Koninklijk bezoek aan Amsterdam De opening van den Volksraad BINNENLAND. Ge slaagt zeker MAANDAG 17 JUNI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 „Kleurenpracht" en Van Heutsz- monument Groote belangstelling van de zijde der bevolking Over het bezoek, dat de Koningin en de Prinses Zaterdag aan Amsterdam hebben gebracht, meldt onze Amsterdamsche cor respondent ons nog het volgende: Het korte, officieuse bezoek, dat H.M- dc Koningin en H.K.H Prinses Juliana Zater dag aan Amsterdam hebben gebracht, heeft niettemin groote belangstelling van de zijde der bevolking getrokken. Vele burgers had den de vlag uitgestoken. Vooral in Zuid. waar het hoofdmoment van den dag, de onthulling van het Van Heutsz-monument, plaats vond, was het in de middaguren zeer druk- Hartelijk zijn Koningin en Prinses langs straten en wegen door de saamgestroomde menigte begroet, vooral in de omgeving van het Olympia- plein. Per auto was H.M. de Koningin 's mor geus in het Paleis op den Dam aangekomen, vergezeld van een klein ge volg en van den burgemeester van Amster dam, tlr W. de Vlugt, die aan de grens bij Diemen de Vorstelijke bezoekster had ver welkomd. De Koningin was alleen bij Haar aan komst, Prinses Juliana arriveerde eerst tegen half één uit Friesland Het wachten de publiek op den Dam frappeerde dit al leen-verschijnen van onze Koningin op het balcon na Haar binnenkomst. Te harte lijker zijn de toejuichingen van het publiek geweest en te midden van het ternauwer nood onderbroken gewone stadsleven was de verschijning van de Vorstelijke Weduwe in het witte rouwgewaad een bijzondere ge beurtenis. De wacht bij het Paleis is waargenomen door matrozen van in de haven liggende oorlogsschepen, terwijl de pijpende mari niers bovendien de honneurs waarnamen voor de Landsvrouwe en Haar Dochter. Alleen de burgemeester is bij H.M. na Haar aankomst in gehoor ontvangen- 's Middags was de belangstelling van het publiek nog grooter. Tevergeefs had men gehoopt om half één Prinses Juliana na Haar aankomst uit Leeuwarden op 't balcon te zien. Maar om twee uur werd het geduld van het wachtende publiek beloond, want op dat uur reden de beide Vorstelijke Vrou wen uit .voor een bezoek aan „Kleurenpracht" in het Vondelpark. Al was de samenstelling van den Ko ninklijken stoet eenvoudig, er was toch iets in van de vorstelijke praal, die altijd aan trekt. En de menschen hebben er op den vrijen Zaterdagmiddag van genoten en langs den weg van hun ingenomenheid met het vertoef van Koningin en Prinses on dubbelzinnig blijk gegeven. Zij hebben heel den w-eg langs H M. en Haar Dochter har telijk toegejuicht. 1 Tiet Vondelpark werd bereikt door den ingang aan de Van Eeghenlaan, waar vlak bij de werklooze jongeren hun „Flora" heb ben aangelegd. Hier werden de Koningin en de Prinses ontvangen door het Comité „Prac tisch Werken", onder welks leiding „Kleu renpracht" is aangelegd. De voorzitter, dr M. de Hartogh, stelde den voorzitter van 't Vondelpark, mr C. P- van Eeghen, aan de Koninklijke Bezoeksters voor, alsook de hoofdleider van het werk, ir J. A. Josephus Jitta, de leider van den aanplant der kleur rijke rhododendrons, den heer J. Jongsma en eenige andere leden van het Comité. Tot kwart voor één was het publiek toe gelaten- De paden, waar de Koningin en de Prinses wandelden, werden evenw el vrij ge laten. Zoowel tegenover het Comité als de jongelui zelf hebben beide Bezoeksters zich waardeerend en bewonderend uitgelaten over hetgeen Zij hier hadden gezien. Buiten „Kleurenpracht" in de breede lanen Van het Vondelpark, waarvan Prinses Ju liana aangename herinneringen uit Haar