VRIJDAG 14 JUNI 1935 DERDE BLAD PAG. 9 1 BUITENLAND ONTZETTENDE RAMP IN DUITSCHLAND Ontploffing van een fabriek nabij Wittenberg Ongeveer 50 do oden Te Rheinsdorf bij Wittenberg, in Saksen, is gisternamiddag het hoofd gebouw van 'n fabriek van ontplofbare stoffen in de lucht geslagen. De fabriek, waarin ongeveer 13000 arbeiders werkten, stortte in en vloog in brand. Onder den eersten indruk van de ramp gingen de wildste geruchten over het aantal slachtoffers. Men schatte te Wittenberg gisteravond nog het aantal dooden op 500 k 1500. Gelukkig bleek dit schromelijk over dreven te zijn. Het officieele D. N. B. deelde gister avond te 22 u. 15 mee, dat er twintig dooden waren geborgen en dat men er rekening mee moest houden, dat dit cijfer nog tot ongeveer 50 zal stijgen. Het aantal zwaargewonden werd op 110, dat der lichtgewonden op 300 ge schat Een speciale verslaggever van het D. N. B deelt mede. dat de uitwerking van de eerste ontploffing in het op 8 K.M. afstand gelegen Wittenberg buitengewoon hevig Tal van spiegelruiten werden vernield. Van hooge verdiepingen vielen de glasscher ven omlaag, waardoor voorbijgangers wer den geivpnd. Paarden sloegen op hol. De eerste ontploffing had verscheidene branden tengevolge, waarna van tijd tot tijd nieuwe ontploffingen volgden. Reeds na 20 minuten kwamen de eerste gewonden-trans porten uit de fabriek. Het scheen hier hoofd zakelijk arbeiders te betreffen, die door ge steente of machinedeelen gekwetst waren. Alle particuliere auto's der stad werden gerequireerd, alle dokters, ook uit verdere omgeving, opgeroepen. Toen het ziekenhuis overvol was, zijn andere gewonden in par ticuliere woningen opgenomen De gewon den, die vervoerd konden worden, werden getransporteerd naar naburige steden, ge deeltelijk zelfs naar Halle. Men stelde er hoogen prijs op de familie leden zoo spoedig mogelijk van het gebeur de in kennis te stellen. Dit was zeijr moeilijk, daar het grootste 1 deel dezer familieleden op betrekkelijk grooten afstand van de fabriek woont. Zoo als altijd bij dergelijke gebeurtenissen deed een menigte valsche geruchten do ronde, doch de autoriteiten konden de bevolking I geruststellen en haar er van overtuigen, dat voor haar geen gevaar meer bestond. J In den loop van den middag sloten de Wit- I tenbergsche zaken hun deuren. De speciale verslaggever meldt verder, dat bij een eerste bezichtiging van het ter- rein des onheils bleek, dat niet de ganscho fabriek, doch slechts een deel door de ramp is getroffen. In de overige deelen is slechts i materieele schade aangericht. Het bedrijf als geheel zal geen ernstige onderbreking ondergaan. Ook in den laten avond was het gebouw en de omgeving nog in een dichte rook gehuld, waarin nu en dan vlammen zichtbaar waren. Na de eerste ontploffing werd onmiddel lijk opgetreden door de fabrieksbrandweer, die ook den gewonden de eerste hulp ver leende. Zeer spoedig waren ook de brand weren uit Wittenberg en omgeving aanwe- 1 zig, evenals ziekendragers- en SA en S3- niannen, die het terrein afzetten. In de late avonduren is de rust in Wit tenberg teruggekeerd. De opwinding, die zich onmiddellijk na de eerste ontploffing van de bevolking had meester gemaakt, werd zeer spoedig bedwongen door het in grijpen der politie en geleidelijk werd de stemming weer kalmer Doordat vele arbei- ders uit de betreffende fabriek en uit na- I burige werkplaatsen na de eerste ontplof- fing hun lokalen hadden verlaten, was het aanvankelijk betrekkelijk moeilijk een over- j zicht over het aantal slachtoffers te krijgen. De ongeveer 300 lichtgewonden konden, na dat noodverbanden waren aangelegd, naar hun woningen gezonden worden. Zelfs uit Berlijn en Leipzig waren dok- I Iers ontboden. In de omliggende plaatsen en in Wittenberg zelf hebben de ontploffin gen in hoofdzaak slechts materieele schade aangericht. I Nader meldt men nog; Het aantal dooden wordt thans geschat op zestig en dat der ernstig gewonden op jruim honderd. De ontploffing werd tot over 10 K.M. ver gehoord. Van de' ongeveer 300 lichtgewonden kon het grootste deel na het aanleggen van een noodverband weer naar huis gaan. BERLIJN, 14 Juni. Het aantal slachtof fers van de ramp te RhemsdorI is thans als' volgt: gedood 52, ernstig gewond 75, licht gewond 300. j Het gevaar van nieuwe ontploffingen schijnt thans te zijn geweken, hoewel ter middernacht nog vlammen uit het puin op- rezen. Het gebouw was de eenige fabriek van ontplofbare stoffen, welke krachtens het Verdrag van Versailles voor het leger was toegestaan. Er werd waarschijnlijk kruit en dyna miet gemaakt. Sedert eenigen tijd werd dag en nacht in drie ploegen gewerkt. Er zijn 7000 arbeiders, maar op het mo- jment van de ramp waren er slechts 300 in de fabriek. De eerste ontploffing in deze fabriek had plaats in 1917, de tweede in f925, maar 'deze laatste was de hevigste. De N.R.A.