BINNENLAND. Gemengd Nieuws. DINSDAG 18 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG 2 EUITENLANLi DUITSCH-ENGELSCHE VLOOT- OVEREENKOMST? Wanneer men ndet al te zeer let op nu dan voorkomende uitingen van zenuwach tige vrees, kan men niet zonder grond zeg gen, dat Duit-chland den laalstcn tijd in Engeland veel Ivgrip ontmoet. Dc Britsche peis is reeds sinds jaar 'dag bezig zich te zuiveren van onbillijke beoordeelingen van den vroegeren vijand! .Van oflicioeJe plaats,en wordt herhaaldelijk met gematigdheid over Duitschland gespro ken. Kort geleden nog heeft de bisschop van Canterbury, hoewel hij het niet aan ernsti ge aanmerkingen over het optreden van den Duitschen Staat tegen de Kerk liet ontbre ken, woorden gesproken, waaruit bleek, dat l'iij waardeenng heeft voor de gevoelens, die aan de Duitschers hun houding tegenover de bepalingen van Versailles hebben inge geven. De sympathie, welke de aanstaande Britsche troonopvolger de vorige week uit sprak voor tic toenadering der vroegere .vijanden door middel van de kameraad schap der oudstrijders, vond niet alleen in Duitschland mcar ook in Engeland oprech ten weerklank. Van deze. gunstige stemming op liet Brit sche eilandenrijk is de Duitsche regeenng bezig een tactvol gebruik te maken. Zij lieeft kaar eigen inzichten in de Eu- ropeesche politiek langzamerhand duide lijk ontwikkeld. Voor oogen houdend, dat er onoverkomenlijke moeilijkheden zijn geble ken te bestaan tegen een algemeene wape- nings-overeenkomst, waarbij Duitschland als volwaardige groote mogendheid erkend werd, heeft zij den Volkenbond den mg toe gekeerd en daarna het Verdrag van V sailles op het stuk der ontwapening ter zijde gesteld. Voorts heeft zij duidelijk te ki gegeven, dat zij in bijstandspacten geen heil ziet en deze met name niet in overeenstem ming acht met het verdrag van I.ocarno, dóch dat zij wel bereid is toe te treden tot jiiet-aanvalsverdragen. Dit alles zoo helder en klaar mogelijk Jtijnde, heeft- thans de regeering te Berlijn een tactische zet gedaan, door met de En- gelsche te gaan spreken over den bouw van de Duitsche vloot. Dc vrees voor mededin ging op zee is in Engeland een klassiek verschijnsel- Ook op dit gebied wil Berlijn thans klaarheid' scheppen en liet ziet cc naar uit, dat zulks wel gelukken zal. D. Duitsche regeering heeft zich namelijk be reid verklaard met 35 procent van den om- yang der Britsche vloot genoegen te nemen. En die verhouding zou niet slechts op de tönnenmaat over het geheel betrekking, maar ook op de tönnenmaat per categori. en op de soorten van wapenen. Dit laatste is een zeer gewichtige Duitsche concessie aan de Engelschen, omdat in het andere ge val Duitschland weer een groot aantal duik- booten zou kunnen aanschaffen en daarmee opnieuw de beheersehende positie der Brit- teil op zee bedreigen. Deze voorloopige afspraak voorloopig, omdat Engeland er ook de goedkeuring van Frankrijk en Italië op wenscht te hebben is wel geschikt om bij de Britten de groeien de gevoelens van vertrouwen in de Duitsche oprechtheid te vertolken. Er is herhaaldelijk geroepen: Wat hebben Hve aan al die vredelievende exclamaties van Hitier en zijn .vrienden; laten zij eens da den tooncn! Een bereidverklaring om zich inzake de te bouwen vloot dermate te binden, kan toch zeker wel als zulle een daad beschouwd worden, een daad waarin het nationaal zelf- aespect en de vredelievendheid althans op het punt van dc verdediging ter zee een gemeenschappelijk rustpunt vinden. Komt men in deze zaak tot overeenstem ming dan is ook de moreele basis gelegd voor verdere afspraken van hetzelfde karak ter. Reeds is er sprake van, dat de Duitschers bezig zijn om eveneens te zamen met de Engelschen een grondslag te leggen voor bet algemeene luehtpact, dat, naar men zich herinneren zal, in Februari j*l. door Enge land, Frankrijk en Italië te zamen werd ontworpen en dadelijk zonder voorbehoud door Duitschland is aanvaard. Het schijnt, dat <üt luehtpact het meest afdoende systeem zal zijn om 'n plotselingen aanval uit de lucht te voorkomen. Maar het zal toch nog wel voeten in de aarde hebben om dit pact in een allen bevredi genden vorm