GROOT SUCCES VOOR ONZE SIGARETTEN-INDUSTRIE DONDERDAG 13 JUNI 1935 TWEEDE BLAD PAG. 5 De ranke zeiljachtjes verzamelen zich op een meer in de nabijheid van Norfolk (Engeland) voor een te houden wedstrijd. De ranke bootjes met de witte zeilen boden een prachtig schouwspel. Jaarlijks worden duizenden tonnen mergel van den St. Pietersberg afgegraven ten behoeve van de fabricage van cement. De kranen en 't treintje geven wel 'n idee van de enorme massa mergel, die ondanks de afgraving er nog Gisteren had te Ridderkerk de plechtige installatie plaats van den heer J. H. Crezée als Burgemeester dezer gemeente. Dr. H. J. Olthuis herdacht gisteren zijn 25-jarig jubileum als predikant van de Ned. Herv. Gem. te Rotterdam. Wat er overbleef van twee historische, in Saksischen stijl opgetrokken boerderijen te Zuidwolde, nadat het vuur er had huisgehouden. ALGEMEEN PROGRAM Van de R.-K. Staatspartij Het ontwerp der^ commissie Ih de loop der Jaren werd in de R.-K. Staatspartij steeds dringender de behoefte gevoeld om een formuleering te vinden in een algemeen program van de be ginselen waarop de partij haar staatkundig werk grondt. Een commissie, onder voorzitterschap van prof. Aalberse, ging October 1933 aan het werk en thans werd het ontwerp van een beginselprogram ter publicatie aangeboden. Dit ontwerp handelt allereerst over de beginselen en vervolgens over de a 1 ge- meene richtlijnen. Het partijbestuur heeft gelijk, dat verkorte opname van het ontwerp zeer ongewenscht is. Ondanks onze beperkte plaatsruimte zullen we der- rnlve in elk geval het eerste deel, dat han delt over de beginselen, ten voeten uit Dpnemen. Het zal onze lezers interesseeren; vooral, indien ze vergelijkingen maken met de programs der Prot. Christ, beginselen. Het eerste deel luidt aldus: Wezen en doel der R.-K. Staatspartij De R.-K. Staatspartij wil zijn en blijven s zuiver staatkundige vereeniging der latholieke Nederlanders. Zij stelt zich ten doel het algemeen wel- :ijn van het Nederlandsohe volk te bevorde- ■en door in wetgeving en bestuur haar be ginselen tot gelding te brengen. Die begin- elen put zij uit de Openbaring, gelijk deze loor het Kerkelijk leergezag wordt vertolkt, :oomede uit de natuurlijke eischen van het lersoonlijke- en het gemeenschapsleven in :ijn verschillende vormen. In overeenstem- ning met die beginselen aanvaardt zij voorts nog een aantal algemeene richtlijnen toor haar staatkundige werkzaamheid. Beginselen De Staat is een maatschappij, d.w.z. een [eordende eenheid van velen op één doel; de natuurlijke orde is hij de hoogste naatschappij. In die orde noodzakelijk, is hij in ontstaan voortbesta -m afhankelijk van den ichepper, tot Wiens scheppingsdoel hij moet nedewerken en aan Wiens goedheid hij tal- öoze gaven dankt. Derhalve is ook de Staat ;ehouden God openlijk te erkennen, te hul- ligen en te dienen, vooral door in wetge ving en bestuur Gods wet tot opperste richt- ino er te nemen. I. Staatsdoel Zijn doel vindt de Staat niet in zich- elf, maar in het algemeen welzijn, dat ge- irdende samenwerking in staatsverband ischt. Behartiging van het algemeen welzijn be- eekent niet verzorging van het welzijn van ifzonderlijke personen of groepen, doch het oorzien in de behoeft eneener zoodanige ge- neenschap, als voor het bereiken der per- oonlijke levensbestemming noodzakelijk is. Daarbij zal de Staat steeds moeten erken nen, dat het aardsche leven, ofschoon eigen vaarde bezittend, zijn diepste beteekenis mtleent aan het boventijdelijk levensdoel 'an den mensch, waarop al het aardsche [ericht moet blijven. II. Staatstaak 1. De volledige taak van den Staat is te inderscheiden in een primaire, gericht op lehoud en vervolmaking van staats- en echtsorde, en een subsidiaire, beperkt tot iet aanvullen en stuwen .van het eigen ini tiatief van individuen of groepen. Slechts net algemeen walzijn kaiV-.;onder bepaalde omstandigheden ook hier rechtstreeksch in grijpen valt dén'Staat rechtvaardigen. 2. Tot de primaire taak van den Staat behoort: beveiliging der staatsorde zelve, handhaving der zelfstandigheid; schepping en instandhouding eener rechtsorde, steu nend op natuurrecht en pösitief-goddelijk recht. 