'StitOJ Theologische Schooldag te Kampen DONDERDAG 20 'JUNI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 Afscheid van Dr. J. J. ESSER Referaat over de Buchmann-beweging De Bidstond Vandaag wérd te Kampen de jaarlijksöhe ÊTheologisehe Schooldag gehouden. Ouder gewoonte werd aan den vooravond ïn de Burgwal kerk een bidstond gehouden, waarin ditmual voorging Ds. G. Bouw- meeste r van Rotterdam. Nadat. gezin- 1 gen was P- 118 JI en gelezen EJezé 2, ging de zijn (lend spr. er op, dat er ook thans weer overvloedig slot is tot gebed en dankzegging met het O]) >ele ij herin de li nan Ds G. Bouwmeester er allerwege ook voor school en de denten. Vele cftn- didaten snakken naar arbeid in een ge- nleeiiïe- Vele behoeften ziin er bij onze pro fessoren, curatoren en studenten. Dc ge meente moet volharden in gebed en offer vaardigheid en vooral hidden om wijsheid Ion, einde de middelen die er zijn om meer voor Gods Koninkrijk te arbeiden, te benut- ton.- Spr. herinnert voorts aan de viering van het 80-jaiïg bestaan der school. Aan het overlijden van student Folkerfs en dc ern stige ziekte van Prof. Hoekstra. Er is reden tot innige dank, dat deze thans weer zoover hersteld i.-. Dr Esser zal wegens 't bereiken van den [leeftijdsgrens als lector aftreden. Aangestipt worden de herdenking der Af scheid in;r, die nog pas.achter ons ligt en.de herdenking der Doleantie, die voor ons ligt. God blijft waken voor Zijn Kerk- Hij bouwt eli bevestigt haar. Ook nu Gebruiken wil Hij 'daartoe ook de arbeid der Theo!. School Sjn. leest nu zijn tekst voor El". 2 20—22. De Gemeente Gods was* onder het O. V. nationaal beperkt. Kerk en Staat waren ten 3i-ruwste verbonden. Mot Christus' komst be gon de grondlegging van 'de X T- gemeente. „Op deze petra zal Ik mijn Gemeente bou wen". Ghristtiö zond Zijn apostelen- uit om ?t 'Évangelie te prediken aan alle creaturen en 'overal kerken te stichten. In Efeze 2 spreekt Paulus tot. bekeerde heidenen. Zij n der Christus «foor'ciirj! gezin Gods. In deze tekstwoorden wordt 'de gemeente Voorgesteld ais de Tempel Gods, Spr. wees achtereenvolgens op de grondslag, de bouw cn de voltooiing van dezen T^moel. Na deze leerrede ging spr. voor in gebed, waarin de noi-len «ter ThsoL school den Heere werden opgedragen. I-li err. a werd c«e samenkomst op de gebrui kelijke wijze geëindigd- Afscheid van Dr J. J. Esser Na afloop van den bidstond spoedden allen zi.li naar de groote aula der Theol- school. Maar nu niet cm er de gewone bc- groetingsbijeenkomst bij te wonen. Deze sa menkomst was thans gewijd aan het af scheid van den lector der school, Dr J. T. Esser, die zooals hierboven reeds werd gemeld we gens 't berei- Jeeftij dsgrens tnet 't einde ivan dezen cur sus zal a ft re- Tal van pre dikanten heb ben van den jector, die ook (rector van bet Geref. gymna sium. tc Kam pen, zooveel jaren is ge weest, onder wijs genoten en hem loeren bewon deren om zijn groote kennis van de H. Schrift. En jvanzelf wilde Dr J. J. Esser an zijn afscheid ook getuige zijn. Hartelijke woorden van scheid werden tot den aftredenden rector gerioht door Prof. Dr S. Greydan u s, na mens de hoogleeraren en door Dr K. D ij k namens bet curatorium- Met een enkel woord dankte Dr Esser voor dc hem ten- deel gevallen attentie- Morgenvergadering Tc kwart voor 10 ving de morgenverga- deri.ig van den Schooldag aan, die thans onder leiding stond van den curator Ds H. H- Sc hoemakers van Kampen- De- Ps. 119 53, las 105 IWHHM Na het gebed sprak hij een Openingswoord Het. verheugde spr., dat ondanks de zorgvolle lijd velen ook