kinderjaren bewaart, stond een enthousiaste menigte, die Koningin en Prinses warm be groette. Zoo ging het eveneens op den ver deren tocht. Hoe meer men het doel hier van naderde, hoe grooter de belangstelling. In de omgeving van het Olympiapleln gelegen in het fraaiste deel der stad, waren alle geschikte punten door dichte scharen bezet en in het ruimte plein zelf bevatte niet alleen de elite der toeschouwers, maar ook duizenden anderen, die tot op de daken toe zich mooie plaatsen hadden veroverd- Zoo ook op het Lyceum, waar de breede platte daken een praebtigen aanblik boden aan de kijkers, die de gebeurtenissen recht Voor zich konden waarnemen. Boven da Lyceumpoort hingen uit de vele ramen w pijten, terwijl alom in den omtrek de vlag gen wapperden. Door de goede zorgen van het Comité was oen tont geplaatst tegenover het monument, zoodat IIM. en H.K-H. met eenige leden van het gevolg hier beschut waren tegen den frisschen wind. Bij de aankomst der Hooge Bezoeksters speelde liet Politie-mu- ziekgezelschap het Wilhelmus, waardoor heen zich de jubeltonen der menigte meng den. Hel is een goede gedachte geweest hierin de wijde ruimte niet een gemengd koor, maar een mannenkoor te laten zingen- De krachtige stemmen van „Apollo" onder de bezielende leiding van Fred. J. Roeske wa ren hier onmisbaar om den zang tot zijn recht te doen komen. Schoon en gedragen klonk na het bekende „Wilt heden nu tre den" de Hymne ter nagedachtenis aan Gou verneur-Generaal J. B. van Heutsz: Rijk gezegend Tropenland, U vereent een hechte band Met Uw Koningsvrouwe. Haar zij de lofl Moog' Uw volk in vrede leven, Eén van zin niet Neerlands streven. Eendracht sier' den Vorstentroon, Kracht, vol grootheid, machtig schoon! Diep gevoelde erkent'lijkbeid Voor den man, die heeft geleid Tot dit grootsche einde. Hem zij eer! Hulde en dank zij hem gegeven Voor zijn moed, zijn krachtig streven- Voorspoed kwam na hangen strijd. Eer, hem dankbaar toegewijd! Na de redevoeringen van den voorzitter van het Comité, generaal H. N. A. Swart, en van dr H. Co lijn, die wij Zaterdag reeds li»bben vermeld, gaf H.M. opdracht de laatste beletselen van het middenstuk van liet monument weg te nemen- Deze middenpartij bevat het voetstuk.dat het groote hoofdbeeld draagt, hetwelk het Nederlandsche gezag uitbeeldt, dat in Indi* ordenend is opgetreden: een klassieke vrou wenfiguur me! een wetsrol in de hand, ge flankeerd door twee leeuwen, welke de wa penschilden van Amsterdam en Batavia vasthouden. Boven dit alles uil rijzen twee hooge steenen pylonen, saamgebonden door een opkomende zon, symboüseerend de twee-eenheid Nederland—Nederl. Indië. In het middelpunt van het monument is dc -bronzen relief geplaatst van den .man, die een zoo machtig aandeel heeft gehad in het tot stand komen van deze twee-eenheid: den generaal J. B- van Heutsz. Boven de reliefbuste ligt de wakende leeuw. Om een denkbeeld te krijgen van 't groot sche bouwwerk van den architect ir G Friedhoff en den beeldhouwer F. J. v. Hall, mogen de volgende bijzonderheden dienen: De totale lengte van het monument be draagt: 'J3-60 M.; de hoogte van de baksteen- pylonen, gemeten uit de achter het monu ment liggende straat, bedraagt 18.70 M.; de totale hoogte, tot de bovenste zonnestraal 2.1.90 M.; het voetstuk is hoven den vijver hoog 3.70 M.; 't hoofdbeeld 4-50 M.: de vijver is breed 14.20 M. en lang 23 33 M. De muren en pylonen zijn van bruin-roo- den baksteen, het beeldhouwwerk is uitge voerd in^fusSchelkalk, de afdekbanden zijn Na de onthulling van dit geheel bijzondere monument hebben H.M. de Koningin en H.K.H. de Prinses kransen