningen was ter hoogte van den vuurtoren de 11-jarige F. V., bij een golf breker aan het zwemmen. Plotseling werd hij door den stroom meegesleurd en riep om hulp. De 13-jarige B. B., was zoo moedig den dren keling achterna te zwemmen, doch helaas lukte dit niet en de jeugdige menschenredderze ker aangestoken door het voorbeeld van den 80-jarigen schipper Klaassen kwam zelf in nood te verkeeren. Hierop begaf zich de 23- jarige B., gekleed te water, gevolgd door den 35-jax-igen Chr. C. H. van Z„ die in badcostuum was. Dit tweetal slaagde erin de beide jongens op het droge te brengen. F. V. bekwam hoe genaamd geen letsel, doch B. B. werd bewus teloos aan land gebracht. De levensgeesten werden echter spoedig weer opgewekt en toen de G.G.D. op het tapijt verscheen, kon deze het moedige jongmensch naar huis brengen. Raadgevingen voor baders en zwemmers 1 Kinderen moeten niet zonder toe stemming der ouders te water gaan. 2 Veel (door ratten besmet) water is er, dat gevaarlijk ie voor de gezond heid. 3 Zwem nooit met volle, noch met ge heel leege maag. 't Best is na het ontby';, of ongeveer 2 uur na het middag eten. 4 Niet meer dan éénmaal per dag te water gaan. 5 Hoogstens één uur in het water blyven als het heel warm is. Hoe kouder water, hoe korter men in het water mag blijven. 6 Niet dadelijk te water gaan, noch een douche nemen als men verhit is van loopen of fietsen. 7 Als men voelt dat men kramp krijg'; moet men direct het water verlaten. 8 Als de handen paars of blauw worden moet men dadelijk uit het water gaan en de handen wrijven of laten wrijven, tot ze weer rood worden. 9 Zwem alléén op plaatsen, die men kent. 10 Houdt U aan de voorschriften in zweminrichting of op het Gerand. 11 Ga nooit te ver in zee. Die niet kunnen zwemmen mogen hoog stens het water tot hun middel laten komen bij een bewaakt stroomge- deelte, by een onbewaakt gedeelte hoogstens tot de knieën. Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen Te Amsterdam is gister de jaarvergade* ring gehouden van de Prot. Chr. Reclassee- rings Vereeniging. Het Tsjahar-conflict zou opgelost zijn. j Noodweer in het Oostzee-kustgebied. Bids. 3 De Classicale vergaderingen. '^TrT_ Te Utrecht is de jaarvergadering gehou den van de Chr. Bond van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliers, De Eerste Kamer heeft de begrootingen van het Zuiderzeefonds en het .Verkeers- fonds z.h. st. goedgekeurd. 13 Bij landwind (oostenwind) en vallend wa'cer nooit op een onbewaakt gedeelte 14 Zwemmen is verboden voor hen die lij den aan geperforeerd trommelvlies, chronisch loopend oor, melancholie, hartgebreken (enkele uitgezonderd), t.b.c. (met neiging tot bloedspuwing), vaatverkalking, chronische rheumatiek, erge bloedarmoede, lastige breuken, chro nische nierziekte. Bij twijfel moet men eerst altijd een arts om advies vragen. De moord te Wildervank' Ruim f 35.000 gevonden, j Naar men uit Oude Pelcela aan de „Am sterdammer" meldt, werd Woensdagmorgen aldaar in een kamp koren een groote som geld gevonden (ruim f35.000), verstoptin een ouden autoband. t wordt in verband gebracht met dei moordzaak, welke verleden week te Wilder vank plaats vond. Op de fabriek „Ceres'" hebben ze personerf verdacht zien achteruit gaan en zoodoende de politie gewaarschuwd. Reeds zijn, zooals we vernemen, een aantal arrestaties gedaan en huiszoekingen verricht^ o.a. bij de buren van den vermoorde Kroeze. Droevig drama op de Statendam Op het s.s. Statendam, dat j.l. Dinsdag uiC New-York naar Rotterdam is vertrokken, heeft zich. naar wij vernemen, kort voor het vertrek naar het vaderland een droevig dra ma afgespeeld. De 41-jarige matroos P. Goudswaard, ge- oond hebbend aan de Breede Hilledijk ta Rotterdam, heeft, hoogloopende ruzie gekre gen met den stoker S. K., eveneens te Rotter dam woonachtig. Laatstgenoemde heeft een mes getrokken en zijn tegenstander neerge stoken. waarna deze korten lijd later aan de bekomen verwondingen is overleden. De New-Yorksche politie heeft den dadec gegrepen en te New-York in arrest gesteld. Het lijk werd in beslag genomen. Bij de directie van de HollandAmerika Lijn is dezer dagen een kort, sober telegram binnengekomen, waarin zij op de hoogte erd gesteld met het gebeurde. De familie sn den verslagene is gister op voorzichtige wijze van het droevig feit op de hoogte ge steld. f Omtrent de juiste toedracht van hetgeen er tusschen de beide mannen is voorgeval len, verkeert men nog in het onzekere, om dat nadere bijzonderheden ontbreken. Het is nog niet vast komen te staan of het slachtoffer onverhoeds is overvallen of dat de verdachte pas tot zijn daad gekomen is na een hevige woordenwisseling. AANVARING—BOTSING. Men meldt ons uit Boskoop: Door de sterke stroom in het brughoofd maakte een geladen rijnaak Woensdagmiddag een stevig contact met een gedeelte van de brug. Bovendien botsten een sleepboot, waar achter een baggermolen tegen de rijnaak, waarbij echter geen noemenswaardige schade werd aangericht. De politie zal er voor zor gen, dat de schipper die de ondeudelijkheni van de oude brug aantoonde, de schade zal vergoeden. Uit Oost-lndie EEN MENSCHENETER OP JAVA? SOERABAJA, 28 Juni (Anca). Io het district Crian is groote opwinding veroorzaakt door het ermoeden. dat een doekoen (Iolandsch genees meester en geestbezweerder) in de dessa Paran- kradjan eenige personen naar zijn woning heeft geleid en daar heeft geslacht en opgegeten Reeds zijn beenderen en een schedel opgegra- :n, waardoor althans is komen vast te staan dat n man en een vrouw door hem vermoord zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1