RICLEY rtdEOiJ Een onderzoekingstocht in Denemarken J. QUISPEL, DINSDAG 18 JUNI 1935 Gemengd Nieuws. De Ossche misdaden Twee vrouwen gearresteerd. Te Oss is gearresteerd de 37-jarige nicht, van P. en G. de Bic, de gehuw de G. uit Geffen. Zij wordt niet alleen verdacht van het geven van inlich tingen inzake den roofoverval te Gef fen, maar ook van brandstichting. In den nacht van 6 op 7 Mei 1933 werd een roofoverval gepleegd op den 70-jarigen C. v. d. Burgt te Veghel, waarbij de oude man van f 700 werd beroofd. Veertien dagen te voren had de man bezoek antvangen van een „dame", die antiquiteiten wilde koo- pen en voor enkele waardelooze bord jes zes gulden gaf. Bij het wisselen zag zij kans den ouden man f 400 te ontfutselen. Hiervan wordt verdacht de 35-jarige ge huwde vrouw v. d. H. Zij is eveneens ge arresteerd. Tevens wordt zij verdacht in lichtingen verstrekt ïe hebben aan de ben deleden te Oss. die de berqpving in den nacht van G op 7 Mei gepleegd hebben. Ook werd voor den officier van Justitie geleid B.. de eigenaar van de bakkerijen te Me- geu, welke aldaar onder zeer verdachte om standigheden zijn afgebrand. Nadat P. de Bie had bekend den moord op zijn neef te hebben gepleegd, is hij Zon dag 'door de marechaussee naar de plek van de misdaad geleid, welke hij had aan gewezen. Na eenig graven werd een groot model slagersmes gevonden, waarmee de moord is gepleegd. Revolveraanslag op een zeventigjarige Dader schiet ook op de politie Te Apeldoorn heeft een revolveraan slag plaats gehad, waarbij een zeven tigjarige man ernstig is gewond. Te ongeveer acht uur Maandagavond ver voegde zich aan het huis van den ruim zeventigjarigen K. W. Hoffschlag aan den Vlijtschen Weg een zekere G. J. van B., koopman te Apeldoorn, die de 27-jarige tnej. A. van Wijnbergen, huishoudster bij Hoffschlag, wenschte te spreken. Mej. van Wijnbergen was vroeger huishoudster bij den ongeveer 40-jarigen koopman geweest en gedurende dien tija heeft tusschen beiden een verhouding bestaan. Waar de koopman klaarblijkelijk onder 'den invloed van sterke drank verkeerde, wilde de huishoudster zich niet vertoonen en de heer Hoffschlag deelde den onwelko- men bezoeker dan ook aan de buitendeur mede, dat men niet van zijn aanwezigheid gediend was. De man ontstak hierop in woe de, drong het huis binnen en loste een re volverschot op den ouden heer, die in de borst getroffen werd en ineenzakte. De huis- houoster vluchtte naar de buren, die in sa menwerking met de politie den dader achter Volgden. Deze zag gedurende ó'e jacht kans, zijn aanvankelk weggeworpen revol ver weer op te rapen en loste een schot op een der agenten, evenwel zonder te treffen. Tenslotte wist de politie hem te overmeesteren, waarna hij naar het politiebureau is overgebracht. De zeventigjarige is, nadat buren hem de eerste hulp handen verleend, per auto ver voerd naar het Algemeen Ziekenhuis. Zijn toestand is ernstig. j Doodelijk auto-ongeluk Twee dooden, drie gewonden. Te Bergen (N.-H.) zijn 's avonds vier jongens, die aan het rennen waren, op een racefiets, tegen de auto van den president van de rechtbank, Mr. Ledeboer, die van huis kwam en in de richting van de Sta tionsstraat reed, opgebotst. Een van de jon gens, de 13-jarige" A. Plomp uit Bergen, overleed direct, een tweede jongen, L. Ziek uit Bergen, werd in bewust eloozen toestand per ziekenauto naar het ziekenhuis in Alk maar gebracht, evenals een derde jongen, de 16-jarige Oudhof, ook in Bergen woon achtig. De vierde jongen, die lichte verwon dingen opliep, kon naar zijn woning wor den overgebracht. De fietsen, waren ver nield; zij zijn in beslag genomen. Door het brekende triplexglas van de auto kreeg Mr. Ledeboer verwondingen aan het hoofd. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. De 15-jarige Ziek is eveneens aan zijn Wonden bezweken. KINDJE LEVEND VERBRAND. Te. Veldhoven (N.