|CUruuir jCfiJtsdjf (tfournitl De Uitslag in Rotterdam en Amsterdam R.O.L. Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken Zullen Amsterdam en Rotterdam nog bestuurbaar blijken te zijn? „PRINCESS" *r CHEMISCH REINIGEN-VERVEN PALTHE abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 'h cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breesbiat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 15e Jaargang NO. 5511 DONDERDAG 27 JUNI 1935 9bbertrntitprij?tn: Van 1 tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.22'I» Ingezonden Mededeelingen h van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.177= Bij contract belangrijke korting Voor hel bevragen aan 't bureau -wordt berekend -0.10 WASSENDE ROODE STROOM „Boveoi de sombere verkiezingsuitslag hangt de donkere dreiging van onbe stuurbaarheid der gemeenten"; met deze juiste karakteristiek teekent onze A: sterdamsche redacteur het feitelijk resul taat van de stembusstrijd, welke gister in de hoofdstad gevoerd en beslecht Men kan deze uitspraak corrigeeren met de opmerking, dat dit toch maar al leen geldt voor de groote steden en dat de stabiele kiezersmassa op het platte land het beginsel getrouw blijft; en dan heeft men formeel schoon gelijk. Ook wij willen geen oogenblik verge ten de groote trouw, welke het Christe lijk volksdeel over 't algemeen aan het beginsel betoont, ondanks het ge roep dergenen, die het op de straten van Askelon hoonen. Is het soms een kleine zaak voor Christelijke Staatkunde te kiezen, wanneer deze alle schijn tegen heeft, en de tegenstanders niet ophouden te beweren, dat een met veel gerucht aan geprezen welvaartspolitiek mogelijk is. En zegt het dan principieel niet ont zaglijk veel, dat de Anti-revolutionaire en Christelijk-historische partij wel 60 en 40 raadszetels verloren; doch dat 70 daarvan overgingen naar politieke groe pen, die hoezeer ze ons ook belagen toch aan hun banier een Christelijke wimpel hechten? En voorts, dat de roomsch-katholieke staatspartij wèl 60 zetels verloor, doch dat de helft aan dis sidente roomsch-katholieken toeviel? Waarom we dit vooropstellen? Omdat we ook als de uitslag teleur stelt, niet ondankbaar mogen vergeten, dat de kern van ons Christelijk volks' deel, ondanks alles, t r o uw blijft aan het vaandel. Daarom kunnen we van te leurstelling spreken, maar ontmoedigd mogen we niet zijn. Of dan het wassen van de roode vloed ons niets te zeggen heeft? Het ware zelf verblinding, indien wij dit gering achten, al mag ook hierbij eenige reserve in acht genomen worden. De roode pers juicht, dat ze m Amster dam van 16 op 17 zetels kwam; het is juist. Ze bezet nu een zetel meer, hoewel ze sedert 1931 met 3 pet. onder de kie zersmassa terugliep. Daarbij moet vooral in aanmerking genomen worden, dat de in 1933 gewij zigde Kieswet aan de sociaal-democra ten overwinst bezorgt. In den Haag was dat heel sterk, in Rotterdam en andere groote gemeenten niet minder. Terwijl de kleine en middelgroote partijen haar zetels royaal betalen, werpt het stelsel van het grootste gemiddelde aan de groote partijen eenige onbetaalde zetels in de schoot. Het beklemmende in alles is echter, dat rood steeds meer opschuift. De sociaal democraten zijn aan de winnende hand, zoolang ze geen verantwoordelijkheid dragen. Moet het van woorden tot daden komen, dan zinkt de belangstelling; het