BUITENLAND. Een onderzoekingstocht in Denemarken MAANDAG 24 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 Het Italiaansch Abessynisch conflict De „Sunday Dispatch" weet te mel den, dat Eden te Rome voorstellen zal doen om het geschil tusschen Italië en Abessynië bij te leggen. Engeland zou Abessynië handelsfaciliteiten aan bieden in Britsch Somali land, in ruil ■waarvoor Abessynië tegemoet zou ko men aan de economische verlangens van Italië. De „News' Chronicle" weet te melden, dat 'de Engelsche regeering reeds thans alle voorzorgsmaatregelen heeft genomen om alle in Abessynië wonende Britsche onder danen en eventueel ook andere vreemde lingen, die zulks wenschen, te kunnen ver voeren en het land te doen ontruimen, in geval Abessynië in oorlog zou geraken met Italië. Volgens „Stefani" heeft de Abessynische .minister van buitenlandsche zaken zijn verontschuldigingen aangeboden inzake een vlagincident, waarbij de Italiaansche am bassade betrokken was. In politieke kringen wordt er op gewezen, 'dat de Italiaansche regeering het incident met de verontschuldigiijgen van den minis ter van buitenlandsche zaken niet als ge- Sloten beschouwd, doch eerst het resultaat .van het onderzoek wil afwachten. yredesconferentie over de Chaco Binnenkort wordt de bijcenroeping ver- Jtvacht van een algemeene vredesconferent.3 ter definitieve oplossing van het Chaco-con- llict tusschen Paraguay en Bolivia. Op 12 Juni werd het vredesprotocol tusschen beide landen geteekend, dat thans reeds Hoor beide landen is geratificeerd. De Engelsch-Duitsche ylootbesprekingen i Algeheele overeenstemming bereikt. De Duitsch-Engelsche vlootbespre- kingen zijn Zaterdagavond definitief geëindigd. Op alle punten is tusschen de marine-deskundigen overeenstem ming bereikt Later zullen technische kwesties, als door Duitsohlond te bou wen oorlogsschepen van elke categorie, de afmetingen dezer schepen en de be- wapening, worden geregeld. J Het standpunt van Duitschland ert rde voorstellen der Engelsche regeering tot beperking der vloten zullen ver» j itrouwelijk worden medegedeeld aan de vertegenwoordigers .van de andere betrokken regeeringen. De besprekingen zijn van voorloopigen Sard, daar de besluiten welke eventueel op een later te houden internationale vloptcon- ferentie genomen zullen worden, afhanke lijk zijn van 't standpunt der overige zeemo gendheden. De Duitsche vlootdelegatie is van Londen 'teruggekeerd en te Hamburg aangekomen. JVon Ribbentrop bracht rapport uit aan Rijks kanselier Hitier, waarbij ook de opperbevel hebber der marine, admiraal Raeder, en de leden der delegatie aanwezig waren. De Engelsch-Fransche besprekingen Volgens de opvatting van Engelsche krin gen, zal het Londensolie kabinet eerst in den volgenden ministerraad besluiten ii- men met betrekking tot de in den loop va-i <lc Engelsch-Fransche besprekingen te Pa rijs opgeworpen problemen. Men verwacht derhalve, dat de Fransch-Engelsche gedacn- tenwisseling eerst na den terugkeer van Eden uit Rome van beslissende beteekenis zal kunnen zijn. In welingelichte kringen hoort men opnieuw, dat Laval heeft vast gehouden aan de volgens liem niet tc schei- den-Fransch-Engclsche verklaring van 3 Febr. en de resolutie van Stresa van 11 April. Eden is thans te Rome aangekomen, waar vandaag zijn besprekingen mot Mussolini zullen beginnen. Van officjeele zijde wordt verklaard, dat de duce <een open oor zal hebben voor alle voorstellen betreffende het West-Europee- sclie luclitpact, doch dat de toekomst ige vlootpolitiek van Italië zal afhangen van de wijze waarop Frankrijk reageert op de En gelsch-Duitsche viootovereenkomst. Wanneer Frankrijk besluK meer schepen te bouwen moet Italië hetzelfde doen. Zelfs het feit, dat de Fransch-Italiaansclie betrek kingen beter zijn dan ooit sedert 1911, ver andert niets aan deze noodzakelijkheid. Republikeinen en monarchisten in Griekenlanc' Men meldt uit Athene: De strijd tusschen de voorstanders van re- republiek en monarchie komt meer en meer *eii acuut stadium. De aanhangers van Venizelos \erklaren, alles in het werk te willen stellen opdat in October geen repu- blikcinsche stem verloren