-Br.) is het kindje van De K., die drie weken geleden ernstige brandwonden opgeloopen had, thans aan de gevolgen overleden. door te Rotterdam Reeds spoedig na het loslaten van den gouden standaard in Engeland en als gevolg daarvan ook in de drie Scandinavische landen, rijpte bij mij het plan om in Dene marken een persoonlijk onderzoek naar de toestanden in dat land in te stellen. Waarom juist Denemarken? Omdat Dene marken door de sociaal-democraten werd voorgesteld als het land waai- de gevolgen van de crisis minder zwaar waren dan in Nederland, wat zijn oorzaak zou vinden in het feit dat in Denemarken de Minister- President sociaal-democraat is. Wij kregen uit alles den indruk, dat. men wel zou trachten deze voorstelling van zaken bij de massa ingang te doen vinden. „Oost, West, thuis best", is een spreek woord dat de sociaal-democraten ten on zent niet onderschrijven. In onze jonge jaren was het oog van allen, die zich op het standpunt van den klassenstrijd plaat sten, op het Zuiden, op Frankrijk gericht; de „Federation du Travail" was bij onze ka meraden met wie wij destijds in de havens werkten geen onbekende. Maar uit het Zui den daagde het heil voor den proletariër niet. Toen werden de oogen naar het Oosten gericht, uit Duitschland zou de zegen komen, Bebel-Kautskv c. s.. Toen Kautsky in 1906 op het partijcongres voorstelde om de vakvereenigingen te ver plichten zich aan de besluiten van de soci aal-democratische partijcongressen te hou den en dit voorstel nogal werd bestreden omdat door zoo openlijk partij te kiezen men de Christelijke arbeiders van zich zou afstooten, was het Bebel die de oplossing bracht door de volgende woorden: „Ik herhaal dat ik mij sterk maak, maan den lang een blad voor een vakvereeniging te leiden, en nooit het wóórd soeiaal-demo- •aat te noemen, en de massa toch sociaal democratisch op te voeden; dat is mijn standpunt ten opzichte van de onzij digheid der vakvereenigingen. Geen mensch behoeft een achterlijk arbeider ook in gods- Voor deze Duitsche tactiek en handigheid zijn wij jarenlang op onze hoede geweest. De zegen is voor de arbeiders ook uit het Oosten niet gekomen. Nu wij, was de leuze, toen in Engeland de arbeiderspartij aan de regeering kwam. Stenhuis, toen nog de man van het N.V.V. en de S.D.A.P. werd van pro-Duitsoh ineens optimist voor het Westen, voor Engeland, waar oe zon voor het socialisme zoo glans rijk scheen, maai- als immer aan den wes telijke horizon weer verdween. Ook uit Engeland daagde niet het beloofde Dorado. Nu werd, zooals wij verwacht hadaen het oog naar het Noorden gericht. Een delegatie uit de S.D.A.P. en het N.V.V. ging er heen, en als men op de verslagen en de mededeelingen van deze commissie afgaat, dan moet de massa wel in bewe ging komen, dan zou het daar in het roode Noorden in vergelijking met Nederland een lust zijn om te leven. Wij hebben van 6 tot 14 September 1934 een reis door Denemarken gemaakt, hebben in ons bezit de loonregelingen der havenar beiders te Horsens, Aarhuus, Kopenhagen en Malmö (Zweden). Wij hebben in al die plaatsen voor de winkcletalages de prijzen der voornaamste levensbehoeften genoteerd. Waren de prijsnoteeringen ons niet duide lijk, dan gingen wij de winkel binneu cn vroegen nadere inlichtingen, welke ons in liet. algemeen welwillend werden verstrekt. In een bakkerswinkel te Kopenhagen lag een brood in de etalage, overeenkomende met. Hollandsch gebuild tarwebrood; de prijs was 1.98 Kr. is 65 cent. (De Kroon no teerde destijds pl.m. 33 cent). Hoe zwaar woog echter dit brood? Wij gingen de win kel in, waarna dc bakker het voor ons heeft gewogen. Het woog bijna 19 ons. Wij hebben tevens in ons bezit de uitga ven van het Deensch Statistisch Departe ment van November 1934, betreffende prijzen der levensmiddelen over October 1934, bene vens die over de gemiddelde uurloonen in de