JlieuHir $Vi &5rij* QTmimttt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken OPDRINGENDE OPPOSITIE Hetvan Heutsz-monument onthuld „EBERTO" Schoen 7. BODEGRAVEN v. d. GEVEI Hoe over onze verkiezingsplaat geschreven wordt abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2.35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niel afzon-'- 'Dik verkrijgbaar Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 5501 ZATERDAG 15 JUNI 1935 15e Jaargana ültibertEntirpripen: Van 1 tot 5 regels I.17'/i Elke regel meer 0.22 Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels2.30 Elke regel meer0.45 Handelsadvertentiën per regel 0.17 Bij contract belangrijke korting Yoor het bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 Zonder eenheid van optreden Staan wij in ons staatkundig leven bij een wegscheiding; vroegen wij gis termorgen onder de versche indruk van het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het Bezuinigingsontwerp der Regeering. En onze lezers, die het korte uittrek sel gisteravond in ons blad lazen, zul len de rechtmatigheid van deze vraag volkomen toestemmen. Zooals het nu gaat, kan het niet doorgaan. Er is een deel der pers,.dat tot heden geheel of hoofdzakelijk van critiek leeft en het verbaast dus volstrekt niet, dat hier zoo goed als geheel de nega tieve toon gehoord wordt. Er is een ander deel, dat zich zijn verantwoordelijkheid wel bewust zegt te zijn; doch die twee stroomingen schijnen al meer een parallelle bedding op te zoeken; het wordt in een deel der aan de regeering geestverwante pers bijna mode om meer of minder onvrien delijk te spreken over de mislukking der regeeringspolitiek. De onmacht oi onwil van het kabinet-Colijn om een welvaartspolitiek te voeren, wordt zoo ongeveer als een axioma aangenomen. Of, om het zeer duidelijk te zeggen: de roode pers laat geen gelegenheid voorbijgaan om de roomsch-katholieken steeds weer te vermanen het toch niet bij dreigen en critische artikelen te laten, maar dapper positie tegen de regeering te kiezen; en het schijnt, dat een deel der roomsch-katholieke pers niet geheel ongevoelig is voor deze straatjongenstaktiek van: toe, sla er maar op. Natuurlijk bedoelen we hiermee geenszins een veroordeeling van alle critiek op regeeringsdaden. Wij zelf hebben deze, als het o. i. pas gaf, met achtergehouden. Als we, bij wijze van eenvoudig en toch niet onbelangrijk voorbeeld op één ding mogen wijzen, dan sluiten we ons aan bij de leden, van wie in het Voorloopig Verslag ge zegd wordt, dat aan een verdere kor ting der salarissen h. i. niet te ontko men zal zijn. „Zij vertrouwden echter, dat bij de toepassing van die korting met alle factoren rekening zal worden gehouden. Het brengen van differentia tie in de kortingen achtten deze leden noodzakelijk." En we staan dus tegenover de andere leden, die zich met kracht tegen het denkbeeld eener progressieve vermin dering van de hoogere salarissen, wel ke immers indertijd niet gelijk met de lagere gestegen zijn, zullen verzetten. Maar wij zeggen daarmee ook, dat wij de extra-bescherming, welke hooge salarissen tegenwoordig soms genieten, ongemotiveerd achten. Waarom? Zeker niet, omdat we een tiivelleeringsmethode zouden willen toepassen. Wij erkennen volkomen, dat hier en daar de salarisverhoudingen verstoord zijn ten nadeele van de hoo gere ambtenaren; doch wij ontkennen, dat het thans de geschikte tijd is om door bescherming van hooge inkomens deze ongewenschte onbillijkheden weg te nemen. Het schijnt ons toe, dat dit haast van zelf spreekt. Immers, de salarissen van