Hoogtijdag op Raaphorst TWEEDE BLAD PAG. 5 MAANDAG 24 JUNI 1935 Koningin en Prinses begeven zich naar de Zeevaartschool, waar een bronzen Op 't koninklijk landgoed „Raaphorst" te Den Haag werd Zaterdagmiddag Kijkje op het nieuwe oudheidkundig museum te Naaldwijk, dat verleden borstbeeld van wijlen Z. K. H. Prins Hendrik werd onthuld. een landdag gehouden door de Gewest. Landstormcomm. Zuid-Holland-West. week onder groote belangstelling werd geopend. Onder de aanwezige autoriteiten behoorden de ministers de Wilde en Deckers B. V.L. ZUID HOLLAND-WEST Tweeduizend Landstormers defileeren in de brandende zon De ministers De Wilde en Deckers onder de toeschouwers .Wassenaar,. 22 Juni. Zaterdag 22 Juni, dat stond nu een maal vast, zou de groote Landdag van „Zuid-Hoiland-West" op 't Koninklijke „Raaphoist" worden gehouden. Aan be langstelling en enthousiasme zou het ook op dezen hoogtijdag stellig niet ont breken; onder restrictie evenwel, dat de weersomstandigheden geen spaak in 't iwiel zouden steken. Juist deze factor was het, die de lei dende mannen van het Gewest tot aan den laatsten dag in spanning heeft ge houden. De geheele week toch had zich gekenmerkt door een voor dezen tijd .van het jaar onnatuurlijke wisselvallig heid. En hoewel Vrijdag, toen de zomer haar. intrede deed, van een verbetering in den toestand kon worden gesproken, behoorde er toch moed toe, een van regen gespeenden dag te profeteeren. Maar zie, wat wel geen enkele Land- stormer had durven droomen, werd wer kelijkheid. De Landdag baarde eén weder, zóó stralend schoon en overvloe dig, dat zelfs de stoutste verwachtingen werden overtroffen. Toen wij te ruim twee uur voor den in gang van het feëerieke landgoed arriveerden kostte het nogal wat moeite, het terrein te betroden. Want de stroom van bezoekers was van dien aard, dat de ijzeren hekken hem nauwelijks verzwelgen konden. Doch waar de stemming reeds op dat oogenblik haast onverbeterlijk was, wilden we ons gaarne een kwartier wachten getroosten, ge sterkt door de wetenschap, dat we straks „waar zouden krijgen voor ons geld". En we hebben waar gekregen, voor honderd procent 1 „Turf in je ransel" Van uit de verte al daverden de krachtige luidsprekers ons het „Turf in je ransel" toe gevolgd door allerlei andere marschen en potpourri's, die er voor zorgden, dat we als een veertje over de paden gingen. En wat deden al die vaandels en vlaggen het goed, die er immers aanstonds op wezen, dat „Zuid-Holland West" weer uitstekend ver tegenwoordigd was. Éen vluchtige rondwandeling voor den aanvang stelde in staat met voldoening te constateeren, dat do voorbereidingen van de Regelingscommissie weer tip-top in orde waren. Ook nu was het luit. D. J. Karres, die onvermoeide zwoeger, die het leeuwen aandeel in deze werkzaamheden had gehad. Dat de dag weer zoo ordelijk kon verloo- pen moet speciaal voor hem daarom een heerlijke voldoening zijn geweest, ilet zou niet doenlijk zijn alle autoriteiten te noemen, die we hebben opgemerkt, om dat alleen reeds het aantal burgemeesters nauwelijks te tellen was. Maar in ieder ge val dienen we melding te maken van de ministers De Wilde en Deckers, alsmede van den Vader van den B.V.L., luit-gene raal Duymaer van Tavist. Zij toch waren 't, die aan dezen dag in niet geringe mate luister bijzetten. Drie kanonslagen Nadat, om half drie Japansch vuurwerk was afgestoken, kondigden klokslag 3 uur drie kanonslagen de opening van den Land dag aan. Onmiddellijk daarop klonken drie couplet ten van onze nationale hymne, onberispe lijk vertolkt door het Leidsche Capella Koor, dat met de Kon. Militaire Kapel zijn medewerking had toegezegd. Toen hield de heer L. G. R o o y a a r d s, voorzitter van het Gewest, de openingsrede, waaraan wij het volgende ontleenden: Nadat de tonen van