verschillende bedrijven over genoemd jaar. Wij gingen niet als de delegatie op een mistige dag met een auto, maar te voet, met een heerlijk herfstzonnetje als wegwijzer. In hoofdzaak bezochten wij de arbeiderswijken, vrij en zelfstandig, door niets en niemand afgeleid van ons plan. Matjes en kleedjes konden voor ons niet eerst worden recht gelogd. Te Horsens, een havenplaats als Harlingen en Delfzijl, was het loon der havenarbeiders 115 óre is 37 cent per uur; in stukwerk verdiende men wel eens tot. 2 Kr. per uur. Stukwerk is moordenaarswerk, wij komen daar nog wel nader op terug. De woninghuren De huren der arbeiderswoningen varieer de van 250 tot 900 kronen, oude woningen met 2 kamers zonder W. C. waren van 250 tot 350 kronen per jaar (in goudkroon f 175 tot f 231). Nieuwe woningen zonder W.C. met twee kamers van 400 tot 500 kro nen per jaar (f 264 tot f 330). Oude woningen met. drie kamers zonder W.C. 400—500 kronen is 264330 p. jaar; nieuwe met orie kamers met W.C. van 600 tot 900 kronen is f 396 tot f 594 per jaar; de huren varieeren dus te Horsens van f 3.20 tot f 11.40 per week in goudkroon. Thans na de val van de kroon zijn deze teruggegaan ongeveer tot de helft. Het loon is echter sindsdien ook met de helft vermin derd. wat namelijk de koopkracht betreft. Nemen wij het loon van eeii stoker, dat vol gons de Statitiske Esterretninger (Deensch Centraal Bureau voor de Statistiek) 57.18 kronen bedraagt (in goudkroon pl.m. f 37.80 gedeprecieerde kroon, thans f 18.90). Wij hebben voor ons liggen een statistiek va» het aantal* woningen te Kopenhagen over 1932. Dit bedroeg 238.500, hiervan waren met een kamer 17.200, met twee kamers 91.000 tezamen 108.200 of 43.3 met onvoldoende woonruimte. In Nederland is ook nog wel wat te doen, maar bij Denemarken vergeleken zijn hier de woningtoestanden zeer gunstig. Te Aarhuus, tweede havenstad na Kopen hagen. noteerden wij uit de loonregeling der havenarbeiders: uurloon 108 óre (36 cent); dagloon 8.65 kronen (f 2.85); minste betaling 4.32 kronen (f 1.43); voor overwerk eerste twee uur 30 van 's avonds 8 tot 9 uur 50 verhooging, daarna tot 's morgens 6 uur en op Zon. en feestdagen 100 ver hooging. Uit de zeer omvangrijke loon- en arbeids regeling in de havens van Kopenhagen ne men wij de gunstigste bepaling over. Uurloon havenarbeiders 113 óre (37Vi> ct.); minste betaling 4.52 kronen is f 1.50, voor expeditiewerkers 111 óre is 37 cent per uur, minste betaling 4.44 kronen is f 1.46. Kolenwerkers uurloon 1.65 kronen is 5iVé cent per uur, dagloon 10.04 kronen is f 3.30, weekloon 56.01 kronen is f 18.50. Voor arbeid na 's avonds 5 uur tot 9 uur 40 daarna tot 's morgens 5 uur 80 en van 5 tot 7 uur 's morgens 50 verhoo ging- Op Zon- en feestdagen en op den len Mei dag van 's morgens 7 uur tot 12 uur 50 zegge v ij f t i g p r oc e n t, daarna 80 Over het extra op Zon- en feestdagen was nog wel iets te zeggen. Wij golooven dat de Ne-derlandsche havenarbeiders door hun be langrijk guustiger regelingen aan de Ko- penhaagsehe het extraloon op den lsten Meidag gaarne cadeau geven. Volgens de Statistiske Esterretninger was het gemiddelde verdiende uurloon voor Ko- penhaagsche havenarbeiders 162 ore is 53 cent en voor de expeditiewerkers 117 ore is 39 ct. per uur. Het gemiddeld hooger uurloon 53 cent, en der expeditiewerkers 39 cent, kon worden bereikt omdat door de havenarbei ders veel meer dan door de expeditiewer kers in stukloon wordt gewerkt, en omdat daarin ook de hoogere loonen der kolenwer kers verwerkt zijn. 8V2 X 53 ct. is 4.50 jrer dag voor de havenarbeiders en 8V2 X 39 ct. is ruim f 3.30 per dag, een verschil tusschen beide groepen ten nadeelo der expeditiear beiders van f 1,20 per dag; te Rotterdam is het. loon voor beide groepen even hoog. In 1934 was het gemiddeld taakloon te Rotterdam voor de Havenrese-rve blauwe en bruine boekjes gemiddeld