JMeuure geihsdft (ümrnmt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden ïn Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Sureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5507 ZATERDAG 22 JUNI 1935 15e Jaarganp Sttibertentieprijjtn: Van I tot 5 regels 1.17'/» Elke regel meer 0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer045 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 HET BESTUUR DER GEMEENTE De raad en het college De volgende week komt te Arnhem de Nederlandsche juristenvereeniging bijeen. Ter behandeling op deze verga ring heeft het bestuur de volgende, niet eenvoudige, vraag aan de orde gesteld: „Is het gewenscht het bestuur der gemeente, voor zoover thans opge dragen aan de gemeenteraad, over te brengen naar het College van Bur gemeester en Wethouders? Zoo ja, a. in welke omvang moet dit geschie den? b. zal dit gelden voor alle ge meenten of voor sommige catego rieën?" Twee bekende juristen, tevens man nen, die in gemeentelijk recht door kneed zijn, hebben over deze vraag praeadvies uitgebracht. Afgedacht van deze antwoorden, welke wij nog niet konden lezen, wenschen we in 't kort aan te geven, waarom wij de gestelde vraag met neen zouden beantwoorden. Aangenomen natuurlijk, dat we de be doeling van het bestuur goed begrijpen. Immers, wie de eerste vraag geheel op zichzelf beziet, zou met een fascisti sche dooddoener uit deze verkiezings dagen kunnen antwoorden: „het moet nu maar eens uit zijn met partijpolitiek; schaf de gemeenteraden maar af en be noem regeeringscommissarissen om de gemeente te besturen". Blijkbaar is het echter niet de bedoe ling zoo'n antwoord mogelijk te maken. Integendeel, het feit, dat op een verga dering van juristen dit onderwerp aan de orde wordt gesteld, sluit reeds uit, dat men de gemeentelijke zelfstandig heid een disputabele kwestie zou ach ten. Bovendien wijst de tweede vraag er duidelijk op, dat men slechts beperking van bestuursbevoegdheid in 't geding brengt en dan nog onderscheid maakt tusschen verschillende gemeenten. In deze fijne onderscheidingen dalen wij echter niet af. Wij stellen de vraag zeer eenvoudig: Moet de raad nog meer dan tot heden het geval is, uitgescha keld worden bij het bestuur der ge meente? Moet nog meer macht en be voegdheid toegekend worden aan het college van burgemeester en wethou ders dan tot heden reeds het geval is? Het verl^ugt ons, dat in deze dagen de kiezers óp die vragen feitelijk een ontkennend antwoord geven. Juist nu van zekere zijde de gemeenteraden als onbeduidende instituten worden ge hoond, is er voor de verkiezingen groo- te belangstelling. Het gebeurt meer, dat, wanneer men denkt dat een instel ling afgedaan heeft, deze tot nieuw leven komt: reactie wekt soms actie. Wij achten dat gelukkig. Want, als iets mee kan werken tot afweer van het staatssocialisme, dan zijn het onze autonome gemeentebesturen. De raden zijn van zooveel waarde, omdat ze bij de bevolking belangstelling wekken voor de publieke zaak en juist deze in teresse behoedt voor versteening der staatsvormen. Daarom is het ook niet gewenscht meer regelingen en beslissingen aan de raad te onttrekken en aan de pruden tie van burgemeester en wethouders over te laten, dan met de aard der vraagstukken overeenkomt en voor een Vlotte afdoening van zaken noodig is. Er zijn echter andere en hoogere bezwaren. Waarom is een minderheid in de ge meenteraden er terecht zoo op gesteld deel van het college uit te maken en waarom mogen onze mannen, als ze de noodige bekwaamheid bezitten en maar even gelegenheid hebben, een aanbod niet afwijzen? Heel eenvoudig, omdat het college op allerlei wijze groote in vloed op het bestuur der gemeente kan uitoefenen; ten goede, maar ook ten kwade. In niet weinig gevallen is de burge meester vertegenwoordiger van het rijksgezag en