van verre zijn geko men om dezen Schooldag bij te wonen. In vers 105 van de voorgelezen Ds H. H. Schoemakers psalm staat: Uw Woord is een lamp voor mijn voet en een licht op mijn pad". Bij avond en nacht was het in het Oosten niet geraden zonder licht uit te gaan. Dc straten dor steden, nauw en oneffen, waren niet verlicht. In oen bergachtige streek, met z'n hoogten en' laagten, kloven en afgron den waren de gevaren nog. grooter. Licht was onontbeerlijk- Welnu, zoo is 's Heeren Woord voor den dichter een heklj rsühijnend licht op z'n moeilijk pad- Hoe donker is het-in de wereld geworden door.de zonde! Het heeft,God behaagd Zijn licht in de duisternis Ie laten schijnen. Wij hebben 's Heeren bijzondere Openbaring, Zijn Woord, waarvan Jezus Christus, het begin, midden en einde is, Die gezegd heeft: Ik ben het Licht der wereld: die Mij volgt zal duisternis niet wandelen maar liet licht des levens hebben". M ij beleven wel een zeer donkeren tijd. Groot -is de économische nood, grooter nog de geestelijke nood der volken,.ook van ons vol k'. In Rusland worden cle Christenen ver volgd, in Duitscfiland wordt de kerk ver drukt en propaganda gemaakt voor een modem heidendom. Onheilspellend is de- afval van God en Zijn dienst in.ons eigen land- En gaan we vrij uit?, vraagt spr. Waren wij, (lie we moesten zijn? Hebben we ons niet diep voor den Heere te verootmoedi- Daaioni bij alle druk, bij* alle gevaar bid dend Gods Woord onderzocht, dat ons ook in deze donkere tijd wijst.., het rechte veiligepad. Er is gqeri,eiïkè] levensterrein, waarop de II. Schrift ons niet voorlicht, juiste beginselen aan te ivijzèn, waarnaar wij ons te gedragen hebben. Ik' twijfel niet, zegt'spr-, of bet licht van Góds Woord zal ook vandaag uitstralen bij de te behande len onderwepen- Ts liet niet kostelijk, dat wij een Theol. Hoogeschool bezitten, welke de taak heeft jonge menschen wetenschappelijk op te leiden tot de bediening des Woords? Ontferme zich de Heere bij den voort- duur over de. school onzer Kerken en Hij bane ook den weg voor de vele candida- ten, die, beroepbaar gesteld, vurig begee- ren te arbeiden dn Zijn wijngaard. Laten wij allen, ook in deze zware tijd, leven bij de Schrift en in bet geloof met den dichter betuigen: Uw Woord is een lamp voor mijn voet en een licht op mijn Rede van den Rector der School Vervolgens was het woord aan den Rec tor, Prof. Dr S. Greydanus, die, na het welkom toegeroepen te hebben aan de vergaderden, wees op de aanvankelijke op richting van Prof. Hoekstra, het over lijden van één. der studenten, de ziek te van-twee anderen de hoop op herstel van nog weer een ander, als ook op de ongesteldheid twee curatoren, op de genade, die God voorts aan dc Theol. school hare Hoogleera: en Studenten in cursusjaar heeft wil len betoonen, Ook memoreerde spr. het neerleggen van het Lectoraat we gens het bereiken van den 70-jarigen leef tijd door Dr Esser, tot wien de vorige avond woorden van waardeering en ten afscheid waren gesproken door één der curatoren, door den rector en doer den praetor van F- 0 I. En daarna sprak hij over den ernst der Prof. Dr Greydanus ijden en de geestelijke nooden cn gevaren, lie aldoor dreigender worden, om vervol gens de aandacht er op te vestigen, dat daar- >ni ook in de toekomst niet minder dan in het verleden u!s voorgangers of herders van s Ilecren gemeente mannen nood-ig zijn, die scherp de geesten weten te onderscheiden, waar dat vereiseht wordt, geheel overgege ven zijn aan den Heere en den dienst Zijner gemeente, mannen vol van geloof en des Hei ligen Geestes. Ofschoon nu alleen God die mannen ge ven kan, zoo is Zijne gemeente verplicht, omdat 1-Iij voor cle ontwikkeling en toebe reiding dezer mannen gebruik wil maken van menschendienst, to zorgen, dat de beste opleiding verkregen kan .worden, en dus ook door de Theol. school gegeven wordl. En om dat dc cischen voor de rechte ambtsvervul ling van den dienaar des Woords steeds om vangrijker en zwaarder worden, moet ook in do opleiding daarmede gerekend, en die op leiding daarvoor telkens uitgebreid worden. 