zal gaan en ver schillende partijen hebben verklaard zich desnoods met de hun ten dienste staande machtsmiddelen to verzetten tegen elke po ging om don uitslag van het referendum te vervalschen. Generaal Kondylis heeft een verklaring af gelegd ter motiveering van zijn monarchis tisch standpunt dat voor vele, waaronder ook leden vaa bet. kabinet een .verrassing is geweest. Hij verklaarde dat de republiek had gefaald in dc verzekering van een normaal politiek leven voor Griekenland en hij sprak de hoop uit dat er een meerderheid zou zijn voor het herstel der monarchie aangezien liet republikeinsch regiem slechts burger oorlog kan veroorzaken. ENGELSCHE EN DUITSCHE OUD-STRIJDERS. De Duitsche oudstrijders hebben te Brigh ton na een herdenkingsgodsdienstoefening een krans neergelegd aan den voet van het stedelijke monument voor de in den oorlog gevallenen. Daarna marcheerden Duitsche en Engelsche oudstrijders met hun vaan dels naar het kerkhof om eer te bewijzen aan de graven der daar begraven Duitsche frontstrijders. Bij de Engelsche graven vond een dergelijke plechtigheid plaats. Er zijn ook regelingen getroffen voor een bezoek van Engelsche oud-strijders aan Praag op -i Juli, Weenen op S Juli, Boeda pest op 12 Juli en Berlijn op 13 Juli. Deze bezoeken zullen op dezelfde wijze plaats vinden als die, welke tot dusverre gebracht werden aan landen, die Engelands bondge noot waren in den grooten oorlog. De ramp te Reinsdori 'Volgens de laatste mededeelingen be draagt bel aantal dooden ten gevolge van de ontploffing in de springstoffenfabriek 68. Ook is nog gebleken, c'at nog 3i arbeiders totoal vermist worden, zoadat ook dezen wel tot de omgekomenen zullen moeion worden gerekend, en in het geheel dus 102 dooden zijn te betreuren. POLITIEKE BOTSING IN BELGIE Men meldt ons uit Doornik: Het is hier Zondag tot ernstige botsingen gekomen naar aanleiding van een demonstratie van jonge leden van hot. fascistische Natiónale Legioen die de inwijding van een verenigingsge bouw bijwoonden. Bij een botsing met jeug dige socialisten ap de Groote Markt werden twee socialisten gewond. Toen de fascisten in de Lakenhal bijeen waren, poogden on geveer honderd socialisten en eommmunis- ten de zaal binnen te dringen, hetgeen edi tor door de politie werd verhinderd. In verband met den emstigen aard der rel letjes liet de burgemeester de gendarmerie ingrijpen, die de Groote Markt afzette. Bo vendien werden samenscholingen van meer dan vijf personen verboden. Tn den loop van den avond is het aantal gewonden gestegen tot acht. Vier personen waren zoo ernstig gekwetst, dat zij in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. DUITSCHE SPIONNAGE? Men meldt uit Brussel: De politie heeft twee Duitschers aangehouden, die verdacht worden van spionnage, aangezien zij betrapt zijn op het maken van foto's der nieuwe Belgische militaire versterkingen te Battice in de provincie Luik. DE AARDBEVING IN BELOEDSJISTAN Het ministerie van Engelsch-Indië pubii- ceert dén tekst van een telegram dat is ont vangen van de Indische regeering, waarin wordt medegedeeld, dat bij de aardbeving van Quetta zich 30.000 persoonlijke ongeval len hebben voorgedaan, terwijl 20.000 over levenden, die het gebied moesten ontruimen» naar elders zijn overgebracht, waarbij lil vrouwen en kinderen, die met bijzondere voorzichtigheid behandeld moesten worden, per vliegtuig en de overigen, met extra- treinen. De autoriteiten van de Punjab en het Sindgcbied ondersteunen het hulpwerk, o.a. door 2000 vluchtelingen, die thans in een vluchtelingenkamp zijn ondergebracht, gelegenheid te geven zich blijvend in hun gebied te vestigen. DE HITTE In Engeland is de warmte in hitte over gegaan, welke vooral in de groote steden minder aangenaam is. Zelfs de nachten zijn warm, zoodat velen in de open lucht slapen. Verscheidene personen zijn tengevolge va ihitte bezweken. Ook in Spanje heeft de hitte slachtoffers geëischt. Te Sevilla in Zuid- Spanje wees de thermometer Zaterdag 102 graden Fahrenheit. ONTVOERDER VAN GEORGE WEYERHHUSER VEROORDEELD Tot 45 jaar gevangenisstraf. Harmon M. Waley, de ontvoerder van 9-jarigen George