aantal teleurgestelden neemt toe en deze desporado's versterken de dan opdrin gende vuurroode fracties. Dus bezetten de communisten en revo lutionaire socialisten zeven plus één zetel in de Amsterdamsche raad en vormen ze met de sociaal-democraten een meerder heid van 25 leden in dit college. In Rotterdam is ook een roode meer derheid: 20- sociaal-democraten, 2 com munisten. én revolutionair socialist. Een werkmeerderheid? Geenszins Doch wel een afbraak-meerderheid, in staat om elk initiatief van een anders getint college te dooden. In den Haag staat de zaak iets anders; doch ook daar is geen regeeringsmeer- derheid'te vormen tegenover 18 roode stemmen. De politiek is een zaak van beginsel; ongetwijfeld; doch evenzeer van prakti sche toepassing. In de groote steden beweren de so ciaal-democraten met meer of minder schijn van recht, dat ze uit het college zijn geworpen; en ze juichen reeds over hun terugkeer. Welnu, die kans moet hun o.i. zoo royaal mogelijk geboden worden. Het wordt tijd, dat wij onze mannen terugroepen van een plaats, waar te arbeiden voor het algemeene belang hun onmogelijk gemaakt wordt. Zulks is niet noodig om de Christe lijke partijen op verhaal te doen komen, maar om ons volk tot bezinning te bren gen. Wie de afgrond niet ziet, blijft doorhollen. Het spreekt vanzelf, dat ook de Re geering de uitslagen der laatste verkie zingen niet zonder meer naast zich neer kan en mag leggen. Zij, die zeggen, dat de verschuiving onder de kiezers geen oositieve aanwijzing geeft in welke rich ting gekoerst zal moeten worden; hebben volmaakt gelijk. Het is alles negatief en vol versplintering. Maar dit staat wel vast. dat er iets gebeuren moet en dat er haast is. De spanning neemt met de dag toe. De dreiging der bezuinigingen, niet gecorri geerd door andere maatregelen, maakt 'de menschen nerveus en doen overheids- Opschuiving naar Rood en Ultra-Rood: in Rotterdam S.D.A P. van 15 op 20 zetels; in Amsterdam de communisten van 4 op 7. Een belangrijke vraag is waar de N.S.B.-stemmen gebleven zijn. DE UITSLAG IN ROTTERDAM Uitgebrachte stemmen 287.966 Van onwaarde 30.261 Geldig.... 257.705 In 1931 bedroeg het aantal geldige stemmen 242.964. De kiesdeeler bedroeg op grond hier van 5726 35/45. Uitgebracht waren op: Raad Raad Staten 1935 1931 1935 Chr. Dcm. Unie 1.911 Comm. Partij 11.318 4.746 14.069 Rev. Soc. A. P. 7.131 11.910 7.147 Lijst v. Burink 11.893 Vrijz. Dem. 4.237 5.111 4.103 Lijst Coremans 1.331 Nat. Herstel 5.491 Kath. Dem. P. 2.386 5.684 Lijst Gijsen 441 Chr. Hist. Unie 17.904 18.359 15.398 Lijst Kooijmans 346 Anti-Rev. Partij 28.759 32.412 31.360 RK. Staatspartij 39.072 41.875 35.138 Vrijheidsbond 18.856 34.975 19.068 Lijst Pinxster 411 S.D.A.P99.588 81.458 91.823 S.G.P6.307 4.239 7.637 Lijst Barendregt 221 Lijst Schilperoord 102 De sterapercentages Bij de te Rotterdam gehouden stem ming zijn de volgende stempercentages door de partijen behaald, vergeleken met de Gemeenteraadsverkiezing 1931 en de Statenverkiezing 1935: Raad Staten Raad Partijen 1931 1935 1935 Lib. 14.40 7.31 7.28 V.Ef. 0.21 1.57 1.1)5 S.D.A.P33.53 15.22 38.01 A.R13.34 12.03 11.00 C.H7.56 5.89 6.95 R.K17.20 13.47 15.M Staatk. Geref1.75 2,93 2.55 Kath. Dem2.18 0.93 Nat. Herstel 2.14 Rev. Soc0.49 2.74 2.76 Comm1.95 5.3S 4.33 Chr. Dem0.74 Lijst-Van Burink 4.61 Lijst-Coremans 0.51 Lijst-Gijsen 0.17 Lijst-Kooymans 