ZATERDAG 15 JUNI 1935 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND CHINA ROEPT OM HULP Stappen te Londen en Washington De Japansche opmarsch in Noord- Cliina en een Chineesch afleidings- offensief in Mandsjoekwo Uit Londen: China heeft, naar men meent te weten, dringende stappen gedaan bij ver schillende Wes-tersehe mogendheden betref fende de jongste gebeurtenissen in Noord- China, met name tegen de actie der Japan sche militaire autoriteiten, welke in flagran- ten strijd is met het negen mogendheden- Jierdrag. De Chineesche ambassadeur te Londen heeft de laatste dagen herhaalde malen een bezoek gebracht aan het ministerie van bui- tenlandsche zaken. Ook gisteren bracht hij een bezoek aan het ministerie, bij welke gelegenheid hij namens zijn regeering zou hebben medegedeeld, dat China geen en kele nieuwe concessie meer aan Japan kap doen. In Chineesche kringen te Londen ver neemt men nog, dat de Chineesche ambas sadeur te Londen de Britsche regeering ge polst heeft over de mogelijkheid van Brit- schen steun tegen de Japansche actie. De Chineesche vertegenwoordiger heeft reeds onlangs een stap in dezen geest bij de En- gelsche regeering gedaan. Daar China niet bereid is nog nieu we eischen der Japanners te aanvaar den, acht de Chineesche regeering het de taak der belanghebbende mogend heden om tusschenbeiden te komen, teneinde de Japansche actie te rem men. pen ook te Washington zijn ge< Het lijkt evenwel niet waarschijnlijk, dat de Chineesche ambassadeur de gevraagde verzekeringen zal ontvangen. De Japansche opmarsch in China Te Tokio wordt officieel meegedeeld, dat de Japansche gezant in de Vereen. Staten, Saito, in het departement van buitenland- sehe zaken te Washington een langdurige bespreking heeft gevoerd over den politik ken toestand in Noord-China. De gezant heeft de Amerikaansche regee- ring op de hoogte gesteld van de militaire maatregelen, die de Japansche regeering ter bescherming van haar belangen getroffen heeft. Van Amerikaansche zijde wil men ten aanzien van den toestand in China geen Verder wordt gemeld, dat op lasl van den chef van den generalen staf van 't Kwantoeng-leger, de spoorbaan Peking—Tientsin door Japansche troe pen volgens een vastgesteld plan wordt ibezet. De bezetting zaJl op 23 Juni voltooid zijn. In alle gebieden die thans door Japansche troepen bezet zijn, werden alle organisaties der Kwomintang ont bonden, waarbij als reden werd op gegeven, dat de Kwomintang de aan- srtichtster is van de anti-Japansche ac- r tie in China. In Tientsin zijn twee Amerikaansche oor logsbodems binnengeloopen en nog deze week worden in Tientsin, Tang Koe en Wei Hal Wei andere Amerikaansche oorlogs schepen verwacht. De chef van het Amerikaansche eskader in den Stillen Oceaan, admiraal Upsahm, is met zijn linieschip ..Augusta" van de Philippijnen naar Shanghai teruggekeerd. Chineesch alleidingsoffensief Naar uit te Tientsin ontvangen berichten blijkt, trachten Chineesche vrijwilligers in Mandsjoekwo de opmerkzaamheid van het Japansche Kwanioengleger af te leiden van de Chineesche provincies Tsjahar en Tsiji, door het piepen van overvallen op verschei dene afgelegen plaatsen in den Mandsjoe- rijschen staat. In Tsjien Tau lieeft gisteren een groote bende Chineesohe vrijwilligers huizen en winkels geplunderd van be woners, die den Japanners vriend schappelijk gezind zijn. Tevens deden zij een aanval op het daar gevestigde Japansche politiestation. Uit Shanghai wordt van betrouwbare zijde gemeld, dat op het oogenhlik 4000 Ja pansche soldaten aan de Mandsjoerijsche zijde van den Grooten Muur zijn geconcen treerd en dat voorts nog 4500 man ieder oogenhlik nagezonden kunnen worden. In Tsjan Hai Kwan staan acht speciale lieinen gereed voor het vervoer van troe pen naar het Zuiden. In Tsjing Wan Tau zijn 800 Japansche fcoldaten aan land gezet, die, naar heit heet, bestemd zijn voor de aflossing van de gar nizoenen in Tsjan Hai Kwan, Tang Sjan, Peking en andere steden. DE VERLENGING DER N. R. A. Uit Washington: Met 338 tegen 30 stem men heeft het Huis van Afgevaardigden gister het wetsontwerp tot