het lagere personeel worden niet be snoeid, omdat ze op tophoogte staan; integendeel wordt erkend, dat vele zich nauwlijks boven het minimum verhef fen. En dan kan het niet bevredigen, dat onder de tegenwoordige omstandig heden de bestbetaalden verruiming krijgen en dé lager geplaatsten in hun minimum-bestaan worden aangetast. Dat is critiek op de regeeringspoli tiek; doch iedereen stemt toe, dat men met zulke critiek de regeering niet be moeilijkt of het beleid der regeering ondergraaft en ondermijnt. Uit het Voorloopig Verslag springt echter duidelijk principieele critiek naar voren. Afgedacht van politieke speculaties, kan men geen andere con clusie trekken dan deze: we staan op de wegscheiding: het Kabinet gaat rechts, de meerderheid der Tweede Kamer links. Aangenomen, dat het die kant opgaat en het tafellaken tusschen Kabinet en Roomsch-Kath. fractie wordt doorge sneden, dan willen We voor ditmaal toch wijzen op twee moeilijkheden, welke opgelost zullen moeten worden voor een ander Kabinet met een posi-v tief regeeringsprogram kan optreden. Wij zijn nu zoover gevorderd, dat er positieve partijprograms zijn; men spreekt van constructieve opbouw. Uit stekend! Maar eerste voorwaarde daar voor is, wat ook het kabinet-Colijn wil. een sluitende begrooting. Met die op merking begint het Voorloopig Ver slag; en men mag toch niet aannemen, dat men dit vergeten is, wanneer men schrijft: i,Het Regeeringsbeleid wordt een re- De twee-eenheid Nederland Ned.-Indië gesymboliseerd Kransen en eerbetoon voor e"n groot Nederlander Het op het fraaie Olympiaplein in de hoofdstad verrezen monument ter eere en nagedachtenis van Generaal J. B. van Heutsz is hedenmiddag in te genwoordigheid van ongeveer tweedui zend genoodigden door H. M. de Ko ningin, die vergezeld was van Prinses Juliana, onthuld. Het plein bood een buitengewoon im- posanten aanblik, met zijn met palmen en bloemen versierde tribune, het ge schitter van vele uniformen en de vlag- getooi van de huizen der geheele omge ving. Met het gezicht naar het monument, had den, ter linkerzijde op het voetpad, familie leden van hem, wien deze grootsche plech tigheid gold, plaatsgenomen, terwijl de plaatsen daarnaast bezet waren door het Uitvoerend Comité van, alsmede door de leden van de in 1924 te Den Haag opgerich te commissie tot, huldiging van de nage dachtenis van generaal J. B. van Heutsz, an welke commissie de totstandkoming .an het praalgraf op de Nieuwe Oosterbe graafplaats en van dit' monument te dan ken is. Twee groote figuren van deze commissie: de eere-voorzitter Z.K.H. Prins Hendrik en Zijne Excellentie Idenburg, de eerste voor zitter van het Uitvoerend Comité, hebben deze plechtigheid helaas niet meer mogen beleven Onder de aanwezigen waren verder de leden van het Kabinet, van den Raad van State en van de beide Kamers. Voorts auto riteiten van leger en marine, burgemees ters, de hoogste officieren der Militaire Wil lemsorde; Commissarissen der Koningin; leden der hofhouding; wethouders en ge meenteraadsleden van Amsterdam; autori teiten uit de kringen van handel, scheep vaart en bankwezen; enz. enz. Natuurlijk ontbraken, niet de beeldhou wer en de architect van het monument, de heeren F. J. van Hall en ir. G. Fried- h o f f. Een waardige afsluiting vormde aan de achterzijde van het geweldige bouwwerk do opstelling van deputaties van de vereent- gingen van Indische militairen enz., welke na de onthulling met hun vaandels zouden defileeren. Ter weerszijden van de Koninklijke tribu ne vormden vijftig man van de Koloniale Reserve de eere-wacht; tér linker- en rech terzijde van het voetstuk stondien, in stram me houding, dertig ridders M.W.