0.13 Lijst Pinxster 0.15 Lijst-Barendregt 0.0S Lijst Schilperoord 0.04 De zetelverdeeling is als volgt: Direct Rest- toegew. zetels Totaal Comm. Partij 1 1 2(1) R.S.A.P1 1 1) Lijst-Van Burink 2 2(1) Nat, Herstel 1 1(0) Chr .Hist. Unie 3 —3(4) Anti-Rev. Partij 5 5(6) R.K. Staatspartij 6 1 7(8) Vrijheidsbond 3 3(7) S.G.P1 SJJ.A.P17 3 20 (15) 39 6 4a personeel, werkloozen en door de crisis geplaagden in wanhoop overloopen naar hen, die veel beloven, dóch straks even weinig kunnen geven. Het kabinet-Kuyper is in 1905 geval len, niet, omdat het afgeleefd of uitge put was. doch enkel en alleen omdat de tijdrekenkunde niet deugde: de beheer- schende wetsontwerpen kwamen in het laatste jaar. Trekke het kabinet-Colijn uit de ver kiezingsuitslagen de leg, dat er haast is bij het werk, gelijk wij al vaker op merkten. En laten wij allen verstaan, dat de geestelijke bearbeiding van ons volk, ook door de eensgezinde pers en de elkaar zoekende Christelijke politieke partijen heilige roeping is. Opdat later niet gezegd zou moeten worden: Mijn volk gaat verloren, omdat het geen kennis heeft: noch van de be ginselen, noch van de brandende en be nauwende levensvragen. A.R. Partij: A. Hanemaaijer, Mr. A. de Jong. J. de Bruin, Jos. de Joüge en J. H. Donner. R.-K. S t a a t s p a r t ijF .L. D. Nivartl, Mr. W. F. C. Baars, H. E. van den Brule, F. Kessen, J. Hendriks, Dr. C. M. Kleipool en P. M. Vismans. Verbond v. Nat. Herstel: J. P. de Keijzer. Staatk. Ger. P.: C. N. van Dis. S. D. A. P.: J. ter Laan, A. B. de Zeeuw, Joh. Brautigam, Mr. L. A. Donker, A Kie vit, A. A. Luhrs, H. W. C. Stolle. J. H. Voet, R. J. Dijk A. van Kranenburg, J. B. Ratte, J. Wacht J. Meertens, C. Rotmans Jr., J. Visscher, mej. A. B. Pomper, J. van Dek huizen-Zeehuizen, H. van Dugteren, W. Drop en J. van Zeeventer Comm. P a r t ijW. H. Reuderink en J. R. Schaap. Rev. Soc. Arb. P.: A. Menist. L ij s t-v a n B u rink: G. van Burink en C. J. Lindeman. Wie niet terugkeereu A. R. Partij: H. Diemer (niet cand.gesL) C.H. U n i e: Dr. L. van der Lugt en G. J. Holst. R.-K. Staatspartij: Moj. J. M. J. A. Meijer en E. H. A. Kraaijvanger. Lib. Staatspartij: J. Verheul Dzn. en A. J. ten Hope (beiden niet cand. gest.), VI. J. Hijman, mevr. Dr. L. C. M. de Buy Weu- niger-Hulsebos en W. C. Hudig. V r ij z.-D e m. Bond: Dr. H. E. Reeeer. EEN NEDERLAAG - MAAR EEN EERVOLLE De uitslag van de verkiezing voor den gemeenteraad geeft in elk opzicht een teleurstellend beeld. Allereerst voor het stadsbestuur. Het feit, dat de meerderheid is be haald door de partijen, die zich stellen op revolutionairen grondslag, doet het ergste vreezen voor het voortbestaan van een zelfstandig stadsbestuur. De uiterst linksche revolutionairen zullen ongetwijfeld van hun sleutelpositie gebruik maken om de met vijf man versterkte soc. dem. fractie de zweep op te leggen en mochten hun krachten in dit opzicht tekort schieten, dan is er altijd nog de kameleontische heer Van Burink, die met een medestander ver sterkt is terug gekomen, die wel zorgen zal, dat de poppen aan het dansen komen. Dat de poppen gaan dansen moet wel met zekerheid worden verwacht. Tot heden was het mogelijk om in vaak moeilijk overleg met de Rijks- regeering die steun te verkrijgen voor Rotterdams financiën, die het moge lijk maakte om de gemeentelijke zaken te laten marcheeren. Ook al neemt men aan, dat de