verlenging der N. R A. goedgekeurd, zooals dat door dea Senaat is gewijzigd. MIJNWERKERSSTAKING UITGESTELD. Uit Washington: Op aandringen van pre sident Roosevelt heeft de bond van mijn werkers besloten, de staking in de bruin- kolenmijnen, die voor a.s. Maandag was vastgesteld, voorloopig uit te stellen. In den tussch en tijd zullen door het Congres wets ontwerpen betreffende de kolenmiinindustrie .worden behandeld. Uit Berlijn: Het Britsche Legioen heeft gistermiddag een officieele uitnoodiging ont vangen van de groote Duitsche oudstrijders- bonden gezamenlijk. Deze uitnoodiging is door het Britsche Legioen aanvaard. Op 13 Juli zal een delegatie van het Britsche Legioen van Londen naar Duitschland gaan, teneinde vriend schappelijke betrekkingen met de ge noemde bonden aan te knoopen. DE RAMP TE REINSDORF 45 dooden geborgen Uit Wittenberg: Het aantal tot dusverre tijdens het opruiminsgvvork geborgen duo den bedraagt thans Vrijdagmiddag vol gens een mededeeling van de bedrijfsleiding 45. De verliezeulijst is echter nog met afge sloten. Op de plaats des onheils. De speciale verslaggever van het IHiit- sohe Nieuwsbureau meldt Vrijdagmiddag an de plaats des onheils, dat uit de puin- hoopen nog steeds rook opstijgt. Slechts aan ingenieurs en reddingsnianschappen is toe gestaan door ie dringen tot de haard van de ramp. In verwrongen kluwen steken stukken Ijzer, gebarsten ketels, stangen en andere overblijfselen omhoog. Groote plek ken geven de plaats aan waar nog kort ge leden een groot aantal arbeiders aan het werk waren. De afzettingen werden ook in den loop an den ochtend streng gehandhaafd, daar men onrust tengevolge van mogelijke nieu we ontploffingen wilde voorkomen Op de puinen zijn de reddingscolonnes druk bezig te trachten omgekomen kameraden te ber gen. Er hebben zich onder de arbeiders staal tjes van plichtsbetrachting voorgedaan, die slechts den hoogsten lof kunnen verdienen. weigerde eert arbeider, die de wacht hield bij een aantal groote reservoirs met pnngstoffen, toen hij gewaarschuwd werd, te vertrekken, voordat alles onder water ge- vas. Mede door de plichtsbetrachting van deze arbeiders is een uitbreiding van de ramp voorkomen en is liet aantal slacht offers niet nog grooter geworden. Op ver scheidene plaatsen ook hebben arbeiders, die hun werkplaats nog tijdig hadden kun nen verlaten, ondanks de rondvliegende glassplinters enz. andere werkplaatsen op gezocht,, teneinde daar door instorting op gesloten arbeiders te bevrijden. Alles is in het werk gesteld om de ver zorging van de ontsnapte arbeiders vlot te doen fynetionneeren. Aangeteekend kan nog worden, dat dit de derde maal is, dat in deze fabriek een ontploffing is ontstaan. Reeds in 1915 en 1925 hebben zware ontploffingen plaats ge vonden, waarbij in beide gevallen ongeveer 50 menschenlevens te betreuren vielen. Na den oorlog was dit de eenige springstoffen fabriek. die onder geallieerde controle aan het werk bleef. Gistermiddag hebben generaal Daluege en linister Frick een bezoek gebracht aan ne plaats van de ramp. In de nietvernielde werkplaatsen werd toen reeds, na oprui ming van de glassplinters etc. weer gewerkt. Een groot aantal lichtgewonden is gister in de fabriek verschenen om het werk te hervatten. Achttien dooden berkend Van de 45 dooden zijn 18 herkend- Geheimzinnigheid rond de ramp Reuter meldt uit Wjttenberg: Menschen, die in de buurt van de fabriek wonen, waar de ontploffing plaats vond, schatten hei aantal slachtoffers veel hooger, dan de of- ficieeie opgave. Een der bewoners verklaar de: „Er zijn minstens 500 dooden en gewon den. De autoriteiten nemen het strengste stilzwijgen in acht over de ramp en gistermorgen werden alle telefonisch gesprekken van buitenlandsche cor respondenten, die het aantal slacht offers hooger schatten dan de officieele instanties, afgebroken. Twee Fransche journalisten, die zich per auto naar de plaats van het onheil begaven, zijn door de geheime politie aangehouden en i>ijna twee uur lang vastgehouden. Hulp aan de nagelaten betrekkingen Minister Gopbbels heeft bij een bezoek aan Reinsdorf 10.000 