f 2.76 per taak of f 5.52 per dag. Houden wij rekening met de op 16 Juli 1934 ingevoerde loonsverlaging dan komen wij op f 5.20 per dag, een ver schil ten gunste van Rotterdam voor de ha venarbeiders van f 0.70 cn voor de expedi- tiewerkers van f 1.90 boven die van Kopen hagen. Wie echter zooals wij het moordenaars werk in stukloon te Rotterdam medegemaakt hebben, zullen het wel met ons eens zijn, dat wij aan den veiligen kant blijven als wij be weren, dat er voor wat in stukloon 100 arbei ders venverken in tijdloon op zijn minst 110 noodig zijn. In dit verband is te Kopen hagen het dagloon maar f 4.10 per dag. Het verschil is dan ten nadeele van de Kopenhaagsche havenarbeiders 1.10 p. EEN GOEDE VANGST Verdacht vfin diefstal met braak in ver schillende midden Limburgsdhe gemeenten, zijn door de gemeentepolitie te Togelen aan gehouden de 25-jarige K. uit Schiedam, de 30-jarige V. uit Den Haag, de 26-jarige H. uit Leiden en de 30-jarige S. uit Den Haag. Het viertal is voor nacier onderzoek aan de marechaussee te Reuver overgegeven. ERNSTIG BEDRIJFSONGEVAL De 20-jarige arbeider H. Frederiks. werk zaam aan de hout fabriek „Aurora" te Gen nep, had het ongeluk achterover van een open lift te vallen, waardoor hij met het hoofd op den grond terecht is gikomen en zeer ernstig is gewond- De touwen waar langs de lift loopt, en die door de arbeiders zelf in beweging worden gebracht, bleken op ongeveer 6 meter van den grond te ste ken. Door omhoog te springen probeerde F. de lift weer op gang te brengen. Tengevolge van de schok die daardoor ontstond, ver loor F. zijn evenwicht en viel naar beneden. Hij werd naar het ziekenhuis te Gennep vervoerd Zijn toestand is ernstig. WRIGLEYS KAUWGOM BEVORDERT EETLUST EN SPIJSVERTERING VROUW LEVEND VERBRAND De 48-jarige Mevr. Kroes—Tichelaar, die Zaterdag bij een brand in de keuken van haar woning aan de Hengeloscheweg te Enschedé, ernstige brandwonden opliep bij het wasschen met benzine, is 's nachts aan de verwondin gen overleden. Land- en Tuinbouw. De Raad van Advies voor den Nederland- schen tuinbouw, welke raad bestaat uit af gevaardigden van alle provinciale veiling organisaties, heeft onder voorzitterschap van den heer F. V. Valstar vergade.xl, ter bespre king van de uiterst moeilijke toestand, waar in de tuinbouw verkeert. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat de toestand hoogst oritiek moet worden geacünt. Op allerlei wijze wordt de export van tuimbouwpradueten belemmerd, maar wel het. ei-gste wordlt hij getroffen door de Duitsche betalingsmoeilijkheden. Elke poging tot verbetering lijdt scliipbreuk op de geringe hoeveelheid deviezen, welke voor de tuinbouwgevassen beschikbaar zijn. Ter wijl dc tuinder door de waardeloosheid van zijn product tot wanhoop wordt gedreven, vallen groote winsten ean den buitenland- sohen handel teil deel. Deze toestand wordt ondragelijk. De vergadering ging niet accoord met den roep tot industrialisatie van Nederland, om dat ter bereiking hiervan een sterk doorge voerde oontingenteering van den invoer van industrieproducten zou moeten plaats vin den, wat met het oog op den export van tuin bouwproducten funest zou zijn. Besproken werd voorts de kwestie van de groentendistributie, waarbij werd vastge steld dat het onjuist zou zijn groenten te vernietigen, zonder dat bepaalde groepen in de gelegenheid waren gesteld deze groen ten te koopen. Tenslotte heeft de Raad van Advies het bestuur gemachtigd om desge- wensoht de Neder la ndsche tuinbouw in bui tenge-wone vergadering bijeen te roepen. GRONINGER BOEREN DEMONSTREEREN Heden werd in de Harmonie te Groningen n vergadering van Groninger Landbouwers gehouden ter bespreking van de regeerings- "maatregelen. Deze vergadering ging uit van de Groninger Maatschappij van Landbouw, Groninger Boe renbond, Groninger Zuivelbond en de Veen koloniale boerenbond. De