soci aal-democraten, op de verantwoorde lijke plaatsen zittende, wellicht wel geneigd zouden zijn, in te binden, dan zullen haar horzels dit getemde paard wel achteruit doen slaan en het eind van het lied is, dat we full speed op weg zijn naar den Regeeringscommis- saris. Wie, als de Anti-Revolutionaire Partij, het beginsel der gemeentelijke autonomie voorstaat, kan dat slechts betreuren omdat een mooi stuk volks invloed hiermede verloren dreigt te gaan. Men heeft echter niet ongewaar- schuwd dit onheil over Rotterdam gebracht. Onzerzijds en ook door de partijen, die naast ons staan, is het kiezerscorps na de Statenstembus herhaaldelijk gewaarschuwd deze positie te voorko men. Het krijgt thans z'n stukken thuis en niet zij, die mede door de Kieswetwijziging hun zetelaantal zagen stijgen van 15 tot 20, hebben de meeste reden om te juichen, maar die groepen, die van meet aan hebben aangelegd op het doel verwarring te stichten en uit die verwarring de dic tatuur te doen triomfeeren. Wij zeggen niet, dat die toeleg zal gelukken, maar de verwarring is er alevel. Bezien wij den uitslag te Rotterdam algemeen politiek standpunt, dan zien wij als eerste aanwijzing, dat de Liberale Staats partij stuk geknepen is. Zij, die steeds zoo smalend weten to spre ken over het politiek beginsel der Recht- sche partijen, ervaren nu, dat zij zelf slechts steunden op een beginsellooze mas sa, bereid om elke nieuwe wind van leer tie aanvaarden. Van eenige trouw aan dat zoo zeer ver heven liberaal beginsel is niets gebleken. De val van 7 op 3 zetels te Rotterdam is voorts een beslissend vonnis van de „libe rale" kiezers over het optreden van de libe rale fractie gedurende de laatste vier jaar. Er zijn bijna 28.000 burgers geweest, die in 1931 hun vertrouwen hebben gegeven den Vrijheidsbond, in de verwachting, dat de knappe liberalen rechtstreeks zouden medewerken aan een goed stadsbestuur. Men heeft gezien, dat de sterke liberale fractie van 7 man het moeilijke werk aan Rechts overliet en zich op het hautaine standpunt stelde, wel van den hoogen libe ralen troon af te zullen toezien of alles naar wensch ging. Het gevolg is geweest, dat de liberale fractie alleen in eigen oog nog maar op den troon bleef zitten en thans voor een groot deel door de liberale kiezers is weggezonden. Do liberale nederlaag is even smadelijk als verwacht kon worden. Stelt men daartegenover het verlies der arie Rechtsche groepen met elk een zelel, dan moét. men ook voor hen van een neder laag spreken, maar het verschil is, dat deze eervol en in wezen minder verontrustend is. In hot belang van een goed en vooral ook voor de toekomst verantwoord stadsbestuur heeft het Rechtsche college van B. en W. tal van impopulaire maatregelen moeten voorstellen en doorvoeren. Het kon wei niet anders of in een tijd ak, waarin de verwar ring der geesten leidt tot een wanhoops- politiek der breede volksmassa, zou zioh dat wyeken, vooral nu het kiezerscorps op fa natieke wijze is bestookt door die „wel- vaarts"-politiek der sociaal-democraten en de „afbraak"-poliliek der Rechtsche dissi denten, die in het negatieve hun leermees ters van uiterst Links vaak naar de kroon staken. Wie ten aanzien van onze Antirevolu tionaire Partij op het behoud van don zes den zetel heeft gerekend, moet wel zeer optimistisch zijn geweest, nu de Statenstem bus ons te Rotterdam