mark voor de nagela ten betrekkingen overhandigd. De N.S.A.P. heeft aan de gewonden en de nagelaten betrekkingen van de dooden ee bedrag van 100.000 niark doen toekomen. PROF. AALBERSE CRITISEERT BUTLERS RAPPORT Koopkracht-theorie even simplis tisch als voortdurende loondaling Experimenten met de munt maakt de crisis nog catastrofaler Uit Genéve wordt gemeld: De Nederlandsche regeeringsgedclcgeerde, Prof. Aalberse, heelt bij de algemeene be schouwingen over 1 et jaarrapport van Butler op de internationale arbeidsconferentie een redevoering gehouden, waarin hij verklaarde, het rapport met groote belangstelling, doch niet met volkomen instemming te hebben gelezen. In het bijzonder kon Prof. Aalbense zich niet vereenigen met het veel te simplistische pleidooi van Butler over de theorie, dat vermeerdering van koop- krach; het beste middel is tot bestrij ding van de wereldcrisis. Evenals ver leden jaar meent Prof. Aalberse ook thans nog, dat zoowel de koopkracht- theorie als de tegenovergestelde theorie, volgens welke voortdurende loonsdaling de oplossing van het vraagstuk kan brengen, beide veel te simplistisch zijn. Ditzelfde geldt ook voor de devaluatie-theo rie. Prof. Aalberse meenl;, dat in eenig land, door op een bepaald oogenblik tot devalua tie over te gaan. wel voor eenige tijd eenige verzachting van de moeilijkheden zal verkre gen worden, de uitvoermogelijkheden worden er tijdelijk door verhoocd. Echter slechts tij delijk, niet alleen, omdat andere landen aan stonds tegenmaatregelen nemen, doch ook omdat men, om 'Cc kunnen uitvoeren, ook moet invoeren en men in de gedevalueerde niunt meer moet gaan betalen, voor wat men Invoert dan vroeger. Landen als Zwitserland en Nederland, die bijna alle grondstoffen uit het buitenland moeten betrekken, hebben dan ook nog steeds geen heil er in kunnen zien, de goudbasif van hun munt te verlagen. Indien thans in Nederland en Zwit serland de toestand ten aanzien van de werkloosheid ongunstig geworden Is, is dit volgens Prof. Aalberse niet zoo zeer de schuld van het vasthouden aan den gouden standaard, doch veeleer van het feit. dat de andere staten steeds meer hun grenzen voor het ruilverkeer hebben afgesloten en da#, vooral kleine staten hiervan de groote moeilijkheden ondervinden. Devaluatie zou in deze toestand geen blij vende verbetering kunnen brengen. Prof. Aal berse meende in dit verband nog te mogen berinneren aan de zeer ernstige waarschuwing van den Duitscher, Dr Dessauer, die deze enkele jaren geleden heeft gegeven, dat het mun';wezen geen veld is, waarop proefnemin gen mogen gedaan worden. Nooit is door proefnemingen met de mijnt, de crisisdruk duurzaam verzacht. Daarentegen worden crises door experi menten met de murf; nog catastrofaler. Na deze critiek op eenige beschouwingen van Butler, sprak Prof. Aalberse zijn volko men instemming uit met het betoog van But ler. dat nationale maatregelen alleen de we reldcrisis niet kunnen oplossen. De wereldr crisis is niet een nationaal, maar een inter nationaal verschijnsel. Herstel kan alleen het gevolg zijn van een herstel in het internati onale ruilverkeer. De wereldcrisis zal geen oplossing vinden, wanneer niet de volken, evenals de individuen, zich er van bewust worden, dat alleen door samenwerking red ding uit de nood te vinden is. Volkensolidari- teit kan alleen berusten op twee py'eTs; sociale rechtvaardigheid en sodale liefde. Prof eindigde met het uitspreken als zijn innige overtuiging, dat de beide noodzakelijke grond clagen voor de solidaire verhouding der volken alleen te vinden zijn in de terugkeer naar het Christendom. PRINSES JULIANA IN FRIESLAND Een enthousiaste ontvangst Op Haar rijtoer door het Oostelijk gedeelte van de provincie Frieslana is Prinses Juliana enthousiast door de bevolking ontvangen. Hoewel het be zoek een onofficieel karakter droeg waren de bewoners van de plaatsen waar H.K.H. passeerde niet die mee- Tiing toegedaan en hebben Prinses Juli&na een allerii&rtelijkstc ontvangst Te 11 uur stond op het Hofplein een groo te menigte opgesteld, welke de prinses lang en luide toejuichte. Overal