vergadering was druk bezocht. Als sprekers traden op de heeren H. D. Louwes, voorz. van de Gron. My. v. Landb., J. E. Eerkes voorz. van de Veenkol. Boerenbond 1 J. Smid, voorz. v. d. Mij. van Landb. Becritiseerd werd de landbouwpolitiek van de regeering. die volgens de tweede spreker op twee gedachten hinkt; beperking en prijs regeling. Verbetering is alleen mogelijk als ons onkostenpeil niet boven andere landen uit gaat. Hiertoe :s „aanpassing", hoe dan ook noodig, volgens de eerste spr. De heer Smid wil als grondslag voor een juiste economische samenleving meer de agrasische 6tand zien en daarmede rekenen. Daartoe is organisatie van alle agrariërs noodig. DE HAGELSCHADE IN HET WESTLAND Steun voor herstel gevraagd De Bond Westland de organisatie waarbij alle veilingvereenigingen in het Westland zyn aangesloten, heeft aan den Minister van Bin- nenlandsche Zaken een adres gezonden, waar in de aandacht wordt gevestigd op den hagel slag, gepaard gaande met hevige slagregens, welke Maandag 10 Juni j.l. over een groot deel van het Westland heef; gewoed. Opgemerkt wordt dat een juist overzicht van de ramp, door de groote uitgebreidheid van het getroffen gebied, thans nog niet kan worden gegeven. De schade is van tweeërlei aard, n.l. het stuk hagelen van duizenden rui ten en vernietiging van 'te veld staande ge- De verzekering tegen hagelschade is -\ van algemeen wat het glas betreft, terwijl ver zekering van gewassen bijna onbekend is. Een groot deel van de getroffenen weten daardoor niet hoe noodzakelijk hendel aan sen en ramen moet plaats vinden, omdat de slechte uitkomsten van het bedrijf de middel- len doen ontbreken. Den Minister wordt dringend gevraagd me dewerking te willen verleenen, opdat de door de natuuramp getroffenen, uit het daarvoor bestemde fonds tegemoetkoming in hun gele den schade mogen erlangen. TERUGGAVE VERVOBRHEFFING OP AARDAPPELEN De Minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat uit he's Landbouwcrisisfonds te ruggave zal word--n verleend aan de erkende teler-handelaar, kleinhandelaar, grossier of exporteur in aardappelen op alle per 15 Juni 1935 in hun opslagplaatsen aanwezige hoe veelheden aardappelen van de betaalde heffing voor het vervoer dier aardappelen. Voorraden beneden 10.000 K.g. komen niet >or restitutie in aanmerking. De restitutie zal geschieden overeenkom stig de bepalingen van het reglement „Resti tutie heffing aardappelen oogst 1934", welk reglement bij deze beschikking is gevoegd. DE KRUISBESSEN Nu al bijna waardeloos Men meldt ons uit Goes, dunt de laatste da gen de prijzen van de kruisbessen reeds nu, terwijl het seizoen nog maar pas begint, zoo zijn gedaald, dat de minimumprijs al dicht wordt benaderd. Men dreigt dus, ondanks de beperking vam de teelt, weer denzelfden weg als vorig jaar op te gaan, zoodat groote hoe veelheden naar de mestvaalt zullen moeten verhuizen. WOENSDAG 19 JUNI 1935 HUIZEN 1875 M. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15—9.30 Gram.pl» 1030 Morgendienst olv. Ds. J. W. Eggink. 11.00—12.00 M. F. Jurjaanz (harmonium) en mej. A Geest (sopraan) 12.15 Gram.pl. 12.30 Kwintetconcert olv. P. v. d. Hurk. 2.00 Gram pl. 2.30 Causerie voor postzegelverza melaars. 3.00—3.45 Zang door J. Poldermans (sopraan). A. d. vleugel: H. Hulshof. 4.00 Or gelconcert J. Mulder en gram.pl 5.00 Kinder uur. 6.00 Gram.pl. 6 30 Afgestaan. 7.00 NedL Chr. Persbureau. 7 15 Reportage. 7.30 Land- bouwhalfuur 8.00 Vaz Dias. 8.05 Arnhemsche Orkestvereen. olv. J. Spaanderman. 9.00 Cau serie Dr A v Deurscn. 9.30 Vervolg con cert. (Óm 9.50 Vaz Dias). 10.30-12.00 Gram.mi»ziek. HILVERSUM 301 M. - VARA-uitzending, 10.00 VPRO. 6.30 RVU. 800 Orgelspel C. Steyn. 8 30 Gram.pl. 9.30 P. J. Kers Jr.: Onze keuken. 10.00 Morgenwijdng. 10.15 Voor arb. in de continubedr.: W. J. v. d. Woestijnê (lezing), Órvitropia olv.'J. v. d. Horst, Fr. Nienhuys (voordracht) en dc Flierefluiters olv. E. Walis. 