geen verantwoording schuldig aan de raad; in nog meer ge vallen benoemen en beslissen burge meester en wethouders. Van lieverlede ziet men al meer in, dat bij de samenstelling van het dage lij ksch bestuur eenige evenredige ver tegenwoordiging gewenscht is; maar overal is men zoo ver nog niet. Er zijn nog gemeenten, waar één partij iets meer dan de helft der raads- zetels bezet en alle college-stoelen voor zich opeischt. Dat zulks, zelfs zonder opzettelijk kwaad bedoelen, tot onder drukking der minderheden kan leiden, igt voor de hand. Dat er hier en daar, laat ons aan- ïemen te goeder trouw, partijbenoe- hingen ges' Meden, is buiten kijf. Om die reden is het niet gewenscht nog meer macht naar het college te brengen, dan thans reeds het geval is. De raad moet gelegenheid hebben zijn meening te zeggen over de huishou ding der gemeente. Daarbij zie men vooral niet over 't hoofd, dat getuigen heel vaak van veel grooter beteekenis is dan stemmen. Wie meent, dat de invloed van een raadslid of een minderheidsfractie evenredig is aan het aantal stommen van zijn kleur, vergist zich zeer. Menig maal gebeurt het, dat een kleine min heid, juist door de kwaliteit van dezo leden, een stempel drukt op de gang van zaken. Een krachtige overtuiging met talent verdedigd kan afstuiten op een muur van domme tegenstand, welke over het getal beschikt; doch waar met beleid en zonder noodeloos te critiseeren wordt opgetreden, ziet men altijd vrucht op ernstig gevoerde actie. Van ons, die een principieele politiek voeren, ook in de gemeenteraden, kan men dus moeilijk verwachten, dat wij meer macht aan het college van bur gemeester en wethouders zouden dele geeren, dan voor een richtige uitvoe ring der bestuurstaak noodzakelijk is. Integendeel, we willen juist in deze tijden er tegen waken om de invloed van de raad op het bestuur der ge meente te beknotten. Want in de raden hebben we gelegenheid om voor ons beginsel te getuigen. Steeds weer tracht men de kiezers te misleiden met de bewering, dat men het „gemeentebelang" het beste dient, als men niet naar godsdienst of poli tieke richtlijnen vraagt. Het liberalisme heeft zich daaraan de dood gegeten eo wordt uit de raden weggevaagd door groepen, die op een partijpolitiek van de kwaadaardigste soort aansturen: de onderdrukking der minderheden. Op ons rust de plicht om in de ge meenteraden mannen te brengen, die weten te stemmen naar hun Christe lijke levensopvatting; doch bovenal, die weten te getuigen voor de eere en het recht van Gods Naam en Gods Wet op het publieke erf des levens. BINNENLAND. Mooie opdracht voor Kromhout De Directie der Rottardamsche Electri- sche Tram heeft naar wij vernemen een dezer dagen bij de Kromhout Motoren' Fabriek te Amsterdam een be stelling geplaatst om 10 Auto-dieselmo toren, te monteeren in haar stadsbussen. Deze belangrijke opdracht werd ver strekt nadat een in September 1933 geleverde motor aan uitvoerige en nauw keurige proeven is onderworpen geweest, waarbij bleek, dat dit product van Ne derlandsche bodem in alle opzichten aan de gestelde cischen beantwoordde. Zooals bekend, heeft de Amsterdam- sche tram reeds veertien van deze mo toren bij Kromhout besteld, terwijl over al elders autobusondernemers en expedi teurs van deze economische en 6olide motoren gebruik maken. Smokkelen van Sigarettenpapier Minister schrijft maatregelen voorl In verband met den op belangrijke schaal voorkomenden smokkelhandel in sigaret tenpapier heaft de Minister van Financiën een resolutie uitgevaardigd, waarbij het vervoer of het voorhanden hebben ven sigarettenpapier verboden is, tenzij dat op de verpakking, waarin aflevering aan den verbruiker pleegt plaats te vinden, voorzien is van één of meer ongeschonden zegels. Het aanbrengen der zegels geschiedt door of namens belanghebbende onder