JHenure ^Vihsiljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden sn Omstreken BINNENLAND. Gemengd Nieuws. abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending450 Bij dagelijksche zending. 550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 271G (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 5509 DINSDAG 25 JUNI 1935 15e Jaargang S3ïibertentieprij?en: Van I tot 5 regelsf 1.17 V* Elke regel meer 0.221 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/» Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan '1 bureau wordt berekend 0.10 TWEEERLEI OORDEEL Morgen zijn weer in verschillende meenten raadsverkiezingen aan de orde. Voorzoover zulks noodig en mogelijk is. boude men aan vrienden en kennissen, vooral weifelaars, eens de volgende citaten i'oor. Een plaatselijk blaadje zonder uitgespro ken politiek beginsel, doch dat haast geer gelegenheid voorbij laat gaan om fascist! sche tendenzen onder de bevolking aan tc kweeken en dus nooit anders dan smalend over het werk der gemeenteraden laat schrijven; gaf dezer dagen een medewerker, die telkens zijn onkunde verraadt, gelegen- t béid de volgende onwaarheid te publicee- ren: We leven in deze drukkende tijden ©enige weken met het heerlijke gevoel, dat op dit ondermaansche alles voor het grijpen ligt en niets ons zal kunnen hin deren. Geen enkele partij, of zij bezit de volmaaktheid in haar verkiezingsprogram geen enkele wensch, in welk brein deze ook zou kunnen opkomen, of zij is in de rubrieken van een of ander partijpro gram te vinden. Daarom die illusie on zer kiezers niet verstoord en hun de vreugde van een paradijselijk leven op dit ondermaansche gedurende enkele dagen niet ontnomen. Wij vragen speciaal de aandacht voor de 'door ons onderstreepte zin. Dat kan rail- leerend bedoeld zijn en zou dan misschien door den beugel kunnen, maar het is hier ongetwijfeld sombere ernst. Welnu, met welk recht schrijft men zoo? In hetzelfde nummer van bedoeld week blad komt een verslag voor van een ver gadering der Christelijk-historische Kies- .vereeniging. Met geen woord wordt daarin deze partij als „volmaakt" voorgesteld en geen enkele belofte wordt aan de kiezers gedaan. 'Met nadruk zouden We ook willen vra gen aan dergelijke bedillers, die hoovaar- dig verzekeren, dat „het nu eens uit moet zijn met partijpolitiek", waar en wanneier heeft de anti-revolutionaire partij een ver kiezingsmanifest uitgegeven, waarin eigen .voortreffelijkheid geroemd en de kiezers •met allerlei mooie beloften gepaaid worden. Het wil er bij de domme massa wel in, onverschillig tot welke stand men behoort, als onverantwoordelijke scribenten het ge zag omlaag halen en het werk in publieke colleges kleineeren; maar de waarheid laat niet alles toe. Soms komt van een zijde, waar men het niet verwachtte, een waardeerend oordeel, dat dergelijke critici het zwijgen oplegt. Zoo onden we in de Nieuwe Meerbode het volgende duidelijk onderteekend inge zonden stukje; Ondergeteekende is nief anti-revolutió- nair. Zijn levensovertuiging staat mijlen .ver van de anti-rev. af, al heb ik waar- deéring voor een stevige levensovertui ging als van het Calvinisme. Ondanks mijn andere levensovertuiging wil ik uit spreken van de verschillende partijen de_ anti-rev. de beste te vinden. Nogmaals, niet om de beginselen van die partij, maar om de eerlijke wijze waarop zij op treedt in allex-lei publieke college's. Geen gehengel naar kiezersgunst, geen mooie beloften, maar eerlijk de werkelijkheid aanvaarden. Nu uw partij in deze dagen zooveel wordt aangevallen, was het mij een be hoefte U te zeggen, dat er honderden zijn buiten den kring uwer geestvenvan ten, die eerbied hebben voor de wijze waarop Colijn en tal van andere anti revolutionairen de publieke zaak in de zen tijd dienen. Waarlijk, onze lezers behoeven zich niet te schamen, als ze in deze dagen hun stem uitbrengen