12.00 Gram.pl. 12.30 Schalmei olv. P. Renes 12.45 Strijkorkest olv. E. Wa lis 1.15—1.45 Dubbel X olv. C. Steyn, mmv. P. Miller (zang). 2.00 Voor de vrouw. 2.15 ..Faust". opera van Gounod (grp.). 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Vara-orkest olv. H. de Groot. 6.30 RVU Jhr. Drs. D. J. v. Lennep: Toekomst en Psychotechniek 7.00 Sport-uit- zending. 7.20 Gram.pl. 7.45 Dr. L. Heyer- mans: De a.s. Zonnestraal-collecte. 8.00 SOS- ber, 803 Vaz Dias. Vara-varia. 8.10 Zang door K. Philipse. A. d. vleugel: C. Steyn. 830 J. Buy (saxofoon) en J. jong (piano). 8.40 H Wiggelaar (viool) cn C. Steyn (piano)* 9.00 Onze Radiokrant, Vara-Maaodrevue. mmv. Eddy Walis' orkest cn solisten. 9.30 Gram.pl. 9.45 Orgelspel J. Jong. 10.15 De Notenkrakers olv. D. Wins. 11.00—12.00 Gram.pL DROITWICH 1500 M. 10.35-10.50 Morgen wijding. 11.20 Gram pl. 11.50 Voor dc scho len 12.05 Orgelspel Q. MacLean. 12.50 Ch. Mannings orkest. 1.50 Orgelconcert M. Vin den 2.25 Voor dc scholen. 3.10 Pianorecital* 3.35 Sted. orkest Bournemouth olv. R. Austin mmv L. England (piano) 5.05 Gram.pl. 535 BBC-danscrkest olv. H Hall. 6.20 Berichten, 6.50 en 7.05 Lezring. 7.25 Bach-ccncert. 7.50 Causerie. 8.05 Koor- en orkestconcert olv» Adr. Boult. 9 35 Causerie. 9.50 Berichteni 10.20 BBC-Thcater-orkest olv. S. Robinson mmv. Richard Tauber (tenor). 11.20—12.20 Het Casani Club orkest olv. Charlie Kunz. RADIO PARIS 1648 M. 7.20 en 8 20 Gram.pl. 12.35 Orkestconcert olv. Touche mmv so" 9.05 Ra^io-tooneel. Hierna: dansmuziek. KALUNDBORG 1261 Meter. 12.20-2.20 Strijkorkest olv. Thyregod 3.20—5 20 Concert uit rest. „Ritz". 6.05—635 Gram .pl. 8.20 Om roeporkest olv. Mahler. 9 35 Weensche mu ziek olv. Mahler. 10.45 Moderne orkestmu ziek. 11.20—12.50 Dansmuziek KEULEN 456 M. 6.35 Orkestconcert. 1: Zang en piano. 12.20 Orkestconcert m solisten. 4.20 Viool-recital. 5.20 Concert mmv. orkest, schrammelkwartet en solisten. 7 20 Zang. 9.05 Verzoekprogramma mmv. solisten, schrammel-ensemble. koor en orkest. 10.50—1 12.20 Populair concert en dansmuziek. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 12.20 en 1.30—2 20 J. Sdinyders' orkest. 5.20 Gram. pl. 5.50 Kamermuziek. 630 Gram.pl 635 Zang en piano. 7 05 en 735 Gram.pl. 8.20 Omroep orkest olv. Gascn. 10.30—11.20 Populair con cert. 484 M.: 12 20 Gram ?i. 12.50 Salon orkest. 1.50220 Gram.pl. 5.20 Ceilo-recitof, 530 Gram.pl. 6.50 Salonorkest. 8.20 Sympho- nieccncert olv. Ver :1st. 10.3011.15 Gr.pl, DEUTSCHLANDSENDER 1571 Meter. 835 Rijkszending: Marine H. J. 905 Militaire muziek olv. Krüger-Burghardt. 10.20 cn 11.05 Berichten. 11.20—12.20 Ilja Livschakoffs or- Rechtzaken» HOOG MILITAIR GERECHTSHOF Diefstal van patronen, enz. Het Hoog Militair Gerechtshof hoeft in de zaak tegen den gewoon dienstplichtig-sergeant J. D„ uit Amsterdam, die bij vonnis van den Krijgs raad te 's-Hertogenbosch wegens diefstal patronen, onderdeden van een mitrailleur, e werd veroordeeld tot 83 dagen gevangenisstraf met aftrek van even-zooveel dagen voorarrest verlaging tot den stand van soldaat, het vccnis ten aanzien van deze bijkomende straf vernietigd en in plaats daarvan de bijkomende straf van ont slag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, opgelegd. (D. had relaties met de N.S.B.). FEUILLETON TOEN MOEDER WAS HEENGEGAAN Een klein nichtje bij zeven neven Met een stem, nog heesch van den on- Jverdragelijken mosterd, waarover ik nog Verwijten moest aanhooren, zei ik stame lend: „Die meneer gaf het mij." En met een smeekend gelaat keek ik mijn huurman aan, wiens beleefdheid mij zoo duur te staan kwam. „Die mijnheer!"