'Met een opwekking tot. gebed en arbeid voor dc. Theol. school eindigde spr. 'Alsnu was het', woord, aan Dr E. D. Kraan, Geref. predikant te Vlaardingcn, om te spreken over; fJDe Buchman-beweging" Naast reformatie's hebben zich in de ge schiedenis der kerk ook telkens revivals voorgedaan. Als zulk een geestelijke op wekking heeft zich in de laatste jaren ook de Buchmann- beweging aange diend. Waar ook onze kringen door haar werden aange raakt, en zij ook ons- roept om met haar mee te gaan, moét 'de vraag on der de oogen gezien: is de Buchmann- beweging uit dc» Dr E. D. Kraan Heiligen Geest ol moet zij uit andere factoren verklaard? De naam, die het meest van bet wezen dezer beweging uitdrukt, is die van Broe derschap der eerste eeuw. Men haakt naar een nieuw Pinksteren- en gelooft, dat de Heilige Geest zich opnieuw in de Buch- mann-bevv'eging heeft uitgestort. De hande lingen der apostelen zetten zich in haar voort. De Heilige Geest beoogt thans niet zoo zeer reformatie, yan de kerk; ook niet terug keer lot. de .waarheid, maar een herleving vun de gemeenschap cn broederschap der eerste eeuw. Deze broederschap wordt gekenmerkt door vijf dingen: 1. 1-Iet rentmeesterschap.' 2. De beoefening van cle vier Christelijke hoofddeugden van absolute eerlijkheid, on baatzuchtigheid, liefde en reinheid. 3. Het leven op geloof en gebed. 4. De practischc oplossing van de twee hoofdproblemen der mensehheid, n.l. a. het sexuééle 'vraagstuk door veredeling van do geslachtsdrift cn b. het. eigendoms-vraag- stuk door een christelijk communisme. 5. 1-let maken van bekeerlingen. Deze broederschap wil men stichten op den grondslag der ervaring. Deze draagt óf een meer mystisch karakter," doordat de geestelijke wereld zien en hooren zooals Buchmann bij zijn bekeering, óf meer practisch karakter, doordat mer waarheid van het Christendom bewijst uit de werkelijkheid van" het leven. Persoonlijk komt men tot liet Christen dom door een zeer intensieve wilsdaad, d'ic wedergeboorte of bekeering cn vooral gave wordt genoemd. Oorspronkelijk is onze ziel gedeeld en ligt onze wil gespleten. Aan den eenen kant woont de universéele we reldwil of de geest in ons; maar aan d< andere zijde verheft zich ons „dikke Ik' (Oehler), de hoogmoed, die belemmert, dat In ..Ons Boschhuis" le Drieborgen werd het jaarlijksclie jeugdcongres gehouden van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Op de voorste rij geheel rechts) Prof. Dr G. M. den Hartogh. Tweede rij.' links: de heer J. Schoutenno. 3 naar rechts: mej. M. Par- menlier, presidente van den Geref. Mcisjesbond. Op de derde rij o.m. de heeren Lod. Kooyman, J. G. van Oordt, Dr C. N. Impeta, J. E. Kok, H. de Ruig. Dr K. Dijk, M. Grashoff, Mr J. Terpstra. Achterste rij: Ds A. de Bondl, Dr G. Briilenburg Wurth, A. van Rijn cn I. Stap dc goddelijke wereldwil bij ons kan door stroomen en die bewerkt, dat bij ons zelf psychische krampen, verstoppingen congcs- lie's ontstaan en dat de goddelijke wereld evolutie door ons wordt tegengehouden. Een zondaar is als een cel in liet menschel