op de „partij van Colijn"! IDEALISME ZONDER GROND Na het succes, dat men bij de Statenver kiezing boekte, werpt de Christelijk-Demo- cratische Unie zich met jeugdig enthous- asme op de raadsverkiezingen en hier en daar mocht men reeds zetelwinst incas- seeren. Indien we niet letten op praktijk en pro paganda, doch uitsluitend oordeelen naar een strooibiljet, zooals dit b.v. te Vlaardin- gen verspreid wordt; wanneer we dus een zoo gunstig mogelijk oordeel over Ceze organisatie vellen; dan moeten we consta- teeren, dat de C.D.U. al te idealistisch, zelfs illusionistisch genoemd moet worden. Bedoeld strooibiljet zegt, dat ook in de raadzaal de roep om Christelijk-sociale ge rechtigheid moet worden gehoord. Het komt er op aan, welke g e es t de gemeente politiek zal beheerschen. Afgedacht nu nog van de waarschuwing, welke Talma eens liet hooren, dat het ad jectief zoo licht het substantief kan verslip- den; dat de democratie zoo gemakke lijk gaat heerschen over het Christen dom; afgedacht daarvan moet gewezen worden op de oude waarheid, dat niet alles wat ethisch wenschelijk economisch moge lijk is. Hoe zal men in deze verarmde we reld de eischen, welke het Christelijk- democratische gemeenteprogram stelt, uit voeren? Laat men zich daarover eens be zinnen. Idealisme is mooi; maar levert ge vaar op voor illusionisme en leidt dan zoo licht tot grooter teleurstelling. In de tweede plaats juicht de C.D.U. over de tienduizende stemmen welke ze won bij de Statenverkiezing. Daaruit concludeert men, dat „het geloof in de alles-vernieu- wende kracht van het Christendom nog niet is verstorven bij een groot deel van ons volk". Deze uitspraak is op zijn bestgevaar lijk idealisme. Misschien wel zelfmisleiding. In het door ons bedoelde strooibiljet (overigens meer positief en minder kwet send dan gewoonlijk) leest men, dat „de anti-revolutionaire pers een juichtoon aan heft over de mededeeling in de roode pers, dat duizende sociaal- en vrijzinnig-demo ten overgingen op de lijst der C.D.U.". Van die juichtoon hebben wij niet veel gemerkt; in ons blad is over dit feit niet gejuicht Maar een feit is het. En er zijn nog erger feiten. Ze zijn deze, dat de roode pers op grond van Christelijk-demo- cratische uitspraken, het heelemaal niet vreemd vindt als sociaal-democraten op de C.D.U. stemmen, omdat zulks praktisch weinig verschil uitmaakt En en ander feit is dit, dat ook fascistische en andere op afbraak beluste personen hun stem aan de C.D.U. geven. Wij vragen: is dat bewijs van de all es- vernieuwende kracht van het Christendom? Een partij kan ten slotte niet voorko men, dat andersdenkende kiezers op haar lijst stemmen; maar gaat de C.D.U. ten deze wel vrij uit? Deze vraag moeten wij ontkennend be antwoorden en daarmee is de C.D.U. ver oordeeld. De anti-revolutionaire partij loopt geen _waar dat sociaal-democraten of nationaal- socïhlisten haar zullen steunen. Wij zijn daar dankbaar voor; non tali auxilio! Dat de C.D.U. die steun wel geniet, pleit toch zeker niet voor haair positief-Ghristelijk optreden. Chr. Hist. Eerste Kamer- candidaten De fracties van chr. historische Staten leden in Noord-Brabant, Utrecht en Zeeland hebben op de candidatenlijst voor de verkie zing van leaen der Eerste Kamer geplaatst: 1. Prof. jhr. mr. B. C. de Savomin Lohman Utrecht; 2. mr. W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; 3. mr. dr. W. J. E. Fro- wein, Eys Witten (L.); 4. C. Dane Gzn., Wil lemstad; 5. jhr. mr. K. J. Schorer, Utrecht, Chr. Boeren- en Tuindersbond En het lidmaatschap van de N.S.B. Onder presidium van zijn voorzitter, het Eerste Kamerlid Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, heeft het moderamen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland, zich in zijn jongste vergadering bezig gehouden met een vraag van de Prov. afd. Overijssel van den Bond of het lidmaatschap van de