slechts 31.360 stem men had gegeven. Zelfs bij behoud van dit stemmental was het behoud van den zesdon zetel zeer pro blematisch en op winst, in stemmental kon ia dezen tijd nauwelijks worden gerekend. De vijf zetels, die wij nu zullen gaan be zetten, hebben wij ten volle behaald, en het feit, dat rond 28.750 stemmen op de x\.R. lijst werden verzameld, zonder dat en dit zij mKit schaamte gezegd in onzen kring gewerkt is zooals er gewerkt had moeten worden, geeft 't bewijs, dat de kern van ons Calvinistisch volksdeel onverwoestbaar is. Ook onze Chr. Historische broeders ble ven trouw en ware het niet. dat de R.K. voor het eerst bij de Raadsverkiezing ern stig nadeel ondervonden van de K.D.P., zij zouden zichzelf vrijwel gelijk zijn ge bleven. Zooals te verwachten was, zijn de stem men, uitgebracht op de C.D.U., verloren geweest, evenals dat het geval is met een groot deel van de stommen uitgebracht op de Staatkundig Gereformeerde lijst, welker winst sedert 1931 de partij der grootste ge middelden, de S.D.A.P., als wolkome winst in den schoot viel. Meerdere invloed, die zou kunnen zijn uitgeoefend tegenover den wassenden stroom van de ongeloofspartijen is verloren gegaan. De schuld, die men daardoor op zich laadt moge men voor eigen geweten verantwoor den. Wij zeiden reeds, dat de teruggang onzer partij niet oneervol is. Toch stelt ze niet tevree. Wij moeten bekennen, dat er veelal in onz-n kring niet meer is dat élan, die liefde voor ons beginsel op politiek terrein, welke onze beweging vroeger als op een golf boven alles heen, ophief. De oorzaken daarvan mogen scherp wor den nagespeurd. Wellicht zijn er fouten in ons partij-appa raat, ook in het werken b ij verkiezin gen van ons land sap pa raat, zeker is er lauwheid bij velen, bij wie men beter mocht verwachten en breekt ook de strijd op twee fronten op den duur de kracht, maar naar ons inzicht is een hoofdfout hierin te zoe ken, dat onze geestelijke leidslieden meer en meer den strijd op politiek terrein als een afzonderlijk levensgebied, voor hen on- noodig om te betreden, links laten liggen. Waar is, uitzonderingen daargelaten het hartelijk meeleven en meestrijden onzer predikanten, leeraren en onderwijzers, dat we in vroeger jaren kenden? Is hun plaats op onze kiesvereenigingen niet al te vaak ledig? Waren zij in den strijd gedurende de laatste weken? Of lieten zij dien over aan de „politici"? 1 Hoe ver moet de nood klimmen, voor zij weer beseffen, dat ook hun volle activiteit dringend noodzakelijk is? Hoeveel schapen moeten verstrooid zij voor de herders den staf weer ter hand nemen? Gelukkig zijn dh alles slechts menschelijke vragen en menschelijke berekeningen Ge lukkig mogen wij vast vertrouwen, dat de groote Herder der schapen niet sluimert noch slaapt, en zien wij ook in dezen ver kiezingsuitslag weer Zijn liefde en trouw, die ons niet deed naar onze zonde en on trouw. Daarom konden we in de Nieuwe Wester- kerk uit volle borst, zelfs in de wetenschap van de stembus nederlaag, zingen „De zege is ons beschoren". Hebben wij zoo de positie der A.-R. Partij en der Rechtsche groepen bezien, dan valt verder bij dezen uitslag allereerst op de on dergang van de Vrijzinnig-Democratische Bond in onze stad. Hoezeer men ook in vrijzinnige kringen had gehoopt, dat de kordate heer Reeser, die om zijn menschelijke eigenschappen in den Raad veel waardeering vond, terug zou komen... „es hat nicht sollen sein". Zijn trouw steunen van reèele politiek heeft de V.