ijk lichaam, die weigert mee te groeien. En zonde is alles, waardoor wij ons van God en onzen naaste verwijderen en.aldus het groeiproces der wereld in plaats van voor uit bréngen, achteruit zetten. In de over gave nu, die aan den voet van het kruis volbracht wordt, wint onze betere wil liet van den slechtere, grijpen wij ons innerlijk leven als een éénheid samen en voegen wij ons met ons leven weer in den wil of liet groote wereldplan Gods in. Deze overgave herhalen wij in den „stille tijd", na het ontvangen van do leiding van den Heiligen Geest- Deze leiding bestaat niet in een algemeene werking van den Geest in onze consciëntie; ook niet in den goddelijker, arbeid der heiligmaking, maar iü een- stuksgewijze onthulling., van Gods plan met ons leven;'welke onthulling zoo wel informatorisoh als imperatief kan zijn- Tot deze overgave worden wij vooral ge bracht op de House-parties met hun „dce- len", (schuldbelijden en getuigen en weer goed maken). De bedoeling van den Heiligen Geest met dit nieuwe revival is allereerst de opheffing van de verschillende kerken en secten bin nen bet protestantisme; daarna een verzoe ning tusschen protestantisme en katholicis me, en eindelijk een christianiscering der gausclic mensehheid. Enkele kritische opmerkingen Dc Buchmann-beweging, zich aandienend als een hernieuwd Pinksteren, keert zich in werkelijkheid togen den Heiligen G'.aest 'op vcrsclüllende manieren. 1. Het miskent de bijbelsche uitstorting des Geestes .en loopt daarmee tegelijk ge vaar, de andere heilsfeitcn te verliezen. 2. Het miskent het voornaamste schepsel van den Heiligen Geest, n.l. de kerk. 3. Het is schuldig indifferent tegenover do waarheid, waarvoor in het Nieuwe Tes- taiïit gsetreden wordt. 4. Door uit te gaan van de ervaring is zij zoo aanmatigend, dat, zij zich met de open- lKurings-instrumciiten van den Geest, op één lijn stelt. ~5"Door haar opvatting- over- de leiding van den Heiligen Geest verloochent zij Zijn werk, zoowel'het objectieve in hét brengen van de openbaring, als liet subjectieve van de verlichting der kerk en valt zij tot het wettische Pharizeïsma uit de dagen der om wandeling terug. 6. In liet deel en, of publieke schuldbelij den draagt zij zoo weinig de kenmerken des Geestes, dat wij in haar eerder met ziele cul tus dan met godsdienst te doen hebben, 7. Zij loochent de hoofdwaarheden van het évangelie (de goddelijkheid der Schrift, de praedestinatie, de genade, het geloof als gave Gods, de godheid van den Heiligen saamvattend oordeel moet dan ook uitgesproken, dat wij in haar niet met een werk van den Heiligen Geest te doen hebben, maar met een voortzetting van het pragmatisme van William James, waarmee zij ongeveer in alles overeen komt, (reactie tegen het materialisme, uitgaan van de ervaring, primaat van den wil, het beoor- deelen van de waarheid naar haar bruik baarheid, het meliorismc, het evolution isme,, de verloochening van de absoluutheid van het christendom, de opvatting van de bekee ring als een louter psychisch proces, etc). Met een opwekking, om de grondideeën van het pragmatisme en van de Buchmann-bewc ging „no roots, but fruits' (niet de wortel maar de vrucht), ooi te keeren en daaruit verder te leven, wordt besloten. In de middagvergadering spraken Dr H. Kaajan van Utrecht over „De Doleantie" en Ds C. Veen hof van Harkstede over „Evemvihct of Waarheid?" Daarvan hopen wij morgen verslag te geven. Kunst en Letteren» STIJN STREUVELS werd in de Vlaamsohe C&flb gevierd door vele vrienden en vereerders. De heer G o r i s dankte Streuvels, omdat hij