N.S.B. vereenigbaar is met dat van den Chr. Boeren- en Tuindersbond. Het moderamen sprak uit, dat zij die den grondslag van den Bond, uit gesproken in art. 3 der statuten, onderschrij- lid kunnen zijn van den Chr. Boeren- Tuindersbond. De bond moge de begin selen van de N.S.B., als in strijd met Gods Woord achten en haar aanhangers mogen in den Bond niet thuis hooren, het leek het Dag. bestuur toch niet juist om tot royement van leden die ook lid zijn van de N.S.B., te advi- seeren. Het moderamen oordeelde dat hier overigens een taak ligt voor de besturen tan de provinciale en plaatselijke afdeelingen om er voor te waken, dat de invloed van de N.S.B. binnen de organisatie veld winnen zou. Moeilijkheden in den tuinbouw Bespreking met Minister Coli|n Op de vergadering van de Kring Rotter dam Berkel, Pijnacker, Loosduinen enz. van veilingen is door de heer C. van Spronsen mededeeling gedaan over een bespreking, die een commissie met den minister-presi dent Dr. H. Colijn heeft gehad over de moei lijkheden in den tuinbouw. Hierbij is de aandacht gevestigd op de on gelijke verdeeling van do belangen bij do Duitsche clearing, waarbij Indië en de ren ten een doel krijgen, die den tuinbouwexport ten ondergang brengt. De aandacht is ge vestigd op de noodzakelijkheid van een geld-uitvoerverbod, alsmede de noodzaak om renten, huren, loonen, enz. aan Duitsch- land verschuldigd, over de clearing te leiden. Voorts werd besproken de noodzaak om te genover minder vraag naar Hollandsche groenten, een juiste teeltregeling te stellen, waarbij de oude tuinbouw zooveel mogelijk zijn rechten zal behouden. Voorts werd be sproken de regeling der clearinggelden. Dr. Colijn heeft na de besprekingen toege zegd in den Ministerraad een en ander na der te overleggen. R. J. GRAAF SCHIMMELPENNINCK f Op 79-jarigcn leeftijd is te Zeist overleden R. J. Graaf Schimmelpenninck, gep. gen adjudant in buitengewonen dienst van H.M de Koningin. Dc overledene was ridder in de militaire Willemsorde, in de orde van den Ned. Leeuw, in de Oranje Nassau-prde, en commandeur in de Huisorde van Oranje. MET DE „HERTOG HENDRIK" OP REIS Ds. P. Prins, die met de „Hertog Hen drik" de oefenreis meemaakt als geestelijk verzorger schrijft ons: 24 Juni '35. In den trein naar Nieuwediep. De zon straalt aan den strak blauwen hemel, dien we van 't jaar nog niet zooveel gezien hebben, dat we er aan gewend zou den geraakt zijn. De menschen op de per rons puffen en glanzen van je welste en het is lang niet bij allen een glans van vreugde. Ja zoo zijn we: eerst klagen over den regen, en als de regen voorbij is, jammeren over de zon. He; valt mij vandaag echter wat moei lijk om te jammeren, want ik heb het eigen aardig gevoe] van iemand, die eens iets ge heel nieuws tegemoet gaat: de zee, onze marine, het geestelijk werk bij onze Jantjes. Dat zijn drie dingen, die alle tot nu'toe voor mij terra incognita gebleven zijn. Want de bedoeling is, dat jk met de pant serkruiser van Hr Ms. Vloot, de groote zo- meroefeningsreis zal meemaken als geestelijk verzorger. Dat laatstgenomde werk is me nog het minst vreemd van de drie dingen, die ik hic-rboven-noemde. Als reserve-veldprediker kwam ik de laatste jaren vrij geregeld in aanraking met een deel van onze weer macht. Maar de landmacht is nog heel wat anders dan de zeemacht. Het verschil zal wel niet zoo groot zijn als dat tusschen aarde en water, maar een vrij sterk verschil is er toch wel ter dege. Het verwonderde mij dan ook niet, dat gister een ouderling zijn afscheidsgroet in kleedde in de volgende woorden: ik hoop, dat u zeewaardig moge blijken. Dat moet allemaal nog blijken evenals bij een schip, dat te water gelaten wordt. Nog onder den indruk van die wensch zit ik nu te tikken in den trein. En als ik u er nu nog aan toevoeg, wat deze broeder er zelf achter zei, dan zult u nog beter kunnen begrijpen, dat zijn hand druk en