... herhaalden verschei den stemmen spottend. „Je moet je neef niet. „mijnheer" noemen; zeg liever: neef Albert." „Dat wist ik niet.' „Welnu! Dan weet je het nu en je moet »,tante" tegen mij zeggen en met alleen „ja" antwoorden. Heb je je tong gebrand?... En nu een beetje stilte... Bjmoei je verder niet met je nichtje, kinderen." In weerwil van dat uitdrukkelijk hevel en mijn terneergeslagen blik, voelde ik dat aller oogen steeds op mij gevestigd bleven. Ik keek zeker dubbel of driedubbel, want het scheen wel alsof mijn zeven neven in een heel leger veranderd waren. Hpt was niet alleen het groot aantal dat mü beangstte, maar ieder op zichzelf joeg schrik aan en vooral hij, wien ik „neef Anbert" moest noemen. Zou ik dat woord \vel ooit durven uitspreken? Hij was zoo groot, veel grooter dan oom Rebel of iemand anders dien ik kende. Onwillekeurig sloeg ik, zoo denkende, den oogen naar hem op. „Ach!" zei hij, „mijn nichtje kijk mij eens aan. Dat is een teeken van moed, waarvoor ik haar zeer dankbaar ben." Spoedig keerde ik mijn hoofd orn en in mijn verwarring liet ik voor de tweede maal mijn vork vallen; kletterend viel zij op mijn hord, zoodat de jus overal heen- spatte. Wat een ongeluk... O! ik had wel onder de tafel willen kruipen... „Dat 's niemendal", zei neef Albert, „er is niets gebroken." Mijn andere buurman evenwel had een spat op zijn jas gekregen, die hij met een onvergenoegd gelaat afveegde. „Kijk, Jacob is gedecoreerd", liet zich een stem hooren, „dat is juist goed voor zoo 'n fatje." „En nog wel door de band eener dame", voegde een ander er bij; „en hij houdt zoo veel van het schoone geslacht. „Onhandig kind!" bromde Jacob tusschen zijn tanden. Iedereen lachte, behalve hij en na ver- geefsche pogingen om mij goed ie houden, barstte ik in tranen uit. „Zij kan geen gekheid verdragen", fluis terde een mijner neven, maar toch hard genoeg om door iedereen verstaan te worden. Neef Albert richtte op gezagvollen toon het-woont tot zijn broeders, in het algemeen: „Ik vind", sprak hij ernstig, „dat jullie je zeer slecht gedraagt ,en ik schaam er mij o\er. Onze kleine arme bloedverwante Js veriégen en vermoeid van de lange reis; zij kent niemand hier en komt ineens te midden van een troep ruwe jongens, wat na tuurlijk niet prettig voor haar is, en in plaats van haar een beetje beleefdheid te be wijzen en oj) haar geraak te brengen, maakt men haar aan het huilen. Ik verzeker je, dat ieder die zich niet behoorlijk tegenover haar gedraagt, met mij te doen krijgt. Het is vooral tot Paul en Karei dat ik spreek". „Hoe welsprekend", zei Paul, en hij lachte nog harder dan te voren; „wat een toon! Ik wist niet dat je zoo'n goed spreker waart en verbaas er mij ten hoogste over; alleen dienen wij ons: nog te verstaan over het woord „behoorlijkVerklaar ons dat eens, dat is voor jou toch het mooiste'wat'er in onze taal bestaat". „Je verveelt mij met- je flauwe aardig heden", hernam Albert. „Kom. Paul", zei mevrouw Gérard, „laat het nu uit zijn; jij maakt het meeste leven". „Dat is niet rechtvaardig, mama! Albert houdt een preek van een el lang en nu ik om nadere toelichting vraag, beknort u mij •heel vervelend, hoewel ik geen andere bedoe ling had d;an de aanwezigen te vermaken". „Welnu, dan heb'je het glad mis", neef Albert. „Zoo, mijnheer de professor!ik had uw raad daaromtrent nog niet gevraagd, maar nu u dien zelf aanbiedt...". „Ik verzeker je, dat je meestal jezelf al leen vermaakt met je voortdurende aardig heden - „Dat is ten minste iets... Maar het be wijs?" „Het bewijs is, dat niemand er om lacht". „Ze'fs ik niet, maar dat is geen bewijs, want ik amuseer mijzelf zonder er om te lachen": „Wat zijt ge vervelend, kinderen!" zei me vrouw Gérard. „De conversatie is het T>este middel om 'smenschen verstand te verscherpen", zei een van de andere neven, „maar mijn broers redeneeren niet met elkander, want Albert preekt en Paul is geestig, ten minste dat denkt hij.'