Weyerhauser, voor wiens bevrijding hij, naar hij bekend heeft, 200.000 dollar losgeld had geëischt, is door de federale rechtbank ee Tacoma in den Amerikaanschen staat Washington veroordeeld tot 45 jaar gevangenisstraf. GEMENGD NIEUWS MEER ARRESTATIES IN OSS In verband met de overval op den kassier te Maren (N.B.) Het aantal gearresteerden in Oss en omstreken.dat reeds meerdere tientallen •bedraagt als we ons niet in de tel vergissen, loopt het al tegen de zestig, of is dit aantal reeds overschreden is weer eens met enkelen .vermeerderd. Thans zijn de 37-jarige Marinus de Reuver en de 30-jarige van Or.souw, meer bekend als „het Schoentje" van hun bed gelicht en ingesloten. Ze worden verdacht van mede plichtigheid aan de overval in 1930 gepleegd op den kassier van de boerenleenbank te Maren (N.-Br.). Reeds dadelijk na de overval werd Dc Reuver als leider beschouwd van de mis- dadigersbende, die in dat jaar een terreur uitoefende in de omgeving van Oss. Doch de geraffineerde wijze, waarop deze benrle te werk ging maakte, dat men nooit goed kon optreden tegen de bendeleden. Bij de overval op den kassier tc Maren waren vier personen en een „uitkijk" be trokken. Men drong een raampjo binnen, overweldigde den kassier, die met een revol ver in de hand de „hoeren" ontving en maakte zich meester van het geld uit de brandkast, die door den kassier, daartoe gedwongen met revolverbedreiging, geopend moest worden. Men verdacht Dc R., doch hoewol men bij huiszoeking veel geld vond, ontkwam hij door hardnekkig ontkennen en door de be kende stilzwijgendheid aan de gevangenis. Kort daarna werd bij M. H. te Oss, inge broken, doch de marechaussee, die van de plannen wist, had zich verdekt opgesteld. Da inbrekers wisten zich meester te maken van een geldkistje. Doch juist op dit oogen- blik werden ze door de marechaussee over vallen en ontstond een revolvergevccht, waarbij een maredhaussee gewond werd. Van de hierdoor ontstane verwarring maak ten de bandieten gebruik om te ontvluch ten. Ondanks alle pogingen gelukte het niet hen op te sporen. Het blijkt, dat de R. drie maanden in een hol heeft doorgebracht en daar door zijn vrienden van voedsel voorzien werd. Door de koude moest hij eindelijk te voorschijn komen, meldde zich als gezocht te 's-Her- togcnbosch aan, maar ontkende alle sdhuld, doch werd met zijn medeplichtige toch veroordeeld en bracht -i jaren in de gevan genis door. Thans zijn de bewijzen voor medeplich tigheid aan de eerste overval zoo groot, dat hij weer gearresteerd is en meerdere aan houdingen te wachten zijn. OVER BOORD GEVALLEN EN VERDRONKEN Zondagmiddag is op de Westeinderplas der Aalsmeer het achtjarig jongetje An- dries Maarman uit Amsterdam van de voor plecht van een zeilvaartuig te water geraakt en verdronken. Zijn grootvader, die hem sprong, moe& de poging om het kind te red den byna met den dood bekoopen. Hy gelukkig nog gered worden. De Rijkspolitie heeft na eenige uren dreggen het lijk het knaapje opgehaald. Misdadig Oldebroek Drie hoofddaders met circa 60 „assistenten" de loop van de vorige week zijn een tiental personen uit Oldebroek en omge- ing gearresteerd, in verband met allerlei kleine misdaden, die d3ar en elders in den laatsten tijd plaats hadden. Door de bekentenis van een inwoner."die te Zwolle voor riiwieldiqfstal werd veroor deeld is heel wat aan liet licht gekomen. In de eerste plaats, dat projcctiel-afval de schietoefeningen der artiHeri, dat na deze oefeningen in kuilen voorloopig verza meld werd, zelfs per vrachtauto werd weg gevoerd en te Harderwijk verkocht. Hier erd ook inderdaad 730 K.G. in beslag ge nomen Bij de arrestaties geraakten de ver dachten los en zoo kwamen heel wat mis daden openhaar, die de laatste jaren niet opgehelderd konden worden: dief stal van belastingplaatjes, rijwiellan taarns. goederen uit venterswagens, kip pen en verder z..g „kleingoed". Ook branden en brandies kunnen daartoe gerekend worden. Grooter „geval" was de diefstal van vijf koeien uit een weide te Hoogland enkele jaren terug en een difstal van 800 gulden te Doornspijk, Het blijkt, dat de hoofddaders zijn W. v. I. M. en zijn beide schoonzoons j. W. en W. v. d. B allen klompenmakers. Ze had den een groot aantal „assistenten" ongeveer "9, die hem in de laaste tien jaar bij ver schillende misdrijven hielpen. Ook kwam aar. het lidht één of meer ge vallen van moord op een pas geboren kind. 