3. Tot de subsidiaire taak behoort: het bcvoroeren van de geestelijke (verstande lijke en zedelijke) ontwikkeling der burgers, alsmede van een voor allen bereikbare stof felijke welvaart. III. Staatsgezag 1. In de noodzakelijkheid van geordende samenwerking in staatsverband ligt de na tuurlijke grond voor de onmisbaarheid van het staatsgezag. Reeds hieruit volgt, dat de Overheid recht heeft te bevelen en de onder danen verplicht zijn te gehoorzamen. Deze natuurlijke grondslag, uiting der ordening Gods, wordt bevestigd door het Apostel- woord, dat er geen- gezag is, tenzij uit Goa. 2. 1-Iet recht om te bevelen is uit zich zelf aan geen enkelen bepaalden regeerings- vorm noodzakelijk gebonden. Slechts de fei telijke geschiktheid om het algemeen wel zijn te verzorgen, is toetssteen voor de bruikbaarheid van eenigen bepaalden vorm. Die geschiktheid wordt in belangrijke mate mede bepaald door den aard, dé geschiede nis en de ontwikkeling van een volk. IV. Bouw van den Staat In den bouw van den Staat behoort het organisch karakter der maatschappij tot uit. drukking te komen. Daarom moet niet slechts aan de individueele burgers, maar ook aan hun verschillende gemeenschappen, zoowel van territorialen als van cultureelen en sociaal-economisohen- aard, een eigen zelfstandige plaaLs en functie worden ver zekerd. V. Staat en individu 1. Alles wat het boventijdelijk levensdoel van den mensch aangaat is onttrokken aan inmenging van den Staat. In deze sfeer heeft het individu rechten, die ook voor den Staat onaantastbaar zijn. 2. Ook in de tijdelijke orde heeft het in dividu in zooverre voorrang boven den Staat, dat de Staatsgemeenschap juist ten doel heeft de bereiking van het tijdelijk wel zijn voor de gemeenschapsleden persoonlijk mogelijk 1e maken en te bevorderen. Der halve mag de Staat de vrijheid der burgers niet verder inperken dan voor dit gemeen- schap.ldoel noodig is. In diezelfde tijdelijke orde gaat echter het algemeen welzijn als zoodanig boven ieders afzonderlijk welzijn. Daarom mag de Staat om wille van het algemeen welzijn vorde- ren, dat het individu de noodzakelijke offers brengt van zijn goed, en zelfs van zijn leven. VI. Staat i gezin 1. De eerste en voornaamste natuurlijke gemeenschap van individuen is het gezin, dat zijn oorsprong vindt in het huwelijk. Deze gemeenschap, die met haar rechten en plichten aan den Staat vooraf gaat, heeft de Staat te eerbiedigen, zoowel in haar grond slag als in haar werkzaamheid. 2. Naar zijn wezen en naar zijn eigen schappen van eenheid- en onverbreekbaar heid, is het huwelijk aan elke zuiver men- sohelijke macht onttrokken. Daarom is de Staat met betrekking tot het huwelijk slechts bevoegd regelingen te treffen, die het huwe lijk niet in deze wezenstrekken raken. De regeling van het huwelijk als Sacra ment valt uitsluitend onder de bevoegdheid van de Kerk. 3. Om het natuurlijke karakter van het gezin en zijn hooge waarde yoor de gemeen schap, is de Staat verplicht het gezin bij het vervullen van zijn taak krachtig bij te staan en de voorwaarden te scheppen, waar door het in zedelijk, maatschappelijk en eco nomisch opzicht tot volle ontplooiing kan komen. Territoriale gemeenschappen, die direct de behartiging van het algemeen welzijn binnen haar gebied nastreven, behooren be houdens toezicht van den Staat, in haar zelfstandigheid te worden geëerbiedigd. Slechts voorzoover zij daartoe niet of on voldoende in staat zijn, of om wille van het algemeen welzijn van de Staatsgemeen schap in haar geheel, mag die zelfstandig heid worden ingeperkt. VIII- Staat en gemeenschappen van cultureelen of sociaal-aconomi- schen aard. Evenzoo behoort aan gemeenschappen, die eultureele of sociaal-economische belangen direct, en daardoor het algemeen welzijn direct dienen, de eigen zelfstandige werk zaamheid, onder toezicht van den Staat, te worden gewaarborgd. Tot dit toezicht, dat mede omvat de zorg voor een geordende samenwerking dezer gemeenschappen, is de taak van den Staat beperkt, tenzij het alge meen welzijn in bepaalde omstandigheden rechtstreeksche bemoeiing eischt. Vereeniging van gescheiden liggende ge- biedsdeelen in één staatsverband, vindt