te gieten. Wellicht, dat, wan neer Duitschland en Engeland er toe kun nen komen in dezen één lijn te trekken, dit een goed begin voor de algemeene regeling zal vormen. De omstandigheden voor liet leggen van een Duitsch-Engelsche basis voor een alge meene wapeningsovereenkomst zijn op het pogenblik in ieder geval gunstig. Tevens zijn er verschijnselen, dat de Duitsch-Italiaansche verhoudingen den laat- sten tijd beter worden, waaruit, tenminste voorloopig want de situatie der Europee- sclie vriendschappen is niet héél stabiel! mag worden opgemaakt, dat de kansen ook ,voor een ander hoofdpunt van dc Europee- sclie politiek, n.l. de Oosten rij ksche kwestie, beter staan dan tevoren- Inmiddels moet men er rekening mede houden, dat een Duitsch-Engelsche vloot- overeenkomst nog inaar een heel bescheiden begin zou vormen van de algemeene rego- üing, die binnenkort aan de orde gesteld zal moeten worden. Aan bet ontstaan van/een Duitsche vloot tit onmiddellijk vast de vraag of Sovjet- Rusland het niet noodlg zal vinden zijn maritieme positie in de Oostzee te verster ken. Het kan dit vrij spoedig klaarspelen door vlooteenhedcn in het buitenland te be stellen, dat daar wel niets op tegen zal hebben. Maar ook Frankrijk zal er wel aanleiding In'zien om een sterker vloot te verlangen, waardoor de verhouding van de Franschc tot de Engelsche en tot de Italiaansche tfloot ,weer wordt gewijzigd. Maar ook hier vindt de vicieuse cirkel niet haar einde, want men zal zich berin neren, dat Japan de vloot-overecnkomst van Washington mot zijn verhouding 5 5 3, voor Amerika, Engeland en Japan, niet meer wenscht te erkennen en bij de nieuwe rege ling, die in 1936 moet gemaakt worden, ge lijke sterkte met Engeland en Amerika wil Wijziging der Europeesche vlootverhoudin- gen als gevolg van de Duitsche bewapening ter zee moet dus ook daar zijn invloed doen gevoelen. Men zie êühlcr het bericht over eventueele LEN1NS WEDUWE IN ARREST Wegens oppositie tegen Stalin De correspondent van de Frankf. Zgt. t Riga meldt, dat dc Finsche bladen telegram men uit Moskou publiceercn. volgens welke mevrouw Kroepskaja. de weduwe van Le nin, dezer dagen gearresteerd zou zijn. Als reden werd opgegeven, dat zij indertijd voor de leiders der oppositie Kamencf en Zinovjef opgekomen zou zijn, die in Rusland in ver banning leven. Met het oog op haar leeftijd (mevr. Kroepskaja is 66 jaar oud) en clc vrij ernstige ziekte waaraan zij thans lij dende is, wordt zij in haar woning "tb Mos kou door de G.P.Oe. bewaakt In de laatste jaren is van eenige politie ke activiteit van mevr. Kroepskaja niets meer gebleken en haar naam werd alleen nog bij sociale gelegenheden genoemd,maar de correspondent van de Frankfurter ver moedt, dat haar huisarrest in verhand staat mot weder opgenomen oppositioneele acti- iteit tegen Stalin. De correspondent van de Times te Riga maakt van dezelfde geruchten en telegram men melding, maar zegt dan: „Het is zeker, dat mevrouw Kroepskaja de laatste politieke zuiveringsactie van Sta lin niet zal goedkeuren, evenmin als zij dit bij vroegere gelegenheden gedaan heeft maar haar arrestatie of degradatie in het openbaar lijkt mij zeer onwaarschijnlijk, te meer waar mevrouw Kroepskaja volkomen onschadelijk is in haar tegenwoordige po sitie". STALIN ARRESTEERT TROTZKI'S ZOON Mevr. Trotzki publiceert in De Nieuwe Fakkel van 15 Juni een brief waarin zij meedeelt, dat haar zoon Serjosja Trotzki sedert, verscheidene maanden in Rusland wordt gevangen gehouden. Serosja. zegt zij, heeft zich nimmer met de politiek ingela ten. Toen het echtpaar Trotzki als banne lingen naar het buitenland vertrok, bleef hij in Rusland achter. Hij was ingenieur en had als zoodanig een leerstoel aan een tech nische hoogeschool. De oude Trotzki heeft na zijn vertrek nimmer met zijn zoon ge correspondeerd uit vrees hem in moeilijk heden te brengen. De moeder schreef wel. echter om dezelfde reden nimmer over po litieke onderwerpen. Dc brieven kwamen ongeregeld aan, in het geheel niet meer, nadat Serjosja gearresteerd was. Mevrouw Trotzki acht de eonig mogelijke verklaring, dat de jonge Trotzki door Stalin werd ge- irresteerd uitsluitend en alleen als de zoon van Trotzki. met het doel zich op de familie Trotzki te wreken. In ben zoo vrij te mee- nen. eindigt zij haar brief, „dat de zaak van mijn zoon de openliare aandacht verdient. In ieder geval, wie handelen wil, die doe liet dadelijk, want. bij zwijgen en straffe loosheid zullen Stalins wraakoefeningen met gauw weer goed gemaakt kunnen worden'. 