Ö. beneden den rang van officier opgesteld, die allen onder generaal Van Heutsz hadden ge diend. Ter weerszijden van den vijver was tevens een plaats toebedeeld aan het Am- sterdamsch Politie Muziekgezelschap, dal, vóór de aankomst van Koningin en Prinses de aanwezigen onder leiding van den heer P. Aatjes óp concert- en marschmuziek ver gastte, alsmede de Koninklijke Mannen- zangvereeniging „Apollo", welke onder aan voering van haar dirigent, den heer Fred. Roeske, een zanghulde zou brengen. De op verschillende plaatsen aangebrachte luid sprekers maakten het mogelijk, dat zoowel de muziek en zang, als het gesproken woord over het geheele plein konden wor den gevolgd. De plechtigheid gistratiepolitiek; registratie van de te korten, welke door offers van het volk moeten worden gedekt. Wil men in zulk een politiek niet vervallen dan zal men den geschetsten fatalen kringloop aan de zijde der volkshuishouding moe ten doorbreken; dan zal men onder er kenning, dat die huishouding primair is, het economisch leven moeten stimu leeren en aldus komen tot een construc tieve, actieve welvaartspolitiek." Dat zijn, eerlijk gezegd, groote woor den: hoe zal men deze belofte inlossen? Deze vraag klemt te meer, wanneer men bedenkt, dat niet alleen de „wel vaartspartijen" het nog lang niet eens zijn over het komende regeerings program; maar dat in elke partij apart zeer onderscheiden ideeën leven. Het is wel zeer eigenaardig, dat eerst meening van alle leden der duide lijk aangewezen roomsch-katholieke fractie weergegeven wordt, en dat daar op volgt: één dezer leden wenschte de landbouwpolitiek te handhaven; enkele dezer leden meenden, dat aan devalu atie niet is te ontkomen. Welnu, men moge dan een zeer al gemeen schema van eischen geven, waaraan het regeeringsbeleid moet vol doen; wie de verantwoordelijkheid aanvaardt, zal hiermee niet kunnen volstaan. Wij zouden het jammer vinden, als, en kunnen ook niet gelooven, dat de Regeering doof zal blijven, als zonder te groote waaghalzerij een welvaarts program kan uitgevoerd worden; maar dat moet dan ook hel verlicht op de wegscheiding staan. De opdringende oppositie mag zich niet met minder scherpe formuleerin; tevreden stellen dan zij van de Regee ring verwacht. sen: de Koningin en Prinses waren met het gevolg aangekomen. Het was het Uitvoe rend Comité, bestaande uit de heeren luit.- generaal H. N. A. Swart, voorzitter; C G. Vattier Kraane, secretaris; W. C. Bonebak ker, penningmeester; F. M. L. baron van Geen, J. B. van der Hoüven van Oordt, dr. J. G. Koningsberger, mr. dr. M. S. Koster, mr. VV. Suermondt Lzn. en Th. J. Veltman, dat de Vorstelijke Personen op dit oogen blik, waarop ons volkslied zich hooren deed, welkom heette. Terwijl de eere-wacht van de Koloniale Reserve het geweer presenteerde, schredep Koningin en Prinses, met het gevolg, naar de Koninklijke tribune, ,aan welker vlagge- stok de Koninklijke Standaard in top werd geheschen. Toen, nadat allen hun plaatsen weer hadden ingenomen, klonk, warm en gedragen over het plein het „Wilt heden nu treden" door Apollo, gevolgd door de hymne an Jac. Denijs, op muziek gezet door P. A. Zwijssig, ter nagedachtenis van den gene raal Van Heutsz. De voorzitter van het Uitvoerend- Comité. luit.