langs de Gro- ningerstraateg stond de plattelandsbevolking de vorstin op te wachten. In Berghum leek }iet een waar Oranje feest. Overal hingen de vlaggen uit, waar onder zeer veel oranje. Luid werd H.K.H. toegejuicht. In Nijega bracht men Haar op andere wijze hulde. Men had hier vloerkleeden over den weg gelegd om zoo zijn aanhankelijkheid te betuigen. In Drachten was de schare nauwelijks te houden. Men drong tusschen dc politie-auto en de koninklijke auto in en wist van geen wijken. De koninklijke auto was gedwongen te stoppen en op dit moment werd door een meisje bloemen aan de Prinses aangeboden. Zichtbaar ontroerd dankte H.K.H. voor zooveel beiwijs van trouw en liefde. Zonaer moeite kon dc atito daarop Drach ten verlaten. De bevolking was thans tevre den gesteld. Te Duurs woude werd in het bosch enkele oogcnblikken gepauseerd, waarna de tocht voortgezet werd naar Gorredijk. Overal ston den enthousiaste scharen langs den weg. In huize Oranje-Woud werd de thee gebruikt. Burgemeester J. J. G. S. Falkena. van Hee- renveen, in ambtsgewaad, sprak de Prinses toe. Het geheele dorp was versierd met rood- wit-blauw en oranje vlaggen. Ten slotte ging dc tocht over Akrum naar Leeuwarden. Hier werd overal langs den eg de Prinses hulde gebracht. Heden gaat de weg over Franeker en Har- llngen via don afsluitdijk naar Amsterdam. Het westelijk gedeelte van de provincie had zich voorbereid om bij het oostelijk deel niet achter te blijven om H. K. H. op groot- sche wijze te huldigen. NAAR ENGELSCH-DUITSCHE VLOOTOVEREENKOMST De besprekingen hervat Uit Londen: Von Ribbentrop en de andere leden van de Duitsche. vlootdelegatie, die Donderdag te Londen zijn teruggekeerd, zijn door den minister van buitenlandsche za ken, Sir Samuel Hoare, gistel-morgen ont vangen. Later op den dag werden individu- eele gedachtenwisselingen gehouden tus- sclien de Duitsohe en de Britsche gedele geerden over zekere technische kwesties. De Britsche delegatie zou heden bijeen komen en een formeele gezamenlijke zitting van de beide delegaties zal later worden gehouden. De vorm van de uiteindelijke overeenkomst, welke verwacht kan worden uit de huidige besprekingen te zullen re sulteeren, moet nog worden vastgesteld, maar er verluidt, dat de basis een regeling zal zijn waarbij de Duitsche vlootbouw be perkt zal worden tot 35 prt. van de Brit sche vlootsterkte, berekend in categorieën van jeugdige schepen en tevens, dat dit ver houdingsgetal niet zal kunnen worden ver stoord door eenigerlei actie van andere mo gendheden of door een toekomstige veran dering in den Duitschen status. BINNENLAND De zaak-Van 't Sant Naar de Msb. zegt van welingelichte zyde te vernemen, is het gerucht als zou de ra' ter van Justitie de hand hebben gehad in de samenstelling van de arbitrage-commissit over de zaak Van 't Sant (den oud-hoofdcom missaris van politie van Den Haag, die o.a wordt beschuldigi van oplichting) en met name den voorzitter van de Tweede Kamer hebben bewogen in deze commissie zitting te nemen, volkomen uit de lucht gegrepen. De uitspraak van de arbitrage-commissie binnen enkele dagen te wachten ryn. Naast en onafhankelijk van het onderzoek van deze commissie stelt de minister van Ju- stite een onderzoek m, om zich een zelfstan dig oordeel over deze aangelegenheid te vor men. Het is zonder meer duidelijk, dat deze, zoo daarvoor inderdaad termen aanwezig zouden blijken te zijn, bevel zou geven het justitioneele appr raat in werking te stellen. DE KOMENDE LEGERMANOEUVRES Dit jaar zullen in de maand September de le'erman<v»uvres plaats hebben in de omge ving van Loenen op de Veluwe. Ned. Bond van J.V. op G.G. In zyn gisderav md te Amersfoort gehouden vergadering heeft het bondsbestuur van den Ned. Bond van J.V. op G.G. gekozen als voor zitter in de plaats van den heer A. Zylstra, die als zoodanig had bedankt, Dr K. D ij k, Geref. pred- te 's Gravenhage-West, vice- voorzitter van den Bond. Dr Dyk neemt in het Geref. kerkelijk vereenigingsleven een van de vooraanstaande plaatsen in. Hy was eerst predikant te Ry6- wijk (Z H.) en staat sinds 1916 in de Resi