28 PARTIJLEDEN UITGESTOOTEN. De commissie voor partijcontrole heeft na ■>n onderzoek van twee maan Jen 2S voor aanstaande partijleden uitgestooten. Deze zullen bovendien gerechtelijk vervolgd wor den. Zij worden er van beschuldigd pogin gen te hebben gedaan tot bet vormen van oppositioneele groepen. ROEKELOOSHHID IN SOVJETLAND Uit Moskou: Onder voorzitterschap van den volkscommissaris voor de binnenvaart heeft hier een conferentie plaats gehad, waarbij de volkscommissaris heeft medege deeld. dat in de eerste- helft van het jaar 1935 door onvoorzichtigheid of gebrek aan discipline meer dan 30 stoombooten zijn ge zonken of onbruikbaar geworden. Vele men- schcn zijn daarbij om het leven gekomen, terwijl deze ongelukken den staat verschei dene honderden millioenen roebel hebben gekost, POLITIEKE MOORD. Een nieuwe politieke moord heeft te Mos kou groot opzien gehaard. In Noworossisk is epn der oudste leden van de partij, Anti- poff. vooraanstaand lid van het stadsbe stuur, vennoord. Van de daders opibreekt ieder spoor. 1 Leider der nieuwe N.R.A. President Roosevelt heeft Zondag een aantal uitvoeringsbepalingen voor het na de beslissing van het Opperste gerechtshof van kracht gebleven gedeelte .der N.R.A., afge kondigd. Gelijktijdig heeft Roosevelt James O'Neil. den vice-president van de Guarantee Trust Company, benoemd tot leider van de N.R.A, als opvolger van Dona'.d Ridhberg. Engelsche vloot voorstellen aan Washington, die de heele kwestie een nieuw aanzien zou den geven. De Vlootbesprekingen PARIJS, IS Juni. De Fransche regeering, die zich ernstig ongerust, maakt over de concessies, die van Engelsche zijde aan de Duitsche vlooteischen zijn gedaan, heeft gis teravond een nota naar Londen verzonden, waarin zij de komende herziening der ver dragen, waarbij Duitschland als zeemogend heid zal worden hersteld, afwijst. Naar verluidt, zou Frankrijk zich onder deze omstandigheden zijn volle vrijheid tot uitbreiding van zijn oorlogsvloot .voorbe houden. Het Italiaansche standpunt Uit Rome: Naar in welingelichte kringen verluidt, is het memorandum der Engelsche regeerjng over de Duitsch-Engelsche vloot- bespre'kingen door dc Italiaansche rcgec- ring beantwoord. Verklaard wordt, o'at de regeering zich daarbij uitspreekt voor een behandeling der Duitsche herbewapening ter zee in het ka der van het verdrag van Washington en tegen afzonderlijke behandciing. Tegelij kertijd verklaart Italië zich bereid deel te nemen aan iedere conferentie over de vloot- kwestie. die in een geest van tegemoetko ming wordt gehouden. Nieuwe Engelsche vlootvoorstellen? Najir te Londen verluidt zou verwacht kunnen worden, dat Engeland dezer dagen de Vereenigde Staten zaf voorstellen alle quoten ten aanzien van de vloot af te schaf fen en te vervangen door een systeem van aankondiging van tevoren der vlootLioinv- programma's, die dc verschillende mogend heden wenschen uit te voeren. PARIJS, 18 Juni. Het Kamerlid Rubart, die een bezoek heeft gebracht aan de ver- sterkingswerken aan cie Fransche oostgrens, \erklaarde, dat gemiddeld eens per dag een Duitseh vliegtuig 05er het Fransche grens gebied vliegt hoven de verschillende ver dedigingswerken. DUITSCHLANDS RECHT OP KOLONIËN „Geen tijd te verliezen" zegt Von Epp Tijdens een koloniale conferentie in Frei burg heeft gouverneur Schnee liet woord ge voerd over de waardeering, die dc Duitsche koloniale werkzaamheid overal heeft gevon den en die dc zinneloosheid bewijst van de motiveering van het aan Duitschland ont nemen van zijn koloniën. „Ons voortbestaan als volk aldus spr eischt koloniën en wij houden om al deze redenen vast aan den eiscJi van uitlevering dier koloniën". Rijksstadhouder Ridder von Epp hield vervolgens een rede, waarin hij o.m. zeide: „Wij behoeven geen rechtsgronden