de eerste is ge weest, „om de Vlaamsche mènschen te be vrijden uit de benauwende atmosfeer van gemoedelijkheid en kleinburgerlijkheid", en die „aan den Vlaamschen boer weer een no bele, epische gestalte heeft gegeven en hei Vlaamsche landschap in ziin tragisch en een voud, in zijn eeuwige onrust en dreigende onzekerheid heeft geteekend, zooals nie mand voor hem gedaan heeft". BRIEVEN VAN VONDEL Bij do Wereldbibliotheek is ter perse een bundel Brieven van en over Vondel in de 17e eeuw, verzameld door J. F. M. Sterck, DE LITERAIRE GIDS Dit laatste nr. van deze zomer bevat eeni ge interessante opstellen. Het libbTcTarfikêr bestrijdt de meening van Verwey en Bou- tens, dal het dichterschap iets gebenedijds zou zijn en de drager ervan torenhoog bo ven de andere menschen zozu uitsteken- Ter Braak's tooneelstuk De Pants e krant is mislukt en van geringe beteeke- nis. Vestdijk, die over het paard getild is, raakt geleidelijk aan een vertegenwoordiger van de realistisch-zielkundige romans a la Jo van Apimers. Verder artikelen over J. K. Huysmans. Polgar, Neumann, Schol em Alèichem, Gin- neth, Erskine, Dombrowski, Hammet en Rus land. van de ontzettende explosie te Reinsdorf hij Wittenberg tijdens de plechtigheden voor VRIJDAG 21 JUNI HUIZEN 1875 M. Alg. programma, ver* zorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing en me ditatie. 8.15—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgen-, dienst olv. Ds. P. de Jong. 11.00 Gram.pl. 11.15—12.00 Viool-recital L. Laguna. A. d. vleugel: H. Laguna—-Del Valle. 12.15 Gram. pl 12.45 Orgelconcert F. Kloek. 1.30 Ensem ble v. d. Horst en gram.pl. 2.30 Chr. lecüuur. 3.00—3.45 Vervolg ensemble v. d. Horst. 4.00 Zang door H. Borkent (tenor). A. d. vleugel: L. HinseBröcker. 5.00 Declamatie door G. R. Wielenga. 5.45 Greun.pl. 6*30 Causerie A. J. Herwig 7.00 Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Reportage. 7.30 Literair halfuur. 8.00 Van Dias. 8.05 NCRV-orkest olv. P. v.. d. Hurk en het Chr Radio-koor olv. Jan Couvéc. 9.00 Causerie A. J. L. Looyen. 9.30 Vervolg con cert mmv. M. Kwant (sopraan) cn A. in dexj Maur (tenor). (Om 10.00 Vaz Dias). 10.30-^ 11.30 Grara.muziek. HILVERSUM 301 M. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO en AVRO. 11.00-. 12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwij ding. 10.15 Voordracht R. Numan. 1030 Or gelspel C. Steyn. 1100 Voordracht R. Nu man. 11.20 Gram.pl. 12.00 dito. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest en gram.pl. 2 00 Zang door mevr. M. Stoeckart. A.' d. vleugel: E. Veen. 2.20 Gram.pl. 2.50 Voordracht Nell Kcioop. 3.10 De AVRO-Decibels olv. Eddy Meenk. 4.00 Gram.pl. 5.00 Voor de kinderen. 5 30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 6.01 Gr, pl. 6.10 Voordracht J. Lemaire. 6.30 Vervoig orkestconcert. 7.00 Lezing over het familie recht door Mr. Reine v. d. Heide. 7.20 Ver volg orkestconcert. 7.45 Vaz Dias. SOS-ber- 8 00 Dr. K. F. Snarnaay; Uit het Johaanes- Evangeke. S.30 Uit het Kurhaus te Scheve* ningen: Residentie-orkest olv. C. Schuricht, (Om ca. 9.00 Dr. A. F. J. Portielje: NatuuC en leven), 10.15 Vaz Dias. Vrijz, Godsd, Persbureau, Hierna causerie Dr. H. Fabcr, 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.)1130.12.00 Grand DROITWICH 1500 M. 1035-10.50 Morgeo. wijding. 11.20 Orgelspel. 11.50 Voor de scho len. 12.10 Het Trocadero Cinema-orkest olv, A. van Dam. 12.50 Verdag van de Senior TT op Man 2.20 Voor de scholen. 3.20 Schotsch Studio-orkest. 4.05 Gram.pl. 435 E. Colombo's orkest. 5.35 Het Ernesco-kwin- tet. 6 20 Berichten. 