Ned. Chr. Bouwarbeidersbond nare Hoofdpijn BINNENLAND. DINSDAG 25 JUNI 1935 TWEEDE BLTAD PAG. 5' Het' K.L.M.-vliegtuig „Oehoe", dat op Waalhavenis gemonteeerd, wordt op zolderschuiten geplaatst om naar. 'Amsterdam te worden vervoerd, vanwaar het per „Bosboom" naar West-Indië wordt verzonden. Bondsraadsvergadering op, Woudschoten De positie der. werkloozenkas JVerkloosheid grijpt diep in 'Gistermiddag ving op Woudschoten de Jxmdsraadsvergadering aan van den Ned. Chr Bouwarbeidersbond. De Voorzitter, de heer H. J. Terwey, eprak een openingsrede waaraan wij ontlee- nen; Wij hebben dankbaarheid aan God voor Igénoten zegen, die uitstraalt boven alle moei- lijikheden, teleurstellingen, tegenspoed, zor gen, die ons, neen zeker niet werden ge spaard; als wij alles wat ons wedervoer aan vaarden als gevolg ook van onze eigen zon den. Spr. constateerde stabiliteit in de leden- cijfere. Wel heeft de neergang, in 1934 inge treden zich voortgezet in 1935. Het verlies van het eerste halfjaar zal op ongeveer 275 leden moeten worden geraamd. Deze neer gang in deze verslagperiode voltrok zich, niettegenstaande het aantal afschrijvingen zich bewoog in eenigszins dalende lijn. Op zichzelf een verheugend feit waaruit te con- stateeren valt dat genomen maatregelen van bezwarenden aard (gevoegd bij de factoren gelegen in de verhoudingen van het bedrijf i(omvang werkloosheid, neergang in de loon- verhoudingen eniz. niet die gevolgen hebben gehad, voor den ledenstand als door meer deren werd gevreesd. De propaganda gericht op uitbouw blijkt daar sterk onder te lijden. Om den omvang der werkloosheid te schetsen gaf spr. eenige cijfers: het aantal werkloozen in den N. C. B. bedroeg einde April 1934: 3257, einde April 1935: 4213. Het gemiddelde aantal werklooze leden over de eènste vijf maanden in 1934; 4927 per week, thans in 1935: 5952 pér week, dus ruim 1000 meer. Gelukkig, die als Christen gelooven mag met lot en leven in Gods hand te zijn. Doch èn persoonlijk èn als vakorganisatie hebben wij naar middelen te zoeken en alle mogelijkheden aan te grijpen, die ons gebo den worden ook tot bestrijding van dit kwaad: Doch we hebben hier ook reserves. Schending van een mede door ons geslo ten contract of van aangegane verplichtin gen, öf ingaan op aanbiedingen of deze zelf uitlokken, die inbreuk zouden maken op mede namens ons en ten behoeve van geor dende bedrijfsverhouding afgesloten over eenkomsten, is niet oorbaar te achten, zou zelfs, in eenigen omvang toegepast, het be gin zijn van het einde, waardoor de grond slag onzer collectieve contracten hopeloos eou worden ondergraven. Dit als voorbeel den. Ten aanzien van het Werkfonds 1934 is ftan het adres der regeering naast wellicht gegronde veel ongegronde critiek gericht. Gaarne willen wij onze waardeering uit spreken voor de wijze waarop het overleg met de vakorganisaties is gevoerd bij de voorbereiding van het Werkfonds en de werkwijze. Nu de nieuwe patroonsbond dezer dagen nvordt geinstalleerd, hebben de arbeiders organisaties het noodig geoordeeld, dat het vraagstuk dezer samenwerking en de grond elag waarop, opnieuw door de betrokken Organisaties zal worden besproken. De likwidatie van de vroegere patroons bond voor de bouwbedrijven is ook voor ons, als arbeidersorganisatie, niét onopge merkt voorbijgegaan. In de dit voorjaar ge voerde contractsoiiderhandel ingen hebben wij daar zeer sterk mede te rekenen en in de praktijk nadien niet minder te maken nhad. Duidelijk is in deze feiten opnieuw de groote waarde van het collectief contract Met voldoening mag geconstateerd, dat plaatselijk verzet tegen het afgesloten L.C., hoewel aan patroonszijde maar door een minderheid gedragen, ook onder zeer be zwarende omstandigheden gebroken kan wórden. De passieve houding, door de vroegere medecontractant, de Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in deze ingenomen, heeft de toestand wel zeer moeilijk