JUeuure £fihsri|f dtmrant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden 3n Omstreken Neufralifeif BINNENLAND. Wat de hagel in het Westland vernielde abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar N°. 5498 Bureau: Breestriat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 12 JUNI 1935 15e Jaargano gfóbertentttprijjrn: Van I tot 5 regels M7'/i Elke regel meer 0.227a. Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer 0-45 Handelsadvertentiên per regel 0.17'/i Bij contract belangrijke korting Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend ƒ0.10 Een woord waarmee vooral in de dagen der verkiezingen weer veel wordt geschermd; ér is nog een groep menschen, die meent, door dit „neutraio" woord anderen zand in de oogen te strooien. En jammer genoeg zijn er onder onze menschen nog, die niet steeds op hun hoede zijn voor deze verleidelijke leuze van neutraliteit. Die bijvoorbeeld zonder aarzelen hun gezin dagelijks het neutrale dagblad voorzetten, zonder er aan te denken, welke gevaren dit met zich meebrengt. Positief van opvatting en positief in uitspraak, meent ons blad recht te hebben op de plaats van: het Christelijk dagblad in het Christelijk gezin. Daarom allen, lezers en diegenen, die tot dusver nog geen Christelijk dagblad in huis hadden, laten wij ons gezame- lijk opmaken, om onze eigen pers te versterken en te brengen overal waar zij behoort gelezen te worden. De bon, op een der binnenpagina's afgedrukt helpt U en maakt het door de bijzondere aanbieding gemakkelijk zich thans te abonneeren. Immers, alle tot 1 Juli nog verschijnende nummers ontvangen nieuwe lezers gratis. VEROORDEELD De niet geslaagde poging van Prof. Eigeman Drs. A. Luinstra te Dordrecht schrijft ons: De onnoozele gelooft elk woord, maar de bedachtzame let op zijn schre iden. De les, in dit wijze woord van den Spreukendichter vervat, laat zich slechts ten koste van veel bedenking en gevaar negeeren. We leven gelukkig in ons land al thans niet niet in tijden van ver haaste, met schokken optredende revo luties, waarbij een koortsachtige, bou- leverseerende gejaagdheid zich van velen meester maakt. Doch ook onze tijd eischt, op de basis der realiteit ge gronde, bezinning. Critiek en zelf- critiek zijn in onze dagen niet minder onontbeerlijk, nu het politiek organis me zoo vaak onzuivere voorstelling Wekt. - Dit klemt te meer, als in onze tijd van economische depressie, ontbinden de krachten hun verderfelijke werking oefenen in staat en maatschappij. Zulk een kwade geest is daarom zoo gevaar lijk, wijl hij zich den volke presenteert in nationaal gewaad. Het gevaar, waar ik op wil wijzen, Schuilt deze maal elders. Het komt uit een andere hoek. Prof. Mr. J. A. Eige man komt met een staatsopvatting, die tegen de nationaal-socialistische en fascistische theorie een synthese moet vormen tusschen Thorbecke en Groen van Prinsterer. Het geschrift, dezer dagen van zijn hand verschenen en reeds in ons blad aangekondigd, draagt tot titel: „Colijn, de verbinding tusschen Thorbecke en Groen" (Nijgh en v. Ditmar, Botterdam). Als onder titel fungeert: de nationale herstel gedachte. In een zestal hoofdstukken handelt de schrijver over het probleem van onze nationle herstelbeweging, de ongeestelijke tijd van 1900, het his- torisch-Christelijk volkskarakter in de politieke strijd, de historische beteeke nis van het Christendom als middel punt der nationale politiek, Kuyper's antithese: een gerechtvaardigde eisch des tijds en grondslag en karakter van een nationale staatkunde. Prof. Eigeman stelt de beginsélstaat boven den belangenstaat. Het beginsel primeert. Samenwerking tusschen de politieke partijen is, op den