't Is te hopen, dat dit „klein Oss" evenals het werkelijke Oss spoedig „gezuiverd" wordt. Doodelijk auto-ongeluk Te BI er ik (L.) is op het rangeer-empla- cement dc 45-jarige stationsbeambte L. H. Vaessen uit Blerik door een trein overreden en ernstig gewond. De man, die vader is van twaalf kinderen, overleed korten lijd later in het ziekenhuis te Venlo. Weerbericht Spoorwegarbeiders te Venlo hebben op het rangeerterrein aldaar een droeve ontdekking gedaan. Zij vonden n.l. tusschen de spoorrails den 45-jarigen stationsbeambte L. HJ Vaes sen uit Blerik, die op het rangeerterrein had dienst gedaan, in ernstig gewonden toe&and liggen. Uit het ingestelde onderzoek bleek, dat V. kort te voren had staan wachten op een bin nenkomenden goederentrein, waarna hij achter dezen trein om de spoorbaan i6 overgestoken. Waarschijnlijk is de ongelukige daarby door een uit de tegenovergestelde richting naderen de losse machine gegTepen, ofschoon het per soneel van deze machine niets van het ongeluk heeft bemerkt. De man, die kort daarop de laa'rete adem uitblies, laat een vrouw met 12 kinderen ach ter! orlgcn stand aan Hoogste stand te Haparanda 772.3. Laagste stand te Reykjavik 755.5. Stand vanmorgen lialftwaalf 762.4. WEERVERWACHTING Meest zwakke wind uit O. richtingen, licht tot, half bewolkt, droog warm weer, behou dens kans op onweer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Sinds Zaterdag heeft zich de hooge druk verder over Engeland uitgebreid. Tengevolge van een drukstijging over de Britsclic eilanden kreeg het hooge drukge- bied verbinding met de Azoren-hooge druk De depressie in het N.W. vulde verder op. De secundaire welke Zaterdag over de Golf van Biscave lag, werd van de hooge depres sie afgesnoerd en ligt thans een zelfstandig ondiep minimum over Z. Frankrijk. Over het geheele vasteland van Z. Scandi navië is het weer fraai met lichte O. wina', onbewolkte hemel cn hooge temperatuur. Tengevolge van de drukstijging bewesten de Britsche eilanden draaide de wind aldaar naar het N., waardoor er de bewolking toe nam en het iets kouder werd. Over N.-Scandinavië waar de hooge druk- ontwikkeling een W. luchtstroom tengevolge had. werd het, eveneens kouder, terwijl er plaatselijk matig cregen viel. De drukverdeeling maakt het voortduren van het mooie weer; ten onzent waar schijnlijk. 25 JUNI Zonsopgang 4.40 uur, zonsondergang 9.24 uur Maan op nam. 1.00 uur, onder nam. 3.55 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 25 JUNI Van 's avonds 9.54 uur tot 's morgens 4.11 uur Waterstanden Rivieren Heden Vortg Rheinfelden 3,77 3,76 Breisach 3.14 3,li JAPANNERS BEZETTEN EEN VLIEGVELD IN CHINA. Met het oog op de politieke gebeur- 'tenissen in China hebben Japansche soldaten het vliegveld van de China- 'America Air Company te Tientsin bezet. Ze namen het radio-station in bezit en verbraken de verbindingen met Shanghai en Nanking. Twee uur na bezetting landden zes Japansche bommenwerpers, die op het vliegveld werden gestationneerd en de 'Japansche oorlogsvlag werd gehe- Ischen. <u' De Amerikaansche consul te Tientsin heeft tegen de bezetting van het vliegveld geprotesteerd, aangezien bij de China- America Air Company ook Amerikaanscü kapitaal betrokken is, BE MUITERIJ OP DE CHINEESCHE KANONNEERBOOTEN. De Nanking-regeerjng verklaart, dat de knuiterij op de uit Kanton gevluchte ka- nonneerbooten, niet meer is dan een con flict tusschen deze schepen en de lokale autoriteiten. De regeering heeft van beide zijden verzoeken ontvangen, behulpzaam te zijn zij het tot stand brengen van een vriend schappelijke regeling, hetgeen zii ook zal doen. In verband met de activiteit der Chinee- teche vloot in de omgeving van Hongkong zijn de passagierende bemanningen van de Britsche oorlogsschepen „Defender" en ..Re gent" te Honghong aan boord van de sche pen teruggeroepen en zijn de verloven in getrokken. Naar verluidt zouden Chineesche