-D. vertegenwoordiger met den politieken dood moeten bekoopen. Ook hier geldt het: een ondergang met eere. Verdwijnt dus deze „Einspanner", een an der komt er voor in de plaats, nl. de verte genwoordiger van Nationaal Herstel, die nu eens zal bewijzen, dat het „uit" moet zijn met de partijpolitiek. Om te beginnen kan hij in zijn nieuwe omgeving constateeren, dat de fascistische actie uit reactie een roode meerderheid in het gemeentebestuur heeft geforceerd. Naar het schijnt, zijn heel w^t méér N.S.B.- stemmen op den heer Van Burink uitge bracht, dan op het officieuse filiaal dier beweging. Zeer zeker is een percentage desjjerado's ondanks alle gedaanteverwisse lingen den thans „onpplitieken" politieken goochelaar trouw gebleven, maar daaruit is toch liet. stemmental van rond 12.000 niet te verklaren. De conclusie ligt voor de hand: deze stemmen moeten „ergens"' vandaan zijn gekomen en nu een partij, die in April 23.000 stemmen behaalde, in 't geheel niet meedeed, vindt men daarin een niet al te onzekere aanwijzing omtrent hun herkomst De groote winnaars van 'den electoralen strijd zijn echter de socialisten en commu nisten. Toegegeven, dat ook hier de s.d.a.jx meer kreeg dan zij verdiende door de wijzi ging van de Kieswet, die de toewijzing van drie rest-zeteis mogelijk maakte dan nóg is de stijging van 81.500 op 99.500 stemmen be angstigend groot. Beangstigend niet hierom, dat deze partij p zich zelf zoo vooruitging, maar om e ij z e, waarop zij die vooruitgang be haalde. Zeer positief heeft men den menschen be loofd: stemt ons en wij brengen u de wel vaart terug. Die belofte, kan niet worden ingelost en het beangstigende is, dat dit noodzakelijk nieuwe groepen van desperado's moet doen groeien, dat de voedingsbodem wordt ge legd voor fascisme on communisme. Het laatste ging reeds n u zeer sterk vooruit en wanneer straks zal blijken, dat de s.-d. be- loftenpolitiek als een kaartenhuis ineenzakt, dan dreigt nieuwe verwildering. Bekend is, dat men zelfs in s.d. kring deze victorie als een Pyrrhus overwinning heeft gevreesd. Met woorden zal het nu verder niet gaan: op daden komt het aan. Wil men trouw zijn aan eigen verkiezingsvoorspiege lingen, dan zal men met behoud van een sluitende begrooting alle zoo zeer becritiseerde, door het thans nog be sturende college van B. en W. geno men maatregelen, ongedaan moeten maken, dan zal men werk moeten ge ven aan een groot deel der werkloozen, dan zal men welvaart moeten brengen aan heel de bevolking. Men heeft nu de meerderheid, dat men er ook mee werke! Een Rechtsche minderheid heeft volgens eigen program en naar beste inzicht de stad gedurende een zeer moeilijke periode bestuurd; het moet dan toch zeker een roode vol strekte meerderheid mogelijk zijn het zelfde te doen. Wij wenschen de beeren daarbij het allerbeste. Komen zij met voorstellen, die naar ons inzicht in het belang der gemeen te zijn, dan zullen ze niet van onze zijde worden gesaboteerd, zooals dat nu 31/0 jaar door hen is geschied, dan vinden ze dezerzijds loyale steun. Gaan ze tegen het gemeentebelang, zooals wij dat zien, in, dan kunnen ze echter op onze tegenstand rekenen. Veel vertrouwen kunnen we het nieuwe bewind niet geven. Reeds nu is bekend, dat de Commu