zijn wensch nog worden gevoeld. Want zijn woord over de zeewaardigheid werd besloten op een zeer logische wijze. Al dus: „en dat er straks weer land met u te bezeilen mag zijn." Tusschen haakjes: stel u eens voor dat; dit woordje „weer" ware weggevallen, het zij bij den zetter, hetzij bij den geachten spreker van gister. Dan had ik zeker met heel -wat minder pleizier hier in den trein gezeten dan nu het geva-1 is. Dan zou brief schrijven niet in me opgekomen zijn. De Hertog Hendrik is dan straks mij'n gemeente, als ik het eens een oogenblik zoo noemen mag. Bij het hooren van dezen naam waren er sommigen, die dachten, dat het een van do booten van een onzer vele stoomvaartlijnen was. Maar in den Helder weten zo dat wel beter. Daar zijn de ver schillende schepen van onze vloot, de groo- tere, waartoe de Hertog Hendrik behoort, en ook de kleinere, als evenzoovele goede ken nissen, die men bij hun vertrek hartelijk uitgeleide doet. Dat is echter den Helder, maar in dere gebieden van ons goede vaderland weet men vaak zoo bitter weinig af van onze marine. Dat is heel jammer, want de groote histo rie van ons vaderland alleen reeds moest ons dit tot een schaamvol iets maken. En er zijn nog vele andere redenen, die ons ook nopen eens een beetje meer be* stelling te hebben voor onze vloot. fk meen dat het laatst bij bet gesprek met de K XVIII de Kapt. ter Zee Furstner was, die hier ook de nadruk op legde bij zijn rede voor de radio. Deze zelfde officier is de commandant straks als ik aan boord ga. Hij is dus tijde lijk zooveel als (of minstens zooveel als) mijn burgemeester. Want de lezers van het blad, waar deze brief in verschijnt, zullen toch wel weten, dat epn commandant van een schip en vooral van een oorlogsschip, een man is met niet zoo weinige bevoegd heden. Intusschen rolt mijn trein voort en moet ik mijn zaakje bij elkaar gaan legger mijn brief beëindigen. Anders, zou het kunnen gebeuren, dat intusschen de boot zonder te fluiten of te wachten, ging vertrekken. En dat zou toch jammer zijn, om te beginnen voor mezelf. Ik heb mijn wereldje waarin ik straks wo nen moet nog nooit gezien, ik hoop eru straks wel eens van te vertellen, maar dat duurt wel eenige dagen, omdat we in minsten; vijf dagen op de reis naar Noorwegen, geen land zien, en een brievenbus op zee kom je ook elk oogenblik niet tegen. Tot volgen de keer dus, dan heb ik allidht iets meer te .vertellen, P. PRINS. DE BELGISCHE KONINGS KINDEREN IN ONS LAND De aankomst in Den Haag Gistermiddag even voor zessen, zijn met den Pullmantrein te Den Haag aangekomen de beide Belgisdhe konings kinderen, prins B o u d e w ij n en prin ses Josephine Charlotte, die, zooals men weet eenige maanden te Noordwijk zulten doorbrengen ten hui ze van burgemeester J. B. V. M. J. yan de Mortel. Het juiste uur van aankomst was onder het publiek niet bekend geworden, zoodat er aanvankelijk weinig extra-drukte bij het Hollandsche Spoorstation te Den Haag heenschte. Toen echter het perron o. l.y. hoofdcommissaris van de M e ij, gedeelte lijk werd afgezet en er bovendien verschil lende autoriteiten verschenen, zooals Mr. J. A. de Visser, advocaat-generaal bij het Haagsdhe Gerechtshof, en de heer T i e- lens, resp. chef der Rijksveldwacht en districtscommandant der Rijksveldwacht in Zuid-Holland, begon men er lucht van tc krijgen, dat iets bizonders op til was. Spoedig hadden zich dan ook enkele hon- derde nieuwsgierige voor het stationsge bouw verzameld, die er het hunne van ald'en hebben. Op het afgezette perron-gedeelte wachtten urgemeester van de Mortel en diens eolitgenooto in gezelschap van hun beide kinderen, hun logeetjes af. Deze kwamen uit den trein onder geleide van mevrouw Le Brun en van een Neder- landsche kinderjuffrouw, wier taak het zal wezen, de Belgische koningskinderen verder practisch taalonderricht te gevn. Na een hartelijke begroeting werd het