langen duur althans, uitsluitend denkbaar op de grondslag van het principieele-ideëele. Niet slechts de behartiging van bepaal de stoffelijke belangen zij het doel van het gezamenlijk streven, niet het oppor- tunistisch-economische, maar tusschen de partijen, als geestelijke groepeerin gen, zij geestelijke eenheid. Deze praemisse van den schrijver is alleszins juist. In de uitwerking van deze geestelijke unie tusschen Thor becke en Groen, belichaamd in den persoon en het streven van onzen mi nister-president, schiet de schrijver te kort. Dit principieel vereenzelvigen van denkbeelden en inzichten, die wel eens samengaan, doch niet bij elkander behooren, dat zoeken naar familiever wantschap tusschen zeer uiteenloopen- de richtingen, heeft altijd iets zeer uit- lokkends, maar overtuigen kan het niet. Overigens, er ligt in het wijzen op en het verdedigen van het geestelijk twee lingbroederschap van Groen en Thor becke niets nieuws. Mr. Grashuis, in Zijn mooie studies „Geloof en Weten schap in de Nederiandsche Staatkunde, Twee Levensbeelden, lanceerde deze gedachte ook. In 1904 legde Prof. W. v. d. Vlugt in een studie, getiteld „Poli- tisch Idealisme" hierop nogmaals de nadruk. En in 1887 bij de bekende Grondwetsherziening bepleitten Mrs. Lohman en de Geer in een afzonder lijke nota aan den koning constitutio neel wijzigingen, die strekten om ons staatsrecht om te leiden „uit hetgeen Thorbecke vestigde, zonder het te be oogen, naar hetgeen hij beoogde, zon der het te vestigen." In casu ging het om het naar de meening des voor stellers te ver gaande gebruik van het budgetrecht door de Stagen-Gene raal en tegen het uitoefenen van dwang die de zelfstandigheid der Kroon ver nietigde. Dit had veel van een toenadering tot het Thorbeckiaansche standpunt. Wei nig beteekent dit alles nog vergeleken bij het krasse oordeel, dat de liberale historicus Fruin uitsprak, toen hij, in een geruchtmakende brochure „Het antirevolutionnaire staatsrecht van Mr. Groen van Prinsterer ontvouwd en be oordeeld", schreef over de verhouding van het antirevolutionnaire staatsrecht tot het liberale. Hij bespreekt in dat geschrift o. a. de wijzigingen, die het antirevolutionnaire staatsrecht hier te lande sinds Bilderdijk ondergaan heeft en signaleert achtereenvolgens de ver scheidenheid van het antirevolution naire inzicht bij Groen, van der Kemp, Rochussen, Stahl, Haller. Concludee- rend, zegt hij, dat na serieuze bestudee ring zou blijken „hoe het eigenaardige van de oorspronkelijke leer van Bilder dijk hoe langer hoe meer verdwijnt, totdat het onderscheid tusschen revolu- tionnaire en antirevolutionnaire begin selen bijna ondenkbaar wordt. Zoo zou de geschiedenis van het stelsel tevens een overtuigende weerlegging er van zijn". Zoo dacht men in Groens dagen er over; is het thans anders en beter ge worden? Hadden anderen, had Fruin ongelijk en heeft Prof. Eigeman gelijk? Op die vraag gaan we in een volgend artikel dieper in. Werken uit het Werkfonds-ig34 Tot een bedrag van f 24.849.216.20. "Wy ontvingen de volgende gegevens met betrekking tot de Openbare Werken, die met behulp van het Werkfonds worden gefinan cierd. Van deze werken zy'n: I. 33 plannen uitgevoerd en in uitvoering .t een bedrag van f 5.923.293.85; II. 60 plannen toegestaan tot een bedrag van f 18.925.922.35. Totaal 93 plannen tot bedrag van f 24.849.216.20. Het aantal manweken op de bouwplaats >or deze werken bedraagt ruw geschat .30.000, d.i. ca. 7000 manjaren. Een gelijk aantal arbeidsweken wordt bovendien buiten de bouwplaats verloond, zoodat men kan zeg gen, dat ongeveer 14.000 man gedurende een jaar door bovengenoemde "Werkfonds-werken tewerk worden gesteld. Bovendien