nisten. gebruik makend van hun sleu telpositie, de s.d.a.p. zekere eischen zullen stellen. Of die voor inwilliging vatbaar zijn, ligt niet aan ons te beoor- deelen. Maar hoe dit beraad ook eindige, dit lijkt ons in elk geval de eenige conclusie, die uit dezen stem busuitslag kan worden getrokken, dat zij, die één waren in het negatieve het ook maar één moeten zien te wor den in het positieve en den vollen last der begeerde verantwoordelijkheid hebben te dragen. Er is een nieuwe meerderheid: zij toone wat ze kan. Bij rechts, althans bij de anti-revo- lutionairen, zal geen verlangen bestaan om plaats te nemen in het kleine bootje, achter het s.d. fregat aan. Zon zal ons volk in zijn groote meerderheid er wel over denken. Pnncess bieden U comfort en elegance. De beste hulp voor gevoelige voeten. VAN BLADEL WAALWIJK Voornaamste Nieuws. Dit Nummer bestaat uit DRIE bladen De uitslagen van de verkiezingen voor de Gemeenteraden van Rotterdam en Amster dam laten sterke opschnivingen zien in de richting van rood en ultra-rood. De cijfers over de werkloosheid. De Eerste Kamer heeft het nieuwe tarief van invoerrechten aanvaard en is daarna begonnen met de behandeling van de be grooting van het Zniderzeefonds voor 1935. Mr. P. N. van Eyck is benoemd tot hoog leeraar in de Nederlandsche taal en letter- knnde en haar geschiedenis en in aestheti- sche critiek aan de universiteit te Leiden. 't Gevaar voor bederven van de tegenwoordige subtiele stoffen la groot Wend U daarom tot den meest vakkundige Rott. Ond. Mij v. Levensverz, Diergaardelaan 39 Rotterdam Concurrerende premiën AGEXTICN GEVRAAGD DE UITSLAG IN AMSTERDAM Een a.r. en een c.h. zetel gaan verloren, r.k. behoudt z'n 7 zetels S.D.A.P. wint één zetelcommit* nisten komen van 5 op 7 DE STEMPERCENTAGE Èij de te Amsterdam gehouden stem ming zijn de volgende stempercenta ges door de partijen behaald, vergeleken met de gemeenteraadsverkiezing 1931 en de Statenverkiezing 1935: Raad Staten Raad Partijen 1931 1935 1935 S D.A.P 36.16 32.95 33.33 6.19 580 CH 7.65 5.51 6.95 R.K 15.64 14.05 15.45 7.95 6.27 V. D 2.43 2.35 CHR. dem. 2.53 2.35 0.94 0.73 3.37 N.S.B 10.52 3.59 Rev. Soc 266 4.— 3.05 Comm 7.72 12.17 135S De Hartogh 1.67 2.07 DE GEKOZENEN Anti-Revolutionaire partij: G. Baas Kzn prof. dr. R. H. Woltjer. Ch rist el 1"j k -H i stor is ch e Unie: Jan ter Haar Jr., Jac. Rustige, mej. inr. C. Frida Katz. R.K Staatspartij: mr. C P M Romme, mr. G C Kropman, W. Stoinmetz, A J Dinge- mans, mr. F H C van Wijek, Th. de Groot, H G Ruhe. Vrijheidsbond: Wal rave Bossevain, dr. I, H. J. J Vos, Mr. K. Jansma. Verbond Nationaal Herstel: J. H. Crucq. Rev. Soc. Partij: P. J Schmidt. S.D.A. P.: S. R de Miranda, J W Matthij- ;cn, Ed Polak. E Boekman, 7. Gulden. F van Meurs, mevr A. van Bluz—Bonn. C. Wouden berg B H Sajet. B C Franke. K Toornstra, Th J Thijssen, B de Vries, mr. S Mok. mej. A de Jong, P. van Eek, Mr. J J v d Velde. Neutraal Blok Aller Middenstanders (Weiss-groep): A. Weiss. Communistische Partij Holland: L See- gers, CJP Schalker, D Wijnkoop, N Beuze- maker, L Jansen, Klaas Beers, mevr. Tee- boom van West. Christen-Democr. Unie: G A Roobol. Lijst-de Hartogh: dr. M. de Hartogh. (Zie verder blz. 2) uuuise nij de Beurs) August Ortsstraat Nos. 3840. Kamers vanaf 20 fr!, str. water warm en koud. Ook gel. x. familiën.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1