-generaaJ H. N. A. Swart, heeft véx- volgens de Koninklijke pasten en de andere aanwezigen verwelkomd en eraan herin nerd hoe dit gedenkteeken is tot stand ge komen. Minister-president dr. II. Col ij n hield daarna zijn herdenkingsrede, waarin hij al loreerst wees op de beteekenis van Van Heutsz voor het Indische leger, en ten twee de op den beslissenden invloed door hem uitgeoefend op den toekomstigen gang der cultureele ontwikkeling der Indische vol ken en de daarmee verhand houdende staatkundige evolutie. Van Heutsz is het geweest, die het gevoelen van militair on vermogen, dat de Regeering langen tijd be klemde, heeft doen verdwijnen. Geen ander middel werd gebezigd dan 'wat van Alexander, van Hannibal en Caesar of tot.op dezen dag toe, (je waarde van een leger bepaalt: het aan kweeken van een geest van initia tief, van durf en van moed om ver antwoordelijkheid te dragen. Een en kele maal misschien wel eens tot over de grenzen een ar geoorloofde voor zichtigheid, soms met sterke spanning van de band van militaire onderge schiktheid van ons, jongere officie ren, tot de hoogere rangen, maar het onmiskenbare resultaat, dat '.n enke le jaren tijds het kleine Indische leger, naar den geest vernieuwd, niet slechts het weerspannige Atjeh tot rede bracht, maar eveneens andere deelen van Sumatra en voorts nok Borneo, Celebes en de Kleine Soenda eilanden. Dat alles moet men zien als de vrucht van door Van Heutsz gewekte vernieuwde militaire waarden; daarom gaait zijn betee kenis voor het Indische leger dan ook ver uit boven die van een gewoon succesvol legeraanvoerder. Wanneer men den blik langs wijder hori zon laat gaan, moet men erkennen dat hij in nog meerdere mate boven anderen uit stak in zijn ambt als Landvoog d over Aziatisch Nederland. Toen gedurende het eerste kwart der 19e eeuw hc-t Nederlandsche Staatsgezag over Indië hersteld werd, strekte buiten Java, de Molukken en de Minahassa het effec tieve gezag der Rqgeering op Sumatra zich slechts uit over de stad Padang met on middellijke omgeving en over onze neder zetting te Palembang. Op Borneo hadden we 3 kustplaatsen bezet en op Celebes een vestiging te Makassar Ons gezag in deze gebieden reikte niet veel verder dan de dracht van een geweer kogel en dat was in die dagen niet heel ver. Gedurende den loop der 19e eeuw kwam in dien toestand wel eenige verbetering, maar hij het optreden van Van Heutsz als Gouverneur-Generaal was het meeste toch nog te doen overig gebleven. Vooral als men niet alleen let- op de fcredte der te volbrengen taak, maar ook op de diepte, op de intensiteit onzer bestuursinwerking, op de omzetting van een nominalen of half nominalen in oen effectieven invloed van het Nederlandsche gezag. Met dit alles staan we voor schep pend work van de allereerste orde, een werk dat nog dagelijks verricht wordt en binnen afzienbaren tijd nog geen einde kan nemen- Maar men be denke daarbij immer, dat voor het doen van dit werk de grondslag, de onontbeerlijke grondslag vooraf moest worden gelegd, dat daarvoor eerst en vooral ons gezag overal gevestigd moest worden. Dat nu heeft Van Heutsz gedaan. Daarom danken we hem, dat de vroegere belemmeringen bij de vervulling onzer kolo niale taak sinds een kwart eeuw opgehe ven zijn. dat aan de hoofdvoorwaarde voor de vervulling onzer roeping jegens heel den Archipel en jegens alle volken, die haar be wonen, is voldaan. Dat werk is van nauwelijks te overschat ten beteekenis en daarom noemen we hem óók hier, ja. bij uitnemendheid hier, „Créa- tuer de Valeurs". Als we in van Heutsz zien den vol tooier van het werk door J. Pzn. Coen drie eeuwen te voren aangevangen; als we onzen blik laten gaan over de grenzen van het Rijk in Europa, als we de twee-eenheid Nederland-Neder- landsch Indië zien, zooals dit verzinne beeld is in de beide