-Code Be Senaat stemt voor verlenging Uit Washington: Gisterenochtend - heeft de Senaat met 41 tegen 13 stem men de voorloopigo verlenging van de N.RA.-code goedgekeurd. De Belgische Kamer heeft met 106 tegen 52 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd betreffende de verbinding door middel van een centraal station van dc stations Brussel- Noord en Brussel-Zuid. Dit plan bestaat reeds van vóó>- den oorlog. De verwezenlij king er van zal ongeveer een milliard francs kosten, LEED AAN HEVIGE RHEUMATIEK Tot zijn vrouw het middel vond De oude geschiedenis, van alles geprobeerd, eerst dit, toen dat, maar geen verbetering, de pijnen bleven. „Tenslotte", schrijft deze dame, „besloten wij een proef met Kruschen Salts te nemen cn inderdaad, het heeft wonderen voor mijn man gedaan". Het zou voor rheu- matieklijders heel wat verstandiger zijn om direct met Kruschen Salts te beginnen. Lees slechts haar brief: „Mijn echtgenoot leed aan hevige rheuma- tische pijnen in de rug. Eenigen tijd geleden moest hij zelfs twintig weken achtereen thuis blijven. Ik vreesde, dat hij nooit meer zou kunnen werken. We probeerden ieder denkbaar middel, maar niets hielp. Tenslotte besloten wij e<vi proef met Kruschen Salts te nemen. Het heeft ons bewezen zijn gewicht in goud. waard te zijn. Mijn man kan nu weer werken als voorheen. Ik beveel Kru schen Salts aan een ieder aan, zoo gauw ik van rheumatische pijnen, hoor. Voor mijn man deed het wonderen." Mevr. B. F. te S. Rheumatiek, jicht en ischias ontstaan bijna altijd doordat urinezuur en afvalstoffen zich in het lichaam hebben opgehoopt, waar door het bloed verontreinigd wordt. Kruschen Salts spoort lever, nieren en ingewanden aan tot krachtiger werking, waardoor de giftige stoffen volkomen uit het lichaam verwijderd worden en de pijnen snel en voor goed ver dwijnen. Stralend*, gezondheid voor één cent per dag. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per facon, omzetbeasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket óp de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rown- tree Handels Maatschappij voorkomt. (Adv.) DE UITSPRAAK IN HET RADIO-PROCES Het loopt met een sisser ai Gisteren heeft het Berlijnsche Landsge- recht uitspraak gedaan in het groote pro ces tegen de leiders der vroegere Duitsche radio-omroep, welk proces over een tijds verloop van zeven maanden is gevoerd en 87 zittingdagen in beslag heeft genomen De voormalige staatssecretaris en Rijks Radiocommissaris Dr. Hans Bredow werd wegens ontrouw, bestaande uit het doorbe talen van salaris en onkosten aan Flesch te Frankfort a. d. Main en medewerking aan het part ij verraad van den voormaligen advocaat, Dr. Frey, veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en vier geldboeten van twee maal 500, 1500 en 2500 Mark ver oordeeld. Zoowel de vrijheidsstraf als de geldboeten worden echter door het voorar rest als voldaan beschouwd, terwijl de be klaagde van de overige beschuldigingen ■ordt vrijgesproken. De voormalige bedrijfsleider van de Rijks Radio Omroep, Dr. Kurt Magnus, werd op dezelfde gronden als Dr. Bredow veroordeeld tot in totaal vijf maanden gevangenisstraf en twee geldboeten van 1500 en 2500 Mark, welke straffen eveneens door het ondergane voorarrest als geboet worden beschouwd. Nog andere beklaagden werden of vrijge sproken of van rechtsvervolging ontslagen ITALIAANSCHE UITTOCHT UIT ABESSYNIE Zoowel uit; Rome als uit Londen wordt gemeld, dat er van een nieuw plan tot bij legging van- het Italiaansch-Abessynisch conflict te officieeier plaatse niets bekend is. Wel wordt te Rome bevestigd, dat de Ita- liaansche pers haar anti-Britsche campagne sinds Maandag gestaakt heeft. Men acht het mogelijk, dat de vervanging van Sir John Simon door Samuel Hoare, als Britsch mi nister van buitenlandsche zaken, tot een