dentie. Hij is curator van de Theologische school te Kampen en van de Vrije Universiteit voorzitter van de Unie Een school met den Bijbel, en vice-voorzitter van den Schoolraad voor de scholen met den Bijbel. Sedert 1917 maakte hij geregeld deel uit van de Gen. Sy node der Geref. kei ken die hem een en ander maal koos als haar praeses. Tal van geschrif ten verschenen van zijn hand. Hij is lid v; de redactie van de Herau'; en van Menigerlei Genade. De verdiensten van Dr Dijk, van wien wy reeds meermalen een uitvoeriger levensbericht opnamen, vonden erkenning zijn benoeming t< t officier in de orde van Oranje-Nassau. Het moderamen van den Bond Het bestuur heeft in de plaats van Dr Dijk gekozen tot vice-voorzitter van den Bond, den heer P. van Nes Czn te 's Gravenhage, hoofd inspecteur L.O. tc#; heden algemeen adjunc*. In diens plaf.ts werd de heer A. Kuiper te Utreqht tot adjunct gekozen. Het Sonder- en Treuhanderkonto In de week van 11 tot en met 15 Juni 1935 is door de Nederlandsche Bank in totaal een bedrag van omstreeks R-M. 1.400.000 van de op haar Sonderkonto bij de Deutsche Vt-r- rechingskasse uitstaande vorderingen met de begunstigden afgerekend. De nummers van deze poston liepen van 77114 tot 77231 Het totale bedrag \an de op het Sonder konto uitstaande posten, die nog niet tot uil betaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks R.M. 50,3 millioen. De Sonderkontoposten, waarvoor koers- fixeering is verkregen, zijn hieronder be grepen. Aan Treuhanderkontoposten is -door de Nederlandsche Bank gedurende dezelfde periode een bedrag van omstreeks R.M. 450.000 met dc begunstigden afgerekend. Het hoogste afgerekend volgordenummer was 15579. Het totale bedrag van de op het Treuhanderkonto Niederlande uitstaande vorderingen, die nog niet tot uitbetaling zijn gekomen, beloopt op het oogenblik omstreeks 18,5 millioen De Treuhanderkontoposten, waarvoor koersfixeering is verkregen, zijn hieronder begrepen. Gemengd Nieuws De Ossche misdaden De bekentenissen Tan P. de Bie P. de Bie 'heeft tilians bekend zijn neef Gerrit de Bie te hebben vermoord, waarbij hij geien medeplichtigen heeft gelrad. Dc Bie heeft ook bekend met andere bandieten den landbouwer v. d. Elzen in zijn boe.'derij te hebben overvallen. Daartoe werd de boerderij van I)e Groot door de schurken in braaid gestoken, om zoodoende gele genheid te krijgen het huis ven v. cL Elzen te plunderen, wet echtrir volle dig mislukte, daar niet alle leden van de faimilie v. d. Elzen hun woning verlieten en die omgeving zóó hel ver- lioht was, diait men niet ongemerkt, het huis kon binnensluipen. Bovendien verscheen de m&neohaussee ter plaat se. Ook moet aan P. de Bie door deru bakker B. te Magen de opdraaht zijn gegeven in zijn bakkerij brand te stich ten. B. ontkent wel, dooh hij stond de- dezer dagen gereed naar elders de wijk te nemen. Opnieuw gearresteerd Omtrent den brand in het paviljoen van het gemeentelijk sportpark tri Oss wordt nader bericht, dat de gemeentepolitie qp- nieuw heeft aangehouden N. S., die eenige dagen geleden ook was gearresteerd, maar, na voorleiding voor dien officier van justitie, wes vrijgelaten. Door de bekentenis van A. H., bijgenoaimd „Dikke Toon de Soep" is nl. komen vast to staan, dat S. een werkzaam aandeeel heeft gehad in liet bijecnsleepen van het meubilair en het overgieten daarvan mot benzine. De exploitant van het paviljoen, J. V. moet niet alleen aan elk der brandstichters een belooning van 25 hebben betaald, maar hen ook behulpzaam zijn geweest met het opstapelen der houten meubelen en het over gieten daarvan met benzine. Hoewel A. H. en S. nog van meer branden worden ver dacht, blijven zij beidien zulks tot hdden hardhekkig ontkennen. GEMEENTERAADS VERKIEZINGEN BELLINGWOLDE. Geldig 2711 (2415). AR 239; CH 214 (in 1931 gecomb 319); Vrijz. kiwv. 546 (705)SDAP 1292 (13.91); Comm. 423 (0). Gekozen: 1 AR (1). W Trenning; 1 CH (1), J. v d Wolf; 3 Vrijz. (4); 6 SDAP (7); 2 Comm. (O)- HELLEVOETSLUIS. Geldig 657; A R. C.H. 76; lijst J. Blind (c.h-j 72; VB 157; SD AP S4; Gemeentebelang 138; lijst Ph. Haas 44- Gekozen: 1 AR (1), W J v St. Maartens dijk; 1 CH (2), P v Essenburg: 1 liJst-BlinJ (0), J Blind; 2 lib. (3); 1 SDAP (1); 1 Ge meentebelang (0). HEKELINGEN- Geldig 464 (461): CH 43 (55); VB 75 (80); lijst-Braat. 