aan te voeren tegen de beschimping van ons in hot verdrag van Versailles met. betrekking tot de koloniale kwestie. Het. is voldoende, dat onze wil bestaat dat niet verder toe te la ten en dat wij de gevolgen daarvan ook niet kunnen dulden, aangezien wij de koloniën thans noodiger hebben dan toon wij ze ver wierven. Het is noodzakelijk er aan te den ken, dat Afrika zich thans reeds zoo lang onder vreemde heerschappij bevindt en dat op natuurlijke wijze dit land zich in de rich ting van vreemde heerschappij ontwikkelt. Wij hebben daarom geen tijd te verliezen, wanneer wij onzo aanspra ken willen doen gelden. De koloniale kwestie is voor ons geen aangelegen heid van imperialisme, maar een zaak van voeding. De koloniale cisch luidt heden voor ons, in twee woorden: „Brood en Eer". Wij kunnen niet erkennen, dat Duitsch land weliswaar principieel waardig en gerechtigd is tot het besturen van koloniën, doch dat men niets wil weten van feitelijke teruggave. Duitschland heeft ook geen in teresse bij een mandaat, maar het eischt als het eigene datgene wat het voor God er. de menschcn rechtens toebehoort. Om de blauwe wimpel Nu de blauwe wimpel van den oceaan door de „Normandië" veroverd is, wordt overwogen de „Bremen" of de ..Europa" van de Norddeutsclie Llovd door een nieuwe tur bine 3000 P.K. meer stuwkracht te geven, ten einde een poging te doen, weer grooter snelheid dan die van liet Fransche schip te bereiken* DOOR BENZINEDAMPEN OMGEKOMEN. In de Oosthaven te Berlijn waren gisteren twee arbeiders bezig met, het reinigen van verscheidene grbote benzinetanks, die in den grond gebouwd zijn. Een hunner ver loor in een der tanks hef bewustzijn. Do tweede snelde zijn kameraad te hulp, doch ook hij viel bewusteloos neer. Toen beiden eindelijk geborgen waren, waren de levens geesten reeds geweken. NOODWEER OP FORMOSA. In Midden- en Zuid-Formosa heeft een noodweer gewoed, tengevolge waarvan de spoorwegdiensten stilgelegd werden. Een dertigtal huizen stortte in, waarbij echter slech'ts 1 persoon gewond werd. DE TOESTAND IN NOORD-CHINA. Uit Tokio: De Chineesche autoriteiten heb ben practisch alle eischen van de Japan- sche militaire autoriteiten ten uitvoer ge legd. De achterhoed? van kle 25ste divisie is uit Hopei vertrokken, terwijl verwacht wordt, dat op 20 Juni de geheelé tweede divisie zich zal hebben teruggetrokken. Het politieke opleidings-institüut, dat een cen trum was van anti-Japansche agitatie m Noord-China is ontbonden, terwijl boven dien de Nankingregeering officieel de anti- Japansche agitatie heeft veroordeeld. Gene raal Yoe Hsoe Tsji Tsjoeng, die afgetreden is als gouverneur van Hopei, trekt zijn troe pen terug, uit Hopei. Inmiddels hebben echter de Japansche militaire autoriteiten krachtig geprotesteerd bij generaal Soeng Tsje Jocan, den gouver neur van de provincie Tsjahar, tegen het binnenrukken van zijn troepen op Mand- sjoerijsch grondgebied op 11 Juni j.l. De „Koetilang" terug op Schiphol Eerste toestel van den versnelden dienst Gisteravond is de „Koetilang", het eerste toestel van de versnelde dienst op Indië, onder commando van den piloot J. B. Scliolte, op Schiphol Het oordeel van den piloot over het toe stel luidde in elk opzicht gunstig. Door de groote stijgkracht, waardoor men juist op 3000 a 4000 meter hoogte met het beste rendement vliegt, kan men over me nige bui heen vliegen, waar men anders doorheen moet. En is dit toch het geval, dan is men erdoor de groote snelheid ook eerder doorheen. Over de bestuurbaarheid was Scholle uitermate tevreden. Of het versnelde reisschema voor de be manning niet. vermoeiend was? Integendeel, verzekerde Scholte. De reis in acht of negen dagen was vermoeiender. Men vloog nu in 5Vs da? 55 vlieguren, dus slechts 10 uur por dag. Bovendien maakt* men, door de groote snelheid, om de Z1/* uur een tussc.henlanding. Het langste ononder broken traject duurde, ondanks regen en tegenwind, 4 uur 20 minuten. Het was een traject Allahabad—.Todphur, waarover de oude. machines ongeveer uur vlogen. De heer Hans M a r t i n vertelde, dat. men er dit jaar voor het eerst toe was overge gaan in de dienstregeling de tijden van ver trek