pylonen van dit monument met de kronende zon, als we in het werk van Van Heutsz ook onderkennen het volbrengen van Neèrlands' roeping in Oost en West, dan zegt de onthulling van dit ge denkteeken, door Uwe Majesteit per soonlijk, nog iets meer. Dan is die handeling ook een symbool voor de toekomst; dan roept Uwe Majesteit ook zonder eenig gesproken woord, ons daardoor toe: bewaar dit pand van „grooter Nederland" U door onze voorgeslachten toevertrouwd! En dan antwoorden wij, di6 van de onthulling van dit gedenkteeken ge- tyige zijn, dan antwoordt de geheele Koninklijke weermacht hier en in In dië, dan antwoordt ook het overgroote deel van Uw volk: dit pand is ons heilig; wij zullen getrouw zijn in de bewaring er van; met Godes hulpe getrouw tot in den dood! De onthulling Als bij too verslag stonden alle aanwezi gen van hun plaatsen op, toen Hare Maje steit zich van haar zetel verhief en, naar voren schrijdende, met een resoluut gebaar een knop indrukte, welke op een tafeltje was geplaatst. Op hetzelfde oogenblik viel het reusachtige doek weg, dai de midden partij met het groote hoofdbeeld van het monument tot nu toe aan het gezicht ont trokken had en vertoonde zich het geheele kunstwerk in al zijn schoonheid aan de toeschouwers. Eerbiedig luisterde men naar de eerste strophe van het „Wlhelmus" dat na dez« onthulling door „Apollo" op prachtige wijze ten gehoore werd gebracht en men blééf staan, toen de Koningin op het verhoogde gedeelte aan den rand van den vijver een krans neerlegde: hulde vain een Vorstin aan de nagedachtenis van een Harer grootste onderdanen. Ook H. K. H. Prinses Juliana legde een krans aan den rand van den vijver neer waarna dit Koninklijke voorbeeld gevolg werd door kransleggingen namens de re geering, de familie van generaal van Heutsz. het Comité van Heutsz. de Kolonia le Reserve, als vertegenwoordigster van 't Indische leger, en tenslotte namens de Kon. Ned Marine eh het Nederlandsche leger. Naast deze kransen rijden zich andere: et waren die van de vele deputaties van de militaire en andere vereenigingen, die onder de Vorstelijke belangstelling en dio van de tal-looze genoodigden, en begeleid door marschmuziek van het Politie Muziek gezelschap, langs het monument defileer den. Vóór iedere kranslegging brachten de vaandeldragers hun groet aan de Lands- Na afloop van het défilé heeft luit-gene- raai Swart het monument overgedragen aan het gemeentebestuur van Amsterdam. Door burgemeester Dr AV. de Vlugt werd dit voor zijn gemeente met groote dank baarheid aanvaard. De staking in de venen In twee districten opgeheven. De staking in het Drentsche veenbedrijf i: >or het district Emmererfscheiderveen ei Emmercompascuum met ingang van heden beëindigd. De loontarieven 1934 blijven gehandhaafd. De loonsverlaging van 20 is ingetrokxen doch de vergoedingen voor vrije brandstof er woninghuur (ongeveer 7 van het loon) zul len niet meer worden verstrekt. Er wordt thans nog gestaakt in het district Bargercompascuum en in de Krimsche v CATASTROPHAUE AUTO- BOTSING Bananen-auto botst tegen boom en wordt vernield Een doode twee ernztig gewonden De chauffeur was ingeslapen Rotterdam, 15 Juni. Vanmorgen te omstreeks 5 u. is op de Korte Kade, nabij de specerijen molen De Hoop, een zwaarbeladen ba- nanenauto uit Utrecht, waarvan de be stuurder in slaap was gevallen, in botsing gekomen met een lantaarn paal en een boom en geheel vernield. De drie inzittenden geraakten in de cabine bekneld en zijn ernstig ge wond naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Een daarvan, de 14-jarige