station door den ingang verlaten, waarvoor de auto's gereed stonden, welke het gezel schap naar Noordwijk zouden brengen. De beide koningskinderen namen met de kinderen v. d. Mortel, de hofdame en de nurse plaats in de auto van den Belgischen gezant, die zijn wagen ter besohikking had ïsteld. De lieer en mevrouw v. d. Mortel volgden in hun eigen auto en dan kwam nog een auto volgeladen met koffers en speelgoed. Om even over zessen vertrokken de auto's van Den Haag naar Noordwijk. In Noordwijk had den geheelen dag een groote menigte belangstellenden de komst afgewacht der vorstelijke kinderen, aange zien niet precies bekend was, hoe laat zij zouden arriveren. Een krachtige afdeeling politie, bestaande uit rijksveldwachters, marechaussee en gemeentepolitie, zorgde voor de handhaving van de orde en voor een behoorlijke afzetting. De belangstelling van de zijde van de pers was ook zeer groot, terwijl reeds vroeg in den morgen fotografen rondliepen om de, beste plekjes uil te kiezen voor het even tueel maken van foto's van de aankomst. Toen de auto's omstreeks half zeven de oprijlaan van „De Goovert" naderde, werd zóó snel gereden, dat geen der aanwezige persfotografen kans had een kiek le maken. Nog geruimen tijd bleef er een groep nieuwsgierigen bij het begin der oprijlaan vertoeven. De beide koningskinderen, die een vermoeiende reis achter den rug hadden, lagen toen vermoedelijk reeds lang vreed zaam in hun bedjes. EEN BURGEMEESTERS VACATURE Wat zal ©r in Brakel en Poederoyen geschieden? Tot de schoolkwesties, aan welker oplos sing wij „meegewerkt" hebben, behoort ook die te Brakel en Poederoyen. De nu over leden burgemeester, de heer S. van Dalen, heeft gemeente en provincie bewogen om de stichting van een Christelijke school toch maar tegen te houden. Ouders, die op de lijst voor een Christelijke school getee- kend hadden, werden ten gemeentehuize ontboden om onder een kruisvuur van vra gen te verklaren, waarom zij deze snoode daad begaan hadden. Men moest toch wat voorzichtiger zijn met het plaatsen van ©Rn handteekening! Daar is wat voor te zeggen. Maar op dit oogenblik denken zij, die zulks vroeger beweerden, er wat anders over. Thans moet in Brakel en Poederoyen een nieuwe burgemeester benoemd worden en om de traditie voort te zetten, wordt hard gewerkt voor een zoon .van den over leden burgemeester. Dat is ieders rechts. Maar het is geen recht, om afhankelijke fabrieksmenschen, die tegenwoordig dubbel dankbaar zijn als ze arbeid hebben, ii werkplaats een lijst ter teekening aan bieden met „beleefd verzoek" daarop hun naam te plaatsen en op deze wijze Com missaris en Minister wijs te maken, dat men zoo gesteld is op de benoeming van een familielid der directie Het is geen recht op werklooze arbeiders een gemeente-ambtenaar, belast met de controle op de steunverleening af te zen den, met „verzoek" op een lijst ten faveure van bovengeiioemden candidaat te teekenen. Zóó wordt thans in Brakel en Poederoyen gewerkt. Volgens de oude, beproefde methode. Doch die in den jare 1900 en zoo veel niet steeds succes heeft. Er zijn nog rechters in Arnhem en den Haag. Amsterdam en het Werkfonds Weer een aanbesteding Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft gisteren aanbesteed het maken van walmuren langs de De Rijpgracht en het Westelijk Marktkanaal. Dit werk zal wor den bekostigd uit gelden, ter beschikking gesteld door het Werkfonds. Ingekomen wa ren 37 biljetten. Hoogste inschrijver de heer W. Kouw met f 122.155. Laagste de heer A- J. van Hall met 86.000. C. G. H. H. MEYER f Te Sprang (N.Br.) is op ruim 74-jarigen leeftijd overleden de heer C. G. H. H. M ey er, van sprang-Capelle. Boottreinen „Chr. Huygens" In drieën gesplitst In tegenstelling met het reeds medege deelde bericht de N.V. Stoomvaart Mij. „Ne derland" dat de speciale trein met passagiers en post in aansluiting op het heen te Genua