wijziging in de houding van Engeland zou kunnen leiden. De verschepingen van troepen en oorlogs materiaal naar Oost-Afrika worden zonder onderbreking voortgezet. Uit Livonio ver trok gister een regiment van de Sabaudia- cUvinio en een afdeeling bergartilleristen. Naar uit Addis Abeba vernomen wordt, heeft de halve Italiaansche ko lonie Ethiopië verlaten en is naar Eri trea vertrokken. De andere helft der Italianen in Ethiopië houdt zich gereed om om streeks half Juli te vertrekken. Torgler vrijgelaten Uit Berfijn: De leider van de vroegere Duitsche communistische partij, Torgler, die zich, ofschoon hij in het Rijksdagproces werd vrijgesproken, nog steeds tot dusver in hechtenis bevond, is thans op vrije voe ten gesteld. Hij verblijft in de omgeving van Berlijn. Hij heeft het communisme vaarwel gezegd. Volgens een ander telegram zou hij zelfs aanhanger zijn geworden van de nationaal socialistische ideeën. PLOTSELINGE DOOD VAN EEN FRANSCB MINISTER. De Fransche minister van onderwijs, Mar- combes, is gisterochtend in den minister raad, die pas bijeen was gekomen, ineenge zakt en overleden. Marcombes was genees heer. Hij was in 1877 geboren en niets was er, dat zijn plotseling einde deed vermoeden De ministerraad werd verdaagd. Kort Nieuws In Korea is een dorp verbrand. 23 menschen w.o. 8 kinderen, zijn hierbij om het leven gekomen. Benesj, de Tsjechische minister van huitenlahdsche zaken, zal nadat hij zijn bezoek aan Moskou beëindigd heeft, aan Kieff een bezoek brengen. De Siberische vliegtuig-industrie zal zóó worderi uitgebreid, dat zij onafhanke lijk is van die in Centraal-Rusland. Alle Siameésche provincie-gouverneurs 70 in getal, worden door hun regeering naar Japan en Mandsjoekwo gezonden voor een studieréis. De Vereéniging van Vlaamsche oud- strijders, die meer clan 100.000 leden telt, heeft, onder leuze: „Om het leven onzer kinderen", in geheel liet Vlaamsche land aanplakbiljetten laten verspreiden tegen verlenging van den diensttijd in België, DE STRIJD OM DE VOLKSZIEL De Duitsche pers en de Kerkstrijd De Augsburgsche Synode (Van onzen Duitschen correspondent). Waarom zou meii zich niet, bij wijze van variatie, eens de metten laten lezen door een welmeenenden landgenoot? In den „Völkischen Beobachter" wordt ons op den man af de vraag gesteld: Is de Nederlandsche pers objectief? Dr. W. M. Westerman blijkt in het „Haagsch Maand blad" deze netelige kwestie aan een grondig onderzoek onderworpen te hebben en komt aan het eind van zijn beschouwing tot de voor ons niet zeer vleiende conclusie: „Een ding staat vast, namelijk dat Duitschland ons tot dusver in zijn pers fatsoenlijker be handeld beeft dan wij Duitschland". Volgens den te Rotterdam woonachtigen correspondent van den „Völkischen Beobach' ter" is Dr. Westerman de meening toege daan, dat onze uit den liberalen tijd af komstige dagbladpers haar glanstijd over leefd en zoodoende van haar vroegere grandezza nog slechts een schaduw heeft overgehouden. „Voor ridderlijkheid is bij dezen strijd geen plaats meer en voor objec tiviteit al evenmin". Wij laten het gaarne aan meer bevoegde instanties over, dr. W. M. Westermann van repliek fe dienen, maar kunnen toch, na dat we zijn loflied op de correctheid der ge lijkgeschakelde Duitsche pers met toenemen de verbazing gelezen hebben, niet nalaten, hem te vrageii: „Heeft u persoonlijk en van dichtbij den strijd gevolgd, welke in het Derde Rijk is ontstaan tusschen staat en kerk cn keurt u de methode goed, waar mede deze strijd om de ziel van het Duitsche volk in de toonaangevende pers wordt ge negeerd?" x) Het zwakke punt wil ons vooralsnog in de jonge geschiedenis van 't Derde Rijk de kerkelijke strijd toe schijnen. Slechts weinigen hebben van be gin af aan beseft, hoe diep deze strijd om de volksziel gaat en welk een gevaar er voor den staat in schuilt, wanneer men de kerk wil aantasten in haar geestelijke zelfstan digheid. Waarom, wagen wij, negeert men in de Duitsche pers de derde synode der Be lijdende Kerk, welke ditmaal in de voor het. kerkelijk leven historische stad Augs burg is gehouden? Waarom moeten de tien duizenden, die met hun hart meer dan ooit aan de Kerk van Christus hangen, zich langs een omweg, door buitenlandsche or ganen, onvolledig en vaak onjuist laten voorlichten? Van bevoegde zijde lieten wij ons om trent deze samenkomst