. „Hartelijk dank uit ons beider naam Je claalt van 'je hoogen zetel af en neemt ons in bescherming. Een benijdenswaardige rol, dat moet, ik zeggen, maar je zult weinig bij val vinden". ,<Kom aan! nu i6 het genoeg meer dan genoeg zelfs. Iedereen wil het laatste woord hebben. Men zou zijn 00ren wel willen dichtstoppen voor al dat twisten en rede neeren". Een oogenblik heerschte er stilte. „Eigenlijk vindt mama ons wel aardig... Zij is zoo trotsch als een pauw op haar kinderen", zei Paul op zachten toon, inaar toch luid genoeg. Toen wendde hij zich tot een van zijn broeders die geen deel aan het gesprek genomen had: „Jij bijvoorbeeld, Maurits, zijt geheel, onschuldig, want je hebt je mond nog niet anders geopend dan om te eten". .Waarvoor zitten wij anders aan tafel?" zei Maurits korzelig. „Dat is eerst verstandig gesproken!" „Maurits is de eenige van ons, die den zoo dikwijls herhaalden stelregel in prak tijk brengt: Age quod agis". „Wat beteekent dat, mama?" vroeg Piet. Paul liet zijn moeder geen tijd tot ant woorden. ,Dat beteekent: zoodra men aan tafel zit moet men niets anders doen dan eten, zoo als een oud wijsgeer gezegd heeft." Piet keek zijn moeder aan, nieuwsgierig wat hij er wel van denken moe6t, maar zij lette er niet op. „Maurits legt zich toe op alles wat hij aanvangt", zei ze. „Gisteren nog heeft hij de beste aanteekeningen van school meege bracht. Ken je de fabel van den haas en de schildpad, Paul? die moet je eens bestu- deeren'.. „Ik zou voor geen geld der wereld een schildpad willen zijn". „Zelfs niet, als zij haar doel bereikt?" Paul antwordde niet en men stond van tafel op De verbazing droogde spoedig mijn tra nen. Nog nooit had ik dergelijke dingen ge zien of gehoord. De ooren suisden mij, ik was geheel in de war en maakte van de gelegenheid gebruik om de trap op te vlie gen en mijn kamer op te zoeken. Twee van mijn neven liepen achter mij aan en spra ken zachtjes met elkander. „Zij ziet er erg dom uit", zei de een. „Ik hen zeker, dat zij nauwlijks lezen kan". „Mama zegt, dat zij in het geheel geen opvoeding heeft gehad", voegde de ander er bij. „Haar moeder kon toch zeker wel lezen!' „O! lezenja, misschien groote en ron de letters schrijven, een dorpsonderwijzeres". „Als het nu nog een jongen was, dan zouden wij hem wel eens flink doorhalen, maar een meisje dat huilt zoodra men haar maar aanziet... En Monsieur de professor, die haar in zijn hooge bescherming neemt. Hoe bespottelijk, hij gelijkt wel gèk Voor hem zou het wezenlijk beter geweest zijn, dat hij nooit geboren was". „Wij zouden er tenminste niets bij ver liezen. En wat dat kleine kind aangaat, het is een dom gansje, dat zeg ik". Ik was mijn kamer binnengetreden en ter wijl ik de deur sloot, hoorde ik een door dringende stem in het portaal zingen: „Men heeft haar Ursula geheeten, „Want namen komen van de peten, „Maar andere ik zou 't beter weten, „Ik had haar Bottrikjen geheeten". Duidelijk kon ik ieder woord hooren van dit voor de vuist gemaakte gedicht, dat niet zeer vleiend voor mij was. Ik viel op mijn knieën voor het bed neer, verborg mijn ge laat in de dekens, stopte mijn ooren toe om toch maar niets meer te hooren en scheide bitter Dat uur van bittere smart leeft nog in mijn herinnering voort; hondermaal her haalde ik wel: „Moeder, o». moedor... Zou zij mij niet meer hooren?... Zou het mogelijk kunnen zijn ,dat zij geen medelijden met mij heeft?" Eindelijk viel ik van vermoeidheid in die zelfde houding in slaap. Ik werd gewekt door een stem, die mij zoo liefelijk in de ooren klonk, dat ik eerst dacht dat het tanle Rebel was. „Arm kind", hoorde ik, „je zult pijn in den rug krijgen. A's je ziek zijt, moest jo liever naar bed gaan." Ik toonde mijn gezwollen gelaat en de goede Thérèse riep uit: „Kind, wat heb je gehuild! hebben ze je geplaagd?" Die woorden herinnerden mij alles v. vóór mijn slaap gebeurd was en ik wierp mij in haar -armen, zeggende: „Ik wil naar huis... Ik wil hier niet blijven!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 6