arriveerende „Christiaan Huygens" ten ge volge van de sterke bezetting vanaf Bazel in drie deelen wordt gesplitst. Aankomst in Nederland 26 Juni. Trein I: Zevenaar 7.18 uur, Arnhem 8.14 uur, Utrecht 9.00 uur en Den Haag S.S. 10.00 uur. Trein II: Zevenaar 8.02 uur Utrecht 9.10 uur; en Den Haag S.S. 10.08 uur. Trein III: Nijmegen 7.56 uur, Arnhem 9.08 uur, Utrecht 10.00 uur en Den Haag S.S. 11.00 uur. De aansluitende trein van de eerste twee boottreinen arriveert te Amsterdam W.P. om 9.47 uur, te Amsterdam C.S. om 10.02 uur en te Rotterdam om 10.33 uur. De aansluitende trein op de derde boottrein arriveert te Am sterdam W.P. om 10.46 uur, te Amsterdam C.S. om 10.01 uur en te Rotterdam-Maas om 11.51 uur. Passagiers die niet van de slaapwagens gebruik maken zullen met trein I arriveeren, zij die wel met de slaapwagens reizen zul len als volgt worden ingedeeld. Naar Arn hem en Amsterdam in trein III, naar Den Haag in trein II, naar de eveneens hierboven genoemde stations in trein II of III, zoodat afhalers goed zullen doen eventueel op komst van de derde trein te wachten. i /ccn Jtuv&eaax, EEN OPDRACHT VOOR POT TE BOLNES De N.. Soheepsbouwwerf Gebr. Pot te Bolnes ontving dezer dagen van de K.N. S.M. te Amsterdam de opdracht voor den bouw en levering van twee motorikust- vrachtSQhepen. Brand te Amsterdam In een dichtbevolkte buurt Gisteravond omstreeks half negen brak zich plotseling een dikke rookwalm, weldra gevolgd door groote vlammen baan door het dak het dubbele perceel Waterlooplein 16, te sterdam. Vae alle kanten kwam pu bliek toegeloopen in deze dicht bevolkte buurt. Spoedig daarop baanden zich de brandweer wagens, luid loeiend een weg door de menigte. De brand woedde in alle hevigheid op den zol der van het vier verdiepingen hooge huis. De beide benedenverdiepingen links rechts worden bewoond door gezinnen die met hun kinderen ijlings de vlucht, hadden geno- Daar boven over de volle breedte van het gebouw zijn op de derde verdieping de meubel makerswerkplaateen en op de vierde verdie ping de meubelopslagplaatsen van den heer Klebach. Op deze vierde verdieping vierden de vlammen hoogtij, voornamelijk in het recht sche gedeelte, dat evenals het linksche ge deelte door een afzonderlijken kap is gedekt. De brandweer drong niet alleen he"ï ge bouw met een paar stralen binnen, maar koos zich ook stelling op de beide belen dende perceelen, links een school, rechts een dergelijk perceel, als waarin de brand woedde. Ook vanaf de hoogopgeschoven mechanische ladder werd het vuur bestre den. De zolder met inhoud werd een prooi der vlammen. De werkplaatsen op de derde verdieping konden behouden blijven, be halve een klein gedeelte, waar door het vuur de zoldering was doorgebrand. De brandweer had een motorspuit op open water geplaatst aan den Zwanenburgwal. Deze motorspuit diende als aanjager voor den motorspuit, die zes dralen voedde, waarmee het vuur werd bedwongen. De oorzaak van de brand kon niet worden nagespeurd. Een z.g.n. Rotterdamsche steiger van een schilder die nog aan den dakgoot van het perceel hing, deed menigeen het vermoe den uitspreken, dat schilders met branders zouden zijn bezig geweest. Men mag echter geen verband leggen tus schen de aanwezigheid van deze steiger en het uitbreken van de brand. De poUcie heeft de zaak in onderzoek. Voornaamste Nieuws. Zwaar weer in het Noorden Slagregens en hagelbuien Gistermiddag heeft in het Noorden des lands een vrij ernstig onweer gewoed, ge paard met plaatselijke slagregens en hagel buien, die hier en daar vrij hevig waren. In Friesland hadden de boeren de bui al verwacht en had men, zoo spoedig de tem peratuur opliep, met man en macht aan het binnenhalen van het hooi gearbeid, zoodat er reeds een deel van den hooi-oogst vei lig is. Tijdens de korte plaatselijke onweders heeft de bliksem in Drente een villa in brand gezet, het woonhuis van de