van den Broeder- raad het volgende vertellen: „Onmiddellijk aan den katholieken Ulrichs-Munster grenst de protestantsche kerk, waar 150 predikan ten en leeken uit alle deelen van h^t rijk waren saamgekomen. Praeses Koch had opk ditmaal de leiding. De synode, welke vier dagen duurde, ademde een sterk theo logisch karakter. Wij stelden de vraag: Wat kan en wat moet de gemeente doen in den dienst van het gansche volk? Ons uitgangs punt bij alle besprekingen was Gods Woord waaraan wij onwrikbaar vasthouden. Als kerkelijke christenen houden wij vast aan, de belofte der onoverwinnelijkheid. Ook onze verhouding ten opzichte van de over heid wordt hierdoor bepaajd. „Bij het begin der synode werd door praeses Koch meegedeeld, dat op bevel' van rijksminister Dr. Frick de in verschillende st.rpken van het Duitsche rijk geinterneerde predikanten zijn vrijgelaten. In eerbiedigen en gematigden vorm werd dan een „Woord aan den Staat" opgemaakt,, hetwelk geen indirecte aanklacht weergeeft, maar een formuleering" wil zijn van de houding dei- kerk ten opzichte Aan den staat. Waar schijnlijk zal dit manifest woAlen gezonden aan het rijksministene van binnenland- sche zaken." „Een belangrijk thema was ditmaal de taak van den leek in het kerkelijk leven. Waar de predikanten in de uitoefening van hun ambt va.ak wor den aangevallen, is het van groote betee- kenis. dat ook de leek wordt geschoold, om in geval van nood te kunnen voortgaan in de verkondiging van het evangelie. Wij gaan ook in dezen met bezadigdheid te werk. want de kerk is er voor het gansche. volk!" „De moeilijkheden op deze synode droegen ook ditmaal een intern karakter Het gaat om dc acute vraag: „bestaat er verschil tusschen belijden èn belijdenis? Hier treedt telkens weer liet verschil op den voorgrond tusschen de lotherschen en de gereformeer den. Voor hen, die sedert jaren tot de pruisische IJnie behooren, bestaan deze moeilijkheden eigenlijk allang niet meer. Voor onze Beiersche vrienden is z.ulks veel moeilijker, hetgeen door de uitlatingen van Wurm, Meiser"en Zenker tot uiting kwam. Maar ook voor hen gaat de onaantastbaar heid van het evangelie van Christus vóór en boven alles." „Tot de mannen, die op deze synode naar voren traden, behoorden Ds. Asmussen uit Oehnhausen en Prof. Freih. von Soden uit Marburg Onze evangelische kerk bevindt zich in een stadium van innerlijke bewogen heid, hetgeen voor dezen kerkelijken strijd haast ondenkbaar geworden was. Wij voel den ons gebonden door een sterk gevoel van verantwoordelijkheid en onze strijd draagt een zuiver geestelijk karakter. Alpha en Om*ea blijft voor ons het evangelie, zoo- als- het ons gegeven wordt in het Oude en het Nieuwe Testament." Dat het verlangen en streven naar kerkelijke eenheid In Duitschland al sterker wordt, blijkt uit het op zichzelf merkwaardige feit, dat do katholieke „Germania" een bijdrage publi ceert van dr. Dibelius over „Oecumenische eenheid". Hij herdenkt de persoon en het werk van wijlen bisschop Soederhlom, „den profeet der oecumenische eenheid" cn stelt vast, dat de gedachte eener kerkelijke een heid nooit ingeslapen is. „Na Soederblom's dood zag het er een oogenblik naar uit, of de oecumenische be weging verlamde, maar dat was slechts een korte crisis, zij is thans weer sterker dan ooit tevoren. Wanneer de kerken voor een gemeenschappelijke practische taak Dr. Westerman behoort tot. liet gilde der, Nederlanders, die bij vergelijking tusschen eigen land en een bepaald ander land. bet helaas meestal opnemen voor het vreemde land. Dat de voorkeur van den heer Westerman uitgaat naar een aan handen en voeten gebonden pers. behoeft niet zoozeer te verbazen. Het stelsel, het welk hij en anderen najagen, is zoozeer in strijd met het Nederlandsche volkskarakter, dat het slechts met dwang zal kunnen worden ingevoerd, en ook slechts op die wijze zou kunnen worden gehandhaafd. Redactie. samenwerken, zullen zij elkaar beter leeren begrijpen dan vroeger." Van katholieke zijde wordt op dit artikel van Dr. Dibelius uitvoerig geantwoord en men voelt, dat ook hier hel verlangen be staat, de anti-reformatorische houding op te geven: „Bevorderen wij derhalve tus schen de christenen der verschillende con fessies een gunstige atmosphecr van broe derlijkheid, niet uit onverschilligheid ten opzichte van bestaande dogmatische ver