ambtelijk toezicht en volgens door de ambtenaren ge geven aanwijzingen door op iedere verpak king één of meer zegels met kleefstof ge heel te bevestigen, zoodanig, dat het sigaret tenpapier niet uit de verpakking kan wor den genomen, zonder dat het zegel wórdt ge scheurd of doorgesneden. Voor het zegelen worde gebruik ge maakt van zegels, welke gedeelten vormen van zegels, die in vorm en afmetingen over eenstemmen met zegels voor den accijns op sigaretten. Als .betalingskantoren, waar sigarettenpa pier, ingevoerd in bedoelde verpakkingen, kan worden vrijgemaakt, worden met uit sluiting van alle andere betalingskantoren aangewezen: Roosendaal, Eindhoven, Venlo (stat.), Rotterdam, Amsterdam, Zevenaar, Oldenzaal, Groningen. De resolutie treedt 15 Augustus 1935 in werking. Nadere bijzonderheden zijn opge nomen in St.crt no. 119. Officieele Berichten RESERVE OFFICIEREN :rvoI ontslag verleend uit den mtlltatren at aan res.-lult.-kolonel P. A. J. van Tien- sn. res.-ritmeester R. J. E. graaf Schimmel- ïlnok: res.-eerste-luit.s P A R J Bom en B C fan der Hoop; res.-kolonel J F Boekholt; luit.-kolonel A J E Lucardle; res.-ddrigee- rend officier van gezondheid 2e kl. A J A Koe- lenamld en de res.-kapiteins A A Eibers, mr M A U Hazen en Ir. Li Roelofej res.-eenste-luiit. CHR. VERZORGING VAN ZENUWLIJDERS Algemeene vergadering te Zeist Gister kwam in hotel Hermitage te Zeist, de „Vereeniging toot Christelijke Verzorging van Zenuwlijders" in vijf en dertigste meene vergadering bijeen. De voorzitter, Mr G. A. Diepenhorst, opende de vergadering met gebed en er daarna op, dat dit de eerste algemeene vergadering is, weilke onder zijn presidium staat. Spr. hoopt, dat hij nog vele jaren zijn beste krachten aan de Vereeniging zal kun nen geven. De ómstandigheden zijn verre van wekkend, zoodat de zorgen der Vereeniging ook grooter worden. Maar God handhaaft Zijn werk. Na het openingswoord las de secretaris de notulen voor en vervolgens het Jaarverslag. Het jaarverslag van den secretaris was in mineurtoon geschreven. In het afgeloopen jaar werden 263 patiën ten verpleegd, maar de verpleeggelden wa ren aanzienlijk minder. Zij liepen terug met een bedrag van 12.000. Anderzijds vergete men niet de zegenin gen. Het Sanatorium blijkt nog steed eroote behoefte te voorzien. Het gebouw werd in het afgeloopen jaar gemoderniseerd. De onkosten werden bestreden door ver koop van grond en reserves. In den kring der doktoren hadden ver schillende wijzigingen plaats. Er werd bezuinigd dootr het salaris van het personeel met 5 te verminderen. In plaats van mej. Dr Scheurer werd mej. Dr Meima benoemd. Voorts herinperde de secretaris aan de ziekte van den geneesheer-directeur Dr Scheffer en aan het overlijden van den pens. geneesheer Dr Klomp. Eenige examens werden door het perso neel met goed gevolg afgelegd. De geestelijke verzorging heeft goede voortgang. Moeilijk valt te bezuinigen op het aantal verpleegsters(ers), aangezien steeds velen te verplegen zijn. Ds Gillebaard te Zeist draagt thans zorg voor de theologische lessen. Vóór dezen werd het gedaaan door Ds Verhoeff, die echter in het verslagjaar overleden is. Een vaste propagandist heeft de Vereeni ging nog niet gevonden. De algemeene ondersteuningskas ontving een gift en een legaat. Het jaarverslag eindgde met een woord van dank aan Prot. Chr. Nederland, dat de voortgang der werkzaamheden mogelij k Daar de penningmeester, de heer A. P. van Alta, afwezig was, wérd het verslag van den penningmeester uitgebracht door Mr H. J. H. Baron ven Boetzelaer. Hieraan ontleenen wij, dat in 1933 de verpleeggelden terugliepen van 141.378 tot 129.861. Deze vermindering wordt voornamelijk toegeschreven aan het minder goed bezet zijn der hoogere klassen en aan de verla ging van verpleeggelden voor verscheidene patiënten. De exploitatie