85 (0): lijst- Scjielling 73 (0); SDAP 1S8 (157) Platte landers 0 (169). Gekozen: 0 CH (1); VB 1 (1): 2 lijst-Braat (0): 1 lijst-Schelling (0) 3 SDAP (3); 0 Plattel. (2). HOOG-BLOKLAND. Geldig 390 (390). AR 196 223); VB 129 (117); SDAP 65 (50). Ge kozen: 4 AR (4); 2 VB (2): 1 SDAP (1)- HERKINGEN. Geldig 385. A.R. 68; SGP 106; VB 62; Arb- Parij 149. Gekozen 1 A.R (2), B. v d Linden; 2 SGP (3), J. van Kem pen en M. de Geus; 1 VB (2), J. M. v Eek; 3 Arb. Partij (0), M- Melissant, A v d Velde en T. Struijk. De Arb. Partij wint dus een zetel van elk der andere partijen. RESTEREN. Gekozen: 3 A R. (3), D. den Hartog D.zn, J. v Doesburg en A Capel 0 onafh. A.R. (1); 3 SGP .(3), J- Verwoerd C Miselaar en W Sukkel; 3 Gemeentebelang (2); 2 SDAP (2). LEERSUM- Gekozen: 2 AR (1), C de Dan- ge en A I. Stein; 0 CH (1); 0 SGP (1); 0 Onafh. (4); 1 lijst-Gerdt (0); 1 lijst-Apel- doorn (0); 1 lijst-v Manen (0); 2 SDAP (0). NIEUWLAND. Gekozen: 3 AR (3), G van Maurik, C. Verrips en A Brakel; 1 Groep- Verhaar (0); 0 Vrijz. Kiesver. (1); 2 lib. (2); 1 Burgerbelang (1). SOEST. Geldig 6587 5635). AR 1050 684); CH 433 (576); RK 1507 (1793); Kath. Dem. 552; Chr. Arb- Partij 136; VB 901; VD 34; SDAP 939 (587); Soesterbergs Belang 321; Neutr. Gem. Bel. 129; Gemeenschapsbelang 133; Comm. 122- Gekozen: 3 AR (2), A En dendijk, D A de Bruyn en A Zijlstra; 1 CH (1), M 1-Iornsveld; 4 RK (5); 2 Kath. Dem. (0); 0 Chr. Arb. (1); 1 Alg- Bel. (4); 2 Lib. (0); 2 SDAP (2). WAGENINGEN. Gekozen: 1 AR (1), 2 CH (3); 2 RK (2): 2 SGP (2); 0 Gemeentebe lang (1); 1 VB (1); 2 lijst-Assink (0); 4 SD AP (4); 1 CPH (1). Over de uitslag bestond Woensdag geen eenstemmigheid. Deze thans definitief vastgestelde uitslag komt overeen met die van de minderheid. WAARDER. Geldig 359 (350); A.R. 123 (153); Herv. Kiesver. 138 (150); lijst-v. d. Wei den 83 (24); S.G.P. 15 (0); Gekozen 2 A.R. (4) G. van Ingen en Jac. Hagoort; 3 Herv. (3); G. Kok Dz., N. Yff en P. v. d. Linden; 2 lijst-v. d. Weiden(O) J. v. d. Weiden en W. Groenendijk. Ziehier, zoo schrijft onze correspondent, een droevig verschijnsel van de verdeelingszucht der S.G.P. De vorige keer kreeg de A.R. partij voor 153 van de 350 stemmen 4 zetels en dc Herv. Kiezers voor 150 stemmen 3 zetels; de andere kwam immers niet in aanmerking. Thans kreeg oe vrije lijst 2 zetels voor 83 stemmen en A.R. 2 zetels voor 123 stemmen. Het is duidelijk: als de S.G.P. geen aparte lijst had ingediend, dan had de A.R.P. 138 stemmen gehad en dus ook drie zetels be- behaald; e\cna'.s de Herv. Kiezers. Dat was toch niet de bedoeling? WILNIS. Geldig 978; AR 213 (216); Herv. A.R. 205 (197); CH 141 (156); RK 395 (376). Gekozen: 2 AR (1); 1 Herv. AR (2); 1 CH (1); 3 R (3)- ZUIDLAND. Geldig 902. A.R- 543; CH 135; VB 224. Gekozen: 4 AR (4), C Ruigendijk, A v den Hooven, P Wolters en F v Seven- ter; 1 CII (1>. C Arkenbout; 2 VB (2), J L I.ekkcrkerk on A Lopff. De samenstelling van de raad ondergaat cju? geen wijziging- Door het hemelvuur in vlammen Hulzen en werkplaatsen ln de asch gelegd Men meldtt. ons uit Drcumel (Gld.): In den afgeloopen nacht om twaalf uur sloeg tijdiens een hevig onweer cle bliksem in het pand oan den Maasdijk, bewoond door de familie J. Kusters. Dit huis, welks drtk met riet was bedekt, stond spoedig geh vlammen en w eldra w as ook het aangrenzen de pand, een manden makerij en woonhuis, bewoond door de familie Luyten, door het vuur aangetast. Aan blusschen viel miet te denken. Ook een derde paipd, waarin gevestigd waren een schilderswerkplaats, een bakkerij en een oafé, bewoond door de familie W. Buter, kon niet voor het vuur gespaard bli ven. De plaatselijke brandweer, onder lei ding ven den burgemeester, den heer Vaa» Erp. bestreed het vuur met-alle Jcraaht, doch moest zich beperken tot het nathouden vem de omliggende panden. Eerst om twee uur was men mede door den hevigen regenval het vuur meester. Van de inboedels kon slechts weinig wor den gered, terwijl de schade slechts gedeelte lijk door verzekering wordt gedekt. BAROMETERSTAND Hoogste stand te La Coruna 766.4. Laagste stand te Malinhead 750.4. Stand vanmorgen halftwaalf 756.2. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige. Z. tot W. wind, zwaaP bewolkt met tijdelijke opklaring, aanvanke lijk kans op regen of onweer, weinig ver andering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Ofschoon de depressie in het W. minder diep werd en de hooge drukking zich van uit het Z.W. uitbreidt blijft voorloopig het karakter van het weer nog ongestadig. Een diepe secundaire uit Z. Frankrijk naar de Oostzee getrokken, heeft langs haar baan overal zware onweersregens gebracht. Te Vlissingen zelfs 29 mM. In het Kanaal ligt een volgende minder diepe secundaire. In O. Duitschland en Polen is de tempe ratuur ver boven normaal en blijft het weer zonnig. In Frankrijk is een merkbare af koeling ingetreden en valt hier en daar nog regen. Ook de Britsche eilanden hebben re genachtig weer bij normale temperatuur. In Scapdinavië is het koel en buiig in het N., regenachtig in het Z.W. en vrij wami n Z. Zweden. Indien de hooge drukking uit het Z.W. zich verder in N.O. richting uitbreidt, is eenige opklaring te wachten. AARDAPPELZIEKTE In 't etmaal van 's avonds 13 tot *s avonds 14 Juni i6 in Zeeland en in Noord4Iolland tusschen Hoorn en Enkhuizen de weersge steldheid gunstig geweest voor het optreden; van aardappelziekte. In het midden van het land gunstig, behoudens de geringe bewol king en in Noord-Holland ten Noorden van Alkmaar gunstig behoudens wellicht te wei nig dauw. TEMPERATUURSTAND Stand vanmorgen halftwaalf 14.0 C, 16 JUNI Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.22 uuf Maan op nam. 9.38 uur, onder v.m. 3.39 uur Volle Maan 8.40 uur nam. 17 JUNI Zonsopgang 4.39 uur, zonsondergang 9.22 uur Maan op nam. 10.27 uur, onder v.m. 4.41 uur VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 16 JUNI Van 's avonds 9.52 uur tot 's morgens 4.09 uuï Moordaanslag te Alblasserdara Een sensationeels vlucht Men meldt ons uit Alblasseirdam: Een zekere W. H. D., alhier woonachtig, kreeg mrit P. G. V., veekoopman, woonachtig te Willige-Langerak, in zijn woning "twist.. Eerstgenoemde had zijn deur in het slot ge daan, waarna, zij samen handgemeen wer den. D. trok zijn revolver en trof V. in den schouder. Na een woreteldng wist V. d«e re volver van D. te bemachtigen en vluohtte door het raam naar buiten. Gekomen op den wig, rende V. in de (richting Daim. W. G. die V. kendie, zfiendie zijn bebloed gelaat die revolver in zijn hand, greep hem vast en wist hem, geholpen door J., staande te hou den. Vlak bij het gemeentehuis zou hij waar schijnlijk neergevallen zijn, meer docQ- over spanning dan wel door het schot. Men braoht hem in hot gemeentehuis, alwaar Dr de Haan werd opgebeld, die onmiddellijk kwam, den getroffene oaidierzooht en voorloopig heeft verbonden. Naar we vernemen, waren geen edele deelcn geraakt, zoodat levensgevaar buitengesloten is. V. had bij zijn vlucht door het raam schaafwonden aan het hoofd be tonen. De revolver, waarop nog meer patronen werden gevonden, is in beslag genomen. Dc politie arresteerde den diader in zijn woning. Hij werd voor een voorloopig onderzoek over gebracht naar het gemeentehuis. Het eerste verhoor werd afgenomen door den burge meester, tevens hulp-offictor ven justitie, waarna het verdiere onderzoek werd geleid door den gemeenHvekliwaohter J. P. de Schutter en den rijksveldwachter J. van Antwerpen. De oorzaak van tfo twist is een geldkw estie. Het slachtoffer is naar zijn woning ver voerd. De dader is ter beschikking van die jus titie gesteld. GEVAARLIJKE KINDERTWIST. Toen een familie te Alblasserdam zich aan tafel had gezet ontstond er tusschen het 8-jarig dochtertje en den 15-jarigen twist. Plotseling pakte het meisje een vork van tafel en gooide die in de richting van haar broer. .Deze kwam terecht in het rechter oog van haar broer en bleef daar in zitten. Opneming in het ziekenhuis bleek noodzakelijk Vermoedelijk zal het oog niet behoud, kunnen worden. VOSSEN IN FRIESLAND In dc Bakkeveensoho bossohen bij Drach ten heeft een jachtopziener een wijfjesvos verzorgster van eenige jongen, geschoten. In tirie bosschen komen nog vossen voor, die genoeg wild vinden, want van kippendieve- rijen hoort men weinig. De N.S.B. en de Eerste Kamer Ir Mu6sert heeft bepaald dat de heeren M. Graaf de Marchant et d' Ansembourg te Am- stenrade en Mr A. J. van Vessem te Utrecht in de Eerste Kanier moeten worden gekozen door da N.S.B.