haar zedelijke rechtvaardiging in de mogelijkheid om, juist door dit staatsverband, betere ver zorging van het algemeen welzijn van het geheel en van de deelen te bereiken. In doel en taak van den Staat brengt die vereeni ging geen wezenlijke verandering. Slechts de inhoud van de taak wordt nader bepaald üoor het eigene in volksaard, in cultureel en stoffelijk levenspeil van elk der deelen. X. Staat en natie Den eigen aard, die een groep van indi viduen bindt en als natie kenmerkt, behoort de Staat te eerbiedigen. De goede zeaen en gewoonten, die in den nationalen aard wor telen, en de taal, waardoor de natie ge meenlijk kenbaar is, behoort de Staat als nationale goooeren te erkennen en zooveel noodig te verzorgen. XI. Staten onderling In de verhouding tot andere Staatsge- meenschappen moet de op het natuurrecht steunende gemeenschap der volkeren ge ëerbiedigd, en aan de bevestiging ervan ook in het positieve recht krachtig medegewerkt worden. Als richtsnoer gelde, dat het groot gebod der christelijke naastenliefde ook de volkerenverhouding moet beheerschen. Bin nen deze grenzen heeft de Staat echter den plicht zijn eigen onafhankelijkheid te hand haven. XII. Staat en Kerk Evenals de Staat is ook de Kerk een vol maakte, d.w.z. op haar terrein hoogste en onafhankelijke maatschappij. In het nastre ven harer doeleinden, die van hooger orde, van bovennatuurlijk karakter zijn, mag de Kerk derhalve niet gehinderd worden door den Staat. Veeleer moet deze aan de Kerk rechtsbescherming verleenen en haar werk zaamheid positief bevorderen, ook omdat het welzijn der Staatsgemeenschap krachtig bevorderd wordt ooor den godsdienstzin der burgers. CAIRO, 10 Juni. - Door de N.V. Kyriazi Frères te Amsterdam is een nieuwe sigaret FINAS gecre- eerd, die hiermee opnieuw Kyriazi's wereldreputatie hoog zal houden. Deze buitengewone sigaret, FINAS, zal in 3 modellen: Oval, Round en Grande tegen den frappant-lagen prijs van 25 ct. de 20 stuks verkrijgbaar zijn. Nederlands rookers zullen spoedig overtuigd worden, dat Kyriazi in de „FINAS" een ongewone sigaret brengt! Eerlijk is eerlijk En gelijk recht voor allen Een auto met twee ministers er in, liep ra de val: d.w.z. verdiende een bekeuring en de chauffeur kreeg die. Maar er wordt ver haald, dat de bekeuring niet doorging, om dat de ministers meedeelden, dat ze dienst zaken tie verrichten hadden. Dat wordt een lastig geval. De ministers zouden vliegen met de Sperwer en waren wat laat; de chauffeur overtrad de maximum snelheid en de politie hapte toe. Was d'ie vliegerij een „dienstzaak"? Z'a is niet als zoodanig aangekondigd, 't Was meer éen lucht-excursie ten pleziere van de mi nisters en ten faveure van de K.L.M. Dan zou ik zeggen: eerlijk is eerlijk: bekeuren en betalen! Een journalist kan van alles overkomen. Eens, op een zeer laten avond ontfermden zich .due anti-rev. ministère over mij en namen mij in hun regeeringsauto mee. Ik noem ze niet; twee zijn nog in leven. Twee an hen bezagen de dingen van de humoris tische kant en waren het er al 'ras over eens, dat de jongere ambtgenoot zijn overredings kracht en invloed eens moest tooncn. De tol naderde. De boom was dicht. De chauffeur toeterde. De tolbaas verscheen, humeurig en korzelig. De chauffeur zei niet te zullen betalen: hij vervoerde een excellen te vracht. De tolbaas had slechts één ant woord: iedereen betaalt, ministers ook. De jongste minister steeg uit en ving aan te betoogen. Een klinkende, gemoedelijke speech. Maar de tolbaas had twee bezwaren tegen de toespraak; ze was te lang en totaal erbodig. En, of meneer het tolreglement niet kende; in goed leesbaar schrift en anders zou hij wel even bijlichten! stond daarop wat betaald moest worden voor een auto met vijf personen. Het waren toch per sonen, nietwaar? Ja, ja, ministers, maair ner gens stond op het bord, dat ministers geen personen zijn en anders bejegend moeten worden bejegend, dan gewone stervelingen. En, of de heeren nu maar gauw wilden betalen. Hetgeen een der heeren deed. Mijn aandeel moet ik nog steeds verrekenen. Verplichte arbitrage in het landbouwbedrijf De minister van Economische Zaken heeft aan de landbouwers te