Ned. Omroep Zender Mij. Op 't examen VRIJDAG 21 JUNI 1935 TWEEDE BITAD PAG. 51 TWEEDE KAMER Z.h.s. stemming aangenomen Naasting van Spoorwegen Contingenteeringen Overzicht Vergadering van 20 Juni 1935 Minister de Wilde heeft met zijn „Noze- tnav niet veel moeite meer gehad. Het wets ontwerp is er tenslotte z.h.s. doorgegaan, wel waren er enkele amendementen, maar de minister meende ze niet te moeten aanvaar den. De heer Boon trok zijn tweetal in; de heeren Drop en v. Dijk lieten het op stem men aankomen en leden toen royaal de nederlaag. Alleen de heeren de Visser en Sneevliet bleven tot den einde toe onvex*zoenlijk. Met zijn naasting van enkele locaal spoor- en tramwegen bracht minister v. Lidth de Jeude het er eveneens goed af. Er werd nog wat gepleit voor het lijntje EdeWapenin gen. maar overigens aanvaardde de Kamer gaarne de in uitzicht gestelde 6 7 ton be zuiniging voor de Spoorwegen en dus voor jde Staatskas. De nieuwe minister van Economische Za ten had ten slotte zijn eerste ontmoeting mot de Kamer. Reeds den vorigen dag was hij voor dit doel vrijwel den geheelen middag aanwezig geweest; maar toen kwam het er niet van en kon de tijd benut worden voor kennismaking. De minister een donker, ietwat gebruind type, maakt een frisschen levendigen indruk, en heeft iets van den resolutcn zakenman over zich. De minister had bij enkele contingentee- iringsontwerpen een paar vragen te "beant woorden. Het geschiedde vlot De Kamer is thans weer naar huis tot Juli. Verslag Na opening der vergadering t t.w. 2 leden uit den Radioraad, waaronder den voorzitter van dat college; 2 leden werkzaam by het Staatsbedrijf der PTT; en 1 oersoon afden hui. De heer EOON (lib.) was niet overtuigd De heer TEULINGS (r.k.) zou zich ter wille van het compromis bij den minister aansluiten. MINISTER DE WILDE merkte neg op. dat het bestreden artikel berust op het advies der omroepvereeniglngen. Het amendement-DROF werd hierna ver worpen ir.et 48 tegen 1> stemmen (s.d. en de heeren De Visser en Sneevliet). Ook het amen- dement-v. DIJK werd verworpen en wel met 63 tegen 13 stemmen. (Voor de anti-rev.. de heer Krijger £c.h.) en de r.k. Groen en KamV Het wetsontwerp werd daarna z.h.st. aangenomen onder aanteekening, dat de heeren De .Visser en Sneevliet er tegen zegt. dat de naasting kent. Maar men over- -Wageningen beperkte hand- he'eten: Ede- .an Wage- hoogescbooi Is gevestigd, uil hët%póor,boejijo vetdwjjnt. zorgl 'n „AKKERTJE" ervoor, dal Ge ruslig en kalm zijl, helder van hoofd en zonder angsl-gevoel, migraine of nare hoofdpijn I Binnenland Officieele Berichten HOOGE RAAD VAN ADEL Benoemd is tot lid van den Hoogen Raad van Adel. mr J. A. G. baron de Vos van Steenwijk. wonende te Noordwijls aan Zee. RECHTERLIJKE MACHT Benoemd Is rechter-plaatsverv. In de arron dissementsrechtbank te Almelo, jhr mr W. G. van der Wyok, advocaat en procureur te Al melo. waarn. griffier bi) gemelde rechtbank: aan prof. mr P Scholten is op zijn verzoek met ingang van 26 Juni a.s. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van raadsheer-plaatsverv. in het gerechtshof te Amsterdam, onder dank betuiging voor de ais zoodanig bewezen dien sten; aan jhr mr E L Altlng von Geusau ls op zijn verzoek met ingang van 26 Juni ontslag verleend uit zUn betrekking tonrechter-plaatsverv. in het kant trtcht, onder dankbetuiging voor d- danig bewezen diensten. Beboemd is tot kan- mrechter- sen F D - i Domeinen aldaar. uur tn Suriname, de heer mr J C Broe voorzitter van het Hof van Justitie te Para DEPARTEMENT VAN ECON. ZAKEN Bü het Departement van Econ. Zaken Is 1 rekenen van 1 Jan. J.L bevorderd tot referee daris dr J L F van- Essen, thans hoofdcommie bij genoemd Departement. DE HAGELSCHADE IN HET WESTLAND Een actie voor hulpverleening Bespreking van de toestand Op uitnoodiging van den Rijkstuinbouw- consulent voor het Z.