en aankomst der vliegtuigen op te ne men. Met trots merkte liij op, dat de „Koeti lang" bijna overal hoogstens enkele minu ten te laat, doch meestal eenige minuten roeger dan in de dienstregeling stond, arri- ■eerde. Het oordeel hiervan was o.a., dat .oen dan met dc aankomst van de toestel len rekening kon houden en zorgen, dat de post. gereed stond. De grondorganisatie bleek weinig of niets te wenschen over te laten. De radiodiensten voldeden, dank zij ook dc Ned. Seintoestel- Icn Fabriek, die voor de vliegtuigen een uitmuntende zender en ontvanger had ge bouwd, de vliegvelden langs de route waren ook voor de Douglastoestellen goed en de flccomodatie voor de passagiers werd steeds beter. Het grootste voordeel van de cabine der Douglas-vliegtuigen, wat de menschen frisch en onvermoeid houdt, achtte de heer Martin eclitei; het feit, dat het geluid der, motoren zoodanig gedempt wordt, dat men er nauwelijks last van heeft en op norma len toon kan praten. „En stelt u voor", zeg<t de heer Martin, „verleden jaar deden we er nog acht dagen over, en nuVanmorgen keek ik nog uit mijn hotelkamer in Athene naar de Griek- sohe bergen en moest me in mijn arm knij pen, om te begrijpen, dat ik vanmiddag al weer op Schiphol zou zitten, terwijl ik eer- gisterochtend nog te Jodphur, in het hartje van Indie wandelde". GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN (De cijfers fusschen haakjes hebben be trekking op 1931.) BATENBURG (Gld). Gekozen: 2 Prof. Chr. (2) J. H. Israël en W. Vleeining (afLr.); 1 R.K. Arbeiders; 4 R K. (5). De heer H. L. Erkelens (Prof. aftr.) wensclite. niét voor een nieuwe candidatuur in aanmerking te komen. BIERUM. Geldig 2026. A R. 738 (775): C.H. 531 (558); V.D. 0 (200); H.G.S. 142; C.D.U. 292; V.B. 212 (196); S.D.A.P. 0 (85); Gem. bel. 161. Gekozen: 4 A.R. (5); 2 C.H. (4); 2 C.D.U. (0); 1 H.G.S. (0); 0 VJ>. (1); 1 V.B. (1); 1 Gem. bel. (0). DEVENTER. Geldig 17806 (16494): A.R. en C.H. 1834 (in 1931 resp. 621 en 1120); R.K. 2891 (2723); V.B. 2273 (2416); S.D.A.P. 5556 (4907); V.D. 1872 (20S3); R.S.A.P. 2624 (1727); Comm. 756 (897). Gekozen: 2 A.R. en C.H. (1931, resp. 1 en 2) H. v. d. Wal en H. Bont- sema; 4 R.K. (4); 3 V.B. (4); 8 S.D.A.P. (7); 3 V.D. (3); 4 R.S.A.P. (3); 1 Comm. (1). EMMEN. Geldig 14742 (13542) A.R. (2416); C.H. 2030 (22S1); R.K. 1783 (1903); Kath. Dem. 465 (0); C.D.U. 667 (0); V.B. 909 (1254); S.D.A.P. 3269 (3971); V.D. 1301 (1284); R.S.A.P. 771 (0); Neutralen 552 (0); Comm. 506 (335). Gekozen 5 A.R. (5); E. Hadders, E. ten Napel, H. Huizing Jr., J. Wanders en J. Mulder; 4 C.H. (5) H. Sikkel, L. Salomons, H. Witeveen en A. Roosien; 3 R.K. (4); 1 C.D.U. (0) G. Olvslager; Kath. Dem. 1 (0); 1 V.B. (0); 7 S.D.A.P. (8); 1 Neutralen (0); 2 V.D. (3); 1 Comm. (0); 1 Rev. Soc. (0). GIESSENDAM. A.R. 576; S.G.P. 242; V.B. 390 S.D.A.P. 174; Alg. Belang 219. Gekozen: 4 A.R. (4) B. de Booy; A. Kersbergen; T. van Dam en D. Schakel. 2 S.G.P. (t) D. de Rooij en T. Lock; 3 V.B. (3) D. van Harten, C de Jong en C. Tukker; 1 S.D.A.P. (0) W. van Dijk; Algem. Belang 1 (3) A. van de Minkelis Tusschon B. de Rooy en D. de Rooy (broe ders) moet geloot worden. GROOTEGAST. Geldig 3294. A.R. 1836 (1826) C.H. 235 (346); C.D.U. 404 (0); S.D. A.P. 309 (427); V.D. 460 (0). Gekozen: 7 A.R. (8); 1 C.II. (1); 2 C.D.U. (0); 0 Vrijz. (2); 2 V.D. (0); 1 SJD.A.P. (2). HOOGEZAND. Geldig 4950 (4556). 'A.R C.II. en R.K. 916 862)"; V.B. 0 (686); V.D. 603 (892); S.D.A.P. 2028 (U595); Lijst-Rein- ders 983; Comm. 420 (421). Gekozen 1 A.R. (1); 1 C.H. (0); 1 R.K. (2); 0 V.B. (2); 2 V.D (3); G S.D.A.P. (6); 3 Lijst-Reinders 1 Comm. (1). HUIZEN (N-H.) Geldig 4035. A.R. 651 (676); C.H. -418 (420); S.G.P. 302 (212); Chr. Dem. 1223 (0); Alg. Belang 339 (0); S.D.A.P. 333 (223);- Lijst Schaap 494 0). Ge Ikozen 2 A.R. (2); 2 C.H. (2); 4 Chr. Dem. (0; 0 C.D.U. (2); 1 S.G.P. (1>; 1 Alg, Belang (0); 1 S.D.A.P. (1); 2 Lijst-Schaap (4) 0 Lijst Plattel. (1). NIEUWESCHANS. Geldig 819. A.R., C.H. en R.K. 126 (76); V.D. 0 (90); S.D.A.P. 231 (198); Comm. 199 (106); Neutralen 177 (320). Gekozen: 1 A.R. en C.H. (0); 0 V.D. (1); 2 S.D.A.P. (2); 2 Neutralen (3); 2 Com. (1). NIEUWVEEN. Geldig 