het Wilhelmus, dat ons allen zoo heerlijk in de ooren heeft ge klonken, over dit prachtige landgoed zijn uitgestorven en wij ieder voor ons zelf nog eens zachtjes herhalen al zouden wij het op een dag als vandaag liever luidkeels willen uitroepen „Het vaderland getrou we blijf ik tot in den doet", is het mij. als voorzitter van de Gewestelijke Landstorm- Commissie „Zuid-Holland-West" een voor- rprht cn wil bijzonder groot genoegen dezen door het Gewest georganiseerden Landdag met een enkel woord te mogen openen en de autoriteiten en alle overige aanwezigen alsmede de vrijwilligers uit het Gewest met hun familieleden die zich in zoo groote getale hebben opgemaakt om hierheen te komen een hartelijk welkom toe te roepen. Door het bezoek aan Rotterdam zijn H M. de Koningin en H.K.H. Prinses JuJiaua helaas \erhinderd dezen landdag bij te wonen. Het is mij een behoefte, maar ook een plicht, allereerst een woord van eerbiedigen dank te brengen aan Hare Majesteit de Koningin, die dit Koninklijk landgoed wel te onzer beschikking heeft willen stellen. Vrijwilligere van Zuid Hollaud-West, op een landdag als deze blijkt U weer eens duidelijk, hoe gij U in de groote belangstel ling der autoriteiten moogt verheugen Wil hierin het bewijs van waardeering zien voor de belangeloos op U genomen taak van trouw aan ons Vorstenhuis en tot het krachtig handhaven van het Gezag! Dat is één van de idealen van den B.V.L. en om de verwezenlijking daarvan is hei ons toch te doen' Moge het resultaat van dezen Landdag zijn, dat gij den kameraadschappelijke)! band versterkt en de saamhoorigheid aan kweekt en moge hij er U wederom diep van doordringen, dat alléén eendracht, eensge zindheid en saamhoorigheid ons mooie in stituut van den B.V.L. machtig en groot maakt! En met deze enkele wgorden verklaar ik dezen landdag voor geopend! Telegrammen aan de Koningin en dr Colijn. Op voorstel van den lieer Royaards wer den hierop de volgende telegrammen ver zonden: Hare Majesteit de Koningin, Paleis Het Loo. Nu Zuid-Holland-West op Uwer Maje'steits Landgoed Raaphorst bijeen is, trilt een diepe snaar van dankbaarheid en ontwij felbare verknochtheid. Gewestelijke Landstormcommissie Zuid-Holland-West, Royaards, voorzitter. Karres, secretaris Zijne Excellentie dr H. Colijn, Stadhouderslaan, Den Haag. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm in Zuid-Holland-West op het Koninklijk Land goed Raaphorst bijeen, brengt Uwe Excel lentie naast verzekering van onvoorwaar delijke trouw aan het wettig gezag, heden mede eerbiedige gelukwenschen op Uw ge boortedag. Gewestelijke Landstormcommissie Zuid-Holland-West, Royaards, voorzitter. Karres, secretaris. Hierna sprak burgemeester J. Wieg- m a n, van Wassenaar, tevens eere-voorzit- ter van de Landdag-commissie, een harte lijk welkomstwoord, waarop hij de beteekc- nis van „Raaphorst" schetste als een dei- meest geliefde plekjes van de Koninklijke Familie, om te besluiten met de beste wen- schen voor dezen dag. Tweeduizend Landstormers defileeren Vervolgens brak het hoogtepunt van den Landdag aan. Circa 2000 Landstormers o.l.v. res,-luit.-kolonei G.. F van Hoogenhuyze, defi leerden, trots de brandende hitte, vastbe raden en fier voorbij de autoriteiten. Vooraf gingen een pantsermitraill.eurwa- gen en een groote pantserauto, waarop volg den de tamboers met hoornblazer van de Kon. Mil. Kapel, de commandant met ad judanten te paard, de vaandelwacht onder commando van luit. N. A. C. van Lent, de niet ingedeelde officieren en tenslotte de hon derden landstormers in cieviel marcheerend in colonne van drie. Zij vormden tezamen vier bataljons. Voor hen, die iets van den geest van den BV.L. verstaan, waren het impo- neerende oogenblikken, deze vaderlan ders van de beste soort, gekomen uit alle hoeken van het