oorlogsschepen der Nanking-regeering een treffen ljehben gehad met Kantonneeschs schepen. WIJZIGING IN DE DUITSCHE REGEERING? Gemeld wordt, dat de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Freiherr von Neurath als ambassadeur naar Londen gaat en Von Ribbentrop voorloopig buitengewoon ambassadeur blijft, AMERIKA „ONTWAPENT". Men' meldt ons uit Washington: Ook het Huis van Afgevaardigden heeft het vloot- uitbreidingsplan van 460 millioen dollar .thans goedgekeurd, zoodat de wet naar het [Witte Huis is gezonden ter onderteekening tl oor President Roosevelt. HET TSJAHAR-INCIDENT. Uit Peking wordt gemeld, dat generaal frsjing-te-tsjoeng een bespreking heeft, ge had met den Japanschen generaal Dothara en excuses heeft aangeboden voor het Tsja- har-incident. Tevens zou hij het negen pun- Iten-accoord, dat beschouwd moest worden Bis regeling van Jiet incident, hebben onder- iteekend. DRIEHONDERD HUIZEN IN DE ASCH GELEGD. Door een grooten brond in Pesjawar (En- feelsch-Indië) zijn ruim driehonderd huizen in de asch gelegd Het is nog niet bekend, of menschenlevens te betreuren zijn. Wel svorden eenige personen vermist, door J. QUISPEL, te Rotterdam m Wij kunnen niet ontkomen aan den in druk, dat de val van het Engelsche pond voor velen in de Scandinavische landen een welkome gelegenheid geweest is, om de prijzen der levensmiddelen in overeenstem ming te brengen met die in andere landen, terwijl deze val de bestuurders van de vak beweging ontsloeg van de moeite en de last verbonden aan den strijd tegen loonsverla gingen. Sinds 1931 is het loon in goud omgerekend automatisch met meer dan de helft verlaagd. Wij hebben eenig vermoeden dat de leiders in de moderne vakbeweging die in Neaer- land voor devaluatie van den gulden plei ten, ook om deze reden de devaluatie voor staan. Men overwege echter de uitkomst en de gevolgen. Zou het loon van een Ilolland- sche stoker ter koopvaardij, dat voor den val van de kroon ongeveer even hoog was als dat van een Deensch stoker, met diens loon van thans moeten gelijk komen, dan zou de gulden moeten kelderen tot 62 cent. Onder de vele knipsels en lectuur over Denemarken en het Roode Nooraen bevindt zich er één uit: „Vrijheid, Arbeid, Brood". Aan het hoofd van dat blad staat: „Uitgave van het Bureau van actie en propaganda tegen Fascisme en Communisme". Bij het doorlezen van de nummers die ver schenen na de terugkeer van de delegatie uit de S.D.A.P. en het N.V.V. uit het land an het Noorderlicht vraag je toch: is wat men schrijft een vergissisng of op zettelijke misleiding? In het nummer van 3 Maart j.l. lezen wij o.m. het volgende: „In Januari 1933 was het aantal werkloo- zen in Denemarken 200.000; in September 1935 was het gedaald tot 80.000". „In Nederland boekte men op 1 Januari 1935 het grootste aantal werkloozen 423.000". Waarom voor Denemarken de maand Sep tember cn voor Nederland Januari? i waarom? Wij citeeren uit een bericht uit de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" van 5 Januari; 30 procent der verzekerden zonder werk „Blijkens gepubliceerde gegevens is het aantal werkloozen in Denemarken in de week vóór Nieuwjaar met 19.600 gestegen, zooaat het aantal werkloozen op 1 Januari 1935, 133.600 bedroeg." En uit een ander bericht het volgende: „Er zijn in Denemarken op het oogen-blik 137.000 dat is een derde deel der georgani seerde arbeiders zonder werk. Er zal nu vol gens Politieken door de regeering een ernstige poging worden gedaan om een deel van hen weer aan het werk te krijgen." Wij hebben op het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag de Deensche Sta tistieken vanaf 1924 nagezien en daaruit bleek, dat er na Januari tot Mei een gere gelde daling is, dan blijft het tot September op dezelfde hoogte, terwijl er met October weer een geregelde stijging is tot December. Januari 1934 was het percentage van de erzekerde arbeiders die werkloos wa ren 34.4; September 1934: 16.4 en Nieuwjaar 1935: 30.3 pCt. Zeggen wij dan te veel, wanneer wij van oordeel zijn, dat dit opzettelijke misleiding is? De niet ingewijde leest alleen maar 80.000 werkloozen voor Denemarken; 423.000 voor