gemaakt. Gaarne wordt erkend, dat naast plaatse lijk soms fel verzet door de afdeelingen van jenoemde bond geboden anderzijds de meerderheid dier afdeelingen zich bij de tot stand gekomen overeenkomst heeft aange past. Straks zal echter de nieuw opgerichte organisatie na de in Juli te houden insti- tueerende vergadering, waar direct reeds de aan te nemen houding ten opzichte van het landelijk contract ter sprake zal worden ge bracht, ongetwijfeld weer actief zich met de regeling van de arbeidsvoorwaarden •aan bezighouden. Hoe, op welke wijze? en met welk gevolg? Wijweten het niet. Wij kunnen slechts hopen, dat mede door het optreden van deze nieuwen bond ,in sa menwerking met de R. K. en Chr. Patroons organisaties, op nog breeder basis dan thans, het op billijke gronden regelen van de arbeidsvorwaarden, in gemeen overleg, mede met de arbeidersbonden mogelijk zal blijken. Nadat spr. den gang van zaken in de an dere. deel en van het bouwbedrijf terloops genoemd had, besloot hij zijn rede met op te mei-ken dat de Chr. Vakbeweging niet met een plan van arbeid, ook niet met een eisch tot het voeren eener wel vaartspol i- tiek optreedt, zonder tevens een wezenlijk welvaartsplan te kunnen aanwijzen, doch dat zij dichter bij den grond wil blijven, doende de taak haar dagelijks voor de voe ten gelegd, onder inwachting van Gods igeru Jaarverslagen 1933 en 1934 Bij de bespreking der jaarverslagen vestig de Hilversum er de aandacht op dat in het granito-bedrijf men ontgaan wil de maat regel der regeering om vreemdelingen te doen ontslaan doordat de werklieden met de patroons compagnonschappen aangaan. Daar door wordt de bepaling der regeering een wassen neus en blijven de Italianen in ons land. Hoe gaat het met de rentebetaling van de 10.000 welke indertijd geleend zijn aan de Duitsche bouwarbeiders? Assen vroeg hoe het staat met <5e vacan- tie voor de schilders in Assen. Katwijk aan Zee vond de post voor het fonds voor staking en uitsluiting te hoog evenals Harlingen. De secretaris, de heer Schaafsma zei- de dat onder oogen zal moeten worden ge zien door het centraal bestuur of vrijstelling van contributie in de vacantieweek mogelijk is. De kwestie in het granitobedrijf valt niet alleen onder de arbitragecommissie maar ook onder een commi^ie inzake adyies be treffende uitvoering der Vreemdelingenwet. Het heeft wel eenige invloed gehad, doch deze wet moet eerst nog wat doorwerken; er wordt nauwgezet op gelet dat deze wet goed wordt uitgevoerd. De doorvoering van het collectief contract te Assen kan beter met den districtsbestuurder worden overwogen. De penningmeester, de heer De Hoog deelde mee, dat in Duitschland de rentebe taling is stopgezet In 1933 is de rente nog volledig betaald; in 1934 nog de helft. Het 'bestuur van den N.G.B. is met den R.K.B.D. bezig om te,trachten het geleende geld uit Duitschland 'terug te krijgen. Of dit makke lijk gaan zal valt te betwijfelen. Hoe meer gestaakt wordt hoe meer er terug ontvangen wordt uit het Fonds Üitkeering bij Staking en Uitsluiting. Het fonds is zeer nuttig bij stakingen, hetgeen b.v. bleek bij de staking in de textielindustrie. Er is een verlaging van contributie verkregen van 1.02 tot 0.80 per lid per jaar voor den N.C.B. De verslagen werden onder dankzegging aan voorzitter en secretaris goedgekeurd, na rapport der controlecommissie over de rekening en verantwoording. Den penning meester werd decharge verleend. De penningmeester bracht dank aan de bestuursleden der afdeelingen en het kan toorpersoneel voor de goede medewerking. Hierna kwam aan de orde de begrooting voor 1935. Deze sluit in ontvangst en uilgaaf op een bedrag van 318.627 en heeft een tekort van 63. 