neergelegd tegen den rand van den vijver, die nu niet meer in rust verzonken lag, maar aan beide zijden van de middenpartij in tal van stra len, liet water opspoot. De deputatie namens het Kabinet, welke hierna volgde, bestond uit de ministers dr Colijn. de Graaff, de Wilde en Slotemakerde Bruine- Daarna volgden de talrijke groepen van land- en zeemacht en militaire vereenigin- gen. Het was een fraai vertoon van kleu rige uniformen. Bij da deputatie van de Ned. Ver. „Ons Leger" zagen wij het Kamer lid Van Dijk, .bij „Moed, Beleid en Trouw" generaal Snijders. De oud-strijders, die nu en dan passeerden, werden telkens door het auditorium spontaan toegejuicht. Ook gene raal Hoefer van het Legermuseum- Voorts was een vertegenwoordiger uit Coevorden, Van HcuLsz' geboorteplaats, aanwezig. De eene fraaie krans na de andere werd neer gelegd. terwijl het stramme militaire saluut eerst Koningin en Prinses gold. daarna het monument. Generaal Swart heeft het monument overgedragen aan de gemeente Amsterdam, waarop burgemeester de Vlugt het in welgekozen bewoordingen aanvaardde. „Amsterdam", verklaarde dr de Vlugt o.m., „prijst zich gelukkig, dat binnen zijn muren dit monument is verrezen. Het zal bezieling wekkeü bij de velen en velen die langs dit monument gaan; zij zullen aan den voet blijven staan, gedachtig aan de daden van een groot man- Het stemt tot verheugen, dat dit gedenk- teeken in dezen tijd. waarin zoo vele destructieve krachten trachten, haar hcil- loozen invloed uil te oefenen, tot stand kon worden gebracht. Want dit bewijst, dat ons volk gelukkig nog het groote weet te eeren. Vóór het vertrek onderhielden HM. de Koningin en Prinses Juliana zich met 'de DE U1VER-RAMP Het nadere onderzoek Uit het rapport der commissie Aan het verslag der commissie ven onder zoek inzake de ramp van de „Uiver" ontlee- nen wij nog het. volgende: Uit het rapport van Dr Ir van der Maas blijkt duidelijk heit verloop van de bui, dje in den nacht van 19 op 20 December 1931 boven H3 en Rutbah Wells woedde en die de „Uiver" noodlottig is geworden. Hoewel men van een bui, zooals de hier- bedoelde, niet mag aannemen, dat zij zich langdurig met gelijke hevigheid en eenpari ge snelheid verplaatst men moet eerder denken aan 'n opeenvolging van verschillen de buien wijst alles erop. dat de door H3, de „Uiver" en Rutbah Wells ondervonden bui geheel dezelfde was. Zoowel te H3 als te Rutbah, dat Oostelijk van H3 ligt, zag men haar in 't Westen aankomen en Oosten verdwijnen, terwijl het verloop windsterkte, regen en onwaar op beide plaat sen hetzelfde was. Aangenomen mag dus worden, dat de „Uiver", die in het tijdsyepf loop tusschen het passeeren van de bui te H3 en te Rutbah tusschen beide plaatsen in vloog, zich in geheel dezelfde bui heeft be vonden. Zoowel de bui als „Uiver" verplaatsten zich van West naar Oost; de „Uiver" haalde de bui met groote snelheid in en vloog er aan den achterkant in. Aanvankelijk ont moette het toestel zwaren regen en betrekke lijk matigen wind, langzamerhand geraakte het in het gebied van onweer, regen, hevige verticale luchtbewegingen en uiterst krach tige en variabele winden. Het. is zeer waar schijnlijk, dat het toestel nog slechts zeer enkele kilometers van den voorkant der bui verwijderd was toen 't ongeluk plaats greep. Deze waarschijnlijkheid volgt uit den tijd veil passeeren van H3 0023 u. MTG). de verplaatsingssnelheid van de bui, welke op 35 km. geschat kan worden en de eigen snelheid van het toestel, welke, naar r mag aannemen, ongeveer 225 km. heeft da-agen. Do piloot moet doelbewust in de bui gevlo gen zijn, hierop wijzen