vinden ongeveer 55.000 werk in de door het Ryk gesubsidieerde werkverschaffing. Deze personen worden evenwel in de werkloozenstatistiek als werk- loozen opgenomen. Voorts is voor 45 industrieele projecten van het Werkfonds een totaal bedrag toege staan van f 1.983.064 en moeten enkele mil- lioenen gereserveerd worden voor een nog in overweging zynd werk. Het aantal manweken voor deze projecten is uiteraai l moeilijk in cijfers uit te drukken. DE NIEUWE MINISTER VAN ECON. ZAKEN De gisteren gehouden vergadering van den Ministerraad werd ook bijgewoond door den nieuwen Minister van Economische Zaken, Prof. Dr. Ir. Gelissen. Gemeenteraadsverkiezingen HEI- en Boeicop. By de gemeenteraadsver kiezing werden uitgebracht 317 stemmen, waarvan 7 van onwaarde. Gekozen zijn: 4 A. R. en 3 Gemeentebelang, n.l. de heeren C. Kok, J. de Heer, G. de With Dzn. en B. Bikker, A. R.; D. J. Brouwer, A. de With Czn. en A. C. den Hartog, Gemeentebelang. Op den candidaat der S.G.P. waren 16 stem men uitgebracht. De Werken en Sleeuwijk. Bij de gehouden verkiezing is de samenstelling van den nieu wen gemeenteraad geworden: 1 Lib. (thans 1), 1 S.D.A.P, (2), 7 A.R. (6), 2 C.H. (2) Werkendam. By de verkiezing is de samen stelling van den nieuwen gemeenteraad geworden: 1 Lib. (thans 2), 0 S.D.A.P. (1), 3 Gemeentebel. (0), 4 A.R. (3), 2 C.H. (3), 1 Staatk, Geref. (1), 0 Onafh. A.R. (1). Hooge en Lage Zwaluwe. Geldig 2287. Prot. kiesvereen. „Gemeente belangen" 1128, R.K. Staatsparty 1159. Gekozen zijn: 6 R.K. en 5 Protestanten. De thans nog zittende raad is 6 Prot. en 5 R.K. Noordwykerhout. Geldig 2317. A.R. 174, C.H. 138, R.K. (Dorp) 936, R.K. (Zilk) 422, Vrye lyst v. Noort 384, Vrije lyst Brugman 263, totaal 2317. Gekozen zyn 1 A.R. (1), 1 C.H. (1), Dorp 5 R.K. (8), Zük 3 R.K. (3), Lijst v. Noort 2 (0), Lijst Brugman 1 (0). K.L.M.-dienst op Indië De „Nachtegaal" heden gestart In aanwezigheid van vrij veel belangstel lenden en eenige autoriteiten is hedenmor gen het Douglas-vliegtuig „NachtegaaJ", be stuurd door Frijns en Van der Zijde, van Schiphol naar Batavia vertrokken met pas sagiers en post, als eerste toestel in de. nieuwe versnelde dubbelweeksche Licht dienst op Indië. Bij het vertrek verklaarde ir. Dam me, directeur-generaal der P.T.T., er prijs op te stellen bij deze gelegenheid te mogen wij zen op de belangrijkheid van dezen ver snelden dienst op Indië. Men kan de K.L.M. niet genoeg danken voor wat zij daarmee heeft gedaan, voor de ontwikkeling die de correspondentie met Indië erdoor heeft ge kregen en door deze dubbelweeksche dienst opnieuw zal krijgen. Ir. Efamme wenschte de bemanning een goede reis, waarmede alle aanwezigen vau harte instemden. Zuid-Holl. Waterschapsbond De algemeene vergadering Gister heeft te Rotterdam de algemeene vergadering plaats gehad van de Zuid- Hollandsche Waterschapsbond, onder lei ding van mr. P. B 1 u s s van Oud-Alblas. Aan het jaarverslag van den secretaris, mr. G. J. C. Schil thuis, ontleenen wij, dat d0 gevallen van wanbetaling van wa terschapslasten zijn toegenomen. Met he' oog op het verhalen daarvan heeft de Unie van Waterschapsbonden een adres aan den Minister van Waterstaat gericht. Het aantal leden bleef op hetzelfde peil. Het bedraagt thans 380 gewone leden (te weten aangesloten waterschappen), 320 per soonlijke en 38 buitengewone leden. De rekening en verantwoording sluit met een nadeelig saldo van 1,20 op een totaal van 2.286,96. De heeren A. Kooy te Kedichem en W. F. Brunt tG Bodegraven werden als bestuurs lid herkozen. Ten slotte heeft ir. D. C. P ley te eei leiding gehouden over de electriciteitstario- ven en de polderbemaling. Oprichting econ. technologisch