6.50 en 7.05 Lezing 7.25 Bach-concert 7.50 Theaternieuws. 8. IQ BBC- Dansorkest olv. H. Hall 8.50 BBC-orkest olv, E. Goossens. 9.50 Berichten. 1030 Causerie, 10.35 „The Nightingale", spel naar Aacfïrsea van Fr Dillon. 11.20—12.20 Harry Roy cd zijn Band. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8 20 Gram.pl, 12.35 Orkestconcert olv. F Gaillard mmv. so liste. 8.20 Cello-recital J. SaJmon. 9.05 Gevar, programma. Hierna dansmuziek, KALUNDBÖRG 1261 Meter. 12.20—2.20 Concert uit rest. „Ritz". 3.50—5.50 A. Al- bechs Blaas-orkest. 8.30 Scnateconcert (viool en piano). 8.50 Opening van het Jaarcongres van het Leger des Heils. 9.20 Reportage, 10.10 Saxofoonsoli. 10.40 Fluit- en guitaar- recital. 11.10—12.50 Dansmuziek. KEULEN 456 M. - 6 35 en 12.20 OrkcstconcerU 4.20 Zang. viool en piano. 5.20 Orkestconc. 7 20 Kwintetconc. 8.35 Mörikc-herdenking. 9.05 Piano-red tal. 9.30 „Sommersonnenwende". gevar. programma. 11.20—12.20 Jeugdconcert, ROME 421 M. 9.10 „Battina". spel van A. de Musset. 9150 Orgelconcert J. Kemas. Hierna tot 11.20 Gram.muziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 en 1.30—2.20 Gram.pl. 5.20 Populair concert, 6 20 Gram.pl. 6.35 Salon-orkest olv. Walpot. 7.35 Gram.pl. 8.20 Hoorspel. 9.25 Gram.pl. 9.50 Cabaret. 11.0011.20 Gram.pl. 484 M.s 12.20 Gram.pl. en zang. 12.40 Salon- orkes; oh/. Walpot. 2.00—2 20 Gram.pl. 5.20 Kwintetconcert. 5.50 Pianoredtal. 6.35 Gram. pl. 7.35 Pianoduetten. 8.20 Voor oud--i-ijders: Symphonieconcert olv. Vereist. 1030—11.20 Gram.pi. DEUTSCHLANDSENDER 1571 Mrfer. 8.35 Rijkszending. Mörike-herdenkiag. 9.05 Ilja Livschakoffs orkest. 10.20 en 11.05 Be richten. 11.2012 20 Zonnewende-programma, De spoorlijn SchaesbergSimpelveld Kerkrade weigert beloofde subsidie B. en W. der gemeente Kerkrade hebben aan den Minister van Waterstaat doen weten, als antwoord op diens verzoek om uitbetaling van het door den raad in 1923 verleende subsidie ad 200.000 als bijdrage in de kosten van aanleg van den spoonveg Schacsberg-Kerkrade-Simpelveld, die thans gereed is gekomen, dat zij tot hun leed wezen thans aan dat verzoek geen gevolg kunnen geven, omdat niet is voldaan aan de door den raad gestelde voorwaarden: openstelling voor personenvervoer en volle dig goederenvervoer van den spoorweg (het millioenenlijntje). TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven .(10 „Dat is onze kat", zei Thérèse, „een aar- fclig cider cn volstrekt niet valsch. Al3 ie veel ,vun katten houdt, zal ze spoedig bij je komen." „Kom hier, Mimi... 1-Ioe heet ze?" „Ze heeft nog geen naam... Minette of poes wordt zij gewoonlijk genoemd." „Dan noem ik haar Mimi evenals de „Het is een mak heest, 'maar muizen van gen doet het nooit. Des te beter, want ik yie niet graag dat een kat -00 n klein beestje dat niemand kwaad doet, zoo mar telt. Ze is hoogenaamd niet boos en eet slechts kippenkluifjes en vischgraten. Bijna altijd is ze bij mij in cle keukan, want ze ,\veet wel, dat hier het eten wordt klaar gemaakt. Soms snoept ze wel eens als ze ,wat honger heeft en haar beurt niet. kan afwachten, maar dat is het arme beest niet kwalijk te nemen, want van kwaad heeft ze geen begrip en een geweten heeft zp even min. Frans houdt heel veel van haar. maar kinderen en beesten passen oak bij el kander." Poes zat spoedig op mijn schoot en Thé rèse hield baar eenige lekkernijen voor, die zij blijkha met welgevallen aannam met half gesloten oogen, zonder voor-iets anders attentie te hcbbcn3 .„.