sloot ditmaal met een nadeelig saldo. Ook de inkomsten der Vereeniging lie pen terug van 5042.10 tot 4863.25. De col lecten verminderden van 862.78 tot 761.74 De uitgaven konden worden verminderd, waardoor nog een klein batig saldo over bleef. De moderniseering van hoofdgebouw paviljoens heeft thans zijn beslag gekregen Ds Enklaar, Herv. pred. te Leerdam, bracht verslag uit van de Alg. Ondersteu ningskas. Er werden 11 personen geholpen met totaal 726 verpleegdagen. De heer D. van Vuren, van Vlaardingen, gaf een financieele toelichting. Bestuursverkiezing Bestuursvoorstel aangenomen Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om voor dit jaar 1000 van de con tributies der Vereeniging te bestemmen voor de Algemeene Ondersteuningskas. Des middags hield Prof. Dr J. Wate- i n g een referaat over: „Geloofsverzekerd heid en aanleg tot twijfel". Het vliegveld te Eist. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben thans nadere voorstellen inge diend aangaande den aanleg van een vliegveld bij Eist. Het vliegveld zou kunnen komen tusschen Arnhem en Nijmegen op Wfa K.M. afstand van beide plaatsen verwijderd. Door den hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat zijn de kosten beraamd op 520.000. Gemeentebesturen en corporaties uit de streek zullen naar raming een bedrag van 70.000 hebben bijeen te brengen; zij zullen daarmede als aandeelhouders in een ter zake op te richten Naamlooze Vennootschap of Stichting kunnen optreden. Het borstbeeld van Z.K.Ti. Prins Hendrik, dat hedenmiddag in de Zeevaartschool te Rotterdam door HM. de Koningin werd onthuld. Uitvoerverboden ter wille van internationale samenwerking De Regeering wenscht een alge meene bevoegdheid tot het afkondigen van uitvoerverboden, wanneer het Volkenbondsverdrag haar daartoe ver plicht, of wanneer overleg tusschen bondsleden, zooals bij het wapen- uitvoer-verbod naar Bolivia en Para guay, haar daartoe aanleiding geeft. In de Memorie van Toelichting wijst de egeering erop, dat zij in het boven aange duide geval de uitvoer van wapenen naar Bolivia en Paraguay heeft verboden op grond der vuurwapenwet. Geheel volledig echter was dit uitvoerver bod niet. Immers, het kon zich niet uitstrek ken over die wapenen, die niet onder de vuurwapenwet vallen en met name kon de uitvoer van luchtvaartuigen niet worden verboden. Overwogen is, hoe in de bestaande lacune te voorzien. De regeering heeft gemeend, de voorkeur te moeten geven aan een wetsont werp, krachtens hetwelk de Kroon zich de bevoegdheid voorbehoudt om als maatregel van internationale samenwerking tot het voorkomen of het doen eindigen van vijan delijkheden den uitvoer te verbieden van goederen van welken aard ook. Immers naast gevallen als het geschil tusschen Bolivia en Paraguay, waarbij tot dusver uitsluitend is gedacht aan verbod van uit voer van wapenen bestaat de mogelijkheid dat de Ned. regeering gesteld zal worden voor de vraag, om overeenkQmstig art. 16 van het Volkenbondsverdrag deel te nemen aan oeconomische sanctie tegenover een of ander land. In zoodanig geval zal het verbod' van uitvoer zich niet hebben te be perken tot den uitvoer van wapenen, maar zal het kunnen voorkomen, dat, ter voldoening aan de Volkenbondsver plichtingen ook de uitvoer van andere goederen naar een ander land zal moe ten worden verboden. De betrokken Ministers geven zich ervan rekenschap, dat telkens wanneer wordt over gegaan tot. het vaststellen van een uitvoer verbod, bepaalde groepen hier te lande, werkzaam in de industrie of den landbouw, van zoodanig uitvoerverbod nadeelige ge volgen zullen kunnen ondervinden. Door aanvaarding van het lidmaatschap van den Volkenbond heeft echter Nederland zekere verplichtingen op zich genomen om zijn medewerking te verleenen ter bevorde ring van den vrede, én dientengevolge be hoort de regeering over de middelen te be schikken om de nakoming dezer verplich tingen te kunnen waarborgen. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de bevoegdheid, welke hier aan de Kroon wordt verleend, zich niet zal moeten beperken tot het rijk in Europa, maar dat de uitvoer van goederen zal moeten kunnen worden verbo den voor het geheele grondgebied des Ko- ninkrijks. Schild" vertrok wegéns zijn benoeming tot ge neesheer-directeur van de stichtingen te Assen Wegens ziekte van Dr. Baas, werd Dr. Wisse Smit uit Hilversum tijdelijk tot 2den geneesheer benoemd. Met inbegrip vao de zieken, die gezins verpleging genieten, waren er eind December 578 patiënten; de toename bedroeg 96 patiënten op de stichting te Amersfoort. Aldaar zijn werkzaam 130 verpleegsters Een belaogrijk deel der patiënten nam deel aan productieven arbeid. Voor een deel komt deze arbeid de gestichten zelf ten goede. De arbeid die zich richt op het vervaardigen van gebruiksvoor werpen als: matten, borstels enz. moest worden beperkt wegens gebrek aan afzet. Het bestuur doet een beroep op allen om een uitweg hiervoor aan te wijzen. Lliteraard wordt In het verslag melding gemaakt van de officieele opening van de stichtingen „Port Natal" en „Licht en Kracht" r Assen. Daar zijn werkzaam 21 verpleegsters (ers) Het aantal leden en beguhstgers van de ver eeniging beweegt zich nog in stijgende lijn. Er traden 135 nieuwe leden toe en 870 begunstigers. Aan het jaarverslag van den penningmeester, den heer H. van B o e ij e n. van Voorburg, be merken we, dat de exploitatie-u1komsten over het afgeloopen jaar weer gunstig "—ren De exploi tatie-rekening van Zon en S i sloot met een bedrag van f 521.725.44. De balans van d eeniging sluit met een bedrag van f 3114.814.95. De heer Van Boe ij en deelde nog mede, dat in den loop van enkele jaren de verpleegprijs 3e klasse daalde van f 825 tot f 775 Door versie van de 5 pct-leening zal waarschijnlijk de verpleegprijs nog iets kunnen dalen. De heer Van Boeijen deelde voorts nog mede. dat het algemeene bestuur het dag. bestuur ge machtigd heeft een nieuwe leening aan te gaan om op de terreinen te Assen 2 nie paviljoens te bouwen. De 2 bestaande pa viljoens zijn thans voor tweederde bezet e laat zich aanzien, dat het bestuur zijc contracten met de provincies gesloten over de opname patiënten straks niet na kan komen, waardoor uit breiding noodzakelijk werd. De nieuwe paviljoei zullen plaats bieden aan 130 patiënten. De ve gaderlng verleende het bestuur machtiging o een geldleening aan te gaan. Na een korte pauze sprak Dr. A. G. A u d i e geneesheer-directeur der inrichtingen „Licht Kracht" en „Port Natal" te Assen, over het oi derwerp: „Ziekte en genezing in verband m het zieleven". NUMMER EEN IS DE VAN BOMMEL SCHOEN! Kwaliteit van de hoogste klasse Model en pasvorm ongeëvenaard Vraagt reizigersbezoek Fa.Wed.J.P. VAN BOMMEL-MOERGESTEL Voornaamste Nieuws. Gemengd Nieuws. De verduisteringen te Wormerveer Er is wel zes ton verduisterd. De fraude, door den bankier Sch. te Wor merveer gepleegd, heeft tengevolge, dat vele neringdoenden zich in groote verlegenheid bevinden, evenals tal van werkbazen en kleine fabikanten, die vandaag moeite zul len hebben om hun personeel te betalen. Er is zeker wel zes ton verduis terd en nog steeds komen nieuwe ge vallen aan het licht. Donderdag bleek o.m. dat het geheele grondkapitaal van de stichting „Werkmanssteun- en ziekenfonds" is verdwenen, evenals een aanzienlijk bedrag van de gelden van het Wilhelminapark, die de firma onder haar beheer had. Ook de fond sen van het Weeshuis zijn tot een be drag van f 40.000 verdwenen. De commissaris van politie De Groot is er in geslaagd bij diverse banken te Amsterdam 'n groot aantal waard> papieren in beslag te nemen ten be drage van circa vijf ton, alle afkom stig van de frauduleuze manipulaties van Sch. De commissaris meent te mogen aannemen, dat de voortvluchtige zich nog hier te lande bevindt en dat zijn aanhouding een kwestie van tijd is, utUSISTUCHTRECHTSPRAAK De Minister van Economische Zaken heeft van het tijdvak, ingaande 21 Juni en eindi gende 1 Januari 1936 tot ambtenaren voor de crisistuchtrechtspraak benoemd de hee- ren: Mr H. G. Rambonnet en Jhr Mr J. de Brauw, beiden te 's-Gravenhage, militaire administratie H W EUkelboom: res.