Standdaarbuiten, die georganiseerd zijn bij de Landbouw crisis Organislie voor Noord-Brabant, arbi trage opgelegd inzake de vaststelling van de arbeidsvoorwaarden der bij hen werkza me landarbeiders. Tot arbiter is benoemd Mr. H. van Haastert, secr. van den R. K. Boeren- en Tuinderebond, te 's-Gravenliage. Het capitulanten-stelsel Lichtvaardige critiek Onder het motto „bevordering van ondoel matig overheidsbeheer" bespreekt de heer F. van Meurs in „De Strijd" van het N.V.V. het capitulantenstelsel. Dit stelsel, zoo schrijft hij, „kan slechts uitgevonden zijn door men- schen, wien blijkbaar elk begrip omtrent de taak en functie van de overheidsdien sten en -bedrijven ontbreekt en die deze instellingen slechts zien als het reservoir voor menschen, met wie men in het par ticulier bedrijf geen weg weet". Is het geen ontoelaatbare aantasting van de zelfstandigheid van gemeenten en pro vincies, dat men deze dwingt het perso neel aan te stellen, dat van Den Haag uit wordt toegezonden? Spot het niet met alle eischen \an goed bedrijfsbeheer, dat men de bedrijfsleiding de zeggenschap over het aan te stellen personeel ont neemt? Zou één particulier bedrijfsleider gedwongen willen worden, personeel voor het leven aan te stellen, zonder op be kwaamheid voor de beschikbare functie te mogen letten? Tot zoover het uittreksel van het artikel in De Strijd, zooals de roode pers het weergeeft. Het is een bewijs hoe lichtvaar dig men soms met de uitlegging te werk gaat. Er is geen sprake van, dat men een re servoir wil maken voor menschen, die niet in t' particuliere bedrijf terecht kunnen. Voorts worden de ambtenaren niet uit den Haag toegezonden: „het zou natuurlijk onzinnig zijn om ge eischen van het vacee- rend ambt buiten beschouwing te laten", aldus de toelichting in het deel V van „Het Bezuinigingsontwerp 1935", zooals dat bij N. Samsom N.V te Alfen verscheen en waarin men yerder leest; ROFFELRIJMEN: IK VREES.. Volgens de kranten krügen w« 17 Augustus in het Anisterdamsche Stadion een boksmatch tusschen Baer en Schmellng, die een miljoen zal kosten. Baer moet een gage ge- garandeera ziin van 300.000 dollar. Burgemeester De Vlugfc moet eena gezegd hebben: Zoolang ik burge meester van Amsterdam ben, wordt hier niet gebokst. Met felle slagen bonst mijn hart Bij 't lezen der berichten Dat men in Amsterdam eerstdaags Een boksmatch aan gaat richten. Daar zal de wereldkampioen Max Baer met Schmeling knokken. Daar wordt ons heele vaderland Met eere bij betrokken: Daar zal het ons een eere zijn De boksers te betalen Die, naar de bladen, een miljoen Uit onze zakken halen. Het is toch aardig van dien Baer, Die eens een makker dood sloeg, Dat hij een sober traktement Gepast bij onze nood vroeg: Driehonderdduizend dollar maar! Wel heb ik van m'n leven, Da's niks als je je medemensch Goed van katoen moet geven! Ik zag soms maanden toffe lui De bajes in verdagen Die in een eerlijk vuistgevecht Een vrind hadden verslagen. Met felle slagen bonst mijn hart En klopt het in m'n slapen: Ik hoop dat ik ze straks mag zi$n Die onverschrokken knapen! Ik vrees alleen maar dat De Vlugt Z'n woord niet durft te breken: „Zoolang ik baas ben geen geboks!" Dat zou me hevig steken. (Nadruk verboden.) LEO LENS. De oproeping voor 't examen thuis gekregen? Maakt Ge U bewust of onbewust een beetje ongerust? Voelt Ge een gejaagdheid bij U opkomen? Voelt Ge U wat dof in Uw hoofd? Komt er wat hoofdpijn op, neem n „AKKERTJE", het maakt U rustig en kalm. „De ontworpen regeling bezit groote soe pelheid, voor wat betreft het aanstellen van capitulanten in hot algemeen; de onder scheiden organen hebben het, behoudens toezicht van hoogerhand, vrijwel zelf in de hand, of zij gewezen militairen in haar dienst zullen krijgen of niet. Immers, in de regeling komt geen sanctie voor op het niet voldoende verleen envan medewerking bij de uitvoering door de lagere organen." PRINSES JULIANA NAAR LEEUWARDEN Prinses Juliana zal hedenmiddag een be zoek van particulieren aard aan Leeuwar den brengen. Zij zal haar intrek nemen ten huize van den Commissaris der F^ningin en. zal Zaterdag weder .vertrekken,

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 5