327. Aan het einde van 193,5 zal dan de Bondsraad kunnen bijeenkomen ter vaststelling van de begrooting voor 1936 en behandeling van voorstellen om het even wicht in ontvangsten en uitgaven te herstel len. Werkloozenkas Bij ö'e bespreking van de positie van de werkloozenkas heeft de penningmeester de heer De Hoog meegedeeld, hoe de positie dezer kas thans is. De werkloosheid is thans veel grooter en vraagt thans veel meer van de werkloozen kas. Tot voor eenige weken gaf het werk- loozencijfer blijk van regelmatigen terug gang maar daarna weer van stijging. Dat werd ook verleden jaar gezien. De vrees is er dus dat in Juni en Juli de stijging weer zal zijn als verleden jaar. De stijging per week bedraagt thans weer enkele honderden guldens voor de kas. Doordat werkloozen werden uitgestooten die geen recht op üit keering hadden was op 29 April, de laatste Zaterdag in April van dit jaar het totaal der uitkeeringen evenhoog als op dienzelfden dag van het vorige jaar. Indien de werk loosheid evengroot is als verleden jaar dan zal er 82.000 tekort zijn. Of do regeering nog meer bijdrage zal geven is niet bekend maar zal in de eerstvolgende twee weken worden meegedeeld. Wanneer het tekort moet worden weggewer.-t door mindering van het aantal uitlceeringsdagen dan zullen er 8 dagen üitkeering minder moeten zijn. Dan zou de de verhouding zijn A.N.B. 36 dagen, R.K.B. 40 dagen en N.C.B. 42 dagen. Het centraal bestuur zal indien het noodig is de maximum uitkeeringsduur willen v.er- minderen met zeven dagen in totaal dus 43 dagen en vraagt daartoe de machtiging der vergadering. Krachtig zal evenwel wor den aangedrongen op meer bijdrage van het rijk waardoor de uitkeeringsduur onge wijzigd zal kunnen blijven. De door het bestuur gevraagde machtiging werd verleend. Middeleeuwsch gevechtde slag tusschen Weddingers en „P ankgraf en" bij de jubileumfeesten van Berlijn-Wedding j behoeft Uw dag niet te vergallen. Neem een "AKKERTJE" en Ge zijt er af. Bovendien, Ge proeft nietsI Prettig en makkelijk innemenl AKKER - CACHETS verdrijven spoedig Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spierpijn. Overal verkrijgbaar: 52 cent per 12 stuks. Vraagt ooki „Laxeer-Akkertjes", de nieuw# vinding van Apotheker Dumont tegen ver» stopping, hardlijvigheid, enz.Werken zacht. Officieele Berichten ONDERSCHEIDING Toegekend is de aan Nassau verbonden eere H J Slot, te Zutphen. GEORGANISEERD OVERLEG Aan E. Snoeek is op verzoek eervol ontslag perleend als lid van de Büz. Commissie georganiseerd overleg v< Zes Ministers naar Maastricht Naar de „Limb. Koerier" verneemt, zal ook de minister van Waterstaat, ir van Lidth de Jeude, Maandag 1 Juli te Maas tricht aanwezig zijn bij de overdradht en de officieele ingebruikneming van 't, nieuwe gouvernementsgebouw voor Limburg. Behalve de heer van Lidt de Jeude komen naar men weet: de voorzitter van den Raad van Ministers en minister van Koloniën, dr H .Colijn; de minister van Financiën, rar Oud; van Binnenl. Zaken, mr de Wilde; van Defensie, dr Deckers en van Economi sche Zaken, dr ir Galissen, zoodat niet min der dan zes leden van het Kabinet op dien dag in de hoofdstad van Limburg aanwezig zullen zijn. De opheffing van Kamers van Koophandel Gaat ze niet door? Naar 'de „Limb. Koerier" verneemt, zal het voorstel om de jaarlijksche bij dragen, verschuldigd door de ingeschre venen in het Handelsregister, aanzien lijk te verlagen, tengevolge waarvan een groot aantal Kamers van Koophandel zou moeten worden opgeheven, uit het ontwerp van wet verlaging der open bare uitgaven worden gelicht. De Regeering blijkt bij nader inzien Van meening te zijn, dat de handels- en indus trie-ondernemingen, welke de lasten van 't Handelsregister en van de Kamers van Koophandel hebben te dragen, zich hierover moeten kunnen uitspreken voordat in dezen een definitief voorstel kan worden gedaan. Bovendien dient men, vóór de reorganisa tie der Kamers tot stand komt, rekening ex mede te houden, dat de K. v. K. wellicht een belangrijke, nieuwe functie kunnen krijgen bij de corporatieve ordening, die ook in ons land komende is. Het Instituut van Stad- en Landschap in