-Statenleden, Weerbericht Waterstanden Rivieren Heden Vorig Rheinfelden 3,81 3,85 Breisach 3,21 3,23 Kehl Diedeehelm Mannheim Mains Blngen Caub Ems Coblena Trier Keulen DueseJdorf Jtuhrort Heden Vorig Wesel 1.80 1.88 Emmerik Lobitb Nijmegen 0,96 0,% St. AndrleB 5,03 4,% Arnhem 1,41 1,44 2,05 2,04 2,96 2,93 3,49 3,37 1,16 1,13 3,18 3,19 0,54 0,62 3,23 3,24 2,61 2,64 12,01 12,07 9,57 9,63 4,13 4,19 9,34 9,39 Vreeswyk lw 1,13 1,19 Westervoort 9,89 10,03 Deventer 3,64 3,69 Kampen 0,24 0,18 Eysden 46.49 46,48 Maastricht 41,19 41,25 Grevenbicbt 28,33 28,30 Venio 00,00 00,00 Grave (sluis) 5,11 5,32 St Andriea 1,19 1,10 Hoogwater Ned. Zeehavens £Oud« Amsterdamsche t|Jd> 16 Junt 17 7 tnl lelfzUl 10.51 23.11 11.36 .- erschellingr 8.06 20.25 8.50 21.1 [arlingen 8.55 21.15 9.40 22.1 6.40 19.05 7 25 19 i 2.17 14.4 Den Helder ÏJmulden Hoek v. Holland Schevenlngen 1.36 1.46 2.14 8.29 16.07 Zierlkzee Wemeldinge Vlissingen 2.20 14.51 16 27 14.45 15.20 Uit Oost-lndie De opening van den Volksraad Nieuwe heffingen op aardolie en rubber BATAVIA 15 Juni (Aneta). In zijn rede, uitgesproken bij de opening van de nieuwe Volksraad, mengde de Gouverneur-Generaal licfcfc en donker dooreen. Hij gewaagde van het leed, de ontberingen en de teleurstellingen, welke geleden zijn en nog geleden worden, doch tegelijkertijd van meer bemoedigende verschijnselen en van de onomstootelijke fei ten, welke aantoonen, dat ook voor Ned.-Indië het oude devies Luctor et Emergo waarheid bevat. De structuur van do Indische begrooting onderging een fundamenteele verandering, het geen als een voordeel kan worden beschouwd. De Gouverneur-Generaal stond stil bij het doorgevoerde bezuinigingsproces sedert 1932, hetwelk leidde tot een vermindering van uit gaven van byna f 200.000.000, welke vermin dering echter niet geheel door een reëele be zuiniging is verkregen. De werkelijke bezui niging kan genteld worden op f 145.000.000. Deze bezuiniging is gerealiseerd, niet op papier, doch metterdaad. In de ontwerp-begrooting voor het jaar 1936 wor<fc er op gerekend het doel door den Mi nister van Koloniën gesteld, om geen schuld vermeerdering te doen plaats hebben, te be reiken. De volstrekte noodzaak hiertoe blijkt uit de omstandigheid, dat de vaste schuld in begin 1936 rond f 1.364.000.000 zal bedragen. Hiernaast moet voor 1936 gerekend worden op een gemiddelde vlottende schuld van f 160.000.000, zoodit ook in 1936 de tetale Ned. Indische schuld zich nog boven de anderhalf milliard zal blijven bewegen. Het tekort op de begrooting 1936 tot een bedrag van f25.500.000 meent de Regeering te kunnen inloopen door de volgende maat regelen aan de zijde der ontvangsten, de in stelling van een nieuwe heffing op aardolie producten en een uitvoerrecht op onderne mingsrubber, dit laatste gepaard aan de be steding van een evenredig deel van het bijzon der uitvoerrecht op bevolkingsrubber tot dekking van oe gewone uitgaven. Als resul taat van deze maatregelen worden bedragen van resp. f5.000.000 en f7.900.000 venvacht. Aan de zyde der uitgaven zal door de her ziening van personeelsregelingen op het ge bied van formatie, salarissen en loonen f 10.600.000 en door herziening van de peu- sioenkorting f 2.000.000 worden bespaard. Z.E. beëindigde deze passage uit zijn rene mei; de mededeeling dat, indien deze maatre gelen ten volle het effect sorteeren dat daar van verwacht wordt, dat jaar 1936 een keer punt aangeeft in de ontwikkelingsgang van 's Lands financiën, welke gedurende een reeks van kommervolle crisisjaren ons steeds ver der naar de diepte voerden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 2