instituut In Noord-Holland overbodig? In verband met de publicatie van 't prae- advies, door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland uitgebracht aan de Provin ciale Staten in die provincie met betrek king tot de oprichting van een economisch- technologisch instituut hebben de in Noord- Holland gevestigde Kamers van Koophandel en Fabrieken aan Gedeputeerde Staten een adres gezonden, waarin zij tot de conclusie komen, dat het oprichten van zulk een in stelling in Noord-Holland geenszins zal zijn het voorzien in een gevoelde behoefte en dat aan een dergelijk instituut geen over wegende beteekenis uit een oogpunt van industrieele ontwikkeling kan worden toe- giekend. Nog sterker dan voor een economisch- technologisch instituut geldt voor een pro vinciale industriebank, dat in Noord-Hol land het ontbreken ervan allerminst als eer ;emis wordt gevoeld. BEZOEK AAN DE HAVEN VAN BORN. De Minister van Waterstaat brengt heden een bezoek aan de haven van Born. De weg van de vernieling Sommige tuinders geruïneerd Tienduizenden ruiten stukgeslagen yier ton schade Het Westland is gister begonnen met het opmaken van de balans der vernie ling in slechts enkele oogenblikken Pinkster Maandag aangericht. En die balans zal er ongunstiger uitzien, dan aanvankelijk 't vermoeden was. Slechts weinige kweekerijen zijn ontkomen aan den hagel, die in breede baan over het Westland is uitgestor. Niet, dat zij alle even zwaar zijn getroffen. Op een tuin bij 's-Gravenzande zijn bv. aan de eene zijde der sloot een 1000 één-ruiters aan scherven geslagen, aan de andere zijde der sloot, waar een even groot aantal warenhuizen staat, slechts 400. De experts zijn Dinsdag hun uitge breide taak in het Westland aangevan gen, en het zal een lange lijst worden van schade, welke is aangebracht. Bij het eerste onderzoek, dat is ingesteld, is duidelijk gebleken, welke weg de hagel bui over het Westland heeft genomen. Komend uit de richting Oostvoorne, is eerst een „voorproefje" gevallen te Hoek van Holland, waarna de bui in volle hevig heid zich heeft ontlast nabij den zgn. Eend- weg en bij de Haak onder 's-Gravenzande. Geweldig zijn de vernielingen daar aan gericht. Bij den tuinder G. v d Berg, aan den Heenweg bij 's-Gravenzande, zijn in totaal 3000 ruiten, zoowel een-ruiters als kleine kasglazen vernield. Deze tuinder was niet verzekerd. Ook de kweekers C. de Vries en H. Overkleeft zijn zwaar_ getroffen; bij eerstgenoemd werden pl.m. 2500 ramen ver nield en bij Overkleeft 1000 een-ruiters en 1000 kleine ruiten. Zoo zijn er nog tal van tuinders, die ernstig gedupeerd zijn, bv. bij T. v d Heyden, aan de Haak, 1000 een-rui ters; F. v d Bos een 1200 ruiten. We zouden de lijst kunnen vervolgen met het noemen van vele tuinders, die honderden ruiten ver nield zagen. De uitbarsting van de bui heeft voortgeduurd bij het verder drijven over de streek, die zoo dicht is bezet met kassen en warenhuizen. En de weg werd vervolgd dwars over Naaldwijk in de richting Hon- selersdijk, via Poeldijk naar Loosduinen, 't Is een lange weg van vernieling, die ge trokken is, een weg die voor herstel tonnen gelds zal kosten. Want, ook in al deze ge noemde plaatsen vielen duizenden ruiten ten slachtoffer en werden gewassen vernield. De schade aan de veldgewassen. De schade is echter niet beperkt tot het glas, ook de producten die daaronder staan hebben het hard te verantwoorden gehad. Maar het ergste is dit wel het geval met hetgeen op open veld staat. En in het bij zonder moeten dan de aardappelen ge noemd worden. Juist in de omgeving van 's-Gravenzande worden heel veel aardappe len geteeld, en van dit gewas is over heele velden het loof afgeslagen. Dit