711. A.R. 182 (158); C.H. 97 (80); R.K. 243 (273); V.B. 0 (78); S.D.A.P. 73 (90) Gem. bel. 116 (0). Gekozen: 2 A.R. (1); 1 C.H. (1); 3 R.K. (3); 1 Gem. bol (0); 0 V.B. (1); 0 S.D.A.P. (1). RAAMSDONK. Geldig 2556 (2518) Prot. lijst 706 (719); R.K. lijst Raamsdonkdorp 650 581); R.K. lijst Raamsdonksveer 1200 (1218). Gekozen 4 Prot. lijst D. Lankhuizen, J. van Woerden, H. Nette en J. P. Ellenians, (allen aftr.); 3 R.K. lijst Raamsdonk-dorp; 7 R.K. lijst Raamsdonksveer. ROSSUM. Gekozen: 4 Prot. (5) E. Lubrecht E. H. de Koning, G. A. J. baron van Rand wijk, T. B. W. de Leeuw. SCHERPENZEEL. Geldig 867. A.R. 111 (87) C.H. 133 (107) ;S.G.P. 28 (0); V.B. 172 (149):S.D.A.P. 121 (0); Wilde Partij 218 (0). Gekozen: 1 A.R. (1): 1 C.H. (1); 0 Gem. Bel. (1); 2 V.B. (1); 1 S.D.A.P. (0); 2 Wilde (0); 0 Onafh. (3). SNEEK Geldig 7356 (6899). A.R. 1493 (1427) C.H. 1174 (1154); R K. 946 (914); C.D.U. 239 (0); V.B. 501 (460); S.D.A.P. 1693 (1952); V.D. 79S (824); Comm. 509 (0). Gekozen: 3 A.R. (3), F. Blak, G. L. Dokkum en F. Boevenga; 2 C.H. (3), M. Oppenbuizen en K. Kracht; 2 R.K. (2); 1 V.B. (1); 4 S.D.A.P. (4); 2 V.D. (2); 1 Comm. (0). ULRUM. Gekozen: 4 A.R. (6) J. Hoeksema, J. Broodhuis, C. Hospers, J. Rietsema; 1 C.H. (2) H. J. van Oosterom; 3 Chr. Volkspartij B. Vos, C. de Graaf en J. Adema; 2 S.D. A.P. (2); 1 V.B. (1). WOUDRICHEM. Gekozen: 2 A.R. (2) T. v. Vendel de Joodc en J. Spiering; 1 C.H. (1) A. B. Holster; 0 R.K. (4); 1 V.D. A. v. d. Wiel; 3 S.D.A.P. W. Vivien, J. Kuipers en C. Groeneveld. INBRAKEN Te Zwammerdam is ingebroken in het kantoor van den houthandel G. Hoogendijk en Zn., waar alles overhoop werd gehaald. Hoewel tot dusver nog niet niet zekerheid kan worden nagegaan, wat wordt vermist, staat wel vast, dat een bedrag aan geld,, als mede een hoeveelheid poet- en plakzegels is ontvreemd. Dit is thans reeds de derde maal, dat in dit kantoor wordt ingebroken. Te De Bilt wisten inbrekers door middel van het openschuiven van een raam een wo ning aan den Waterweg binnen te komen. Het geheele huis werd doorzocht. Een schrijfbu reau werd naar buiten gedragen. De sloten werden verbroken en de inhoud doorzocht. Het bovenste gedeelte van het bureau hebben de inbrekers oo een weiland gewbrjyen. Het is door de politie gevonden. Vermin: wordt al leen een portemonnaie met eenig geld. Gevaarlijk sujet gesnapt To Arnhem is 's nachts bij een win kelier een inbraak gepleegd. De 17-jarige zoon des huizes werd door een gestommel gewekt en wilde alarm slaan. Dc inbreker heeft hem toen met een revolver bedreigd en fen slotte met behulp van een kous vast gebonden. Daarna heeft de man het ge heele huis doorzocht en f 36 buitgemaakt. Vervolgens verliet hij den winkel. Dc zoon, die zich inmiddels bad losgewerkt, waar schuwde onmiddellijk de politie, die direct een groot aantal rechercheurs uitzond. In derdaad is het gelukt clc inbreker, een 18- jarige Duitschor, afkomstig uit Saarbrücken, eenige oogcnblikken later aan te houden. Hij was in het bezit van een met scherpe pa tronen geladen revolver en een stel inbre kerswerktuigen, terwijl een bedrag van on geveer f 36 op hem werd gevonden. Hij wordt ervan verdacht in den nacht van Zon dag op Maandag nog een inbraak te hebben gepleegd; bovendien wordt hij nog gezocht voor een elders gepleegde inbraak. De ge arresteerde heeft bekend. Het trof dc Arohemsche politie da£ !het signalement van den Duitscher overeenstemde met ihet signalement, dat door de Haagsche politie per radio was verspeid van den ontvluchten in breker, die op een I-Iaagsche agent ge schoten bad. De politie te Arnhem stel de zich daarop in verbinding met de Haagsche politie. In verband hier mede vertrok de politie-agent, op wien geschoten was, naar Arnhem, waar hij in den arrestant inderdaad den man herkende, die op hem had ge vuurd. Door een stier op de horens genomen Een 67 jarige man gedood Men meldt ons uit Zuilichcm: Toen de 67-jarige D. Spiering, arbei der bij C. van V., Zaterdagavond de stier uit de wei wilde halen, heeft bet dier hem op de horens genomen, en ongeveer twee meter omhoog ge worpen. Nadat Sp. op den grond was terecht gekomen, heeft het dier hem nog verder