Zuid-Holland heeft onder leiding van dén voorzitter, mr K. P. v d M andele, in liet Raadhuis te Zwijndredht, zijn huishoude lijke vergadering gehouden. De burgemees ter van Zwijndrecht, de heer J. A. J. Jan sen, heeft, de ruim vijftigtal aanwezigen namens het gemeentebestuur aldaar wel kom geheeten en er daarbij op gewezen, dat Zwijndrecht bezig is zich om te vormen tot een plaats van handel en industrie. In dit verband memoreerde hij, wat het architec tenbureau Granpré Molière, Verhagen en Kok voor Zwijndreoht had tot stand bracht in den vorm van een uitbreidings plan, dat heel de toekomstige bebouwing aldus richt, dat straten en pleinen in één brandpunt samenkomen. Na afloop van de huishoudelijke vergade ring heeft het Instituut de lunch gebruikt in het Paviljoen in hét boschplan langs de rivier de Noord. Daarna heeft men zich naar Dordrecht begeven ter bezichtiging van de Groote Kerk. Tenslotte vertrokken de deelnemers aan de jaarvergadering naar Ridderkerk, voor gen itezoek aan het Huis ten Donck, De burgemeester van Albury Komt Zaterdag in ons land Van Zaterdag 29 Juni tot Maandag 1 Juli zal aan Den.Haag een bezoek worden ge-« bracht door een gezelschap. Australische ge- meent ©bestuurd grs. In dit gezelschap bevinden zich 'de burgemeester van Albury en zijn echt- genoote. Het gezelschap maakt een stu diereis door Europa en zal Den Haag bezoeken, om kennis te maken met een groote Nederlandsclhe gemeente, haar inrichting en haar werken. Het gezelschap, dat. ongeveer twintig per sonen telt, zal verblijven in hotel „De Oudei Doelen", en Zaterdagmorgen door den bur gemeester ontvangen worden in het nieuws Gemeente-Muséum. 's Middags zal per auto-car een rondrit! door de Residentie worden gemaakt. De Ned.-Indische-Japansche scheepvaart-kwesties In Japansche reederij-kringen beoordeelt! men volgens de Hamb. Nachr., de vooruit zichten op een overeenkomst met de Ned^ Indische Scheepvaartmaatschappijen zeefl pessimistisch. De Japansche reederijen heb ben zioh daarom tot de Regeering gewend om de Japansche wet tot ondersteuning van den handel in haar belang toe te passen, om daardoor de positie van de Japansche reederijen te versterken. De Regeering heeft; dit verzoek afgewezen. Intusschen is de positie van het Japansche gemeenschappe lijke vrachtenkantoor op Java onhoudbaar geworden, zoodat men met de opheffing daarvan in de naaste toekomst rekening moet houden. Opening Julianakanaal Naar de „Volkskrant" verneemt, ligt het in het voornemen in September a.s. op fees telijke wijze het Julianakanaal voor 't ver-, keer officieel open te' stellen, hetgeen reeds voor de nationale scheepvaart een feit was, en dan ook voor de internationale verbin dingen wordt mogelijk gemaakt Het ligt, naar wij vernamen, in het voor nemen van de Koningin en de Prinses deze officieele ingebruikstelling met Haar hooga tegenwoordigheid te vereeren. OVERBRUGGING DER ZANDKREEK f Gedep. Staten van Zeeland, doen aan de Prov. Staten mededeeling van het werk, dat verricht is in verband met de plannen tot; overbrugging var. de Zandkreek. Daar nog niet alle noodige medewerking is verkregen stellen Gedep. Staten voor, dat de Staten zich in beginsel bereid verklaren tot samen-, werking met gemeenten en polders ten ein de te komen tot den bouw en de exploitatie yan een brug over de Zandkreek, Een kar met zilverstukken, die door Philadelphia reed en waaruit aan de voorbijgangers geld werd aangeboden onder condidie dat het terstond werd besteed; dit om het geld-uitgeven aan te moedigen. Op de kampeerterreinen op de landtongen In de P.otterdamsche Waal haven heerscht met deze warme dagen een geweldige drukte. In 't water en in 't zand weet vooral de jeugd zich wel te vermaken. De kamer van de klompenmaker v. d. M. te Oosterwolde, waar de Veluwsche bende vergaderde. Deze bende moet talrijke misdrijven op haar geweten hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5