beteekent, dat de knolvorming is stopgezet, omdat het loof in het groeiproces onmisbaar is. Nu zijn de kweekers aanstonds begonnen met het rooien vpn de aardappelen, die nu niet tot vollen wasdom kunnen komen. Want, indien de aardappelen lang in den grond blijven, treedt vooral bij broeiend weer, heel spoedig ziekte op. Behalve de aardappelen hebben ook de boonen en aardbeien het geducht ontgolden De zware hagelstukken er waren er bij die een half ons wogen, en een omvang had den van pl.m. 4 c.M.! sloegen de vruch ten finaal af, en wierpen deze soms meters ver weg. In tal van kassen zijn heele gaten geslagen, en bij eventueele windhoozen kan een nieuwe ramp ontstaan. Bovendien heb ben de gewassen in deze kassen nu veel te lijden van het vrij gure weer. In verband hiermede hebben de verzekeringsmaatschap pijen dan ook besloten zooveel mogelijk eerst de schade na te gaan die veroorzaakt is aan de warenhuizen en het platteglas dat met eenruiters is bedekt, omdat dan zoo spoedig mogelijk deze herstellingen aange bracht kunnen worden. Hoe groot de schade is. Uiteraard is bet nog zeer moeilijk, ook maar bij benadering een bedrag der aange richte schade te noemen. Wat het glas betreft, zal deze over eenige dagen gemakkelijker te schatten zijn. De schade toegebracht aan de gewassen zal echter nimmer vastgesteld kunnen worden. Immers is het mogelijk dat door de vernie lingen die zijn aangericht, bepaalde produc ten in prijs zullen stijgen, anderzijds moet worden afgewacht hoe het prijsverloop van de producten is. Vast staat echter, dat de schade aan de gewassen veroorzaakt zeker niet onder zal doen voor die aan het glas. De hagelverzekering van den R. K. Land- en Tuinbouwbond, heeft in het Westland voor pl.m. f5 millioen ver zekerd. Zij mag dus wel tot de groot ste worden gerekend. Daarnaast heeft de Eerste OnderL Broeiglas Verz. Mij. te Den Haag eveneens zeer groote be langen in bet Westland, vooral in do omgeving van 's-Gravenzande, dat het zwaarste is getroffen, terwijl ook een Glasverzekering Mij. te 's-Gravenzande van beteekenis moet worden geaoht. Eerstgenoemde Mij. deelde ons mede dat naar schatting alleen te Poeldijk en om geving, voor pl.m. f 100.000 schad6 onder haar verzekerden is aangericht De twee de Verz. Mij. had in de omgeving van 's Gravenzande gister reeds een schade van f30.000 geraamd, terwijl de laatst genoemde Mij. eveneens reeds in de tienduizenden heeft getaxeerd. Aangenomen mag worden, dat de glasschade, welke in het Westland en omgeving is aangericht op pLm. 1400.000 kan worden geraamd. Hierbij zij opgemerkt dat tal van tuinders niet verzekerd zijn, daar zij onmachtig wa ren de premie te betalen, en dus op deze wijze geruineerd worden. Pinkster-Maandag heeft voor menigen tuinder de laatste stoot naar den onder gang gebracht. kan maar de beste zijn Verkoop „TWENTOL" voor Holland: DEVENTER Voornaamste Nieuws. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen Eerste Kamer Het ligt in het aanvankelijk voornemen van den voorzitter der Eerste Kamer der Staten-Generaal de Kamer bijeen te roepen tegen Dinsdagavond 25 dezer en volgende dagen. W. WESTERMAN. f Te Den Haag is op ruim 70-jarigen leeftyd overleden de heer W. Westerman, oud president-directeur der Rotterdamsche Bank- vereeniging, welke functie hy van 1908-1924 heeft vervuld. Bovendien verschenen van hand verschillende publicaties op financieel gebied. De overledene, die een buitengewoon bekwaam financier was, bleef ook na zyn aftreden als president-directeur als president commissaris dei Rooaver met dit lichaam nog in nauwe relatie. DE OSSCHE MISDADEN De roofoverval te Heeswijk Door de Kon. Marechaussee van da brigade te Oss