schilpunten, maai uit het vertrouwen op het Woord, dat van één herder en van één kudde spreekt". Berlijn, Pinkstermaandag 1935. Land- en Tuinbouw. Tuinbouwsteun voor zelf venters De Nederlandsche Groenten- cn Fruitccntrale maakt bekend, dat beoefenaars van den tuinbouw, die ln 1934 met haar toestemming hun zelf ge teelde producten op de markt of in eigen winkel hebben verkocht of hebben uitgevent, een aan vraag voor steun kunnen indienen. Nadat deze aanvraag in het bezit van dc Cen trale is, wordt den aanvragers een formulier ter invulling toegezonden. Dit formulier moet volle dig en duideb'j/ ingevuld en vergezeld van de noo- dige bewijsstukken uiterlijk 30 Juni worden inge diend. Formulieren, die nu dien datum binnen komen. kunnen niet meer in behandeling worden genomen. Bloembollen-Saneeringsplan 1935 Wijkt belangrijk af van plan '34 De Minister van Economische Zaken heeft, na dat daaromtrent algeheele overeenstemming was bereikt met de bloembolienkweekers en expor teurs, die zitting hebben in het Bestuur der Neder- larjdsche Sierteckcentrale, de regeling vastge rteid voor het Bloembollensaneeringsplan 1935. Deze regeling wijkt belangrijk af van die van "t Bloembollensaneeringsplan '34. voorna melïjk in dier voege, dat bij het nieuwe plan aao een nieuw op te richten organisatie van belanghebbenden >.en belangrijk deel der uitvoering zal worden toevertrouwd en tot taak zal hebben een fonds te vormen dat noodig is om de financiering van het nieuwe plan te verzekeren. Volgens dit plan zullen de mimmumprijzen in het bonenland gehandhaafd blijven voor bloem bollen met een cxportkw-liteit; de teeltbcperkicig zal verder worden voortgezet. Ten aanzien van inlevering en reserveering zijn verschillende be palingen gemaakt. In verband met dit plan heeft de Minister op dracht gegeven over te gaan tot uitbetaling van de nog resteerende 40 pet. der steungelden. We hopen morgen uitvoeriger bericht hierom trent te plaatsen. Gemengd Nieuws. De Ossche misdaden Hoe de marechaussee „jaagt" Aan de mededeelingen van wachtmeester Kool is nog het volgende ontleend: Soms gaan wij er als landloopers ver momd op uit, soms als ordelievende burgers in een gewoon colbertje. Ook ondernemen wij wel zoogenaamde sluippatrouilles om at te luisteren wat er in de huizen wordt be sproken, zonder dat ze ons in de gaten hub hen. Na het invallen van de duisternis wordt in verdachte wijken en op buiten wegen iedereen, zonder uitzondering, gevi siteerd. Bij tientallen hebben wij er be keurd voor zware jachtdelictcn; kruiwagens vol geweren, revolvers en patronen hebben wij in beslag genomen. Ook hebben wij een groote hoeveelheid messen onteigend, wam er bestaat hier een gemeentelijke verorde ning, dat men geen knipmessen mag din gen, die langef zijn dan 5 c.M. jUiteraurd trachten de heeren hier weer wat PP lc vin den en steken zij schoenmakersmessen, gi- lettemessen en scherp geslepen scharen in hun zak. Vannacht nog heb ik een mes in beslag genomen, dat „op maat" was bijge slepen. In het Schavksche veld wemelde het vroeger van stroopers, vogelvangers, enz. Nu zie je ze er sporadisch meer. Te genwoordig huppelen er konijnen en hazen rond; verleden jaar zag je er niet één. In Oss is alles mogelijk Sinds de belangrijke versterking van de marechaussee zijn er geen moorden en over vallen meer gebeurd. En als er wat andiers gebeurde: diefstallen, inbraken, brandstich tingen, zaten ze gewoonlijk binnen 24 uur in de doos. Het werk is met een verrassende snelheid gegaan, dank zij ook de medewer king van d? bevoegde autoriteiten. Wij zijn echter nog lang niet klaar: wij moeten zéér op onze qui vive blijven. Want werkelijk, meneer, hier is alles mogelijk; ik geloof, dart er geen artikel in het wetboek van strafrecht staat, dat hier niet geschonden is! Kenmer kend is ook bce de jieoigd. kinderen van tien tot veertien jaar, er behagen in schept om vogels te mishandelen; de dieren bijvoor- heek! de pootjes af te nsijden. Verleden weck heb ik nog een paar van die apen hier in heit hondenhok gestopt, bij gebrek aan cel. Vóór de versterking was de bevolking hier in de buurt als de dood voor overvallen. Ze bleven op de boerderijen den heelen nacht de wacht houden. De menschen zijn dankbaar, dat zij nu •tenminste, weer rustig kunnen Den kogel in den loop De uitrusting van de marechaussee bestaat uit speciale