Gewest, aldus te zien demonstreeren het moedige en zelf bewuste: „Hier zijn we, als ge ons noo- dig hebt!" Mannen, waaronder vadere van groote kinderen, en jongens, die de twintig nog niet hebben bereikt, gaven op indruk wekkende wijze uiting aan de leus: „Sluit de gelederenl" Toespraak minister De Wilde Na afloop hiervan werd de aandacht ge vraagd voor Z.Exc. mi-. J. A. de Wilde, minister van Binnenl. Zaken, die begon met z'n groote waardeering uit te spreken voor hetgeen hij zooeven had mogen aanschou- Wat doet hef goed, al deze Landstormers hier bijeen te zien; mannen van vleesch en bloed, die er alles voor over hebben als het gaat om het behoud van Koningin en Va derland. De B.V.L. is een crisis-verschijnsel. Natio naal en internationaal gist en bruist het en daarom is hel zoo uitstekend, dat we een organisatie hebben, welke, koste wat het j kost, de cultureele, re'igieuse en staatkun-' dige goederen onzer vaderen wil bewaren De B.V.L. zal zich tegen iedere eaanranding van het wettig gezag zoo krachtig mogelijk verzetten. Wat spr. op bijeenkomsten els deze tel kens opnieuw- treft is de geest van toewij ding en trouwe kameraadschap. Dankbaar is de Regeering daarom voor het bestaan van den B.V.L. In de eerste plaats om zijn gehechtfheid aan Koningin en Vaderland, doch daarnaast om het feit. dat de Land storm geen enkel politiek doel nastreeft. Gij komt slechts op voor de wettige regee- ring en daarom weet ge, wat ge wilt. Ge dient geen waandenkbeeld, doch wat ge wel dient is geconcentreerd in H.M. de Koningin in Wie de beste tradities van ons voorge slacht leven. Blijft daarom voortdurend trouw, en wan neer ooit op U een beroep moet worden ge daan wat God verhoede laat dat be roep dan niet tevergeefsch zijn! (Daverend applaus). Met een toepasselijk woord werden ver volgens door majoor Boots eenige medail les uitgereikt aan de vier sterkste afdeelin- gen van dezen dag t.w. Den Hoorn (lc pr.), Hoek van Holland (2e pr.), Valkenburg (3e prijs), en Schiedam (4e pr.). De Leidsche zangers en zangeressen o.l.v. Willem Mizée, lieten zich daarop wederom op voortreffelijke wijze hooron, waarna een toespraak gehouden werd door Ds P. Bootsma, legerpredikant te Wassenaar. Toespraak Ds P. Bootsma Ds Bootsma merkte allereerst op, dat ook deze dag zich weer kenmerkte door een goeden nationalen geest. Het is die ,oud- N9derlandsche geest, die oer-conservat.ief is, d.w.z. in den zin van de woorden, gespro ken door I-I M. de Koningin in het Stadion: „Wij willen ons zelf zijn en blijven!" Wij hebben in den B.V.L. een praohtige organisatie: maar belangrijker nog is het wczen.de geest, die er in wordt aangetroffen Spr. herinnerde er aan, welk een koste lijk goed Willem van Oranje zijn volk heeft nagelaten in de geestelijke vrijheid. Dat be zit. tc handhaven is de eerste taak, die de B.V.L. zich stelt. De politieke en burgerlijke vrijheden mogen dan wellicht eens wat in geperkt moeten worden, aan de geestelijke vrijihedcn van ons volk zal niemand raken. Nederland, let op uw saeck! Weest één man en blijft één man, voor het bewaren van het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje. (Luid applaus). Toespraak Gen. Daymaer v. Twfst Onder luid applaus beklom vervolgens Generaal Duymaer van Tw ist het spreekge stoelte, die er zijn vreugde over uitte, dat de B.V.L. wederom getoond heeft, paraat te zijn. 't Is een feit van groote beteekenis, zoo ging spr. voort, dat in dezen tijd van crisis en ellende nog zooveel duizenden dén B.V.L. trouw blijven. Het kleine stekje, in 1918 geplant, is tot een wijdvertakte boom uitgegroeid, die overal zijn wortels heeft: van den Dollar tot aan de Schelde. 't Geheim van onze organisatie ligt alleen in het besef onzer B.V.L.