is overgegaan tot arrestatie van zekeren M. van O. en C. de B., 'terwijl door den Rijksveldwachter in Bleiswijk (Z.H.) werd gearresteerd en op transport naar Oss gesteld, een broer van C. de B., A, de B. Deze mannen worden ervan verdacht in het vorige jaar Juli, in samenwerking met den verdachte C., die onlangs een bekentenis heeft afgelegd, den moord te hebben gepleegd op den caféhouder J. van der Pas te Oss en een roofover val op den 80-jarigen K. Wydemans te Heeswijk, waar ruim 300 gulden en eenige gouden ^sieraden werden buitge maakt, Hoewel de verdachten hardnekkig ontken nen iets met den roofoverval te maken te hebben, zyn de aanwijzingen zoodanig, dat ontkenning niet zal baten. In het holst van den nacht drongen de booswichten, die hun gelaat met maskers had den bedekt, het huisje van Wydemans, een oud-politieman, binnen. Men verschafte zich toegang door verbreking van een ruit aa achterzijde van he»; huis. Eerst werd de oude man met touwen vastgebonden, zoodat men van hem geen verweer had te duchten. Toen vingen de bandieten de rooftocht door de woning aan. Zy waren ervan op de hoogte, dat de bewoner een som gelds ten bedrage van eenige honderden guldens, in een doos onder zijn bed placht te bewaren en zij be gonnen direct daar naar het bewuste geld te zoeken. Bandieten onder elkaar Het doosje bevatte echter slechts het lut tele bedrag van vier grilden. Toen de kast iL de slaapkamer grondig werd doorzocht, wist een van de mannen inderdaad een pakje bank papier te bemachtigen. Hij griste het haastig weg onder zyn kleeren, zonder zijn helpers iets van het gevondene te vertellen. Later hebben de anderen gehoord, dat er in dien nacht inderdaad een bedrag van driehonderd gulden ter plaatse was gestolen, hetgeen tot gevolg had, da'; de een den ander van diefstal beschuldigde. Hierdoor is onderling eenige malen ruzie ontstaan en voornamelijk C. keek men hierop aan. Een van de gebroeders de B. had echter stiekum de f 300 zich toegeëigend. De verze keringsagent K. had de bende ingelicht. De gebroeders de B. zijn eerste klas bandieten, die reeds herhaaldelijk met de politie in aan raking kwamen. Eenige jaren geleden werden zy gear resteerd in verband met een inbraak te Zee land (N.Br.). Zij hadden daar een geheele manufacturenwinkel leeggeplunderd en de ren by hun huis verstop:. Men was overtuigd van hun schuld, doch moest hen wegens brek aan bewys vrijspreken. Uit het onderzoek blijkt verder, dat Toon de Soep, de voornaamste Ossche brandstichter moet zijn geweest. Meer dan honderd branden met onbekende oorzaak, worden hem aange rekend. Omgeslagen jachten Op de Loosdrecbtsche Plassen. Dinsdagmiddag half twee ontlastte zich boven de Loosdrechtsche Plassen een kort, hevig onweer, dat gepaard ging met felle windvlagen. Tengevolge van de hevige stormvla gen, die gedurende het onweer over het water joegen, werden, volgens de Tel. plotseling 26 zeilbooten omgeworpen tot grooto ontsteltenis van het publiek op den wal. De zeilers geraakten allen to water en er ontstond een paniek. Gelukkig bevonden zich, daar het de laatste dag van de internationale zeil wedstrijden was, ook talrijke motorboo ten op de Plassen, zoodat terstond hulp toesnelde De stroomende, door den wind voortgejaagde regen bemoeilijkte de red dingspogingen aanvankelijk zeei, maar toen de bui was overgedreven slaagde men er in de drenkelingen spoedig aan den wal te brengen. Hoewel China heeft toegegeven en Japan zijn troepen zegt terug te nemen, acht men in de Vereen. Staten, dat het oorlogsgevaar tusschen Amerika en Japan zeer dreigend is. Bolivia aanvaardt het te Buenos Aires ontworpen vredesvoorsteL Paraguay maakt echter nog bezwaren. Mussolini