J. Over- beek uit Utrecht, bleek reeds te zijn overleden, terwijl de toestand van den 17 jarigen C. Diks, eveneens uit Utrecht, weinig hoop geeft. De auto is door de politie in beslag genomen. Een ontzettende botsing De auto, een zware vrachtwagen, kwam uit Utrecht en vervoerde 350 kisten bana nen, te zamen wegende ongeveer 3500 K.G. Zij werd bestuurd door den 23-jarigen H. Diks, wonende J. F. de Rijkstraat te Utrecht Naast hem zat de 14-jarige J. Over beek, wonende Kromme Rijn 14, Utrecht, en daarnaast de 17-jarige C. Diks, een broer van den chauffeur. De bestuurder, die in dit vroege morgen uur den weg vrij voor zich had, moet tame lijk snel hebbengereden. Zooals helaas meer gebeurt, schijnt hij op het lange rechte stuk weg plotseling te zijn ingedommeld. Het gevolg was, dat de auto den trottoirband raakte en ging zwaaien. De chauffeur is tengevolge van den schok wakker gewor den en wilde de voetrem indrukken, maar waarschijnlijk heeft hij bij vergissing op het gaspedaal getrapt. De gevolgen waren ont zettend. De auto reed eerst, tegen een lan taarnpaal op, welke afknapte en vervolgens tegen een zware kastanjeboom, die geheel werd ontworteld. Nog reed de zware vracht wagen door tot ze met een schok togen den molen tot stilstand kwam. De voorwielen waren over den kastanje- stam heengeklommen' en de achterwielen botsten in den kuil van den ontwortelden boom. Het gevolg was, dat de zware last der bananen is gaan verschuiven. Een deel van de zware kisten viel van den wagen maar een ander deel drukte de cabine fi naal in elkaar, terwijl op hetzelfde oogen blik de radiateur ten gevolge van de botsing totaal werd vernield. Ondanks het vroege uur waren er juist eenige voorbijgangers, toen het ongeluk ge beurde. Zij snelden te hulp en trachtten de inzittenden uit de wrakstukken van de auto te bevrijden. Van twee gelukte dat, doch de middelste inzittende, de 14-jarige Overbeek, kon niet direct worden verlost, om dat hij geheel beklemd zat. Direct werd de politie en de Geneeskun dige Dienst gewaarschuwd, welke laatste met twee ziekenauto's naar de plaats van de ramp uitrukte. Omwonenden hadden reeds zoo veel mogelijk hulp verleend, maar het was wel te zien, dat de drie gewon den er ernstig aan toe waren. Direct na aankomst der ziekenauto's zijn zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. Daar bleek de 14-jarige J. Overbeek reeds de ideale steunschoen met Sponsrubber voorvoetkussen Octrooi 20075. Fabrikante Fa.WedJ.P. VAN BOMMEL Moergestel ACCOUNTANTS Leden Ned. Instituut v. Acc. BELASTING-ADVISEUR!; (o.a. voor INSTELLINGEN van de DOODE HAND) ROTTERDAM. Glashaven 9 Tel 53129 Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit VIER bladen waarbij inbegrepen het Zondagsblad Blz. 1 Ter gelegenheid van de plechtige onthul ling van het Van Heutsz-monument heeit H.M. de Koningin een bezoek gebracht aan Amsterdam en is Zij bij de onthulling te genwoordig geweest. Bij een auto-ongeluk te Rotterdam zijn een parsoon gedood en twee ernstig gekwetst. Thans is het rapport verschenen over het ongeluk van de Uiver. De staking in de Drentsche venen is thans in twee districten opgeheven. Blz. 2 China zou den steun der Westersche mo gendheden tegen Japan hebben ingeroepen. De Japansche opmarsch in Noord-China wordt voortgezet Prof. Aalberse critiseert te Genève het rapport van Butler. Moordaanslag te Alblasserdam. De bekentenissen van P. de Bie inzake de misdaden te Oss. Het tekort op de spoorwegen is opgeloopen tot ruim 30 millioen gulden, terwijl daar boven de Staat der Nederlanden nog -uim 32 millioen moet