familie P. B. te Assen. Het hemelvuur sloeg in den-schoorsteen, het rieten dak vatte vlam en weldra was het huis één vuurzee. Ondanks het krachtig optreden van de brandweer bleef alleen de benedenverdieping van de villa behouden. Huis en inboedel waren verzekerd. „De Gulden" in beslag genomen Geen sensatle-lectuur op financieel gebied s.v.p.l Men meldt ons uit Amsterdam: Naar wij vernemen, heeft de Officier van Justitie, Mr de Blécourt, de geheele oplage ■an het Zondag a.s. te verschijnen nummec aa „De Gulden" in beslag laten nemen. Dit was het eerste nummer van „De Gul den", een weekblad, dat zich ten doel stelt Dit nummer bestaat uit TWEE bladen Blz. 1 i Gister zijn de beide Belgische koningskind deren te Noordwijk aangekomen. In dit nummer publiceeren wij de eerste brief van Ds. P. Prins te Deventer over zijn reis met de „Hertog Hendrik". Blz. 2 De vrede tasschen Engeland en Ierland. Overstroomingen ln Schotland eu in China Bldz. 3 Schaakrubriek, Blz. 5 De jaarvergadering van de Algemeene Ver eeniging voor Bloembollencultuur over de voortzetting van het Saneerirgsplan 1935. Uitslagen van Gemeenteraadsverkiezingen. BRIEVEN VAN DE HERTOG HENDRIK Gister is uit Nieuwediep de Hertog Hendrik" vertrokken voor een oefenreis naar de Noorsche fjorden. Deze oorlogsbodem staat onder bevel van kapitein ter zee J. T. Fürstner. Als geestelijk verzorger wordt deze reis meege- maakt door Ds. P. Prins, van Deventer. Over zijn ervaringen op deze tocht zal Ds. Prins in ons blad brieven schrijven. In dit nummer wordt de eerste gepubliceerd, die geschreven is in de trein tusschen Deventer en Den Helder, Wij vertrouwen, dat deze cor respondentie de belangstelling van onze lezers zal hebben. het publiek in te lichten omtrent uitwassen op financieel gebied. De inbeslagname hield verband met een artikel over het provoceeren van een straf baar feit door een commissionnair hier ter stede inzake de vervalschte H.V.A.-aandee- len, in welk artikel de Officier van Justitie belee.digende uitdrukkingen meende te vin den omtrent deze provocateur. BIJ HET BADEN VERDRONKEN Gisteravond is in het Zuider Afwaterings kanaal naby de Proteetantsche Kerk onder imsdonks, de 15-jarige M. L., bij het baden verdronken. Het slachtoffer was in het kanaal gaan baden met enkele jongens, waar onder ook zijn broer. L., die zich te ver in het kanaal waagde, erdween plotseling in de diepte. De andere jongens, die niet konden zwem men, hebben nog getracht hem te redden, het geen echter niet gelukte. Na een half uur dreggen is het lijk opge haald. ZONDER LICHT OP TWEE AGENTEN INGEREDEN In de nacht reed op de Rozengracht te msterdam, een auto zonder licht. Twee surveilleerende agenten gaven een teeken dat de chauffeur moest stoppen. Aan dat bevel werd niet gehoorzaamd en de auto reed door. De agenten moesten op zjj springen om niet te worden overreden. Later werd de wagen in een van de straten van de Jordaan gevonden. De personen, die in de auto hadden gezeten werden opgespoord en naar het bureau Raam poort gebracht. Het waren 'altisten, die zei den geen agenten te hebben gezien. TEGEN IJZEREN HEK GEBOTST. ij het uitwijken voor een auto kwam de motorrijder de L. uit Eindhoven, tegen een ijzeren hek terecht. De man werd een eind weggeslingerd en is in ernstigen toe stand naar het ziekenhuis te Helmond vei> oerd. Men vrees; voor zijn leven. DIEFSTAL,VAN SERVIEZEN Uit een magazijn in de Warmoesstraat te Amsterdam worden sedert eenigen tijd telkens serviezen gemist. De politie heeft naar aanleiding daarvan twee employe's van de zaak aangehouden, n.l. 'n 29-jarige magazijn bediende en een 29-jarige emballeur. Zij heb ben verklaard een 10-tal ontbijt- en thee ezen te hebben ontvreemd en verkocht. De koper is dav-ma ook gearresteerd. Vermoe delijk is een tweede heler, een koopman ln Meppel, in deze zaak betrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1