houdt op Sardinië opnieuw een van sabelgekletter vervulde rede. De Prins van Wales sprak over een even* tueel bezoek van Engelsche oudstrijders aan Duitschland. Benoeming van verschillende nieuwe leden voor de Maatschappij voor Nederiandsche Letterkunde. Blz. 3 De Chr. Gerei. Predikanten-Conferentie lè Apeldoorn. De algemeene vergadering van de Vereent van Chr. Onderwijzers te Leeuwarden. Blz. 5 De Bondsdag van de Nederl. Bond van Meisjes-Vereenigingen op Gerei, grondslag. De algemeene vergadering van de Natio nale Vereeniging „Pro Rege" is te Utrecht gehouden. De elfde Pinksterconferentie van het Ver* bond van Chr. Letterkundige Kringen, De jaarvergadering van de Bond van Vereen, voor Chr. Nijverheids-Onderwijs to Utrecht. De Oostelijke bondsdag van de Chr. Ned. Voetbalbond te Almelo. Te Amsterdam is de jaarvergadering ge houden van de N.V. Nederiandsche Handel. Maatschappij. Verschenen is het jaarverslag van de N.V. Exploitatie Mij. „Scheveningen", De scheepvaartmoeilijkheden met Japan. Felle brand te Kedichem Twee boerderijen in de asch gelegd. Te Kedichem zijn door een feilen brand twee boerderijen met schuren en hooi bergen in vlammen opgegaan. De brand was ontstaan in een hooiberg bij J. de Kriek. Twee belendende boerderijen liepen groot gevaar. Men probeerde met em mers water de rieten daken nat te houden. De hitte was echter zoo verzengend, dat men bijna der moed opgaf, toen eensklaps de wind draaide. Het gevaar verplaatste zich plotseling naar de boerderijen v. G. v« Rooden en wed. van Houwelingen. De Ke- dichemsche spuit was nog steeds niet aan gekomen. Met primitieve middelen trachtte men de woning nog te behouden,,, maar het mocht niet baten. Twintig minuten na het uitbreken van den brand, vroeg men de hulp van de vrij willige brandweer te Leerdam. Reeds ze ven minuten na de allarmeering kwam dezo brandweer op het terrein van den brand aan. Ruim driehonderd meter slang moest worden uitgerold, om liet water uit de Lingo te kunnen halen. Met drie stralen wist do brandweer uitbreiding van den brand te voorkomen. Twee huizen, die op het punt stonden in brand te geraken, konden juist behouden blij\en. Na ongeveer 2 uur spuiten was het gevaar voor uitbreiding geweken. Tijdens het uitdragen van de meubels uif de woning van den landbouwer de Kriek, heeft iemand kans gezien f 200 te stelen uit een kastje. Dit kastje wérd later met uitgetrokken lade gevonden langs den berm van den Lingedijk. De boerderijen en de inboedels waren verzekerd. De brand is ontstaan door het spelen met lucifers door eenige kinderen in een hooi berg. Doodelijk motor-ongeluk uit Lisse: R. uit Rotterdam, kwam aan Men meldt De heer J. den Lisserdijk den Liaserweg afrijden met zijn motorrijwiel met zijspanwagen. Op den hoek van den Lisserweg kon hij door te snello vaart de bocht niC; nemen en vloog met zyn motorrijwiel en zijspan over het hek aldaar. De motorrijder bekwam een gapende hoofd wonde en een zware hersenschudding. Dr Blok uit Lisse verleende eerste hulp, doch korten tyd daarna overleed het slachtoffer. Het lijk werd vervoerd naar het wykge- bouw van Het Groene Kruis te Lisse. De in zittende dame bekwam lichte verwondingen. Het motorrijwiel werd zoo goed als niet be schadigd, zelfs een radio-tontel dat daarin aanwezig was, functionneerde nog goed. DE GEVAARLIJKE ERKER Te Amsterdam is van het gebouw an „Nieuw England" aan het Konings plein een groot zandsteen, dat deel uitmaak te van een erker op de tweede verdieping los geraakt en op straat gestort. De steen massa viel door een zonnescherm op straat, gelukkig zonder dat iemand geraakt werd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1935 | | pagina 1