uitbeeren. „Werkspoor" heeft groote verbetering te boeken daar het nadeelig saldo veel laqer was» dan over 1933. Regeling van de Nederlandsche vorderin gen op Duitschland wegens levering van vóór 24 Sept. 1.1. gecontracteerde niet-Neder- landsche of niet-Nederlandsche koloniale goederen. Blz. 5 De transferregeling met Duitschland be paalt dat 3y2 pet. rente en 80 pet. van de huren en pachten wordt getransfereerd Er komen „Holland-Marken" Blz. 9 Nadere uiteenzettingen over het Bloem- Dollensaneeringsplan De algemeene ledenvergadering van de Vereeniging „Kerkopbouw" is te Utrecht ge houden. De jaarvergadering van de Nederl. Chr. Kadio-Vereeniging. Blz 10 Op het graf van Ds. J. E. Vonkenberg is gister een steen onthuld. De Nieuwe Rotterdamsche Courant van gisteravond schreef onder het hoofdje „De Verkiezingen in Den Haag aldus: „Het mooiste reclamebiljet, dat wij tot nog toe gezien hebben, is naar onze meening de plaat van de anti-revolutionairen. Deze plaat stelt Nederland voor, gevormd door de gestileerde oranje letters A en R, met daaronder een opwekking om op mr. de Vries te stemmen. Ook dit biljet hangt vrij veel bij particulieren." Bestuurders van Kiesverenigingen, denkt er om, het is kort dag. Blijft niet achter bij de vele steden en dorpen, die reeds hestelden. Elke stem minder kan een zetel kosten. Brengt dus Uw lijstnummer en Uw candidaat raar voren. Voor vele ramen moet een biljet prijken. Kostbaar is deze reclame ook niet. Voor weinig geld leveren wij U een aantal biljetten (groote of kleine) en voor nog minder drukken wij de namen en het lijst nummer bij. Bestellingen te richten tot het Comité voor Christelijke Volkslectuur, Talmastraat 13, Amsterdam-Zuid. In spoedgevallen kan men zijn'bestellingen ook opgeven aan de Administratie van ons blad, die de order dan direct aan den drukker doorgeeft. aan inwendige verbloeding te zijn overle den. De toestand van den 1? jarigen C Diks, e zware inwendige kneuzingen had opge loopen, was zorgwekkend. Het best was er nog aan toe de chauffeur, de 23-jarige C. Diks, die verschillende hoofdwonden had' opgeloopen. De ruine, door de botsing veroorzaakt was groot. Het is schier onbegrijpelijk hoe' cle auto den zvvarén kastanjeboom, riie een „tam had van een halve Meter middellijn, heeft kunnen ontwortelen. De vernielde auto is door de politie in beslag genomen: de weg is tiideliik afge zet om de overal verspreide kisten bananen te doen opruimen- HET UIVER-RAPPORT VERSCHENEN Blikseminslag niet uitgesloten Thans is verschenen het verslag van de commissie, ingesteld door den Minister van Waterstaat, om een onderzoek in te stellen naar de Uiver"-ramp. Als hoofdoorzaak, zoo vat deze commissie haar oordeel samen, moet worden aange zien het buitengewoon ongunstige weer, waarin het vliegtuig zich bevond. Waar schijnlijk hebben tot het ongeluk bijgedra gen de minder gunstige vliegeigenschappen van het toestel in zeer slechte weersgesteld heid en de nog geringe practijk. die de pi loten met het toestel hadden verkregen. De mogelijkheid van blikseminslag en dientengevolge van plotselinge verdooving of dood van de piloten is als oorzaak van het ongeval evenwel niet uitgesloten. De commissie vereenigt zich dus in hoofdzaak met de conclusies van het door Dr. van der Maas uitgebracht rapport. De meening der commissie over de ver antwoordelijkheid voor het ongeval, zoomeoe een aantal opmerkingen, waartoe het onderzoek heeft geleid, en die voor ie toekomst van nut kunnen zijn „zijn in een afzonderlijk rapport neergelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1