de ingehaalde antenne en de ingestelde koers. Het was op een vori- gen tocht naar Cairo en terug reeds geble ken, dat men het toestel wat den koers be treft in zeer ongunstig weer zelfs met twee man niet steeds houden kon en daarbij veel hoogte verloor. Ook was de hoogtebesturing in die omstandigheden zwaar. Men moet dus aannemen, dat dc piloten, toen zij in het voorgedeelte, dat is het hevigste deel, van de bui gekomen waren, de handen met de besturing meer dan vol hadden en de uiter ste pogingen hebben moeten aanwenden, om het toestel in de hand te houden. De moest voor de hand liggende veronder stelling is, de-t het den piloten niet mogelijk L geweest, zich voldoen-cle aan den noodllotti- gen invloed der dalende luohtstroomen te onttrekken, dat zij de besturing met het ver ticale roer zijn kwijt ge.iaa.kt en in hun uiter ste pogingen de besturing in handen te hou den er niet aan konden denken om te landen, eensdeels omdat een landing in het heuvel achtige terrein allergevaarlijkst moest vyor- den, an der deeds omdat zij geen handen yrij, hadden om zich op de landing voor te berei den, met het gevolg, dat zij met een. eigen snrilheid van tenminste 225 K.M. den grond raakten. De gewijzigde koers, de vermoedelijke draairichting stuurboord uit, het niet instel len van een anderen koers dan die naar Bag dad, de eendgszins vooroverhellende stand zoo dicht bij den grond en last not least het aan den grond loopen zelf, het zijn voor de commissie alle aanwijzigen, dat men het toestel niet meer op voldoende wijze kon besturen. Is deze veronderstelling juist, dan diringt zioh de vraag naar voren of een gemakke lijker te besturen toestel wel veilig door de bui hieen gebracht zou zijn. De mogelijkheid, dat het gelukt zou zijn, bestaat zeer zeker, maar een bevestigend antwoord op deze waag is overigens niet te geven. Al moge blikseminslag onwaarschijnlijk zijn, ook deze mogelijkheid is niet met ze kerheid uitgesloten. Van kwaadwilligheid of misdaad kwam geen enkel positief feit ter kennis van commissie. leden van het Comité, door welks zorgen 't monument is verrezen; met de familieleden van wijlen generaal van Heutsz en eenige oud-strijders. De Koninklijke auto's stonden gereed en langs een belangstellende, juichende menig te reed de stoet tot aan Berlagebrug en Hartveldsche brug, waarna de kap werd gesloten en de reis naar Apeldoorn aan- Zaterdagmiddag is op het fraaie Olympiaplein te Amsterdam door H. M. de Koningin een monument onthuld ter tere en nagedachtenis van Generaal J. B. van Heutsz. Deze foto geeft een overzicht tijdens de plechtigheiu. Wij hebben ons naar binnen en naar buiten aangepast aldus de G.G. Politieke toestand stemt tot tevredenheid Wij gaven reeds Zaterdag een gedeelte van de rede, door den Gouverneur-Generaal jhr mr B. C. de Jonge, gehouden bij de opening van den Volksraad. De voedselvoorziening, aldus Z.E. in het verder verloop van zijn rede, eischte bijzon dere zorg, vooral in de eerste maanden van het jaar 1935. De Regeering voerde rijst in op Java en Madoera, en zorgde voor snelle erstrekking van geld en voedsel in de dis tricten Cheribon, Banjoemas en Djombang- Hierdoor werden, mede door de prijzens waardige locale en gewestelijke activiteit, plaatselijke voedseltekorten voorkomen. De thans aikomende oogst is, behoudens voor Cheribon en West-Borneo, ruim en wettigt goede verwachtingen voor 't komende jaar. De scherpe verlaging van het algemeen welvaartspeil beïnvloedde de voeding der bevolking in ongunstigen zin. In hoeverre hier het verband aanwezig is, valt moeilijk te zeggen, doch uit het gehouden onderzoek is