Nederland. Jonge, jonge wat een verschil. In Denemarken is het toch maar wat je noemt! Kiest sociaal democraten! Maar de misleiding ïs des te grooter, om dat de massa niet weet. dat Nederland 2.23 maal meer inwoners heeft dan Dene marken; in overeenstemming met de cijfers uit het staatje hierboven kunnen wij wel aannemen, dat het bericht uit de N.R.C. juist is. Bij een gelijk aantal inwoners zou het dan worden 133.600 X 2.23 is 296.92a voor Denemarken; 423.000 voor Nederland. Een ander maar zeker juister beeld dan 80.000 en 423.000. De 15 pCt. die men rekent dat in Denemarken niet vex-zekerd te zijn, geven wij maar cadeau. Po li tike n deelde vex-der nog mede, dat om een deel van de 137.000 werkloozen aan het werk te krijgen „door de re geering 30 a 40 millioen kronen zou worden beschikbaar gesteld voor het uitvoeren van openbare werken, o.a. voor aanleg en ver betering van wegen, moderniseering van ha vens, bruggenbouw en ontginning van hei degronden, waarbij men halve dagen of drie dagen per week zou laten werken. Deze werkloozen zouden daar door weer kunnen wei-ken, en een hooger inkomen hebben dan nu de onaex-steuning Wat wij gespatieerd lieten drukken, nl., dat de ax-beiders bij dx-ie dagen of halve da.gen werken, hoogere inkomsten zullen hebben, dan uit steun vex-kregen wordt, dat spreekt voor zichzelf en leidt vanzelf tot. de conclu sie, dat de steunuitkeering in Denemarken dan niet hoog is. In het nummer van „Vrijheid, Arbeid, Bx-ood", waaruit wij reeds citeerden, duizel je van de cijfers, van de millioenen welke uitgetrokken zijn voor de bestrijding van de werkloosheid en waardoor het moge lijk is geworden dat er in Denemax-ken, September 19 3 4 maar S0.0 0 0 wei-k- loozen waren en in Nederland Januari 1935: 423.000. Men zal wel begrijpen, dat wij alle reden hebben om aan de juistheid van die cijfers te twijfelen en dat zich de vraag opdringt: wordt hier op dezelfde wijze met cijfers gooche'd? De massa ziet bovendien niet het verschil in kronen van ongeveer 33 cent en de gul den die nog zijn volle waarde heeft. Louter roode propaganda Bij ons staat onomstootelijk vast dat Ne derland dc vergelijking met Denemarken, ook voor wat betreft hetgeen beschikbaar is gesteld voor het uitvoeren van openbare werken, woningbouw, werkverschaffing, on dersteuning van werkloozen, enz. glansrijk kan doorstaan. Het zou wellicht de moeite waard zijn, dat weer eens, evenals enkele jaren geleden, door een Commissie voor de Economische politiek, een ondex-zoek werd ingesteld be treffende de loonen en loonsverhoudingen in Nederland en de ons omi'ingende landen. Wij geven hier de conclusie uit de samenvatting van het rapport der betreffen de subcommissie verschenen in Mei 1929. be treffende; De vergelijking met het Buitenland. ..Zoowel uit de internationale loonsverge- lijking als uit een vergelijking van de huis houd rekeningen der arbeidersklasse in ver schillende landen blijkt, dat het loon in Ne derland relatief hoog is. In Europa wordt het Nederlandsche loonpeil in het algemeen slechts overtroffen door dat in Engeland en dat in Scandinavië. In Duitschland zijn na de inzinking van eenige jax-en geleden de loonen weer zeer gestegen, zoodat deze thans dan ook nog slechts weinig lager zijn dan de Nederlandsche. Zwitserland staat onge veer gelijk met ons land. Het loonpeil in andere Europeesche landen is echter aan merkelijk lager dan in Nederland. Voor Frankrijk en België is het verschil ongeveer 40 pCt., in Italië, Oostenrijk, Tsjecho Slowa kije, Polen en de andere randstaten, zijn óe loonen ongeveer de helft van de Nederland sche. Een arbeider kan in ons lmd voor zijn loon dus gemiddeld, 1,8 maal zooveel koopen als in België en Frankrijk en 2 maal zooveel als in de andere hierboven genoem de landen met een lager loonpeil". Al deze roode propaganda leek mij vcr- kiezingslectuur. De sociaaldemocraten willen mee regeeren, in een samenwerking rood- rooms ch. We hopen echter, dat de Roomsch-Katho- lieken zich zullen herinneren, waartoe het Roomsch-Rood van Duitschland heeft geleid. Naar onze vaste overtuiging zou dit ook in N'pderland bevorderen een toeneming van