gummistokken, oen stuk langer dan de gewone; scherpe zoeklantaarns, die een heel eind het veld insohijnen. Bij het uit rukken wordt hier altijds dag en nacht, de revolver geladen met den kogel in den loop. Gewoonte is, d<at de kogel in den houder zit. Op het Gement kwam een man aangeslen- terd in gezelschap van een vrouw en kleinen jongen. Hij mocht daar eigenlijk nie loopen. Wachtmeester Kool wandelde op hem af en bracht ham gemoedelijk aan liet verstond, dat hij hier niet hoorde. Er volgde con fouilleering en de man kon verder gaan. „D(^nk er aan, dut ik je hier niet weer „Ja, ja", z<>i de wachtmeester bij dc plek waar Gèrrit de Bie gevallen is, „als die populier eens spreken kon! Want dat Piet bef alleen gedaan heeft, dat geloof ik toch Het treft, dat er te Oss zoo ontzaglijk veel nieuw gebouwde huizen staan. De oorzaak hiervan is, dat men ge ruimen tijd de - weging heeft laten geld „Wij hobbtn altijd aan de verzekering betaald en mogen nu óók wei eens wat hebben!" Een misdadigersgeslacht In den naoht van 26 op 27 Maart 1893 is e Oss wachtmeester Hoekman vermoord. Op 7 en 8 Nov. van dal jaar hebben Ader mannen te dtezer zake voor de rechtbank in Den Bosch terechtgestaan. Zij werden allen veroordeeld. Onder hen warren twee De B.'s. Het is verbijsterend, dc rol die de familie De' B. in het Ossche misdadiigersleven he\ft gespeeld, i De aanklacht tegen Wm. H. Müller en Co. Bekend is de aanklacht van den heer R. Heyne tegen de fa. Wm. H. Müller Co. en dc vordering om deze fa. tc vervolgen. Volgens hem is die vervolging afgewezen. Een cn ander werd onlangs onderstreept in een «dros van eenige personen tot den raad van ministers. Wat dit adres zegt, is echter niet juist. De er volging is niet uitgebleven en evenmin gestaakt om redenen van algemeen belang, zxxmls het ad-ros beweert. Integendeel heeft het door minister Donner toegezegde onder zoek door den officier van justitie en den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken, volledig plaats gevonden en tot het einde toe zijn wettelijk verloop ge had. Hnit resultaat was, dat van verdere vervolging werd afgezien. Een en ander is, naar do N.R.C. is gebleken, reeds meer dan een jaar geleden overeenkomstig de bepalin gen van het Wetboek van Strafvordering aan de betrokkenen bij exploit beteekend. Volgens het Wetboek van Strafvordering was de zaak hiermee geëindigd, wat den adressanten niet bekend kan wezen, maar waar zij beschuldigingen tegen dc justitie, resp. de regeering uiten, hadden zij zich wèl eerst op de hoogte kunnen stellen van wat er in licrt openbaar over doze aangelegenheid is omgegaan. In zijn memorie van antwoord op het voor- loopig verslag van die afdeelingen der Eerste Kamer over de begrooting van het departe ment van justitie voor het jaar 1932 heeft de vorige minister van justitie (Mr Dunner) uitdrukkelijk tegengesproken, dat het in stellen A-an een vervolging om redenen von algemeen belang achterwege zou blijven en da verzekering gegeven, dat aan concrete gegevens da noodiga aandacht zou worden geschonken. Bij da openbare behandeling van zijn be grooting kwam dc minister in antwoord op vragen van mevr. PolhuisSmit hierop V rug, toonde aan, dat aanstonds aandacht is geschonken aan, eenige beschuldigingen, of, zooals de minister opmerkte, insinuaties aan het adres van de rechterlijke macht. Dat onderzoek lieeft. echter voldoende aange toond, dat A-a.n de gegrondheid van du? in sinuaties schijn nog schaduw aanwezig was. Daar de brochures van Heyne niet ander> dan A-aagheden en algemeenheden bevatten en een aanklacht tegen Heyne achtèrw blrief, was-er voor dc justitie geen reden tot ingrijpen. Toen een moer concrete aangifte van strafbare feiten inkwam, heeft de just' tie hieraan zonder aanzien des persoons aandacht, geschonken. In 1933 verschafte de minister de volgende inlichting: Heit vanwege het parket ingestelde, zeer omvangrijke onderzoek is onlangs beëindigd. Een groot aantal aan de ingebrachte beschut digingen is onjuist bevonden. Ten aanzien v'an'ênkëTe püïïtëh;.die onvoldoende opgehel derd zijn, heeft hot parket aanleiding ge vonden eên nader onderzoek aan tc vragen aan den rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken. Tot het door den minister bedeelde zeer omvangrijke onder zoek heeft behoord eeii onderzoek vanwege den officier van justitie ten