-H. Glasdistrict, Ir. Riemens, heeft een vergadering plaats ge had ter bespreking van een actie tot ver- leenen van hulp aan de kweekers, die Pinkster Maandag door de hagelramp zijn getroffen. Deze vergadering werd bijgewoond door voorzitters en secretarissen der veilingvei- eenigingen 's-Gravenzande, Monster, Zwar tendijk, Woutersweg, Naaldwijk, Honselers- dijk, Poeldijk, de beide veilingen te Loos duinen en de beide Bloemenveilingen in het Westland. vertegenwoordigers van de Standsorganisaties en den Burgemeester van Naaldwijk. De Burgemeesters van Monster en 's-Gra enzande hadden bericht van verhindering gezonden. De vergadering stond onder leiding van Ir. Riemens, die verklaarde mede op ver zoek van de Standsorganisaties deze verga- doring te hebben belegd. Als Regeeringsambtenaar oordeelde spr. het goed om de vraag onder de oogen te zien, op welke wijze aan de gedupeerde kweekers hulp verleend zou kunnen wor den. Spr. vestigde in dit verband de aandacht op het feit, dat weliswaar een deel van de tuinders is verzekerd tegen hagelschade aan het glas, doch de schade toegebracht aan de producten is ook enorm groot. Bovendien zijn er verschillende kweekers die onmachtig waren hun verzekeringspre mie te betalen en dus geen schadevergoe ding zouden ontvangen. Het vraagstuk vaji de verzekering is voor de tuinders toch:'moeilijk, omdat zij zich eigenlijk dan zouaen moeten verzekeren te gen hagel-, storm-, regen-, droogte-schaden Teneinde na te gaan welke schade er door de verschillende tuinders is geleden, om daardoor het totale bedrag vast te stel len, zijn vragenlijsten ontworpen, die ae kweekers kunnen invullen. Bij voorloopige besprekingen met den Regeeringscommissaris voor den Tuinbouw is medegedeeld, dat van die zijde voor de ramp welke de kweekers thans weer ge troffen heeft, geen hulp kan worden ver leend, doch verwezen werd naar het bin nenkort te installeeren Comité voor hulp bij Natuurrampen. De heer J. Barendse, voorzitter van Bond Westland, verklaarde volkomen accoord te ga<an met de pogingen die aangewend wor den om de zoo zwaar getroffen kweekers te helpen, en reeds heeft de Bond Westland hiertoe pogingen aangewend. Bij de besprekingen der schade werd door den voorzitter der veilingvereenjging 's-Gravenzande medegedeeld, dat blijkens het onderzoek de schade veroorzaakt aan de producten ongeveer het dubbele beloopt van die aan het glas! De heer J. D. de Kok uit Loosduinen raamde de schade in het Westland op pijn. 1 millioen. Na uitvoerige besprekingen besloot de vergadering zich te wenden tot het genoem de comité, waarbij mogelijk een landelijke actie tot hulpverleening zou kunnen wor den ontplooid. Een comité werd geyoimd om de schade op te nemen, enz. Dit comité bestaat uit de heeren Ir. Riemens, voorzitter, J. Barendse (Poeldijk), I. v. d. Hoeven (Naaldwijk), J. D. de Kok en H. C. Waldeck (beiden te Loosduinen), P. Vis (Wateringen), II. y. d. Ende ('s-Gravenzande). Nadat de voorzitter nog had gewezen op de algemeene moeilijkheden in den tuin bouw, die met den ondergang wordt be dreigd, werd de vergadering gesloten. Ned. Christen Vrouwenbond Mevrouw Anema krijgt 'n bloemenhulde Onder leiding van mevrouw G. Bel gra verBos hield bij stralend zomerweer 't geweest Noord Holland van den Ned. Christen Vrouwenbond Woensdag op het schoone landgoed „Wildhoef" te Bloemcn- daal zijn jaariijkschen landdag. De presidente heette allen welkom, en sprak woorden van dank aan de eigenaresse van het landgoed mej. G van Wickevoort Crommelin. In de plaats van mevrouw A. Knoppers, die wegens ziekte verhinderd was, sprak Ds- Knoppers, van Amsterdam, een rede uit getiteld „Onze verhouding ten opzichte van de mode." Na een uiteenzetting van de betee- kenis van het woord „mode" gaf spr. een overzicht van de beteekenis van de macht er van in het leven van dames en heeren. De Christenvrouw toetst, zegt spr., haar ge dragingen in deze aan het Woord van God. Daartoe wordt nagegaan wat de oorsprong en wat het doel der kleeding is. Daaruit vloeit voort de houding ten opzichte van en het gebruik der kleeding. Geen verwaarloo- zing en minachting, maar ook geen over schatting. De eischen aan de kleeding te stel len zijn, dat ze zij eenvoudig, zedig en ge zond. De Christenvrouw heeft ook in dezen naar Jezus' woord te handelen; „Gij zijt het zout der aarde,, gij zijt het licht der wereld." Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt Na de pauze en na het zingen van het Bondslied trad Ds J. C. Koningsbergen uit Amsterdam op met het onderwerp „De gevaren voor het gezinsleven in onzen tijd". Er zijn gevaren in verband met de crisis, betoogde spr. 1-Iet is thans vrijwel onmoge lijk een gezin te stichten. Gevaren zijn er ook buiten de crisis om. Vooreerst door ver andering in het karakter van den Zondag, Gie vaak aan het gezin wordt onttrokken. Maar verder ook door de veranderde positie van de vrouw, die door de Maatschappij wordt opgeëisoht, en vervolgens door de ver andering van het karakter van de ontspan ning. Tenslotte zijn er gevaren tengevolge van het menigmaal loslaten van de hoogere waarden en principes. Tegenover dat alles dienen wij vast te houden aan Christus ons te laten leiden door zijn Geest. Ook na deze inleiding volgde een belang rijke bespreking, die met groote aandacht door de ca. 500 aanwezigen werd gevolgd Daarna had mevr. Anema—Gertzen uit Haarlem, op wier aandringen de eerste land, dag in ons land werd gehouden, een bloe menhulde en dank in ontvangst te nemen, waarna deze met aankzegging deze heerlijke dag sloot. ROFFELRIJMEN BEEKBERGEN Op de hooge heuvelruggen Overal het malsche groen Van de jonge korenvelden Die de winden deinen doen. Langs de wijde einder rijzen Spitse torentjes omhoog. Roode pannendaken boeien In het beukengroen het oog. Zonneweelde aan de hemelt Op de velden stille vree. Hier, hier móét je hart gaan zingen!. Alle vogels zingen mee! Eén zoo'n dag van volle zomer Als de hemel open gaat, Als de zon de witte wolken Schitteren en blinken laat, Eén zoo'n dag van volle zomer Midden in de regentijd Die niet schijnt te willen wijken Wat is dat een heerlijkheid (Nadnruk verboden.) LEO LENS JEUGDLANDDAG De Gereformeerde meisjes- en Jongelings- vereenigingen van Zuid-Hollands Noord- Westhoek houden Zaterdagmiddag om half vier op het landgoed Oud-Poelgeest te Öegst- geest een openluchtmeeting. Sprekers de heeren A. van Rijn te Rotterdam, Joh. C. Francken te Utrecht en Ds G M. van der. Loo te Rijnsburg. Uk het Sociale Lcvm. i 90.000. nemers 114.000 arbeidsdagen verloren gingen. Men moet tot 1908 teruggaan, om dergelijke lage cijfers te vinden. Het verzet tegen loonsverlaging heeft In 1934 in mindere mate aanleiding tol arbeidsgeschil len gegeven dan in de voorafgaande Jaren van depressie. Daarentegen waren zoowel de drang der werknemers naar hoogc. loon. als de wei gering van werkgevers om collectieve arbeids overeenkomsten af te sluiten of toe te passen, geschilpunten van meer beteekenis geworden. De uitslag der conflicten was in 1931 voor de betrokken werknemers over het geheel gunsti ger dan in het voorafgaande Jaar. Voor 21 van hen eindigden de geschillen met een volled'g ijl ln 1933 hot overeenkomstig per* cenago 33 bedroeg. Mengelberg in Parijs. De dirigent verlaat de auto om de repetities te gaan leiden. Het toestel van de sedert kort te Noordwijkerhout opgerichte zweefschool, gevlogen door den heer. Camphuys. Lippisch, de bekende Duitsche zweefvlieger, gaf er instructies* Het Engelsche Koningspaar arriveert aan de renbaan op den tweeden dag van de rennen waarbij het weer meer. De keur der midden-Limburgsche paarden te Roermond waar de groote Paardenfokdag werd gehouden. Onder, medewerking verleende dan bij de openingsracesgroote belangstelling heeft de keuring van de ingezonden dieren plaats Vierhonderd Zioitsers, die een bezoek aan ons land brengen, arriveeren aan het station Kurhaus te Scheveningen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5