toegetakeld. IJlings toege schoten hulp het dier liep op een waard, welke naast den Waaldijk ligt wist diet dier een klomp tegen den ikop te gooien en zoo af te leiden. Men heeft Sp. toen over de heining ge holpen. De heer Sp., die door Dr. C. van S. te Brakel direct naar het zie kenhuisje 's-Hertogenbosch werd ver voerd, is aldaar reeds Zondagavond aan ernstige kneuzingen en inwendige verbloeding overleden- De heer Spiering was ongehuwd en 50 jaar in dienst bij Van V. De rijksveldwacht heeft het dier direct ma het ongeluk dood geschoten. De oorzaak van het ongeluk moet ver moedelijk hierin zijn gelegen dat Sp. als hij den stier ging halen bijna altijd 'n veekoek bij zich had, terwijl dit dezen keer niet het geval was. Terwijl Sp. d'en stier den halster aan wilde doen, is het dier doorgeloopen, en heeft Sp. in de hoogte geworpen, Autobus met kinderen aangereden Twee ernstig gewond Zondagavond heeft nabij Velp (N.-Br.) een ernstige autobobsing plaats gehad. De heer M., uit Mill, kwam met een luxe-auto uit de richting Grave en wilde vermoedelijk van rich ting veranderen. Te laat echter bemerkte hij de van de andere zijde komende autobus der firma Beerends, ufo Nijmegen, waarin een 14- tal kinderen gezeten was, die van een uit stapje huiswaarts keerden. De heer M. reed de bus in do flank aan, waarbij de bus kan telde en omviel. Passeerende automobilisten schoten toe om de kinderen, waarvan er één een diepe wonde aan het hoofd had opgeloo- pen, en een ander een arm had gebroken, te helpen. De overige kinderen hadden lichte ver wondingen door glasscherven bekomen. Nadat zij door dr. Campers, uit Grave, ren verbonden, werden de kinderen me»; auto's naar hun woningen te Nijmegen vervoerd. De heer M. kwam met de schrik vrij. Beide auto's waren zwaar beschadigd en moesten worden weggesleept. De marechaussee stelt een onder zoek in. EEN SENSATIONEELE JACHT OP DEN DOMMEL Te Den Bosch wilde de politie een persoon, bygenaamd „de Erwtensoep", wonende op een woonschip op den Dommel, die nog iets met de politie te vereffenen had, arresteeren. De jongeman ontsnapte in een roeibook, die langs het woonschip lag en roeide weg, op den kant begeleid door de politie met haar rijwielen. De jongeman zette koer* naar de Engelsche Dieze, terwijl politieversterking hem nu ook in die andere richting volgde. Toen hq einde lijk aan wal ging, wist hij nogmaals aan de politie te ontkomen en vluchtte hek veld in, waarheen de politie hem enkele waarschu wingsschoten achterna zond. De jongeman gaf zich toen over en werd onder geleide van hon derden nieuwsgierigen naar het politiebureau gebracht. VERDRONKEN By Gil ze (N.-Br.) is hét 2-jarig dochtertje van de familie Diepstraten in een onbewaakt oogenblik in een teil met water gevallen en verdronken. Dokter Hoeks, die spoedig ter plaatse was, paste eenigen tijd kunstmatige ademhaling toe, doch de levensgeesten waren reeds geweken. Eén der opvarenden van het pleizierjacht „Rose Marie", is op den Rijn nabq Eist, onder Rhenen overboord gevallen en verdron ken. Dregtren bleef zonder resultaat. Het slachtoffer is de 34-jarige ongehuwde M. van den Berg, uit Rotterdam. SCHIPBRUG AANGEVAREN De schipbrug te Doesburg is Zondagmiddag aangevaren door den Duitschen schoener „Ad- Ier". De „Adlcr" voer den LTfisel af en dreef bij de brug gekomen plotseling uit den koers, waarschijnlijk door een windvlaag. De brug werd zwaar beschadigd en het verkeer ruim drie uur gestremd. De Geldersche tramwegmij. regelde haar busdienst AchterhoekArnhem zóó, dat de Weerbericht Het dunne pijltje sreeft den vorlgen stand U BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Coruna 769.L Laagste stand te Andaenes 750.1. Stand vanmorgen halftwaalf 758.3. WEEP YACHTING Zwakke tot m; tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met kans op regen of onweer, later wellicht opklarend en iets warmer. BUITENLANDSCH WEERBERICHT In het Z.W. bleef de barometer stijgen en: ook in Scandinavië is de diepe depressie naar bet N. afgetrokken cn stijgt de baro meter nog. In onze omgeving is de korte opklaring weer onderbroken door een secundaire van de depressie in het W., die zich snel naar het O; trekt en door een breede rug van hooge drukking wordt gevolgd. De depressie op de oceaan wordt veel die per. maar ligt, nu verder W.