kantore van de C.V. Wm IT. Müller Co, waarbij nfc?it alleen alle door den heer Heyne in zijn pu blicaties geuite beiveringen nauwkeurig zijn onderzocht, doch tevens tal van andere punten, dikwijls teruggaande tot vóór den oorlog, zijn gecontroleerd, zulks aan de hand van de boeken en bescheiden. Dit ondrirzoek aangevangen op 24 Febr. 1932 heeft dagelijks en onafgebroken voortgeduurd tot Aug. 1932. Na clien tijd zijn er nog eenige «malen aam- vullende gegevens en ophelderingen vraagd, die verstrekt zijn. Zulks heeft tot November 1932. geloop-en'. In den loop van don zomer 1933, te begin nen midden Mei, zijn cl? betrokken personen verhoord, tot wie de N.R.C. zich heeft ge werkt en van wie zij de schriftelijke mede- deeling ontving, „dat overeenkomstig de door den vorigen minister van justitie done mededeelingen indJardaad op verzoek A-an het parket een nader onderzoek door den recliter-commissa ris, belast met de in structie van strafzaken, heeft plaats gehad omtrent enkele punten, die nog onvoldoende waren opgehelderd. Op 23 April 1934 is aan die bet,rokken beteekend, dat. dit onderzoek geen aanleiding heeft gegeven tot verdere vervolging. Ven afzien van verdere vervol ging om redenen van algemeen belang is aldus voegde men eraan toe hierbij geen sprake geweest". Door den bliksem in vlammen Te Enschede sloeg tijdens een kort onweer de bliksem in de landbouwschuur van den landbouwer E. Snuverink aan de Bruggert- steeg. Het gelukte nog, de wagens uit ae schuur te krijgen, doch verder kon niets wor den gered. Stroo, aardappelen en andere leet- tocht, alsmede brandstoffen en een flinke hoeveelheid stikstofmest werden een prooi der vlammen, die vooral hrog oplaaiden toen zy de stikstof bereikten. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, brandde de schuur tot den grond ';oe af. Het verbrandde was •erzekerd. Tjjdens een onweer dat te Stedura (Gr.) woedde, sloeg de bliksem in de boerderij be woond door de familie Roozeboom. Het is met behulp van de motorspuit van Appingedam gelukt een deel van het A'oorgebouw te be houden. De schuren zijn totaal uitgebrand. Verzekering dekt de schade, Te Meeaen (Gr.) sloeg de bliksem in het cafe van B. Abee. Het geheele pand ging 'lammen op. Nit'ts kon worden gered. Ver zekering dekt de schade. Te Nieuwe Pekela (Gr.) ontstond tydens onweder brand in de behuizing bewoond door Den Prins. In een oogenblik stond alles lichte laaie. Een en ander was A'erzekerd. In de hooiberg van M. J. Spek te Stol wijk ii5 de bliksern ingeslagen. De berg brand de geheel af. Door flink optreden wist men de woning, waarvan het rieten dak reeds brandde, te sparen. De gezonken genievaartuigen I Ohitrbnt het zinken van eenige A'aartuigen an de genie in het IJsselmeer twee mf)f wars van Valkenveen vernemen wij nader: De vorige week heeft de genie aan de Eem bij Baarn oefeningen gehouden. Het materi eel voor deze oefeningen werd via. Muiden over het IJsselmeer naar de Eem gebracht. Een aantal 'platte vaartuigen iten de genie, model pontons en iets grooter, werd door een motorboot gesleept. Tengevolge A'an het ruwe weer zijn A'ijf van deze vaartuigen volgesla- gen en gezonken. Het materieel op deze A'aar tuigen bestond voornamelijk uit ijzeren brug- liggers. VAN JE VRIENDEN In een pension op de Lcidscliekade ti Amsterdam was gedurende de Pinkster dagen een creddetbrief op de Ned. Handel-Mij groot 2750 vermist. Er was voordlca reeds ƒ2150 afgehaald, zoodat het stuk nog ƒ600 waard was; dl? vermiste creddetbrief was geldig tot 30 Juni. Thans heeft de politie een vriend van den betrokkene aangehouden, dde bekend heeft zicli aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. Hij had het stuk reeds verzilverd, maar liet grootste gedeel te van het hem uitbetaalde bedrag is nog oi beun bevonden. De politie tie Kerkrade heeft een Duit sche vrouw gearresteerd, die reeds herhaal delijk in Duitschland wegens oplichtingen en andere delicten veroordeeld is en opsporing en aanhouding ook thans door de Duitsche justitie gevraagd wui-ui. Enkele maanden geleden opereerde de vrouw- in Kerkrade en omgeving. Van verschillende menschen, meestal kleine burgers, cn <x van kloosters, had ze geicl weten los te kr gen, na hartroerende verhalen. Zij had i Duitschland moéten vluchten wegens d, poli tipteen toestand. Uit het on tin-zoek reeds gebleken, dat de