gebleken, dat tuberculose zich meer en meer ontwikkelt tot een volksziekte, welke met aanwending van alle krachten dieut te worden bestreden. .n de pestbestrijding door middel van het vaccin van dr Often heeft men, dank zij de aanvankelijk gunstige resultaten, goede verwach tingen. Tijdens zijn reis door de Molukken en naar Bali heeft spr. bijzondere aandacht aan de lepra-lijders gewijd, welke hem leidde tot de overtuiging, dat een ge legenheid voor wetenschappelijke bestu deering van de lepra dient te worden geschapen- Dit zal geschieden uit de gelden van de Koningin Wilhelmina Juhileumstichting,waarbij opeen Lands bijdrage voor exploitatie kan worden gerekend. Onderwijs De taak van het onderwijs zal worden aangepast aan de gewijzigde maatschappe lijke structuur. Hiertoe zal het. ambachts- onderwijsgedeeltelijk worden omgevormd en het handelsonderwijs worden aangepast aan do huidige economische omstandigheden, Kolonisatie naar N. Guinea De groote onzekerheid ten aanzien van Nieuw-Guinea maakte het voor de Regee ring onmogelijk om de kolonisatieplannen te stimuleeren, doch waar nederzettingen vanzelf ontstaan, zal de Regeering zich niet onthouden van de bevordering van den goeden gang van zaken en van financieelen steun. De exportbelangen Voor dét gedeelte onzer volkshuishouding dat boven het niveau van de dorpseconomie 'uitgaat, is de export van onze producten de grondslag. In verband hiermede werden verschillen de maatregelen genomen tot waardeverbete- ring van onze exportproducten en tot uit breiding van de markten van afzet. Spre ker bracht hierbij de resticties in herinne- ring, waarbij een verbetering van de' op- brenjst van rubber, tin, kina en thee werd bereikt- De moeilijkheden hiermede onder vonden, zijn echter niet gering, zooals bij de rubberrestrictie gebleken is. Daartegen over staat, dat vele ondernemingen weder om een bestaansmogelijkheid hebben ver kregen en de bevolking hoogere directe in komsten ontving dan vroeger het geval was. Spr. bracht ook de ordonnantie betreffende de kapokbeiangen in herinnering en kondig de aan, dat soortgelijke maatregelen voor andere bevolkingsproducten, zooals tabak, te verwachten zijn. Dank zij de samenwerking met Neder land verkreeg Ned.-Indië uitvoennogelijk- heden, die het door eigen tegenprestaties (die steeds worden geëischt) niet had kun nen verkrijgen of behouden. De Japansche besprekingen Het nadeel van de ruilpolitick is, dat wij genoodzaakt zijn een deel van onzen in voer te betrekken uit duurdere productie landen, doch hiertegenover staat, dat slechts door verzekerden export ons midaelen wor den verschaft om goederen in te koopen. In dit licht beschouwt spreker de onder handelingen tusschen Ned-Indië en Japan, die wel is waar niet tot het gewenschte resultaat hebben geleid, maar toch veel bij droegen tot een beter begrip van elkanders standpunt. De hoop wordt gekoesterd, dat alsnog voor beide partijen een bevredigende oplos sing zal worden verkregen. Industrialisatie Z. Exc. stond dan stil bij de oprich ting van een zeepfabriek en van een fabriek van rubberbanden, zulks als ge volg van de tegemoetkomende houding door de overheid aangenomen. Spr. vroeg zich af of ook het Neder- landsche kapitaal thans geen nieuw em plooi in deze gewesten zou kunnen vin den. Spr- wees hierbij op de groote vlucht, welke de weverijen, met name die van bontgeweven goederen en van sarongs, hebben genomen. De omvang hiervan moet echter zoodanig zijn, dat onvruchtbare concurrentiestrijd moet worden voorkomen, eventueel door middel vao bedrijfsreglementeering, welke reeds is toegepast voor