Fascisme, Nationaal-Socialisme en Commu nisme. God behoeae ons voor de dictatuur van één van deze drie. Op onze doorreis naar Denemarken waren wij zoowel op de heenreis als op de terug reis, eenige dagen in Duitschland, voorna melijk te Hamburg. Als altijd was ook daar weer onze eenige ontspanning het opnemen van prijzen voor de étalages en het spreken met de arbeiders bij de aanneemkantoren en stempellokalen. Wij spraken zeer vrij uit met de arbeiders en met wien wij ook maar in aanraking kwamen. Wij stuux-den er altijd op aan om maar zoo spoedig mogelijk kleur te beken nen, door ons te doen kennen als Calvinist en te zeggen, dat wij nooit Heil Hitier zou den roepen. Zelfs in bijzijn van politie had den wij geen last. Wij hebben aan verschillende stempello kalen soms meer dan een uur vertoefd. Een groep van meer dan 30 man zeide: wij zijn allemaal communist. Wij zeiden: „U communisme bestaat hierin, dat jullie w ten dat een heele Mark meer waard is dan een halve. Dat is jullie communisme, je bent niet ten onx-echie „ontevredene n". Niets is er in Hamburg veranderd, zeide men ons. Dezelfden die vroeger de baantjes hadden aan het Gewerkschaft- hans zitten daar nu aan het Ai'beitsfront. Deze wel niet zeer verrassende mededeeling was toch ooi-zaak dat wij hiervan meer wil den weten. Wij begaven ons allereerst naar het Arbeitsfx-ont aan de Besembinderhof. Wij waren ook aan andere stempellokalen bijv. van de metaalbew ci'kers en meer andere. Daar zoowel als aan het Arbeitsfront werd ons bovenstaande mededeeling bevestigd. Niets veranderd mijnheer. Vandaag soci aal-democraat, morgen nationaal-socialisL De roep om eenheid! Bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen kregen wij kort na elkaar in handen een manifest van de S.D.A.P., de Tribune en de Fakkel en tot slot kochten wij de Baan breker, alle organen van partijen dje staap op het standpunt van den klassenstrijd. Wij hadden met. degeen van wie wij De Baanbreker kochten een gesprek, en wezen hem er op dat wij hier vier partijen hadden, welke hetzelfde bedoelen, maar die inder daad elkander op het fel6t bekampen. Wat deze toen zeide zouden wij allen die zich Chx-istelijk noemen ter overdenking willen geven nl. „maar als het er op aan komt zijn wij één". Ja, toen het er op aan kwam, werden Pi- latus en Herodus vrienden. „Maar bij jullie is het toch ook zoo" merkte hij nog op. Als wij zoo de strijd op verschillend terx-ein op kerkelijk en politiek gebied onder de Chris tenen onderling gadeslaan, dan wilden wij wel, dat men een beetje meer in het pu blieke leven opmerkte wat er onder de massa werkt en woelt. En als dan de bange vraag rijst „zou God het weten, zou er wetenschap zijn bij den Allex-hoogste?" dan is toch tenslotte het ant woord: Ja gewis! Reeds een lange reeks van Jaren staan wij èn op politiek terrein èn op het terrein der Chr. vakbeweging op een bescheiden plaats in de voorste rijen, en als wij dan terugzien, vervult groote dankbaarheid ons hart. Als wij er aan terugdenken, hoe wij mede hiel pen reeds in het begin van deze eeuw te Rotterdam K. Kater als telcandióaat te stellen voor de A.R. Partij en dat wij in dien- zelfden tijd met 13 man een der eerste Christelijke vakvereenigingen mede hielpen oprichten, dan is er reden tot jubelen. Wij zijn dankbaar. Maar toch nog niet voldaan. Ja gewis, God weet het wat er woelt en wei'kt in het hart van zoo menigeen die zucht onder de lasten van dezen tijd, maar Hij weet oolc hoevelen er zijn onder hen die belijden Christen te zijn, aan wie voorbij gaan de moeiten en de zorgen van de in hun nabijheid bezwijkende broeders. Redt ze die ten doode gegrepen zijn, want zij wankelen ten doori.e zoo gij U onthoudt! Laat deze woorden van den Prediker meer doordringen tot allen die den naam van Christus noemen. Zoo niet, dan vreezen wij dat opnieuw Pilatus en Herodus, onder Gods toelating, vx-ienden worden. Ja ik kost hem die slagen, Die smarten en dien hoon; Ik doe dat kleed hem dragen Dat riet, die dooxmenkroon. Ik sloeg hem al die wonden Voor mij moet hij daar staan. Ik deed door mijne zonden Hem al die jamm'ren aan. ,,'t Zou wel beter wezen als hij maar meer in