oplichtster werkte o der verschillende namen. Ongeveer een ja heeft ze in ons land vertoefd, zoodat het vt moeden gewettigd is, dat ze ook elders slacht oflkirs heeft gemaakt. DOODELIJK TREINONGELUK Te Arnhem is door nog onbekende oorzaak de leerling-machinist A. van den Berg in machineloods van do Ned. Spoorwegen den Noordelijken Parallelweg door een i I geerepde machine aangereden en meegesle Zwaar gewond is lie»: slachtoffer naar het meenteziekenhuis gebracht. Bij aankomst daar bWk Ho „—j,. JONGETJE DOODGEREDEN Men meldt ons uit Rotterdam: - Gisteravond omstreeks half zes is in de Brouwerstraat een 5-jarig jongetje, H. Poots, wonende in deze straat, op een nip; kolen be laden vrachtwagen geklommen, welke met twee paarden was bespannen. Het kind A-iel in de wagen en kreeg een der achterwielen er het hoofd en was op slag dood. Het lijkje is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel verA-oerd. BRUTALE INBRAAK MISLUKT In den nacht van Woensdag op Donderdag een inbraak by" den heer T. Borst, directeur an de Coöp. groen tenveiling en a.r. raadslid, 'onende op den Voorburgschenweg te Veur, gepleegd. De inbreker heeft aan de achterzij de van hel huie een raampje uitgeboord en raam opengeschoven. De ruiten van ae> tusschendeur, AA'elke gesloten was, werden halverwege met zeeü ingesmeerd, waarna de inbreker aan de voorzijde van het huis een raampje uitboorde. Vervolgens heeft hy zich naar de bovenverdieping begeven, waar ae familie sliep. In de slaapkamer knipte hij een electrischë zaklantaarn aan. Op het geluid daarvan ontwaakte de heer B„ die onmiddel lijk uit zijn bed sprong. De dief doofde echter de lamp en holde arie treden tegelijk de trap af en maakte zich uit de voeten. Dientenge volge ontbreekt een signalement. De heer B. was tegen inbraak verzekerd. EEN WALGELIJKE WEDDENSCHAP Te Arasterdam gingen eenige personen in een kroeg aan de Vespuciusstraat een wed denschap aan in het drinken van jenever. Vol gens de Tel. beweerde een der mannen, dat hy binnen zes minuten veertien borrels naar bin nen kon werken, hetgeen geschiedde. Toen de man zjjn veertien borrels op had, zakte hij plotseling to"; groote ontsteltenis der toeschouwers, 'ineen en bleef beAvusteloos liegen. Alle pogingen om den man tot bewust zijn te brengen mislukten. Direct waarschuw- de roe*1 de geneeskundige dienst, die het slachtoffer per ziekenauto naar liet Wilhelmi- na Gasthuis bracht. Daar is hij ter verpleging opgenomen. De man heeft vermoedelijk een acute alcohoWergiftiging gekregen, die ern stige gevolgen \-oor hem zal kunnen hebben, UITSLAG FOTO WEDSTRIJD De uitslag van de fotö-ivedstrijd van de N.V. Hero Conserven over de' maand Mei is als volgt: De hoofdprijs van 100 werd toe gekend aan mevr; Smit Meyer, Molenweg 32, Ooster'bpek, en voor de meest origlne;ik> fo to's elk 10 aan: Fr. Kruchton, St Nicoleas- straat 37, Maastricht; mevr. II. Groenendijk, Wetih. Juffermanstraat 26, Oegstgeest; B. ITermes, Groote Noord 118, Hoorn; Fr. Buch- halz, J. P. Sweelinckstraat 52, Enschedé; E. Bosioper, Kleverparkweg 171, Haarltean. DE DOODSLAG TE AARLANDERVEEN De 21-jarige J. de B., die was gearresteerd ui verband met den doodslag, Zondaga\ond j.l. gepleegd te Aarlanderveen, waarbij de 40-jarige T. van S. met een nies werd dood gestoken, is In bet huis van bewaring te Den Haag opgesloten. Kunst en Letteren. NED. ORGANISTEN VER. In het bestuui van de Ned. Organisten vereeniging is de heer Cor Kee als nieuw be- bestuurslid gekozen. Boeken en Geschriften. TIK HEILIGE GEEST EX OX7.E TUD, door Dr. H. Fug-lsang Damgaard. Uit het Deensch door J. Henzet. Uitgave van J. N. Voorhoeve te Den Haag. Ben klein boekje van 31 pag-.. maar van groote waaide. Op eonvonudige wijze wordt ge- vvezen op den persoon on het werk des Heiligen Geestes. En de Heilige Schrift Is voor den autejir d- kenbron d-r waarheid. Het wil ons eenerz|jds tot beschaming lel den, ornaat de rtlke gave des Heiligen Geestea op den Pink terdag naar de Schrift een blij vend bea.t is der Christelijke Kerk. Alle dorheid in het leven der Christenen v^idt dus oorzaak In onze zonden, waardoor we "den Iwnrnen?idS bf,dr.oeven cn zÜn doorwerking be- zenU'dntd|n W'l °°k onder*tld8 erop wij- Gods Woord, en toederen E venswnndek de vruchten des Geesles zich zullen openbaren In

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 9