„i „Ik houd minder van haar iian* Corlet". zei Thérèse. „Heb je Corlet al gezien?" Ik wist niet eens wie Corlet was. „Dat is mevrouws hond. Die zit altijd ïn bet salon op een stoel. Het arme hoest is een beetje brommig, maar hij wordt ook oud en dan zijn honden altijd wat knorrig; maar mevrouw houdt veel van hem. Hij wordt Corlet genoemd, een vresmde naam, vind je niet? Hij en de poes kunnen niet best met elkander overweg; gelukkig komt hij nooit bij mij in de keuken." Rosalie kan hem niet uitstaan. Zij zegt, dat het een vuil beest is en schopt hem altijd, als hij haar in den weg loopt. Ik be grijp niet, hoe mén zoo 'n arm dier. dat zich niet kan venveren, kwaad kan doen. De eenige keer, dat ik boos op Frans ben geweest, was, toen hij de poes bij haar staart had getrokken." AI pratende had Thérèse het bord en hakmes gekregen en dit ziende sprong ik dadelijk van mijn stoel op en liet de poes loopen. „.Tante Rebel liet mij altijd de groenten hakken", zei ik en wierp een begeerlijken blik op dc groenten die Thérèse uit dén ijzeren pot nam. „Waarlijk!" zei ze, „maar kun je dat wel goed doen? Mevrouw wil ze altijd heel fijn gehakt heben, o zoo fijn." „Dat zul je eens zien." Ik was zeker van mijn zaak, omdat tante Rebel met mij geleerd had. -Thérèse deed mij een witten boezelaar om den hals, waarop ik aan het werk ging. Toen gevelde ik mij recht gelukkig, die bezigheid deed mij goed, ik zuchtte van pleizier en vroeg haar ol ik ie.deren dag. .dc. groenten -mocht hakken. „lederen dag heb ik geen groenten te hakken, maar je doet het anders heel goed mijn kind. Je hebt er bepaald slag van, zelf zou ik het niet beter kunnen doen. Nu, zoodra je klaar zijt-, gaan wij de kleine Anna eens opzoeken, maar wij moeten iets voor het arme kind meebrengen. Wacht eens, een stukje pudding van gisteren, daar zal ze wel varj houden." Het stukje broodpudding werd in een grauw papiertje gewikkeld, waarna wij vertrokken. Ik nam de kat mee ïn weerwil van haar tegenstribbelen, want ze had blijkbaar niets geen lust om de keukeu te verlaicn. De kamer, die wij binnentraden, was erg ongezellig. Kale muren, zonder kleed op den vloer, die Kier cn daar zoo versleten was dat men er bijna doorzakte. In een boek hingen eenige oude kleèren aan een spijker. Hét lcdikantje van de kleine Anna had zeker vroeger eens aan een meer bevoor recht kind toebehoord, althans liet zag er heel netjes uit cn was het beste meubel in het gansche vertrek; op een stoel naast, haar stoncl een vogelkooitje, waarin een aardig puttertje rondvloog. Dil; was het. dus, wat mij, van uit het andere raam zoo vreemd was voorgekomen. liet kooitje zag er nog al netjes en zindelijk uit; het vogeltje had zaad, heldor water, een klontje suiker en een frisch blaadje salade. Het was nog het best voorzien van allen, want op een oud kastje dat onder het bereik van het kind tegenover het kooitje Jond. lagen alleen maar wat broodkruimels naast een leeg, gebroken kopje. Er was nog t>pf stoel in cle kamer, waarop men bijna niet zou durven zitten, zoo oud zag die er uit. I-Iet kindje zag mij met een paar lieve oogen aan, doch zei niets. Wel. lieve Anna, hoe gaat hét met je?"1 zei Thérèse. „Goed", antwoordde ze, zonder de oogen van mij af te wenden. Ik ging naar haar toe en nam haar koude handjes in de mijne „Ben je den gehèeïen dag alleen... En verveel je je dan niet erg?" „O neen, ik vermaak mij met mijn vogel tje, totdat moeder 's avonds thuis komt." I-laai' moeder die 's avonds thuis kwam!... Iloe gelukkig scheen zij mij nu toe in dat kleine vertrek, waarin zij den. geheel en dag alleen lag. „Ben je al lang ziek?" „Ik ben niet ziek." „Waarom lig je dan te bed?" „Ik kan niet