- rste-luit. J van den R>sch; res.-majoor Jhr. C de Vllleneuve; res.-eerste-lu.it. mr. F J de uijn Tengbergen; lult e 2e kl. R J Haak vorderd tot luit ter zee der 2e klasse bij ion. Marine-reserve, de luit. ter zee der 3e se bij die reserve W. Jansen, noemd en aangesteld bij het res.-personeel Landmacht bij het wapen der genie tot refi.-ltQloaei, ree.-lulL-koloaed J. F. Boekbolt. Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- en Geesteszieken Jaarvergadering op „Zon en Schild" De Ver. Ned. Herv. Stichtingen voor Zenuw- Geesteszieken heeft Donderdag op de Stichting „Zon en Schild" nabij Amersfoort haar voor jaarsledenvergadering gehouden. Wegens yerh.n- dering van den voorzitter, den heer J. R. Snoeck Henkemans, van Den Haag, en ongesteldheid van den vice>voorzitter. Ds. A. B. Te Winkel, van Den Haag. werd de vergadering geleid door Ds. K. J. van den Berg. van Amersfoort. Na een kort woord van welkom van den voor zitter. sprak Ds A. de Voogd, van Delft het gebruikelijke wijdingswoord. Deze sprak naar aan leiding van Johannes 20 vers 26: als de deuren gesloten waren, stond Jezus in het midden, en zeide: Vrede zij ulieden!" Na dit ernstige woord kwamen de huishoude lijke zaken aan de orde. Jaarverslagen In zijn jaarverslag memoreert de secretaris Dr. G. Brouwer, de ingebruikname van de kapel op de stichting „Zco en Schild". Op 1 Januari trad als inwonend ass.-geneesheer Dr. C. W. du Boeuff in functie; op 1 Februari werd Dr. A. van de Graaff als 3e geneesheer aan de Stichtin gen verboodea. Dr. A. G. Audier van „Zon en De verduistering bij de Ned. Spoorwegen Dertig mille in beslag genomen Op la£: van de Haarlemsche rechtbank is door de Amsterdamsche justitie huis zoeking verricht by de Twentsche Bank te Amsterdam ter inbeslagneming van fondsen ter waarde van f 30.000. welke door den chefcommiee L. te Haarlem van door hem ten nadeele van de Ned. Spoor wegen verduisterde gelden zouden zyn gekocht. Deze huiszoeking moest op last van de justitie plaats vinden, aangezien de directie van de Twentsche Bank niet bereid was de fondsen vrijwillig af te ge- De Haarlemsche recherche is overgegaan tot het in beslag nemen van de boeken e scheiden van het plaatskaartenkantoor het station aldaar, teneinde de oplossing van de zaak te bespoedigen. Inmiddels wordt L., die zich in het bureau van politie bevindt, nog voortdurend aar hooren onderworpen, naar aanleiding VECHTPARTIJ TUSSCHEN ZWAGERS EN ZUSTERS In een benedenhuis van een perceel aan de Zi&iseniskade te Amsterdam, heeft een vecht partij plaats gehad tusschen den bewoner, een 35-jarige man, en zyn buurman, iemand van 38 jaar, die daar beiden wonen met een vrouw, zusters van elkander, die het echter allesbe halve met elkaar kunnen vinden. Een ruzie tusschen beide vrouwen is de aanleiding ge weest, dat ook de mannen het met elkaar aan den skok kregen. De 35-jarige heeft bij de vechtpartij gebruik gemaakt van een koperen ploertendooder. Met dit voorwerp heeft hy zijn tegenstander een gat in het hoofd gesla gen, terwijj deze ook een ribfractuur opliep. Zijn toestand was van dien aard, dat hy naar het Tessel,schade Ziekenhuis moest worden vervoerd. De dader heeft de vlucht genomen., Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Ingediend is een wetsontwerp, machtiging gevend tot het afkondigen van een