-waarts cn schijnt meer N.-waarts tc trekken. De se cundaire brengt regen in oen groot deel van. Frankrijk, Beigic, ons land, W.^Duitschland en de Britsche eilanden. In O.éDuilschland is na onweer de ludht weer opgekalarcl en in is het 110S vrij warm. Noorwegen heeft nog regen bij W. wind en Zweden is het droog en vrij warm. Vermoe delijk zal do secundaire die van de hoofd depressie wordt afgesneden in de eerste 2-1 uur nog regen in onzo omgeving brengen met kans op onweex*. Wellicht volgt daarna verbetering. STORMWAARSCHUWINGSDEENST Geseind hedenmorgen om 9.40 uur aani alle posten: Attenticsein neer! 19 JUNI Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.2.3 uur Maan op nam. 11.29 uur onder v.m. ,7.24 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 19 JUNI Van 's avonds 9.53 uur tot 's morgens 4.09 uuï Waterstanden Rivieren Breisach Kehl Dledeshelra Mannheim Mains Bin gen Caub Ems Coblens Trier Keulen Dusseldorf Ruhrort 0,98 2,90 5,03 5,04 f,34 1,39 2,05 2,07 2,97 2,96 3,43 3,43 1,11 1,12 3.18 3,18 0,53 0,56 3.21 3,21 2,59 2,59 1,86 1,68 Wesel Emmerik Loblth Nijmegen St. Andrles Arnhem Vreeswijk lw Westervoort Deventer Kampen Eysden Maastricht Grevenbicbt Venlo Grave (sluis) St. Andries den Vorig 1.78 1,78 2,97 3,01 11,90 11,98 9,53 9.63 4.06 4,07 9,28 9,30 1,15 1,14 9,92 9,95 3,61 3,62 0,14 0,25 46.60 46,71 41,32 41,50 28,41 28,53. 00,00 00,00 5,61 5,79 1,33 1,50 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oude Amsterdamsche ti)d)J Delfzijl 0,52 13,03 Hellevoetsl. 4,35 17,02 Terschelling 9,17 22,46 Willemstad 5,30 17,53 Harlingen 11,05 23,35 Brouwersh. 3,47 16,14 Den Helder 8,55 21,30 Zierikzee 4,27 16,45 IJmuiden 4,32 17,00 Wemeldinge 4,47 17,10 Hoekv. Holl. 3,47 16,16 Vlissingen 2,49 15,06 Scheveningen 3,57 4,26 Terneuzen 3,24 15,43 Rotterdam 5,59 18,13 Hansweert 4,17 16,33 reizigers aan den eenen kant van de rivier uit stappend, over de brug liepen en aan den andef ren kaifo in daar gereedstaande bussen stegen Uit Oost-lndie Een spoedordonnantie ingediend Tegen plotselinge prijsstijging. BATAVIA, 17 Juni (Aneta). Bij den Volks raad is een spoedordonnantie ingediend tot instelling van controle op den handel, waar door beoogd wordt een plotselinge scherpe prijsstijging te voorkomen, indien de aanvoer van gebruiksgoederen door bijzondere om standigheden tijdelijk of blijvend mocht wor den stopgezet. Teneinde dit te bereiken zal door den Gouverneur-Generaal een commissie kun nen worden ingesteld ter bewaking van den handel in bepaalde goederen, welke commissie de bevoegdheid verkrijgt aan rechthebbenden op handelsvoorwaarden aanwijzingen te geven met betrekking tot verhandeling daarvan. Bij niet-nakoming van deze aanwijzingen zal die commissie het recht hebben de goederen in beslag te laten nemen en voor rekening van rechthebbenden te verkoopen. De Regeering vraagt den Volksraad deze spoedordonnantie uiterlijk 29 Juni af te handelen. Het ingrijpen van de commissie wordt af hankelijk gesteld: ten eerste van de prijs stijging, wanneer deze zoodanig is dat deze een ernstige verstoring teweeg brengt of dreigt teweeg te brengen in de voorziening van gewichtige levensbehoeften voor één of meer bevolkingsgroepen; ten tweede van het feit dat de prijsstijging wordt veroorzaakt of bevorderd doordat de in Ned.-Indië aanwezige voorraden van bedoelde goederen niet, dan wel slechts tegen onoirbaar hoogen prijs, voor afnemers beschikbaar worden gesteld. Belanghebbenden kunnen binnen acht dagen bij den Gouverneur-Generaal in verzet komen. ALWEER EEN BRANDSTOFLOOZE MOTOR! DJOKJAKARTA, 18 Juni (Aneta). Thans wordt ook in Indië de aandacht gevraagd voor brandstoflooze motor. Volgens mededee- ling van den te Djokjakarta gevestigden notaris C. L. Vermandei is deze uitgevonden door een technisch goed ontwikkeld Indisch en berust de werking van deze uitvin- aing op een natuurwet, waarop tot heden juist in verband met de eenvoud daarvan geen acht zou zijn geslagen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2