-ers. dat het schip van Staat slechts dan de veilige haren kan bereiken, als hei rustig blijft. Daarvoor wil len zij, als het moet, zelfs een persoonlijk offer brengen. Landstormers, nog steeds heerscht er een revolutiegeest in ons land. Marxisten en Nat.-Socialisten dingen beide naar de macht Mocht er ooit een poging worden gedaan onze geestelijke eji staatkundige vrijheid aan banden tn leggen, dan zult gij, ik weet Ook maakten de Koningin en de Prinses een rondwandeling door het door jonge werkloozen aangelegde Museum park en het in uitvoering zijnde openlucht-theater. het, pal staan en eendrachtig op de bres springen voor onze hoogste cultureele goe deren. Rusland en Duitschland zijn voor bakens in zee. Dat hier toch nooit de band met Oranje verscheurd worde! Daarom voeren wij den strijd voor ons Vorstenhuis en kweeken zooveel mogelijk de liefde voor Oranje aan. Laten we daarmee krachtig voortgaan, tot heil van ons heele land en volk. Sluit de gelederen! (Applaus). Nadat nog eenige zang- en muzieknum mers waren ten gehoore gebracht sprak de heer Royaards nog een slotwoord, waar in hij dank bracht allen, die dezen dag zoo. goed hebben doen slagen. Vermelden we nog, dat op het terrein een interessante tentoonstelling was georgani seerd van de nieuwe afweermiddelen en dan in het bijzonder die, wejke men niet iederen dag onder de oogen krijgt. Ook hier van namen de duizenden bezoekers met be langstelling kennis. REGEERINGSGEDELEGEERDE INT. CON GRES VOOR GODSDIENSTGESCHIEDENIS September 'te Brus prof. dr G. van dei Rijksuniversiteit tc Groningen, Ongevallenwet Omslagheffing voor premiestelsel Hoogstwaarschijnlijk zal de verlaging van het premiestelsel der Ongevallenwet, dooi; een omslaghelling op 1 Juli a.s. ingaan. £en. Kittend, •Cauen, Zijt Gij óók slachtoffer van Uw beroep Kunt Gij niet voldoende beweging nemen Lijdt Gij daardoor aan „verstopping", trage stoelgang, hardlijvigheid en al de gevol gen daarvan, zooalsslechte spijsvertering, beslagen tong, bloedaandrang Neem dan „Laxeer-Akkertjes" van Apotheker Dumont. Apotheker Dumont heeft een nieuwe samen stelling gevonden, niet maar een gewoon laxeer-middel, doch een middel bestaande uit plantaardige stoffen, waaraan men niet went en die zacht werken. Maar boven dien bevatten „Laxeer-Akkertjes" melk zuur-fermenten tegen de gisting, gal-ex- tracten voor de lever en chlorophylle voor den bloeddruk en daardoor verbeteren de nieuwe „Laxeer-Akkertjes" Uw heele gesteL Let dus op de hoeveelheid die Uw ingewanden afvoeren. Als het moeilijk en traag geschiedt, neem dan „Laxeer-Akkertjes". Ge zult U dan spoedig veel pretti ger en opgewekter voelen, want *djGX£t!i*CUdcertjes 17laJ(&n. Schoon Schip Per 12 stuks 60 cent Overal verkrijgbaar. De componiste Hendrika van Tussen broek, die op 80-jarigen leeftijd overleden is. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Juliana, die Zaterdag een bezoek aan Rotterdam brachten, verlaten in gezel schap van den burgemeester en de wethouders het stadhuis. ROFFELRIJMEN SONSBEEK 22 Juni 1935. In volle glorie ie de zomer In 't Sonsbeekpark gearriveerd. vogelkoren jubileeren, De gouden zon zelf dirigeert. De merel heeft de vroege morgen Met plechtig voorspel ingezet; Eerst orgelen zijn diepe tonen Dan ijlt zijn zuivere falset. Fel slaat het slagwerk van de vinken Die hier en daar en overal De ritselingen overnemen Van de verholen waterval. Aandachtig luisteren de bloemen. De boomen staan eerbiedig stil Geen is er die de zoete zangers Met zijn gefluister storen wil. De zon ziet vroolijk naar beneden. De hooge hal is vol geluid. De wereld zingt de eer des Heeren In woordélooze zangen uit. Het zomerfeest is aangebroken! God heeft Zijn heerlijkheid ontvouwd God heeft de hemelen ontsloten In schittering van blauw en goud! 'f Nadruk verboden.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5