uitvoer verbod ter wille van internationale samen werking. De algemeene vergadering van de Vereen, tot Chr. Verzorging van Zenuwlijders is t« Zeist gehouden. De jaarvergadering van de Ned. Herv. Vereen, tot verpleging van Zenuw, en Gees teszieken. Van het bij de Spoorwegen te Haarlem verduisterde bedrag is dertig mille in be slag genomen. Blz. 2 Eden bij Laval, welke laatste heeft gezegd dat het vlootaccoord de algemeene regeling moeilijker maakt. Engeland heeft Rusland tot vlootbespre- kingen uitgenoodigd. Het Italiaansch-Abessynisch conflict Is weer verscherpt. Te Addis Abeba rekent men vast op oorlog. Spada, de beruchte Corsicaansche bandiet is gisteren terechtgesteld. Blz. 8 Uitslagen van Gemeenteraadsverkiezingen Het Zondagsblad van heaen bevat o.m.: Meditatie. „Eén ding is noodig" vers van Jan Luyken. Van boeken en schrijvers: „Twee bloem- lezingen uit oude dichters" P. v. R. „Geestelijke Volksgezondheid". Na een gesprek met c.en heer W. J. Hemmes door G. P. Klijn. „Van bonte dingen". Naschrift op het artikel „Lawaai" door G. K. A. Nonhebei „Het Mormonisme" door Drs. A. B. W. M. Kok. „Vaders vedeldeuntje bij de wieg" vers van Nicolaas Beets. «De Baggerman" kort verhaal van Annie Vreeland. Jeugarubriek. Kleuterkrantje. Kalmte bij Examens Een goed begin is het halve werk. Mijnhardt's Zenuwtabletten verzekeren U een goed begin, want zij helpen U over Uwe aanvankelijke zenuwachtigheid heen. Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Auto- en motor-ongelukken Te Almkerk had een aanrijding plaats tusschen twee auto's, resp. bestuurd door P. H en R. Doordat H. geen stopsein gaf kon R, aanrijding niet voorkomen. Geen pensoon- lyke ongelukken; alleen eenige materieel# schade. Proces-verbaal werd opgemaakt. Te Bus sum werd by den Brediusweg do 21-jarige mej. B., uit Huizen, bij het overste ken door een auto van D., uit Laren, gegrepen. De wielrydster werd in zeer zorgelijken toe stand naar de Majellastichting gebracht. Te Wassenaar moedt op den hoek Ker- keboschlaan—Rijksweg de auto van H., uit Den Haag, plotseling stoppen voor een wiel rijder. De achter deze auto komende wagen, bestuurd door v. d B., uit Delft, onder toe zicht van v. d. K., retd tegen eerstgenoemde auto op, omdat v. d. B. te laat had bemerkt, dat de eerae wagen plotseling etopte. Van der K. liep een bloedende hoofdwonde op, welke door Dr. Hubbeling verbonden werd. De mate- rieele schade aan de beide wagens, was zeer aanzienlijk. Te Zevenbergen kwam, toen F. zich zich per motorrijwiel op route wilde begeven, het voertuig tengevolge van den door den regen glad geraakten keiweg, en tengevolge van de overmatige snelheid, ter hoogte van cafe wed Heimus, te slippen. Nadat de motor met zyn bery'der nog enkele meters over het wegdek was geschoven, werd F. van hö: voer tuig geslingerd. De motor werd aanzienlijk be schadigd. Voor den berijder moest geneeskun dige hulp worden ingeroepen. De Ossche misdaden De brandstichting te Megen De 54-jarige caféhouder J. B., uit Veghel thans verblijf houdend in het huis van bewa- nng te 's-Hertogenbosch, die verdacht van brandstichting werd gearresteerd, heeft be kend, dat hy destijds tegen betaling aan P. en G. de Bie, opdracht heeft gegeven zyn bak kerij en maalderij te Megen in brand te ste ken, teneinde zich de verzekeringspenningen toe te eigenen. Door deze bekentenis is thans ook de brandstichtingsaffaire Megen geheel tot klaarheid gebracht. A. H. bijgenaamd de dikke Toon de Soep die op het politiebureau te Oss was opgeslo ten, is opnieuw pevankelyk naar 's-Hertogen- bcech overgebracht. Ook P. de Bie en S v d W., bijgenaamd Frans de Brommert, die in dé marechausseekazerne te Veghel vertoefden zyn op transport gesteld naar Den Bosch, sloten*ZJJa m het huis van bewarinS °pge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1