overeenstemming leefde met zijn christelijk beginsel. Het is niet mijn schuld, neen hij is de schuldige." Neen het is onze gemeenschappelijke schuld. Om ons. Wij deden dat kleed hem dragen, dat, riet. die doorn en-kroon. Laten wij niet langer zoeken naar wat ons scheidt, Rectificatie In het eerste artike] stond: gebuild tarwe brood 1.98 Kr. is 65 cent, moet zijn 0.98 Kr. is 32V2 cent. In het tweede artikel staat voor thee 91 ore is 60 cent, dit moet zijn P S. Het indexcijfer was van 109 in Jan. 1935 gestegen tot 110 in April 1935. Kehl Diedesheim Mannheim Mains Bingen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 4.00 4,02 5.80 5,07 0,00 1,16 2,19 2,27 3,08 3,13 3.62 3,66 1,24 1,29 3,45 3,48 0,77 1,13 3.63 3,50 3,05 2,07 Wesel Emmerik Lobith Nijmegen St Andriea Arnhem Heden Vorig 2,34 2,15 3,51 3,29 12,45 12,25 9,98 9,77 4,44 4,-23 9,68 9,50 2,24 Vreeswijk Iw 0,00 0.00 Westervoort 10.32 10,16 Deventer 3,88 3,74 Kampen 0,13 0,16 Evsden 00.00 47,35 Maastricht 41,72 42,25 Grevenbicht 28,76 29,18 Venlo 11,78 11,71 Grave (sluis) 6,32 6,79 St. AndrieB 1,19 1,17 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oude Amsterdamsche tüd) 25 Juni 5,56 18,09 Hellevoetsl. Delfzijl Terschelling 3,05 15,24 Harlingen 3,50 16,20 Den Helder 1,45 13,55 IJmuiden 9,51 22,23 Hoek v. Holl. 8,57 21,37 cheveningen 9,07 21,47 Rotterdam 11 13 23,23 9,44 22,16 Willemstad 10,35 23,04 Brouwersh. 8,56 21,28 Zierikzee 9,21 21,41 Wemeldinge 9,45 22,10 Vliasingen 8,09 20,32 Terneuzen 8,40 21,04 Hansweert 9,21 21,36 DOODELIJK VERKEERSONGEVAL Op den Boschdyk te Eindhoven heeft Zaterdagmiddag een doodelijk verkeei-songeluk plaats gehad. Een auto, welke gedeeltelijk op het rijwielpad reed, kwam in aanraking met een fietser, zekere A. B. uit Best. De wiel rijder viel en kw:-m voor de auto tei-echt. De au';o reed na de aanrijding dertig meter door en kwam toen par- tot stilstand. B„ die gedeel telijk was meegesleurd, was op slag dood. De recherche stelt een onderzoek in. DOOR RANGEERTREIX GEGREPEN De 42-jar;ge ladingmeester M. Luyten werd te Heerlen door een rangeertrein gegrepen toen hy bezig was met het noteeren van wa gennummers. Toen er een trein naderde sprong hy op het andere spoor, doch werd op dat oogenblik gegrepen door een treindeel dat uit de tegenovergestelde richting kwam. De ongelukkige was óp slag dood. Hij was woon achtig te Terwinselen en laat een dochtertje achter. FRAUDULEUS SLACHTEN! De geheele ochtendzitting van het Kanton gerecht te Alphen a. d. Rijn was gewijd aan overtx-edingen van dc Vleeschkeux-ingswet en de ambtenaar van het O. M. wees er in zyn requisitoir dan ook herhaaldelijk op, dat ner gens zooveel geknoeid wordt als in dit deel van Zuid-Holland. Slagers en veehouders uit Hazerswoude, Woubrugge, Zevenhoven en Nieuwkoop traden in bonte rij voor het hekje en uit de getui genverklaringen van crisis-controleurs, vee artsen en keurmeesters bleek, dat het fraudu leus geslachte en veelal ondeugdelijke vleesch van vai-kens, schapen en kalveren op de aller zotste plaatsen wordt verstopt om het aan het spiedend oog der ambtenaren te onttrekken. De een verbergt het in zijn slaapkamer, de ander achter een schilderij, een derde in den kachel of in een kippenren en een slager was zelfs zoo vindingrijk geweest het hakblok in zyn winkel uit te hollen en dit als „koelkast" voor frauduleus geslacht vleesch en vet in te richten. De ambtenaar van het OM. zeide dan ook met de uiterste gestrengheid tegen dit ge knoei, dat steeds grootere afmetingen aan neemt en waardoor de volksgezondheid ernstig in gevaar wordt gebracht, te zullen opti-eden. Bij betrekkelijk lichte overtx-edingen, waarbij b.v. bij een slager slechts enkele kilo's onge keurd vet werd aangetroffen, wei-den geld boetes geëischt van f 80 tot f 150, in de hoop, dat dit er toe zal bijdragen aan het euvel paal en perk te stellen. TAXI IN BRAND Tn de Johannes Vermeerstraat te Am ster dam is een blokband—taxi door terugslag in de carburator in brand geraakt. De brandweer heeft he1; vuur met één stx-aal op de motor- snuit gebluscht. De wagen werd totaal ver nield.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2