drukkerijen, veem- bedrijven en mclkerijen in Bandoeng, en waarvoor de toepassing thans in onderzoek is voor ijsfabrieken, de sigaretten-, sigaren- en strootjes-industrie en bontweverijen. De politieke toestand De aanvang van dit tijdsbestek is verbon den aan de herinnering aan een politieke agitatie en bandeloosheid van zekere groe pen en personen, die vooral met het ooj op de daarop volgende jaren van dieper in vretende algemeene verarming bedenke lijk waren. Alleen door volstrekte verzekering van rust en orde kunnen Land en Volk 't hoofd boven water houden in de moeilijke finan- cieele en economische omstandigheden als waarin wij ons thans bevinden. Daarom heeft de Regeering, op grond van Leen stelselmatig onderzoek, een aantal maat regelen voortgebracht en aangenomen ge- Jr Mr B. C. de Jonge H zien, inzake de verzekeringen van staatsbe langen. Juist een betrekkelijk rustig tijd perk, zooals wij thans beleven, geeft de goede sfeer om dergelijke maatregelen te behandelen- Spr. constateerde met dankbaarheid, dat ondanks allen tegenspoed, Nederl.- Indië in stand bleef als een innerlijk gezond geheel met groote toekomstmo gelijkheden. Wij hebben hier nog altijd een door de natuur rijk uitgerust land, doch evenzeer veerkracht, hetgeen aan getoond werd door zijn maatschappelijk organisme en aanpassingsvermogen. Wij staan in de ons omringende wereld met een economische toerusting, welke het ons mogelijk maakt onder moeilijke omstandigheden onze plaats onder de zon te bc-houden. Wij hebben ons naar binnen, en naar buiten aangepast aan veranderde omstandigheden, zoo goed en zoo volledig als in korten tijd mogelijk was en samen met Neder land onze economische betrekkingen met de wereld en onze gedragslijn je gens haar eveneens aangepast. Zonder ophouden werd naar gezondmaking van de openbare financiën gestreefd en wij zullen hierin nog verder gaan. De orga nisatie van Overheidszorg in sterk ver soberden vorm, blijft toch over vrijwel het gansche vroegere terrein in stand- De politieke toestand stemt, de om standigheden in aanmerking genomen, tot tevredenheid, De Gouverneur-Generaal richtte zich dart tot het College met de volgende woorden „Mijne Heeren, leden van den Volksraad, het is-fcbans" aan U: om- in dezen geest voprt te gaan. De taak, welke voor U ligt is moei' lijk, maar schoon en bovenal vol verant woordelijkheid, niet alleen ten opzichte van het reusachtige Ned.-Indische gebied, dat zwoegt en strijdt voor zijn bestaan, maar ook ten aanzien van het kleine Moederland, dat in even moeilijke omstandigheden ver keert. Met de bede, dat onder Hooger zegen Uw arbeid goede vruchten mag dragen, verklaar ik deze zitting van den Volksraad geopend": ROFFELRIJMEN. DE VERRASSING In de ruime etalage Van een groote grutterij Stond een levende reclame Die een prijsvraag was erbij: Zestien eiergeéle kuikens En een hagelwitte kloek Trokken heel de dag de kijklust Van een glunderend bezoek, En, zooals de koopman hoopte, Viel de aandacht op den duur Op het groote bord, met opschrift „Wie raadt hun geboorte-uur?" Elke klant mocht er naar raden, Elke kooper kreeg een bon Met de kans dat hij de pracht-ren Plus de kloek met kuikens won. 't Werd een run om kïppenvoeder. Hennep- en kanariezaad. 