loopen", zei ze en wees met een bedrukt lachje naar haar beenen. Haar stem was zoo welluidend, dat die mij als muziek in de ooren klonk. „Haar beenen zijn verlamd", zei Thérèse: „ik denk dat. het van de vochtigheid in de kamer komt." „Waarom blijft haar moeder dan hier?" „De 'portierster laat er haar voor niets wonen. De arme vrouw woont hier al tien jaar,-en iemand die maar vier gulden in de week verdient, kan geen betere kamer Ik zag het arme kind aan en kou niet spreken. Het scheen mij veel erger toe, lam dan ziek te zijn... Zij keek mij ook aan en lachte. „Zie eens, hier heb ik iets lekkers voor je", /.ei Thérèse. 1 Anna stak dc hand-uit, bedankte yricn- delijk en legde-het papier op het kastje „Je moet het. maar eens proeven, dan zul je eens zien hoe lekker het smaakt. „Neen, nog niet, ik heb nog geen honger" „Ik begrijp heel goed dat je het weer voor moeder wilt bewaren", zei Thérèse, cn dreigde haar met den vinger. Het kind lachte, maar zei niets. „Maar kom aan, ik moet weer naar de keuken", zei Thérèse, „anders komt het eten niet op tijd klaar." Ik zei op beslisten toon, dat ik noe wat •blijven wilde. Thércse weifelde eerst een cogenblikje, maar liet mij toch achter. Ik zcLte d kreupelen stoel tegen den muur aan, zoo dat hij een steuntje had, en wilde or op gaan zitten, maar het was geen kleinigheid 01-1 mijn evenwicht te houden, de stoel kraakte onder den last en bij de moeite die ik deed om te blijven zitten, sprong Mimi, die ik stevig had vastgehouden, van der mijn arm uit, juist zóó dat ze precies op het kooitje terechtkwam, waardoor het bijna op den grond viel. Gelukkig wist ik haar nog juist te pal-ïcen en stevig vast. te houden in weerwil van haar verwoede pogingen om los te komen. I-Iet arme put tertje vloog wild in zijn kooitje rond en tegen de tralies aan,, zoodat zijn veertjes overal rondvlogen. Anna zag erg bleek en beefde van schrik en de kat deed zooveel moeite om los te komen, dat ik elk oogenblik vreesde da', ze mij de baas zou worden... Ik meest wel 7.00 spoedig mogelijk heengaan, nu k haar nog houden kon. Maar hoe de deur te openen, zonder haar met één hand los te laten, want dan zou ze zeker van da gei legenheid gebruik maken am weer ou haar prooi af te gaan. Hoewel dit de kwestie van een oogenblik was, scheen het mu in mijn angst wel uren toe. Gelukkig snelde ik weg om van de onverwachte ge legenheid gebruik te maken. Een grootQ roode hand hield mij echter tegea en een ruwe stem riep: „Wat beteekeut dat?,., loopt men de menschen zoo maar tegen het lijf aan?" Niet zonder schrik herkende ik in haar vrouw Anna, de knorrige portierster „Wat beteekeut dat?" herhaalde zij. ter wijl zij mij strak in de oogen keek: waar kom je vandaan, kind? Waarom vlucht je weg als een dief?" „Tante!" riep het meisje, met haar zachte stem. „Heeft zij je kwaad gedaan?" vroeg vrouw Anna, die mij nog stevig vasthield en do kat er bij, die mijn jurk en mijn anr. met zijn nagels stuk krabde. „O neen... maar de kat wilde mijn vogel tje opeten." „Hoe dom ook, om hier met een kat bin nen te komen!... Kom, ga heen rust dat dier en kom hier niet weer terug om dat arme kind te plagen, hoor?" Thérèse had tap het hooren van dat ge schreeuw haar keukenraam geopend. „Wat denk ie wel, Anna?... ilet is me vrouws nichtje." „Och kom' fje portierster verwon derd, terwijl zij mij met een niet zeer vriendelijken blik van het hoo'd to* de voeten opnam; „ik had gehoord, dat je een jonge dame verwachtte. Hoe kon ik weten?" i(Wordt vervolgd.)- -zsmsms&r-

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9