't Werd een loef je voor den grutter En een eindeloos geraad. Bij de klanten steeg de spanning, Idem bij de grutterij, Want het was per slöt niet anders Dan een nette loterij. Toen de wedstrijd was gesloten En de uitkomst uitgekiend Bleek het dat mejuffrouw Jansen Het cadeautje had verdiend. Jan, de knecht, mocht het bezorgen. Jan kwam met de auto voor; Met zijn wagen volgeladen Ging hij er verheugd vandoor Naar 't adres van juffrouw Jansen: Derde Nieuwstraat 20-vier, Dat zou een verrassing worden!, Dacht hij, glimmend van plezier. En dat werd het in der waarheid: Juffrouw Jansen schrok ervan Toen zij op haar zolderkamer Hoog bezoek kreeg van een man. Juffrouw Jansen bleek een vrouwtje Arm en tachtig jaar en grijs! Achze wist er heusch geen raad mee Op haar „kamer" met zoo'n prijs! Toen ze zaad kocht voor haar pietje Deed ze mee, uit aardigheid, Maar nu ze de prijs kon krijgen Was ze hem toch liever kwijt...! Jan wist raad: hij kocht het zaakje. Jan lei twee rijksdaalders neer. Jan was blij en juffrouw Jansen Vond hem een royale heer. (Nadruk verboden.) LEO LENS. Weet je al, dat Colijn.... In verkiezingstijd mag blijkbaar alles. Grove lasier schijnt dan bij partijen, die van de negatie moeten leven gangbare munt te zijn. Lieden, die bij de uitgangen van anti-rev. vergaderingen plaatjes uitdeelen, waarop men Dr Colijn zoomaar te midden van Roomsche priesters ziet staan, vertellen er het praaLjc bij, dat hij het volk aan Rome overlevert en zoo komt de laster in de wereld, die van huis tot huis kruipt: „Weet je al, dat Colijn óók Roomsch wil worden En er zijn menschen, die in deze tijd alles gelooven. Zoo kan men ook zonder risico een ander lasterpraatje vertellen: „Weet je al, dat Colijn Zondag gevlogen heeft?" „Absoluut! Z e hebben hem gezien. Een heele rondvlucht boven Nederland, 's Mor gens om half elf is hij van Waalhaven ver trokken". Zoo gaat het praatje over de kantoren: het wordt aangedikt en met schimpscheu ten voorzien verder verzonden. Bij het dag blad „De Telegraaf" werd geinformeerd, of het verhaal juist was. Men wist er daar niet van. Toen beld6 een vriend van ons blad, die het verhaal ook moest hooren, ons op. Waarop wij dan in vredesnaam maar in Den Haag navraag deden, hoe als Ge op 't examen Uw gedachten kunt con* cenlreeren. Wilt Ge kalm en rustig xijn, neem dan 'n „AKKERTJE". 3 stuks in metalen zakdoosje 20 cent. Overal verkrijgbaar. Dr., Cülijn dep. Zondag had doorgebracht. Legenden'kunnen zoo akelig werken Dr. Colijn was op Zondag j.l. te half elf tegenwoordig bij de godsdienstoefening in Noorderkerk te 's-Gravenhage, waar Ds A. G. Barkey Wolf voorging. 27 jeugdigen legden belijdenis van hun geloof af. Dr Colijn behoorde tot de eersten, die na afloop van den dienst de jonge lidmaten de hand kwam drukken om hun geluk te wenschen met de goede keuze. Mogen wij het hierbij laten? Er zullen wel méér legenden volgen. Gedcp. Staten van Utrecht stellen voor, aan de gemeende Utrecht, ten behoeve van de werken tot verbetering van de spoorweg toestanden binnen die gemeente een bij drage uit de prov. kas te verleenen, groot f 100.000, uit te betalen in vijf gelijke jaar- lijksche termijnen, voor het eerst in het jaar 1936. De totale onkosten ran genoemde wer ken zijn geraamd qp f_7.500.000. Officieele Berichten AUDIëNTIE De gewone audiëntie van den minister van >ociale Zaken zal op Woensdag 19 Juni niet ONDERSCHEIDING Toegekend is de zilv eere-medallle vai )ranje-Nassau Orde aan L. J. Meulemai botterdam. CONSULAIRE DIENST ien te Bellz« Ross. is m De heer T. F. Bow ZEEDIENST De luit. ter zee der 2e kl. E A Labouchèro Is 17 Juni geplaatst aan boord van H.M. Wacht schip te Wlllemsojrd; de kapitein der maritlers W. Schuiling, dienende a-b. H.M. Wachtschip te Willemsoord is 1 Juli ter beschikking gesteld Minister-president Dr. H. Colijn hield bij de onthulling van het monument een herdenkingsrede, waarin hij de beteekenis van Van Heutsz uiteenzette.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5